Nummer 79 Zondag 3 October 11*09 32e -i aar gang Tweede Blad, Mengelwerk. Engeland. Servië. Sport. BINNENLAND. BUITENLAND. Spanje. Ingezonden stukken. J Een diep rivierdal in de Sierra van Ca lifornia. Aan beide kanten dalen de rotswanden met ruwe trappen af tot aan de oevers van den stroom. Op den vruchtbaren leemgrond hebben Engelsche planters den //ranch* aangelegd, uitgebreide appel- en abrikozen- velden. Tot boog in de wouden op de bergtoppen staan de struiken en boomen. En daar middenin liggen de blokhuizen der arbeiders en de boerderijen der eigenaars. Waar de rivier een bocht maakt, springt de oever naar voren als een wachtpost hoog in de lucht. Daar staal het huisje met het telefoonstation. Het is Zaterdagnamiddag. Dora Bruce, de telefoon-juffrouw is juist opgebeld. Het klingelen kwam uit Yuba City, beneden in de vlakte. Het gesprek was zeer interessant voor de telefoniste. Dora sprak met haar verloofde. Maar het meisje kon zijn slem moeilijk verstaan, zoo vreemd en opgewonden klonk ze in den hoorn. Dat was van opwinding. Ik word onderdirecteur aan de Bank Dora. Met den eersten van de maand.... Over veertien dagen trouwen wij, lieveling Morgen kom ik bij je dan zullen we alles bespreken. liet meisje kon niets anders zeggen dan -George O Goddank, Goddank Haar hart was vol vreugde. Maar opnieuw klonk de bel, Nelly White de telefoniste van Melton, het stadje aan het Melton-meer, een paar mijlen hooger den stroom op, wou met haar spreken. En ook nu was het geen arabtsgesprek. Dora, de picnic zal morgeD wel niet doorgaan. Sinds gisteren hebben we hier een echten zondvloed. En een storm vau geweld Het water van het meer is reeds doorgedrongen tot de straten. Al het land staat onder water Ik was toch niet meegegaan, Nelly. Morgen komt George. Zeg hij is onder directeur geworden. Daar hebben we lang op gewacht. Nu trouwen we over veertien dagen. Maak je maar vaat gereed voor de bruiloft En het meisje zat daar nu in zalig droo- men. Buiten zwiepte de storm dichte regen vlagen voort. Maar zij zag het niet. En in het koken en bruisen van den stroom hoorde zij niet het dreigen van een verschrikkelijk doodslied. Zij was immers in het zonneland der liefde, onder den blauwbn hemel van het geluk. Spoedig reeds immers zal zij vereenigd wezen met haar geliefdeDan zullen zij nooit, nooit meer van elkander scheiden Angst en zorgen zullen dan voor altijd hebben opgehouden. En de oude moe der, die zoo geduldig altijd het harde lot van het leven heeft weten te dragen, zal een gelukkigen ouderdom hebben bij de liefde van haar kinderen. Een gelukkig avondrood na een langen, droeven regendag. Weer klinkt het electrisch geklingel. Maar nu zoo scherp en schril en aan houdend, dat Dora verschrikt opspringt. Het is ais het noodgeschreeuw van een mensch in doodangst. Nu eerst bemerkt het meisje, dat het buiten donker is. Zij moet het electrisch licht doen gloeien. Eu toch is het lang niet avond. Nu hoort zij ook het klagen van de wind en het doffe dreigen van het rollende water. Een benauwend gevoel komt over haarsidderend brengt zij het toestel aan l et oor. Het is weer de tefoniste uit Melton, met wie zij spreekt. Maar nu is het gesprek zuiver ambtelijk. Dam doorgebroken bij het meer. De vloed stroomt in uw richting. Terstond de abonnés waarschuwen Als een dreigend donderwoord van een vertoornden god boust het in Dora's hart. Of doet dat het al luider en luider worden de bruisen daarbuiten Zij kijkt het venster uit. Hemel, dat lichtend schitteren geen paar ellen van het venster is immers de rivier I Maar... neen, niet de rivier,het is het meer van boven uit de bergen, dat buiten zijn oevers is getreden, om alleu in 't verderf te storten. Ontzet springt het meisje naar de deur. r«eg weg uit dit dal van den dood v ?g, naar moeder boven in den „ranch*. f Daar zal de vloed zoo gauw niet komen. Wat gelukkig, dat moeder nu niet meer woont op den „farm* beneden in het dal zooals vroeger in haar goede dagen, toen de „farm* haar eigendom was I De menschen op de boerenhofsteden in het dal 1... Plotseling ontwaakt zij als uit een benauwden droom.... Alles stond nu ineens vreeselijk duidelijk voor haar geest. Zij mocht immers niet vluchten. Eerst moest zij zorgen voor al die menschen, wier leven gesteld was in haar landen. Aan zichzelf mocht zij niet denken, al was zij ook een jonge, gelukkige bruid, die haar leven aan een ander had geschonken... De plicht was sterker dan het leven en even onverbiddelijk als de dood. Eu niemand was er om dien plicht van haar over te nemen... Groote God, hoe had zij dat maar een oogen- blik kunuen vergeten Reeds stond zij voor haar toestel. Met toortsachtige haast liet zij de bellen rinkelen. Als kindersmeeken stormden de klanken tegen het dof geloei van het rollende water en tegen het geklaag van den razeuden storm. Eerst de Cedar-Cieek, de farm, die bet meest gevaar liep. Cedar-Creek, waar zij vroeger gewoond had! Cedar-CreekEigen aardig, hoe de gedaohten joegen door het hoofd /an het meisje. Het was, of zij elk woord voelde als een trappen van paarden hoeven tegen haar slapen. En steeds met eenzelfden dreun, als met een bepaalde me lodie keerden die woorden weer. Juist en nauwkeurig naar den dreun, waarop daar buiten het woeste water zong de dooden- hymne. Waarom eerst Cedar-Creek Daar woonde immers de familie van den hard- vochtigen man, die de vriendschap had ver raden en haar goeden, lichtgeloovigen vader jaren geleden uit huis en hof had verjaagd. Maar daarover had zij niet te oordeelen. Dai doet God Dat doet God Voor haar blijft alleen de plicht Nu niets anders dan de berichten. En Goddank Het is nog niet te laat. De menschen hebben haar begrepen. Zij vluchten Zij zijn gered. En mi de molen, de avoud- school, de pastorie. Een paar hoeven nog... Allen zullen gered worden. Kalm blijven. Geen angst. Aanstonds zal zij vrij wezen. En morgen komt George Vermoeid wacht zij een oogenblik. Klopte daar niet iemand aan de deur Zij beeft over al haar ledematen. Maar neen, niat zij, het geheele huis siddert. Zij is zoo bang, zoo doodsbang. Als George toch maar hier was Hij is zoo sterk en zoo moedig. Zoo trouw en goed. Hij zou haar beschermen tegen heel de wereld en tegen den bitteren dood. Daar komt iets binneD in het donker. Het legt zich week aan hare voeten. Zij weet niet wat het is, dat daar binnensloop bij gesloten deuren. Maar nu voelt zij het ook vochtig eu koud tegen zich opstijgen. Hooger en hooger komt het, zooals ijzige doodenhanden, die uit het natte graf optasten naar boven. In haar angst loopt sij naar de deur. Die gaat toch anders naar buiten open. Maar nu kan zij haar niet openen. Daar buiten staat een geheimzinnige macht, die het haar belet. En deze macht is groot eu sterk zooals de dood is. En weer siddert heel het huis. Het kraakt in zijn voegen. Plotse ling springt de deur open de vensters vallen in splinters in de kamer. De wilde grauwe golven springen stormen' naar binnen eu drage het meisje op zachte weeke armen ver weg het land in, naar beneden in de vlakte, waar de geliefde met verlangen en liefde aan haar denkt. Een paar dagen later, toen de elementen tot rust waren gekomen, vond mm het doode lichaam der jonge telefoniste. De gelaatstrekken wareu verwrongen men herkende de doode aan don boom »«n het telefoou-toestel, welke met een leeren baud aan het hoofd was bevestig). operatie bij Selouan gelukwenscht. Spanje is trotsch op zoo'n leger en de koning deelt de algemeene vreugde over de succesvolle wapenfeiten. MADRID, I October. Een ambtelijk bericht uit Melilla meldtBij eeu verkenning in de buurt van Soek el Genis lijn generaal Nicario met twee kapiteins, een luitenant en veertien man gesneuveld en 180 man ge wond. Tegelijkertijd met het Duitsche linieschip „Oost Friesland*, is te Portsmouth gisteren een nieuwe Eogelsche „Dreadnought*, de „Neptune* te water gelaten en door d» hertogin wan Albany gedoopt. Eigenlijk is het een verbeterde „Dreadnought, een schip dat niet minder dan 22250 ton waterver plaatsing heeft. Het zal bewapend zijn met tien twaalfinchkaconnen en 21 knbopen per uur loopen. Binnen twee jaar zal het 9chip in dienst worden gesteld. De kosten van het schip bedragen nagenoeg 20 millioen gulden. De Mauretania heeft het transatlantisch record alweer verbeterd, door de reis naai New York in 4 dagen 10 uren 45 minuten af te leggen, d.i. 50 minuten minder dar. het laatste record. Cook heeft vao de New-York Herald een honorarium van S 25,000 ontvangen voor zijn reisrelaas. Bovendien heeft de Herahl hem een bedrag van S 3000 vergoed voor de gemaakte seinkosten. dingsschool zal zijn en ongeveer 80 manschappen sterk zal zijn. Behalve een kazerne, worden er nog verschillende andere gebouwen gevestigd, o a. een commandantswoning, manege enz. Tweegevecht De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden den kolonel-commandant van het 3e regiment huzaren R. H. O- baron Van de Cappellen en den gep. overste van dat regiment Römer, wegens het deel nemen aan een tweegevecht, waarbij zij elkaar eenig lichamelijk Jetsel hebben toegebracht, ieder tot 5 dagen gevan genisstraf. De Pupendrechtschfi strafzaak. Wij lezen in het Handsbl. Naar wij vernemen zijn door drie per sonen, nauw bij de bekende Papen- drechtsche zaak betrokken, drie verschil lende en verschillend gemotiveerde adressen verzonden aan den Hoogen Raad met verzoek den rechter in de arrondissements-rechtbauk te Dordrecht, mr. J. JE. Van Rhede van der Kloot, te doen ontzetten uit zijn ambt. In een dier adressen wordt tevens gevraagd een vervolging wegens meineed tegen dezen rechter te willen instellen. Al deze adressen staan in verband met de behandeling van de Papelidrechtsche strafzaak. Een complot tegen dc Servische dynastie. Telegrammen uit Belgrado melden, uat er een groot complot tegen den Koning van Servië is ontdekt. De voornaamste samen zweerder is een ex-minister, die de Konings moordenaars aanvoerde tegen koning Alexan der en koningin Draga. Er is weinig twijfel of ook dit complot had een verstrekkend karakter. De eer van de ontdekking der samen zwering komt toe aan Dr. Novakovic, een intiemen vriend van den Koning, Een groot aantal officieren, meest jongelieden, zouden betrokken zijn in het complot en velen van hen wareu ook annex aau de vorige Koniugs- tragedie. Koning Peter heeft den minister van oorlog bevolen alle verdachte officieren te Belgrado in te deelen, opdat hunne bewe gingen beter kunuen worden gadegeslagen. H. harden dan het turnen, zooals dit op onze scholen en in onze vereenigingen onder goede leiding wordt beoefend. De gewenning aan orde en tucht voedt op tot zelfbeheersching en stap voor stap komt de oude waarheid tot bewustzijn, dat, om te kunnen bevelen, men eerst moet hebben leeren gehoor zamen langs gelijkmatig stijgende moei lijkheden of volhardend herbalen wordt de persoonlijke volmaking verkregen, die aan de gemeenschap haar beteekenis geeft en ten laatste op het geheele volk haar stempel drukt. Het Duitsche opvoedingsstelsel in school en leger heeft bereikt, dat de eenling het zelfvertrouwen bezit om over de geheele wereld zijn weg te vinden en zijn man te staan, het heeft aan de geheele natie het krachtbewustzijn ge geven, dat den smid der Duitsche een heid hooghartig kon doen zeggen >Wir Deutscher fürchten Gott aber sonst nichts in der Welt.5 In die omgeving van hooger stemming dacht ik aan onze lage landen, waar men eendrachtig tweedrachtig is, waar het vertrouwen in eigen kracht wordt ondermijnd, waar de hoogste volksbe langen door politiek geknibbel worden verwaarloosd, waar de nationale geest aan partijbelang wordt opgeofferd en de middelen niet worden toegepast, die ons onze economische en politieke zelfstan digheid het erfdeel onzer vaderen kunnen waarborgen. Volgens officieele berichten uit Madrid, hebben op den 28sten Sept. om drie uur in den morgen 500 Mooren het kamp der Spanjaarden bij Soek el Arba aangevallen. Toen een aantal Mooren tot aan de ver schansingen doordrong, ontstond een hevig gevecht. De Spanjaarden beantwoordden de schoten der vijanden, maar zij gingen wegens de morgen.dui9ternis voorzichtig te werk. Ten •lotte trokken de Mooren terug. Over de bezetting van Selonan wordt nog gemeld„Dc van Nador aanrukkende troepen vormden twee kolonnes, van welke de eene Selouan innam. Op het huis, eer tijds door den roghi bewoond, werd onder grooten jubel der troepen de Spaansche vlag geheschen. Een streng verbod is uitgevaardigd tegen schending van moskeeën enz. De koning heeft een telegram aan gene raal Mariua gezonden, waarin hij hem en zijn dappere troepen met de schitterende Postverkeer In 1908 is in ons land voor 13.718.254 gld. aan port-, frankeer- en spaarbank zegels verkocht. liet Regeerings-program. De vVolksbanier", het orgaan van den N. R. K. V., dat onder hoofdredactie staat van het Kamerlid Pastoors, bevat een artikel over dit onderwerp. De lijst, zoo merkt het blad op, bevat veel, maar toch hadden we er g*aarne tusschen gezien een wetsontwerp van pensionneering van gemeente-ambtena ren, weduwen en weezen. Reeds geruimen tijd werd in de Kamer een motie aangenomen betreffende, dat onderwerp, bovendien is het een zaak, waarover alle partijen het in bet beginsel vrij wel eens zijn. Omtrent de arbeiderswetgeving lezen wij het volgende sWe krijgen dus indien de verzeke ringswetten verwezenlijkt worden twee verplichte wetten een verplichte ziekte verzekering en een verplichte invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Dat laatste is dus geheel in overeenstemming met het rapport, hetwelk hierover inder tijd door onzen. Bond werd uitgebracht. We merken op, cf.at de invaüditeits- en ouderdomsverzekering, waarvoor we twintig jaar geleden den strijd aanbon den, alleen nog maar genoemd worden in de Troonrede. Het is nu voor de negende maal ge noemd. God geve dat het de 10de maal niet haalt maar dat het onder de tegen woordige regeering tot wet worde ver heven. Een wensch die niet nader be hoeft te worden uitgewerkt. Een ieder is het er over eens. Marechaussees-kazerne op liet Loo Door het Rijk zijn voorloopige onder handelingen aangeknoo pt tot het koopen van een circa 20,000 M2. groot stuk grond aan den Zwolschen weg op Het Loo, waar bij eventaeele goedkeuring door de Staten-Generaal zal gevestigd worden het depót van het wapen der marechaussée, welk depót tevens .oplei- Een paar dagen later was ik in het oude Heidelberg, dat, verjongd door groen en vlaggentooi, zich had gereed gemaakt om de ruim 12000 turners van den Xen Kreis waardig te ontvangen. Wat een geheel ander beeld bood deze feeststad dan het vredige Venlo. Daar een geestdriftig gestemde bevolking, versierde straten, vlaggen en eerepoor- teu hier een bevolking, die alles over zich heen liet gaan en ternauwernood een vlag. Daar een feest, waarin ieder een belang stelde en waaraan hij mee deed, omdat hij er op de een of andere wijze in betrokken was, hier een ver tooning, waarvan het onderwerp de menschen totaal koud liet, omdat zij er den dieperen zin evenmin als het per soonlijk en het maatschappelijk belang van begrepen. Daar een feestelijke han deling, een volksfeest, gedragen door den volksgeest, hier een noodzakelijke betooging voor het goed recht der lichaamsoefeningen als gezondheid-be vorderend, kracht ontwikkelend en ka raktervormend opvoedingsmiddel. Hoe weinig, dacht ik, is er nog be reikt, als we zien, dat een geheel Gewest van het N. G- V. slechts 120 man te zamen kan brengen om door de daad een pleidooi voor onze zaak te houden 1 En misschien weer te vergeefs, omdat de massa bij de beschouwing ervan slechts aan een vertooning denkt en het doel van dergelijke betoogingen niet begrijpt. De oorzaak hiervan ligt groo- tendeels in ons opvoedingsstelsel, dat verzuimde der jeugd in te pompen, dat «beweging leven is* dat de normale functie van al onze organen geheel van beweging afhankelijk is, dat slechts veel zijdige oefeningen de nadeelen van de hyper-geestescultuur kunnen voorkomen en het kunstig samengesteld mechanisme, dat wij ons lichaam noemen, binnen het gebruik van den wil kunnen brengen. Moe weinigen nog hebben zich ont trokken aan de grillige heerschappij van hun organisme en zich door stelselmatig oefenen het meesterschap daarover ver zekerd hoe weinigen beseffen, dat de physiek niet ontwikkelde, ongeoefende mensch een speelbal van het toeval is, omdat zijn trage wil niet geleerd heeft zich onafhankelijk te maken en niet in staat is de omstandigheden in de voor hem gewenschte richting te dwingen. Men bewondert Blériot als een held hem, die toch niets meer dan een roe- kelooze waaghals toonde te zijn en men vergeet, dat de maatschappij behoefte heeft aan Zeppelins op allerlei gebied, aan mannen, die, in weerwil van tegen slag en miskenning, volharden bij het geen zij voor goed houden, en die aan hun lichamelijk weerstandsvermogen zelfs nog op hoogen leeftijd, den vasten wil paren om te zegevieren. Niet de daad van een oogenblik van den eenling, doch het volhardend streven van velen biengt de wereld vooruit en is het menschdom ten zegen. Geen be tere leerschool voor het willen en vol- verantwoordelijkheid der Redactie.) (Buiten Mijnheer de Redacteur Mag ik nogmaals een kleine plaats ruimte in uw blad. De WelEerw. Heer Louis Meuwesse, kapelaan te Baardwijk schrijft dat hij mij zelf heeft geschreven om verlof voor het personeel op 7 Juli. Dat is waar. Dat schrijven gewerd mij door middel van den boodschapper Jan Dielessen. Ik heb den man geantwoord (waarvan ik getuigen heb) »zeg maar dat, als het met het werk uitkomt, het goed is.» Moet men nu, als een boodschap ver keerd wordt overgebracht, maar aan stonds voor leugenachtig uitgemaakt en met actie bedreigd wordeu Waarom niet eerst beter geinformeerd Hoogachtend, B. V. D. HEIJDEN-V. IERSEL. Waalwijki Oct1909. Geachte Heer Redacteur 1 Mag ik U beleefd wat ruimte in Uw Blad verzoeken naar aanleiding der ge vallen beslissing over den vakcursus te Drunen. Bij voorbaat m'n dank. 't Is een der zwaarste plichten van katholieke oude-s voor 'n degelijke op voeding hunner kinderen te zorgen. Persoonlijk kunnen zij die taak in verre niet volvoeren. Wat de godsdienstige opvoeding betreft, worden de ouders hierin bijgestaan door de Kerk, de katho lieke school, de katholieke vereenigingen. De bizondere en'openbare school helpt hen er bij of liever neemt over de alge meene ontwikkeling hunner kinderen. Is die voltooid, dan volgt 't onderricht in het vak hunner keuze, voor Drunen in hoofdzaak het schoenmakersvak. De speciale kennis, daarvoor noodig, werd tot heden opgedaan aan den werkstoel van een goed vakman, dus enkel praktijk. Dat wordt thans niet meer voldoende geacht, voor geen enkel ambacht. De onrustwaarin wij leven, de steeds grooterwordende snelheidwaarmee wij moeten werken tengevolge van de hevige concurrentie en den grooten aanvoer, het grooter aantal nieuwe leerlingen tenge volge der steeds dichter wordende be volking, zijn oorzaak, dat in de praktijk de ontwikkeling niet meer behoorlijk kan worden behartigd- Het is noodig geworden, om ook de theoretische zijde van eiken practischen arbeid uit een te zetten, om daardoor hun werkcapaciteit voor later te vergrooten. 't Spreekt, voor goed vakonderwijs hebben de ouders meer hulp noodig. Dit onderwijs is nog in z'n prille jeugd. Vakscholen ontbreken. De staat treedt nog slechts steunend op. Wie helpt de ouders voor hun kinderen aan goed vakonderwijs? De katholieke bonden in den laatsten tijd zoo heerlijk opbloeiend onder de wijze leiding der Kerk, zijn hier de aangewezen lichamen, om die taak op zich te nemen. Katholieken, Q) Do heer van Aken, sclirijft in 't Turnblad, naar aan leiding van het turnfeest to Vcnlo o. m. 't vozende

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5