umintr 81. Zonüag 10 October 1909 92e .iaargang. Derde Blad. muws uit heusden. Provinciaal Nieuws. 8. Uitvoeringen. m.m UIT KAATSHEUVEL zich Zondag morgan tan 12 uur zal door de Licdorfafel «Oefening en Vermaak" op hare jaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Zondag op het meer Heinze Hymne (met acc. van piano) de Vliegh Hollands Glorie (met acc. van piano) Hol. Waalwijk 9 Oct. 1909. Begrooting Waalwijk 1910. De 11. Maandag den raad aangeboden begrooting voor 1910, maakt een goede indruk, al wordt het een cijfer van be- teekenis, ontvangsten en uitgaven wor den geraamd op f 103414,94' ;de belas tingen behoeven niet verhoogd te wor den, worden zelfs eenigzins verminderd en toch zijn op deze begrootiug eenige buitengewone werkeu uitgetrok ken. Het goede begin nl. een batig saldo van f 1448,13' en de goede resultaten der gasfabriek zijn wel de voornaamste oorzaken van de mogelijkheid om de begrooting wat ruimer als vroeger te ontwerpen, zonder de belastingbetalers zwaarderen druk te moeten opleggen. Wij dëelen nu een en ander mede speciaal waar de cijfers eenigszins van beteekenis afwijken met 't vorig jaar. 1909 Batig saldo nihil H.O. geraamd op f 9500, werd door den gem.raad gebracht op f 10500. f 1910 1448,13' f 10,000 dus f 500 minder f 1400, Marktgelden f1800 Schoolg. teekenschool f 150 120, Vergunningsrecht 1050 1000, Huish. oud postkantoor 600, Opbr. gasfabriek f37333 49440, UITGAVEN. Klerken ter secretarie f 1150 1200, Schrijfloon Burgl. Stand 100, Jaarwedde Ontvanger f 660 700, Gaarders vau Haveng f190 Opzichter (toen bouwk.)f400 650, Kunstwegen Straten, en pleinen f1300 1625, Vern. gedeelte Rioleering 1000, Haven en kaai 1 600 800, Gemeentereiniging f850 975, Kosten expl. gasf. f27645 43668, Kosten onderhoud gemeentehuis f 50 300, Onderhoud teekenschool veldwachterswoning enz. f75 250, Huis Markt f25 50, Plantsoen f200 250, Rente en aflossing f 14918,75 18448,75 Jaarw. onderwijzers f9841,65 9537,49 Schoollokalen en onderwij zerswoning f150 350, Nadeelig slot vorige rekening f 1133,65' Subsidie ver. Hanze f 50 100, Kosten negende volkstelling 220, deze wordt door 't rijk vergoed. Verder worden weer de gewone subsi dies verstrekt aan St. Paulusvereeniging Vacantiekolonies, Koninginnedag en is f100 subsidie voorgesteld aan het Werkloozenfonds van den Dioc. Leer- bewerkersbond. Geschrapt is de geheele subsidie van f 125 voor volksconcerten. Dit begrijpen wij niet 't is waar dezen zomer konden de volksconcerten, door tal van omstandigheden niet gegeven worden zooals W. B. zich dat voor stelde en moesten deze tot een paar beperkt worden, o.i. kan dit toch niet als motief gelden om deze nuttig; volks- uitspanning voor de toekomst alle steun te onthouden-We hopen dat hieiinnog cenige wijziging zal worden gebracht. Onvoorziene uitgaven geeft f 1886,936 tegen f1145 48' 't vorig jaar, eene som die nog gelegenheid biedt tot voorko mende onvoorziene uitgaven, als daar b. v. ziju, het mogelijk subsidieeren van de in 't a.s. jaar te houden groote landbouwtentoonstelling en andere zaken, die zich zullen voordoen en den stempel van 't algemeen belang dragen. Summa summarum mogen we zeggen dat de begrooting een goede indruk op ons heeft gemaakt. Jubilé. Binnenkort zal in onze gemeente een jubileum gevierd worden, dat in vele kringen belangstelling zal wekken om .den persoon, dien het betreft, diens hoe danigheden en werkzaamheid op talrijk gebied. 10 November a,s, zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer A. C. van der1 Heijden, met ingang van 11 Nov. 1884 werd benoemd tot onderwijzer aan de openbare schooi alhier. Wat de heer van der Heijden voor onze gemeente is geweest op 't gebied van 't onderwijs, op 't gebied van mu ziek, van poezie en op zoo talrijk terrein, we zullen nog wel gelegenheid vinden dit te memoreeren, al is dit overbekend. Zijne hulpvaardigheid, zijne gedienstig heid, zijn veel-omvattende kennis, zijn werkkracht zijn spreekwoordelijkin 't kort een der meest populaire menschen onzer plaats gaat binnenkort zijn jubi leum vieren aan blijken ven belang stelling zal het hem waarlijk niet ont breken. Vergaderingen. Morgenmiddag ten half twee wordt op de St. Pauluszaal alhier eene bestuurs vergadering gehouden van den Ned. R. K- Diocesanen-Leerbewerkers-Arbeiders bond. Het bestuur van den Rond van Ned. Lederfabrikanten houdt a.s. Maan dagmiddag ten 1 uur eene vergadering in 't hotel Central te 's Bosch. Konijnendiefstailen. In ons vorig nummer hebben we ge sproken van konijnendiefstallen, dezer dagen zijn weer op andere plaatsen de perziken en audere vruchten afgedaan. In de Antonias-parochie hoorde men 's avonds ten ongeveer half elf eergis teren verdacht rumoertoen^ men ging zien, bevond zich een persoon op de plaats, een ander stond op den uit kijk met welke bedoelingen die per sonen hier waren weet men niet zeker, maar naar men verneemt heeft men eeu en ander aan de politie medegedeeld. Chnmbly, de Illusionist. A.s. Dinsdag des avonds ten 8 uur, zal de vermaarde illusionist, de= heer Chambly eene groote séance geven op Musis Sacrum. Voor een aantal jaren heeft hij hier reeds groote belang stelling ondervonden. Chambly, de in binnen- en buitenland sedert vole jaren beroemde Chambly de man van Occultisme, Spiritisme en wie weet welke geheime kunst, welke verbor gen krachten, zal wederom in onze ge meenteoptreden en met medewerking van Mevrouw Chambly een soireé geven Laten we ter geruststelling er aanstonds aan toevoegen, dat men niet bevreesd behoeft te zijn er werkelijke zwarte kunst® te ontmoeten, noch ook den duivel zelf. Anders zou de heer Chambly zijne ver tooningen niet hebben mogen geven voor Zijue Doorl. Hoogw. den Bisschop van Roermond in het college aldaar, voor Zijne Ex den Apostolisc'nen Internuntius te Katwijk (bij de Paters Jezuïten), en in vele andere katholieke inrichtingen. Ook voor wereldsche autoriteiten wer den door hem soirees gegeven, voor Z. K-H. Prins Hendrik, voor H.M. de Her togin van Mecklenburg, voor Z. Keizerl Hoogheid Prins Eitel Friedrich van Prui sen enz. Wat er te zien is overtreft ieders ver wachtingen de onzichtbare Bloemenfee, de Oostersche wonderduiven, het ver branden en later tot het leven terug roepen van eene dame, de geheimzinnige Sarcophaag enz. enz. 't zijn slechts en kele der vele onbegrijpelijkheden. Kortom de geheele séance zal van het begin tot het einde het publiek ten zeerste boeien. Geen twijfel dan ook of de zaal zal stampvol bezet zijn- BAARDWIJK. Op de vakvergadering verleden Zondag gehouden zijn de twee vacatures die in het Bestuur waren, aangevuld door H. Schonis en J. v. d Elzen Jr., wij hopen in hen ijverige en rechtschapen bestuursleden gevonden ts hebben. Deze maand zijn 3 bestuursleden aan de beurt van aftreden, eventueele candidatenlijsten moeten uiterlijk 23 Oct. a.s. onderteekend door 10 leden bij den Secretaris M. Maas zijn ingeleverd. De Voorzitter stelde voor met het feest van St, Crispijn de leden zooveel mogelijk tot de tafel des Heeren te naderen om zoo doende bij al het stoffelijke ook onze geestelijke belangen niet uit het oog te verliezen waarop toch heel onze beweging steunt. Dien dag zal de propaganda-vergade- ring 's avonds om 6 uur beginnen waar op zooals in een vorig bericht reeds ge sproken is, de Heer H. Hermans als spre ker zal optreden deze is toegankelijk voor alle leerbewerkers van Baardwijk, en ook voor Bondsleden voor zoover de plaatsruimte het toelaat. VLIJMEN 8 Oct. Iu het begin dezer week haalde de landbouwer een zijner koeien van stal. Pas buiten gekomen besprong het dier zijn baas, tengevolge waarvan deze tegen den grond werd gesmakt en hem een schouder ontwricht werd. Hoewel deze reeds weder geset is, zal Kuijs toch in de eerste 6 weken zich van alle werkzaamheden dienen te onthouden. Twee buurkinderen waren Woensdag met elkaar aan 't spelen. Een van hen een 6-jarige kleuter speelde houthakkertje en hanteerde de bijl zoo goed, dat hij zijn buurmeisje, van ongeveer deuzelfden leeftijd, het eerste lid van den middenvinger nage noeg afhakte. De ter hulp geroepen dokter moest tot amputatie van dit deel overgaan. Weer een waarschuwing voor de ouders om beter toezicht op de handelingen der kleineu uit te oefenen. Het jaarlijksch onderzoek voor de landweerplichtigen zal plaats hebben te Vlijmen in het lokaal der openbare school op 9 November a.s. om 9 uur voormiddags voor de lichting 1909 en om 10 uur voor middags voor de lichtingen 1908 tot en met 1908. Ter vervanging \an den heer Ancion is thans als volontair ter secretarie alhier werkzaam de heer J. van Sas uit VHsr- togenbosch. Vau 5 tot 19 October ligt op de secretarie der gemeente ter inzage eeu out- werp-reglement vau het waterschap „De Bossche Sloot* met een ontwerp-klassificatie voor genoemd Waterschap. Hoorden wij in de laatste weken herhaaldelijk iugezetenen klagen over diefstal van fruit, sedert onze ijverige veldwachter Van Hapereu een paar van die langvinge- rigen op heeter daad heeft betrapt, schijnt het met die rooverijen uit te zijn. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J, H. H. Lemmens, thans als onderwijzer bij 'het bijzonder onderwijs le Hcorn werkzaam zal binnenkort zijne krachten aan het on derwijs in O. Indië gaan wijden. Wij wen- schen hem veel succes in de tropen. Da slapte in' het maudenmakerabódtijf, vooral wat het grouwwerk betreft blijft nog steeds aanhouden en daarmede ook de trek van onze msndemakers n*ar het groote va derland. Oorzaak dezer slapte is de verpak king van bloemkool en andere gewassen voor de export in kisten, zoodal thans naai de grouwe manden geen vraag is. Terugslag van deze stilstand in bet bedrijf, wordt ook reeda gevoeld bij de verpachtingen der griendlanden, waarvoor niet veel xoopers komen opdagen. Hopen wij voor onze ge meen'e tn hare inwoners, dat spoedig weer roor de mandenmakerij 'n gunstigen tijd mag aanbreken. HERPT, 7 Oct. Deze week gebeurde het alhier, dat op een dag sommige huismoeders hun „uiiddagpotje* moesten klaar maken zouder zout omdat op een moment in geen der winkels zout te verkrijgen was. Wat de oorzaak biervan was? Nu het hooi zoo vochtig binnen komt strooien de boeren zout tusschen het opge- tsschte hooi om het broeien tegen te gaan, en nu was er zulk een hoeveelheid zout op gekocht, dat alle winkeliers „lens* waren ia dit artikel. Er begint naar aardappelen meer traag te komen. Men betaalt voor eigen heimers f2.20 b f2.30; blauwe f2.50 en hoogerZeeuwen f2.50 b f2.60; Bravo's f2.60 b f2.75 per 11. L. Een antiquair uit Rotteidam bezich tigde de Herv. Kerk alhier en bood voor een oude tafel f 50, wat oogenschijnlijk veel was. Eer hij het gebouw verliet bood hij f 100 echter tevergeefs. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Oct. Naar ons wordt medegedeeld, zal a.s. Zondag 10 dezer des namiddags één uur in het Café Centraal® alhier eene algemeene Vergadering worden gehouden van hee ren Leeraren en Onderwijzers, verbonden aan de handelscursussen van »de Hanze." Het voorloopig comité bestaande uit de heeren H. A. Bonsel, alhier, Corn, van den Eeden, Breda en Joh. 7. Schoen makers Geertruidenberg heeft een concept-uniform leerplan voor de han delscursussen van *de Hanze® opgesteld, alsmede de Concept Statuten voor de R. K. Vereeniging van Leeraren en On derwijzers, verbonden aan Hanze-Cur- sussen, gereed gemaakt. Een en ander wordt op bedoelde vergadering behan deld. »De Hanze® heeft weder een flinke schreden voorwaarts gezet, en wij twij felen niet, of de actie, welke ook op dit gebied van haar uitgaat, zal zeer zeker strekken tot heil van onzen industriëeien en handeldrijvenden Middenstand. CAPELLE. J.l. Woensdagmiddag werd tegen enkele personen alhier wegens het doorrijden met een kar onder de afsluit- boomen der Staatsspoorwegen proces verbaal opgemaakt. Een waarschuwing, om toch niet onder de afsluitboomen door te rijden, ook ter voorkoming van ongelukken, is hier niet overbodig. VRIJH.-CAPPEL 9 Oct- Het jaarlijks- onderzoek van de landweer zal plaats hebben op Woensdag 17 November a.s. te 10 ure 30 v.m. voor de lichting 1903. De aangifte van de zeemilitie, inzake hen die daarbij wenschen te komen, moet geschieden ter secretarie voor den 1 November. Naar we uit goede bron vernemen zal op den 18en dezer maand de Stoom- zuivelfabriek alhier in werking treden. Gisterenmiddag had een kind van G. W. het ongeluk, terwijl het spelende was op de straat, door een voorbijkomend wielrijder te worden aangereden. Behalve de schrik bekwam het nog enkele kleine verwondingen aan het hoofd. Men ziet ook hier weer dat de kleinen niet zonder toezicht kunnen of mogen zijn. WASPIK 1 1 Zondag speelde »Prins Hendrik» van Waalwijk eene match tegen »Nooit Gedacht® alhier. De Waal- wijkers bevochten de zegen met 42. A.s. Zondag 10 dezer, groote me- daille-wedstiijd te geven door de Voet- balvereeniging >Nooit Gedacht® alhier, op het terrein gelegen achter den tuin van den Heer L. Schroot op de Vrouw- keusvaart te Waspik. De volgende vereenigingeu zullen aan dezen wedstrijd deelnemen PRINS HENDRIK I. Waalwijk. W. V. I. Waalwijk. HOLLANDIA I, 's-Bosch. SPARTA I. Geertruidenberg. De wedstrijd zal opgeluisterd worden door de Harmonie V. N A. alhier. Liefhebbers van fruit vindt men overal. Toch treedt bij sommige men schen deze neiging zoo sterk op den voorgrond, dat ze het verschil tusschen het mijn en 't diju niet recht meer kunnen onderscheiden. En zoo komt het, dat 's nachts of 's morgens vroeg hier en daar vruchtboomen gedeeltelijk van hun vracht verlost worden, zonder dat den eigenaar daartoe verlof gevraagd is. Daarom is oppassen thans de oood- schap of nog beter is, zelf bijtijds het fruit afplukken. RAAMSDONKSVEER. Dinsdag j. 1. herdacht de Heer C. Gutteliug arts alhier onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij voor 40 jaren als zoodanig promoveerde. Bij het afhakken van een stuk ijzer kreeg de smid W. Rolffs alhier het af gekapte stuk met zulk een kracht tegen zijn linker oog, dat hij zich onder be handeling van een dokter heeft moeten stellen die de wond heeft genaaid. Ge durende geruimen tijd zal genoemde smid zijn werk niet kunnen verrichten. RAAMSDONK (Dorp). 8 Oct. Deze week gaf het Koninklijke Gilde St. Bavo oudergewoonte in den kermistijd een tweetal uitvoeringen, die beiden uitste kend slaagden- No. 1 van het programma »Er is een dubbeltje verloren® was een recht grappig stukje, dat het talrijk pu bliek onophoudelijk deed schaterlachen. In het groote drama »De zoon van den werkstaker® werden de hoofdrollen goed gezegd. Vooral Eduard en Frans Len- gens, Simon Lerps en last not least Samuel Rock muntten uit door hun eenvoudig en natuurlijk spel. Als steeds viel ook nu het boeiende drama zeer in den smaak en de opvoering er van strekt St. Bavo tot eer. Na de pauze werd de comische scène »Minus de schaapherder® op pakkende wijze voor gedragen en volgde het kluchtspel »Een tooneelvereeniging te Niemandsdcrp® waarin vooral Klaas Bik. Geert Joopmans en Joppe Gilles heel goed speelden Ook het Engelsche meisje voldeed zeer goed. Met een aardig komisch duet en 'n leuke finale besloot St. Bavo beide avonden, die zeker voor velen de ge noeglijkste der kermisweek waren. Daar om bij dezen een woord van dank aan de leden der vereeniging, die zich de moeite willen getroosten avond aan avond te repeteeren om hunne medebewoners een prettigen avond te bezorgen. Aan het postkantoor Raamsdonk en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand September 1909 ingelegd f 7259,08 en terugbetaald f 6605,12. Laatste boeknummer 4390, MIn tegenwoordigheid van den heer Hulzinga werd alhier weder een winter landbouwcursus geopend met 10 leer lingen onder leiding van den heer Van Meerkerk te Dordrecht. £$DONGEN, 7 Oct. Gisterenmiddag was G. G op de >Vaart« aan het maaien. Op eens springt er een haas uit het gras en ofschoon G. reeds menig langoor wist te verschalken, schrok hij zoo hevig dat hij met de zeis in zijn been sloeg. Het bloed spoot uit de wond, zoodat on verwijld geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. A.s. Woensdag 13 Oct- 's avonds om half 7 zal de landbouwcursus vOor het 2e jaar worden voortgezet. We twijfelen er niet aan of alle leerlingen van het vorige jaar zullen tegenwoordig zijn- Nieuwe leerlingen worden niet aange nomen. Heusden, 8 Oct. 1909. Speling dor natuur. In de laatste dagen is hier herhaaldelijk opgemerkt een musch, effen lichtgeel van kleur. Mocht men soms meenen, dat het een weggevlogen kanari is, dan dient, dat alle twijfel is buitengesloten en dat het bepaald een gewone of liever een ^buitengewone® huismusch is. 't Is echt een opvallend vreemde verschijning. Ook prettig. Zekere A. B. meende deze week, doordat hij in zijn slaap leven hoorde, dat hij ongewenscht tweeoeenig bezoek had waarom hij de ronde deed. Hij Demerkte niets, doch 's morgens kwam hij tot de ontdekking, dat een poes zich tot zijn woning toegang had verschalt door een openstaand raampje en een servies vau een taiel had gesprongen met het bekende gevolg- Klciu ongeval. Een rijtuig, dat Donderdag menschen van 't station haalde met bestemming naar hier, kwam door het schichtig worden van het paard in een sloot terecht aan den Oud-Heusdenschen weg, geluk kig zonder nadeelige gevolgen voor in zittenden, paard en rijtuig. Studiclust, De Eerwaarde Heer J. Verhoeven, die onlangs tot R. K. priester werd gewijd, begaf zich deze week naar Amsterdam om daar aan de universiteit te gaan studeeren en promoveeren tot Doctor in de Letteren. Als men weet, dat genoemde Heer gedurende zijn seminarie-studie nog den tijd vond om zich te bekwamen voor het staatsexamen tot toelating aan de Hoogeschool, dan lijdt het geen twijfel, of hij zal ook thans het beste succes hebben, wat we hem van harte toewenschen. Welkom Nieuws. Tengevolge van de daling der graan prijzen hebben reeds enkele bakkers hun brood op den ouden prijs teruggebracht Goed voorgaan doet goed volgen. Dat zal ook hier wel bewaarheid worden. iMeu moet maar ongelukkig zijn. De kleine J. L. die voor eenige weken het ongeluk had door een val den arm te breken, overkwam heden middag precies hetzelfde lot. Op dezelfde plaats als den vorigen keer brak de arm, wat de genezing wel niet bevorderen zal. Stoomtram. In het vertrek uit Heusden van den stoomtram is met 15 Oct. a.s. in de morgen-uren eene wijziging gekomen. Van Drunen zal de eerste route naar Heusden zijn des morgens ten 5.35 en van Heusden ten 6.05, om alsdan te 6.33 in Drunen te arriveeren. Kaatsheuvel, 8 Oct. 1909. Vnkvereenlglng. Met onze meisjes-vakvereeniging gaat het stilletjes aan vooruitwederom zijn er 6 nieuwe leden bijgekomen. Op het einde dezer maand zal eene vergadering gehouden worden. Van het Bestuur van den R. K. Pa troonsbond is door de Vakvereeniging het volgend schrijven ontvangen MIJNE HEEREN, In antwoord op uw geëerde van 15 Sep tember 1.1, hebben wij de eer U mede te deelen dat uw voorstel n.l. het aanvaarden van hef Zuilen

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9