fweede Blad, Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Belg n|e| c, Frankrijk. Spanje. Griekenland, Amerika. mer 78. Donderdag 30 September 1909. 32e Jaargang. ie. Katholiek congres te Mcchelcn. [n Mechelen heeft in tegenwoordigheid i kardinaal Mercier een schitterend katho- g! congres plaats gehad, waar tal van lugrijke vraagstukken zoowel voor 't I JHticuliere als maatschappelijke leven werden ^^proken, en welk congres een prachtig oop had. verschillende Hollanders, o. a. baron van '•/•rgen en Dr. Nouwens voerden het u. 't Was niet alleen een krachtige igcnis van hechte en steeds opbloeiende hohèke leven, maar tevens een trotsch van de energie der Vlamingen, eene otsche propaganda voor de Vlaamsche een enthusiaste verbroedering tuaschen ord en Zuid. - De derde zitting van de internationale "'«me conferentie is gisteren geopend zijn er vertegenwoordigd. Beernaert, 'slgische minister van staat, is tot rzitter gekozen. )e conferentie heeft ten doel te onder en de conventies betreffende het hulp- jon ter zee en aanvaring, privilegen en otheeken en de aansprakelijkheid der eepseigenaren. dadelijk is gebleken, dat men bijna meen geneigd is de voorgestelde out- "iöh aan te nemen. Men schrijft uit Brussel Bij gelegenheid van den optocht van tolkinderen en oud-militairen naar de jtelaarsplaats te Brussel om de Septem- pagen van 1830 te herdenken is het geude plakkaat op de muren der stad (laatst Vlaamsche Belgen, ISwoor de wet van 28 Augustus 1880 KMSden de Septemberfeesten afgeschaft. Die loeningswet miskennende, richt het stads- uur van Brussel nogmaals een zooge- mde bedevaart naar de Martelaarsplaats Die jaarlijksche optocht, ingericht door aartsvijanden van het Vlaamsche volk, ans de grootste hinderpaal op den weg toenadering tusschen België en Neder- en wettigt het wantrouwen door velen r onze Noorderbroeders gekoesterd om- t de rechtzinnigheid onzer broederlijke leus. Vlamingen, Fergeet niet dat het Vlaamsche volk de overwonneling van 1830 was en dat ndcren sedert dien als een wingewest houwt en gij zelve als burger tweede e beschouwd wordt. Vruchteloos vraagt sedert lange jaren om recht voor nw tegenover het openbaar bestuur, het lit, het leger en het onderwijs. Ver is vraagt gij een degelijk lager, msddel- hooger, technisch en kunstonderwijs w eigen sprake. eigert deel te nemen aan de verheer- ug der Franco Belgen omwenteling die uitgangspunt was van uwe vernedering, rukking en uitbuiting en van uw ach- k* litgang op elk gebied. Aan de Vlamin- ihaters die den 14 Juli van elk jaar jnkrijk bewierooken, ten aauhoore van Frauschen gezant en in September hun v asnhen afgod onrechtvaardig nog dienen jr u zond in 1830 aan Nederland toe- v opnieuw open te scheuren, aan vijanden van het Vlaamsche volk zult ICilllantwoorden ^heidchteruit met alle wetschennis en op- II erin8 tot ^aat e" tweedracht onder tdervolken. Alle veeten worden vergeten, jeve de ware broederlijkheid tusschen Ne- ltOOland en België. Ver de ramp met de „Republique" wordt volgende gemeld. Het lucntschip had te ur 5 Lupalisse verlaten en tot Moulins uitstekende reis gedaan, overal toege- t door de geestdriftige bevolking. De andant had gebruik gemaakt van den en mooien dag den beste om terug te en naar Chalais-Meudon, nadat de her ingen, noodzakelijk geworden door de lukkige nederdaling te Rosieres, ten waren gebracht. Het luchtschip irde Moulins te 8,25 en kwam op de te van Trevol 8 K.M. ten N. van ilif'i, toen men het plotseling zag afwijken rechts, waardoor het 200 M. boven weg kwam. Het keerde onmiddellijk kwam boven de stad. Eenige seconden te 8.35, zag men den ballon naar en rechts wankelen en met duizeling- Hsnelheid neerkomen aan de linker vak den weg bij het kasteel Avrilly, •ende aan de markies De Chabannes- De beide militaire automobielen, •_chtschip volgden, kwamen bijna aan. Het bootje van het lucht- t er lijk verpletterd op den weg met het hulsel vau den ballon. ieei van het kasteel, dat op het er^eende onmiddellijk hulp. r V op en zag de doodeD, die vreeselijk waren verminkt. Alle genees kundige hulp was vergeefs. Kapitein Marchal's lichaam toonde de minste uitwendige kwetsurenzijn oogen stonden evenwel open en waren uit huu kassen getreden. Luitenant Chaure gaf aan vankelijk nog teekenen van leven doch nauwo- lijks was hij opgenomen, of hij blies den laatsten adem uit. De beide mecaniciens Vincent en Reaux zaten tusschen de over blijfselen van de cylinders ingeklemd en hun lichamen waren overdekt met scheur-, brand- en snijwonden. De vier luchtschippers hebben om zoo te zeggen een dubbelen dood gehadde hevige schok van de op den grond neerkomende gondel heeft hun het leven beuomen, en tegelijkertijd zijn de zware stukken van het vernielde luchtschip hun op het hoofd te recht gekomen, wat op zichzelf al voldoende zou zijn geweest om hen to dooden. Kapitein Marchal en luitenant Chaure waren ongetrouwd, de beide mecaniciens hadden vrouwen en kinderen. Uit het onderzoek is gebleken, dat van een ontploffing van den ballon geen sprake is geweest. Een der schroefbladen heeft zich losgewerkt en is toen door het gespannen staand omhulsel gevlogen, waardoor het gas eensklaps ontsnapte. Door de zwaarte van den ballon met zijn toestellen, ruim 4000 kilo, is de gondel met het leege omhulsel achter zich aan met bliksemende vaart omlaag gekomen. Het schroefblad, dat de ramp heeft veroorzaakt, is honderd meter van de plaats des onheils teruggevonden in een boom, met nog eenige lappen ballon- stof er aan. De ramp heeft, zoo kort na den dood van deu luehtschipperLefèvrc en het ongeval met kapitein Ferber, alias De Rue (hij is juist Zaterdag begraven) in Frankrijk diepen indruk gemaakt. VERSAILLES, 28 September. Een indrukwekkende plechtigheid, schoon en eenvoudig. Onder ontzaglijken toevloed van menschen heeft op dezen stralendeu herfstmorgen in bet heerlijk décor van de oude kouingstad Versailles de waarlijk nationale begrafenis der slachtoffers van het luchtschip République plaats gehad. Minister-president Briand, de ministers Brun en Millerand, alle militaire attachés der vreemde mogendheden waren in groot tenue. De geestelijkheid, met bisschop Gibicr, volgde te voet den lijkstoet, van de geniekazeme naar de kathedraal. Alle winkels zijn gesloten. Voor bet eerst, sedert de Scheidingswet tot stand kwam (1905), is de kathedraal behangen met de groote rouwfloersen, waarop de letter R. F. (Républiek FracQaise). Maandag is er te Barcelona een bom ge sprongen, waai door eenige personen letsel bekwamen. De minister van binner.landsche zaken heeft onder de aandacht gebracht, dat de herhaalde geweldadigheden de hand having van de schorsing der bij de grondwet toegekende rechten in Catalonië rechtvaar digen. In den loop van een door de troepen in de streek Beni Sikar verrichte verkenning sneuvelden aan Spaansche zijde een majoor en verscheidene soldaten en werden er li gewond. Uit Athene wordt gemeld Een bijeen komst op het Marsveld werd door meer dan 70.000 personen bijgewoond. Nadat het adres aan den koning was aangenomen, trokken de deelnemers naar het slot, waar een deputatie 't schrijven overhandigde. l)e koning gaf een schriftelijk antwoord, waarin hij o. a. verklaartyyIk hoop, dat mijne regeering, die mijn volle vertrouwen bezit en de Kamer, die uit echte vaderlanders is samengesteld, zullen erkennen, dat uwe eischen rechtvaardig zijn en dat de weder geboorte van het land, die ik met u wensch, in overeenstemming met de grondwet zal plaats vinden". Toen dat schrijven bekend was, bracht men den koning enthousiaste ovaties. Hij verscheen op het balkon en hield een korte toespraak, die donderende toejuichingen uitlokte. Zaterdagmorgen werd te New-York ier inleiding v»n de Hudson-Fulton-feesten, een groote waterparade gehouden waaraan 500 schepen van allerlei soort, waaronder ook du „Halve Maen" en de „Clermont" deelnamen. Op een zeker puut voeren de „Halve Maen" en de „Clermont" tegen elkander aan, ze werden echter slechts weinig beschadigd. Commandant Lam (van de „Utrecht"), gtkleed als Hudson, stond goed zichtbaar op de kampanje van de „Halve Maen". Meer dan een millioen personen volgden staande aan het strand, de parade. De kruiser „Utrecht" licht op een eereplaats tusschen de andere voor anker liggende schepen. Omtrent den schitterend geslaagden eersten dag der Hudson-Fulton feesten, kan nog het volgende worden meegedeeld, ont leend aan buitenlandsche bladen Twee millioen toeschouwers zijn naar New-York gekomen om bet onvergelijkelijk tooneel te genieten. Langs de rivier, over een lengte ven 15 K.M. lagen meer dan vijftig prachtige oorlogsschepen, onderschei denlijk toebehoorende aan 8 verschillende rijken. Uit de Baai komende kwam een stoet van meer dan vijfhonderd vroolijk en kleurrijk versierde vaartuigen de rivier op. Vooraan ging de Halve maan, gevolgd door de Clermont. Noordwaarts gaande passeerde de stoet de oorlogsbodems en beschreef daarna een bocht om die marine-vaartuigen. Bij het vertrek was een incident voorgevallen. De Halve Maan die naar het punt van af vaart gesleept werd, werd daarbij voorafge gaan door de Clermont. Van laatstgenoemd schip geraakte de machine een moment on klaar. De Halve Maan liep toen met haar boegspriet tegen de verschansing van de Clermont. Aanvankelijk zag het er naar uit of beide vaartuigen ernstig beschadigd waren, 166 zelfs dat er een oogenblik sprake van was, dat zij niet meer aan de vlootschouw zouden kunnen deelnemen maar bij nader onder zoek bleek, dat de toegebrachte averij weinig te beteekenen had. Bij de vlootschouw trof vooral bet contrast tusschen de rensachtige afmetingen van de groote oorlogsbodems. Bij het pa9ieeren van de Halve Maen en de Clermont langs de oorlogsschepen kregen deze bootjes van elk der oorlogsvaartuigen een saluut van 21 kanonsohoten. De vloot- paraae overtrof al wat er op dat gebied in de V. 8t. ooit was te zien geweest. Millioe- nen kijkers hebben van het schouwspel genoten. Overal langs de oevers van de Hud- sou, waar maar gunstige punten voorhanden waren, op de daken v\n de torenhuizen, voor de ramen der groote kantoorgebouwen, en niet het minst op de rivier zelf, welke met duizenden kleine bootjes en pleizier— vaartuigen was bedekt, was het zwart van de menschen. Het gedrang was op tal van plaatsen van dien aard, dat er wel ongeluk ken moesten gebeurende telegrammen vermelden gelukkig slechts één zoo'n geval met noodlottigen afloup. Nadat de stoet der 500 versierde booten de oorlogsschepen was langs gevaren, werd de terugtocht weer aanvaard. Tegenover Riverside Park werd halt gehouden, waar liet Nederland9che comité, dat bij den bouw der Halve Maan de leiding had gehad, het vaartuig als geschenk formeel overdroeg. Dit is door burgemeester Van Leeuwen verricht. Reeds des middags was op de Hudson vuurwerk afgestoken. Maar 's avonds is daar op een vuurwerk met feestverlichting van de honderden schepen in de rivier gevolgd, toé grootsch en zoo feeëriek, dat het de kijkers met dankbare verrukking als gesla gen heeft. Ook de Oostrivier was geïllumineerd. In vurige lijnen teekende de reusachtige span ningen der vier bruggen over die rivier zich af tegen het duister van den nachthemel. Het moet een eenig schouwspel zijn geweest. De Hollanders eu Holland worden overal om 't hardst gevierd. Waalwijk 29 Sept. 1909. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 30 September 1909. Benoemingen. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, Bis schop van 's-Bosch, heeft aan den Zeereerw. heer J. F. Frenken eervol ontslag verleend als pastoor te Hooge loon en heeft benoemd tot pastoor te Hoogeloon, den weleerw. heer J. N. Valens, tot kapelaan te Helvoirt den weleerw. heer A. J. M. Van Dijck, tot kapelaan te Strijp, den weleerw. heer J. A. M. Panken, tot kapelaan te Mierlo, den weleerw. heer H W. Van Enschot, tot kapelaan te Mill, den weleerw. heer P. J. Van Empel, tot kapelaan te Tilburg (Heikant), den weleerw. heer G. M. Habraken, tot kapelaan te Schaik, den eerw. heer A. W. Mooren, en tot kapelaan te Vught, den eerw. heer W. M. Dekkers, de twee laatsten priesters van het seminarie. Zitting Militieraad. Zooals wij reeds mededeelden zal voortaan ook in onze gemeente de zitting van den militieraad, of z.g. keuring plaats hebben. Deze is bepaald te Waalwijk op Dinsdag 26 October 1909, ten raadhuize alhier en zal daaraan worden deelgenomen door lotelingen uit de volgende gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drongelen,Meeuwen.Genderen, Heusden, Wijk, Veen, Drunen, Sprang, Vrijhoeven- Gappel en Loonopzand. Zij zal waarschijnlijk hier twee dagen duren. Te Almkerk zal zitting gehouden worden op Maandag 25 October voor de gemeenten Almkerk, Dussen, Giessen, Rijswijk, Andel, Werkendam, De Werken en Woudrichem. Post- en Telegrnnfkantoor te Waalwijk. De winterdienstregelingen zijn ver krijgbaar, prijs 5 cent. Ned. R. K. Lederbewerkers-Arbeidersbond. In een schrijven van 28 September 1909 is door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch de toestemming verleend, den Dioc. Lederbewerkers-Arbeidersbond in het bisdom van 's Bosch om te zetten in een Nationalen Bond, die de naam zal dragen van Nederlandse he R. K. Lederbewerkers-Arbeidersbond, gevestigd te Waalwijk. Tot Algemeen Adviseur van den Nederl. R. K. Lederbewerkers-Arbeiders bond is benoemd de Weleerw. Heer L. C. J. M. van Heeswijk, te Kaatsheuvel. Tevens zijn de statuten van den Nederl. R. K. Lederbewerkers-Arbei dersbond, gevestigd te Waalwijk, door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch ge zien en goedgekeurd. Keuring. Zooals we hierboven schreven, zal voortaan alhier de keuring voor de nationale militie plaats hebben. Tot dit doel zijn op het gemeentehuis in een tweetal zalen, afgeschoten ruimten aan gebracht voor afzonderlijke keuring en is voor het onderzoek der oogen eene donkere kamer gemaakt, 't Ziet er alles uitstekend uit. We namen mee een kijkje in 't bureau van den bouwkundige, dat flink is in gericht, eene doelmatige, practische ruimte met tal van stellages en kasten, vele teekenlngen en bescheiden langs den muur; daarachter eene werkplaats met berging van materialen, onsmettings- artikelen en buiten een bergplaats voor benoodigdheden der gemeente werken, markten een afdak voor wagens enz. Een en ander doet zien, dat alles naar den eisch is ingericht en wij op den goeden weg zijn. Nog vernemen we dat de gemeente opzichter binnenkort voor een vijftal dagen een gratis-cursus in den ontsmet- tingsdienst te Utrecht gaat volgen. Vakvereeniging. Bij de gehouden verkiezing van 3 bestuursleden der vakvereeniging zijn herkozen de heeren Bern. Vesters en C. van Kuik JBzn. en gekozen de heer Adr. Bergmans JBzn. Door het bestuur is aan de heeren patroons een circulaire gezonden met het verzoek om tijdens de a.s. H. Missie den werktijd te bepalen van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur, opdat de werk lieden gelegenheid zullen hebben de predicatles bij te wonen. Aangeboden wordt de schade welke hierdoor mocht ontslaan, door overwerk in te halen. Liedertafel. Naar wij vernemen is in plaats van den heer van Bladel, die als zoodanig heeft bedankt tot 2e directeur van de Liedertafel «Oefening en Vermaak* be noemd de heer Ant. Hurkmans te Besoijen. „Waalwijk Vnorutt". Zondag had op het terrein van boven genoemde Vereeniging een wedstrijd plaats tegen de Tilburgsche Vereeniging «Willem II*. De match eindigde, met een stevige 62, in het voordeel van «W.V.* Het 2e. elftal trok met een zeer gehavende combinatie naar Waspik om aldaar de Vereeniging «Nooit gedacht* te bekampen. Een gelijk spel 22 was hun deel. A.s. Zondag zal op het W.V. terrein het le. elftal een friendy game spelen, tegen de B. V. V. Wilhelmina*. Aanvang 27s uur. Ongeval. De dienstbode van den heer K. alhier had verleden week het ongeluk van den trap te vallen en daarbij een arm te breken. Reeds vroeger is te dezer plaatse ge wezen op 't gemak en voordeel verbon den aan de verzekering van dienstboden tegen ziekten en ongevallen. Gelukkig was ook deze dienstbode door den heer K. verzekerd bij de Eerste Rotterdamsche Verzekerings—Maatschappij tegen on gevallen en ziekten, hoofdagent firma W. Zuurhout, alhier. BAARDWIJK. Nieuwe Predikstoel. Dezer dagen is het klankbord, dat tot dasverre nog niet gereed was, gearriveerd en op den nieuwen kansel geplaatst. Het geheel levert nu een prachtige aanblik, en pleit weer voor de groote kunstenaarshand van den ontwerper. Kanaal 's Bosch Brongelen. Naar wij uit goede bron vernemen nadert het kanaal hare voltooiing, het werk zal hoogstwaar- schijnlijk half Juli 1910 gereed zijn, waar door eene groote bedrijvigheid in en om onze gemeente tot het verleden zal behooren. DRUNEN. Het knaapje van der Ven, dat zich al genoeg man waande om met een geweer om te gaan, heeft zijne wijsheid te duur moeten betalen. Zondagmiddag weer met zijn geweer uit zynde ging het door eene onhandigheid af met het gevolg dat hij het schot geheel in zijn hand kreeg. Dat het geval ernstig is blijkt wel daaruit, dat hij reeds Maandag op raad van den Dokter naar het Gasthuis te 's Bosch ter verpleging is gezonden. De verpachting van de omgewerkte gemeente-gronden, achter de Eendenkooi, hebben opgebracht de som van f 287,50. De zitting van den Militieraad voor de lotelingen van de lichting 1910 zal voor onze gemeente plaats hebben op 27 October te Waalwijk des voormiddags ten tien uren. HERPT. Zondag hielden de leden van het handboogschutters gezelschap „Ons Ge- noegen" alhier hun jaarlijksch feest van prijs- verschietiug. Bij den aanvang van der. wedstrijd werd door den president van het gezelschap, aan Mart. Fitters een prachtig massief zilveren medaille uitgereikt, waardoor hij tot Keizer van het gezelschap werd geproclameerd. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: le prijs Mart. Fitters met 41 punter. 2e prijs P. Fitters met 41 punten. 3e prijs G. Pirou Pzn. met 59 puuten, in 10 schoten. Kasnpioensprys Mart. Fittters met 21 punten in 5 schoten. Gelukspap'er le prijs G. Piron Pzn. met 28 punten. 2e prijs P. Fitters met 26 punten, 3e prijs J. Fitters Azn. met 26 puuten. De harmonie „De Eendracht" had de welwillendheid dit feestje met een concert op te luisteren, dat onder de leden en be langstellenden een opgewekte vroolijke stem ming bracht. VLIJMEN. De lotelingen der lichting 1909 welke uit deze gemeente 11. Zaterdag zijn moeten opkomen zijn allen ingedeeld bij het 2e Reg. Infautrie te 'a Hertogenbosch. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De reke ning der gemeente Vrijhoeven-Cappel over het dienstjaar 1908 is door Gede puteerde Staten van Noord-Brabant conform de vooiloopige vaststelling, door den gemeenteraad gesloten en vastge steld het bedrag der ontvangsten op f6331.3378 en dat der uitgaven op f6098.51. Door de Kaatsheuvelsche Omnibus Maatschappij, die pas onlangs haar dienst heeft aangevangen, is aan den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen te Utrecht het verzoek gericht, om den trein, die te 10.11 uur voormiddag uit Lage-Zwaluwe naar 's Bosch vertrekt en omstreeks 11 uur het Station Kaatsheuvel Capelle voorbij snort, met ingang van 1 October a.s. aldaar voor het in- en uitstappen van reizigers, alsmede voor het goederenvervoer te doen stilhouden. CAPELLE. Vrijdag 24 September hield de alhier gevestigde stoomzuivel- fabriek «De Toekomst* 's avonds ten 6 ure ten herberge van Gebr. Ockers in de Heistraat, een vergadering. Na de opening der vergadering door den voorzitter, den heer M. J. Rijken Azwerden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris, den heer A. J. C. Meijer, gelezen en vervolgens door de vergadering goedgekeurd. Daarna werd het huishoudelijk regle ment vastgesteld, werden besprekingen gehouden in verband met aankoop melkkannen en verkoop van ondermelk, om ten slotte door den voorzitter, onder dank voor de opkomst der leden, ge sloten te worden. Wij kunnen de landbouwende bevol king uit deze en omliggende gemeenten niet genoeg aanraden steeds werkzaam te zijn in 't belang der fabriek. De verschillende bestaande roomboterfabrie ken bewijzen toch ten duidelijkste, dat het bestaan van zoo'n fabriek zeer in het belang der landbouwers is- Algemeene vergadering der land- bouwvereeniging Capelle, Vrijhoeven- Cappel en Sprang op Donderdag 30 Sept., ter herberge van Gebr. Ockers in de Heistraat. Aan de orde 1. Aanvragen om lid te worden. 2. Aanschaffen hulpmeststoffen. 3. Aanschaffen Lijnkoek en andere veevoeder artikelen. WASPIK. 11. Zondag speelde „Nooit Gedacht I" alhier een match tegen „W. V. II" van Waalwijk. Uitslag 22. Daarna speelde hetzelfde elftal van „Nooit Gedacht" eene vriendschappelijke match tegen „Kleine Hulp met Kracht" alhier. Ofschoon de N.G'ers zeer vermoeid waren door den strijd tegen „W.V." slaagden zij er toch in in dezen tweeden match hun score blank te houden, terwijl zij den bal 7 maal door 't door 't doel vau K. H. M. K. dreven. Stand alzoo70 in 't voor deel ran N.G. Tot juryleden bij den wedstrijd in commisch scènes, uitgeschreven door de tooneelvereeniging „Concordia" alhier, zijn benoemdde heeren H. van Nieuwstadt te Kaatsheuvel en Dr. Smits, Conradi, van Son en J. Brokx alhier RAAMSDONK. Onze vroegere dorpsge noot de heer P. Dohmen is benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Castricum. De heer N. J. M, Dols alhier is benoemd tot Secretaris der „Vereeniging van Assistenten le Rotterdam van de Ne- derlandsche Accountants vereeniging." Heden wordt in het hulppostkantoor alhier eeu spreekcel getimmerd, zoodat het dorp binnen enkele dagen in het intercom munale telefoonnet zal zijn opgenomen. Verleden nacht zijn van het terrein der in aanbouw zijnde Bijz. school twee nieuwe looden buizen gestolen, elk wegende 100 K.G. De politie stelt een ijverig onder zoek in. Het Koninklijke Gilde St. Bavo geeft e Echo ran het Zuiden. ■J.'L

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5