iNummer 84. Donderdag 21 October 1909. 32e Jaaigang. I 5 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad illilJÉlfT PALJAS AH TOON TIELEN, Di+ nummer bestaat uit TWEE Bladen Gemeentefaadsvefgadering, SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON *%0. W A A L IJ K. Telefoonnummer 38. OöGENBLIftKEN OM LIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Sunlightzeep schaaf) «s om zachte po, zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen *1 winkelier in ruil voor 5 omslagen Arm Socialisme lpri ei! Laigslrailsfht Courant, I)ir ll-d verse' ijnt Woensdag— en Zaterdagavond. l o n n e in e 111 8 r ij s per 3 maanden f U."5. A-aiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden .'an den Uitgever. Advjcrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Zinaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Hm; Daar heeft me waarachtig een arts, E. v. Dieren te Amsterdam een boekje of brochure geschreven, waarin hij het socialisme niet meer of minder als een besmettelijke zielsziekte noemt. En hij doet dat op zoo'n meesterlijke wijze, dat de geheele roode pers het boek met alle mogelijke kracht uit de handen harer volgelingen tracht te houden. Een offi- cieuse index dus Och, waarom ook niet 1 Vrijheid en blijheid moet men bij de rooden niet zoeken. Het boek, waarvan reeds den 2e druk verscheen, is al onze propagandisten en Van „DE ECHO VAN IIET ZUIDEN." OF J'Gel'iVultoiuv aan Den J'buvve fijkóCawD. 26) Niet verro vuu hior, op eene kleine plaats die gij gemakkelijk aan 't einde dezer straat zult vinden, üij zult hem gemakkalijk herkennen aan zijne groene overjas en zijne gele koets, llet is overigens een Frauschman zog hem dat gij vanwege Mistress Davis komt. Goed dacht M. Le Bihau, dat is zeker nog een vervallen edelman Hij ging uit zonder langer te vertoeven en vond op de aangeduide plaats den man met de groene overjas en de gele koets. Toen William den reiziger zag aankomen, riep bij reeds zijn gewoon deuntje in 't Eugelsch A good carriage, Mylord, a fast one !(1) Maar hij bemerkte even gauw dat hij met een landgenoot te doen had en toen deze den naam vun Mistress Davis uitsprak, was de koetsier opgetogen en zei in 't Fransch Tot uwe bevelen, mijnheer. Waar moet ik u naartoe voeren Bij den hertog de Montbazon, te Hydo- Park, volgens men mij gezegd heeft. Oh ik ken dien weg opperbest. M. Le Bihan steeg in het rijtuig en weldra reed de koets in vollen draf weg. Na eenigen tijd alle soorten van kleine straatjes doorkruist te hebben, kwamen zij door groote, breede straten gereden, waar alles er zeer rijkelijk uitzag en eindelijk (1) Verlangt Mijnheer een goed rijtuig, dat snel vooruit gaat allen, die ons openbaar leven daadwer kelijk medeleven, ten zeerste aan te bevelen. Wie de manier wil kennen, waarop de socialisten hun leer aan den man trach ten te brengen, en hoe zij, tot de grootste voormannen toe, zich telkens tegen spreken Wie de excessen der leer en het on vruchtbare der beweging in de practijk wat nader wil bekijken Wie dat alles wil bewerkt zien op de logische en glasheldere wijze van Dr. van Dieren, die telkens man en paard noemt, en dan zijn conclusies wekt Wie van rake polemiek houdt Zij alleu koopen »Het Socialistisch Gevaar*. Arme leer van Marx, zoo hoog ge prezen 1 Ten slotte niets anders dan een besmettelijke zielsziekte 1 VLIJMEN. Openbare vergadering op Woensdag 13 October des avonds ten 5l/s uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G R. v. d. Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren van Buul, Mommersteeg, van Stokkum, van Oijen, Boom, van Wordragen, A. de Vaan en van Helvoirtafwezig de heeren Zwaans, van Heesbeen en v. d. Ven. De Voorzitter verzoekt den ambtenaar de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. Na voorlezing vraagt de Voorzitter of een der leden iets op de notulen heeft aan te merken, waarop het Hd van Stokkum zegt In de notulen staat dat ik heb voor gesteld het traktament vau den markt meester te splitsen. Dat is niet waar, wel heb ik er mede ingestemd, doch de heer van der Ven heeft het voorgesteld De heeien zullen het zich misschien nog wel herinneren. Voorzitter. In ieder geval hebt U er ook mede ingestemd doch dan zullen wij het veranderen en in plaats van stelt voor, zetten beveelt aan. Hierna worden de notulen goedge- blecf de koets staan voor het hotel, dat wij reeds beschreven hebben. De koetsier kwam van den bok af om bet portier van hot rijtuig open te houden, torwijl zijn klant uitstapte. Moet ik op mijuheer wuchten vroag William eerbiedig met den hoed in de hand. Ik weet niet hoelaug ik bij don heer hertog zal biijven, klonk het antwoord, maar ik zal voorzeker uwen dienst nog ucodig heb ben want ik kan toch mijnen weg alleen in deze uitgestrekte stad niet weervinden. Tot uwe bevelen, mijnheer. De reiziger wilde aan het hekken bellon, toen juist de voordeur open ging om eenen émigré buiten te laten die zijn hulpgeld reeds ontvangen had. Toen deze den koetsier bemerkte, ging hij er naartoe en aaide hem vriendelijk Kijk, de heer burggraaf Hoe gaat het, heer baron Hou de fondsen staan zeer laag, Doe gelijk ik ge ziet wel dat ik het middel gevonden heb om per koets te blijven rijden... M. Le Bihan, die dit alles hoorde, begon den echten toestand zijner landgenooten, die te Londen verbleven, in te zien. De hertog de Montbazon ontving M, Le Bihan in den beginuen zeer koeltjes. Ik heb de eer niet u te kennen, mijn heer, sprak hij, maar mijne deur staat open voor alle Franschmannen die onze zaak gene gen zijn en ik veronderstel.. Dat ik het ook ben. Gy bedriegt n niet hoogheid, en het is ook daarom dat ik mij voor u met eene zeer belangrijke boodschap gelast heb. Eene boodschap?.... Welke Verneem eerst wie ik ben. De naam van Le Bihan, dien mon u eerst genoemd heeft, is u misschien onbekend, maar is niettemin de naam eener oude Bretonsche familie die, alhoewel niet van adel, den koning toch altijd trouw bleef... Mijn vader was een voornaam graanhande laar van Nantes hij stierf van verdriet in 1793, tengevolge der buitengewone wreedheden van den bloedhond Carrier, wiens slachtoffer hij bijna geweest is. Ik heb nu mijns vaders keurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, houdende dank betuiging voor de verhooging van het salaris van den ambtenaar ter secretarie. b. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring geldleening. c. Idem, houdende goedkeuring wijzi ging begrooting. d. Proces-verbaal van kasopneming. Voorzitter. Door Burg. en Wethouders is in dato 9 October bij den gemeente- entvanger kasopneming gedaan. Uit het onderzoek bleek dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dienovereen komstig bedrag, f 1649 331/2, in kas aan wezig was. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding gemeentebegrooting 1910. Voorzitter. Ik heb de eer den raad namens Burg. en Weth. de begrooting voor het dienstjaar 1910 aan te bieden sluitende op een bedrag in ontvangsten en van uitgaven f 23955.916. Zooals de heeren weten moet de be grooting eerst 14 dagen ter visie hebben gelegen alvorens wij tot openbare be handeling daarvan kunnen overgaan- Van de week krijgen de leden een uittreksel thuis gezonden en kunnen zij dan op hun gemak alles nazien. 3. Goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur 1910. De ontvangsten bedragen, evenals de uitgaven, f4107.4472- Voorzitter. Wij zullen maar hopen dat ze er met deze begrooting zullen komen- Wordt goedgekeurd. 4. Adres vereeniging de Liedertafel* om subsidie, met voorstel van Burg. en Weth. Uit het schrijven, dat wordt voorge lezen, blijkt dat adressanten er op wijzen, dat de liedertafel zeer gunstig werkt ook op de ontwikkeling van den arbeider. De onkosten kunnen echter niet worden gedragen en daarom verzoeken adres santen eene jaarlijksche toelage om daar door de liedertafel in stand te houden. Voorzitter. Op het convocatiebiljet zal u de vermelding vinden met voorstel van Burgemeester en Wethouders. De handel overgenomen en voortgezet en het is dank aan onzen handel, dank aan den naam van leveraars van het leger der Fraosche Republiek, dat wij tot hiertoe niet vervolgd werden en dat ik in 't geheim nog diensten kan bewijzen aan eon zaak die mij dierbaar is. Om deze zendiug te volbrengen, moest men natuurlijk iemand vinden die vrij Fraukrijk kon verlaten, zonder argwaan op te wekken., Voorzien van een paspoort, in orde get-*.ekend, ban ik langs België gereisd, onder voorwendsel van handelssaken en daar te Antwerpen inge scheept, en du ben ik hier. Na mijne aankomst heb ik mij gehaast bij u te komen, alhoewel zonder aanbevelingsbrieven, want brieveD hadden soms gevaarlijk kunnen zijn, maar met een heelen hoop nieuws dat ik u mondelings zal verhalen. Ik hoop, hoogheid, dat mijn woord van eerlijk man Wees welkom, mijnheer, zei de hertog, en vermits gij een vriend zijt, ziedaar. Hij reikte den eonvoudigen normandischjn koopman de hand en ging voort Spreek mij nn over uwe zending, want ik ben ongeduldig om te weten... Ik kom van wege M. de Charette, zoo begon Le Bihan. Charette riep de oude edelman, half toornig maar zijne overgaaf heeft ons bijna ten onder gebracht. Zijne overgaaf is slechts schijn, hoog heid. Maar nochtans, het vredesverdrag van Jaunaye... M de Charette zal het verscheuren en de wapens hernemen, doch op ééne voor waarde Dewelke Dat is van ondersteund te worden door een korps, dat zich hier zou vormen en dan zon overzeilen en dan ook door een Engelsch eskadron. Hij heeft mij gelast met de hoofd mannen der uitwijkelingen te onderhandelen en bijzonder met n, wiens invloed hij kent op den graaf van Artois. Zoo uwe hoogheid zien aan het hoofd wilde stellen.... Dat is een goed plan, riep de hertog uit, en ik had er ook aan gedacht. Ik ben ge lukkig te vornemon dat Charette den strijd nog niet opgeefthet zal voorzeker van mij wethouders zijn echter van meening dat B. en W. zich moeten onthouden tot het geven van advies en zal derhalve geen vooistel worden gedaan. De raad wordt nu om zijne opinie gevraagd. Van Buul, Medunkt, er zijn zaken waaraan het geld beter zal kunnen wor den besteed. Telkens hoort men dat dan dit en dan dat achterwege moet blijven omdat er geen geld is. Beginnen wij met de Liedertafel subsidie te geven, dan zullen alle gezelschappen komen. Voorzitter. Dus u acht, met het oog op den minder rooskleurigen toestand der financien, het niet gewenscht op het verzoek in te gaan. Van Oijen- Ik ben tegen het geven van subsidie. Er zijn zooveel gezelschap pen met ook een nuttig doel en die kunnen dan allemaal wel komen. Voorzitter. Ik kan me met uwe opinie goed vereenigen. De toeloop zou te groot worden. De tooneelclub, kaartge- zelschappen, alles zou komen. A. de Vaan. Allemaal zouden ze ko men, dat is zeker. Van Buul De St. Josephsvereeniging zou dan ook wel kunnen komen. De Voorzitter. Als het nu met de financien goed was gesteld was het iets anders, ofschoon 't een feit is dat dan meerdere gezelschappen zouden aanklop pen om subsidie. Ik zal het dus maar in omvraag brengen. Van Stokkum. Behoeft U daar wel een stemming over uit te lokken. Voorzitter. Zijn het de heeren allen eens, dan kunnen wij bij acclamatie-be sluiten afwijzend op het adres te be schikken. Aldus aangenomen. 5. Voorstel van Burg. en Wethouders tot wijziging van de vertegenwoordiging der gemeente in waterschappen. Voorzitter. Zooals de heeren weten is tijdens mijne ziekte in het bestuur van den Bosschen Sloot aangewezen den heer de Vaan, gemeente-ontvanger. Door wethouder Boom is toen reeds mede- deeling gedaan dat door mij eene wijzi ging in de vertegenwoordiging zou worden voorgesteld. Voor de andere waterschappen ver tegenwoordigt ons den heer Zwaans die zelf bestuurslid is van de algemeene omkading. niet afhangen, zoo deze strijd met de zege nietbikroond wordt; ik zal alles aanwenden wat mogelijk is. Zult gij weldra naar Frank rijk wederkeeren Zoo spoedig mogelijk. Op het oogeDblik dat ik een bepaald antwoord zal outvangen hebben. Welnu 1 heden zal ik Z. H den Graaf van Artois spreken. Ik hoop hem te over- tnigen van de noodzakelijkheid dezer onder neming. Dat hij zich vertoone Dut hij een krachtig besluit neme en al de ómigiés die in Engeland zijn, zullen zich rond hem scharen. Het zal voor hem een gelukkige gelegenheid zijn om uit den schijnslaap te ontwaken, waarin zij gedompeld zijn. De toestand van onzen adel schijnt voor waar niet al te gelukkig. Ik had wel hooren zeggen dat de zaken niet al te schitterend stonden, maur nooit had ik gedacht dat de afstammelingen enzer edelste familien zóó arm gewoiden waren, gelijk ik er eenige gezien heb. Zoo 1 antwoordde de hertog glimlachend, hebt gij misschien mijne kliënten in de spreek kamer gezien Ja, heer hertog en sedert twee uren dat ik in Londen aangekomen ben, heeft het toe val mij reeds zonderlinge zaken geleerd. De pakkendrager die mijn reisgoed afhaalde, de koetsier die mij naar hier brachtwaren beiden edellieden. De graaf de ltozières en de burggraaf de Presles? Ik ken ze. Zij zijn niet het meest te beklagen. Zoo gij eenigsn lijd hier verblijft, zult gij wel andere zaken vernemer. Waar zijt gij hier gelogeerd. Oh 1 antwoordde de handelaar, eenigs- zins verlegen, voorloopig logeer ik in eene zeer eenvoudige uitspanning, die bij de Theems. Bij MiBtress Davis, waarschijnlijk? Gij kent haar dus ook? Drommels 1 zij kwam dikwijls hier in don tijd dat zij nog barones de Saint-Preux heette. Gij had het voorzeker slechter kuDnen treffen. Haar huis is de vergaderplaats van een heelen hoop Fransche émigrés. Zij, die geene zalen hebben, komen daar bijeen om hunno plannen te beramen en zich ook te verzetten. Zoodra zij u kennen, zullen zij u met open armen ontvangen. Burg. en Weth. stellen nu voor om alle besluiten in te trekken en tot ver tegenwoordigers der gemeente in de waterschappen het Dag. Bestuur te be noemen. Als vertegenwoordiger zal dan optreden de burgemeester en bij diens ontstentenis de oudste wethouder en ook bij diens ontstentenis de tweede wethouder. Ik kan hier nog bijvoegen dat ik er den heer Zwaans gisteren van in kennis heb gesteld en deze zaak kon niet worden uitgesteld omdat binnenkort een vergadering wordt gehouden van den Bosschen sloot. De Voorzitter wijst er op dat het noodzakelijk is dat het Dag. bestuur de gemeente vertegenwoordigd. Bij gewich tige te nemen besluiten kan het Dag. bestuur dan eerst eens onderhandelen en de zaak bespreken. De Voorzitter wijst er ook nog op, dat zij van de laatst gehouden vergade ring de omkading die voor de gemeente van zeer veel gewicht was en waaiin de gemeente een der grootste stemge rechtigden is, niets af wisten en van deze vergadering moesten kennis nemen door het geschrijf van ingezonden stukken in de courant. Het waterschap had zelfs de vergadering niet gepubliceerd voor het raadhuis, wat volgens het bijzonder reglement verplichtend was. Ik heb hierop den heer Mommersteeg in die vergadering gewezen, doch deze zei dat dit niet noodig was, doch het is wel verplichtend. Het leek me zoo, dat de gemeente expres buiten die vergadering werd gehouden, misschien uit vrees voor tegenstemmen, doch dit was niet zoo. De gemeente is ook in alle opzichten voor de uit te voeren werken- Van Heivoort. Is Zwaans dan niet bekwaam er voor De Voorzitter. Ik wil en mag niets op de bekwaamheid van den Heer Zwaans afdingen, integendeel deze vertegen woordigt de gemeente goed, doch het besluit waarbij B. en W. worden aan gewezen heeft alleen het doel om par tijdigheid in de hand te werken en om dergelijke practijken, zooals met de laatste vergadering der omkading, uit den weg te ruimen. Hoe zoudt u het vinden, mijnheer van Heivoort, als u burgemees ter waart en dat dan dergelijke zaken, die zoo 't belang der gemeente raken, De klok sloeg twaalf ure. Middag 1.zei de hertog. Mijnheer Le Bihan, wilt gij mij bet genoegen doen ons middagmaal te deelon?. Ik zal u voorstellen aan den markies, mijnen zood. Te veel eer, hoogheid Kom, kom. zonder komplimenteD, gij aanvaardt. 't Is maar, hernam de handelaar, dat de huurkoets mij voor de deur wacht omdat ik geenszins voorzien had dat de heer hertog Daaraan is weinig gelegen ik zal den graaf wegzenden met een goed drinkgeld hij zal dat niet kwalijk nemen. De hertog gaf des aangaande de noodige bevelen en zij traden de eetplaats binnen. Ga6ton de Montbazon was reeds daar. Met weinige woorden werd M. Le Bihan voorgesteld en den hertog bracht zijnon zoen op de hoogte der belangrijke zending van hunnen gast. Reeds bij zijn intrede, had M Le Bihan het bleeke, ziekelijke gelaat van den neer- slachtigen markies bemerkt. Hij werd getroffen door zijn onverschillig heid en het weinig belang dat hij in de samen spraak scheen te stellen. Inderdaad, torwijl de hertog smakelijk at en lastig dronk en toch zich met de zaken van Frankrijk iHliet en strijdlustige plannen vormde, zat de markies stilzwijgend, half verstrooid te kieskauwen. Wat scheelden hem de strijd van Charette en de inzichten van den graaf van Artois en de samensmelting der koningsgezinde leger benden Hij dacht alleen aan z'y'n dochtertje, aan zijn lieve kleino Madeleine en in eene vlaag van wanhoop, had hij zelfs lust om in tegen- woordighaid van den nieuw aangekomene uit te roepen Wat komt gij hier verrichten l Waarom spreekt ge mij aan als ge mij toch geen nieuws medebrengt van mijne dochter en dat ge mij niet kunt verzekeren of zij levend of dood is 1 (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1