Nummer 81. Zondag 10 October 1009 '12e Jaargang, Tweede Blad. De toestand. LANDBOUW. Gemengd Nieuws BUITENLAND. België. Frankrijk. Spanje. Oostenrijk- Hongarijen. Ohina. BINNENLAND. Men verzoekt ons opname van het volgende artikel uit de »Ned. Leder- Industrie» van 5 Oct. In den tegenwoor- digen toestand van de leder-industrie voldoen wij gaarne aan dit verzoek. Men kan bijna zijn oogen niet meer gelooven. Telkens en telkens leest men maar weer van nog hoogere huiden- prijzen. Van week tot week kan men zienderoogen de opwaartsche beweging der huiden en vellen constateeren. In de afgeloopen week was het de afloop der Parijsche veilingen, die de bijzondere attentie der bij de lederindu strie betrokkenen had. En ongetwijfeld zal 't lesultaat van die bekende veilingen van inlandsche huiden voor velen nog verrassend geweest zijn, ja verrassend zelfs in dezen tijd Immers had toch wel niemand durven voorspellen of durven denken, dat middelzware ossen een op slag van ruim 7 francs zouden halen bij de prijzen van een maand geleden ver geleken, terwijl lichte stieren percents gewijze bijna evenveel stegen. Voor de andere categorieën huiden waren de verhoogingen weliswaar niet zóó wel sprekend, maar toch geven ze meer dan voldoende den gang der markt voor dit artikel aan. Immers lichte ossen en zware koeien bedongen ook in doorsnee 3.98 en 3.76 francs meer, terwijl zware ossen, lichte koeien en zware stieren gemiddeld van 2,38 frs. tot 2.86 frs meer opbrachten. Alleen het artikel kalfsvellen onderging eene kleine ver laging, het meest wat de lichte en middel zware aangaat, terwijl extra zware vellen zeer weinig in prijs inboetten. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, het land waarmee we thans meer dan ooit rekening hebben te houden en dat dan ook de stuwende kracht op de huidenmarkt op 't oogenblik is, in dit land zelf is de stemming op de huidenmarkt eveneens uiterst vast en gaan de prijzen nog krachtig omhoog. De looiers aldaar hebben tevergeefs den kat uit den boom probeeren te kijken, om zoodoende een druk op de prijzen uit te oefenen, maar nsen, 't heeft hun niet mogen baten. De prijzen wilden niet wijken en de behoefte werd van dag tot dag grooter. Het gevolg was, dat op eenmaal de leerindustriëelen in grooten getale op de markt verschenen en er groote verkoopen in packer en andere huiden tot stand kwamen in de vorige week. Het behoeft wel geen betoog, dat de eigenaars der huiden ge profiteerd hebben van deze graagte der koopers en de prijzen opnieuw gestegen zijn in de Ver. Staten. Zoo noteeren thans packer oshuiden No. 1 van 60 pond en hooger niet meer of minder dan Am. 18 ets. en de andere soorten naar even redigheid. Dat Amerika thans werkelijk veel huiden uit Europa betrekt, nu de in voerrechten op dit artikel opgeheven zijn, blijkt wel uit het feit, dat in de tweede week van September de aanvoer in ruwe huiden uit Europeesche havens te New-York alleen, het respectabele bedrag van 86 232 huiden beliep. Ondertusschen hebben de wilde huiden ook niet stilgezeten om het zoo maar eens uit te drukken. Na de belangrijke zaak op levering, voor rekening van Amerika afgesloten, zijn er te Antwerpen vrijwat transacties tot stand gekomen in loco-waar tegen vaste, deels stijgende prijzen. Zoo werden er eerst van een partij Salto Caballada de 25/32 verkocht a 96 frs. en daarna in dezelfde week de bijna 600 resteerende voor 97 frs. en dat zijn clan huiden met winterhaar geen wonder, dat Colon Liebig ossen 22/25 ko. a 100 francs werden ver kocht, terwijl dito koeien van 25/28 ko. eveneens 100 francs opbrachten. Ook naar droge Columbia's heerschte de af geloopen week te Antwerpen flinke vraag en werden verschillende goede kavels a fr. 135 opgeruimd, terwijl andere par tijen naar evenredigheid minder opbrach ten. Dat er dan ook op een voorraad van ruim 80 000 stuks gelijk die te Antwerpen bestaat in een week tijds bijna 22000 stuks verkocht worden als mede het respectabele getal van bijna 19000 gezouten huiden op levering, ge tuigt ongetwijfeld wel van vertrouwen in de markt en in de toekomst. En of de een het nu al voorspiegelen wil, dat f we met een speculatieve op drijverij te doen hebben en de ander redeneert over een gezonde maar krach tige ontwikkeling van de markt onzer grondstof, feit is en blijft 't voor den looier, dat hij een ontzettend hoogen prijs voor zijn ruwe waar moet betalen een prijs, die voorshands helaas nog lang niet in evenredigheid staat met dien van het leder. Wat moet toch het leer kosten van huiden, die voor 100 francs zijn ingekocht Dat leer komt den looier zelf op 95 a 971/2 cents te staan 1 Hoewel zeer zeker de leerprijzen in den laatsten tijd door verschillende looiers vrijwat verhoogd zijn, beantwoorden die toch lang niet aan dergelijke fabelachtige huidenprijzen. Het is dus voor den leer- industrieeel zaak goed voet bij stuk te houden, opdat hij niet het kind van de rekening worde. Een verdere verhoogiug van het product dient onverwijld door gevoerd ten einde een meer normale verhouding tusschen de noteering van huid en leder te scheppen. Ieder leder consument is bewust van den toestand en heeft kennis gedragen van de uiter mate hooge huidenmarkt; het kan niet anders, of hij billijkt de prijsvermeerdering voor het leer. Te gemakkelijker zal het den leerlooier bovendien vallen een hoogeren prijs voor zijn product te verkrijgen, wijl er nergens eenige voorraad van beteekenis is. Noch in 't buitenland, noch hier te lande zijn de magazijnen goed voorzien in diverse leersoorten. Vooral prima waar wordt te vergeefs gezocht. In goed zwaar zoolleer bestaat er be paald groote behoefte en vindt al 't aan gebodene zeer vlot plaatsing. Op magazijn is er bijna niets te vinden. Ook prima huiden van 30 a 35 pond zijn schaarsch. Bijsoorten zijn er naar verhouding nog het meest. Croupous zijn evenzeer flink in prijs gestegen en vinden desondanks vlug kooper%. Zij die eerst met koopen gewacht hadden, waren later genoodzaakt vrij wat meer aan te leggen en toch kwamen de zaken aan dien verhoogden prijs gemakkelijker tot stand dan eerst. Toen men maar eenmaal zag dat net meenens was op de hufdenmarkt, begon ieder leerkooper een heel ander gezicht te zetten en werd door hem veel vlugger toegegeven dan in gewone gevallen. Zij, die hun zoolleer of hun vache of croupous in voorkoop hebben genomen, mogen wel gelukgewenscht worden. Dat van andere leersoorten hetzelfde gezegd kan worden als hierboven, behoeft zeker wel niet nader gemotiveerd. Ame- rikaansch satin is bijna onbetaalbaar, terwijl ook box calf aan zeer hooge prijzen verkocht wordt. Tuigleer, paar- denleer, grauw en zwart overleer, chroom Java, enz., ze nemen natuurlijkerwijze alle deel in de stijging, omdat ook de grond stof hiervau (we wijzen speciaal op den hoogen prijs der inlandsche hulden en vellen!) zooveel in waarde vermeerderd is. Toch heeft de verhooging voor leder haar laatste woord geenszins gesproken daarvan is een ieder overtuigd. Wie nu leer koopt, koopt o. i. nog voordeelig. Den leerfabrikant kan niet genoeg aangeraden worden, op flinke verdere verhooging te blijven aanhouden 1 Wintergranen. De zaaitijd voor het winterkoren is aan staande. Van half September tot halt October kan op de meest® zandgronden de winterrogge worden gezaaid, in ieder goval niet te laat, opdat de uitstoeling goeddeels vóór den winter kan geschieden. Echter is een te vroege zaaiing evenmin geweuscht, dewijl het gewas dan te veel blad krijgt en bij sneeuwbedekking op onbevroreu grond dan licht uitrot of uitwintert, waarvan een holle stand in 't voorjaar het gevolg is. Men kan ook later dan half October zaaien, ja, bij open winter, tot in December. Ge lukkig begint vroegtijdige zaaiing meer en meer in zwang te komen, daar men eeleerd heeft, dat men alsdan in den regel een beteren oogst kan verwachten. Vaak is het 't gebrek aan mest in Sept. en October, dat de boer doet uitstellenalsdan toch is zijn mestvaalt slecht voorzien. Wel kan bij kunstmest koopen en zijn stalmest bewaren voor een later gewas, maar bij velen heerscht nog de meening, dat rogge stalmest moet hebben, dat men met kuustmest minder goed boert. Toch is dit te eenemale onwaar. Ook te dezen opzichte is de praktijk reeds rijk genoeg'aan feiten, uitkomsten, die anders spreken. Zelfs het tegendeel is in vele gevallen gebleken, dat n.l. de kunstmest of half en half beter voldeed dan stalmest. Wij zullen zoo een paar feiten noemen. Eerst willen we opmerken, dat stalmest de schaduwzijde heeft, dit bij een rijke bemesting daarmee het graan zoo licht gaat legeren dit is niet alleen bij rogge het geval, maar ook bij tarwe, welke men vaak geen groote hoeveelheden stalmest durft geven uit vrees voor legeren. Dit kan door een doelmatig gebruik van kunstmeststoffen worden voor komen. Men geeft dan ook al in de praktijk, indien het tarwe-land niet vruchtbaar is, een gedeeltelijke stalbemesting, b.v. 20 30.000 K.G., en daarneven wat ammoniak - 8uperpbosphaat, of saperphosphaat plus chili in 't voorjaar. Ook bij rogge kan meu zoo half en half toepassen. Den vorigen herfst deden wij al zoo op'een akker, maar voorts bemestten wij ook 73 flink met stalmest 4 goede vrachten op een stuk vau ruim 10 Are, en dan eindelijk nog gavsn wij op een gelijk perceel alleen kunstmeststoffen 8 baal slak, 8 baal kainiet, 150 K G. zwavel zuren ammoniak en een matige hoeveelheid kali. De uitslag was voor de leden onzer landbouwvereeniging, waarvan niet weinigen in hun hart nog stalmest als den rogge- mest verkiezen, zeer verrassend Half en half gaf dus verreweg het meeste zaad, daarna de kunstmest, welke het won in stroo- opbrengstde stalmest kwam ver achter aan. Dit geval staat niet op zichzelfop tal van Rijks- en andere proefvelden was de uitslag evenzoo. De vorige maand oogstten wij nog van een ander veld 2632 K.G. zaad en ruim 4000 K.G. stroo, en driejaar geleden verkregen we zelfs 3020 K.G. zaad Dat zijn prachtige, vroeger op zandgroud ongekende oogsten. Nu zijn deze ook wel deels te danken aan de zaaiing van veredelde variëteiten, maar daarmee had men vroeger op de schraal bemeste akkers niet behoeven aan te komen. Kleine of te zuinige boeren, die niet rijk genoeg mesten, hebben dan ook met die variëteiten geen succes. Met vertrouwen kunnen wij, op grond van voren vermelde ervaringen, onzen lezers aanraden bij de aaustaaude zaaiing der granen een proef te nemen met kunstmest stoffen, en laten zij dit dan eens doen ver gelijken derwijze als wij hierboven aangaven dat leert het best. Eén waarschuwing hierbij men wende het kainiet aan een 14 dagen vóór de zaaiing 't Zou kunnen gebeuren, indien een droge periode na de zaaiing volgde, d.t het chloor schadelijk werkte op de ontkieming. Dit is te voorkomen. Naar de bemestingstoestand van den bodem is, geve men 8 u, 10 baal slak en evenveel kainiet, voorts 150 K.G. zwavel ammoniak (in Eebruari) of 200 K.G, chili in 't voorjaar. Is de bodem arm, dan kan men 1/3 der stikstofbemestiDg in den herfst geven. Aan onze kleiboeren doen we nog de vraagGebruikt ook gij reeds kunstmest bij uw graan Wij veronderstellen vau wel, maar „Gij mest misschien nog alleen met ammoniak-super, en geeft dus alleen stik stof en phosphorzuur Indien ja, dan raden wij u dringend wend ook eens kainiet aan Vraag b.v. eecs de boeren op het eiland Walcheren, hoe bun dat bevaltEn zij zullen u vertellen, hoe hun oogsten er door vermeerderd zijn. Vroeger dachten zij er ook üiet aan kali- mest te gebruiken, want „Klei bevat immers kali genoeg Zoo denkt gij ook nog misschien. Wij zagen in de vorige maand bij den landbouwer L. Melse te Sint-Laurens prach tig blanke gerst, met groote volle aren aan zware halmen 't was, in een woord, een fraai gewas. Het was bemest met ammoniak- super on kauiet. Op gelijken grond groeide ten middelmatig gewasje met nietige aren en kleine korrelhet stroo was ook bij lange zoo blank niet. „Hier heb ik geen kainiet gestrooid/ zei Melse, en met inge nomenheid vertelde hij ons van de goede uitkomsten der kali- bemesting ook bij andere gewassen. Wij zagen die dan ook het geheele eiland Walcheren over; bij granen, aardappelen, peeën, boonen, paarde- boonen, enz. Geen wonder, dat hei kali- gebruik, nu men daar eenmaal de resultaten gezien heeft, steeds toeneemt. Het hoofd der school te Serooskerke, die zoo vriendelijk was onze gids te zijn de Heer Van Hekke vertelde b.v., dat in zijn kleine landbouw vereeniging, waar men \6ór 4 jaar nog slechts 36 b»al kainiet bestelde, het laatste jaar al aankocht, behalve de patentkali voor aardappelen700 baal. Dit bewijst, dat men bekeerd is. Wij herhalen daarom Laat niet na bij uw winterkoren ook kainiet aan te wenden 1 C. B. Gisteren is het Museum van den Slag bij Waterloo te Brussel, eigendom van koning Leopold, onder den hamer ge komen. Het bevat 3000 voorwerpen, uniformen, wapens, knoopen, enz. Er waren verschillende liefhebbers voor af zonderlijke stukken zoo bood een En- gelschman voor een koperen knoop 100 francs, maar de heele collectie zou tege lijk worden geveild Geboden werd 180 duizend francs voor de verzameling en 125 duizend francs voor het gebouw. Daar de prijs niet voldoende was, werd de verkooping geschorst. De koning gaat voort met verschillen de kostbaarheden te verzilveren. Zoo wordt thans bekend dat hij een kostbaar servies heeft laten verkoopen, dat de koning van Engeland zijn nicht Victo ria bij haar huwelijk met Leopold van Saksen-Coburg-Gotha geschonken heeft. Georges Berry heeft aan generaal Brun, den Franschen minister van oorlog, laten weten, dat hij hem in de Kamer een vraag zal stellen over de aanwezig heid van bijna 11,000 jonge mannen, die veroordeelingen wegens diefstal, op lichting, zedenmisdrijf enz. te hunnen laste hebben, kort gezegd van 11000 Apachen in Fransche regimenten, welk uitvaagsel twee jaar lang zij aan zij leeft met fatsoenlijke jongelui, die er zich terecht over beklagen, dat men hun zulke kameraden geeft. Men seint uit Madrid, dat de politieke agitatie in Spanje hand over hand toe neemt, hoe meer de dag der verkiezin gen nadert. De oppositiepartijen zijn vooral ontevreden, omdat de regeering de verkiezingen wil doen plaats hebben, vóór dat Barcelona en Gerona, waar de leiders der vrijzinnige partijen in de ge vangenis zitten en niet aan de verkie zingen kunnen deelnemen, hun consti- tutioneele waarborgen verkregen hebben. Zoo men weet, heeft minister Maura op verzoek van de democratische partij leiders geweigerd de grondwettige vrij heden in Catalonië en Gerona te her stellen. Op uitnoodiging van keizer Wilhelm zal aartshertog Frans Ferdinand met zijn gemalin tegen half November een bezoek brengen te Berlijn. De aartshertog zal deelnemen aan de jacht bij Hannover Het zal wel in verband met dit Ber- lijnsche bezoek wezen, dat keizer Frans Jozef de vrouw van den aartshertog, prinses Sofie van Hohenburg, tot hertog verheven heeft met den titel hoogheid. De prinses was niet van koninklijken bloede en toen aartshertog Frans Fer dinand met haa- trouwde, was hij ge dwongen plechtig te zweren, dat zijn kinderen nimmer aanspraken zouden doen gelden op den Oostenrijkschen troon. Het in 1900 gesloten huwelijk van den aartshertog met de toenmalige gravin Chotek van Dhotkowa en Wognin was dan ook een zoogenaamd huwelijk met de linkerhand. De prinses is nimmer als de gemalin van den aartshertog beschouwd. Het heeft dan ook verwondering gewekt, toen de prinses in het voorjaar meeging naar het hof in Roemenië daar met nagenoeg koninklijke eer werd behandeld Dat zij nu »hoogheid« geworden is en haar echtgenoot naar Duitschland zal vergezellen, is opnieuw een bewijs dat de tijd, dat zij gemeden werd, voorbij is. Mogelijk komt er ook nog wel ver andering in de bepaling, dat geen van haar drie kinderen ooit aanspraak mag doen gelden op den troon. Het spoorwegnet vau China. Op het oogenblik is 't spoorwegnet van het Hemelsche rijk 6300 mijlen lang, waarvan slechts 1930 mijlen door Chi- neezen geëploiteerd worden. De rest is in vreemde handen. Russen hebben het over 1077 mijlen, Japanners over 702, Belgen 903, Duitschers 684, Eogelschen 608 en Franschen over 250 mijlen. Wanneer de nieuwe lijnen, die nu aangelegd worden, gereed zijn, bezit "China een spoorwegnet ter lengte van 8000 mijlen. Ilct oud-Kamerlid Van Kol. Een redacteur van »Het Leven" had een onderhoud met het ex-Kamerlid voor Enschedé En spijt het u, dat u gevallen is Neen, ronduitgezegd, ik ben er niet rouwig om. Het wordt anders zoo'n sleur. Thans kan ik weer de wieken vrij uit slaan. Eerst ga ik, over een paar weken al, de zittingen van het Turksche parle ment bijwonen. Den president hiervan, een Jong-Turk, wou men in ons land gedurende de Eerste vredesconferentie maar liefst het land uitzetten, toen hij zich over z'n tyran kwam beklagen. Ik nam het voor hem op. En nu is hij president en heeft mij uitgenoodigd hem te bezoeken. Dan ga ik langs de Afri- kaansche kust van de oude wereldzee den Islam bestudeeren. En ten slotte ga ik voor een flinke studiereis naar Indië. Zoo ben ik weer onderdak tot over vier jaar, om dan met frisschen moed het werk te hervatten". Dus dan denkt u weer gekozen te worden Daarop heb ik goede hoop 1" Assistent—resident Tnngcrung vermoord. Uit Batavia ontvingen wij het tele grafisch bericht dat de assistent-resident van Tangerang door een districtshoofd uit wraak is vermoord. Tangerang is de dicht bij Batavia ge legen hoofdplaats van de afdeeling van dien naam. Volgens den regeerings-almanak is daar assistent-resident de" heer J. Dunne- wold, sedert 1902 dien rang bekleedende en sedert April 1908 te Tangerang ge plaatst. Bij familie van den heer D. in den Haag was van het ongeval nog niets bekend. (N. Ct.) Belgisch Ncderlundseh. «Stam, dien de bestemmeling mag af nemen". Wat is dat Gelukkig staat de bedoeling in 't Fransch bovenaan het strookje, vastge hecht aan de adreskaart van het post pakket «Coupon qui peut ctrc détaché par le destinataire". Laster. De Eindhovensche Courant deelde dezer dagen mede, dat wethouder A. F. C- M. Raupp te Eindhoven aan de sol licitanten naar de betrekking van con cierge aan het stadhuis aldaar den elsch stelt, dat zij hun kinderen niet naar een bijzondere, maar naar een openbare school zenden en dat zij voorstanders zijn van het «Comité H. B. S Van bevoegde zijde verneemt het Vad. eu ook de Meier. Ct. meldt zulks, dat door den heer Raupp ter zake van dit bericht een aanklacht wegens laster tegen de Eindhovensche Courant zal worden ingesteld- Dat gaat veel te ver Woensdagmor gen 8 uur hebben een 3-tal studenten te Utrecht, die den geheelen nacht al herrie hadden gemaakt, een schandelijk stukje uitgehaald. Zij wilden het Gymnasium binnengaan en daar hun dit natuurlijk belet werd. verschaften ze zich met geweld toegang, wierpen ruiten stuk en sloegen den rector, die hen aanmaande heen te gaan en op het ongepaste van hun handelwijze wees. De gymnasiasten, verontwaardigd door 't onbeschoft optreden van de drie stu - denten, gebruikten hun vuisten en op allesbehalve zachtzinnige wijze werden de indringers de straat opgegooid. De politie bemoeide zich verder met de zaak en nam de vechtlustige heeren mee naar het bureau, waar Jhr, v. R. v. K. in arrest werd gehouden en ter beschikking van den Officier van Justitie zal worden gesteld. De twee anderen Br. en V. liepen een proces--verbaal op. Schrikkelijk drama. Gisterenavond te half elf is te Wyngene een vreeselijken moord gepleegd. De 30-jarige fabrikant Hector van de Voorde, die in een her berg kaart gespeeld had, vond bij zijne thuiskomst een achtervenster van zijne woning openstaan. Hij riep zijne vrouw geen antwoord krijgende, verwittigde hij de politie en dadelijk begon men het huis te door zoeken. Men vond de vrouw in de slaapkamer vermoord. IIIWIIJIIII IHWIM Stalmest gaf per H.A.1981 K.G. zaad en 9272 K.G. stroo Kunstmest, 2492 4337 Half half 2777 3935 rvm. i mawiwiiw i i I a

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5