Nummer 82. Donderdag 14 October 190B. 32e Jaa gai g. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Invoering van nieuwe Machines. PALJAS AM TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Maden Uitgeyek: FEUlLLïil ON BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Spanj Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen e. De Echo van het Zuiden, Waalwyitschc en Laigstraatsche Courant, Dit Blad verscï ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franc o per post door het geheele rijk f Ü.90. Brieveningezonden stuiken gelden enz., franco te zenden aru den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. (Ingezonden Mr. Meijers, de Hoofdredacteur van het »Sociaal Weekblad", schrijft over de invoering van machines het volgende Technische verbeteringen in het machine wezen, zullen inderdaad meer arbeiders werk knnnen geven, maar alleen op den duur en alle technische verbeteringen te zamen geno men. Hot was den ouderen economen, die het eerst op het feit gewezen hebben, dat met machines meer handen arbeid kunnen vinden, volstrekt niot onbekend, dat de invoering van nieuwe machines tijdelijk een werkeloosheid in het leven roepen kan. Een fabrikant die Van „DE ECHO VAN I1ET ZUIDEN.' OF J'Cl'I iV'ul tomv aau Dm J'êmvefijlieljatiD. 24) En aan dit alles dacht hij, toen hij door de wandelwegen vun het park heenreed. Do fris- sche morgenlucht dreef hem het bloed op de wangen, hij scheen te verjongen, cm werd lastig bij hot zien dat zijn zoon zoo moedeloos was, zich zoo weinig bekommerde over hetgeen iedereen belaDg inboezemde en zoo weinig aanleg toonde om de strijdlustige gevoelens en politieke inzichten van zijnen vader te deelen. En nochtans had hij alles beproefd om die doodende zwaarmoedigheid af te weren, speel reizen, jachtpartijenin de bergen van Schotland, niets had op Gaston den zaligen invloed uitgeoefend dien de hertog verwachtte. Op voorstel van den hertog deden zij meest alle dagen samen eene wandeling door het park. Maar do markies scheen weinig behagen te pinden in die uitspanning welke in vroegero jaren zijn geliefkoosd tijdverdrijf was en hij scheen enkel zijn vader te vergezellen uit eerbied voor hem en ook uit toegevendheid. Hij leefde niet meer, of beter gezegd bij leefde ongevoelig voor alles wat er rond hem omging en terwijl de hertog, altijd in de weer, de leiding der koningsgezinde partij op zich 1 nam, bleef hij altijd even neerslachtig, zich enkel afvragend of de laatste opzoekingen welke hij naar zijne dochter besloten had, met gelukkiger gevolg zouden bekroond worden dau de vorige... Na omtrent gedureude een half uur stilzwij gend neven elkander gereden te hebben, bleven ^de ruiters stil staan voor het hekken van een zonder machines 100 personen arbeid geeft, kon denzelfden arbeid machinaal soms door 10 personen doen geschieden. De eerste over gang zal dsn ongetwijfeld een 90-tal personen werkloos maken. Zoo heeft men altijd en altijd weer het groote nut van den machinearbeid geleerd het tijdelijke nadeel werd daarbij wel vermeld, maar zeer terloops, als iets onvermijdelijks niets is nu eenmaal volmaakt op deze wereld. Inlussclien werden de arbeidersin wier bedrijf een machinale vereenvoudiging werd ingevoerd, maar steeds het slachtoffer van dezen vooruitgang der techniek zij moesten zich gewillig offeren in het algemeen belang. Zij hebben dit ook gedaan, zoolang zij niet voldoende georganiseerd waren, nood gedwon gen. Maar thans, nu hun vroegere afhanke lijkheidspositie in vele opzichten verbeterd is, nu zij niet moer alios zouder tegenspraak aanvaarden, hetgeen de werkgever wenscht voor te schrijven, nu is wederom, gelijk in het begin dor 19a eeuw, het verzet van do arbeiders tegen de vereenvoudiging van het werk door machines ontstaan. Machines mogen een belangrijke stap vooruit op den weg der beschaving zijn, zij mogen het algemeen voordeel brengen, ieder menscb houdt echter nog in de eerste plaats rekening met zijn öigen belang En een maatregel, die den arbeider aan de werkloosheid prijs geeft, moet bij dezen verzet uitlokken, hoe groot ook het algemeen nut van den maatregel is. Het verzet van de arbeiders tegen een ver eenvoudiging van hun bedrijf door invoering van nieuwe machinests dus alleszins begrij pelijk en is door geen diepzinnigo bespiege lingen over het nut der techniek hoe juist ook overigens tegen te gaan. Maar daartegenover blijft het belang van de maatschappij, dat technische verbeteringen tot stand komen. Het belang van het geheel mag niet aan het belang van enkelen opgeofferd worden. Hoe moeten hier nu de kool en de geit ge spaard worden Het blad meent, dat hier de overheid dient in te grijpen. Zij dient de ondernemers, die den arbeid in hun bedrijf door technische verbeteringen vereenvoudigente verplichten in een werk loozenfonds bij ie dragen. De quaestio der werkloosheidsverzekering wordt tot heden bijna altijd besproken met bijdragen van slechts twee kanteD de over heid (staat en gemeenten) en de arbeiders. Om de werkgevers te doen bijdragen, daaraan wordt nog weinig gedacht. Toch dienen de werkloosheidsuitkeeringen even goed voor een gedeelte op het bedrijf te drukken als b v. nitkeeringen bij ongevallen of ziekten Eu zeker is het geval, wanneer do werkloosheid zoo direct door de werkgevers veroorzaakt is en zoo onmiddellijk met de belangen van hun beurs in verband staat, als bij de invoering van nieuwe machines. prachtig hotel dat naast het park gelegen was. Dit hotel, sedert weinige jaren gebouwd door eenen voornamen handelaar der stad, die juist stierf toen het klaar was en hij het ging bewonen, werd door dezes erfgenamen mot meubels en heel den inboedel verhuurd. Het zag er uit gelijk meest alle Engelsche woningen van rijke lieden. Voor het hotel was een hofje en verder was h t heele gebouw omringd door eene kleine gracht van eenige voeten diep en breed. De bouwtrant was heel eenvoudig, twee verdiepingen in roodtn baksteen door blauwen steen omlijst en geleek geenszins aan het oude vorstelijk slot van Montbazon met zijne dulbele omheining, zijne diepe grachten, zijne ophaalbrug en majestatische torens. Van biunen was alles nochtans ten beste geschikt menigvuldige groote en welver lichte zalen, kunstig gebeitelde eiken meubels, groote spiegels, rijke tapijtwerken, prachtige, Indische stoften en vreemde sierplanten, alles verried dat do eigeraar het aangename aan het nuttige had willen paren. Nadat zij van hunne paarden gestegen waren gaven de twee edellieden den toom aan de stalknechten over, klommen den trap op en stapten door den breeden gang, waar eenige livreiknechten zaten die allen als automatisch voor hunnen heer en meestor opstonden. Is er dezen morgen weer volk? vroeg de hertog aan eenen hunner. Ja, zeer veel, Hoogheid, antwoordde do dienaar. Niemand voor mij?... geen brief?vroeg de markies op zijne beurt. Niemand, heer markies geene enkele nieuwstijding. Gaston de Montbazon scheen ontmoedigd zijn blik die ev;n van hoop getinteld had, was wederom dof en strak. En zoo ging het alle dagen. Telkens dezelfde vraag en hetzelfde antwoord. De hertog was reeds vlug den breeden marmeren trap opgeklommen om van kleeding te gaan veranderen en daarna de edele bezoe kers te ontvangen, die men had aangekondigd en die zijnen raad of zijnen bijstand kwamen inroepen. Gedurende de eerste jaren der Revolutie, In zijn Leerboek der Sociologie"schrijft de Warmondsche Hoogleeraar J. D. G. Aengenent, bladz. 319 „Hetzelfde wat wij betoogd hebben over den ecoaomi8chen arbeid in het algemeen, geldt eok voor do hulpkrachten, die men in den modernen tijd bij dien arbeid aanwendt, de machines Alleen wanneer de sociale beteekenis van de voortbrenging in het oog gehouden wordt, kunnen de machines een zegeurijken rol ver vullen anders dienen zij uitsluitend ten voor- deele van de ondernemers, en ten nadeelo van den arbeidersstand. Ook hier blijkt dus wederom, hoe in de economie moet rekening gehouden worden met de moraal. M<m handelt immers tegen de naastenliefde en tegen het maatschappelijk welzijnals men uitsluitend op eigen voordeel bedacht, plotse ling nieuwe machines invoert, waardoor tal van arbeiders ineens broodeloos worden ge maakt. Men moet met dankbaarheid de uitvindingen der'techniek in de productie aanvaarden; wij zijn er dus verre van de aanwending van ver— baterde machines af te keuren of zo te ba schouwen als een noodzakelijk kwaad Maar alléén een invoering, die geleidelijk is, kan zegenrijk zijn voor de geheele maatschappij en een invoering die geen rekeniDg houdt met de belangen van den arbeiderstand, is anti sociaal En in t>De Belgische Christene Textiel- bewerkervan 15 December 1908, schrijft J. de Greve, Secretaris van het Centraal Verbond der Christelijke Textielbewer kers van België „Sommige werkgevers mcenen in deCnris tene vakvereeniging een vijand te zien van den mekanischen vooruitgang, sommigen zelfs in zooverre, dat ze durven verklaren, dat het ons doel is het invoeren van nienwe en ver beterde mekanieken to beletten. Aan de fabrikanten, welke jegens de Chris tene vakvereeniging zóó denken, zeggen wij vlakweg„Gij kent het doel en werken onzer inrichting niet". En als dezen nu blijven voortgaan met de Christene vakvereeniging daarvan te beschul digen, voegen wij er bij „Gij spreekt met vooringenomenheid, vermits wij u zeggen, dat uwe beweringen ODjnist zijn, terwijl gij het tegenovergestelde niet knnt bewijzen". Maar wanneer wij de fabrikanten het recht toekennen nieuwe mekanieken in te voeren, dan is dat niet op eene wijze, zooals sommigen dat doen. 't Is te zeggen, op eene wijze, dat al de voordeelen ten goede komen aan den fabrikant en groot nadeel berokkend we rdt nan de werklieden. Wat we dus willen is, dat we als organisatie ons woord mogen medespreken over de manier, op dewelke de nieuwe me kanieken zullen worden ingevoerd. hadden vele nitwijkelingen in den vreemde op denzelfden voet geleefd als in Frankrijk. Zij dachten dat hunne afwezigheid van korten duur zou zijn en, zonder narekenen, hadden zij het geld verteerd dat zij medegebracht hadden. Maar de gebeurtenissen hadden deze brre- kening gunsch verijdeld, hunne goederen wer den aangeslagen en zij bevonden zich gansch geruïneerd. Eenigen onder hen hadden plaats genomen in het leger van Condé. Anderen hadden zich in den handel eene betrekking gezocht. Toch bleven er hier en daar nog eenige hoogmoedigen die het beneden hunnen stand rekenden aan handwerk hunne levensmiddelen te moeten danken en die bijge volg verkozen hier en daar bijstand te vragen of beter gezegd aalmoezen te bedelen. Het waren deze laatsten die zich bij den hertog van Montbazon op dit oogenblik in de hoorzoal bevonden De markies liet zich weinig aan deze bezoe ken gelegen liggen, die gansch vreemd waren aan het edel doel dat hij najaagde en hij begaf zich rechtstreeks naar zijne kamer om uit te rusten, want de wandeling, in Btede van hem goed te doen, had hem nog meer afgemat en nog dieper doen wanhopen. XII. Denzelfcten morgen der maand Maart, kwam er te Londen een reiziger aan uit Antwerpen. Hij scheen een welgesteld burger te zijn. Nauwelijks had hij den voat op den Engel- schen grond gezet of een tiental pakdragers sprongen naar hem toe om zijne reispakken te mogen dragen. Hij had ze graag allen naar den duivel gezonden des te meer daar zij hem lastig vielen n hem aanspraken in eene taal waarvan hij geene lettergreep verstond. Eensklaps hoorde hij iemand zeggen Mijnheer is zeker een Franschraan Ja, vriend, en gij ook, zooals ik merk. Om u te dienen, mijnheer. Gij zult zeker de voorkeur geven aan eenen uwer landge nooten Natuurlijk. De Engelsche pakdragers schoven achteruit Is dat onrekelijk? Is dat veeleischeud Neen en wilden do fabrikanten zoo redelijk zijn, de moeilijkheden zouden afnomeu tot welzijn der beide partijen". Bij invoering van nieuwe machines diene men de begrippen der moraal, de naastenliefde en het maatschappelijk welzijn in acht te nemen. 't Is waar, volgens de wet kan men zijne arbeiders ontslaan met inachtneming van een bepaaldco korten opzeggings termijn. Doch de Wetten kuunen niet alle goede zeden in bepalingen vast leggen. En daarom moeten de goede zeden zich aanpassen aan de wetten. Quid va!ent leges sine mot ibus Zelfs de beste wetten kunnen weinig goeds uitwerken, indien zij, voor wie de wetten gemaakt zijn, zich niet door de begrippen der zedelijkheid laten leiden. L. C. J. M. VAN HEES WIJK, Adv. Nederl. R. K. Leerb Arb. Bond. Generaal d' Amude ontslagen. Generaal d' Amade is te Parijs aangekomen en ward gehoord door den minister van Oorlog en daarna door den minister-president Briand. Nadat de generaal do juistheid van zijn door de Matin gepubliceerde verklarin gen had erkend, werd hij op nonactiviteit gesteld. Ce minister-president uitte zijn leedwezen, dat hij, zijn verdiensten jegens liet vaderland, met name gedurende de ex peditie in Marokko, in aanmerking genomen, zoo gestreng tegen hem moest optreden, maar dat zijn op nonactiviteitstelling voor de discipline noodzakelijk was geworden. Men weet, dat de Rijksdag, tegelijk met de verhooging van tabaksbelasting, het voor stel van het centrum heeft aangenomen, om 4 millioen m. k. uit openbare middelen tot schadeloosstelling van sigarenmakers en ta bakswerkers, die tengevolge vin de belss- tingverhoogiug broodeloos werden to besteden. De regeering overweegt op bet oogenblik de beste wijze van verdeeling van dat geld. Gisteren hebben te Hamburg en Altona weer 800 werklui in sigarenfabrieken, ten gevolge van een beperking van de voort al grommend en wierpen hunnen gelukkigen gezel een Engelsch woord toe dat voorzeker eeno beleediging moest zijn, te oordeelen Daar de verachting die bij het uitspreken op hun gelaat zich afteekendu. Wat verwijten u deze lieden vroeg de reiziger. Oh daaraan ben ik reeds gewoon, ant woordde de man schokschouderend, zij noemen mij „vuigen emigré," ziedaar alles „Emigré" Helaas ja, sedert drie jaar. Zou het niet onbescheiden zijn uwen naam to vragen Jaak of Jack gelijk de Engelschen hier zeggen. Dat is uw voornaam Ja, en die volstaat in miju tegenwoor digen toestand, De reiziger keek zijnen gezel aandachtig aan. Hij stond verstomd over do zuiverheid zijner uitdrukkingen en het edclo zijner gelaatstrek ken die geenzins osereenstemden met zijne slechte kleeding Zoo gij verkiest, hernam hij, uw echten naam te verzwijgen, dan zal ik niet aandrin gen. Ge zoudt me overigens onaangenaam wezen daar op aan te dringen. zonder te rekenen dat gij zelf misschien zoudt geërgerd zijD moest ge raijneD naam kennen, want ge ziet er een deftig man uit en ge zoudt dan wellicht mijne diensten weigeren en u tot eenen der Engelschen pakdragers wenden, hetgeen mij zou beletten eenon goeden Btuiver te verdienen,.. Noem mij dns eenvoudig Jack en geef mij uwe bevalen. Waar moet ik uwe pakken heendragen In een deftig hotel, zoo kort bij mogelijk. Goed Ik ken er een dat u zal bevallen in de stad, bij Davis daar zult gij n te midden van landgenooten bevinden het is de vergaderplapts der Franschen. ILst zoo. Hebt gij veel pakgoed Een koffer en eenen reiszak. Dan kan ik met mijnen kruiwagen voort. brenging, gedaan gekregen. In het geheel zijq daar nu li00 sigarenmakers zonder werk. Men vreest, dat er uog meer bedankt zullen worden. Ferrer uud kcin Eudc... Met een volhardendheid werkelijk een betere zaak waardig, gaet de internationale //vrijzinnigheid voort iu bladen en op meetings, in optochten en protesten, in artikelen en redevoeringen, op allerlei dankbare manie ren, stemming te maken voor den beruebten Ferrer, het arme slachtoffer van de clericale tyrannie in Spanje, den ongelukkigen marte laar van de domperige onvrijzionigheid der regeering... Men schrikt daarbij voor geen enkel raid del terug en herhaaldelijk worden op de meeit onware manier de feiten verdraaid en verkeerd voorgesteld om daar, zooals wij reeds vroeger hebben opgemerkt, het doel, dat men rich gesteld heelt, toch maar te kunnen bereiken. Iotusachen zal de vrijzinnige campagne wel niet l&ug meer duren. Want zooals we reeds hoorden, mo t volgens de *Matin het proces tegen Ferrer beëindigd en de vrijzin nige anarchist zelf dood veroordeeld zijn. Oodsuks alle protesten, die uit Frank rijk, Belgie, en elders zijn ingekomen, is de anarchist Ferrer Zaterdag voor den krijgsraad in Barcelona verschenen. De rechter verklaarde dat er ten huize van Ferrer papieren gevon den waren, die betrekking hadden op het plan van Spanje een Repupliek te mtken, en verder brieven, waaruit bleek dat hij met revolutionairen in verbinding stond. Een hoogere politiebeamte en een luitenant der burgerwacht kwamen verklaren, dat Ferrer anarchist was en de oproerige bewoging goedgekeurd en ondersteund had. Ferrer ontkende aan de onlusten tc hebben deelgenomen en zei, dat hij tot geen poli tieke partij behoorde. Hij bemoeide zich enkel en alleen met onderwijs. Hij zag in de ver volging het werk zijner vijanden, die zijn uitgeverij vernietigen wilden, zooals zij het zijn school hadden gedaan. Het O. M. eischto ten slotte de dood straf tegen Ferrer, verlies van burgerrechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot schadeloosstelling van de slachtoffers der revolutie. Zijn verdediger beriep zich er op dat hij al eens vrijgesproken was van de handelin- De pakkendrager laadde de twee voorwer pen op dio een matroos op de kaai had gebracht en, na don reiziger verzocht te hebben hem te willen volgen, kruide hij moedig voorop en sloeg do volkrijke wijk in, die tusschen do Theems en den Toren van Londen gelegen is. Die doolhof van kleine modderige straatjes met zwarte huizon, uit welker vensters overal alle soorteD van vodden te drogen hingen, gaf zeker aan den pas ontscheepten bezoeker geen gunstig denkbeeld over de hoofdstad van Engeland, Ilij deelde overigens dien slechten indruk aan zijnen gezel mede. Waarachtig, antwoordde deze, wij zijn hiei- niet in de lanen van Versailles maar wat wilt ge er aan doen Het is eeno wijk waar veel nering is uit ho Tde der nabijgelegen haven en wij, die op het schaarscho rantsoen gesteld zijn, wij stellen er ons mede tevreden. De schoone straten en prachtige huizen zijn voor do rijkbedeelden. Hoeveel „émigrés" zijn er, volgens n, wel te London Tien duizend, minstens. Buiten eeDigen die in Coblenz verblijven, zijn ze allen naar hier gekomoD. Al pratende waren zij, na menigen omweg, eindelijk voor een huis gekomen, waarvan bet gelijkvloers door eene herberg was inge nomen. Wij zijn ter bestemming gekomen zei de pakkendrager. Weihoe is dat uw hotel riep de rei ziger eenigzins minachtend uit. Ja mijnheer Gij leidt mij toch zeker in geen dieven— hol? Mijnheer, dat is voor mij eeno belee diging waarover ik u rekening zou moeten vragen, antwoordde de „émigré" met fier opgaheveu hoofd en uitdagende houding. Maar aanstonds word hij terng kalm en sprak heel ootmoedig (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1