1 PdKSTER en I GELD Notaris RANT Advertentiën 2 bekwame Stiksters, (loting van Schuldbrieven. Bericht van Inzet. Notaris de VOCHT Notaris de VOCHT Kleine Advertentiën, Terstond gevraagd Obligatïèn publiek verkoopen verkoopen buiten u om worden besloten. Door het voorstel aan te nemen gaat bij wisseling van bestuur de vertegenwoordiging van zelf over op onze opvolgers. Deze zaken behooren ook in handen van het dage- lijksch bestuur te zijn, dat dan bij het voorstellen van gewichtige besluiten, de zaak eens kunnen bespreken. Na nog eenige bespreking wordt bij acclamatie het voorstel van Burg. en Weth- aangenomen. Voorzitter. De heer v. d. Linden heeft altijd 2 uur herhalingsonderwijs gegeven. Nu geeft hij echter een landbouwcursus te Drunen en vraagt ontheffing van de verplichting om 2 uur herhalingsonder wijs te geven. De heer v. Hout is ge negen om die 2 uur les te geven. Wordt bij acclamatie besloten den heer v. d. Linden eervol ontslag te verleenen. Voorzitter. Op de interpellatie, gehou den in de vorige vergadering door den heer v. d. Ven, aangaande het hardrijden van de stoomtram, kan ik antwoorden dat ik deze zaak aanhangig heb gemaakt bij Ged. Staten, wijl de tram over den provincialen weg loopt en dus Ged. Staten concessie hebben verleend. Ik heb dit college echter dringend op verbetering van den toestand gewe zen. Op voorstel van den heer van Buul heb ik met den veearts gesproken en nu zal voortaan ook bij de slachters het vee van tijd tot tijd onverwachts worden gekeurd. Van Buul. Ik dank u wel. Voorzitter. In de vorige vergadering is besloten tot verbetering van den Voordijk, 't Kwam de gemeenteopzichter voordeeliger voor om in de kom der gemeente de nieuwe steenen fe gebrui ken en in de Voordijk dan de goede oude steenen die daaruit komen Binnen een jaar of 2, 3 moet de straat vanaf dokter Weijers tot aan het raad huis toch worden verbeterd en daarom stellen B. en W. voor daar nieuwe steenen te straten 't Zal misschien een 30 a 40 gulden aan werkloon meer kosten. Aldus wordt bij acclamatie besloten. Van Stokkum. In de laatste vergade ring was besloten 1 1200 uit te trekken ten eerste voor de verbetering van lan derijen en ten tweede ook om de werk loosheid tegen te gaan. Nu had ik voor een werkman nog wel een week of 4 of 5 werk. Maar wat gebeurt nu De werk man gaat naar de gemeente, want daar kan hij langer werk houden. Ik zeg blijf nog zoolang maar hier werken, dan kan je toch nog naar de gemeente gaan werken. Toen verklaarde hij mij dat de opzichter had gezegd dat hij hem later niet kon gebruiken. De be doeling van den raad zal toch niet ge weest zijn om zoo te handelen, want dan zal het gauw opgevreten zijn. Voorzitter. De opzichter werkt met ploegen en hij heeft dat zoo ingericht dat hij geen enkele te veel kan hebben of geen enkele te weinig. Gaat er een weg, dan moet die aanstonds worden vervangen, dus ik kan wel begrijpen dat de opzichter gezegd zal hebben dat het niet zeker was dat hij hem over vier weken weer kon gebruiken. Als de opzichter alle werkloozen aan het werk moest zetten, die werk kwamen vragen, dan was het bedrag reeds lang op geweest. Er zijn nu reeds meer dan 100 personen naar Duitschland gegaan om daar werk te zoeken. De heer Boom zegt te weten dat de man iets anders in zijn schild voerde, want hij weet zeker dat hij had kunnen werken, doch hij verkoos dat niet, hij ging aan 't kanaal werken en is dus niet meer bij de gemeente. Van Stokkum. Gehoord deze verkla ring trek ik mijn woorden in Voorzitter. Ik dank de heeren voor het in het Dag. Bestuur gestelde ver trouwen. en sluit deze openbare verga dering, DUSSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 19 October 1909, des voormiddags te 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer A- van Honsewijk. Ongeveer 10.15 uur opent de Voorzit ter de vergadering aanwezig de heeren Leemans, van Beurden, van Dalen, L. v. d. Pluijm. Vorschoor, v. d. Koppel, P- v. d. Pluijm, De Wilt, v. Honsewijk, Schoenmakers en van Honsewijk. De Voorzitter verzoekt den secretaris de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. Verschoor. Ik heb in een vorige vergadering gesproken over die f5 van het rondbrengen van die aanslag biljetten en VoorzitterGed. Staten.(rest be slist onverstaanbaar). Van Beurden, 't Was mij niet zoozeer te doen geweest dat die rooster te duur was, maar wel om in overweging te geven dergelijke artikelen hier in de gemeente te koopen. Ik dacht niet dat voor zoo 'n kleinig heid zooveel drukte zou worden gemaakt. Ik zelf doe geen zaken met Mortier, 't Was mij alleen te doen om in over weging te geven voortaau in de gemeen te zelf zooveel mogelijk te koopen. Hierna worden de notulen ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter tot secretarisLeest dat ding van Mortier eens voor. Uit de voorlezing daarvan blijkt dat de firma Mortier er op wijst dat het rooster in October 1908 voor f3 moest worden verkocht. Dat later, toen per quitantie werd gedisponeerd daarop f 3.25 stond, kwam doordat f 0.25 vracht was betaald. Dat aan iemand in Almkerk roosters zijn geoffreerd voor f2.25 a 2.50 is mogelijk, men heeft wel 20 ver schillende soorten en prijzen. Een verschil van 50 h 75 cents is goed mogelijk. Voorzitter. Is 't genoeg toegelicht. Van Beurden. Van Helders uit Rot terdam, is daar ook geen schrijven van gekomen. Voorzitter, 't Gaat hier nou over Mortier. Van Beurden. Mij goed, als de heeren genoegzaam zijn ingelicht. Voorzitter. En dan verzoek ik de heeren voortaan hunne bezwaren schriftelijk in te dienen. Van Beurden. Ik dacht niet dat voor zoo 'n nietigheid zooveel drukte zou worden gemaakt. AAN DE ORDE: 1. Vaststtlling gemeentebegrooting dienst 1910. Door den secretaris wordt de begroo ting voorgelezen. De ontvangsten bedroe gen evenals de uitgaven f 19875.507s. Verschoor, 't Is al eens meer besloten dat de lantaarn die nu bij Heessels staat zou worden verplaatst naar hier. Aan dat besluit, reeds zoo lang genomen, is nog geen uitvoering gegeven. Mc dunkt dat mocht onderhand wel eens worden gedaan, 't Is een algemeen be lang. Bij de Thor b.v. kon ook een lantaarn geplaatst worden, ook 's morgens daar zouden de menschen en de Thor mee geholpen zijn. Die kleine kosten kan nog wel op de begrooting worden gebracht. Voorzitter, 't Is beter dat die lantaarn daar blijft staan, anders moet er hier aan 't raadhuis weer een gat in worden gemaakt. Verschoor. Dat zou niet zoo erg zijn en bovendien de lantaarn zou nog wel aan een arm of op een paal kunnen worden gezet, 't Is geriefelijker want 't licht zou zich Zuid, Oost, Noord en West verspreiden, 't Is hier net een brandpunt. In Sprang en Woudrichem heb je ook van die lantaarns, die branden goed. Als dan de lantaarn hier staat dan heb je licht tot aan den touwslager en nu maar tot aan de schuur van Verhoeven. Van de Koppel. Aan de Thor moet de Thor er zelf maar een zetten. Van*Honsewijk. Beter is dat wel, maar ze zullen dat niet doen. Verschoor. Ge kunt 't probeeren. Van Honsewijk. Wij zijn in Loonopzand ook eens wezen kijken, daar stonden ook van die lantaarns maar daar moet je menschen voor hebben die ze kunnen onderhouden, die onderlegd zijn, anders zijn ze direct defect, want hoe gaat 't met den lantaarnopsteker. Verschoor. Daar zijn hier ook wel menschen voor bekwaam, b.v. bij van Beurden. Voorzitter. Dat is toen met algemeene stemmen afgeketst. Verschoor. Daar aan 't Kasteel bij de nieuwe brug, mocht ook wel een lantaarn komen. Van de Koppel. O jé, als ge daar aan begint dan kan je overal wel lantaarns gaan plaatsen. Verschoor. In wijk B. en C. daar hebben ze een lantaarn en in wijk A. in de eendennest niet,- daar mogen ze toch ook wel een beetje licht hebben. Schoenmakers. Dan kan je overal wel lantaarns plaatsen, 't Is er nou toch beter geworden nu de brug breeder is. Verschoor. Noodig is 't, want 't is zeer donker daar. Verschoor. Wanneer wordt de Dusse eens uitgediept, daar is nu weer f 300 voor uitgetrokken en telken jaren heb ik er al opgewezen, maar nooit wordt er iets aangedaan. Voorzitter. Steekt er de spaai maar in. 't Is particulier eigendom. Verschoor. Dan moet er een ver ordening voor gemaakt worden. Dat kan de secretaris wel doen, zijn salaris is toch verhoogd. Van de Koppel. Die f 50 voor de begraafplaats, waar is dat voor noodig. Van Honsewijk. Voor een nieuw dak. Verschoor. Dat wordt daar toch ver nield. Schoenmakers. Daar behoeft toch niemand naar toe en dat is maar 't beste ook. Verschoor. Ik heb toch wel eens ge lezen dat er een proces over aanhangig is geweest. Voorzitter. Dan zou je onderhand naar Almkerk moeten. 2. Wijziging verordening regelende de jaarwedden der openbare onderwijzers Voorgesteld wordt om het salaris voor de hoofden van wijk A en C. te brengen als volgt Minder dan vijf dienstjaren f 900 van 5 en minder dan 10 jaar f 950,— van 10 en minder dan 15 jaar f 1000. van 15 en minder dan 20 jaar f 1050.— van 20 en meer dienstjaren f1100 en voor het hoofd van wijk B f 100. meer en dan verplichtend stellen dat les gegeven moet worden in de Fransche taal. De onderwijzers van bijstand te ver- hoogen met f25. Voorts wordt voorgesteld de bepaling dat een onderwijzer die ziek is een half jaar zijn salaris geniet, te veranderen in dat een onderwijzer die langer dan 14 dagen verlof heeft, zooveel wordt inge houden van zijn salaris als moet worden uitgegeven aan een plaatsvervanger. L. v. d. Pluijm. 't Is toch zeker de bedoeling om het hootd in wijk B. alleen dan f 50 meer te geven als hij les moet geven. Secretaris. Neen, 't wordt nu ver plichtend gesteld. L. v. d. Pluijm. En als hij er niet voor behoeft te werken, krijgt hij 't dan toch. Voorzitter. Hij moet nou les geven. Van Beurden. Dan zou ik toch eerst willen zien of er leerlingen zijn. Voorzitter. Als er geen zijn, dan kan hij het niet geven, maar hij moet het geven als er zijn. Alsnu ontstaat een discussie waaraan alle heeren deelnemen. Uit de verwarde discussie's hebben wij begrepen dat zoowat alle heeren tegen het verleenen van f 50 zijn, indien geen les woidt gegeven. Bij het in omvraag brengen, zegt de Voorzitter tot L. van der Pluijm ja of neen zeggen, anders kan ik je niet ver staan. De Secretaris tot Voorzitter en Wet houders jullie niet stemmen. VoorzitterJa, wij hebben het voor gesteld. Het voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Secretaris. Dus 't is afgeketst. 3. Benoeming onderwijzer wijk C- Uit een schrijven van den heer Broe ders, dat door den secretaris wordt voorgelezen, blijkt dat de heer Van Ginneken een zeer goed onderwijzer is. Ook de schoolopziener zegt in zijn schrijven zich goed met het advies van het hoofd te kunnen vereenigen. De schoolopziener voegt er nog aan toe, dat, indien de te benoemen onderwijzer spoedig in dienst kan treden, het niet noodig is een plaatsvervanger te be noemen. Secretaris. De voordracht is samen gesteld als volgt A. van Ginneken, Alkmaar. M. H. Herrijgers, onderwijzeres tc Ossenisse. Holtkamp, Bergenopzoom. A. van Tilburg, Gorinchem. Wegens de drukte in het landbouw bedrijf zal geen tijdelijk onderwijzer worden aangesteld. Verschoor. Aan de school in wijk C gaan veel protestantsche meisjes. Ik zou daarom in overweging geven een onder wijzeres te benoemen, die kan dan mede les geven in de nuttige handwerken. Van Honsewijk. Er staat er een op de voordracht, wie daarvoor dan wil stemmen kan het doen. Verschoor. Een katholiek uit den Polder heeft het mij aangeraden. Secretaris tot de Voorzitter: stemop- nemers benoemen. Voorzitter. Schoenmakers en van de Koppel. Secretaris tot Voorzitterzeggen dat no. 4 zich heeft teruggetrokken. Voorzitter. Ja, no. 4 heeft zich terug getrokken. L. v. d. Pluijm In de Polder hebben wij dames zat. Bij stemming verkrijgt de heer Van Ginneken 9 stemmen, mej Herrijgers 1 en M. A. Rijnders die niet op de voor dracht staat 1 stem. 4- Benoeming onderwijzers herhalings onderwijs Benoemd worden hiervoor de respec tievelijke hoofden der scholen. 5. Wijziging verordening van keeten op de griendgronden. Wordt besloten een bepaling in de verordening vast te leggen dat eigenaars verplicht zijn toe te laten dat de keeten worden genummerd. Op voorstel van den heer van Hon sewijk wordt nog besloten in art. 7 bij te voegen dat de vloer ook van planken kan worden gelegd. 6. Onbewoonbaar verklaring van wo ningen. Voorzitter. Die woning aan den Hoo- gendijk is verkocht en is nu onbewoond. Nu is 't niet zoo'n groot bezwaar om de woning af te keuren. Als ze nu bewoond was, dan zou ik er niet voor zijn, om de menschen op straat te zetten. v. d. Koppel. Wie heeft die woning gekocht. Voorzitter. Wout van den Broek, v. d. Koppel. Die moet dan maar ver bouwen. Wordt besloten de woning voor on bewoonbaar te verklaren. 9. Ingekomen stukken, a. Schrijven van de Mariavereeniging houdende verzoek om eene subsidie van f50 per jaar. In het schrijven dat door den Secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat de Mariavereeniging er op wijst dat het broodnoodig is dat de strijd tegen het drankmisbruik wordt aangebonden. Waar er nu reeds 93 gemeenten in ons land zijn die de drankbestrijdersvereenigingen steunen, vraagt de vereeniging den raad beleefd ook hier de vereeniging een jaarlijksche subsidie te willen verleenen ran f 50. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. v. d. Koppel. Hoe willen ze het drank misbruik nou weren. Ze hebben er im mers niets aan te commandeeren. Sluit dan de herbergen maar om 8 uur. Wat moeten ze er dan mee doen Een huis bouwen Leemans. Kunnen we het niet eens aanhouden tot een volgende vergadering. Voorzitter en van der Koppel. Neen, nu afwerken. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om afwijzend te beschikken, wordt aangenomen met 8 stemmen. Voor het verleenen van subsidie stemden de heeren De Wilt en L. v. d. Pluijm ter wijl de heer v. Beurden buiten stemming bleef. b Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring, besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 10.000. c. Proces-verbaal van kasopneming. De Secretaris deelt mede dat d.d. 9 October door Burgemeester en Wet houders bij den gemeente-ontvanger proces-verbaal van kasopneming is ge daan en dat uit het onderzoek is gebleken dat de boeke* en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag f 1953, in kas aanwezig was. Voorzitter. Heeren, nou gaan we over in geheime vergadering. 7. Vaststelling van het suppletoir ko hier v. d. Hoofd Omslag dienst 1909. 8. Reclames hoofd. Omslag. (Wij verzoeken onze lezers te Dussen geen nota te nemen van de verspreide praatjes wij blijven beslist de verslagen te Dussen opnemen Red. Zij bezat de jeugd, maar de gezondheid ontbrak haar. Ziel eens, bloedluoze, bleekzuchtige jonge meisjes, wat ds Pink Pillen hebben gedaan voor hen die, nog slechts enkele dagen, ge leden, waren als gij Gisteren nog blc-k en vervallen, roemt men ze heden om hunne blakende gezoudheid. Gelooft gij dat de Pink Pillen niet in staat zijn hetzelfde voor u te doen Bekent dat zij goed door alle gestel len zijn en dat de Pink Pillen die gij koopt gelijk zijn aan die welke zoo goed en zoo spoedig Mfcj. Cristiaaris te Cuijk genezen hebben, die ons het folgende schrijft Het verheugt mij zeer u mee te deelen hoe gunstig de Pink Pillen voor mijn ge zondheid ziju geweest. Ik heb aan erge bloedarmoede geleden, ik had geene krachten meer, was verschrikkelijk bleek en het scheen al'of ik geen bloed meer in mijne aderen had- Twee jaren geleden was tnijn gezondheid gaan verminderen, en al dien tijd hebben de geneesmiddelen mij niet kannen baten ik was tot wanhoop gekomen door de ge dachte dat ik nooit zou genezen. Ik heb toen de behandeling met de Pink Pillen willen volgen, die, zooala ik wist, wonderbaar lijke genezingen hadden tot stand gebracht ik hoopte dat zij zich voor mij eveu werk dadig zouden toonen als zij dit voor andere jonge meisjes waren geweest. De Pink Pillen hebben mij in der daad genazen en goed genezen, en ik had waarlijk niet gedacht dat zij mij zoo gemakkelijk en zoo spoedig zouden kunnen genezen. Twee jaren ziju veriaopen sedert ik door de Pink Pillen ge nezen ben en het beste bewijs van de uit muntendheid der behandeling is dat ik sedert dien tijd geen enkelen dag geleden heb. Lezers, zoe gij bloedarmoede kent, die bleeke uitgeputte ongelukkigen, die de tering in het vooruitzicht hebben, toont hen dan dit getuig schrift opdat zij, door de Pink Pillen te gebruiken een eind kannen maken aan hun laDg martelaarschap. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, raaagpijneu, scheel» hoofdpijnen, zenuwpijnen zenuwuitputtiug. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en omstreken bij de firma v. d. DRIES, Viichmarkt, Apot heek VBosch Drogisterij „EXCELSIOR", Koninginnelaan, Herman J. A. ZEEGERS, firma P. J. VAN GILS, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, 9per 6 doozen. Gevraagd een bekwaam Overleersnijder en bekwame Stikfiters. PIRMA H. HARTOG, Stoomschoenfabriek. Waalwijk. TE KOOP Een groote partij SUIKER- BIETENL00G. Het perceel waarop de bieten gewasscheu zijn is circa 3 bunder groot en gelegen aan de Nieuwe Steeg. Te bevragen bij BAS VAN DIJK Abrzn. Dussen. beschikbaar le Hypotheek 474°/o, 2e Hypoth.-cre- dieten 6°/e. Op elke aannemelijke voorwaarden, ook zonder borgen. Br. fr. 't Stichtsche Adv.-Bur. Utrecht. De Heer en Mevrouw A. JANSEN-Huijs geven hierdoor kennis van de geboorte hunner DOCHTER Dorothea Ardina Theresia. Waalwijk, 15 October 1909. f f Heden overleed alhier tot t onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze innig geliefde Zoon en Broeder de Heer Cornelis Johannes Josephus Maria van Iersel, Student aan bet Bisschoppelijk Se minarie te St. Michiels-Gestcl, in den jeugdigen leeltijd van 18 jaren. A. W. J. VAN IERSEL. M. C. A. VAN IERSEL— de Bont en Kinderen. Raamsdonk{J)orp)t 15 Oct. 1909. aan de Eerste Utr. Mach. Schoen fabriek JOH. SPAPEN, Lijnraarkt Utrecht. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van WAALWIJK maken bekend, dat zijn uitgeloot de volgende ten laste dier gemeente, als Nos. 38, 42, 63 en 126 der geldleening van 1889. Nos. 45 en 54 der geldleening van 1894 No. 2 Serie A en no. 1 Serie B der geldleening van 1901. No. 19 (leening 10 mille) der geld leening van 1903. No. 5 (leening- 7 mille) der geldleening van 1903. De uitgeloole obligation zijn betaalbaar: die van de geldleening van 1889 op 31 December aanstaande bij den Heer TH. SPIERINGS te 's Bosch de overige obligatiën bij den gemeente ontvanger te Waalwijk, te weten die van de leeningen van 1894 en 1901 op 31 December en die van de leeningen van 1903 op 1 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. te Waalwijk, maakt bekeud dat het vastgoed te Besoijeu, van de minderjarige J. J. J. DE BAKKER te Dongen, is ingezet en verhoogd tot f 3000.— Toeslag Dinsdag 2 November 1909, 's avonds 7 uur, ten koffiehuize van C. POT te Bssoijen. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren TIMMER MANS q.qa te Waalwijk, op Woensdag 3 November 1909, 's morgen» te 10 ure, ter herberge van J. H. BUIJS te Herp% Onder de gemeente HERPT. 84 Canadaboomen in 14 koopen. 72 Knotten in 10 koopen, alles staande aan den Dijk te Bern. BetaliDg der kooppenningen 1 Mei 1910. Inlichtingen te bekomen bij H. Verhoeven Hoeve „Het Klooster" te Bern. te Waalwijk, zal ten verzoeke van J. S. FLORIS, land bouwer wonende te Nieuwkuik, bij inzet op Woensdag 3 November 1909, ter herberge van W. PULLES iu „Het Vosje" te Baardwijk en bij toeslag op Woensdag 17 November 1909, ter herberge vau J. VAN SCHIJN DEL, aldaar, beide dagen des avonds te 6 ure, publiek Onder de gemeente BAARDWIJK. Hooiland in de Laageindsche voorweide, kadaster sectie A No. 129, groot 1.05.50 H.A. Betaling der kooppenningen 29 Decem ber 1909. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen. Grond- en andere lasten voor rekening van den kooper vanaf 1 Januari 1910. Raar M^Spra Vlijt Was

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2