I Alex Meijer's Koffie l 1 fro t i Advertentiën. Notaris de VOCHT Notaris CANTERS Notaris Middelkoop f Rui lef loon i 1 Ter M Ingezonden stukken. Sport. f'iXNKXLANI). Kleine Advertentiën. verkoopen contant verkoopen Veilen en Verkoopen: 00 UF 1, sluiten de rekening goed te keuren, want het armbestuur zal wel doen wat het schrijft. Wij kunnen aan het besluit nog wel bijvoegen, indien zij aan hunne verplich tingen voldoen- Gijsman. Ik blijf buiten stemming wijl ik geheel niet op de hoogte ben van deze quaestie. Voorzitter. Dan zal ik het u eens duidelijk maken. Een schrijven wordt alsnu voorgelezen. Hieruit blijkt dat aan Ged Staten advies is gevraagd in deze zaak. Het armbe stuur was van meening dat zij die f20 niet behoefden te betalen. Ged. Staten zijn echter van meening dat het armbe stuur die wel moeten betalen. Voorzitter. En naar aanleiding van dit advies heeft het armbestuur besloten de achterstallige f 20 alsnog te voldoen en te trachten met het polderbestuur een andere regeling te treften. Of dit nu billijk of niet billijk is, daar hebben wij nu niets mede te maken. Teunen. Kan u dat schrijven van Ged. Staten niet eens voorlezen. Voorzitter, 't Schrijven is niet aan mij gericht, dus gaat het niet. 5. Aanbieding begrooting 1910. Voorzitter. Alvorens deze in behan deling te nemen moet ze 14 dagen ter visie gelegen hebben. 6 Schrijven van de Gezondheidscom missie welke haar zetel heeft te Waalwijk. Uit het schrijven, dat wordt voorge lezen, blijkt dat de Gezondheidscommis sie voorstelt om de woningen van C. H Kuijpers, gelegen wijk A no. 51 en 52, onbewoonbaar te verklaren, wijl deze woningen niet geschikt meer zijn om te bewonen en ze ook niet meer in orde gebracht kunnen worden. Voorzitter B. W. stellen, naar aanleiding van het advies van de Ge zondheidscommissie, voor de woningen onbewoonbaar tc verklaren. Gijsman. Wijl ik niet op de hoogte ben acht ik mij onbevoegd mijne stem uit te brengen. Teunen. 't Zijn daar die woningen in de Diepstraat en worden bewoond door Kuijpers en Verschure. Voorzitter. De Gezondheidscommis sie heeft de woningen dikwijls nagezien. Zc zijn trouwens ook zeer slecht. Had de Gezondheidscommissie het voorstel niet gedaan dan zou het mijn voornemen zijn geweest aldus voor te stellen. Klaassen. Moeten wij nu iets afkeuren wat wij niet gezien hebben- De Gezond heidscommissie kan wel voorstellen, doch moeten wij dan maar besluiten. Ik geloof nu wel dat het waar zal zijn, maar ik weet er persoonlijk niets van. Heeft het Dag. Bestuur de woningen gezien. Voorzitter." Ik heb ze meermalen ge zien. Maar willen de heeren ter plaatse eerst een onderzoek instellen en dan besluiten Ik moet verklaren dat de woningen zeer slecht zijn en de noodigc veranderingen niet meer kunnen worden aangebracht. Gijsman, Als u ze gezien heeft is 't wat anders. Voorzitter. Dc gezondheidscommissie gaat er niet zoo spoedig toe over om woningen af te keuren. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 8 stemmen. Buiten stemming bleven de heeren Gijsman en Klaassen. 7. Schrijven van de Gezondheids commissie. Voorzitter. De Gezondheidscommissie stelt voor om de woning gelegen wijk A no. 48, toebehoorende aan de dames Th. en C. Frederiks, onbewoonbaar te verklaren. De dames waren wel genegen de woning te verbeteren. Ik heb daarop de teekening naar de Gezondheidscom missie opgezonden, doch deze zijn van meening dat de woning niet meer be woonbaar kan worden gemaakt. Burg. en Wethouders stellen derhalve voor deze woning onbewoonbaar te verklaren. Gijsman. Dat weet ik, die woning is slecht. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 9 stemmen. De heer Klaassen bleef buiten stemming. 9. Af- en overschrijving. Wordt besloten eenige posten af- en over te schrijven. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Wie is toch die berichtgever over den stand der huidenmarkt in uw Blad Ik bedoel dat periodiek verschijnende markt bericht. Waar woont die mijnheer In de binnenlanden van Afrika Neen, want zelfs daar zou hij gehoord hebben van de zeldzame beweging op de huiden markt 1 -' 1 Vermoedelijk zit hij zich te ver kneukelen in een vliegmachine, en trekt hij zich van het ondermaansche geen sikkepit aan. Accoord 1 Maar dan moest hij ook liever de pen met rust laten en geen berichten de wereld in duwen die kant noch wal raken, en zeker niet door middel van uw blad, dat toch voor een goed deel als een vakblad kan worden beschouwd, en wellicht menigeen tot leiddraad dient. Hij schrijft o. a. >Er valt dan ook voor sommige soorten eenige verflauwing waar te nemen, hetgeen in hoofdzaak veroorzaakt wordt door onthouding »van den kant der meeste belangrijke •looierijen.* En dat schrijft hij als verslag over eene week die volmaakt geschikt was om den kalmsten looier van streek te brengen 1 Hij moet toch weten dat de huidenmarkt zich niet storen zal aan de onthouding van eenige belangrijke looierijen van Nederland Die looierijen komen zelfs op dat punt niet in aan merking 1 De huidenmarkt is eene wereldmarkt en iemand die de looiers wil inlichten moet daarom zijne neus uitsteken tot veel verder dan onze grenzen. Nota beneLenige verjlauwing Ie In die week werd en bloc verkocht de Colon-Liebig lading op komst per zeilschip »Harboc,* zijnde 15225 stuks. De 15/32 kilo, alzoo tie lichtste osjes er bij brachten op francs 97, de over- zware 3240 kilo francs 96. En dat voor huiden met ruim half haar 1 2e In die week werden de Fray-Bentos- koeien per >Haave* aan de markt ge bracht voor francs 90 de 14/20 k francs 95 de 20/25 k., francs 98 de 25/28 k. allen half haar. 3e In die week werden Cuareim Ossen 25/32 k. van francs 96 op fr. 97 gebracht, en vast daarop gehouden. 4e In die week werden Colon Liebig 22/25 half en zomerhaar gepresenteerd voor het »schijntje« van francs 101 enzoovoorts I enzoovoorts 1 Fn dat lijstje zou ik nog met ver scheidene nummers kunnen doorzetten. Waarde Redactie, met alle respect voor uw rusteloos pogen in het belang van onze industrie moet ik u op het hart drukken, zorgvuldig te waken tegen onnadenkend geschreven berichten als waarvan hier sprake. Ais op deze of gene inschrijving van min of meer beteekenis eens een ge deelte der aangeboden huiden onver kocht blijft, dan kan dit met de enorme hoogte waarop de prijs reeds gekomen is, toch geen verwondering baren En dat geeft toch nog geen recht van verflauwing* te spreken, tegenover de beduidende zaken in een anderen hoek Vooral in de tegenwoordige omstan digheden hebben wij behoefte aan be trouwbare en deskundige inlichting en voorlichting. Waarachtig wij moeten door verwar ring niet meer aan den kop krijgen 1 't Is welletjes 111 Dank voor de plaats, Hoogachtend, X. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s. v. p. een weinig plaats ruimte in Uw veelgelezen blad. Ik lees in de Leerbtwerker van 25 Sept. 1.1. dat door het bestuur van de R. K. Vakv. te Kaatsheuvel een voorstel is gedaan, aan de Patroons, die nog kruideniers winkel hebben, om het loon met 2% verminderen en dan niet meer te winkelen. Het bestuur van die Vakv. wil zich daardoor wellicht een schijn van edel moedigheid geven, doch met ter daad is het van zijne taak, namelijk de belangen der arbeiders en der industrie te dienen, zeer weinig bewust. Zegt dan de Wet niet, dat de arbeider n!et bij den Patroon In de winkel behoeft te komen en dat hij mag gaan waar hij het voordeeligst en het best terecht kan Waarom dan een loonreductie voor gesteld, terwijl die loonreductie noch met den toestand der industrie noch met de wetten der productie verband houdt Is dat niet onder een andere vorm de oneerlijke concurentie bestendigen, waaraan onze industrie tengevolge der gedwongen winkelnering reeds zoo zeer geleden heeft en nog lijdt Is dat niet den werkman zijn loon onthouden Waarom moet er 2% van het loon af voor iets, waarvan het onbetwist recht toch aan de zijde der arbeiders is Waarom moet een bestuur van eene vereeniging van arbeiders daaraan mede werken Waarom moeten de Fabrikanten der Langstraat, die geen winkel hebben, die voordeelen missen Om nog gemak kelijker te Kunnen concureeren Terecht schreef de Heer B. v. d. Heijden van Iersel dat de Vakv. beter doet actie te voeren tegen onrechtvaardige winkelnering. Aan deze taak houde zich het bestuur der Vakv. maar ga geen loonreductie vau 2°/o voorstellen aan Patroons in Kaatsheuvel die met 30 tot de 50 knechts werken en nog kruideniers winkel hebben. Dan raakt de concurren tie van den wal in de sloot. U Mijnheer de Redacteur dank ik voor de verleende plaatsruimte- Waalwijk 28 Sept. 1909. EEN PATROON. Straatverlichting Drunen. Nu*, denkt menig lezer bij het lezen van het volgende, »die heeft ook ge wacht op een gelegenheid*. Ja, werkelijk, dat heb ik ook. Ik wilde niet de eerste zijn, maar nu een zekere mijnheer V-S- in nummer 77 van Zondag 11. de snaar aanroerde, vond ondergeteekende daarin eene gelegenheid ook eens die snaar te betokkelen in de hoop, dat haar wanklank in betere stemming mag gebracht worden. V. S. vermeldde, dat hij al een maand lang in het donker heeft moeten wan delen door Drunens straten. Waar schijnlijk heeft hij dit meer te wijten aan de vele donkere en buiige luchten der laatste maand, dan aan de slechte verzorging voor de verlichting. En toch laat dit laatste ook nog veel te wenschen over. Terwijl de avondwandelaar V. S. in Drunen nog profijt kon trekken van de lichten, welke de vensters der wonin gen naar buiten werpen, blijven degenen, die in de buitenwijken gaan wandelen of wonen, daarvan zoo goed als gansch verstoken daar moet men alleen afgaan op de enkele lantaarn, die er staat- De Wolfshoek heeft lantaarns genoeg en ze zijn 's avonds ook vroegtijdig genoeg aan, maar 's avonds om half tien zijn de meeste al uitgeblazen. Tusschen de Tramhalte >Drunen Overweg* en het Station heerscht den ganschen winter volslagen duisternis bij gebrek aan eenig licht, en dat op een weg onder donker geboomte en waar zeer veel passage is van Spoor- en Tramreizigers. De men- schen loopen elkaar daar dan ook ge woonweg tegen het lijf. Het licht van den lantaarn bij den overweg en van die bij het station is geblazen zoodra de laatste trein geblazen is, dus om negen uur. Gelukkig, dat er niet veel water langs de weg te vinden is, anders zouden cr 's avonds onder de wandelaars ook nogwel eens gedwongen badgasten loopen. Me dunkt hier mocht wel een lantaarn meer staan en dan op zijn vroegst tot 10 uur branden. Ik geloof als de Edele en Achtbare autoriteiten van Drunen er zeiven dikwijls passecren moesten, dat er gauw verbetering zou zijn. En dan Politie ziet ge er nooit of nimmer. Och Wolfshoek. wat wordt ge toch stiefmoederlijk behandeld dat komt zeker vanwege uw naam We zullen hopen, dal dezen Winter eens beter aan U gedacht wordt om te voor komen, dat er gezegd wordt»Als het kalf verdronken is, dempt men den put.* Met recht kunnen we hier zeggen, dat we leven in »het donkere Zuiden*. Drunen. De la Montagnc. Baardwijk, 28 Sept. '09. Mijnheer de Redacteur Ondergeteekende verklaart dat hij bij gelegenheid van het Zilveren Pastoors- feest alhier, den Heer Bern. van der Heijden te Waalwijk persoonlijk heeft geschreven, verzoekende om verlof voor diens personeel uit Baardwijk op 7 Juli 1.1. Hierop is mij de boodschap gebracht: Mijnheer van der Heijden heeft gezegd, dat het goed is.» Later, wanneer het personeel zelf vrij vroeg, is dit geweigerd. Dit noem ik »>erlof eerst toezeggen en later intrekken.» Dankend voor plaatsruimte Hoogachtend, LOUIS MEUWESE, Kap. Onwillekeurig komt men er dan toe vergelijkingen te maken en wanneer men dit niet deed met een open oog voor het groote verschil tusschen de toestan den bij ons en elders, dan zou men ge makkelijk tot onjuiste en hoogste onbil lijke gevolgtrekkingen kunnen komen. Waar b. v. het Gewestelijk feest te Venlo in vele opzichten te wenschen liet, daar lag dit niet aan de menschen, die de leiding in handen hadden, want voor hunne zorgen en hunne toewijding breng ik hun gaarne allen lof, doch slechts aan het gemis van den waren turnergeest en aan het in die streken nog zoo weinig doorgedrongen inzicht in de groote maat schappelijke beteekenis van stelselmatige lichaamsoefeningen. Dagen als 29 Aug. zullen aan de ver betering van dit inzicht ongetwijfeld be vorderlijk zijn, niet alleen, omdat de gezamenlijk uitgevoerde vrije oefeningen werkelijk gezien mochten worden en ook niet, omdat enkele vereenigingen en ook kinderen goed werk leverden, doch vooral, omdat burger- en militaire auto riteiten nader zijn gebracht tot de mannen der practijk en omdat deze autoriteiten, ten overstaan van de geheele bevolking, door hunne medewerking en hunne be langstelling een voorbeeld van waardee- ring gaven, dat tot navolging zal prik kelen. En met dergelijke resultaten zullen wij tevreden moeten zijn, totdat een machtige wil de bestaande lakschheid breekt, energie verspreidt, waar nu traag heid heerscht en door het opkomend geslacht direct of indirect tot oefenen te verplichten voor zichzelf een monu ment sticht, dat in het zich onophoude lijk verjongende Nederlandsche volk een onverwoestbaren grondslag zal vinden. Ik stipte boven het gemis van den waren turnergeest aan als een der rede nen voor het bestaande verschil in de toestanden hier en elders. Dien turner geest benijd ik den Duitschers veel meer dan hunne grootere geoefendheid en hunne in vele opzichten veel beter ont wikkelde techniek, omdat hij het is, die den machtigen prikkel vormt tot scho ling van den wil en aan de lichaams oefeningen als volksopvoedingsmiddel zoo'n hooge waarde verleent. En aan die wilsopvoeding met een ideaal tot einddoel heeft ons volk even groote behoefte als het Duitsche volk uit het begin der vorige eeuw. Die behoefte wordt echter erkend noch gevoeld en daarom sukkelen wij voort als een ge meenschap in los verband, zonder ideaal, met een opvoedingsstelsel, dat slechts op het eet- en drinkbelang doelt, zonder prikkel naar het excelsior, waardoor het leven poëzie en bestemming krijgt. En ook die poëzie benijd ik den Duitschers, al is b v. de overdreven Zeppelin-ver goding, als verschijnsel, niet anders dan een bedwelming. Maar toch, hoe leeft en bruischt het in dat volk, dat slechts eerst sedert een halve eeuw zichzelf bewust is geworden, dat zich aan de spits der beschaving stelde en ook nu weer zich als de veroveraars van de lucht beschouwt 1 Een ware exodus geleek het in Frankfort, toen's morgens om drie uur oud en jong zingende en joelende uittoog om den »Luftgraf" te zien wegvliegen, hem een ovatie te brengen en door de huldiging van hem Unser Zeppelin" den nationalen trots tegenover de geheele wereld te toonen 1 Grootsch was het schouwspel, toen het gevaarte zich langzaam verhief om wel dra aan het oog te worden onttrokken, maar indrukwekkender nog waren de geestdrift en de juichkreten, die den koenen reiziger in dit vroege morgenuur uit duizenden kelen nadreunden, als een uiting van eene uit een onbegrensde veelheid samengestelde, voor niets vree- zende, reusachtige éénheid. liet Uof. Zaterdag is een proef gehouden met den nieuwen woonwagen tan Primes Julisna, waaromtrent wij reeds een en ander hebben medegedeeld. Deze proeftocht is tot volle tevredenheid van H. M. de Koningin ge slaagd. Als koetsier is aaDgewezcu vvn D., terwijl het makste paard uit het staldepar tement het bekende paard Oscar als trekdier zal worden gebezigd. Naar wij uit goede bron vernemen, zei het Hof tusschen Kerstmis en Nieuwjaar het Loo verlaten, ten einde, naar de Resi dentie te vertrekken- Be beide Kerstdagen zullen dus nog op het Loo worden door gebracht. Wij vernemen dat binnenkort de be noeming te verwachten is van de eerste hofdame van II. K. H. Prinses Juliana. De voorzitters der kamerafdeellngcn. Uit 's-Gravenbage wordt gemeld dat niet Dr. Kuyper irsar de heer van Vlijmen voorzitter is geworden van de derde afdee- hng der Tweede Kamer. Land en Volk merkt naar aanleidiug van deze benoeming op, dat van de vijf voorzit ters het geheele contingent der rechterzijde, ten getale van vier, katholiek is. Br. Kuyper sat in de vierde afdeeling. Er zijn daar iügeJeeld 12 leden van de rechterzijde, 6 vah links. Hoewel er van de 12 rechtscho Bden slechts vier katholiek zijn, werd niet dr. Kuyper, maar de heer Van Sasse tan Ysselt voorzitter. Tariefs Commissie. D3 minister van financiën heelt ent bonden de door zijn ambtsvoorganger inge- stolde Commissie van advies voor eene technische herziening van het tarief van invoerrechten, onder dankbetuiging voor haren arbeid en voor de moeite welke zij zich in het belang van het Rijk wel heeft willen geven. De Kamerverkiezing te Gulpen. Be Tweede Kamer heeft gisteren zonder debat of stemming overeenkomstig een nader voorstel van de commissie voor het onder zoek van de geloofsbrieven van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck besloten, alvorens tot diens toelating te besluiten aan den minister van Binnenlandsche Zaken over- legging te verzoeken van alle op de ver- kieziug te Gulpen betrekking hebbende stukken, ten einde do beweerde onregel matigheden te kunnen onderzoeken, cb tevens om dien minister te verzoeken, in lichtingen te verschaffen omtrent de al of niet juistheid ran de beweerde pressie-uit oefening op kiezers enz., dit laatste naar aanleiding van een nader ingediend be zwaarschrift door de heeren Thomas en Caselli te Yalkenburg, Bat is wat anders dan in Rotterdam en Amsterdam In de Raadsvergadering te Kampen deelde de voorzitter bij het aanbieden der begroo ting voor 1910 mede, dat door den bijzonder gunstigen toestand der gemeente-financiën de opcenten op de personeele belasting (thans tot 50 geheven wordende) geheel kunnen vervallen, terwijl de gasprijs van 6 op 61/» ceut teruggebracht kan worden. Bovendien kunnen in 1910 nog verschillende wsrken onderhanden worden genomen. Be Haarlemsche Katholieken dag is gis teren te 's Hage gehouden. Boor de heeren Mr. E. Regout, Jos. Th. Cuypers en Br. R. van Oppenraaij S. J. werden in de af- deelingen resp. behandeld de onderwerpen PatronateD, Vakonderwijs en Middelbaar onderwijs. Ten 4 ure werd eene algemeene verga dering gehouden, waarin het Kamerlid Mr. Regout een rede hield, waarin hij hulde bracht aan den Paus en de Koningin en herdacht de resultaten van beide vorige Katholiekendagen. Be heer Jac. Term, hoofdredacteur van de fLimb. Koer.* heeft Zondag onder overgroote belangstelling van collega's rn vrienden, zijn 25-jarig jubilé als journalist herdacht. Gevraagd eenige natte wasschen aan huis door iemand die voorzien is van waterleiding en groote bleek. Waar zegt de Uitgever. ONBERTROU fVB JAN VERWER H Az. DIRE JE ELISABETH ODINOT. Capelle-Nieuwevaart. Wijk bij Buurstede. A s. ZONDAG 3 OCTOBER hopen onze geliefde Ouders ADRIANUS PULLES MARIA VAN GERWEN hunne 25jarige Echtvereentging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, ADR. PULLES. WILLEM PULLES. JOS. PULLES. JAN PULLES. FRANS PULLES. CORN. PULLES. Waalwijk, 29 September 1909. ijl te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mejuffrouw ABRIANA VAN DER VEN Weduwe ANTONIE DE BONT te Nieuwkuik, wegens vertrek, op Woensdag 13 October 1909, des vdór- middags te 10 ure, publiek Een beste Ponnie, 2 Geiten, een kar op veeren met afneem bare kap, een goedloopend Rijtuig voor 4 personen, een Laagkar met toebehooren, een Kruiwagen, Paardentuig, een zoo goed als nieuwe Waschmachine, Land bouwgereedschappen en Manden— makersgereedschappen en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. te Drunen zal op DINSDAG 5 OCTOBER 1909 des voorin. 81/, uur ten huize en ten verzoeke van Mej. de Wed. HENDR. VAN EIJK te Baardwijk Bureau, Chiffonnière, 2 Kachels 2 kleine Tafeltjes, Stoelen, Schil derijen, Veeren Bed met toebe hooren, Trekmangel, Meelbak, Toonbank met Koffiemolen Bussen Bascule, koperen Ketels, Haver kist, Potten, Paünen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. te Capelle zal op Dinsdagen 5 en 19 October 1909 's avonds 7 uur te Waspik, bij inzet tel herberge van P. Te. GIJSMAN en bij toe slag ter herberge van G. BOOM, in het openbaar Voor den Heer L. F. Boom. ONDER WASPIK. Een door den verkooper be woond huis, waarin bakkerij en winkel gunstig gelegen op den Dijk aan de Haven met erf. Sectie G no. 384 groot 2 aren 70 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der koo{x penningen. zoowel systeem prof. LIEBIG als gewoon gebrand, is te Kaatsheuvel verkrijgbaar by A. DEKKERS-Rijken, Loonschtndijk. '8-1 0 BAARDWIJK. De heer van Aken, schrijft in 't Turnblad, naar aan leiding van het turnfeest te Venlo 0. m. 't volgende: EN EN 09.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2