Keukenmeid-Huishoudster, Gemengd Nieuws Advertentiën RIJWIEL, ttüITKNLAND. België. Griekenland, Marokko. Ingezonden stukken. Kerknieuws. Rechtszaak. Kleine Advertentiën. Allen, die iets te vorderen hebben van wijlen den ZeerEer- waarden Heer H. Verberne, in leven pastoor te Besoijen, worden verzocht, daarvan vóór 30 Sept. a s. opgave te doen ten kantore van notaris de Vocht te Waalwijk. is er u al iets van bekend of mijnheer van Dixhoorn zijne benoeming heeft aangenomen. Voorzitter. Neen, daar is mij nog niets van bekend. Uit de stukken zou men vermoeden, dat hij nog altijd op reis is. Timmermans, 't Is toch gewoonte om aanstonds kennis te geven dat men zijne benoeming aanneemt, of is hem niet gevraagd daarvan kennis te geven. v. Laarhoven. Ik kan de mededeeling doen dat hij op 't Veer eene woning aan 't zoeken is. Timmermans. Ik wilde nog wel hier over iets zeggen, doch acht het minder wenschehjk dit in openbare vergadering te doen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de openbare verga dering. Een sprekende statistiek Mot Belgische ministerie van binnenLnd- eche zaken heeft een ambtelijke statistiek van sterfgevallen en geboorten in België uitgegeten, waaraan btt „Handelsblad van Antwerpen' deze sprekende cijfers ontleent Vlaamscheprovinciën; Antwerpen 959,218 West-Vlaanderen 871,686, Oost-Vlaande- ren 1,111,001; L;mburg 269.442. Gsmengde provincie (Brabant): anoadis soment B.ussel (in hoofdzaak Vlaamsch) 1,012,618 Leuren (geheel VLamsch) 264,505 Nijvel (Waalsch) 177,240 totaal 1,454,363. Waaliche provinciën Luik 894,938 Henegouwen 1,229,103 Luxemburg 232,252; Namen 364 489. Totaal voor bet rijk 7,386,444, w*ar- ?au geheel Vlaamsch 3,475,802, geheel Waalsch 2,898,024 en het arrondissement Brussel, in groote meerderheid Vlaamsch, 1,012,618. Wat de geboorten aangaat, ds uitslagen van 1908 bevestigen de besUtiging, sedert 1900 gedaan, namelijk dat de geboorten verminderen in alle provinciën, behalve Limbu g, doch op veel aanzienlijker wijze in bet Waalsche land en in de Brusselscbfl omgeving, dan in het Vlaamsche land. Ziehier een welsprekende statistiek 1900 bevolking 6,693,548, geboorten 193,230 1908 bevolking 7,386,444, geboorten 183,046. Doch van een anderen kant vermindert het aantal sterfgevallen. In 1900 bedroeg 126,633 iu 1908, alhoewel de bevolking 700,000 zielen meer telde, slechts 118,997. Het overschot der geboorten op de sterf gevallen blijft dus circa 65.000 per jaar bedragen. Een manifest van koning George. In Athene wordt, volgens het fB. T." beweerd, dat de koning besloten hoeft aan het volk onmiddellijk voor het bijeenkomen der Kamer een manifest uit te vaardigen, waariu hij op de jongste gebeurtenissen nader zal ingaan en aan het streven her inneren zsl, om door energiek werken deu algemeenen wantoestand te verbeteren. In dit manifest sprerkt de koning van zijn pogingen sinds zijne troonsbestijging om de welvaart van het volk te verheffen en her innert tevens aan de wederzijdsche verplich ting tu8schen koning en volk om de con stitutie ongeschonden te bewaren, en roept hiertoe den stenn in van het volk. Ook roept hij het verloop der jongste gebeurtenissen aan en noemt deze evenals de hervormingsbeweging die dooi het heele land gaat, de eerlijke uitdrukking van deD volkswensch naar krachtig optreden van de wettelijke overheid in het belang van het land. Verder zal hij de overtuiging uit drukken dat de overheid zich hare opdracht waardig betoonen en de verwezenlijking van d^en volkswensch moet doorvoeren, opdat 't land zonder verdere ongevallen de verwik kelingen kan doormaken, en er aaa de na tionale moeilijkheden en rampen een einde komt. De stemming in de politieke kringen laat het nog zeer twijfelachtig voorkomen, of de hoop des koniDgs zich zal verwezen lijken. Zooals de bladen betoogen ziet een gedeelte der officieren in tegenstelling met het optimisme der regeering de toekomst s.eer wantrouwend tegemoet en gelooft niet erg aan den werkelijk succesvollen arbeid der Kamer. Een ander gedeelte der officieren is daar entegen met meer hoop op de toekomst ver vuld. Kolonel Zorbas, die de jongste beweging onder de Grieksche officieren heeft geleid heeft aan een berichtgever van den „Maria', die hem een en ander kwam vragen om trent die beweging, geantwoord: Wij (de officieren) zijn allen innig verknocht aan den koning, de dynastie en de grondwet. Wij scheiden den persoon van den kroon prins geheel en al van de kwestie van het opperbevel. De instelling van dit opper bevel was een fout van Theotokis de toe komstige koning moet buiten alle persoon lijke kwesties blijven. Wij verlangen reorganisatie van het leger en de vloot en willen dat in het vervolg de politiek geen rul meer zal spelen bij het vergeven van ambten wat tot groot nadeel strekte van de organisatie van onze lands verdediging. De Spaansche minister vau financiën heeft bevestigd, dat de troepen van Melilla Maan dagmorgen een voorwaartsche beweging uit gevoerd hebben. De Marrokkaansche regeering beeft bij het diplomatieke korps een protest ingediend tegen de handelingen der Spanjaarden en verzocht om tusschenkomst der mogendhe den, ten einde de onschendbaarheid van het Marokkaansche gebied te beschermen als mede om een einde te maken aan het bloed vergieten. Te Tanger loopt het gerucht, dat de terechtstelling van den rogi Boe Hamara niet op zijn Europeesch geschied is, maar dat hij met ongehoorde wreedheid is ver- moor.l. Verschillende geruchten loopen daarover. De pretendent zou vreesclijk ver minkt zijn, alvorens hij den genadeslag kreeg. Andere berichten zeggen dat Boe Hamara geworpen ia als voedsel voor de wilde dieren in de keizerlijke menagerie. Toen het lichaam van den rampzaligen rogi voldoend», verscheurd w»a door de leeuwen, werd hij uit de kooi gehaald en werd hij door twee negers door geweerschoten doodgeschoten. Aldus kan Moel-y Hafid nog zeggen, dat hij den rogi „gefussilleerd' had. Daarom werd het lijk verbrand en de asch begraven op het plein van het paleis. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Wat zijn de arbeiders, toch ongelukki ge menschen, dal zij maar zelden iets kunnen doen of ze krijgen het woord «dom* naar het hoofd, 't Schijnt zoo'n hoedanigheid te zijn, aan den «stand* der arbeiders eigen. Ze kunnen nog zóó hun best doen om zich wat te ontwik kelen in hunne vrije uren, ze mogen ook al te rade of te leer zijn gegaan bij menschen, die niet tot dien «dommen* arbeidersstand behooren, het water van de zee wischt hun merkteeken van domheid* niet uit, alles wat ze doen, is per se «dom* 't Is vermakelijk dat ingezonden stuk te lezen van den Heer B v. d. Heijden- v. Iersel, als antwoord aan de Vakver- eeniglng, afdeeling van den Dioc. Bond van Lederbewerkers, voorkomend in het laatste nummer van uw blad. De Heer v. d. Heijden, noemt het geschrijf der vakvereeniging, geen ant woord doch slechts een draaierij. Is het geschrijf van den heer van der Heijden iets anders? (zooals zal blijken uit hetgeen nog volgt). Hij noemt het «brutaal van het bestuur der vakvereeniging te blijven beweren, dat hij onwaarheid heeft gesproken.* Geachte heer van der Heijden, zoo'n onparlementair woord heeft het Bestuur der Vakvereeniging niet gebezigd. Maar wel hebt gij de «brutaliteit* de berich ten der arbeiders «leugenachtig* te noe men. Maar dat mag ook wel, als men met «domme* arbeiders te doen heeft 1 Het antwoord van het Bestuur der vakvereeniging getuigt van heel wat meer netheid, dan dat van den heer van der Heijden. Vermakelijker wordt het, als de Heer van der Heijden komt beweren, dat het niet waar is, wat het Bestuur der vak vereeniging schrijft «dat namelijk 4 werk lieden eigendunkelijk zijn weggebleven. Want, zoo schrijft de heer van der Heijden «er zijn er maar drie wegge bleven, waarbij nog een jongen van 14 jaarIs drie plus één geen vier? En verder spreekt de heer van der Heijden nog van een jongen van 12 jaardus eigenlijk zijn 't er vijf 1 Doch wat doet dit aan de zaak af, of er nu drie of vijf zijn weggebleven Het bestuur der vakvereeniging keurt toch dat eigendunkelijk wegblijven der arbeiders af, is niet Alleen heeft zij bemiddelend willen optreden voor een ontslagen arbeider, voor wien de beko ring te zwaar is geweest om het glans rijkste gedeelte van het zilveren Pastoors- feest te moeten missen, alhoewel hij nog wel als «commissaris van orde* was aangesteld, door degenen, die het feest organiseerden, en die ook riet zullen vermoed hebben, dat er één patroon zou zijn, die op zoon dagzijn arbei ders niet vrijaf wenschte te geven. Geachte Heer van der Heijden, is dat nu «op zoo'n domme manier zich werpen in zaken, waar toch zeker het onbetwist baar (1) recht aan de zijde van den patroon is «Ieder, die met de schoenfabricatie op de hoogte is,« schrijft de heer van der Heijden «weet, hoe alle arbeid aan- eenpast en hoe lastig het is, als één der werklieden er tusschen uitvalt.* Zooiets weten de «domme* arbeiders ook zeer goed 1 Doch er komen in het leven, ook in het leven der arbeiders momenten voor, waarop die belangen der «industrie* wel eens moeten wijken voor de belangen der «menschen*. Of huldigt de heer van der Heijden het beginsel «de indu strie boven de menschen.?* Andere heeren patroons gaven hunne werklieden wel vrijaf, ofschoon ook daar «alle arbeid wel in elkaar zal passen.* Doch deze heeren begrepen het, dat, hoe lastig het ook kan wezen, dat één der arbeiders er tusschen uitvalt, er toch wel buitengewone omstandigheden kunnen voorkomen, die een onbetwistbaar recht, dat een patroon in gewone omstandig heden heeft, betwistbaar maken. Als een arbeider aan een wettelijken plicht moet voldoen, dan is het ook lastig, dat die arbeider er tusschen uitvaltmaar 't moet toch gebeuren Wegens familie omstandigheden kan een arbeider ook al uit moeten vallen, enz. En wat gold het hier Een zilveren feest van den Herder der parochie, een feest waaraan oud en jong, rijk en arm deelnam. Ook de arbeiders wilden op dien dag eene uiting geven van eerbetoon aan huD Herder, met wien zij gedurende 25 jaren in zulke nauwe geestelijke ver wantschap hadden geleefd, met wie zij hun wel en wee hadden gedeeld kortom 't was ten echt geestelijk familiefeest van alle parochianen. Plichten tegenover den patroon, zeker Maar ook plichten tegenover hunne geestelijke herders, van eerbied en aan hankelijkheid innerlijke eerbied die nu en dan behoefte heeft aan, en gekweekt en gesterkt wordt door uiterlijk eerbe toon Laat toch in 's Hemels naam de arbeiders, die in onze dagen zoozeer hun troost en kracht moeten zoeken in den godsdienst, gerust eens deelnemen aan een feest van hun Geestelijken her der, waardoor de godsdienstzin en den eerbied voor het geestelijk gezag wordt verlevendigd. Dat zal aan de industrie ruimschoots vergoelijken den last, die het uitvallen van eenige arbeiders voor enkele uren kan veroorzaken. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, S. S. Mijnheer de Redacteur. Gelieve als laatste antwoord aan den Heer Bernard v. d. Heijden-van Iersel te Waalwijk het volgende in Uw blad op te nemen en dan zullen we verder van alle polemiek maar afzien. Intusschen Mijnheer de Redacteur blijven wij U dankbaar voor plaatsing. De zaak immers is reeds lang ten einde, de persoon in quaestie er veel beter van geworden, en met iemand die, wanneer de quaestie wordt uiteengezet, zooals ze werkelijk is, dit «draaien* noemt, valt toch niet te redeneeren. Verder, vindt U het niet allergrappigst de Heer v. d. Heijden te hooren be weren, dat we onwaarheid melden, toen we schreven dat er 4 werklieden eigen dunkelijk zijn weggebleven. «Dit is niet waar, zegt mijnheer, er zijn er maar 3 weggebleven en een jongen*. Weet de heer v. d. Heijden dan niet meer dat drie en een vier is. Of wordt soms het ontslag geven aan een jongen niet gevoeld Ten s'otte, Mijnheer de Redacteur, U zult het met ons eens zijn dat de Heer v. d- Heijden wel krasse termen gebruikt, als «brutaal*, «zoo'n domme manier*, «den werkman opruien*, enz. Wij zullen hierop niet veel meer ant woorden dan dat door kazernetoon, zooals veel in fabrieken en werkplaatsen gebruikelijk is, waarlijk niets goeds, maar dikwijls veel kwaads gesticht wordt. Een edel werkgever moet er zijn trots in stellen, zijn werklieden nobel te be handelen, hij moet niet alleen in den omgang met zijns gelijken en in het publiek de beleefdheid in acht nemen, maar vooral moet hij juist in zijn bedrijf zich beijveren, dat de goede toon altijd bewaard blijft. Dit zullen de arbeiders door hun ijver en trouw zeker loonen. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankzeggend, Hoogachtend, Het Bestuur der R.K. Vakv. Afd. Baardwijk. Mgr. dr Corten f Na den terugkeer der leerlingen heeft in de kerk van Rolduc de plechtige uil vaart plaats gehad van wijlen Mgr. dr. R. Corten, in leven directeur dezer in richting. De H. Mis werd opgedragen door den nieuwen directeur den zeer- eerw. zeergel. heer L. Schrijnen, terwijl als diaken en sub-diaken resp. fungeer den de professoren Prevoo en Fr. Madou. De kerk was geheel in rouw gehuld. De H. Mis werd bijgewoond door de familieleden van den overledene, door jhr. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der koningin, door de zeereerw. heeren professoren en door de leerlingen van Rolduc. Na de H. Mis betrad prof. dr. van Gils den kansel en schetste in heerlijke taal het leven van den grooten doode. Daarna trok men, begeleid door de Harmonie, naar het kerkhof, waar de commissaris der koningin het woord nam, om nogmaals de groote verdiensten van den ontslapene te schetsen. Directeur Schrijnen bracht vervolgens in naam van alle aanwezigen den com missaris der koningin dank voor zijn tegenwoordigheid en zijn waardeerende woorden. Leeraren en leerlingen verlieten na het «Adieu Roduc" der Harmonie diep bewogen den doodenakker. Het Ouel. Voor de Haagsche Rechtbank stond Maandag terecht Baron Van der Capellen, kolonel commandant van het 3e rcg. huzaren en gepens. overste Römer, die elkaar bij een duel op sabel in een schermzaal te 's-Hage bloedend verwond den. De uitdaging bleek uitgegaan te zijn van Römer, die beleedigd was'door het gezegde van Van der Capellen, dat ieder, die beweerde, dat aan den con duitestaat van overste Römer een nota was toegevoegd, een leugenaar was. Van der C. verklaarde, dat hij aan Generaal Staal inlichtingen omtrent Iso mer's geschiktheid heeft verstrekt buiten de conduite-lijst om, welke inlichtingen door generaal Staal onbegrijpelijkerwijze bij de stukken was gevoegd. Het Tweede Kamerlid Van Idslnga a décharge gehoord blijft bij zijn meening, nedergelegd in een interview met de Telegraaf, dat de toevoeging van een nader rapport aan den conduite-staat, zonder den betrokkene er mede in kennis te stellen, een laakbare handeling is. Het O. M- eischte voor ieder 3 weken gevangenisstraf. Moord te Onna. Men schrijft uit Hee renveen aan het Hbld. Zondagmorgen kreeg de Justitie alhier draadbericht, dat Zaterdagavond te Onna een moord gepleegd was. Men sprak van twee vermoorden, een man en vrouw. Vlak bij de grens tusschen Overijsel en Drenthe ligt een landwegje naar het westen, waar de woning ligt van Jan Haring. 't Is een eenvoudige arbeiderswoning zooals ze daar bijna alle zijn, zonder voordeur, met tiet gedekt, terwijl de ingang aan de zijde ligt, achter de ka mer door het achterhuis. Jan Haring en zijne vrouw hebben een dochter, die nu 18 jaren oud is. De dochter huwde ver leden jaar met den 31 jarigen L v. d- Vegt, die vlak In de buurt bij zijne moeder inwoonde, v. d. Vegt stond niet gunstig, bekend hij maakte meermalen kennis met de justitie en week ook al eens naar Duitschland uit, om zich aan een vonnis te onttrekken. Na het huwelijk met de 17 jarige dochter van Haring (deze en zijne vrouw waren met dit huwelijk toen wel inge nomen want Van der Vegt had wat geld, kocht deze een huisje vlak in de buurt zijner schoonouders. De jonge vrouw werd moeder en het huwelijk was evenwel niet gelukkig en sinds eenigen tijd leefde men gescheiden. Volgens den een verliet v. d Vegt zijne vrouw, volgens anderen liep zij van hem weg- Hoe dit zij, v. d. Vegt woon de weer bij zijne moeder in, zijne jonge vrouw bij hare ouders. Dagelijks passeerde Van der Vegt de woning zijner schoonouders, hij kwam dan van zijn werk en vroeg dan wel eens zijn kind te zien, wat hem steeds door de schoonouders geweigerd werd. Hij hield van dat kind, want aan buren Vroeg hij verscheidene malen, hoe 't met het kind ging. Hij voegde er dan aan toe, dat het vooral zijn schoonmoeder was die hem niet in de gelegenheid wilde stellen zijn eigen kind eens te zien, waarop hij toch recht had. Trouwens, de vrouw van Haring was niet een van de goelijkste, zoo werd ons meegedeeld. Zaterdagavond ongeveer kwart voor negen werd bij Haring aan de glazen gekloptmen vroeg open te doen; Al dadelijk hoorde men dat het v. d. Vegt was men weigerde open te doen. Toen bleef v. d. Vegt kloppen, waarop de bewoners naar buiten gingen eerst Ha ring toen de beide vrouwen. Van der Vegt vroeg het kind te zien, wat hem geweigerd werd. Toen stak hij het mes eerst naar Haring die zich omkeerende een steek in den rug kreeg gelukkig niet van ernstigen aard. Toen keerde v. d. Vegt zich tot zijne schoonmoeder en onder 't opheffen van het mes uitroepen de «Nu zal zij er ook een hebben,* sloeg hij haar 't lemmet in de borst. De steek was diep doorgedrongen, want een kwartier later overleed de vrouw. Na den eersten steek (alles gebeurde in een minimum van tijd) liep Haring in alle haast naar de buren, die op onge veer 100 meter afstand woonden, aan een bouwkamp. Vóór H. daar was, had v. d. Vegt hem ingehaald, aangepakt en riep hij uit: «Nu zal je er nog een heb ben". Zoo ver kwam het gelukkig niet, bu ren kwamen toeloopen en Haring werd ontzet. Van der Vegt ging nu vluchten, dwars door de akkers en lage landen in de richting van Giethoorn. Zoo spoedig mogelijk werd de burgemeester met het gebeurde in kennis gesteld, evenzoo de rijksveldwachter en maréchaussée te Steenwijk. Alles werd in den donkeren nacht af gezocht om den dader op te sporen- 's Morgens te 6 uur werd hij te Zuidveen gearresteerd geheel nat en bemodderd. Hij was toen op weg naar Steenwijk. Dadelijk werd hij naar de kazerne der maréchaussée overgebracht, door den commandant verhoord, aan wien hij be kende. Hij werd daarop in die kazerne in voorloopige bewaring gesteld. Zondagmiddag kwam de justitie uit Heerenveen een onderzoek ter plaatse instellen. Uit den gemeenteraad te Putte. Wegens curiositeit ontleenen we nog eens de volgende bijzonderheden, van hetgeen zooal in den gemeenteraad te Putte wordt behandeld. Aanwezig zijn 4 leden en 3 vacatures. Nadat door een der leden de voorzitter voor een leugenaar is uitge maakt is eindelijk aan 't woord de heer Chr. Jansen, die zegt, dat 't zoo toch niet kan voortgaan. Wij worden maar opgeroepen om te vergaderen en we kunnen telkens niet doorgaan. De Voorz. Aan wien de schuld, dat de zaken ten achter raken Aan wien de schuld dhr. Stroup. Ik denk dat 't uwe schuld zal gaan zijn. De Voorz. Gij hebt over deze verkie zingen al wel twee jaar bezig geweest. dhr. Stroup. Maar nu zijn er drie vacatures. En in allen gevalle, de raad heeft zijn verzoek ingediend. De Voorz. En daar zal B. en W. over beslissen. Er staat nu pas eene verkie zing voor de deur geen twee tegelijk. Ik handel volgens de wet Art. 9 van de Gemeentewet is in deze zeer duide lijk- dhr. Stroup. Enfin, ik stel voor, om eene commissie te benoemen, die naar Den Bosch zal gaan ten einde Z.Ex. den commissaris in te gaan lichten. De Voorz. Wel gaat samen, met z'n vieren, dan hebt ge in eens eene com missie. dhr. Mattheeussens, Hendiix, en Jan sen verklaren zich er voor om eene commissie te bénoemen. De Voorz. Welja, gaat een commis saris maar eens voorlichten, die kent de Putsche toestanden ook nog niet. Enfin, benoemt maar eene commissie. Gij hebt mij daar niet voor noodig. dhr. Stroup. Gij kunt daar ook niet voor dienen daar hebt ge de macht niet voor. Tot afgevaardigden worden vervol gens benoemd met algemeene stemmen dhh. Chr. Jansen en Stroup. De Voorz. Les genies se recontrent zeggen ze in 't Fransch. dhr. Chr. Jansen. Hoe zegt ge dat daar De Voorz. Les genies se rescontrent. dat is 'n Fransch spreekwoord, dhr. Chr. Jansen. Dat versta ik niet. Wat wil dat zeggen dhr. Stroup. Ge moet geen Fransch spreken, spreek maar Nederlandsch. Maar als ge Nederlandsch moet spreken, dan houdt ge de tong tusschen de tan den en ge zegt niets. De leden van den raad verwijderen zich en de vergadering is afgeloopen. De greote geesten ontmoeten el kaar. H. H. SCHOENFABRIKANTEN. Er biedt zich terstond tan, een bekw. doornaaier, starzer en zwikker, liefat vast werk Adres CORN. v. d BROEK, Kaatsheu'el, Gevraagd eenige natte wasschen aan huis door iemand die voorzien is vaD waterleiding en groote bleek. Waar zegt de Uitgever. Op een pastorie in een groot dorp in Noordbrabant is noodig tegen 1 November een goede (R.C.) Brieven met opgave van leeftijd en waar, en hoelang in betrekking, onder no. 12, Bureau dezer Courant. Voor f 25. te koop, een sedert 4 jaar bereden en goed onder houden sterk Merk. De la Reij. Bij J. v. d. WIEL, Wollshoek Drunen. eenige oude WIELEN, VEEREN, en ASSEN, doch in goeden staat zijnde. Te bevragen bij J. VERWER, rijtuig ep wagenmaker Grevelduim-Capelle, I imii;m_M.| J_Ü[|JJ|JM

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2