Rummer 75. Zondag 19 September 19(3^. 32e Jaaigang Toegewijd aan HandeS, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. F Mandos-Vinken, Fijne Heeien-Moüe-Artikelen ANTOON TIELEN, jjp Provinciaal Nieuws. Uitgever BUITENLAND. Duitsuhland. Amerika. °hiria. Rusland. Reclame. Gummi- en Stofregenjassen BINNENLAND. Dit Blad verse1, ij nt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. wan< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advjcrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Bij het wetsontwerp over de heffing van scheepvaartrechten op natuurlijke waterwegen bij den Duitschen Bondsraad aanhangig, is natuurlijk ook „ons land ten nauwste be trokken. Daar de voorgestelde regeling in strijd is met de bestaande verdragen, zullen van tevoren schikkingen met Nederland moeten wordou getroffen. Ten einde Neder land te bewegen tot een overeenkomst met let Duitschen rijk in, dien zin op den grondslag van de gemeenschappelijke ver- keersbelangen, heeft prof. dr. Wirminghuus in opdracht van de Keulsche kamer van koophandel een brochure geschreven, waariu de verschillende kwesties, die zich kunnen voordoen, worden behandeld en de voordeelen van do nieuwe regeling voor Nederland worden uiteengezet, terwijl gewezen wordt op de nadeeleu, die Nederland bij nict- aanneming der Pruisische voorstellen zou ondervinden. Het nalatenschap van den spoorwogkoning Harriman wordt geschat op tusschen de 50 en 125 millioen dollar. Op een paar centen na is het niet te zeggen. Zijn vrouw erft alles. Penry en Cook. Peary gaat voort scherpe beschuldigingen te richten aan het adres van Cook. Zooals men weet, zegt Cook, dat hij zijn aanteekeningen en bewijsstukken heeft toe vertrouwd aan zijn vriend Whitney. PeaTy seint, dat Whitny met hem op de Roosevelt is geweest en geen woord over Cook» Pooltocht of over Cooks aanteekeningen heeft gesproken. Wat is dat toch voor iemand, die Whit ney Een rijkaard uit de Ver. Staten die voot z'n lol in 't hooge Noorden op jacht is. Hij heeft naar men weet, de Roosevelt verlaten om nog even op de berenjacht te gaan. Een correspondent van de gezamenlijke pers der Ver. Staten heeft te Battle Harbour met Peary gesproken. Deze seinde Ik ben dc eenige inensch die ooit de Pool bereikt heeft. Ik ben bereid dit te bewijzen ik weiger over de bijzonderheden te sprekendie zullen later aan den dag i komen. Ik heb gezegd dat Cook de Pool niet bereikt heeft en ik heb een concreet bewijs ter staving van die bewering. De geheele geschiedenis zal waarschijnlijk in zes maan- den bekend zijn liet zou niet politiek van mij zijn thans ten volle in debat te treden, want ik zou dan een bericht gaan verspreiden waarvan door een ander gebruik zou kunnen worden gemaakt. Ik ben voornemens te wachten totdat Cook zijn verhaal openbaar maakt en dan zal ik mijn inlichtingen publiceeren, op grond waarvan de wetenschappelijke lichamen hun oordeel zullen vellen. Dan zal er niets o.er blijven van Cook's bewering. Peaiy maakt zich, door zijn aanvallen op Cook, niet populairder. Voorloopig meeuen we, dat Peary we weten kan, of hij zelf aan de Pool is ge weest, maar moeilijk kan bewijzen, dat een ander er niet geweest zou zijn. Toch is het plan niet zoo heel onwaar schijnlijk. lleeds gedurende Tafi'B aanwezig heid in St. Petersburg is deze vraag door IswoUki ter sprake gebracht. En thans hoopt men te St. Petersburg in president Taft een warmen voorstander te finden. Hoop echter kan bedriegen j en van China's toenadering is daarenboven niet veel te merken. China's strijdmacht. Eiken dag komen berichten over nieuwe uitbreidingen en versterkingen van vloot en leger der Chineezen. Zoo is er Donderdag in Peking een geheime conferentie gehouden over een reorganisatie der vloot. Dat dit plan bij de toekomstige wereldbeheerschers een gunstig onthaal vindt blijkt wel uit bet feit dat een onderdaan van het hemelsche rijk Cheung Junghin, die in Amerika groote somrren verdiende 480 000 gulden geschon ken heeft voor de reorganisatie van zijn vaderlandsche vloot. En in dat bericht over de vlootverbetering en uitbreiding wordt tevens meldiDg gemaakt van een besluit der rtgeering, tot invoering van den algemeenen dienstplicht. Natuurlijk wordt het contingent dan veel grooter, zoodat 35 nieuwe divisies moeten worden gevormd. Aan de Russische grenzen komen versterkte garnizoenen te liggen. Slechte berichten voor degenen, die nu al vreezen voor 't gele gevaar. Een nieuwe Driebond. Een nieuwe Driebond en dat nog we jtuaschen drie landen uit drie verschillende werelddeelen, tusschen Rusland, Amerika en China, welke ten doel zou hebben aan de krijgszuchtige plannen van Japan een on- verwachten en afdoenden hinderpaal in den weg te zetten. de Driebond is er nog niet. Alleen wordt, volgens het VB. T.*, in diplomatieke Russische kringen te St. Petersburg het plan tot vorming van dezec nieuwen bond druk besproken en bepleit. Rusland heeft echter niet alleen te beslissen. Voor een Driebonc tgn er drie noodig, die bun toestemming fgeven. irira lofleverancicr van 11.1. de Koningin GR. STRAAT, WAALWIJK. BIJ DE R. K. KERK. SPECIALITEIT IN ONTVANGEN in de Nieuwste Dessins. Worden binnen 8 dagen naar maat geleverd. Wie is eigenaar Tan dc lucht! Onze juristen beginnen zich te bemoeien met de vraag, wie eigenaar is van de luchtruimte. Stellig met het oog op de luchtscheepvaart, waarvan men verwacht »luchtscheepvaartlijnen«, zal aan de Uni- vesriteit te Groningen door den heer J. Folpmers bij zijn promotie tot doctor in de rechtswetenschap de stelling verdedigd worden »De Staat heeft over de lucht ruimte boven zijn gebied tot in de onbeperkte uitgestrektheid volle souve reiniteitsrechten* liet Hof. Men meldt uit Apeldoorn Naar wij uit goede bron vernemen zal het Hof niet voor half December naar den Haag vertrekken. H. M. de Koningin-Moeder zal den 29sten September voor eenige dagen op het Loo arriveeren om daar eenige dagen door te brengen teneinde H. M. de Koningin gezelschap te houden tijdens de afwezigheid van Z K. H. Prins Hendrk. Ook Z. K. H. Prins Hendrik zal bij de plechtige vaandeluitreiking aan het 10e regiment in het kamp te Millingen te genwoordig zijn. Naar wij vernemen zal de volgende maand Z. K. H. Prins Hendrik op het jachtgoed van de familie van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen komen jagen. Een wagen voor Prinses Juliaua. Men meldt uit Apeldoorn Voor H. K. H. prinses Juliana heeft H. M- de Koningin een wagen laten vervaardigen waarin zich bevinden een kacheltje en eenige stoelen en waar ook plaats aanwezig is voor den kinderwagen van de prinses. Met dezen wagen wil men bereiken, dat H. K. H. des winters bij guur weer ook van de buitenlucht kan profiteeren zonder aan de gevolgen van dat weer bloot te staan. Kijkt uw ticu gulden-biljetten eens na. De >muntjes van tien* zijn van ouds her algemeen bekend. Sedert 1 October 1904 zijn er »bankjes van tien* bijgeko men, terwijl de muntjes werden ingewis seld en daarna ingehouden. De muntjes zijn zachtjes aan uit den omloop verdwe nen zoo'n enkelen keer ziet men er nog een. Men zal wèl doen zulk een muntje, als men het tegenkomt, niet meer op te Dergen of uit te geven, maar het ter inwisseling te brengen naar het kantoor van den betaalmeester of naar dat van de Nederlandsche Bank. Die muntjes zijn niet langer geldig dan 1 October a s. Herhaaldelijk is er in de Staat-Ct. de aandacht op geves tigd en meermalen hebben wij naar aanleiding daarvan over deze >pampier- tjes* geschreven. Nu echter begint het te dringen, de fatale termijn nadert, want als de maand September verstreken is^kan men met de muntjes zijn pijp of sigaar aansteken. De bank of de be taalmeester geeft er dan niets meer voor. 't Geldt alleen de smuntbiljetten*, Die een bankbiljet van i 10 heeft kan het onbezorgd in de portefeuille houden. Is er soms nog iemand, die een »mun- tje van f 50 heeft, dan dient hij ook voor de inwisseling te zorgen. Die zijn echter altijd schaars geweest, maar 't kan toch zijn. Opgepast dus 1 Persjubllé. Op initiatief en onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Ruys de Beereubrouck, lid der Tweede Kamer te Maastricht heeft zich te Maastricht een comité ge vormd, dat Zondag 26 Sept. een open bare hulde zal brengen aan den heer Jacques E. van Term, die op 22 dezer zijn zilveren jubilé viert ais journalist. Hij was eerst redacteur van de Maas bodewerd daarna hoofdredacteur van de Gelderlander en is thans hoofdredac teur van de Limburger Koerier. Gouverneur ran Curasao Bij Kon. besl. is aan der. heer jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Gouverneur van Curasao, met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijnen opvolger zal overgeven. Bij Kon. besl. is benoemd tot Gouver neur van CuraQao, den heer mr. Th. I A Nuijens, ondervoorzitter van den Raad van Bestuur en procureur-generaal bij het Hof van Justitie in die kolonie. Audiëntie gouverneur generaal De benoemde gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, de heer Idenburg, zal Dinsdag en Woensdag 28 en 29 dezer van 10 tot 1 uur in het gebouw van het departement van koloniën au diëntie houden. Aanmelding vóór 23 dezer aan het departement van koloniën. Een zoutwaterbron. Bij America in Limburg is volgens de »L. K..« op een diepte van ruim 600 meter een heete zoutwaterbron aange boord. Deze bron levert naar schatting per minuut ruim 600 Liter zeer warm en zeer helder zout water. Benoeming. Met genoegen vernemen we dat de heer Piet Botermans alhier is aangesteld als beëedigd klerk ten kantore van den Rijksontvanger alhier. Teckensehool. Waalwijk 18 Sept. 1909. Medische jubiiea. Dr. A. L. G. van Gils alhier en C. Gutteling teRaamsdonk zullen in October a. s. hun veertigjarig jubileum als arts herdenken. Dr. van Gils werd 1 October 1869, Dr. Gutteling 5 October 1869 tot arts bevorderd. Woensdagavond ten 6Vs uur had op de teekenschool de plechtige prijsuit- deeling plaats en opening van den cursus 1909—1910. Geen enkel lid der teekenschoolcom missie was tegenwoordig. De voorzitter der commissie, de heer Jud Timmer mans Wz. had kennis gegeven van ver hinderingen diens plaats werd ingenomen door den edelachtb. heer Burgemeester; de gemeente-secretaris was mede aan wezig. De edelachtb- heer Burgemeester deelde mede, dat de voorzitter verhinderd was tegenwoordig te zijn waarom hij in zijn plaats de bijeenkomst opent en allen een hartelijk welkom toeroept. Hij brengt een woord van dank aan de commissie, van welke tot zijn spijt niemand tegen woordig is, verder aan de leeraren en aan heeren jury-leden. Spr. maant de jongelui aan toch goed te profiteeren van de lessen die hier gegeven worden, om in den a s. winter eens flink zijn cennis te vei rijken, waarvan zij in hun later leven de rijksten vruchten zullen plukken. Het teekenen, het in beeld geven van zijne gedachten, het oefe nen van hand en hoofd, het leeren be grijpen, is zoo'n voornaam iets vooral voor den werkman. Werkt en blijft wer ken met ernst en met toewijding. Daarna wordt overgegaan tot uitreiking der prijzen, die als volgt werden behaald Klasse Froklage, le leerjaar handt. G. van Broekhoven, le prijs. J. van Hilst, 2e prijs. Klasse van Delft, 2e leerjaar. D. N. van der Waals, le prijs. H. Velthuizen, diploma. 4e leerjaar. Arn- Madiol, le prijs. Joh. Schambergen, 2e prijs. M. Joosten, diploma. Klasse Meulkens, Bouwk. teekenen. 2e leerjaar. G. van Oostrum, diploma. 3e leerjaar. A. Leijtens, le prijs. Mees Visser, diploma- 4e leerjaar- P. Witteman, le prijs. P. Stoppelenburg, diploma. Klasse Trimbach Schoenvakteekenen, 2e leerjaar. H. Paaschens, le prijs. P. van Drunen, 2e prijs. 3e leerjaar. Ant. van Bladel, le prijs. C- van Herpt, 2e prijs. 4e leerjaar. Jac. Maas, le prijs. Einddiploma's. Klasse van Delft, Arn- Madiol. J. Schambergen. Meulkens, P. Witteman. Trimbach, Jac. Maas. Na afloop feliciteert de edelachtb. heer Burgemeester de prijswinners en spoort de anderen aan in de toekomst zoo hun best te doen, dat zij een volgend maal daarvoor in aanmerking komen. Vooral degenen, die hun einddiploma met me daille behaalden, wenscht spreker veel succes in hun later leven. Hiermede werd de prijsuitreiking be sloten en de cursus 19091910 geopend verklaard. Kioleering. De rioleering vanaf de pastorie tot aan de Markt en de Loint naast de openbare school is gereed gekomen. Het zijn cementenbuizen van flinke capaci teit, die hun diensten wel zullen doen- Het leggen is zeer N spoedig ge schied en het bestraten en in orde brengen vlug mee afgewerkt. In een goede week tijds is alles gebeurd en alles geeft den indruk dat hier :goed werk is geleverd, waarvoor den aannemer, den heer J. Bethé, Sliedrecht en niet het minst onzen gemeente-opzichter den heer Gerrit van Huiten, die de geheele leiding daarvan in opdracht had, een woord van hulde toekomt. Moge de rest der rioleeringsuccessievelijkop deze capaciteit gebracht worden. Nu we ons in zulke heerlijke najaars dagen mogen verheugen, kunnen wij den wandelaars niet genoeg aanraden een bezoek aan onze hei te brengen 't Is er toch zoo heerlijk nu en mooi. De bloei ende heide en 't dof groen der boomen, wisselen elkaar in de liefste schakeeringen af, verrukkende vergezichten die men misschien tevergeefs elders in ons Ne derland zoekt, doen zich telkens voor 't oog van den wandelaar op. Onze hei, onze heuvels, onze duineD, onze heerlijke wandelwegen door bosch, door veld, door duin, ze worden door velen gekend, maar niet genoeg, veel meer nog moesten ze gekend, gewaardeerd en bezocht worden. We stonden dezer dagen een keer te meer verrukt over het heerlijke dat onze »Hei« biedt en maakten ons onwillekeurig eene ver gelijking met die streken van ons land, die worden aangeduid met den weidschcn naam van »mooi Nederland* en dan gelooven we dat ouze Hei den toets der vergelijking met glans kan doorstaan en dat dit is een oord dat tal van vreemdelingen zou trekken als het meer bekend was Komen reeds velen van heinde en verre met hunne kinderen cr een dagje doorbrengen, meer nog moet de aandacht gevestigd worden op deze streek, die zooveel schoons geeft voor den wandelaar, die zooveel variatie aan biedt voor dengene die iets voelt voor Gods schoonen natuur. Een reden te meer om thans zijne schreden derwaarts te wenden, zijn de uitgebreide werkzaamheden, die daar geschieden op de landgoederen der heeren Timmermans door de Nederland sche Heide-maatschappij; hier woiden waterleidingen gelegd, daar ziet men de ploeg getrokken door een zestal ossen met zware voren door den heidegrond gaan, om ook hier van den braak liggen- den grond een vruchtbaar bosch of weiland te maken- Werkelijk ook deze drukke bedrijvigheid maakt een bezoek aan >de hei* overwaard. Miltvuur. Dezer dagen werd een koe van den heer H. alhier des morgens dood in de weide gevonden. Ze bleek gestorven aan miltvuur. Door de gemeente-politie is ze verbrand. De gebruikelijke kennis geving is aan de weide aangebracht. Het lictsongeluk te 's-Gravemoer. Door den brigadier der maréchaussée van Rijen werd gister-middag het onder zoek begonnen in zake het.verschrikke- lijk fietsongeluk met doodelijken afloop. Bovendien arriveerde te 's-Gravemoer de officier van justitie: uit Breda met. ge rechtsdoktoren. Opgemerkt moet evenwel worden, dat aan moedwil of opzet bij dit ongeluk niet gedacht wordt, maar wel wekt het bevreemding, dat de voerman C. d. H. te Waspik den ongelukkige aan zijn lot heeft overgelaten en deze eerst door voorbijgangers werd gevonden en naar de ouderlijke woning overgebracht. In ons vorig bericht stond dat de voerman de H. geen licht op had. Tot ons genoegen vernemen wij, dat deze mede- deeling onjuist was, de kar was behoor lijk van licht voorzien. VERSLAG omtrent Handel, Nij verheid, Scheepvaart van Ne derland gedurende 1908. Uitgegeven door de Afd. Handel van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel. Hieraan ontleenen we het volgende: LEDERBEWERKING. Leerlooierij. Voor de leerlooierijen en andere in richtingen voor lederbewerkiDg is de De Echo van het Zuiden re Courant, IJL -JJ >De Heide.»

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1