Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen. ummer 79. Zondag 3 October 1909. 32e Jaargang. Uitvoering door de Harmonie »De endracht4 van Onsenoort en Nieuw- oik, op Maandag 4 October 1909 in de al van den Heer A. Merks, te Nieuw- L :k. Aanvang 10 uur precies- Zie Programma. o Groot Matinee te geven door de lie- d-rtafel Oefening Baart Kunst4, van Nieuwkuik en Onsenoort op Dinsdag 5 October 1909 in het Café van den Heer C. de Bont. Aanvang 10 uur precies. Zie Programma. Waalwijk 2 Oct. 1909. Dr. A. L. G. van Gils. Een onzer meest geachte medebur gers vierde gisteren in de stilte van den huisehjken kring een zeldzaam feest den veertigjarigen gedenkdag zijner bevor dering tot arts. Te Waalwijk geboren en getogen heeft Dr. van Gils te Waalwijk nage noeg zijn geheel leven doorgebracht In hem is een goed stuic Waalwijk- sche historie belichaamd. Van hoeveei blijde levensvreugde en droeve stervens- smart onder ons was hij getuige. Meer dan één geslacht zag hij komen, meerdere geslachten gaan. Toen Dr. van Gils vóór veertig jaren te Utrecht het artsdiploma behaalde, had hij een zeer eer- en roemvol studieleven achter den rug. Waar hij, naar 't getui genis van ouderen van dagen, onder de allerbeste leerlingen van den beroemden Donders behoorde, stond hem de hoogste wetenschappelijke loopbaan te wa'chten. Wellicht zonder den hierarchischen weg te doorloopen zou hij zijn groote bekwaamheid, zijn geheel opgaan in de medische wetenschappen, zijn persoon lijke vriendschap met Donders gaven redenen zulks te vermoedenhet hooge ambt bereikt hebben. Doch hij verlangde naar de Langstraat terug te keeren. Daar zou hij de medische praktijk in haar geheelen omvang kunnen uitoefenen daar eervolle familie-tradities zijn grootvader Jan Baptist van Gils was reeds te Waalwijk dokter voortzet ten. Gaf hij zóó het vooruitzicht op een eigenlijk studieleven prijs, des te meer zou hij in het praktisch leven de lijdende menschheid behulpzaam zijn. Toch bleef de wetenschap hem aantrekken en hield hij zich, door breede studie, op de hoogte der uitgebreide medische weten schappen. Met scherpen blik wist hij de kwaal te onderkennen, maar als echte man van kennis en kunde liet hij dan somwijlen de zaken aan een specialiteit over. In hem was het oude »voor zichtig twijfelen4 op medisch gebied be lichaamd. Zoo verbleef hem de moei lijkheid der diagnose en anderen niet zelden de roem der genezing. Dr. van Gils behoorde van zijn jeugd af tot de stille werkers, die geen roem zoeken in luidruchtige toejuichingen en wien dan ook hij wenschte ze niet, vluchtte ze bijna geen uiterlijke eer bewijzen ten deel vielen Maar bleef uiterlijk eerbetoon weg, des te eervoller gedenkteeken is hem opgericht in het hart der Waalvvijksche burgerij zij acht zijn kunde, waardeert zijn hulpvaardig heid, eerbiedigt zijn onkreukbare trouw. Het woord der H. Schrift »de ge neeskunde zelve verheft den genees heer4 is in vollen zin op Dr. van Gils toepasselijk. In zijn medisch ambt lag en ligt voor hem de eer. Dat God hem nog vele jaren sparen, is de harte wensch der Waalwijksche burgerij I Wij hebben voor een veertiental dagen den datum dezer heugelijke gebeurtenis vermeld, al liepen we gevaar de be scheidenheid van den jubilaris te kwet sen. Nochtans we meenden dat het onze plicht was, deze belangrijke gebeurte nis in de geschiedenis van Waalwijk zonder verderen ophef, te moeten me- moreeren om de vele vrienden, beken den en dankbaren de gelegenheid te geven van hunne belangstelling te doen blijken. Nu daaraan heeft 't dan ook niet ontbroken; van tal van huizen wap perde de nationale driekleur, talrijke autoriteiten en verdere burgers kwamen den jubilaris complimenteeren. terwijl cadeaux, felicitaties in eiken vorm toe stroomden, als zoovele getuigen van de hartelijke belangstelling en dankbaarheid, lie ian de ware hoogachting die zoowel c{^ inwoners, als de vele collega's en ^bekenden van buiten Dr. van Gils toe dragen. Verder openbaar feestvertoon als serenades enz. bleven op uitdrukkelijk verzoek achterwege. Nogmaals onzerzijds van harte pro- ^ciat I Benoeuiiag. Bij de Donderdag gehouden gemeen teraadsvergadering is benoemd tot onder wijzer aan de openbare school te Nieuw kuik, de heer Piet van Meeuwen alhier. Den benoemde onze felicitaties. Benoeming ingetrokken. Bij Kon. besluit van 28 September is het Kon. besluit van 13 Augustus, houdende benoeming van D. A. Kake been, thans commies-titulair der poste rijen en telegrafie, tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vlijmen, op zijn verzoek ingetrokken. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 4 October des avonds 6 uur. Aan de orde 1. Onderzoek geloofsbrieven. 2- Ingekomen stukken. 3- Aanbieding rekening 1908. 4. Aanbieding begrooting 1910. D Missie. De H. Missie, die hedenavond begint en een tiental dagen duurt, zal gegeven worden door de volgende eerw paters Redemptoristen. Parochie St. Johannes BaptistPater Boomaers, pater Peters, pater Dankel- man, pater Luijkx. Parochie St. Antonius Pater de Groot, en pater Doens. In Besoijen door de eerw. paters Ci- pucijnen Jesualdus en Eleutherius. De predicaties en de H. Missen zijn in verband met de door de vakvereeni- ging aan de patroons verzonden circu laire, zoo gesteld, dat bij een werktijd van 77 de morgen- en avondoefenin gen alle kunnen worden bijgewoond. Ondcrwijzcrsvcrgitderitig. Vergadering van het Onderwijzersge zelschap in het arrondissement Waalwijk op Donderdag 14 October a. s.. des voormiddags te 10 uur precies op de zaal ïMusis Sacrum4. Agenda 1. Opening en notulen. 2- Mededeeling bedoeld in art. 18 Regl. 3. Verkiezing van een Secretaris arti kel 10. 4. Opgave van de te behandelen onderwerpen in 1910 (art. 20). 5. Onderwijs Rijkszaak. (Inleider de Heer M H. v. d. Horst.) 6. De School en de gereglemen teerde spelen. (Inleiderde Heer A. G. Laarakker). 7- Rondvraag en sluiting. Vakvereeniging Bouwvakken Zondag 11., des namiddags ten 5 uur, had op de St. Pauluszaal eene algemee- ne vergadering plaats van de R. K. vakvereeniging voor de bouwvakken. In deze vergadering v\aren vele nog niet aangesloten werklieden aanwezig. De Voorzitter, B. Kaak, opende de vergadering met den gebruikelijken groet heette de aanwezigen allen hartelijk welkom en zette in goed gekozen woor- het groote nut der vakvereeniging uit een. Spreker wijst er vooral op dat zoo lang niet allen zijn aangesloten, niemand het recht heeft over misstanden te klagen. Hij spoort dan ook allen aan, aan te sluiten bij de vakvereeniging. De Eerw. heer de Wijs spoorde allen aan om propaganda te maken. Hierna werd het reglement voorgele zen en nadat het was toegelicht, goed gekeurd. Nadat eenige aanwezigen zich nog als lid hadden opgegeven werd de ver gadering met den gebruikelijken groet gesloten. „Waalwijk Vooruit." Morgen zal op het sportterrein te Waalwijk, de reeds in het vorige num mer van De Echo van het Zuiden, aan gekondigde wedstrijd W.V. I tegen Wilhelmina III 's Bosch, plaats hebben. Deze match zal een voorproef zijn, van wat de competitie wedstrijden ons brengen zullen. Verleden Zondag, werd het 2e elftal der Willem II (Tilburg) met. 62 geklopt. Zullen morgen deze schitterende cijfers ook behaald worden We hopen het van harte, doch of het zoo gemakkelijk zal gaan valt zeer te betwijfelen. Het bekende vlugge Bossche spel, is voor menige verdediging een gevaarlijken vijand. We kunnen ook een ieder aanraden morgen ten half drie naar het het voet balterrein te gaan, om daar getuige te zijn, van den zonder twijfel uiterst span- nenden strijd. Van geachte zijde vernamen wij, dat »W.V.4 het plan had opgevat om op Zondag 17 October e. k. een me daille-wedstrijd te organiseeren, onder diverse clubs der le klasse Brabantschen voetbalbond. We hopen hier nader op terug te komen. Heetliioatie. In het verslag der vergadering van den raad der gemeente Waspik staat dat als punt een aan de orde werd gesteld Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden. Deze mededcelng berust op een mis verstand. Het onderzoek der geloofs brieven heeft reeds plaats gehad in de vergadering gehouden 27 Augustus. Bureau van Statistiek. Schoenmaker ij. Waalwijk (K. v. A. v. h. Schoen makersbedrijf.) - Het was iets minder druk dan in de vorige maand, waardoor het overwerk verminderdewaarschijn lijk oefende het slechte weder een on- gunstigen invloed op het bedrijf. Het aanbod van werkkrachten was grooter dan in Juni en overtrof de vraag. Een vakvereeniging te Kaatsheuvel berichtte aan de Kamer, dat aldaar vele werk- loozen zijn. Dezen worden gesteund door verschillende vereenigingen en ook uit vrijwillige bijdragen uit alle streken des lands. Een vakvereeniging te Loon op Zand maakte eveneens melding van werkloosheid. In andere plaatsen kwam werkeloosheid slechts sporadisch voor. 's Hertogenbosch (K. v. A. v. d. C.) Ter wijl er in een der grootste fabrieken voldoende werk was, ondervonden eenige kleinere slapte, tengevolge waarvan de verdiensten der werklieden daalden. Ver levendiging viel nietwaar te nemen- Vraag en aanbod van werkkrachten kwamen evenmin voor als in de vorige maand, en werkloosheid heerschte er niet. Tilburg. (Werkliedenvereeniging B.) Over het algemeen heerschte er slapte, waarschijnlijk voortvloeiende uit over productie. De arbeiders verdienden minder dan gewoonlijk, daar zij vaak op grondstoften moesten wachten. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werk krachten en bijna geen werkloosheid. Journalistiek. Gisteren, 1 October, herdacht naar het »C.» meldt, de heer J B. Vesters, de kranige hoofdredacteur van het Huisgezin den dag, dat hij voor twintig jaren zijne werkzaamheid als journalist aanving. Het »Dagblad van Noord-Brabant» onder de bekwame hoofdredactie van den ijverigen werker, Albert van der Kallen, herdacht gisteren zijn 1 O-jarig bestaan. Nog vele tientallen zij het toegewenscht. Infanterie uit Geertruidenberg. Het 2e bataljon van het 8e Reg- Inf. in garnizoen te Geertruidenberg, is als 3e bataljon overgegaan naar het 9e regiment van dat wapen en komt 2 Nov. te Harderwijk in garnizoen. Prov. Staten van Noord-Brabant. Officieel is candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten, district Zevenbergen, de candidaat der R.-K Centrale Kiesvereeniging, de heer J. A. Oomen, te Oosterhout, die dus bij enkele candidaatstelling is gekozen. Dwars door Noord—Brabant. Het Rijwiel» deelt in zijn jongste nummer dat de minister van Waterstaat toestemming heeft gegeven tot 't houden van den 100 K.M. wedstrijd 's Hertogen bosch—Bergen op Zoom, door boven genoemd sportblad uitgeschreven. Daarmede staat het vast, dat de wed strijd, waarvoor zoowel van de zijde der sportlui als het publiek groote belang stelling bestaat, op 3 October doorgaat. BAARDWIJK. In den loop dezer week had in de Openbare School alhier het voorbereidend examen plaats der manne lijke leeilingen door de heeren Onder wijzers voor Doekhouden en handelsie- kenen. Ongeveer een 30 tal leerlingen werden toegelaten in verschillende af- deelingen, enkelen moesten nog deel nemen aan de gewone lessen in de avondschool, waarin voortaan door den Heer Breuer ook Handelsonderwijs zal worden gegeven- Eerstdaags zal ook een begin gemaakt worden met den cursus voor vrouwelijke leerlingen. Wij raden ieder aan, van deze zoo nuttige onmisbare lessen voor den handel in groote getale deel te nemen, daar voor alle huisgenooten der leden v. d. »Hanze4 die lessen gratis worden ver strekt en voor niet-leden de kosten zeer gering zijn. DRUNEN. Door Heeren Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant is het lste suppletoir kohier van den Hoofde- lijken Omslag over 1909 voor deze ge meente tot een bedrag van f 45 goed gekeurd. Tot geruststelling van avondwan delaars, fietsrijders zonder licht enz. kunnen wij uit vertrouwbaar verkregen inlichtingen mededeelen dat zoowel in den Woltshoek als in het dorp, a.s. Zon dagavond onze hel lichtende straatlan taarns de zoo lang en vurig verlangde lichtstralen over Drunens straten en pleinen berg en dalen zullen verspreiden. (Zegt het voort.) De opening van de Nieuwe Con gregatiezaal is thans vastgesteld op 'Zondag 17 October. Zang Muziek en Tooneelvereeniging zijn zoo goed als klaar met hun program. De tooneelver eeniging heeft in studie het blijspel: »Levie Baars, of de Wraak van een student.4 Als feestredenaar zal dien avond optreden de W. E. H. W. van Kessel Kapelaan en Directeur der Militaire Ver- eeniging te Nijmegen. Naar we uit goede bron vernemen zal eerstdaags de Eerw. Overste van het Liefdegesticht in de wereld genaamd Mej. Spekenbrink worden overgeplaatst. We wenschen haar Eerw. van harte proficiat met deze promotie. Vooral de arme kinderen zullen haar noode zien vertrekken Dat het haar Eerw. in haar nieuwe gemeente moge welgaan is ons aller wensch. Boerenbond. Dinsdagavond verga derde de Boerenbond in de zaal van de Jongelingen-Congregatie alhier.. Deze vergadering werd vereerd door de te genwoordigheid van den heer Huizenga van Breda, landbouwleeraar voor Wes telijk Noord-Brabant. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend had, verleende hij het woord aan den heer Huizenga, die aan de ver gadering mededeelde, dat half October een cursus voor landbouwonderwijs zal geopend worden. Deze cursus zal twee jaren duren en gegeven worden door den heer H. van der Linden, onderwijzer te Vlijmen. In eene vloeiende improvisatie toonde de geachte spreker het groote nut van zulke cursussen aan en wekte de Ver gadering op er een ijverig gebruik van te maken. De Secretaris van den Bond vond in het gesprokene aanleiding om de aan wezige ouders van kinderen aan te sporen dezen na het verlaten der dagschool nog een paar jaren van het herhalingsonder- wijs te laten gebruik maken, om hen in staat te stellen, later het landbouwou- wijs met vrucht te kunnen volgen. 't Is te hopen, dat de landbouwers onzer gemeente het gesprokene van beide heeren wel ter harte zullen nemen. VLIJMEN 1 October, a. s. Zondag 3 October 1909 wordt door de Gymnas tiek- en Schermvereeniging »Kunst cn Kracht4 uit 's-Hertogenbosch in de groote zaal van den heer H. Daelmans de tweede propaganda Gymnastiek-Uit- voering gegeven. Deze uitvoering wordt opgeluisterd door de muziek der har monie »Concordia4 en vangt aan des avonds ten 6 ure. Om 5 uur worden de turners aan de kom der gemeente door de Harmonie ontvangen. Aan den wegwedstrijd 's Herto genboschBergen-op-Zoom op a.s. Zon dag zal ook door een ingezetene onzer gemeente, de heer A. v. Oijen worden deelgenomen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Vlijmen maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden op Za terdag den 16en October aanstaande, des voormiddags te tien uren, te 's-Herto- genbosch ten stadhuize, ingang Ridder straat. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Vlijmen brengen ter voldoe ning aan art. 138 der Militiewet 1901 bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1910, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uit genoodigd zich voor 1 November eerst komend bij hen, Burgemeester en Wet houders aan te melden of te doen op geven ter Gemeentesecretarie te Vlijmen tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 911 uur voormiddag en meer bijzonder op Maandag den 11 den Oct. 1909 des voormiddags te 10 uren te dier plaatse gelegenheid zal zijn. De veeverzekering alhier hield 1.1. Dinsdag eene algemeene Vergadering bij den heer H. Daelmans. Besprekingen werden gevoerd naar aanleiding van de vele uitkeeringen, welke in den laatsten tijd gedaan zijn moeten worden voor koeien, welke in deze gemeente geslacht werden, maar na keuring niet geschikt geoordeeld werden voor 't gebruik. Ten gevolge dier vele uitkeeringen moest er door de leden herhaaldelijk contributie betaald worden. Op deze vergadering is besloten 200 gld. uit het reservefonds te nemen en voortaan voor koeien, welke afgekeurd mochten worden na slachting, slechts 16 enf per pond schoon te vergoeden. De Weled Heer Kakebeen, die met ingang van October benoemd was tot Directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier heeft slechts een paar uur deze betrekking waargenomen. He denmorgen toch kreeg genoemde heer bericht, dat hij op zijn verzoek ontheven werd uit deze betrekking, zoodat deze thans weder vacant is. De Weled. heer P. Weijermans blijft dus voorloopig hier de betrekking van Directeur waarnemen. In de ziekte van onzen geachten Oud-Burgemeester, den E. A. Heer P. A. Zwaans, is eene gunstige wending gekomen. Vreesde men voor eenige dagen nog het ergste, thans kan geluk kig het gevaar geweken geacht worden. De heer J. H. Ancion uit 's-Herto- genbosch als volontair werkzaam op de Secretarie alhier is benoemd tot ambte naar der Secretarie te Raalte. Proficiat 1 HEESBEEN 1 Oct. Telkens hoort men hier de laatste dagen van kleine diefstallen van fruit en veldvruchten. Het is tot heden nog niet gelukt de daders te betrappen. WASPIK. Op Maandag 18 Oct. a.s. zal alhier de groote najaarsmarkt gehouden worden VRIJH.-CAPPEL, 1 Oct. De zitting voor den militieraad zal plaats hebben op 26 Oct. ten 10 ure te Waalwijk. Een publikatie is aangeplakt inzake herhalingsonderwijs welker aanmelding moet geschieden voor 15 Oct. bij het hoofd der school. j.l. Donderdag zijn alhier de na volgende candidaten gesteld ter aan vulling van een vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. H. Oer- lemans. 1. Heijmans G. J. 2. Koole J. F. 3. Oerlemans A. C. Gedurende de maand Sept. werd op het Hulppostkantoor, in de Rijks postspaarbank ingelegd eene som van f2157,19. 's-CAPELLE, 1 Oct. De heer H. v. d. Waals, benoemd onderwijzer aan de O. L. S. in de Heistraat, is sinds 1 Oct. in zijn betrekking aldaar werkzaam, als opvolger van den heer H. Iwema. Goed ajgeloopen. Donderdagmorgen kwam door de Heistraat van de richting van het station het paard met wagen van den heer H. van Vrijh.-Cappel. Terwijl het in gestrekten draf voort ging, verloor het rad de luns, zoodat het rad van den wagen elk oogenblik er af kon schuiven. De voerman, er niets van merkende, reed maar door, terwijl de schoolkinderen er achteraan hingen. De menschen, die het zagen, hielden hun hart vast. Gelukkig evenwel, wisten een paar bewoners uit de Meistraat, hem er opmerkzaam op te maken, zoodat alles nog boven verwachting afliep. WASPIK, 1 Oct- Bij den heer A. Pruissers alhier zijn uit den polder Bo venkerk ruim 100 kooien gestolen. Voor waar een flinke winterprovisie. RAAMSDONK(Dorp), 1 Oct. Door het bestuur der Bijz. School is benoemd tot hoofd der Bijz. School, alhier den heer Ridderhof, onderwijzer te Rotter dam. RAAMSDONK, 1 Oct. Bij de pu blieke verkooping alhier van griendhout en lotband bestond veel animo. En ofschoon de handel in hoepels allesbe halve gunstig is, werden er bij de ver kooping van het hout hooge prijzen be steed. De stand van het houtgewas is vrij goed, maar het band geeft minder goede vooruitzichten, met 't gevolg dat hiervoor niet zooveel koóplust was als voor 3- en 4-jarig hout. Men besteedde voor 't hout f 300 a f400 per H.A. en voor grauw lotband f 13,50 a f 19 en voor roodband f 14 a f 16 per 100 bos. DUSSEN, 30 Sept. Hedenmorgen had den fruitkoopman P. G. alh., bezig zijnde met peren plukken, het on geluk van een 60 sporten hoogen ladder te vallen, doordat de ladder (er waren er 2 aan elkaar gebonden) brak. Met een ernstig gekwetst been werd hij opgenomen en per rijtuig naar huis vervoerd. Heden werd alhier aanbesteed: Het plaatsen van de weegbrug voor en kele weken door den N. C. Boerenbond aangekocht. Hiervoor werd ingeschreven door als volgt W. v: d. Broek, alhier f566. Gebrs. v. d Pluijm, f652. Bart. van Daal, f825. Het werk is den laagsten inschrijver gegund. Door het naast den ladder stappen viel gisteren de vrouw van den bakker P. van den zolder waarbij zij zich op enkele plaatsen nogal bezeerde. De kwetsuren waren echter niet van dien aard dat geneeskundige hulp ver leend moest worden. Aan het hulptelegraafkantoor wer den gedurende de maanden Juli, Aug. en Sept. ontvangen 164 en verzonden 133 telegrammen. De 3 miliciens der lichting 1909 die voor de z.g. winterploeg jl. Woensdag te Waalwijk werden ingelijfd zijn allen ingedeeld bij het 6e Reg. Inf. te Breda. 15 Oct. a.s. zal door het bestuur van den Zuid-Hoilandsche polder de schowing plaats hebben |vcor de vlieten en weteringen. BENEDPIN-LANGSTRAAT. In den hooihandel bestaat goede animo. Gere geld worden er scheepsladingen verzon den. De marktprijs gaat weder eenigs- zins omhoog. Men besteedt vooreerste soort f22 a f25, tweede soort f 18 a f21 en schraal pershooi f 15 a 1 16 per 500 KG. Stroo staat met minder handel op f12. Alhoewel reeds laat, is het nagras nog niet geheel gewonnen de opbrengst daarvan valt mee. DONGEN. Diefstal. Op 21 Aug. 1.1. stal een zeker A. v. R., 19 jaar, schoen maker te Loon op Zand uit de toon banklade in het café van v. Pelt, alhier, eenig klein zilveren geld, terwijl de vrouw des huizes zich voor een oogen blik uit het lokaal had verwijderd. Gis teren had de jeugdige dief zich voor zijn vingervlugheid te verantwoorden voor de arrond-rechtbank te Breda. Hij werd veroordeeld tot 6 mnd. gevange- Mo vu het Zeiden O

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9