87, Zondag 31 October 1909 32e Jaargang, eede Blad. Gemeenteraadsvergadering. u limit r in HEÜSDEN. (Slot 4. Vaststelling begrooting 1910. Van Andel. De commissie heeft de begrooting nauwgezet nagezien en be vonden, dat de financieele toestand goed is, althans in zooverre dat wij het jaar 1910 gerust kunnen ingaan. Ik ver zoek nu den secretaris de begrooting artikelsgewijze te willen voorlezen. De leden kunnen dan hunne aanmerkingen maken, terwijl de commissie het hare er dan aan kan toevoegen. De commissie acht het wenschelijk, dat ieder lid kosteloos een afschrift van de begrooting wordt verstrekt. Ik stel dan ook voor, in verband hiermede, de verordening regelende de heffing op leges in dien geest te wijzigen Voorzitter. Dat moet de raad zelf weten. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Veerman. Afdeeling 6 opbrengst van schoolgelden f 500 is daar de bijdrage, van Oud-Heusden ook onder begrepen. Voorzitter. Ja. De ontvangsten bedragen f 18,496,90. Van Andel- Kan u ook opgeven wan neer de secretarie geopend is voor het publiek. Voorzitter. Zeker, volgens de instructie van des voormiddags 912 en 's mid dags 24 uur. Van Andel. Art. 8 jaarwedde der ambtenaren van politie. De meerderheid van de commissie stelt voor om het salaris op f 400 te doen aanvangen en dan om de 6 jaar met f 50 te verhoogen tot een maximum van f 600. De min derheid was er voor om het salaris te doen aanvangen met t 400 en om de 5 jaar eene verhooging te geven van f 50. Het gevolg zou dus zijn, dat deze post met f 50 moet worden verhoogd. Voorzitter. Ja heeren, Burgemeester en Wethouders hebben, toen ze het voorstel om met f 25 te verhoogen, deden, de zaak genoegzaam overwogen. Het salaris is voor Heusden nu hoog genoeg. Wat is hier te doen en boven dien, welke capaciteiten bezitten ze. Een was, voor hij hier kwam, dekknecht op een boot waarvoor hij nu niet meer ge schikt is. Zij genieten nu een weekloon van f8,65, dat is een goede belooning. Als ze nu eens wat studie wilde maken om een diploma te behalen, dan zou er bij mij geen bezwaar bestaan om nog eenige verhooging te geven, maar nu niet. Ze staan toch zeker niet hooger dan een vakman en die heeft dat loon niet altijd, want zij hebben het zomers en 's winters vast. Maar ik zeg, als ze in alle deelen ge schikte politiemannen waren, is 't nog iets anders. Burgemeester en Wethouders hebben dan ook gemeend in deze niet verder te mogen gaan. Een weekloon van f 8.65 is nog niet zoo siecht. Van Andel. In Hedikhuijzen, in Vlijmen, ja zelfs in dat arme Veen hebben ze nog meer. Voorzitter. Daar hebben ze ook een volslagen politie man, een maréchaussée. Van Andel. Wij hebben de regeling zoo voorgesteld, overeenkomende met de brievenbestellers en rijksveldwachters. De Voorzitter zegt er niet voor te zijn. Toen de man 25 jaar hier was heeft hij een goud horloge met ketting gehad en hij was er mee tevreden. Bovendien, zegt de Voorzitter, heeft hij geen ver hooging van salaris gevraagd. Zou de raad daartoe overgaan dan zou men het van eene belasting verhooging moeten halen en dan zouden daarin zij moeten be talen, die minder dan f 8,inkomsten in de week hebben. Wij handhaven dan ook ons voorstel. Veerman. U spreekt van diploma. Nu gaat het toch niet meer aan voor v. Kuijk om dat te behalen- Doet bij eene eventueele vacature eene oproeping voor een gediplomeerde poli tieman. Maar voor zoo'n bedrag zal u nooit geen gediplomeerd veldwachter krijgen. Ik- steun dan ook het voorstel van Van Andel. Van Andel. Bovendien zijn van Kuijk eenige buitenkansjes ontnomen. Voorzitter. Ze verdienen allelei nog wat bij. Van Andel. Dat heeft de commissie niet geweten. De Prins. Ze kunnen niets bij verdie nen en doen ze dat, dan ontstelen ze het aan den dienst. L. de Mol. Gehoord de discussie's en gezien den finaniceelen toestand van de gemeente trek ik mij terug en verklaar met het voorstel van Burg. en Weth. mee te gaan. De Prins. En ik blijf mijn voorstel gestand- Voorzitter. Dat kan je doen met 't stemmen. Ik breng het voorstel van Burg. en Weth. om de verhooging op f 25 te behouden, in omvraag. Van Andel. Eerst toch het voorstel van de commissie. Die stelt een wijzi ging voor. Dat komt bij de begrooting voor. Voorzitter. Daar heb ik geen bezwaar tegen. Het aanvangsalaris bedraagt f 400, na 6 jaar f 450, na 12 jaar f 500, na 18 jaar f 550 en na 24 jaar f 600. De Jong. Als de commissie dan zoo goed wil zijn, te zeggen van welke post dit kan worden betaald. Van Andel. Uit de post van onvoor ziene uitgaven. Voorzitter. De begrooting is zoo krap mogelijk opgemaakt en daar is nu al f 100 van de post voor onvoorziene uit gaven afgegaan. Van Andel. Voor die afrastering. Voorzitter Nog eens een jaar wachten, dat zal 't beste zijn. Van Andel. De secretaris heeft mij gezegd, dat op andere posten wel wat overschiet. Voorzitter. Dat kan hij nu niet weten Je moet eerst zekerheid hebben. Van Andel. De commissie heeft van die afrastering niets geweten, dat voor stel had ook bij de commissie moeten zijn. Voorzitter. Je weet 't nu. Van Andel. De Hoofd. Omslag ver hoogen. Voorzitter. Dat moeten wij eerst aan Ged. Staten vragen. Van Andel. Dat is toch zeker geen bezwaar. Voorzitter. We hebben nu al heel veel moeiten om alles binnen te krijgen. U zou zoo niet spreken, als u bewust was van den aigemeenen finantieelen toe stand in Heusden. Ik zou u aanraden den Hoofdelijken Omslag niet te ver hoogen. Ik ben nu 30 jaar burgemeester en heb het altijd met 3000 gulden ge daan. Mijn beleid en optreden kan heel goed critiek doorstaan. Waarom moet de Hoofd. Omslag worden verhoogd. De politie heeft naar geen verhooging ge vraagd. Er is bij liet gemeentebestuur geen enkele vraag daartoe ingekomen. Van Andel. En dat adres van den Ned. Bond van Veldwachters dan. Voorzitter. Daar hebben wij niets mee te maken. Ik heb toen gezegd f 25 zullen wij verhoogen, de draagkracht der gemeente laat hoogere uitgaaf niet toe. De heeren moeten mij de bron maar aanwijzen waar wij uit kunnen betalen. De' begrooting is zoo krap mogelijk op gemaakt. Als een post, doordat de werk zaamheden zijn tegengevallen, is over schreden, waar zal je dan van betalen Van Andel. Zou u niet afvragen den H O. f 500 hooger te heffen. L. de Mol. De burgerij heeft toch reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te houden. Ik zou, vooral ook nog met 't oog op de te verwachten nieuwe wet, geen zwaardere lasten op de schou ders van de burgers leggen. Van Andel. Dat kan nog zoo lang duren. De Mol. De middenstand wordt toch reeds hard genoeg getroffen. De Voorzitter wijst er de leden op, dat die wet nu een oud wethouder van Amsterdam minister is geworden en tal rijke afgevaardigden er voor werken, wel zal worden aangenomen en dan zijn er plaatsen als Amsterdam enz. beter op, maar plaatsen als Heusden, Woudrichem en ook 's Bosch slechter. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van de commissie verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor het voorstel van de commissie stemden de heeren Veerman, Van Andel en de Prins, tegen de heeren De Jong, van Everdingen, de Mol en Vos. Van Andel. Bij hoofdstuk 3, art 6 kosten van het aanleggen van nieuwe wegen, straten, pleinen, pompen en an- de-e openbare werken, wil de commissie de vraag'stellen of vanaf de woning van den heer de Moor tot aan het tramstation geen steenenpad kon worden aangelegd. Bij nat weer is het daar een heele vuile boel. Vroeger heeft daar een weg gele gen doch voor de paardenkeuring is deze weggebroken. Nu vragen wij alleen l maar een steenen pad. Ik hoop dat wij nu weer niet voor verkwistend worden gehouden. De Voorzitter zegt, dat Heusden zich mag verheugen in 2 tramstations en goed verharde straten. Een weg op het Burchtplein is van grint en bij regen achtig weder is deze minder droog. Wie dan naar de tram moet en heel mooie schoenen aan heeft die hij niet wil vuil maken, kan bij van Delft opstappen dan kan hij altijd over goede droge straten loopen en maakt zijn schoenen niet vuil. De Voorzitter twijfelt er ook aarf of met 't oog op de monstering van de paarden daar een steenenpad kan komen. Bij winterdag en vorst worden die steenen glad wat gevaarlijk zou zijn voor de paarden. Ze hebben die dieren, wel aan een touwtje, doch dan nog kan je ze niet laten loopen waar je wil, vooral in Februari zou het zeer lastig zijn. Van Andel. De paarden behoeven toch juist niet aan de kant te loopen. Voorzitter. Ja, daar loopen ze 't meest. - Verder merkt de Voorzitter nog op dat in steden als Rotterdam en 's Bosch als 't regent de wegen ook smerig zijn. De heer van Everdingen wijst er op dat waar boomen staan het altijd vuil is. De heer de Prins dringt aan op een voetpad langs de school van den heer v. d. Ven. De Voorzitter zegt nooit een enkele bewoner dier straten te hebben hooren klagen, waarom dan nu kosten gemaakt- Er is geen geld. Vanwaar zouden de onkosten moeten worden betaald. De heer Van Andel merkt op dat vroeger door den heer van Hemert daar reeds op is gewezen. De Voorzitter wijst erop dat als men eenige minuten verder gaat men goede wegen heeft. Van Andel. Dat padje kan er nog wel af. Wij krijgen vanavond van alle kanten de wind van voren. De Voorzitter wijst er nog op dat bij het huis van den heer v- d. Ven zóó moeilijk een pad kan worden gelegd wijl het dan te hoog zal zijn en die weg daardoor dan weer in den zelfden treurigen toestand zal vervallen van vroeger. De weg zou dan eerst vanaf de school verhoogd moeten worden. Na nog eenige discussie wordt besloten deze aangelegenheid tot nader onderzoek aan Burgemeester en Wethouders op te dragen. Van Andel. Met genoegen hebben wij gehoord dat nabij de Vischmarkt een urinoir zal worden geplaatst. De commissie had nu nog een verzoek en dat is om weer banken op de wal te plaatsen. Voor de ouden van dagen is dat heerlijk als ze daar rustig kunnen genieten van het heerlijke Maasgezicht. Vroeger hebben ze er ook gestaan. Voorzitter. Voor de ouden van dagen is 't heerlijk ja, maar de jongen van dagen hebben ze weer gauw kapot gemaakt. Dat is 't gevolg van het goede toezicht van de veldwachters, wier salaris ge zoo wilt verhoogen Dat is zeker voor premie. Van Andel. Dan moet het hoofd der politie zorg dragen dat de veld wachters hun plicht doen. Voorzitter. Ik heb het herhaalde malen gezegd en ik stel er prijs op dit op te merken. Van Andel. Als de financiën mee vallen zou u er een proef mede kunnen nemen. U kan de toezegging nu wel doen een paar banken te zullen laten plaatsen. Er zal nog wel eenig geld overschieten. De heer Veerman is er voor om banken te plaatsen zooals die in Velp en om geving overal staan. Dat zijn van die eiken latten die diep de grond ingaan 't zijn banken zonder leuning en kunnen niet zoo spoedig worden stuk gerukt. Voorzitter. Als de raad het Dag. Bestuur dan wil machtigen om, als er geld over is, die banken te plaatsen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Alsnu wordt de begrooting vastgesteld op een bedrag van t 18496.90. 5- Wijziging begrooting 1909. Wordt besloten eenige kleine posten af- en over te schrijven- 6. Ingekomen stukken- a. Procesverbaal van kasopneming. b. Schrijven van den heer Recleben houdende mededeeling dat hij zijne benoeming als Regent van het Godshuis aanneemt. c. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring kohier Hoofd. Omslag. Voor kennisgeving aangenomen. Van Andel. Voor 1 October moet de begrooting en rekening van de Gods huizen zijn ingekomen. Waaraan is het toe te schrijven dat zulks nog niet is gedaan Voorzitter. Ik weet het niet. Ik zal de regenten een brief schrijven en het vragen- Dat is zeker uwe bedoeling. Van Andel Ja, als u het anders niet weet, wel. Hierna wordt de vergadering gesloten. DRUNEN. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Woensdag 27 October 1909 des avonds ten half zeven uur. Voorzitter Edelachtbare haer van Huiten. Ongeveer kwart voor zeven uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vo rige vergadering, welke, na een kleine op merking van den heer v. d. Geld, worden goedgekeurd en \astgesteld. AAN DE ORDE 1. Iugekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Sta'en, houdeude goedkeuring verkooping van gemeente grond aan den heer Timmermans te Waalwijk. b. Schrijven van Ged. Staten houdende aanmerking op de geldleening, groot f 5000. Voorzitter. Ged. Staten wenschen dat aanstonds met de aflossing wordt begonnen en minstens f250 worde afgelost. Wordt aldus besloten. c. Missive van den heer Burgemeester van Heusden aangaande de veekring. Voorzitter. Zooals de heeren weten zijn er besprekingen gehouden over de veekriug Er zijn altijd 10 gemeenten aangesloten en het bedrag dat wij gezamenlijk moesten be talen bedroeg ongeveer f300 per jaar. Vlijmen heeft teruggetrokken en Haarsteeg was nog twijfelachtig. v. Halderen. Elshout heeft zich ook terug getrokken. Ik heb het tenmiuste van C. Sanders hooren zeggen. Verder blijf ik er buiten. Voorzitter. Op de vergadering was een der wethouders tegenwoordig en hij heeft zich toen over niets uitgelaten. Van Speijk. Als er eenige niet meer aan sluiten, zullen de kosten wat hooger zijn. Wordt besloten wederom tot den kring toe te treden. Voorzitter. Op de begrooting voor 1910 zijn geen gelden uitg trokken voor de stier houders. Er is een contract dat zegt dat de bijdrage bedragen f 275 per jaar en dat 6 maanden van te voren bericht moet worden gegeven, indien men het contract wenscht te verbreken. Door een abuis is het contrat niet opgezegd, zoodat wij voor 4 maandeu in 1910 nog moeten betalen. Januari, Fe bruari, Maart en April moeten wij nog betalen, dus moet daar nog een post voor op de begrooting worden gebracht. Burge meester en Wethouders stellen voor dit bedrag alsnog op de begrooling te brengen en de post opbrengst hooilanden met dit bedrag te verhoogen. Brok. Alweer een schadeposfje. Van Halderen. Ze moeten nu de stier zoolang aanhouden zeker, Voorzitter. Natuurlijk, doen ze die weg, daa vervalt all s van zelf. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Bij het verhuren van landerijen is een misbruik ontstaan. Bij de verpach tingen worden de prijzen hoog opgevoerd en een jaar later wordt alweer minder be taald. Burgemeester en Wethouders stellen voor hier niet meer toe over te gaan. Wordt goed gevonden. Voorzitter. Van Sikkers is een verzoek ingekomen en nu weten de heeren dat adressen die zijn iugekomen na de vergade ring van het Dag. Bestuur niet meer in behandeling worden geDomen. Op verzoek van Sikkers echter breng ik het nog heden ter tafel. Door den Secretaris wordt het verzoek voor gelezen. Daaruit blijkt dat Sikkers Zonen agenten zijn eener bekende Stoomdrukkerij en verzoeken om vaD het drukwerk benoodigd voor de gemeente, ook hun eens wat te guunen, daar zij als ingezetenen dezer ge meente ook het hunne er toe bij dragen in de lasten der gemeente. Voorzitter. Er wordt in het adres niet vernoemd welke die goed bekende firma is die Sikkers vertegenwoordigt, doch de heeren zallen dat wel weten. Van der Geld. Ik voel er veel voor om de inwoners zooveel mogelijk te gunnen. Als Tielen alleen geen ageni heeft, maar Baijens ook dan is er niets tegen dat alle 2 die inwoners profiteeren. Voorzitter. Daar zou ik het Dag. Bestuur de vrijheid in geven, want weten de heeren nu of er 2 of 3 agenten tijn en bovendien er kunnen enkele gevallen voorkomen dat wij buiten de gemeente moeten gaan. Brok. Aanbesteden, zooals dat naar ik meen, in Kaatshenvel het geval is, zou dat niet gaan. Voorzitter. Dat wordt in Bosch ook gedaan, maar dat zou ik niet doen. Van Speijk. Ik zon ieder wat gunnen en wat niet kan, dat gaat natuurlijk niet. Brok. Je kon ook van te voren eerat prijsopgaaf vragen. Voorzitter. We weten toch wel of Je prijzen concureerend zijn. Wij krijgen zooveel prijscouranten gezonden. Als er misbruik van zou gemaakt worden, dan was het spoedig afgeloopen. Nadat de heer van Dal nog heeft gepleit voor aanhoadjng tot een volgende vergadering opdat het Dag. Bestuur de leden dan een staatje zou kunnen overleggen, wordt beslo ten, het drukwerk zooveel mogelijk te gun nen aan inwoners. Voorzitter, Op 't allerlaatste oogenblik is er nog een adres ingekomen v. d. Hanze. Zooals de heeren wel zullen weten wordt door de Hanze een cnrsns gegeven in het boekhouden. Van dozen cursus kaa ieder ingezetene gebruik maken. Ze vragen hier voor een subsidie van f 22.50 en om ge bruik te mogen maksn van een schoollokaal met vuur en licht. Ik stel voor dit te ver- leenen. Van Speijk. Dat hebben ze al meerjaren gehad. Van Son. Daar tullen wij eerst eens over praten, vooraleer we het maar zoo gauw geven. Is het wal nuttig dat zoo iets ge beurt, ze zeggen altijd dat de schoenmakerij geen kostwinning meer is. Voorzitter. Van Son, ge vergist u, 't is voor de handelscursus. Van Son. Ik versta het goed. Ik mag het toch zeker wel vragen. Voorzitter. Het is een cursus waar men- schen van alle ambachten aaa kunnen deel nemen. Willemse. Gij kunt er ook naar toe gaan als ge wilt. Van Son. Dan heb ik mij vergist en trek mijne woorden in. Afin, ik vergis me. Maar ik hoop dat het niet de laatste maal zal zijn dat ik mij vergis. Besloten wordt dezen post alsnog op de begrootiug te brengen. Voorzitter. Door de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzcis is deze post overschre den met f 105. Ik stel voor dit van de post fl. O. af te schrijven. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voor zitter deze vergadering. BES0IJEN. Vergadering van den Raad der gemeente Besoijen op den 27ste October 1909 des namiddags zes uren. Voorzitter. C. G Verwiel, burgemeester. Secretaris. J. P. J. Heudrikx. Tegenwoordig zijn de heeren J. Broeders, J. P. v. d. Heijden, H. Both en J. P. Groenen. Afwezig de heeren W. F. Klerkx an W. Brokken. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat het Dage- lijksch Bestuur op den 23ste September j.l. de boeken en kas van den gemeente-ont vanger heeft opgenomen, dat alles in orde werd bevonden en in overeenstemming daar mede een bedrag in kas was van f828,91. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter zegt dat Burgemetster en Wethouders voorstellen aan de bedenkingen bij Gedeputeerde Staten gerezen ten aanzien van een paar artikelen der ingezonden alge meene politieverordening, in de vorige zitting ter kenn's van de leden gebracht, tegemoet te komen. Zoo zal de ontheffing van de verbodsbe palingen in art. 9, om vermomd of onkenbaar gemaakt in het openbaar te verschijnen, vuurwerk af te stekenbinnen honderd meters van de bebouwde kom der gemeente vuurwapenen af te schieten, door den bur gemeester en niet door burgemeester en Wethouders kannen worden verleend zooals primitief stond aangegeven. In art. 17 zallen de woorden door fbar- gemeester en wethouders' als verkoopers vau geschut vee waarvan de eigenaar na vooraf gaande afkondiging zich niet heeft aange boden, worden geschrapt, opdat ook andere tot verkoop bevoegde ambtenaren niet zijn uitgesloten. De verordening wordt nu in haar geheel opnieuw vastgesteld.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5