Nummer 81. Zondag 10 October 1909. 32' Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. lUiltiNT HETKLEINE HOLLAND V00RAAN1 ëTl 7a s Jaaig aig ANT00N TIELE Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. SUNLIGHT li SI fi «1 HJ Ba»J VIS 17 V ffl» JH J IS Bft Uitgever: FEUILLETON 36 uwefiilujfviiiD. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLIKKEN OM Uil te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen GefDeit.lt De kali en het zetmeelgehalte der plaDten. .«ïxtriitxrif Courant, Dit Blad verse'.ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.w5. Fran<o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenties 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De lezers weten, dat de Republiek der Vereenigde Staten van Noord Amerika dezer dagen op schitterende wijze heeft herdacht het 300-jarige gedachtenisfeest der ontdekking van den mond der Hud- sonrivier, zoo genoemd naar haar ont dekker, den zoo ellendig om 't leven gekomen Henry Hudson. Deze koene zeevaarder toch, die in dienst der Oost- Indische Compagnie deze gewichtige ontdekking deed, werd door oproerige matrozen met zijn zonen en nog acht anderen gebonden in een sloep gewor- Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." uiuv aait OE Den 23) Die naam maakte zekeren indruk op de meid. En al grommend tusschen de weinige tanden die haar overbleven, trok zij de naby gelegen kamer binnen, waarvan zij de deur half open liet, zoodat Caston het volgends gesprek kon hooron Mijnheer, daar is een man die u zon willen spreken. Wat verlangt hij Dat weet ik niet. Hij zegt dat hij van wege den markies de Montbazon komt met eene zeer belangrijke boodschap. Van den markies de Montbazon waarom hebt ge dat niet aanstonds gezegd Doe dien man binnen komen. De knorrige oude gehoorzaamde al morrend, ontevreden omdat zij het als eene vernedering aanzag eenen beleefderen toon aan te slaan voor dien vreemdeling, dien zij eerst als eenen bedelaar aangezien en behandeld had. Zij wierp de deur wijd open en gromde Toe, man. ge moogt binneu komen. Nadat zij den bezoeker binnengeleid bad, bleef zij in de kamer dralen onder voorwendsel dat zij haar werk moest verrichten,maar inder daad uit enkele nieuwsgierigheid. En nu, gebood Angot, Bluit de dour en laat ons alleen Zij volbracht dit bevel met nog meer tegen zin dan het eersteen vertrok schoorvoetend, terwijl zij den vreemdeling vorBchend in de oogen keek. Wat ging er hier om dat men haar wilde ^verbergen, voor haar die steeds het volle pen en zoo aan de golven prijsgegeven. Alle pogingen, om iets van de ongeluk- kigen terng te vinden, zijn destijds vruchteloos gebleven, zoodat dan ook het jaar 1611 het rijk leven van Hudson afsluit. Aan deze nieuw ontdekte rivier bouwden onze voorouders eene stad, welke zij Nieuw-Amsterdam noemden. Welnu, dit Nieuw-Amsterdam is gewor den het tegenwoordige New-York, de grootste stad der nieuwe wereld en, na Londen, van de geheele wereld Met dit grootsche feest hebben de Amerikanen ook herdacht, dat op deze rivier de eerste stoomboot in Amerika voer, n.l. de Claremont, wiens machines ontworpen waren door den uitvinder der stoom- booten Fulton vandaar, dat deze feesten dan ook heeten Hudson-Fulton-feesten. Van dezen Fulton verhaalt men, dat hij zijne uitvinding aan Napoleon aanbood, doch deze wees elke fmancieele onder steuning af, wat zijn ongeluk werd. Dat afwijzen geschiedde in de Tuilerien en wel, gelijk de geschiedenis mededeelt, op de volgende eigenaardige manier. Napoleon riep zijn gast aan de vensters, vanwaaruit zij beiden de wandelaars op de straten konden zien fianeeren. »Zie", zoo zeide de groote keizer, terwijl hij opeen rookenden wandelaar wees, »gelijk de rook van die sigaar vervliegt, zoo zal ook de idee van uwe uitvinding ver vliegen". En toen de onoverwinnelijke eindelijk overwonnen was en naar St. Helena gevoerd werd, kwam hem de eerste stoomboot tegen, wat den gevan gen heerscher dezen uitroep ontlokte »Had ik naar Fulton geluisterd, ik ware ook beheerscher der zee geworden en hadde Engeland aan mijn voeten gezien. En thans En thans zoo vullen wij aan boet ik voor mijne onbegrij pelijke kortzichtigheid, want is de breed en diep denkende Napoleon ooit kort zichtig geweest, dan is het wel in het afwijzen van het aanbod van Fulton. Doch wij zouden het overHet kleine Holland vooraan hebben. Welnu, toen bekend werd, dat de groote Republiek daar in de sNieuwe Wereld» bovengeschetste historische fei ten op schitterende wijze zou gedenken, kwam de commandant van H. M's pant serschip »Gelderland", hetzelfde schip, dat Paul Kruger naar Europa bracht, het eerst op de gedachte, om bij eene gelegenheid als deze aan de feestvierende Republiek als geschenk aan te bieden een zoo nauwkeurig mogelijk nagemaakt model van het schip, met hetwelk des tijds Hudson, die gewichtige ontdekking had gedaan. Dit origineel denkbeeld vond ingang, eenige geldmannen ver schaften de financien en de Halve Maen" zoo heette het schip en dus nu ook het model ging met ons oor logschip »Utrecht" raar New-York. En hoor nu, wat ons de particuliere correspondenten van de voornaamste Nederlandsche bladen vertellen over de ontvangst, die onze delegatie bij deze feesten is tendeel gevallen en den in druk dien het geschenk van >de Halve Maen" op de Amerikanen heeft gemaakt. Men was ginds eenvoudig opgetogen over deze origineele Hollandsche feestbij- drage en onze officieele »feestnummers« r» vormden het middelpunt van de meest lartelijke en welgemeende ovaties. Aan ons oorlogsschip Utrecht1 werd eene eereplaats op de marinewerf aan gewezen en onze Jantjes1 werden ge- feteerd op eene wijze, dat zij er wellicht zelf den kluts bij kwijt raakten. Bij de groote parade te-water, waaraan door 500 vaartuigen van veltrlei slag werd deelgenomen, stond kapitein Lam, die in Oud-Hollandsche kleedcrdracht Hudson voorstelde op het achterdek van >de Halve Maen1 en werd door meer dan één miljoen Amerikanen op den wal toegejuicht, terwijl alle schepen voor dit kleine vaartuig salueerden. Onze statenvlag, de zoo aangenaam het oog aandoende driekleur van Oranje, blanje, bleu, was overal ten top geheschen en wapperde fier uit, Holland ter eere. Bij de groote feestmaaltijden, waar door b.v. door 2500 personen werd deelgenomen, hadd n de Hollanders de meest bevoorrechte plaatsen en werden in schitterende redevoeringen door de voornaamste Amerikanen gehuldigd. De New-Yorksche bladen gaven uitgebreide verslagen over alles, wat onze delegatie zei of deed en de portretten harer leden met de meest vleiende bijschriften sier den de kolommen der voornaamste persorganen. Duizenden portretten onzer Koningin en prinses Juliana werden door de Ame- vertrouwen van haren meester genoten had De oude matroos zat in een grooten zwartlederen leunstoel aan eene wel gedekte tafel. Toen de boer binnenkwam, verroerde hij zelfs niet, omdat hij werkelijk dacht met eene bode te doen te hebben, en ging eenvoudig voort met eten nochtans keerden zich de kleine grijze oogen van den ouden vos niet temin op den geheimzinni^en bezoeker. Goeden avond, meester Aogot, dat God u hoede Nauwelijks had de markies deze woorden uitgesproken en zijnen hoed afgonomen of de reedor liet zijn vork in het bord vallen en riep verwonderd nit Weihoe, Mijnheer de markies, zijt gij het Eu gij steekt in een boerenpak Wat doet gij hier? Ja, ik ban het 1... Ik kom u voor dezen nacht de gastvrijheid vragen en voor morgen het middel om naar Engeland over te steken. Wel hemel 1 ge zijt juist goed gekomen Mijnheer de markies. Gij weet dus niet dat ik sedert acht dagen burgemeester der stad ben en als dusdanig gelast de wetten te doen uitvoeren tegen de émigrés en de vluchtelingen., dat ik het bericht uwer ontvluchting gekre gen heb... on het bevel u te doen aanhouden zoo gij het gebied der stad Honfieur betreed... Dat is nu eens flink den wolf in den muil loopen, he riep Angot glimlachend. Waarom ook, drommels moest gij by mij binnen dringen tegen wil en dank mijner oude meid, Trees, de beste wachthond uit de heele buurt Gij beschikt over mijn leven, zei Gaston die, uitgeput, zich op eenen stoel liet neder- vallen. Handel naar verkiezen. De hand Gods weegt loodzwaar op mijne schouders maar kan mij niet diepsr treffen, dan ik reeds getroffen ben En de markies verhaalde het vreeselijk drama dat in het bosch van Tonques plaats greep Toen zijn verhaal ten einde liep, was Angot, de oude zeebonk, diep bewogen, en wist niet wat te doen om zijne aandoening te verbergen Waarlijk, mijnheer de markies, sprak hij gij hebt wel uw deel aan het ongeluk en ondanks alle nwe titels en rijkdommen, zon ik met u niet willen ruilen... Doch wees gerust, rikanen bewonderd en als een kostbaar bezit mede naar huis genomen. Op de scholen ontvingen de Ameri- kaansche burgers en burgeressen een gekleurd plaatje van »ae Halve Maen1, waardoor de jeugd volkomen op de hoogte gebracht werd van hetgeen op datoogenblik geheel New-York beroerde. Burgemeester Van Leeuwen, dus de eerste magistraatspersoon van het oude Amsterdam bood op een officieele re ceptie de geschenksoorkonde aan En de verklaring, hierin neergelegd, nl. dat het geschenk vr.n »de Halve Maen1 moest beschouwd worden als een bewijs van de gevoelens van vriendschap en verwantschap en van de gemeenschap pelijke belangen, welke in Nederland voor de Vereenigde Staten steeds zijn en nog altijd werden gekoesterd en die Nederland met de Verenigde Staten verbonden houden, is bij deze feesten, die tot 9 October, dus tot gisteren ge duurd hebben, geworden tot een zoo groote en grootsche spontane manifes tatie ter eere van Holland, dat de bc- teekenis hiervan door alle tijden heen zijn waarde zal blijven behouden en niet anders dan bevorderlijk kou zijn voor onze nationale eer 1 Waarlijk, wij hebben niet te veel ge zegd met »Het kleine Holland vooraan In deze dagen is onze natie weer eens met eere genoemd en de herinneringen aan het grootsche verleden zijn weer eens voor geheel de wereld wakker ge schut en verlevendigd. Deze huldiging van ons kleine Holland in de personen van onze voornaamste Amsterdammers en Regeeringsafgevaar- digden door de vertegenwoordigers van het Amerikaansche volk heeft ons en zeer zeker met ons het geheele Neder landsche volk tot groote vreugde gestemd. Nog/ eens »Hier was het kleine Hol land vooraan 1" «saga mg aai-MJWJsiyj."-til■iHiaj jb ik zal uw lijden niet vergrooten. Gij zijt mijn gast voor deze nacht ik bied n eten drinken en slapen aan. Morgen vroeg zal ik u inschepen en vooruit 1 Niets gehooid of gezien '8 Anderdaags, bij de eerste lichtschemering nam een boer, met name Laurent, plaats tusschen de balen en kisten op een dor trans- Êortschtpen van meester Angot, op weg naar Ingeland.. XI Laat ons naar Londen oversteken, het is omtrent viar jaar geleden dat de markies de Montbazon in Engeland ia. In de wandelwegen van Hyde-Park, waar de boomen begonnen uit te schieten, reden twee edellieden te paard en werden elk oogen- blik gekruist door andere voorname edellieden die de eersten vriendelijk groetten. Alhoewel het duidelijk was dat deze twee ridders van dezelfde familie waren, waren hunne gelaatstrekken toch eenigszins ver schillend. De hooggekleurde wangen, de zenuwachtig heid der bewegingen duiden bij den oudsten, die meer dan vijitig jaar scheen, eene zeer strnische lichaamsgesteltenis aan. De magerheid van zijnen gezel, die nau welijks dertig jaar oud kon zijn, duidde integen deel eene zwakke en ondermijnde gezondheid aan. De gelaatstrekken waren fijn, maar diep geschonden door het lijden en het zielloos oog scheen niets op te merken van hetgeen er rond hem omging. Die vader en die zoon waren de hertog en de markies van Montbazon. Deze laatste had pas zijneu vader in Londen gevonden, of hij werd gevaarlijk ziek ten gevolge der menigvuldige vermoeienis.en en vooral der grievende zielepijnen die hij sedert kort doorstaan had. Gedurende verscheidene weken had men voor zijn leven of zijn ver«tand gevreesd. Langzamerhand was hij nochtans aan't bet,- ren gekomen, maar hij bleef altijd even on troostbaar over het verlies zijner vrouw en de scheiding van zijn kind. Alle oogenblikken van den dag en gedurende de lange slapenlooze uren van den nacht zag Het is voornamelijk uit onderzoekingen der laatste halve eeuw gebleken, dat de aschbestandileelen der planten een zeer voor- name rol spelen bij de vorming der orga nische stoffen als eiwit, vet, suiker, zetmeel, enz. Wel is men nog niet achter het fijne der zaak, maar men is toch al vele schreden voorwaarts gekomen in de kwestie. Zoo schijnt het te staan, dat de phosphorzure zouten een voorname rol spelen bij de vor ming van het eiwit, de kalizouten bij de vorming van de koolhydraten, voornamelijk bij die van het zetmeel. Men treft namelijk deze laatste zouten altyd in de grootste hoeveelheden aan, in die plantendeelen, waarin het zetmeel in groote hoeveelheden is opgehoopt. Geheel in overeenkomst met deze leer zijn de resultaten, die de Duit- sche Landbouw-Maatschappij in den laatsten tijd met hare proeven op dat gebied heeft verkregen. In opdracht van de genoemde Maatschap pij, hebben Dr. Wilfarth, Dr. Wimraer en andere deskundigen proeven genomen, om den invloed van een rijke kalibemesting op verschillende landbouwgewassen, o. a. op aardappels, tabak, boekweit, mosterdzaad, ïaver en cichoreiwortels na te gaan. Daarbij is gebleken, dat de kali niet medewerkt tot een evenmatige vergrooting of vermeerdering van alle dcelen der planten, evenmin tot oen evenredige vermeerdering van alle or ganische bestanddeelen, maar dat voorna melijk die plantendeelen, waarin suiker, vet en zetmeel als reser/evoedsel wordt neer gelegd, door een sterke kalibemest'ng zeer worden vermeerderd en vergroot. Aldus worden door een rijke kalibemesting, de knollen, de wortels, de zaden talrijker en grooter en blijven b.v. de bladeren, in ver gelijking met geuoeinde deelen, meer in ontwikkeling achter. Evenzoo worden naar evenredigheid meer zetmeel, suiker en vet- deelen in genoemde organen afgescheiden. Ik meen, dat de resultateu van verschil lende met kalibemesting genomen proeven, ook in deze richting wijzen. Een duidelijke vingerwijzing zijn deze resultaten voor den landbouwer, die zooveel mogelijk uit den grond wil halen en den oogst zooveel mo gelijk aan het doel wil doen beantwoorden. Alle wortelgewassen, zocals aardappels, knollen, wortels, enz. waarbij het te doen is om het gehalte aan zetmeel, sniker en vet, moeten rijkelijk met kali bemest worden. Evenmin mogen die zaadgewassen, waarin zetmeel of vetten een hoofdvereiichte is, een kalibemesting ontberen. Het is dus duidelijk, dat de granen, zooals tarwe, gerst, rogge, een kalibeaicstiiig niet kunnen missen. hij voor zijne geest het dennenwoud van Ton ques en de gapende kuil waarin hij zijne dierbare Suzana met de hoop en het leven van zijn oigeu leven begraven had. En het eenige wezen dat hom moed zou kunnen geven, dat door zijne liefkozingen en zijnen glimlach dezo benarde droombeelden zon kunnen verjagen, zijn dochtertje was hem ontnomen en verdwenen zonder dat hij haar spoor kon vinden. Dit wob de oorzaak van dit somber lijden dat ziju hart doorknaagde en waartegen alle ganeesmiddeleu zonder gevolg bleven. Als Gaston de M ntbazon zich niet overgaf non vruchteloozo bedenkingen over het onher stelbare van bet verleden, dan dacht hij aan Madeleine aan de middelen om haar weer te vinden, want dit was nu het doel van zijn leven geworden en het eenige denkbeeld dat hem nog deed verlangen op deze aarde te verblijven. Het ovorige bastond voor hem niet meer. Hot doen en laten van zijne gezellen in de ballirgschap, hun lief en hun leed, hunne hoop, hunne vrees, hunne samenzweringen, dit alles liet hem onverschillig, gevoelloos. Het nieuws dat uit Frankrijk overwaaide, had slechts eenig belang voor hem als het rechtstreeks of onrechtstreeks het voorwerp zijner opzoekingen en kommernissen aanging en terwijl men in zijne omgeving beefde en rildo bij het verhaal dsr gruweldaden van bot Schrikbewind, vroeg hij zich af, met de zelf zucht van eenen diep getroffen man, of zijn lot niet wreeder was dan dat der slachtoffer» van de guillotine. Voorzeker deelde de hertog in het lijdon en bet ongeluk van zijnen zoon. Toen Gaston onverwacht bij hem aangeko men was en in zijne armen viel, slecht gekleed mager, bleek, uitgeput en half zinneloos van wanhoop; toen hij de \reeselijke bijzonder heden zijner ontvluchting vernomen ha-1, dan voelde hij zioh ontroerd tot in het diepste zijns harten en had dan moed niet met-r de verwijting nit te spreken die op zijne lippen lag Helaas! mijn zoon, haddet gij, in plaats van u te laten misleiden, naar mijn wijze raad geluisterd, dit alles zou u niet over komen zijn. Hij had de nuttelooze wreedheid van zulk verwijt begrepen. De schrikkelijke dood van de lieve, engel achtige Suzanna die hij waarlijk als een vader beminde de noodzakelijke scheiding van dit kleine kind, dat hij zoo graag in zijue armen zou gedrukt hebben, deed eenen traan van medelijden in het oog des hertogen opwellen. Maar weldra had zijn forsche natuur weer de bovenhand genomen. De afstammeling van die heerlijke Nor— mandische ridders liet zich niet zoo gomakke- lijk door zieleleed terneer slaan. De politieke kommernissen brachten overi gens eene afleiding aan zijn huiselijk leed en de rampen die hom persoonlijk overvielen spoorden hem des to meer aan om tegen de omwenteling te werken en de tegenstanders, waarvan hij overigens de hoofdman was, in hunnon strijd aan te hitsen. De hertog, die zijn vaderland verlaten had vooralleer de revolutie uitgebroken was, had een groot deel van zijn fortuin naar Engeland kannen medenemsn. Het hotel dat hij dicht tegen Hyde Park gehnnrd bad, was de vergaderplaats van al de Franechen die te Londen waren. Men vergaderde zeer dikwijls, men smeedde er plannen tegen de Republiek, ten voordeele van den koningstroon. Eene regelmatige briefwisseling was ingericht met de „émigrés uit de Oostprovinciëu en I-et leger van Condó De nooit opgegeven hoop van den hertog de Montbazon gaf hem aanzien bij zijne mannen en oefende over hen een grooten invloed nit. Het schrikbewind zelf had hem niet ont moedigd. Hij beweerde dat er woldra uit de overmaat van geweld oen begin van vrede zou ontluiken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1