timmer 86, Donderdag 28 October 1909 |32e Jaargang: Tweede Blad. <3S1 Provinciaal Nieuws. T BUITENLAND, Italië. Spanje. Japan. BINNENLAND. De czaar is gisterenmiddag om drie uur weer uit Racconigi vertrokken. Evenals op zijn heenreis nam hij ook nu den weg over Fransch grondgebied. Tc Modane wachtte minister Pichon op de aankomst van den keizerlijken trein. Re minister kreeg de invitatie in den eizerlijken waggon te stappen en daar eeft de czaar zich eenigen tijd met den Franschen minister onder vier oogen onderhouden. De minister maakte de eis tot Chambéry mede, waar gedineerd werd. Aan tafel sprak de czaar met ichon over de algemeene politiek. Hij scheen in goeden luim te zijn. Bij het vertrek uit Racconigi stonden de troepen langs- den weg geschaard. Nadat de czaar op het slotterras afscheid genomen had van de koningin, bracht de koning hem weg naar het station. Leve Rusland 1 Leve Italië 1 werd er onderweg geroepen. Nadat de czaar den koning omhelsd had, stapte hij in, waar na hij nog eenigen tijd met Victor Emmanuel door het raampje praten bleef. Van lieverlede begint de politieke beteekenis van het bezoek toch duide lijk te worden. Het officieuze agentschap Stefani maakt de volgende verklaring openbaarDe gesprekken tusschen Tittoni en Iswolski liepen in het bijzon der over de Balkankwestie zij toonden at Italië en Rusland slechts bedoelen bevestiging van den status quo in den Balkan. De toenadering zal door alle mogendheden ongetwijfeld worden beschouwd als een ernstig element voor het behoud van den vrede. Men kan als eerste resultaat van de ontmoeting in Racconigi verwachten, dat Italië en Rusland in het vervolg een gemeenschappelijke Balkanpolitiek zullen volgen, mogelijk wel in strijd met de Balkenpolitiek van Oostenrijk, Italië's bondgenoot. Doch dat bondgenootschap riis toch maar een gedwongen fraaiigheid SI voor Italië en de tijd is misschien niet ver meer, dat Italië van het Drievoudig Verbond zal afvallen en zich voegen zal bij Frankrijk, Engeland en Rusland. De >Einkreisung« van Duitschland gaat toch maar geregeld zijn gang I Zij, die de gevolgde procedure af keuren, kennen het Spaansche recht niet. Het was onmogelijk, dat Ferrer voor een civiele rechtbank werd gedaagd. Wat ten slotte het verleenen van gratie betreft, dit zou een niet te verdedigen uitzonderingsmaatregel geweest zijn, na dat zoovele andere veroordeelden terecht gesteld werden. Volgens generaal Luque zal er nooit sprake kunnen zijn van een rehabilitatie van Ferrer. Over diens veroordeeling zeide de nieuwe minister van oorlog dat Ferrer volkomen volgens de wet gevonnist was. De dos siers, die nu juist gepubliceerd zijn, geven, zoo zeide hij, voldoende bewijzen, dat Ferrer schuldig is, niet alleen als propa gandist van zijn ideeën, maar ook als leider van den opstand.* Dan vervolgde minister Luque: >'tWas onmogelijk om Ferrer gratie te schenken, want dan zou men een uitzonderings maatregel genomen hebben, die, na de terechtstelling van andere personen, on aanneembaar was. De eenige fout is geweest, dat het geding te veel gerekt werd. Daardoor heeft minister Maura in Europa een opinie verwekt juist tegen overgesteld aan de meening, die hij verwacht had.* Een verslaggever van de »Figaro* had een onderhoud met den nieuwen liberalen minister Luque uit het kabinet Moret. Wij halen diens belangrijke verklaring hie" aan en zijn benieuwd wat de Ferrer- vrienden nu tegen deze getuigenis, komend van toch zeker onverdachte zijde, zullen zeggen. Eigenaardig is het, dat zooals de »Msb.« hedenmorgen terecht opmerkt, de »N. R. Ct.S die in een polemiek met >De Tijd* schreef»wij zijn onpartijdig in zooverre dat wij de zaak van alle kanten trachtten toe te lichten*, onderstaand belangrijk telegram in een blad als de >Figaro«, dat zulk een licht van liberale zijde op de zaak werpt, niet vermeldt. Te eigenaardiger wordt het wijl door genoemd groot dagblad onlangs een telegram niet werd vermeld, waarin de minister beloofde met alle proces-stukken betreffende de zaak Ferrer voor den dag te zullen komen. Toen heeft het blad eene verontschuldiging gegeven dat het Reuter-telegram was vermist. Wij geven nu bedoeld onderhoud Na de Marokkaansche kwestie bespro ken te hebben, bracht generaal Luque het proces Ferrer op het tapijt. De ver klaringen, door den onverdacht-liberaal als Luque over dit veelbesproken onder werp afgelegd, zullen op menigen warm- bloedigen pro-Ferreriaan ontnuchterend werken. Volgens Luque bestond Maura's misslag in 'n te groote voorkomendheid, iegens Ferrer betuigd. Maura heelt het proces Ferrer langer laten duren, dan de Spaansche krijgswet toestaat, alleen om den beschuldigde gelegenheid te geven tot verdediging. Ferrer had onmiddellijk gefusilleerd moeten worden. Het thans gepubliceerde dossier van het proces-Ferrer toont volgens Luque aan, dat de getuigenissen en verdere ^bewijsstukken op afdoende wijze de schuld van Ferrer vaststellen. Het blijkt dat Ferrer niet als propagandist van anarchistische theoriën, maar als hoofd leider (directeur) van den opstand te recht gesteld werd. Prins It* vermaard. Prins Ito is te Charbin vermoord door een koreaan. Naar het Petersburgsche telegraaf- agentschap uit Charbin verneemt, is de moordaanslag op prins Ito gepleegd aan het station, toen de ontmoeting plaats vond van Ito met den Russische minister van financiën Kokoftsof. Men herinnert zich wellicht nog hoe deze Japansche resident-generaal na den Russisch-Japanschen oorlog, bij zijn komst op Korea een reorganisatie der geheele Koreaansche landwetgeving naar Japansch model invoerde, natuurlijk niet zonder verzet der Koreaansche regeering. De woelingen in het land stegen in 1907 zoo hoog vooral toen Korea als een zelfstandige mogendheid afgezanten naar de vredesconferentie zond, die echter niet werden toegelaten dat keizer Yi-Hyeung dientengevolge den 19enjuli van dat jaar afstand moest doen van den Koreaanschen troon ten gunste van zijn zoon, den tegenwoordigen Yi-Syek. Ook na dien, in de laatste maanden zelfs drongen er nu en dan berichten over ontevredenheid en kleinere opstan den op Korea tot ons door, meestal echter onmiddellijk onderdrukt door het in Korea oppermachtige Japan, dat het hoogste gezag in Ito's hadden had gelegd. Ito is omgebracht op een tijdstip en op een plaats, welke aan de daad een dubbele beteekenis verleenen. De dader was een Koreaanook dat is een feit van diepere beteekenis. Want men vergete niet, dat hoewel het nieuws omtrent de toestanden in Korea slechts schaars en in zelden betrouwbaren vorm tot West-Europa doordringt, toch dit ééne vaststaat, dat wat daar geschiedt op instigatie van Japan niet volkomtn te verdedigen is. -w» practische voorstellen, en geen slgemeen wetenschappelijke verhandelingen, maar een practische slotsom zal wel niet worden be reikt zonder dat het onderwerp van alle zijden door u wordt bezien. Bij deze overweging niet het minst zal het van groote beteekenis zijn, dat practische ervaring en wetenschappelijk inzicht in uwe commissie bijeen zijn gebracht, dat het vraagstuk kan worden toegelicht door werk. gevers en arbeiders, dat ervaringen hier kunnen wordan toegelicht verkregen bij ernsiigeu arbeid tot voorkoming en bestrij ding van werkeloosheid en dat onderscheiden overtuiging op maatschappelijk en staatkun dig terrein zich hier zal kannen niten. De voorzitter der Staatscommissie, do heer Mr. M. W. F. Treub, antwoordde hierop en zeide o. m. dat een vooronderzoek nood zakelijk zal zijn en een arbeidsindeeling niet achterwege zal kunDen blijven. Hij vertrouwt dat de regeering bereid zal zi n, deze ar- beidsverdeeling door de aanstelling van adjunct-secretarissen tot bijstand van den algemeenen secretaris te vergemakkelijken. Hooge verwachtingen omtrent de resul taten, welke de commissie hoopt te bereiken wil de commiasie niet opwekken. De staatscommissie voor het werkloozen- vraagstnk heeft benoemd tot baar onder voorzitter het lid dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer. Zij heeft zich in 7 subcommissiën verdeeld, kan welke adjunct secretarissen tot bijstand zullen worden toe gevoegd. Tevens is een werkprogram vast gesteld. Prins Hendrik. Naar Reuter uit Dresden seint is Prins Hendrik gisterenavond om 6 19 daar aan gekomen. Majoor baron von Könneritz, vleugeladjudant van den Koning van Saksen ontving den Prins uit 's Konings uaam. Prins Hendrik heeft intrek genomen in 's Konings residentiepaleis. Staatscommissie voor de werkeloosheid. De Staatscommissie voor de werkeloosheid is Zaterdag 23 October door Z.Exc. don Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del geïnstalleerd in de Treveszaal met een rede door den heer Talma gehouden, waar aan wij enkele zinsneden cntleenen. Dat deze staatscommissie uit een zoo groot aantal leden bestaat vindt zijn oorzaak in den wensch der regeering, dat bij hare beraadslagingen de moeilijke vragen, waar voor zij zich zal gesteld zien zoo veelzijdig mogelijk belicht zullen worden. Het zal zeker overbodig ziju voor u mijne heeren het gewicht uwer taak uiteen to zetten, waar de regeering juist u uitnoo- digde om zitting te nemen, omdat zij het vertrouwen had in u mannen te vinden iu de eerste plaats bevoegd tot oordeelen. Gij kent de werkeloosheid, zoowel waar zij zich aan de openbare aandacht opdringt, duizenden, die werken kunnen en willen uitstooteud nit de weikplaats hun de gele genheid roovend om door arbeid in de be hoeften van hen en hun gezin te voorzien, als ook in dien anderen vorm, als een schaduw het bedrijfsleven begeleidende ook in voorspoedige jaren ongemerkt door de menigte, maar niet minder nijpend voor de slachtoffers en hunne gezinnen. De opdracht in het koninklijk besluit uitgedrukt vraagt zeker in de eerste plaats Waalwijk 23 Oct. 1909. Grootste plannen Het >Dagblad van Noord-Braband" ons bericht onder dit hoofd' aan ons nummer van 1.1. Zaterdag ontleenend, voegt daaraan toe »Ter plaatse, waar men voor de uit voering van zulke plannen de eerste stappen zou moeten doen, verzekert men ons van niets te weten. Wat er in de hoofden der spoorweg autoriteiten van plannen hangen, we ten wij natuurlijk niet. Maar dat er »met kracht" aan de totstandkoming van een en ander zou worden gewerkt gelijk de Echo van het Zuiden schrijft, meenen wij op grond van ons ver strekte inlichtingen, te mogen betwij felen". Wij merken onze geachte collega op dat wij alleen spraken van talrijk loopen- de geruchten, maar naar wij sedert ver namen, Is eene lijn als bovenbedoeld een punt van ernstige werkzaamheid van verschillende autoriteiten, laat het nu dan nog niet direct de spoorweg-autori teiten zijn. Er moet zeer zeker voor het zoover is, nog heel wat voorafgaan. Wij waren misschien duidelijker geweest met te schrijven, dat er met kracht gewerkt wordt tot het verkrijgen of met kracht gewerkt wordt voor het tot standkomen van de lijn Waalwijk-Breda. Dit meenen wij te mogen handhaven. In een bericht d.d- 24 dezer uit Til burg aan de Maasbodedat overigens sterk riekt naar een overbrieving van onze mededeeling, wordt zelfs aan het slot gezegd Nog vernemen wij, van goed ingelichte zijde, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het plan ten zeerste toejuicht en zich ook beijvert voor de totstandkoming daarvan. Werkeloosheid. Zooals onze lezers weten en ook onder Binnenland kunnen lezen, is de staats commissie voor de Werkeloosheid, en waartoe ook de heer E. W. Klijberg- Pernot behoort, 1.1. Zaterdag geïnstalleerd en in verschillende subcommissies ver deeld. De heer Klijberg neemt zitting in sub commissie E., die op haar werkprogram ma heeft, de seizoenbedrijvennl. con- fectie-bedrijven, kleeding en hoeden voor mannen en vrouwen, schoenindustrie, eerlooierij en wasscherij. De commissie bestaat uit de heeren Mr. W. A. Methorst, directeur van het centraal-bureau voor de statistiek. Dr. F. van Gheel Gildemeester. E- W. Klijberg-Pernot. L. J. J. M. Poel. P. van Vliet Jr. Coneert, Voor een niet dicht bezette zaal had gisterenavond in »Musls* het aangekon digde concert plaats, te geven door Hermine Scholten, alt, Haarlem. Antoi nette Robert, piano, Haarlem en Willem Robert Jr. zang (bas) en declamatie, Tilburg. Het concert werd geopend met drie liederen voor bas door den heer Robert Jr. die hem ons direct deden kennen als kunstenaar, als een man die het zingen door en door kent, een artist, al moge zijn geluid niet geheel datgene weten te geven wat men er van verwacht. Met veel gevoel, met veel kracht wer den overigens de liederen voorgedragen, in alle nummers toch vertoonde zich o.i. de musicus, al kon de stem over 't geheel niet dermate bekoren. Het Hexen- lied,declamatie met accompagnement van piano, dit nummer voldeed zeer zeker uitstekend, gaf ons met de muziek, de tal van gemoedsstemmingen weer, die in dit gedicht van Ernst van Wildenbruch zich zoo onophoudelijk opdoen, en die door den heer Robert, hier minder daar meer, maar soms op meesterlijke wijze werden weergegeven. De altzangeres mej. Hermine Scholten mag zeer zeker zich het leeuwen-aandeel van 't succes van dezen avond toereke nen, een heerlijke volle, krachtige alt; zingende met veel gevoel, expressie en dictie, gaf zij het publiek in de liederen van Frans Schubert en in de kinder liederen uit »Levensmorgen< van Philip Loots, volop van hare heerlijke stem, goede voordracht te genieten. Mcj. Hermine Scholten heeft een uitsteken den indruk hier achtergelaten, heeft het publiek een groot kunstgenot doen smaken- De begeleiding werd met veel zorg en talent volbracht door mej. Antoinet te Robert, die in haar >Scherzo* van Friedrich Chopin kunstkenners meerma len in verrukking bracht door haar tech niek en vaardigheid, d<e ook haar als talentvolle pianiste een goede naam zullen geven. Het geheel was een kunstvolle avond, waarvoor wij den ondernemer den heer Robert dankbaar zijn. Jos. Groenen. De heer Jos. Groenen, bariton, heeft van het bestuur van Helmonds Gemeng de Zangvereeniging eene uitnoodiging ontvangen om 21 November a. s. de bariton-partij in Aschbrödel uit Hoft- mans Erzaldung, te komen zingen en naar wij vernemen aangenomen. Feestvcrgadering. Zondagavond had op de St. Paulus- ijaal ten 6 uur de feestvergadering plaats van de afdeeling Waalwijk-Besoijen van den Ned. R. K. L. A. Bond. Voor een overvolle zaal opende de Voorzitter de vergadering met den christelijken groet, heette allen hartelijk welkom en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Onder een daverend applans werden daarna 61 nlevwe leden geïnstalleerd. De vereeniging is hierdoor nu 321 leden sterk geworden- Vervolgens werd door den penning meester een half jaarlijksch en door den secretaris een jaarlijksch verslag uitge bracht. Door den Eerw. Adviseur werd op zeer interessante wijze het leven van de patroonheiligen St. Cnspijn en Crispini- anus geschetst. Talrijke malen vond Z Eerw. gelegenheid om het doen en laten van deze twee heiligen in toepas sing te brengen op de leden in verband met het sociale leven. Een langdurig aplaus bewees hoezeer Z.Eerw. in den geest der werklieden had gesproken. Tot president werd hierna met over- groote meerderheid van stemmen her kozen de heer B. Vesters. In een volgend nummer hopen wij op deze belangrijke vergadering nader terug te komen. Keuriug voor Nat. Militaire keuring voor de Nationale Mili- die gisteren en vandaag voor 't alhier heeft plaats gehad, heeft eenige nieuwe levendigheid voor gemeente gebracht. Naar wij met waren de militaire voerd, zoodat velen worden afgekeurd, en zoodoende zeer hooge nummers moeten opkomen. Voor Waalwijk werden er van de 14 liefst 11 afgekeurd en van andere plaatsen ging het al niet beter. Luchtvaart-teehnick, 1.1. Maandag hield de heer Henri Meijers in 't hotel Verwiel voor eene tamelijk bezette zaal eene lezing over luchtvaart-techniek. Spreker ging vanaf de ontwikkeling der na tot op dezen reeds zulke belang- dit gebied hebben De taire eerst weer onze genoegen vernemen, autoriteiten zeer voldaan over de inrich ting der verschillende gelegenheden voor de keuring. De keuring wordt zeer streng uitge- de eerste pogingen luchtvaart-techniek oogenblik, dat we rijke resultaten op bereikt. De lezing, die voor een gedeelte met lichtbeelden werd verduidelijkt, werd met belangstelling gevolgd en was op verschillende gedeelten heel Interessant, al werd voor dengene die deze sport ontwikkeling wat trouw gevolgd heeft, niet zoo heel veel nieuws gegeven. Hen mooie prijs. De heer Gevaert, klerk ter inspectie alhier had gisteren het geluk op zijn nummer 99564 van de verloting der TUburgsche tentoonstelling, den 2en prijs te zien vallen, nl. een landauer met paard. „Waalwijk Vooruit." Zondag j.l. speelde het le elftal van bovengenoemde vereeniging de aange kondigde competitie-wedstrijd tegen »Vriendenschaar* op het terrein te Tiel. De eindstand was 11. De >W.V* spelers meenden echter dat het punt door Vriendenschaar gemaakt, ten on rechte door den scheidsrechter als geldig werd verklaard en protesteerden zij tegen het toekennen van dit doelpunt. Uit diverse inlichtingen kunnen we opmaken, dat het proces door W.V. zal gewonnen worden en de eindstand dus allerwaar schijnlijkst in een 10 overwinning van W.V. zal worden omgezet. Het 2e elftal kon het niet verder brengen dan een gelijk spel 11. Voor a s. Zondag staan voor Waal wijk Vooruit geen bondswedstrijden op het programmadoch nog een gewich tiger ontmoeting èn voor het voetbal spel in het algemeen èn voor W. V. in 't bijzonder zal a. s. Zondag plaats hebben, n.l. de reeds aangekondigde propaganda-wedstrijd tusschen twee le klassers. Alhoewel de kampioenen der Oostelijk le klasse (Wilhelmina, 's Bosch) in 't begin van het seizoen, niet bijzonder goed speelde, zijn zij allengs beter ge worden. Moesten zij het in Enschedé met 6—3 afleggen, verleden Zondag verloren zij door onfortuinig spel op het kantje af met 10 van Vitesse (Arnhem.) Wel een bewijs dat het elftal in spelkwaliteit vooruitgaat. De cadetten-voetbalver. >Velocitas* (Breda) die als tegenpartij van Wilhel mina zal optreden, is dit seizoen in bij zonder goeden vorm. Met zeer veel lof wordt in de sportbladen over hun fair en vlug spel geschreven. De Bosschena ren zullen dan ook alle zeilen bij moeten zitten, om zich de vlugge cadetten van het lijf te houden. Met ongeduld zien wij dezen prachtigen strijd tegemoet. In het volgene nummer hopen we de namen der spelers te kunnen publiceeren. N. 0. G. Zondag namiddag 3 uur hield de afd. Waalwijk van het N.O.G. op >Musls Sacrum* een vergadering. Ofschoon niet slecht kon het bezoek toch beter zijn. De heeren Feberwee en Soeters werden met algemeene stemmen gekozen resp. als lid voor het Hoofdbestuur en id van de weerstands-commissie. De heer H. Verwiel bracht een flink verslag uit van de Alg. Verg te Delft, die hij als afgevaardigde had bezocht. Vol be wondering was hij voor de zeldzame tact van den heer Lancée, die op mees terlijke wijze die groote vergadering leidde. Hij spoorde verder ten zeerste tot propaganda aan. De heeren M. v. Gennip en J. C. Jansen werden aange wezen om rekening en verantwoording van den penningmeester na te zien. De Voorzitter, de heer M. H. v. d. Horst, sprak ten slotte een woord tot afscheid aan ons medelid, den heer Con- semulder, bij zijn vertrek naar Oost- Iodië. BAARDWIJK. Zondagavond had eene groote propaganda vergadering der Vakver- eeniging plaats. Als spreker trad op de heer Hermans de bekende secretaris van den Arbeid uit Maastricht.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5