Nummer 76. Donderdag 23 September 1909. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ■NUBHT TROONREDE. PALJAS 32e Jaargang. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Gemeentefaadsvergadefingen, Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. Sunlightzeep scbaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen e Echo van het Zuiden, Wulwjjksehe en Laigsiraatschc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. B-. J-giHI1 -LL.!UI. ..JUL De gisterenmiddag- in de Tweede Kamer voorgelezen troonrede, bevat o. m. het volgende Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF Jefócultotuv aan Den J'öuwcfijluOauD. 18) DeDzelfaen dag, kort na bet ontbijt, terwijl de dienstknechten bezig waren alleB voor de reis vaardig te maken, kwam Barnabas op eens, zonder geroepen te zijn, de kamer bin nengestormd, waar mijnheer en mevrouw te zamen waren. De markiezin zat in eenen breeden leunstoel met haar kindje dat zij teeder tegen het hart drukte, terwijl hare groote blauwe oogen de dobberende vlammen bezagen die in den haard opflikkerden. Zij was bleek, gelijk een wassen beeld in hare zwarte kleeding, want zij was in den rouw voor de kanunnikes, hare tante, die onlangs overleden was. Beste Gaston, antwoordde zij met zachte stem, ik ben bereid u overal te volgen maar het pijnigt mij toch zeer dit kasteel te moeten verlaten, waar ik, sedert ons huwelijk, zooveel tgeluk en zuivere liefde gesmaakt heb.... Ver geef mij.... Wat zou ik u moeten vergeven? liefste. Zou ik u veeleer geene vergiffenis moeten vragen voor de bezorgdheden en kommer nissen die ik u deed deelen. Voor u had ik gedroomd.... JJe onverwachte binnenkomst van den pach ter onderbrak zijne rede. Mijnheer de Markies Mevrouw ving deze met bevende stem aan... Gaston, zeer verwonderd over deze ontijdige verschijning en onkiesche handelwijze keerde :ich om en fionsde de wenkbrauwen van ^snoegdheid. i Wat is er? Wat wilt gij riep hij gram- De troonrede begint met de mede- deeling, dat de moederplicht de Koningin verhindert in persoon de zitting der Staten-Generaal te openen. De geboorte van prinses Juliana heeft een nieuwen band gelegd tusschen het Koninklijk huis en het volk. Door de ongunstige weersgesteldheid is de land en tuinbouw in menig opzicht achterlijk. Gunstige berichten zijn er omtrent den gang van zaken in Atjeh evenals tot hiertoe blijtt de regeering streven naar toepassing der christelijke rechtsbegin selen. Aangekondigd worden voorstellen tot verhooging der successie-belasting, her ziening tarief, algemeene inkomsten-be lasting inmiddels zal tot dadelijke voor ziening behalve de opcenten op ver mogens- en bedrijfsbelasting, de jenever- accijns worden verhoogd en eene voor- loopige verhooging van het tarief van invoerrechten worden ingevoerd. Voorts eene regeling tot verplichte ziekte-ver zekering. Nadere wijziging ongevallen wet en verplichting van invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Instelling van een fonds tot aanvulling en verbetering der kustversterking en het materieel der zeemacht tot verdediging der zeegaten. Herziening militiewet, voorbereiding en regeling tot aanvulling van het leger- kader beoogd wordt een plan tot doel treffende subsidieering van schoolbouw; de mogelijkheid wordt overwogen tot vervroegde uitbetaling van subsidiën aan het bijzonder onderwijs. Ee;ie staats commissie zal worden ingesteld tot on derzoek welke wijzigingen de grondwet behoeft. Verder worden aangekondigd een groot aantal andere wetsontweipen op staatkundig en rechtsgebied, van socialen aard en arbeidswetgevingwij ziging der gezondheidswet, woningwet, armenwet, pensioneering leeraren bijzon dere hoogere burgerscholen en gymna sia, van weduwen en wezen van geëm ployeerden enz. van militaire inrichtingen. Oprichting landstorminstelling, bakkers raden, bescherming steenhouwers en bootwerkers bevordering van deskun dige, onpartijdige voorlichting van on dernemers, meer bepaald voor den mid denstand locale spoorwegaanleg en eindelijk verschillende regelingen op koloniaal gebied. moedig. Verschooning, heer markies maar.... gij moogt geen oogenblik laDger vertoeven... Een heele bende gendarmen en veiligheids wachten komen op het kasteel af... Binnen weinige oogenblikken zullen zij hier zijn... En achter hen volgen verscheidone groepen gewapende boeren... Wat beteekent dat?... Dat beteekent dat mijne vermoedens, vroeger dan ik dacht, bewaarheid worden... Men komt u aanhouden. Vlucht I... vlucht aanstonds 1 Het is te laat. Misschien. Mij aanhouden En waarom Als \erdacht. Dat zullen wij zien, riep de markies, terwijl hij zijne armen over de bort kruiste. Op hare beurt stond de markiezin op. Gaston 1 GaBton riep zij, Btel n toch aan het gevaar niet bloot... ik ben bang, niet voor my, maar voor u. Mevrouw de markiezin heeft gelijk, hernam Barnabas, vlucht, of ik ben voor niets verantwoordelijk, En zijnen meester naar bet venster leidend Zie, de Boldaten zijn reeds aan de op— haalbrag.... zij gaan binnen den ringmuur treden daar ziju ze Welnu 1 ik zal ze ontvangen, verklaarde de markies. Ik ben onschuldig aan verraad of opstand tegen den Staat. Ik heb rechtzinnig het bestuur aangekleefd dat Frankrijk zich heeft verkozen... Intnsschen waren de soldaten reeds op het binnenhof zonder iemand anders dan ver schrikte dienstknechten te ontmoeten. Zij traden reeds de groote deur in.,, de voorwacht was binnen.., men hoorde reeds het baltcommando 1 en de kolven der geweren vielen dreunend op de vloersteenen van den breeden gang. De markies had eene vastberaden houding aangenomen. Ik zal aan die soldaten gaan vragen wat zij verlangen, zeide hij, en indien zij iu naam der wet handelen zal hun commandant mij het bevel toonen. Maar het zyn niet alleen soldaten weder Zondert men de mededeeling- betref fende het Koninklijk Huis uit, dan is er in de eerste Troonrede, waarmee de nieuwe wetgevende periode wordt ge opend, weinig opwekkends te lezen. De gedrukte financieele toestand do mineert in het staatsstuk. En geen wonder Maak eens goede politiek, als men geen goede financiën heeft. We worden met financieele maatre gelen bedreigd voor het heden en voor de toekomst. Voor het heden om het tekort op den komenden dienst te stoppen houden we de tien opcenten op de vermogens- en de bedrijfsbelasting en krijgen daarbij een belastingverhooging voor twee middelen, welke in de opcenten-maat uitgedrukt neerkomt op 40 opcenten op den jeneveraccijns en 30 op het tarief. Daar de toekomst niet licht beter zal worden dan het heden, kunnen we gerust zeggen, dat we op die opcenten geabon neerd worden, en tevens dat alle uitzicht verkeken is, als zou de verhoogde je neveraccijns een verlaging vaa den sui keraccijns tot gevolg kunnen hebben. Voor de toekomst immers naaste toekomst, daar de te verwachten sociale maatregelen versterking der middelen noodzakelijk zullen maken staan op het program een tweede verhooging van het tarief, een verhoogde successie belasting en een algemeene inkomsten belasting, een verhooging dus van wat vermogens- en bedrijfsbelasting thans samen opbrengen. Daar is, of men het graag heeft of niet, aan deze zaken nu eenmaal niet te ontkomen het geld voor het tekort is noodig en het geld voor sociale verze keringen ook. 't Ligt er maar aan waar het vandaan komt. Waar de financieele toestand zoo in- treurig is, hadden wij liever gezien, dat het ministerie geen verhoogde subsidie aan het bijzonder onderwijs voor school bouw, hoe billijk op zichzelf, in uitzicht had gesteld. Voor het overige is de troonrede, wier lengte vermoedelijk nooit geëvenaard werd, maar die daardoor ook zekere slapheid vertoont, zóó overladen, dat men voer Barnabas, terwijl hij den bcschweg aan wees langswaar eene dicht samengepakte bende bosren met zeisen, vorken en knuppels gewapend, aankwamen... Ziet daar komen de schurken ook nan, cn het zal voorzeker niet wez n om het kasteel te verdedigen... Ik herhaal U nogmaals, mijnheer de markies, gij zult gevangen worden, en misschien zelfs... Loop naar het pachthof: Mijne vrouw zal U alles wat noodig is ter hand stellen om U en mevrouw de markiezin te verkleedendan zult gij trachten naar het veld te loopen, indien wij reeds niet omsingeld zijn. De soldaten kwamen langs de groote trap naar boven. Laat ons vluchten I smeekte Susanna in 's hemels naam, laat ons vlnchten voor ons kind Het gerucht vaD zware stappen kwam nader bij... men bonsde met de kolven dergeweron op de gesloten deuron... Bniten waren de boeren op hunne beurt het binnenhof ingetreden en schreeuwden en tier den en braakten de hevigste bedreigingen tegen de kasteelheeren uit. Vlucht 1 maar vlucht dan toch, drom mels 1 vlucht, zeg ik uriep Barnabas op gebiedenden toon, schier vergetend dat hij, de knecht, tot zijnen meester sprak. Op dit hoogst plechtig oogenblik verdween het verschil van stand voor het dringend ge vaar tegenover elkander stonden nu slechts twee mannen, waarvan de eene de vrijheid en het leven van den andere wilde verdedigen. Eindelijk gaf de markies gehoor aan de smeekingen zijner vrouw en besloot allen tegen stand op te geven om met haar te vluchten. Hy keek rond om eenen uitweg te zoeken. Barnabas naderde den wand, drukte opeen versiersal van het beeldhouwwerk der pan- neelen en wees hnn een langen, somberen en onbekenden gang aan, die recht naar de hoeve leidde. Langs hier, sprak hij, haast U, het is de eenige uitweg Gaston en Suzanna traden den donkeren gang binnen en aanstonds keerde het panneel wederom in zijne hengsels en sloot achter hunneB rug wederom toe. Het was meer dan tijd de breede reeksen opsommingen van wat in voorbereiding is en gedaan zal worden, wat meer op zijn gemak wil bezien alvorens daarover een oordeel uit te spreken. Eenigszins vreemd doet het aange kondigde voornemen aan om een Staats commissie met het oog op een Grond wetsherziening in het leven te roepen. Hebben wij dan niet onder het vorig ministerie een Staatscommissie gehad en is haar arbeid niet in een rapport neer gelegd Of is de bedoeling enkel, dat de nieuwe commissie juist het kiesrecht- vraagstuk waarvan haar voorgangster op ministerieel bevel moest afblijven zal onderzoeken Maar waarom dan van wijzigingen in de Grondwet* zonder nadere aanduiding of beperking gesproken Ten slotte er is een massa werk voor den boeg, en het lijkt wel, of de nieuwe minister van Koloniën er ruim zijn aan deel van zal hebben. Indien hij door een breed werkprogram voor Indië te ontwikkelen heeft willen antwoorden op de min gunstige ontvangst, hem in de pers te beurt gevallen, dan is dit een zeer eigenaardig antwoord en een dat van zelfbewustzijn en kracht getuigt. Over Venezuela en onze bezittingen in Amerika wordt in de Troonrede niet gesproken. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 20 September 1909, des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Precies 11 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren De Wit, Timmermans, Dorrenboom, v. d. Heuvel, De Bont, Zijlmans en van Laarhoven afwezig de heeren Mr. Heere, Simonis, van Dongen en de Bruijn. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde Nauwelijks waren de vluchtelingen verdwe nen, toen de officier, die de troepen aanvoerde, met zes soldaten der voorwacht, in de kamer trad. En terwijl zij het kasteel van onder tot boven doorzochten, bereikten de meesters de hoeve van Barnabas. Siska, de pachteres, zat alleen in den hoek van den haard haar laatst geboren kind te wiegen. Toen zij den kasteelheer bleek en gansch ontsteld, gelijk iemand die achtervolgd wordt, zag binnen komen, sprong zij op. Heilige maagdriep zij, mijnheer de markies 1 mevrouw de markiezin 1 Wat is er toch gebeurd Red ons, goede Siska, red ons smeekte Snzanna de soldaten Barnabas Zij was zoodanig ontroerd, zoo hevig be wogen, dat de spraak in hare keel kropte en zij geen woord verder kon uiten. De soldaten Parnabns herhaalde de pachteres die niets begreep maar reeds het ergste vreesde voor haren echtgenoot Is er mijnen man een ongeluk overgekomen misschien Neen, antwoordde M. de Montbazon, men is gekomen om ons aan te houden. De soldaten zijn het kasteel binnengerukt, gevolgd door eene dreigende menigte van boeren Barnabas heeft ons verwittigd maar hij heeft voor zijn eigen niets te vree zen. Hij is het die ons gedwongen heeft t» vlnchten Ik heb er in toegestemd uit liefde voor de markiezin, en voor ons kind Is het mogelijk?... Wel, goede meester Barnabas heeft mij reeds lang gezegd dat men u den eenen of anderen dag zpu verraden hebben. Sedert dat die gemaskerde kerels hem in het bosch half dood geslagen en den brief van M. den hertog ontstolen hebben, slaapt hij geen oogenblik gerust meer, en ik toch ook niet Doch, waar zal ik u verbergen Gij zult hier niet beter in veiligheid zijn, dan in het kasteel en nwe vervolgers zullen u weldra ontdekken H«t is ook geene schuilplaats die wij u vragen, want wij willen u geenszins in gevaar brengen Mij in gevaar brengen 1 Wel 1 Mijnheer 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring wijziging verordening Wo ningwet. b Idem, houdende goedkeuring kohier hondenbelasting. e. Idem, houdende goedkeuring kohier Hoofd. Omslag. d Idem goedkeuring van enkele af- en overschrijvingen. 2. Reclames H, (X Voorzitter. Ik stel voor deze in han den te stellen van de commissie van onderzoek Aldus wordt besloten. 3. Adres van den heer Klijn, hou dende verzoek om ontheffing van art. 7 der woningwet. Voorzitter. In de wet staat dat elk gebouw, tot woning bestemd, moet hebben eene ruimte (plaats, tuin of erf) ter grootte van V* der oppervlakte van het gebouw. Nu staat er bij dat de Raad in bijzondere gevallen van deze bepaling vrijstelling kan verleenen. Hierna circuleert een teekening nadat alle heeren deze hebben ingezien, cn nadat de heer Timmermans heeft ge vraagd of in de toekomst geen bezwaren daaraan zijn verbonden, waarop de Voor zitter te kennen geeft dat dit niet het geval is, wordt besloten ontheffing te verleenen. 4. Schrijven van C- Musters, hou dende verzoek om ontheffing van art. 7 der woningwet. Wordt besloten aan C. Musters ook vergunning te verleenen. 5. Benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van den heer J. M. Kieboom. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. M. Kieboom en J. Th. M. Peeters. Met algemeene stemmen wordt her benoemd de heer J. M. Kieboom. 6. Schrijven van het bestuur van de landbouwvereeniging te Raamsdonksveer houdende verzoek om gebruik te mogen maken van een schoollokaal op het Veer. Er zal een cursus gegeven worden in paardenkennis. Wordt besloten goedgunstig op het adres te beschikken. Timmermans. Mijnheer de Voorzitter, do markies, wat zou ik u kunnen weigeren? Wij zijn u te veel dunkbaarheid verschuldigd en M. de hertog, uw vader, is ook altijd zoo goed geweest jegens ons 1 Ik denk nog dikwijls aan den huwelijksdag van M, den markies, toen de edele heer hertog met mij zijne ootmoedige dienstmeid, zich gewaardigde te dansen om het bal te openen. En mevrouw de markiezin, een echte engel Gods 1 zonder haar zouden wij reeds lang den dood te be treuren hebben van ons kindje dat nu, daar in ziju wiepje te ronken ligt gelijk een ratje ...OI zolküe dingen, dat vergeet een mensch nooit!... Wat vermag ik nu voor u? spreek, alles wat wij bezitten, hoort u toe Uwe verkleefdheid is ons aangenaam, Siska, het eenige bewijs dat wij u ervan vra gen, is dat gij óns zoudt helpen om in het bosch of op het veli uit te komen en alzoo Honfleur te bereiken, zonder herkend te worden. Hoe zoo Leen ons eeüige kleederen. Ja, dat is een goed middel, waaraan ik nog niet gedacht had. Mijnheer de markies zal er dus in toestem men de kleederen van Barnabas en mevrouw de mijne nan te trekken Niet alleen er in toestemmen, maar zelfs gelukkig zijn indien wij aldus aan het gevaar kunnen ontsnappenkomaan geen tyd ver loren Volgt mij, sprak Siska en zij leidde hare meesters naar de slaapkamer. Zij lichtte het deksel van eene zware eiken kist op en haalde er de kleederen uit die Barnabas en zij gewoonlijk op Zon en feest dagen aantrokken. Neen, zoo niet, zei de markies, die klee deren zijn te schoon en zouden de aandacht der lieden trekken. Geef ons heel eenvoudige, dagelijksche kleederen, kortom, geef ons werkkleederen. (Wordt vaivolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1