ummtr 80. Donderdag 7 October 1^09 32e Jaargang* Tweede Blad. emeenteraad van WAALWIJK. Provinciaal Nieuws. k. W 3 o Openbare vergadering op Maandag 4 p- :tober des avonds 6 uur. Voorzitter de edelachtb. heer Burge- eester. Afwezig de heeren Klijberg, van :*i^pfel en Verwiel. ongeveer half zeven opent de Voorzitter de vergadering, heet de leden Volkom en verzoekt den len ambtenaar .arnemend secretaris, de notulen der ^Srige vergadering voor te lezen. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. O AAN DE ORDE: Cl. Onderzoek geloofsbrieven. C5 Ingekomen stukken. V 3. Aanbieding rekening 1908. 4 Aanbieding begrooting 1910. De Voorzitter. Alvorens met de agenda beginnen, deel ik U mede, dat de :eren Klijberg en Verwiel kennis ge- iven hebben, verhinderd te zijn de irgadering bij te wonen. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Onderzoek geloofsbrieven- De Voorzitter. Ik benoem de heeren mmermans-Verschure, Houben en Van en Broek, als commissie om de stukken k te zieu en rapport uit te brengen. schors daartoe even de openbare O ergadering. O De commissie onderzoekt de geloofs- W rieven der heeren van Everdingen en an Rielen adviseert tot goedkeuring. Aangenomen. I 2. Ingekomen stukken. a. Een adres van den heer L. Jon- ergouw betreffende de schade, die hij ermeent geleden te hebben door het laatsen der kermis. Hij heeft volgens jn inzicht te klagen over de wijze aarop de kermis van 1118 Juli 1.1. L. gebouwd, die was zeer hinderlijk voor Tj'jjne zaak, het palace-theater was zoo er westwaarts gebouwd, dat de passage en jngs zijn winkel onmogelijk was, daar 1 kwamen de wagens van Benner, odat hij geheel van het verkeer was gesloten, en daar zijn zaak in hoofd- ak berust op etaleeren en lokken, is in zijne verdiensten zeer getroffen n heeft hij, die mede hooge belastingen pn de gemeente betaalt, groote schade ,'ehad, waarom hij den raad verzoekt >m hierin eene tegemoetkoming te ge en van f100 en maatregelen te nemen, at zulks in den vervolge niet meer Ajorkomt. De Voorzitter. B. en W. stellen voor wijzend te beschikken op dit adres, :ai met de kermis de verschillende raten en pleinen aan den publieken dienst voor kramen, spellen enz. worden uttrokken. Overigens was er langs het iuis van Jonkergouw voldoende passage iver gebleven, en ten slotte was bedoeld heater Donderdag reeds vertrokken. Aangenomen. b- Een circulaire van Ged. Staten be- I effende de salarisregeling der ontvan- rs. Ged. Staten deelen daarin, dat op un verzoek om de meeningen omtreut ie herziening der jaarwedden van ont- [angers, verschillende adviezen van de .emeenteraden zijn ingekomen; een deel vas .tegen wijziging, een ander voor vast bedrag, een derde weer voor percents gewijze belooning. Na een breedvoerige verhandeling (reeds vroeger door ons nedegedeeld in verschillende raadsver- ilagen), stellen Ged. St. voor de salarissen tls minimum te brengen op de 7« van tractement van den burgemeester; is 'het echter hooger dan zoo te laten. De Voorzitter. Indertijd is deze zaak >ok al in den raad besproken, toen Ged. btaten °/o gewijze belooning voorstelden. De raad stond toen een vast salaris voor en wenschte dit te bepalen op f 800. Het is toen gebracht op f 660. De helft van 't burgemeesterssalaris is f 550, dus 't is hier f 110 meer. B. en W. stellen voor hiervan een ronde som maken en voor te stellen f 700. Timmermans-Verschure. Wat sprak daar van f800. De Voorzitter. We hebben toen geadviseerd f 800 en 't is bepaald op f 660. Nu komen Ged. Staten daarop veer terug. Timmermans-Verschure. Vroeger oor Hjfelde de raad f 800 als salaris noodig hn nu stellen B. en W. voor f 700. Houben. Ik vind 't bijna ridicule om le helft van 't salaris van den burge- neester als maatstaf te nemen. Vroeger werd voorgesteld f 800, laat ons nu f 750 voorstellen, en dan is 't nog veel te gering voor de verantwoordelijkheid. De Voorzitter. We zijn het volkomen met U eens, we hebben 't indertijd zelf voor gesteld, maar we vreezen toch dat we 't niet er door krijgen, wilt U 't voorstellen ons best. Timmermans-Verschure. Men kan eene gemeente, waar geen gemeente bedrijven zijn niet vergelijken met Waalwijk, waar we eene gemeentegas fabriek enz daar is veel meer werk en veel grootere verantwoordelijkheid. De Voorzitter. Ik geloof dat zelfs f 750 niet goed gevonden zal worden. Timmermans-Verschure. We kunnen het toch zeker probeeren. Houben. We kunnen een salaris van f 750 goed motiveeren op gronden vroeger reeds aangevoerdde kwestie is dat we nu, nu de administratie toe neemt, we een Jkleiner salaris voorstellen dan vroeger. We kunnen daarenboven nog altijd in beroep komen. De Voorzitter. Welke heeren steunen t voorstel van het lid Houben om f750 voor te stellen. Daar alleen de heer Timmermans- Verschure steunt, kan 't voorstel niet in omvraag worden gebracht Van den Broek. Er komen toch altijd liefhebbers genoeg voor zoo'n jaantje. c. Een adres van de heeren Bakker, van Dooren en Pal uit den Haag, om trent het uitsluitend recht van levering voor electrische stroom voor licht en kracht in deze gemeente, De concept-voorwaarden, die reeds meermalen in ons blad zijn opge nomen, worden door den secretaris voorgelezen. De Voorzitter. B. en W hebben het advies der gascommissie ingewonnen, en die stelt voor afwijzend te beschikken. B. en W. kunnen zich met dit advies vereenigen en stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken en afwachten het onderzoek dat vanwege de provincie naar eene electrische centrale wordt ingesteld. Timmermans-Verschure. Ik zou niet direct afwijzend beschikken, liever zoo aanhouden, laten we 't onderzoek der provincie afwachten, dan kunnen we toch nog zien. De Voorzitter. We kunnen toch op verschillende voorwaarden van 't concept contract niet ingaan. Timmermans-Verschure. De leden van den raad zouden mogelijk van een ander gevoelen kunnen zijn, dan B. en W. overigens als 't tot onderhandelen kwam, zouden die voorwaarden best gewijzigd kunnen worden 't is gemak kelijk te begrijpen, dat die menschen 't uiterste natuurlijk niet direct voorstellen daar er van zelf over onderhandeld en in gewijzigd wordt, dat is altijd zoo. De Voorzitter. U zegt daar dat de raad er anders over kan denken De gascommissie, dat zijn 5 leden, advi seert afwijzend te beschikken en B. en W. hebben zich daarmee vereenigd. Houben. Wat U daar zegt over de meerderheid in den raad gaat niet op want dan zoudt U er bij moeten zeggen, hoe groot de meerderheid der gascom missie was die adviseerde om afwijzend te beschikken. Ik ben het met U «ens dat er bepalingen in voorkomen, die niet goed zijn, maar ik geloof dat er veel voor te zeggen was, als de raad werd ingelicht, welke motieven bij de gascommissie gegolden hebben, om te adviseeren. afwijzend te beschikken, de voorzitter der gascommissie kan daar misschien iets van meedeelen. Gragtmans. De gascommissie heeft overwogen dat de electrische centrale een concurrent der gasfabriek zou wor den, daarboven zijn de artikels van 't concept zoo vaag, dat er niet op in te gaan is. Zie b.v. art. 11 Houben. We kunnen de winsten der gasfabriek niet missen, dat is zoo en later kunnen ze toch nog komen. Aangenomen. De Voorzitter. Namen B. en W. bied ik U aan de rekening over 1908. Ontvangsten f 93084.82s Uitgaven f 91636 69 Batig slot f 1448.13s De rekening zal ter visie gelegd worden De Voorzitter. Ik bied U aan de be grooting voor 1909 in ontvangsten en uitgaven op f 103414.94s. Ik kan U al vast mededeelen, dat de hoofdelijke omslag is verminderd met f 500, ofschoon er posten voor buitengewone werken op de begrooting geplaatst zijn. Als leden der commissie van onder zoek worden gekozen de heeren Houben, Timmermans-Verschure en Verbunt. Daarna wordt de vergadering gesloten. DONGEN. Openbate vergadering van den gemeente raad op Dinsdag 5 October 1909, des avonds ten 5 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Van Gastel. Ongeveer 5.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1, Beëediging v*n het raadslid den heer S. A. J. Smits. De heer Smits legt in handen van den Voorzitter de bij de wet omschreven eeden af Voorzitter. Proficiat hoor I Ik hoop dat ge nog vele jaren hier mag zijn. 2. Ingekomen stukken. a. Proces verbaal van kasopneming bi den gemeente-Ontvanger. In dato 30 September is bij den ge meente-ontvanger procesverbaal van kasop neming gedaan. Uit het onderzoek is ge bleken dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en dat het dienovereenkomend bedrag, f 585,72 in kas aanwezig was. b. Missive betreffende bouwplannen eener school. Voorzitter. De minister heeft Ged. Staten geschreven en Ged. Staten schreven het ons weer. De secretaris zal het schrijven we' eens voorlezen. Hieruit bleek dat de minister eenige ver anderingen in het bestek wil zien aange dacht. Voorzitter. Verlangen de heeren nog eenige toelichting Maas. Ze doen er lang over. Voorzitter- Ja, dat duurt al langer dan £én jaar. 3. V aststelling der gemeente-rekening en goedkeuring der armeu-rekening over 1908. a. Gemeenterekening. De ontvangsten hebben bedragen f 72933.1473» Je uitgaven f 71084,49, zoo dat de rekening sluit met eon goed slot van f 1848.657s- b. Armenrekeuing. De ontvangsten hebben bedragen f 2031.62, de ui ga^en f 1760.40, zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 265,02. 4. Aanbieding der gemeentebegrooting en armenbegrootiug voor 1910. Voorzitter. De gemeentebegrooting moet 14 dagen ter visie liggen. Over de armenrekeuing ontstond eenige discussie, doch was ten eenenmale voor ons geheel onverstaanbaar. Gok de op de pu blieke tribune zich bevindende persoon ver klaart absoluut niets te hebben kunnen verstaan. 5. Onderhandsche verhuring van eeu gedeelte veldwachterswoning. Voorzitter. Een jaar is gauw voorbij... Broeders wil het huis naast den veldwachter nu voor 2 jaar inhuren voor f 52 per jaar. Wordt goedgevonden. 6. Benoeming van een lid der gascom missie. Voorzitter. Door het bedankeu van Smits is er een Tacaturo ontstaan. En nu moeten wij stemmen voor een ander..,. Verbant en Thcanen zijn stemopnemers... De Voorzitter van de Commissie moet een wethouder zijn, Benoemd wordt den heer 0. Maas met 8 stemmen de heer van Baal verkreeg 2 stem. Vooiaitter. Proficiat Maas. Maas. U schijnt er dus op t8 rekenen dat ik deze benoeming stilzwijgend zal aannemen. Van Baal. Dat beetje kan er nog wel bij. De Voorzitter. Toe maar, de keus is goed. 7. Adres om vermindering van gasprijs. Uit een schrijven dat door den secretaris wordt voorgelezen, blijkt dat door den het-r G. L. Smits om vermindering van gasprijs wordt gevraagd. Adressant wijst er op, dat vroeger was besloten de gasprijs te verminderen zoodra de fabriek winsten zou afwerpen. Thans werpt de fabriek winsten af en nu richt hij dan ook het verzoek om tot verminde ring van prijs over te gaan, vooral voor groote verbruikers. Verbunt: Hoe denkt de gascommissie hierover. Van Baal. Er moet nog afgelost worden. TheunenHel kan nog niet, of anders kan men niet aflossen. De VoorzitterSpreekt van machines doch is evenals andere heeren geheel on verstaanbaar, wijl zij niet spreken maar fluisteren. Van BaalIk heb een opgaaf gelezen van 31 fabrieken over 1904 en 5 of 7 fabrieken staan maar gelijk, de rest ziju allen hooger dan hier, allemaal 77a. 8 en en zelfs 10 cent. Alsnu ontstaat eenige discussie waaraan alle heeren tegelijk deelnemen. WethouderMaas wijst er op dat d9 prijs nu onmogelijk kan worden verlaagd. Er moet afgelost worden, want we weten niet, zegt hij wat boven ons hoofd hangt, God weet wat het over een jaar of 15 zal zijn met de electrische centrale. Wordt besloten de gasprijs niet te ver- agen. 8. Verzoekschrift van onderwijzer Bre- keimans om ontslag, Wordt besloten bet ontslag te verleenen met ingang van 15 November. 9. Benoeming van een onderwijzer. VoorzitterBenoeming kan niet plaats hebben. Secretaris Hij durft het niet wagen zoo. Ei zal eerst weer een oproeping moeten gebeuren, 't Is wel jammer, nu weer onkosten van adverteutiën, advies van het hoofd der School 6KZ. 10. Voorstel tot verbetering van den grintweg DongenRijen. Hiar werd zoo geheimzinnig stil gespro ken, dat absoluut niets was te verstaan. Later bleek ons dat was besloten eene geld— leening aan te gaan groot f 2500 voor de verbetering van bovengenoemdan weg. Naar aanleiding van bovengenoemd be sluit werd besloten de begrooting te wij zigen. Hierna werden de deuren gesloten om nog geheimzinniger te kunnen spreken. In behandeling kwam nog ll Reclames tegen den hoofdelijken omslag. 12. Missive's van Ged. Staten omtrent ingesteld beroep tegen beslissingen op be zwaarschriften in zake hoofdelijken omslag en, naar wij vernemen, over het door Ged. Siaten niet goedkeuren van het raadsbe sluit inzake de verduistering van gelden door den vorigen gemeente-ontvanger. held der Heeren Leden van den Gemeen teraad en eenige leden der »Hanze4 de officieele opening plaats van den cursus 19091910. Hoewel de opkomst niet pleitte voor flinke belangstelling voor die nuttige zaak had een en ander een goed verloop en werd door onderwijzers en bestuur der »Hanzc4 veel ter aanmoe diging gesproken. DRUNEN. In de Donderdag jl. ge houden vergadering van de Crediet- vereeniglng >de Hanzebank4 is door het bestuur benoemd tot correspondent dier bank voor Drunen en Omstreken de heer L. Bataille te Drunen. Het corres pondentschap is door deze benoeming in goede handen terechtgekomen en wij wenschen den heer Bataille met zijn nieuwe functie veel succes toe, dat zeker niet zal uitblijven indien de middenstan ders zich als één man aansluiten bij de Bank en daardoor zichzelve en de Bank zeker zullen bevoordeelen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Drunen, op Woens dag 6 October des namiddags ten 6 ureu. AAN DE ORDE Ingekomen Stukken. Vaststelling gemeente-begrooting 1910 Verkoop gemeente grond. Door Gedeputeerde Stateu dezer provincie is de gemeente-rekening over 1908 goedgekeurd, zooals dezelve door de Raad voorloopig is vastgesteld in ontvangst op f 21345,03° en uitgaaf op f21734,29 Waalwijk 6 Oct. A. N. B. v. S. 1909. alzoo met een nadeelig slot van f 389,25s Door den heer A. van Dommelen is ons medegedeeld dat hij zooeven een telegram heeft ontvangen dat op een lot van de Tijdgeest no. 15308 toefcehooren- de aan Franciscus Pennings alhier de f 1000.is gevallen; zoodat deze een aardig buitenkansje van f42.50 krijgt. Door het Gemeentebestuur is aan Ant. G. Verhoeven vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis in de Papesteeg. Aannemer de heer P. van Iersel. Architect H. C. Meulkens Waalwijk. Burgemeester en Wethouders van Drunen hebben besloten afkondiging te laten geschieden dat de schouwvoeriug De Alg. Ned. Bond van Schoenfa- brikanten aal a. Maandag 11 October over 'tegen en wegen en voetpaden op 1 de Kuiksche Heide alhier zal geschieden op Donderdag 21 October 1909. NIEUWKUIJK. Niettegenstaande het ongunstige weer is j.l. Zondag onze kermis uitstekend ingezet. Den ganschen middag heerschte er een gezellige drukte die des namiddags ten 2l/t uur een alge- meene vergadering houden te Tilburg, in 't café J. Marinus. Het onderwerp van bespreking op deze vergadering zal zijn>Het tarief van invoerrechten,4 Dat deze bijeenkomst over zulk een tot laat in den avond voortduurde en onderwerp, van 't grootste belang zal door geen wanklank werd verstoord. De handel in boonen behoort voor dit jaar weder tot het verledene. Was I hij aanvankelijk bijzonder slap, de laatste >Avp.« wordt uit Amsterdam weken werden daarentegen flinke prijzen ziin voor elk schoenfabrikant behoeft zeer zeker niet gezegd. Turlef ran Inrocrrceiiten. Aan de gemeld, dat aan den directeur der be- besteed en werd nog veel goed gemaakt, lastingen aldaar, den heer J. C, E. Slo temaker, is opgedragen het in de Troon rede aangekondigde wetsontwerp tot herziening van het tarief der invoerrech ten samen te stellen. Diefstal. Maandagmorgen gaf onze harmonie >De Eendracht» een groot matinée ten huize van den heer A. Merkx alhier. Onder leiding van den heer C. v. d. Broek werd mooie muziek gegeven, terwijl door i verschillende leuke voordrachten voor In den nacht van Zaterdag op Zondag j een aangename afwisseling gezorgd werd. zijn bij B. in de le Zeine een, en bij Qle matineé is dan ook alleszins wederom zijn buurman K, twee konijnen gestolen. I naar wensch geslaagd en heeft velen Men is de daders nog niet op 't spoor. een prettigen en gezelligen middag doen „Waalwijk Vooruit." doorbrengen. Zondag had op det terrein van »W. Dinsdagmorgen gaf onze Lieder V.4 de aangekondigde wedstrijd W-V.-Uafei bare jaarlijksche kermis-uitvoering Wilhelmina plaats. die zeer druk werd bezocht. En het Na een zeer slappe vertooning, waarin publiek zal hiervan geen spijt hebben de regen den hoofdrol speelde, bleven want ZOowel zang als voordracht waren de Waalwijkers met 5—1 overwinnaar, voortreffelijk en deed volop genieten. Groot Concert. De liedertafel heeft ditmaal weer voor Het seizoen der concerten begint den zooveelsten maal bewezen hoe langzamerhand en ter opening kunnen onmisbaar gezelschap zij is. we een buitengewone muziek-avond DUSSEN, 5 Oct. Met ingang van 1 aankondigen. Op Dinsdag 26 October Qct is benoemd tot Rijksbakenmeester zal op Musis Sacrum een concert gege voor het traject Capelscheveer-Drimme- ven worden door de dames Mien Schol- len den heer A. H- Arts, laatstelijk sluis- ten, alt, Antoinetta Robert, plano, te wachter aan sluis No. 5 te Beek en Donk. Haarlem, en den heer W. Robert Jr. Circa 37s jaar geleden vierdin de zang (bas) en declamatie. parochie van O. L. V. Geboorte opge- m. zal door den heer Robert R®" 1 richt de jeugdige vereeniging »Voor Eer geven worden het bekende Heksenlied. I n J3eugd«.° Nadere bizonderheden zullen wij spoe-1 j)ank zjj de goede zorgen van den dig kunnen mededeelen. Z.Eerw. heer Pastoor, directeur der ver- B AARD WIJK. Coöperatie. Naar wij eeniging, die alles in het werk stelt het vernamen bestaat er plan bij de coöpe ratie om eene groote partij aardappelen te koopen voor de leden hiermede in verband zal a.s, Zondag een algemeene vergadering gehouden worden. Op de laatst gehouden bestuursver gadering verleden Zondag zijn de brood prijzen met 1 cent verlaagd. Gisteravond had in tegenwoordig- den leden zoo aangenaam mogelijk te maken, mocht deze heilzame vereeniging zich in een steeds toenemenden bloei verheugen zoodat op heden de vereeni ging »Voor Eer en Deugd4 het dubbele aantal leden telt dan waarmede zij aan vankelijk werd opgericht. Duidelijk blijke dus hieruit dat de roepstem van onzen H. Vader Paus Pius X i e-t- .11. 1— L _'1 .m V» aUaaB I

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5