Nummer 80. Donderdag 7 October 1909. 32e Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad s iiilllif mm bp PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON Duitschland. Spanj BINNENLAND. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen e. Waalvyksm en liangslraalscüe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Fraiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtkntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Co» Grooto Wasch Cn ;ir«ii£ Wori<. Zulvcro Zoop 1245 Krap in 't geld. Als men Minister Kolkman komt klagen over het te kort in zijn Begrootiug kan hij antwoorden in elke fatsoenlijke Europeesche Begrooting is tegenwoordig een tekort. Inderdaad. Na Duitschland, Engeland. Oostenrijk, volgt Frankrijk. In Frankrijk heeft de Begrooting de vier milliard bereikt en is er een te-kort van £00 millioen. Vim »DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF JtvfèVultcHuv aan Den JGiuvefijlwiCattD. 22) Na oenige oogenblikken rondgezocht ta heb ben ontdekte Gaston een mossig henveltje, waar zijne zwakke echtgenoote het hoofd wat rustiger zou kunnen neerleggen. liij hielp haar recht en op zijnen arm steunend kon de markiezin tot op de ontdekte plaats voortsukkelen. Afgemat van lijden en vermoeinis, strekte zij zich neder op het mos, terwijl Gaston zijnen mantelover haar uitspreidde en zich dan naast baar neerzette om den nacht door te waken. Lang bezag hij de twee wezens wier levens nauw aan elkander verbonden waren de moeder en het kind en overwoog wat al leed zij misschien in dit gure jaargetij nog zouden te doorstaan hebban. 1 Suzanna werd door eene havige ijlkoorts aangevallen, zij sprong recht in krampachtige bawegingen en sprak onsamenhangende woor /den uit, terwijl zij immer de kleine Madeleine tegen hare borst klemde en op hare armen "heen te schommelen. Deze werd eindelijk wakker en begon op irtverscheurende wijze te weenen want het m onnoozele schaapje leed aan koude en Jwfiger. De aaukomende dag had het lijden der arme vluchtelingen niet vorminderd. Hun armzalige toestand nam integendeel immer toe. De jonge vrouw was ganBch verkleumd van koude en kon zich op hare hard bevroren :erstede niet verroeren. Niets dan de roode kleur welke de koorts op ii Per hoofd dei bevolking bedragen thans de uitgaven in Frankrijk ongeveer 100 francs dat is minder dan in Duitschland, waar de uitgaven per hoofd der bevolking 140 francs, of in Engeland, waar zij onge veer 110 francs bedragen. In Nederland bedragen die uitgaven per hoofd der be volking ongeveer 69 francs. Maai de bevolking van Frankrijk neemt voortdurend af. Voor honderd jaren was de bevolking van Frankrijk 27% van die van geheel Europa, dus meer dan een vierde deel thans is zij slechts 11% of ruim een tiende deel. En Frankrijk heeft van alle mogendheden den grootsten schuldenlast29 milliarden, be halve de vlottende schuld die ook nog eenige milliarden bedraagt. Andere staten hebben eveneens schulden gemaakt, maar niet zulke groote als Frankrijk. In het begin der negentiende eeuw bedroegen de gezamenlijke schulden der geheele wereld 15 milliarden francs, aan het einde dier eeuw 100 mil liarden. Oostenrijk zag zijn schuld sedert 1850 van 3 tot 8% milliard stijgen, Italië sedert 1869 van 7 op 13, Duitschland sedert 1871 op 5 milliard, Frankrijk sedert 1852 van 5 op 29 milliard. Dat is ook een record In een halve eeuw heeft Frankrijk zijn schold zesmaal grooter gemaakt en opge voerd tot een bedrag, dat ongeveer het vijfde deel is van de gezamenlijke staats schulden der geheele wereld. En als men de staatschulden gaat bere kenen per hoofd der bevolking staat Frankrijk ook bovenaan. Op eiken burger der Ver- eenigde Stateu komt als evenredig deel der staatsschuld een bedrag vhn 70 francs, op eiken Duitscher van 90 fr., op eiken Neder lander van 894 fr., op eiken Engelschman van 410 francs, op eiken Franschman van 750 fraucs. Slechts de Republiek Honduras heeft een nog groateren schuldenlast per hoofd der bevolkiug, namelijk 1315 francs. Maar dat is voor Frankrijk geen voorbeeld tot na volging 1 Om het tekort van 200 millioen op de begrooting voor 1910 te dekken heeft mi nister Cochéry voorgesteld de prijzen van fijne tabak, de successiebelasting, de belas ting op alcohol, de accijnzen op fijne wijnen, op brandewijn en absint te verhv.ogeD, en voorts belastingen te heffen van automobielen, lichtende reclames, hypotheek-aflossingen, hare wangen toog, de onregelmatige ademhaling die hare borst deed zwellen, duidden nog liet laven in dit onbeweeglijke lichaam aaD. In dit oogenblik van driogendon nood, mocht de markies niet meer aarzelen. Hij moest in do naastbijgelegen woning hulp ou bijstand zoeken. Zoo hij herkend werd en bij vijandige lieden inviel, welnu, dan zou bij zich gevangen geven 1 Ja, zou hij zeggen, ik ban uw gewezen heer en meester, de markies van Montbnzor. Gij miskent mijn rechten, gij eischt mijn leven Welaan, doet met mij hetgeen gij wilt, maar hebt medelijden met mijne arme vrouw on mijn onnooxel kindje, die beiden aan't sterven zijn En zijne bede zou niet verworpen worden# Doch vooraleer zich te verwijderen, zou hij de markiezin verwittigen, haar gerust stellen en moed inspreken. Hij knielde nevens haar neer on fluisterde baar in het oor Suzanna,.. Snzanna... hoort ge mij De jonge vrouw rilde en opende de oogen maar baar blik die eerst onzeker was, gelijk dieeenerstervende welke reeds in de eeuwigheid blikt, vestigde zich slechts op hem nadat hij baar verscheidene malen had toegesproken. Mijne lieve Suzanna, herhaalde dan de markies, ik ga hulp zoeken en voorzeker zal ik er niet verre van hier vinden. Heb moed 1 God zal ons niet verlaten... De lippen der markiezin bewogen alsof zij wilde spreken, maar brachten geen enkelen klank uit, en het was door haren blik en de beweging van haar hoofd, dat zij het onnoo- dige van dit besluit en hare uiterste wanhoop te kennen gaf. Zy was slechts nit hare lange bezwijming ontwaakt om het leven te voelen ontvlieden. Wanhoop niet, Suzanna, wedervoerdo Gaston, gij zijt slechts doodvermoeiddo rust en de goede zorgen zullen u weldra gansch herstellen. Hij kon niet verder spreken. De markiezin rilde door gansch haar lichaam hare samenkrimpende handen drukten het kind dichter tegen haar hart en in eene laatste krachtsinspanning fluisterde zij Mijn vriend-., mijn beste Gaston... be vergunningen voor accijnzen, enzoovoorts. De kroonprins, die Vrijdag voor de derde maal papa geworden is, is Zaterdagmiddag vijf uur naast den Amerikaanschen vlieger Orville Wright op diens vliegtoestel gezeten, in hoogere sferen opgestegen. De tocht duurde een minuut of zeven en er werd een hoogte bereikt van 20 meter. De kroonprins was zeer iu zijn schik met den tocht. Later ging Wright er alleen van door en toen moet hij volgens ooggetuigen zelfs een hoogte van 400 meter hebben bereikt. Oorlog met Marokko in ziekt? De opgewondenheid in Spanje neemt nog dagelijks toe, en zelfs zeer bezonnen po litici gelooven, dat het tot een oorlog met Muley Hafid zal komen. Maandag liepen in Madrid talrijke geruchten volgens welke de Spaansche regeering aan het buitengewoon Marokkaansch gezantschap zijn passen zou overreiken. Tegelijkertijd kwamen telegram men uit Tanger, die van groote opgewon denheid der Marokkaansche bevolking in Fez spraken. De regeering dementeerde echter alle deze geruchten en verzekerde opnieuw, dat Spanje het wel in vrede met Marokko zou schikken. Echter weet men in Madrid, dat de betrekkingen met Muley Hafid zeer veel te wenschen laten en daar om zijn er vele goed onderrichte personen in Madrid, die niet erg veel vertrouwen in een vredelievenden afloop stellen. De berichten over de jongste nederlaag van de Spanjaarden in Marokko maken in het land een diepen indruk. De tot na toe opgegeven zware verliezen hebben slechts betrekking op drie bataljons, zoodat men vermoedt, dat er nog veel meer voor den dag zal komen. Alle berichten melden eensluidend, daf het gevecht van 30 September buitengewoon ernstig geweest is en de toestand op som mige oogenblikken hachelijk was, zoodat alle man te hulp moest komen. De toestand moet in vele opzichten geleken hebben op dien van 27 Juli. De Mooren hadden blijkbaar van de in het Zuiden en het Westen wonende stara men groote versterkingen gekregen. De Spaansche ruiterij kon in het bergachtige terrein weinig uitrichten. (Toch is er Za- min onze dochter... hob haar lief... zeer lief, zooals ik u heb lief gehad Hare handen lieten krachteloos het kind los, hare blikken keerden zich hemelwaarts en alles was gedaan De markies dacht dat zij slechts in bezwij ming lag en stelde alles in het werk om haar tot het leven terug te roepen. Helaas de leden werden stram en heur hart had opgehouden te kloppen. Zij was dood I... dood De markies bleef eerst beweogloos, als door den bliksem getroffen op dit ziellooze lichaam staren en kon aan de uitgestrektheid van zijn ongeluk niet gelooven. Weihoe zijne dierbare levensgezellin was voor eeuwig ingeslapen 1 Dat hart dat altijd in overeenstemming was met het zijne, was voor altijd... altijd... koud en versteven 1 Gelijk eene frissche geurige bloem, pas door de eerste Meizon ontloken, door den noorden wind wordt omvergerukt, zoo was deze bloem van jengd en schoonheid in den bloei barer lente geknakt geworden door den wind van het noodlot. Zij, met zooveel schoonheid en deugden begaafd, zij die eene gelukkige bestemming zoo waardig was, zoo bereid om alle onge lukken te zalven en te heelen, zij bezweek onder dit grove boerenpak, zij stierf den dood der arme zwervers die op den kant van bosch of baan de droeve wereld verlaten. En geene schuilplaats om hare afgematte leden uit te rasten, geen druppel water om haren dorst te lesschen I Arme kleine markiezin 1... Haar lijden was ten einde geloopen op het tijdstip zelf dat de natuur begon te ontwaken, dat de eerste scbomeringen van een schoonen dageraad de ijzige boomtakken als diamanten in het eerste zonnelicht deden schitteren In dergelijke gevallen zijn degenen die achterblijven waarlijk nog het meest te be klagen 1 De markies was bijna zinneloos van droef heid. Nu eens knielde hij neven het matte lijk neer en trachtte met zijnen adem er het leven in te blazen. Dan weer, overtuigd dat al zijne pogingen teidag weer een regiment huzaren, dat van Pavia, onder bevel van den iufant Don Carlos, naar Melilla gezonden. Zondag nouden de koniDgslanciers volgen). Generaal Tovar is Vrijdagmiddag met de troepen die aan het gevecht van 30 Sep tember hadden deelgenomen, te Selcc\n teraggekeerd. De Mooren, die 6000 man sterk zijn, moeten dc moeilijke en ge/aarlijke bergpassen bezet houden. Zaterdag zijn de troepen op bevel van Marina, opnieuw tegen Soek el Dzjinis op gerukt. Er wer.l af en toe zwaar gevuurd. Óver den afloop van dit nieuwe gevecht verluidt niets. De eholera-bestrijdlng. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt De doeltreffende cholera-bestrijding, in verschillende plaatsen van ons land, en vooral te Rotterdam, toegepast, heeft naar mij dezer dagen bleek, allerwege in het buitenland belangstelling gewekt. Uit wetenschappelijke kringen toch en door mannen van naam op medisch ge bied uit andere landen, zijn bij verschil lende autoriteiten, die de leiding der cholera-bestrijding hadden, herhaaldelijk inlichtingen en nadere mededeelingen gevraagd, ten einde zelf daarmede, wan neer het te pas mocht komen, hun voor deel te kunnen doen. flofbcrielit. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 14 Oct. naar 't buitenland. H. M. zal een kort oponthoud hebben bij den Prins en de Prinses von Erbach te Koe- nigdaarna zal H.M. eenigen tijd in Noordelijk Italië doorbtengen. Na de reis en vóór Haar terugkeer naar Den Haag zal H. M. nog korten tijd op het Loo verblijven. Z. K. H. de Prins denkt tot 30 October in Mecklenburg te verblijven en dan naai het Loo terug te keeren. Esperanto. Het Bestuur van den N. R. K. E. B. ïNederlanda Katoliko*, welke bond Maandag te 's Bosch een vergadering hield, heeft de functiën als volgt ver deeld Voorzitter: Lamb. J. J. Poell, ka- nntteloo8 waren, sprong hij weer recht en snikte, terwijl hij den hemel ten getnige van zijn ongeluk opriep. Ach, riep hy uit, waarom heb ik niet vroeger deze gevloekte streek verlaten waar om heb ik niet vroeger den raad mijns vaderB gevolgd Wat heb ik toch gedaan, O God om zulke zware beproevingen te verdienen V Neem mij alles af, eeretitels en rijkdommen, dat het kasteel myner voorouders verbrand en ge plunderd zij, dat er geen Bteen van recht blijve zoo dit uwe rechtvaardigheid eischt, maar laat mij toch mijne teergeliefde vrouw geef mij mijne dierbare levensgezellin weer Suzanna Suzanna Helaas, zij hoort mij niet meer, zij ziet mij niet meer Gij wilt ze mij dus niet weerschenkan, oGod?... Welnu, laat mij dan ook sterven Hij was reedB op bet punt zich aan wanhoop over te geven, toen de kleine Madeleine, welke neven hare moeder lag, opeens begon te schreien. Hij zag zijn kindje met bleeke wangen en fiaareche lippen naast de doode moeder iggen, alsof het ook zijn laatsten adem ging uitblazen. Die noodlottige voorteekens en dit klagend geween deden hem tot in het merg van ziju wezen rillen en riepen hem tot rede en plichtbesef weer. Het kind eischte het recht om te leven. De gevoelens van den echtgenoot ruimden de plaats in voor die van den vader. WaB de laatste gedachte van Suzanna zelve voor bet kindje niet geweest Was haar laatste blik geene bede, een bevel zelfs, die den echtgenoot wilde zeggen»red onze kleine Madeleine". Ja, hij moest haar redden, kost wat kost en geen oogenblik langer dralen om een tweede ongeluk te voorkomen. 't Is dan dat de markies, na eerbiedig de oogen der doode gesloten te hebben, het kind in zijne armen had genomen en op zoek naar hulp was uitgegaan. De lezer zal zich herinneren hoe hij de familie Paljas alsdan ontmoette, hoe de kun stenmaker hem zijne vrenw hielp begraven en hoe de kleine Madeleine voorloopig aan pelaan te Tilburg. 2 Vice-Voorzitter J. P. L. Niesten, kapitein Inf. Rotterdam, Claes de Vrieselaan 67, 3 le Secretaris H. B. Van Zwet, Utrecht, Leeuwstraat 3bis., 4. 2e Secretaris Joh. Luneman, Den Haag, v. d. Neerstraat 30. 5 Pen ningmeester F. U. W. Eibers, Leiden, Prins Hendrikplein 6, 6 Dr. J. N. J. Smulders, arts. Schijndel. 7. G. v. Pop- pel, Pr. Leeraar Gym., Rolduc. Kamerverkiezing Dreutelen. De uitslag van de gisteren in het dis trict Breukelen gehouden stemming voor de Tweede Kamer is de volgende: Aantal kiezers 7758. Aantal uitge brachte geldige stemmen 6675. Gekozen mr. F. H. de Monté Ver Loren (antir.) met 3514 stemmen. Mr. J. B. L. C. C. de Wykersloot de Weerdesteyu (r.k.) kreeg 3161 stemmen. De uitslag van de stemming op Woens dag 22 September was als volgt Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420. Volstrekte meerderheid 3211. Mr. J. B. L. C. C- de Wykerslooth de Weerdesteyn (r.k.) kreeg 2625 stem men, mr. F. H. de Monté Ver Loren (antir.) 1772, mr. F. L. S. F. baron van Tuyl van Serooskerken van Zuylen (lib.) 1070 en mr. H. J. Doude van Troost wijk (chr.-hist953. Kommies der Uelustingen enz. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 4 Januari 1910 en volgenden dagen te Arnhem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen zal worden gehou den ter vervulling van 156 plaatsen, welke in 1910 of later mochten openval len. Om tot het examen te worden toege laten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1910 den vollen ouderdom van 22 jaren bereikt en dien van 28 jaren niet overschreden hebben en de lichamelijke geschiktheid voor den actieven dienst der belastingen bezitten. Bijzonderheden in Stct. no. 233- De Klectriscke Centrale voor Noord-Ilrabant en Limburg. Naar wij vernemen, vorderen de werkzaamheden, van de Maatschappij, welke electrischen stroom voor licht en beweegkracht aan vele gemeente in N.- de zorgen werd toevertrouwd van deze brave lieden, wier hart zoo rijk was als hunne beurs arm scheen. De markies kon vrij en ongedeerd zijnen weg voortzetten, dank zij het verkeerde spoor dat Paljas de gendarmen had aangewezen. Hij kwam by het valleu van den avond te Honlleur aau en begaf zich dadelyk naar de woning van meester Angot. De reeder was aan 't avondmalen. Eene oude knorrige meid, die niet aannam dat men haren meester zoo ontijdig kwam storen, ontving den bezoeker barsch. Zij herkende dien slecht gekleeden boer niet, wiens oogen door de koorts wijd open- gespard waren en vond zelfs dat hij een moordenaars voorkomen had. Onze «mijnheer" is niet te spreken, gromde zy. En nochtans, zou ik hem noodzakelijk moeten spreken, drong de markies aan. Vermits ik u zeg dat het nu juist is alsof hij niet thuis waro. Kom morgen terug, bij klaren dage. Ik moet met hem over eene zeer be langrijke zaak handelen die geenen uitstel dulde. Eene belangrijke zaak I... herhaalde het wijf, terwijl zij wantrouwend schuddebolde. Wat moet gij van hem hebben Alle bode laars die hier komen aankloppen sedert dat mijnheer rijk is, zingen hetzelfde liedje. In andere gelegenheden zon de edelman over zulke taal diep gekrenkt geweest zijn, maar boe zou deze nietigheid het hart kunnen raken dat zoo diep reeds gewond werd in zyne innigste gevoelens van echtgenoot en vader Was hij overigens niet ongelukkiger zelfs dan de bedelaars Ga, hernam hij en zeg aan uwen meester dat ik kom vanwege den markies de Moutbazon wij znllen zien of hij mij zal binnen laten of niet. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1