uminer 87. Zondag 31; October 1909. 32e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. Viel op haar neus. ANT0 0N TIELEN, Uitgevek: Ingezonden stukken. Reclame. Vreeselij ke pijn. BUITENLAND. België. Frankrijk. Griekenland, WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Neemt uw maatregelen bijtyde. Het komt dikwijl»voor, dat meuichen aan nier- of blaaskwalen lijdende z:>, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oor zaak van hun kwaal. De verichijnielen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voordoentiient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaams- geeteldheden bij verschillende menschen. WaalwUksrhe en liangstraatsflie Courant, Fas Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fU.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den ADVtRTaNTiËN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eD advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) CRITIEK. Deok niet mijnheer S. V. dat ik een twistgeschrijf In 't leven wil roepen door U aan de kaak te stellen als leugenaar over le dat gij niet alleen mijn vorig schrijven hebt gelogenstraft en 2e dat gij de vrijheid hebt genomen mijn io- cognito-initialen te gebruiken al hebt gij deze dan ook omgedraaid, neen, doel dezes is veeleer mij (J van den eencn kant mijn excuus aan te bieden en van den anderen kant nog eenige onthullingen te doen over onze Drunensche politiek. Ik heb me nou eenmaal voor genomen en dat wist Gij misschien niet de Drunensche politiek die sedert jaren leefde als »Uuïje van de Telegraaf* eens in het volle daglicht te stellen. In het avondlicht stellen zegt men nou eenmaal niet, anders zou dat ook wel kunnen doch daarvoor zou electrisch licht noodig zijn en geen olielampkes. Mijn excuus dan voor mijn onwetend heid. Het overviel me als eeu sneeuwstorm in het voorjaar, koud en «kelig werd ik er van toen ik las dat onze gemeente r-.ad kon vergeleken worden bij een tooneeltroep. Neen werkelijk Ik had on der die lui geen acteurs verwacht- Dat er hier zijn die iets op dat gebied kunnen presteeren ben ik een 14 da^en geleden gewaar geworden, toen ik na mijn entrée kaartje gekocht te hebben het nieuwe congregatie gebouw betrad om de ope ning bij te wonen. Dat men op het Gemeentehuis ook zulke aardigheden uithaalde had ik niet gedacht. Bij mijn schrijven ging ik na tuurlijk van de veronderstelling uit dat als de heeren zeggen, om maar een woord te noemen zwart*, ze dan ook zwart bedoelen en geen rood of wit. Dat de Drunensche jongelui daar op de planken komen om het aangename met het nut tige te vereenigen is geoorloofde comedie doch zooals LJ het afschildert, van onzen Raad niet. Nu ik toch indirect aan 't vertellen ben over onze Congregatie wil ik den korrespondent van de »Echo* er even op wijzen dat hij zijn verslagen wat nauwkeuriger moet maken. In het verslag van den feestavond der Congre gatie o. a. waar de H. E- Heer Selten de rede van den Eerw. Heer van Kessel beantwoord, maakt hij melding van »autoriteiten en burgemeester» die met hunne vereerende tegenwoordigheid de feestelijkheden opluisterden. Dit is niet correct. Spreker heeft alleen gezegd autoriteiten* en zal waarschijnlijk alle officieele personen daaronder wel begre pen hebben. Indien de korrespondent iemand had willen verheffen in zijnverslag dat hij dan een woord van lof had ge bracht aan onzen Eerw. Kapelaan de Kort, wien voorzeker het reuzenaandeel toekomt van de tot standkoming der nieuwe Congregatie, misschien heeft de eenvoudige priester zijn naam niet ge noemd willen hebben doch zij die even als ik met hem veel omgang hebben zullen het allen getuigen, dat we grooten deels aan zijn ijverig werken en rusteloos arbeiden de nieuwe congregatie te dan ken hebben. Dit had de verslaggever wel even mogen releveeien want: Eer e wien eere toekomt Nu wat anders. Zooals de lezer weet wordt of is er een landbouw cursus geopend, waarvoor de gemeente dus schoenmakers en iedereen - eene subsidie geeft in den vorm van locaal, vuur en licht. Dit is niet in eene openbare raadsvergadering behandeld en schijnt zonder commentaar èn door de raadsleden èn door de ge meentenaren toegezegd te zijn. Is dit »commc il faut* waarde lezers Mag men eene telefooncel bouwen (be perkt belang) eene landbouwcursus geven (eenzijdig belang) en een schoenen cursus weigeren die er het meest van allen noodig is Het eene zoowel als het andere kost geld doch de vakcursus was het eerste aangevraagd. In èéne vergadering werd besloten de telefooncel te bouwen, zonder vergadering werd subsidie voor den landbouwcursus toegestaan, dtie vergaderingen heeft de vakcursus al mee gemaakt en nog is hij er niet. De grootste meerderheid der bevolking van Drunen wijdt zich aan de schoenmakerij en voorzeker zal er onder hen eene gisting ontstaan waarvan men momenteel nog niets merkt doch die mettertijd zal uitbreken vooral nu de winter aanbreekt en de ouders met hunne kinderen geen raad weten. Twist en tweedracht zal het gevolg zijn zoodra ze zullen gaan bemerken dat het aan hen ligt, die ze eens als hun vertegenwoordigers hebben gekozen, dat er geen gelegenheid meer bestaat voor hunne kinderen om het vak te leeren. De heerboertjes wat zwaardere belas ting opleggen zooals de >Montmorency aangeeft zal wel niet veel helpen want voor telefoon en landbouwcursus is wel geld dus daaraan ligt het niet, over de schoollokalen-quaestie zal ik maar niet veel zeggen want dit is een uitvlucht* van de ergste soort. Waarom wordt daar nu over gespro- kc- terwijl In de Wolfshoek al lan een hulponderwijzer had moeten zijn. Dir kan geschieden als er 25 leerlingen zijn; het moet gebeuren als er meer dm 40 zijner zijn cr pl m. 44, de kosten komen grootendeels voor het Rijk en nog is er geen. Het blijkt uit alles dat men de schoenmakers in ons dorp met alle mogelijke middelen van de baac wenscht te schuiven. Een andere gevolg trekking tenminste is moeilijk te maken. Er zal echter naar wij hopen spoedig een einde aan dezen toestand komen wat dan ook dringend noodzakelijk is. Binnenkort zal er wel meer actie ko men onder de hier bedoelde lui want ik heb een voorgevoel dat er meerdere onthullingen te wachten staan. Tot zoolang dus nog gewacht. V. S. D. Daar ik deze week aan het wandelen was op de heide, dacht ik bij mij zei yen, laat mij eens neven van Son door de steeg naar achteren gaan; de weg dacht ik zal wol be gaanbaar zijn want daar achter wonen toch ook mensclien. Nu in het eerste begin was lij nog al begaanbaar maar toen ik bij de huizen kwam, toan dacht ik, hoe moeten hier de meuscheu toch droog door komen, het was niets dau water en slijk al wat er te zien was. Ik kan het niet anders vergelijken dan bij een modderpoel. Eu daar moeten dan de bewoners uit de bosschen dagelijks door marcheeren. Het is dan ook geen won der, dat de menacben zoo klagen, dat er nooit of nimmer iets aan den weg wordt gedaan. En nog te meer daar zij in die buurt, nog wel voorzien zijn van een Wet houder. Voor eenige jaren toen de heer van Son tot lid van den raad w»s gekozen, gingen de bewoners van de hei er groot op dat van Son was gekozen, want die zon de belangen van de hei en de bosschen behartigen. Maar wat «iju de menschen teleurgesteld. Er wordt ook al" niets meer gedaan dan vroeger. Ik geloof wel, wanneer de Edel Achtbare Heer Burgemeester dagelijks dien weg moest pasaeeren, dat er dan ftauw verandering in gebracht zou worden. En dau hoorde ik er nog bij, dat er onder die menschen ook nog zijn, die zijn aangeslagen in den hoofdelijken Omslag. Het was heel wat nuttiger geweest wan neer de centen die nu worden weggegooid aan een telephooncel, waren gebruikt »oor het verbaleren van bovengenoemden weg. Want op zij l minst genomen, mocht dat water en slijk wel vervangen worden door keien want het is meer dan treurig in welk een toestand de menschen zich hier bevinden. In de hoop dat van bovenstaande de vroede vaderen wat mag in de ooren klinken en een spoedige verbetering in deze toestanden mag gebracht worden, verblijf ik met hoog achting, BENJAMIN. Drunen, 29 October '09. Het verschil tusscheu het in het openbaar veranderen en bedekt houdeu zal thaus wel duid-lijk zijn. Tot groote verbazing der gemeente was er bij de op Dinsdag j.l. gehoudeiijstemming voor den gemeenteraad niet veel belang stelling. Zelfs de „inspecteur" ontbrak. Nu, zoo'n inspecteur kost geld, en helpt ook niet veel om onderonsje* tegeu te gaan. Ne«n, dan is het beter dat cr nog eens klare{n) wijn wordt geschonken dat helpt beter dau zoo'n iuspecteurtje. Dan kunnen onzs vroolijke gastau nog eens zingen van „drinken we nog 'u drupke" enz er- kiezingeu zijn anders zoo allerjennigst ver- velend. Daar onze (geachte?) X in een d-gbiad, om kracht aan zijne beweringen bij tc zetten, zijn toevlucht neemt tot scheldenwaardoor zijn ontwikkeling, welopgevoedheid en het gelijk dat hij heeft zonneklaar moeten blijken, hoop ik dat het Haarsteegsche publiek van mijnen kant geen „barbaarsch?* persoonlijkheden verwacht. Anders moet ik het fatsoeushalve teleur stellen. SABATINI. Pillen, het grootste nieren- en blaasgenres- uiiddel, dat de nieren hun verloren kractit weergeeft. Zij maken deze organen weer gsschikt voor hun omvangrijk werk om htt bloed te suikeren. Let er op, dat de haudteekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewij ze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed Orie-Damoulin, Markt Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zi'S doozen. 1 4 L1 Wij hebben een paar zinnen moeten schrappen Het verslag van onzen cor respondent was o. i. zeer goed geen woordenslfterij als 't u belieft, ook wij brengen gaarne hulde aan kapelaan de Kort- Red. Mijnheer de Redacteur. In uw blad van 20 Oct J. 1. komt voor, een ingezonden stuk van „Montmorency, waarin aan het Bestuur der Gemeeute den raad wordt gegeven, den hoofdelijken omslag te verhoogen en de verhoudingen beter te regelen, wat evenwel niet strookt met mijn gevoelen. De omslag is hoog genoeg. Een betere regeling mocht wel worden getroffen. Er zijn nog meer voorbeelden van slechte verhoudiugen, o.a. twee gebroeders Een met een zeer groot aantal kindereu, en een met veel minder telgen gezegend, doch lid van dan gemeentenraad en vermoedelijk daarom betaalt hij ongeveer de helft van den eerste. Manscb erger je niet. Ie da nie gek De burgerij wetea ze hier nog al aam te pakkan, en wordt beelemaal niet ontzien. Zou dat ziju omdat d« industrie hier zoo goed vooruitgaat Er is hier nog al indus trie of zou het zijn omdat de verdiensten ia zooveel slechter conditie zij a Met vriendelijkeu dank voo.' verleende plaatsruimte. Drunen 28-10-09 BRUTUS Wij waren zoo vrij een gedeelte te schrap pen, als zijnde eene geheele particuliere zaak. RED. Geachte Redecteur. Verleen mij een plaatsje in uw veel gele zen blad, voor het volgende, bij voorbaat mijn dank. Daar de laatste dagen nog al eens over Crunen is geschreven, wensch ik ook wel eens wat ten berde te brengen. HAARSTEEG, 27 Oct. 1909. Geachte Heet Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van X. in uw blad van 24 Oct. wensch ik eenige opmerkingen te maken. Zich vergissen is menschelijk dit bew.jst onze inzender. Hij meent toch dat „Sabatini* in zijne gemeente woontdoch heeft het glad mis. Hij behoeft zich niet ongerust te maken. Er wonen heurch geen Italianen in Uwe gemeente mijnheer X. Maak u niet ongerust over die degenslikkers, ventje, eu krijg maar geen kippenvel. Vervolgens vergist gij u door te verklaren dat de burgemeester zich vergist had door een lijet aan te nemen die onwettig was. Hij w»s verplicht die aan te nemen daar ze door «eu voldoend aantal kiezers onderteekend was. (Art. 58 kieswet.) Noch in het procesverbaal, noch in het bewijs van ontvangst was echter vermeld dat de opgave niet tan de door de wetgestelde eiachen voldeed. Hoe moest die worden hersteld? De bekwame inzender had er wel raad op geweten 1 Hij had natuurlijk die wettelijke voorschriften, volgens welke de verbetering moet geschieden, niet weggecijferd Maar waar zijn die wettelijke voorschriften, Amice? Waarom noemt gij ze niet terwijl ge er over spreekt Indien ze bestaan, noem ze dan en wanneer ze niet bestaan hoe komt ge dan op het lumineuze denkbeeld om ze te laten wegcijferen Wacht maar eens tot dat zijne Ex. op het kussen zitten. Dan zal hij eens laten zieu hoe men een wettelijke bepaling nakomt die niet bestaat. Hoe moest nu die verandering (lees „knoeierij*) bedekt blijven? Nu meent onze snuggere inzender misschien dat daartoe het veranderd procesverbaal werd aangeplakt in afschriftdu« voor een ieder zichtbaar. De menschen konden dus «le aangebrachte ver anderingen zien. Ja; nu zulk een verlicht persoon als iusender X de handelingen van bepaalde personen in zijne gemeente aan de kaak wil stellen, en dus maar vast begint met fitterijen, zal het publiek dat thans op 4e Haarsteeg ook zoo dom niet is wel be grijpen waarom het X te doen is. Dank zij denKlooaterbalsem genezen. De Heer L. Post, bakker te Bilderdam, gemeente Leimuiden, schrijft ons „De KLOOSTER B AI «SE M is een won dermiddel. EeD uit duizenden". Mijn doohtertje Willemientje, oud 8 jaar, was met haar neus zoodanig op een klomp gevalleD, dat ik en mijne omgeving niet anders dachten, of de neus zou nooit meer genezen, zoodanig was hij gekneusd. Het kind leed vreeselijk veel pijnen, totdat ik den KLOOSTERBALSEM aanwendde, dien ik haalde bij den Heer Th. Beuk te Lei muiden. In acht dagen tijds was zij daarmede volkomen genezen. Iedereen hier in de buurt roemt daarom den wonderdadigen KLOOS TERBALSEM, hstgeen U gerust rnoogt bekend maken. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk oude en nieuwe wonden, open beouen, zweren, ziekten der hoofdhuid, aambeien, rheumatiek en alle rheumatische aandoeningen. Bij gebruik van den Kloosterbalsem worden de pijnen on middellijk verzacht en volgt de genezing spoedig en zeker. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus 1 Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depothouders. Oe cholera tc Boom, Over de meest waarschijnlijke oor zaken van de cholera-epidemie in Boom, schrijft het »H. v. A.< >Op Woensdag 22 October laatstleden keerde een genaamde Hellemans van ziju werk huiswaarts. Hij was werkzaam te Willebroeck aan de vaartwerken van Brussel-zeehaven. Hij had water uit de vaart gedronken en ook veel ander vocht, daar hij totaal dronken was. Te huls ging hij geweldig aan het braken, zonder purgatie werd zijn lichaam geledigd en de huisgenooten waschten en kuischten hem zooals het behoorde. »Doch men beging deze onvoorzich tigheid Met den emmer, die bij deze reiniging had dienst gedaan, putte men water uit den open bronput, die voor heel de gebuurte dient. Gansch de put werd alzoo besmet en al wie in de buurt 's anderendaags van het putwater dronk, erfde de kwaal, waarmede Hellemans naar huis was gekomen. »Van de Schomme werd de ziekte overgebracht naar den Hoek door een familielid, dat in de eerste besmette huizen een bezoek had gebracht. Wederom is een der verdachten overleden. Doordat de nieren hun plicht niet behoor lijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de gewrichten en «pieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u reuma tisch. De urine laat een bezinksel achter en komt .pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden, en met een scherpen onaangenamen reuk. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de boven staande vertoonen, is dit eeu bewijs, dat de nieren te kort schieten in hun plient om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urineka- nalen, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo «poedig mogelijk heden nog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Volgens de openbaar gemaakte ambte lijke statistiek van geboorte en sterfte is de bevolking van Frankrijk in het eerste halfjaar van 1909 achteruitgegaan. Het aantal sterfgevallen over het halfjaar is 28,203 hooger dan het aantal geboorten. Het eerste halfjaar van 1909 steekt in menig opzicht ongustig af bij het eerste halfjaar van 1908minder geboorten, meer sterfgevallen, minder huwelijken, meer echtscheidingen. Met vergelijke de getallen- In het eerste halfjaar van 1909 werden er 398,710 kinderen geboren (tegen 411,402 in het overeenkomstige tijdvak van 1908) en stierven 426,913 personen (tegen verleden jaar 401,894). Het aantal huwelijken is voor het verloopen halfjaar 156,294 tegen 162,495 in het eerste halfjaar van 1908). het aantal echt scheidingen is 6148 (tegen 5605 in het eerste halfjaar van 1908). Na het landleger beginnen nu de officieren der marine zich te roeren, en in navolging daarna beginnen de lagere ambtenaren zich tegen de hoogere collega's te verzetten. Men ziet de toe stand duister in, gelukkig hebben de vier beschermde mogendheden van Kreta aan den bond van officieren doen wetefi dat zij de minste actie tegen het regeerend vorstenhuis niet zullen dulden, maar dan direct tusschenbeide komen. 't Is niet bij actie gebleven, een marine officier Typaldos heeft zich met 3000 man meester gemaakt van het arsenaal en de torpedo-vloot, maar men beschouwt dit ook in marine-kringen als een onzin nige daad, en de regeering is vastbe sloten de wet te doen eerbiedigen. De laatste berichten luiden ATHENE, 29 October. Het leger en de pantserschepen hebben op de torpedobooten geschoten, die het vuur beantwoord hebben. Eén torpedoboot is geraakt. Het tuighuis is in handen

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9