Nummer 78 Donderdag 30 September 1909. 111 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS Gemeenteraadsvergadering, ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen SUNLIGHT Uitgever: FEU1LLB1 ON >e WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLïKKEN OM UIT te blazen z?jn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Sunlightzeep scliaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen Net als bij ons Kan dat nu nog een strijd- vrage zijn gstraatsclie Courant, Dit Blad verse!:gilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Framo per post door liet geheele rijk f Ü.9Ü. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advhktbntiën 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groot? letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels er, advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1244 De lezers, die gevolgd hebben het verslag van de pas gehouden roode sociale weekin Duitschland, hebben wellicht met ons als een der vele con- clusie's uit de verhandelingen van dit roode parlement te trekken, vastgesteld «De Duitzche sociaal-democraten ziju, wat de partijtactiek betreft, toch al net als de onzen*. Immers, bijna elke rede naar wees daar op de gunstige situatie, die voor de partij door de nieuwe be lastingwetten geschapen was en dat deze gunstige toestand met alle agitatiekracht, welke in de partij is, moest benut wor- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF Jbeftcultouw aait t)cti J^uwefijLdatiD. 20) Heb moed, beste vriendin, sprak de markies terwijl hij Suzanna de hand reikte om haar op te helpen. Komaan, laait ons spoe dig voortgaan. Zij koerden den rug aan het kasteel van Montbazon en zetten hunnen weg voort, voort- gezweept door dan dwang om levensbehoud hij, met wakend, vorschend, oog en gespits oor om het minste gerucht te vernemen ,zij, immer vaster en taster de kleine Madeleine tegen haren boezem drukkend. Wij hebben reeds gezegd dat er op het kas teel eene heele bende boeren was aangekomen wier vijandige kreten de markies en de markie zin onder de vensters hadden hooren galmen op het oogenblik dat zy vluchtten en de soldaten voor de deur huuD«r kamer stonden. Zij stonden gereed om, op het bevel van Langlois, het kasteel te plunderen, waarvan zij reeds eonen vleugel hadden in brand ge stoken. Maar ziet, daar kooit eensklaps een andere pende boeren onder geleide van Barnabas aan- 'oïmd. Vrienden roept de eerlijke pachter, illen wij dulden dat de woning onzer vorige meesters geplunderd worde door eenen hoop deugnieten die zelf onze streek niet bewonen? De eigendommen onzer oude meesters zijn nu de onze geworden en wij zullen ze verdedigen en behouden. Dan volgde er een vreeselijk gevecht ^usschen do mnren van het binnenhof gesloten den, om het volk toch maar op de zijde van 't socialisme te krijgen. Hoofdzaak is dus Maar agiteeren en nog eens agiteeren, of, in goed Hol- landsch>schreeuwen en nog eens schreeuwen En dat wel met al de schreeuwkracht, die in de partij is I Nu, dat orgaan is bij de roode heeren over 't algemeen goed ontwikkeld of wel zoo lang getraind, dat het er ten allen tijde voor, klaar is. Echter, zóó sterk als een zekere S. v. d Akker Tzn. ten onzent het dezer dagen in dit opzicht maakte, is zelfs voor een rood heer opvallend. Deze schreef in het Marxistische bij blaadje van *Het Volkover Friesland »In den nu komenden winter zal veel werkloosheid zijn, zal meer broodeloos heid zijn dan vorige winters, (geen vlas, geen oververdienste van den hooitijd, veel dagen zonder verdienste in den zomer, enz.) Hier is werk, werk voor onze afdeelingen, werk, dat blijvend ten goede kan komen aan onze gansche be weging» waarmede de grondslag gevormd kan worden voor een vakbeweging, naast en ook één met de politieke houding.* Van eenige meewarigheid om de ellende geen spoor, zooals de lezer ziet. Men lette vooral op den laatsten regel. De socialistische vakbeweging ccn met de politieke beweging. Die bekentenis komt hier te mooier uit, als de naieve schrijver daar rondweg in één adem op laat volgen Als de raadsleden uit 't Bildt hiervoor eens voorstelden f 80,000 uit te trekken op de begrooting, om het werk der vakbeweging te doen slagen P >Is het geen mooi idee zoo vraagt De Residentiebodewaaraan wij bovenstaande ontleenen »de belas tingpenningen tot steun voor de socia listische politieke beweging En het blad voegt er bij»'t Zal intusschen niet kwaad zijn die socialis tische heeren uit 't Bildt, eens op de vingers te kijken, of zij werkelijk plan hebben, op die manier met de duizenden te rollen.* Wij gelooven ook, dat de regeering hier wel een oogje in't zeil mag houden, 't Zou al een aardig begin zijn met de versocialiseering der belastingen, ten behoeve der propaganda voor de roode partij. betwistten beide partijen elkander vost voor voet den grond dien zij betraden en hoe non- wer de kring zich toesloot, hoe bloediger de strijd werd Langzamerhand "verloor de bende van Langlois bet voordeel van het grootste getal. Cacheux en zijne weerwolven honden veel minder van vechter, dan van stelen en plun deren. De meesten onder hen 2ijn langs hier of daar weggeslopen en leggen de hand op eet waren of wel andere voorwerpen van min of meer waarde, welke zij genaakkelyk kunnen medevoeren. Iedereen zorgt voor zijn eigen en zoekt langs, alle kanten weg te komen. Eenigen zelfs worden van dichtbij vervolgd en zijn genoodzaakt door het venster te sprin gen, met gevaar van armen of beenen te breken. Weldra blijven er nog slechts eenige razen den rond janglois geschaard, die onmachtig is de vluch- zijner handlangers te bezwereD. Toon bij zag dat hij den strijd moest opgoven, wilde hij oo i op zijne beurt wegvluchten, maar hij was zoodanig door zijne partijgangers omringd dat bij willens of niet gedwongen was hun lot tot het einde toe te deelen. Bleek, be ond en de oogen door den schrik wijd openger >ard, wil bij de schnld der plunde ring afwerp n, beweert dat hij overrompeld werd en se sekt lafhartig het medelijden der overwinnaar af. Die wanhopige pogingen om zijn leven to redden, maken hem beide partijen vijandig. Van beide kanten wordt hij als een verrader aaugezien, en zijn eigen partijgenooten vallen hem bovenarms op hot lijf... Hij stort ten gronde, den kinnebak door eenen kogel verbrij zeld, het lichaam door twintig zeissteken doorboord hy is gevallen ora niet meer op te staan 1... Zoo eindigde het leven van dien vuige kerel. Barnabas boog zich 0T3r het lijk dat voor zijne voeten uitgestrekt lag en onwillekeurig huiverde de man. 't Is wonder, zei hij, hoe die man gelijkt op wijle M. Langlois, onzen ouden rentmeester; 't is goed dat ik aan geen spooken geloof, of ik zou zweeren dat hij het is Zoodra de boeren van Montbazon meester gebleven warenop het terrein, stelden zij alles *V* Weer eene belichting van den Toekomststaat. De heer Van der Goes, socialistisch privaat-docent aan de Amsterdamsche Hoogeschool heeft in een polemiek met een partijgenoot, Ds. Herrens de Haas in een breed opgezet artikel trachten duidelijk te maken, dat er in de socia listische maatschappij geen godsdienst zal ztjn en geen «monogram* (enkel voudig) huwelijk. Wij begrijpen niet, waarom er nog een lang artikel noodig is van den heer Van der Goes, om een partijgenoot aan 't verstand te brengen, dat er in den rooden Toekomststaat geen sprake is van het christelijk huwelijk. Wij wisten dit toch al lang. Wie 't boek «DieFrau* van Bebel kent, heeft hieruit reeds zeer goed kunnen begrijpen, wat deze in de socialistische maatschappij zal zijn. Deze zal, gelijk het Dagblad van Noordbrabant zoo terecht opmerkt, er uitzien als de samenleving van honden en katten er tegenwoordig uitziet. En dan durven die heeren nog spreken van >de zedelijke atmosfeer*, waarin hun toekomststaat zal geuren 't Is maar de vraag, wat men onder 't woord zedelijk verstaat. Als men den gods dienst uit de maatschappij gebannen heeft, kan men zich zoo ongeveer wel voorstellen, hoe het begrip «zedelijk* dient opgevat te worden. Al weer kunnen we in eenige Kath. bladen het twistgeschrijf genieten over de vraag, of het goed is, op Katholieke vergaderingen verslaggevers van niet Katholieke kranten toe te laten. Wij meenden werkelijk, dat voor de meesten, die met hun tijd meegaan, deze zaak uitgemaakt was in dien zin, dat onze vergaderingsdeuren zoo wijd mogelijk moeten openstaan, opdat ieder, wie wil, kan binnentreden en minstens de pers. De Voorhoede merkt zeer juist op, dat vooral om deze twee redenen ook niet Katholieke verslaggevers moeten worden toegelaten le. omdat men ons dan niet kan ver wijten, dat wij alles achter de schermen doen, en in 't werk om den toenemenden brand te blusscben en meubelen en kostbaarhsden te redden welke de muiters den tijd niet gehad badden te rooien. Barnabas bestuurt de werken met eene buitengewone handigheid en koelbloedigheid. Onder zijne bevelen worden eerst de meubels, munr- en vloertapijten, kunststukken, wapen tropeeën uit de ridderzaal, de oude banniers der Montbazons en andere voorwerpen op het voorhof in allerboost opeengestapeld. Daarna, als de braad geblnscht was, nam iedereen, op voorbeeld van den pachter, zijn deel van het geen men aan ds vernieling had ontrukt. By het zien van al die boeren, allen zwaar met buit beladen, zon men gezegd hebben dat zij de echte roovers waren en dat zij de tegen partij slsehts verjaagd hadden, met het inzicht om alles alleen te bezitten. Barnabas, die zijn plan heeft, antwoordt heel scbalksdi aan de gendarmen die, verwon derd, over 3ezo verhuizing, uitleg vragen of bereid schijnen ze te verbieden Wel I wel? Ei, vrienden 1 de goederen der Natie zullen bij ons beter bewaard worden dan hier er zoa ten minste een heel regiment in het kasteel moeten legeren om alluB tegen de dieven te kunnen verdedigen. Wij zei ven kannen met al deze prullen en sieraden niets aanvangen, maar we nemen ze enkel in bewaring tot als men ze ons zal weervragen en dan zullen wij alles aan den wettigen eigenaar terug afstaan, dat zweer ik u, zoo waar als ik Barnabas heet 1 De uitleg scheen duidelijk en de soldaten stelden volle vertrouwen in den pachter en zijne gezellen, wier tijdige medehulp de agenten der openbare macht van eene zekere nederlaag had gevrijwaard. De boeren trokken ongestoord terug naar hunne woningen en de soldaten bleven waken over het oude burchtslot, dat au zonder meester en ledig geplunderd is, en waarover in den donkeren nacht de akelige stilte der grooto rampen heerscht. Terwijl deze droeve gebeurtenissen in het kasteel vsn Montbazon plaats grepen stapten de markios en zijne vrouw onverpoosd door het wond. 2e. omdat, als ze dan komen en als ze dan verslag maken, onze niet Katho lieke landgenooten eindelijk ook eens iets lezen over hetgeen door ons wordt gedaan. Juist, Voorhoede, wij moeten ons laten kennen, zooals we in werkelijkheid zijn on niet altijd verschuilen achter gesloten deuren. Dat doet in ons een geheime secte zien, die God weet wat beraden. Volkomen vrijheid van toegang, vooral voor de Pers. Dat zal vele vooroordeelen doen verdwijnen. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 28 Sept. 1909 des voormiddags ten 9 uur. Voorzitter de E.Achtb. heer Dekkers. Precies 9 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heeren de Bont, Klaassen, Langewerf, Zijlmans, Zacht, Kamp, Teunen, Gijsman, Ruitenberg en Smeur afwezig het lid van Son. Aan de orde 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden. Nadat de stukken en bescheiden zijn onderzocht, wordt besloten tot toelating. De herkozen leden leggen hierna in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. Voorzitter. Alvorens met de behan deling van de agenda voort te gaan, wensch ik eerst een woordje te spreken. Dat de kiezers der gemeente in u een groot vertrouwen hebben gesteld, is wel het bewijs dat zij u wederom met het lid maatschap van den Raad hebben be kleed. Ik acht het mij dan ook een plicht en eer u daarmede geluk te wen- schen. Uwe bekende welwillendheid, uw bekende ijver, daar waar het geldt de belangen van Waspik te bevorderen is een eervolle beweging geweest voor de kiezers om u nogmaals af te vaar digen. Als Voorzitter stemt mij dit tot vreugde en ik ben dan overtuigd naar genoegen van alle uwe collega's te handelen als ik u met uwe herbenoeming geluk- Da meer en meer ondoordringbare duisternis welke de boomen en het schaarhout omhulde, vergemakkelijkte hunne vlucht. Zij volgden den weg naar Honfleur alwaar zij voor den taptoe hoopten aan te komen. Zij waren van zin de gastvrijheid in te roepen van meester Angot, die hun verder het middel wel zou bezorgd hebban om naar Engeland over te steken. De duisternis vermeerderde eenigszins hunne vrees de boomen möt hünne naakte takken schenen als reusachtige spoken die hunne magere armen over hun hoofd uitstrekten het minste gerucht, het geritsel der droge bladeren deed hen rillen en telkenmale slopen zij het eene of andere voetpad op dat door het dichte houtgewas leidt, met gevaar van verloren te loopen. Het wus vooral de jonge vrouw die door angst en schrik gedurig beefde. Weldra waren hare krachten uitgeput en voelde zij dat zij verzwakte. Gaston moedigde haar aan, ondersteunde haar, en droeg het kind op zijne beurt, ho pende dat zij minder vermoeid zou geweest zijn en moediger zou kunnen doorstappen. Maar hare krachten, en misschien ook wel haar moed hadden haar nu gansch begevan Gaston, zeide zij, ik kan niet verder, het zou mij onmogelijk zijn nog ééuen stop voort te gaan. En inderdaad, hoe zou de kleine markiezin zulken buitengewonen gaug kunnen verdragen, zij die gewoonlijk hare wandelingen in een rijtuig deed De zware schoenen der pach teres kwetsten bovendien bare teedere voetjes. Men moest dus, kost wat kost, stilhouden. De vluchtelingen konden nochtans dezen kouden Januarinacht onder den blooten hemel niet doorbrengen... Zij drongen al dieper en dieper in 't bosch met de hoop ergens eene schuilplaats te vin den, stapten al tastend vooruit, struikelend over de boomwortels die boven den grond uitstaken of raakten verward in de doornen of de braamstruiken met gevaar van in de eene of andere slijkgreppel te volleD. Het was \oor de edele ecktgenooten, die pas voor eenige uren een prachtig kasteel verlaten hadden, eene oprechte vreugde, toen wensch. Ik spreek dan ook den wensch uit dat steeds dezelfde ijver, dezelfde ambitie u moge bezielen en dat de Raad van Waspik nog laDg van uwe wijze voorlichting moge proflteeren tot groei en bloei van Waspik. Alle heeren sluiten zich bij deze fe licitatie aan. De heer Gijsman dankt den Voorzitter en de heeren voor hunne felicitaties. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging verordening jaar wedde van de onderwijzers. b. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring besluit om Boezer vergun ning te verleenen om te visschen in de gemeente- wateren. c. Idem tot het doen van buitenge wone uitgaven. d. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. In dato 25 Sept. is door B. VV. proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dienover eenkomstig bedrag f148,10 in kas aan wezig was. 3. Voorloopige vaststelling rekening 1908. Ruijtenberg. De commissie heeft alles in orde bevonden. Voorzitter. Dan stel ik voor de re kening vast te stellen. 4. Vaststelling rekening Burgerlijk armbestuur. Ruijtenberg. De zaak is wel in orde, maar hoe moet het met die f 20 gaan Voorzitter. Zooals de heeren wellicht weten bestaat tusschen het armbestuur en het bestuur van den polder Groot en Klein Waspik een verschil. Het armbe stuur was vaa meening dat het niet ver plicht was f 20 bij te dragen in het on derhoud van den weg loopende van Scharloo naar het Veerhuis. Nu hebben B. W. echter een schrijven van het armbestuur gekregen, waarin zij mede- deeling doen, dat de quaestie thans is opgelost en zij de f 20 voortaan zullen betalen. Wij kunnen dus gerust be. zij eene half verwoeste kolenbrandershut ont dekten. Daar viel Suzanna, hijgend en afgemat op eeneu boomstronk neer en bleef gedurende eenige oogenblikken beweegloos, gelijk iemand dia van den donder getroffen is. Het geschrei der kleine Madeleine riep haai tot het bezinnen harer moederlijke plichten weer. En het lieve schepseltje lachte haar tegen onbewust van de droeve gebeurtenissen waar aan het deelnam, vooraleer het leven te kennen. Zijt ge wat uitgerust, lieve vroeg Gaston het zou veel voorzichtiger zijn onzen weg voort te zetten dan ons hier lang op te houden. Zij spande al hare krachten in om to kun nen opstaan, maar zeeg wankelend neer. Van gan8cher harte zou ik my willen op wog begeven, sprak zij, doch gij ziet wel dat ik niet kan mijne haenen plooien onder mij. De markies drong niet aan. Hij raapte een hoop droge Uaileren bijeon en maakte ervan eene legeratue waarop de markiezin zich uit strekte met het kindje dat zij tegcu haren boezem drukte. Dan legde Gaston zijnen mantel af, niettegenstaande de weigering van Susanna, an dekte zijne beide geliefden. De markiezin gaf zich gansch aan hare uiterste vermoeienis over en sliep weldra iu, onder het prevelen van een vurig gebed maar haar slaap was gestoord door akelige droombeelden De zware stappen der soldaten, het dreigend geroep der boeren, het aanhou dend geknal der geweren weerklonkon nog altijd in hare ooren... Zij zag in haren geest de plundering en den brand van het kasteel... rnchteloos wilde zij met haren man en haar kind ontvluchten... Schurken met akelig spot tend aangezicht, waaronder zij Langlois her kende en den bedelaar die altijd aan de kerk van O. L. V. der Genade stond, zitten hen achterna en houden hen tegen... Daar gaan de schurken hen vermoorden Een versmoorde schreeuw ontsnapte hare benepen borst... (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1