Nummer 89. Zondag 7 November Ui09 32e Jaargang* Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering. BEKENDMAKING. Ingezonden stukken. BINNENLAND. ARBEIDSWET. DEUNEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 3 November des avonds ten 7 uur- Voorzitter de Edelachtbare heer G. van Huiten. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzit ter de vergadering. Aanwezig alle leden De Voorzitter verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houden de mededeeling dat de Aanslag van H. van Son wiens inkomsten zijn geschat op f 900 en het belastbaar inkomen op f 650, zijn gehandhaafd. b. Schrijven van het bestuur der Hanze houdende dankbetuiging voor de ver leende subsidie, groot f 22,50. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Benoeming v^p onderwijzers, noo- dig voor het herhalingsonderwijs. Voorzitter. Voor de Wolfshoek hebben zich 10 en hier bij den heer Klerx zien heb, in Besoijen of Waalwijk, daar stonden van die leiboomen en plat ge houden. Die zullen niet zooveel nadeel aanbrengen. Willemse- Canada's of iepenboomen zijn niet goed wel lindenboomen en die doen niet veel schade ook. Voorzitter. Aan één of aan twee kan ten dan, niet te dicht opelkaar. Van Speijk. Voor de huizen ben ik niet tegen maar voor de landerijen is 't slecht. Van Halderen. Piet de Gouw klaagt er daar ook over. Van Dal. Je kan toch niet gaan be ginnen met alleen maar voor de huizen boomen te zetten. Dat zal daar toch wel veel bebouwd worden. Vij zullen de boomen dan moeten zetten tot zoover de weg vernieuwd wordt. Voorzitter. Wij kunnen nog wel eens wat wachten, 't Behoeft toch niet eerder gedaan te worden voordat aan den weg wordt begonnen. Wij kunnen dan eerst nog eens informeeren en eens hooren wat deskundigen er van zeggen. Aldus wordt goedgevonden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. 7 leerlingen aangemeld, maar gewoon lijk komen er nog bij. Van der Geld. 't Is niet veel. Voorzitter. Ik zeg, in den regel komen er meer bij- Van Son. Voor zoo'n groote gemeente is het maar weinig belangstelling. Brok. Kunnen wij die leeraars niet bij acclamatie benoemen. Voorzitter. Dat gaat, niet 't is wettelijk voorschrift- Van Son. Vroeger is wel eens gezegd dat er 8 leerlingen moeten zijn vooral eer het wordt gegeven en hier zijn er nu maar 7 Maar enfin, als er dan nog bijkomen... Hierna worden benoemd de heeren Klekx en van Delft- 3. Bespreking gedeeltelijke vernieuwing Papensteeg. Voorzitter. Vroeger is besloten dc Papensteeg vanaf de waterloop tot die berg te vernieuwen 't Doet mij voorkomen, naar aanlei ding van inlichtingen die ik van des kundigen heb ontvangen, dat het beter is met die vernieuwing te wachten tot het voorjaar. Dan krijgt men veel beter werk. Met het zand rijden zou het nu een modder en baggerboel worden. Nu wel steen op doen, maar in 't voorjaar zand hten rijden en 't werk doen verrichten dan zal men veel beter werk krijgen. Van Dal- Wij kunnen het zand veel voordeeliger laten rijden in den winter. Van Speijk. Als 't sneeuwt en regent heb je er niet veel aan. Van der Geld. Maar beginnen voor dat men de akkers begiot te bebouwen. Willemse. Zijn er veel onkosten aan. Voorzitter Ja, dat gedeelte is noga] slecht en daarbij veel te laag. Wordt besloten den weg in 't voor jaar te doen verbeteren en nu de daar voor benoodigde steenen te koopen. Van Dal. Indertijd is besloten langs die weg boomen te zetten. Dat zal nu onderhand wel gaan. Voorzitter. Is die weg daar niet wat smal voor. Van Dal. Breed genoeg, Vroeger was hij ook zoo breed. Brok- De weg wordt er te mooier door. Van Speijk. Mooier wel, maar ook vee slechter. Van der Geld. 't Heeft z'n mee en te- LANDWEER-INSPECTIE. gen. Van Dal- Ik zou 't dan vooreerst niet doen dan tot zoover de weg is aange legd. 'tls vroeger besloten geweest. De heeren zullen het nog wel weten- Willemse. Besloten geloof ik niet. We is er over gesproken. Van Son. Over 30 of 40 jaar heeft de gemeente eerst iets aan die boomen Voor wat schaduw zijn ze goed, maar of't beter is weet ik niet. Van Dal. In de Wolfshoek stonden vroeger ook boomen- Die moesten toen op hun verzoek eerst worden opgeruimd en toen er een half jaar eens geen boo men hadden gestaan verzochten zij weer om spoedig boomen te plaatsen. Willemse. Ze behoeven hier ook niet zoo dicht te staan. Van Dal. Ze kunnen ook wel een beetje plat worden gezet. Ik ben van de week naar Tilburg ge weest en nu weet ik niet of ik het ge- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hedikhuizen, 1 November 1909. Geachte Redactie Alhoewel ik me beslist had voorgenomen mijnheer Sabulini niet meer te antwoorden, noopt hij mij dit toch te doen, wanneer hij me sommeert de wettelijke voorschriften te noemen, waarmede door onzen burgervader in strijd is gehandeld. Het ware van hem verstandiger geweest koest iu zijn hok te blijven, want op een degelijke verdediging zijnerzijds wacht nog geheel Haarsteeg. Al uw ingezonden stukken van begin tot eind was niets dan kletskoek, waar we niets mede te maken hebben, doch ge wilt u, door om de zaak zelf heen te draaien, nog verdedigen. Alvorens u dan die wettelijke voorschriften te noemen, welke er volgens u niet bestaan, meen ik me niet vergist te hebben, als ik schrijf, dat onze Italiaan in Haarsteeg woont. Qe kunt wel zeggen van niet, we weten wel beier eu papier is geduldig, dat weet ge ook wol, waarde Sabatini en waar u schrijft, dat bij de j.l. Dinsdag gehouden verkiezing de inspecteurniet tegenwoordig was, daar mag ik veilig van afleiden, dat ge nog al dicht bij 't vuurtje zit. Doch ter zake want ik heb haast om mijn Zondagach bittertje niet mis te loopen. Ik had het toch niet zoo onjuist voor, wanneer ik veronderstelde, dat de burger vader en zijn persooneel niet voldoende op de hoogte waren met de wettelijke voorschriften in zake verkiezingen en om mijnheer Sabatini van antwoord te dienen ware het voldoende, dat ik hem dan eens de vraag liet oplossen; Waarom hébben Gedeputeerde Staten dezer rooincie besloten om de Kort niet toe te laten en xoaarom werd er een nieuwe ver kiezing uitgeschreven Gedeputeerde Staten deden dat zeker om in Haarsteeg nog eens een lolletje te laten hebben met eene nieuwe stemming. De motieven, die t»t het besluit van Gedeputeerde Staten hebben geleid, moesten toch getoetst worden aan de wet en ware deze goed nagevolgd, dan had dit College de niet-toelating van de Kort niet uitgesproken. Mijnheer Sabatini schijnt echter meer wetskennis te bezitten dan Gede puteerde Staten en hun bekwame ambtenaren en dat denkt hij zelf ook, doch Haarsteeg's ingezetenen weten wel beter. Het ware dus onuoodig de wettelijke voorschriften op te sommen, daar het besluit van Gedeputeerde Staten m deze kwestie al uwe sommatie's en uw geschetter in den wind slaat en toch wil ik het doen. Ik heb me dan de kosten getroost om even een Kieswet en een Gemeentewet te koopen en lees daar in art. 52 >De in levering der opgaven geschiedt persoonlijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De candidaat kan hierbij tegenwoordig zijn. De burgemeester stelt een bewijs van ontvangst ter hand aan deugenr, die de opgave inlevert/' En nu vraag ik u iu gemoede, mijnheer Sabatini, is met dit wetsartikel niet geknoeid f Van Oudheusdea, die zijn eigen lijst inleverde, had dez^ niet mede ouderteekend, terwijl hiervan geen melding werd gemaakt in het bewijs van ontvangst. Ja, later, toen hij op de Secreiarie werd geroepen, ontging hij een nieuw bewijs van ontvangst zijner candidaat- stelling. Tot deze handelwijze was de bur gemeester niet bevoegd en dat noem ik nogmaals knoeien.* Ten tweede Volgens art. 51 der Kieswet geschiedt de candidaatstelling van 94 uur en wanneer ik dan 'de Gemeentewet opsla en art. 10 nalees, dan staat daar in de derde zinsnede [goed hooren mijnheer Sabatini) „op den dag der verkiezing, zoodra de door de wet tot het inleveren der opgaren van candidaten bepaalue tijd is afgeloopen (dus om 4 uur van denzelfden dag) sluit de burgemeester de lijst der candidaten, terwijl volgens de vijfde zinsnede van dat artikel de burge meester onmiddellijk dus geen twee dagen later) procesverbaal opmaakt, voor een ieder ter inzage nederlegt, in aftchrift wordt aan geplakt en tegen betaling verkrijgbaar wordt gesteld. Hoe i» nu de handelwijze van den burger vader te beoordeelen aan de hand dezer wettelijke voorschriften Hij moest om 4 uur een procesverbaal opmaken (onmiddellijk zegt de wet) dat aauplakken enz. Nu, dat deed hij, hij maakte het om 4 uur op en hij plakte het aan, doch wat deed hij nog meer, twee dagen nadienging hij het weer veranderen en opnieuw aanplakken. Ik had even goed 2 dagen na den dag der candidaatstelling met een lijst kunnen komen en tot onzen burgervader gezegd hebben, hela, ik heb hier nog een candidatenlijst, zou je er geen kans toa zien om hem ook nog in stemming te brengen, 't is er een van onzen kant, daar kunt ge wel wat voor over hebben en dan had onze burgervader misschien ook wel gezegd, dat kao nog w.-lSic^ schrijf eens gauw een bewijs van ontvangst en plak eens gauw een nieuw proces-verbaal kruidenier komt binnendringen, of door hun aan een voerman of andersinds gelast wordt, het gewenschte voor hen uit den vreemden mede te brengen, terwijl er hier toch ook ziju die hun graag aan billijke prijzen goede waar zouden willen leveren. Treurig ten slotte is ook nog, dat er onder hen zijn die telkens wanneer er een zekeren vreemde Manufacturer in Drunen komt, bij hem als 't ware een tehuis vindt, en niet tevreden is door zelf alles van hem te koopen, doch hem bij elke voorkomende gelegenheid een ander aanbeveelt, zij het dan ook door de hulp zijner welbespraakte wederhelft. Naar mijn bescheiden meening kunnen en zullen de hier bestaande Manufacturers toch even concurreerend leveren als die, vreemdeling. Waarlijk treurig is het, dat door deze lieden iu Drunen zoo wordt voortgegaan, dewijl zij juist het middenstandsbelang dienen te begrijpen en te steunen. Ik hoop dat deze weinige regelen onze beDngen-vertegenwoordigers zullen ter harte nemen en niet meer voor den een of ander, ver gezochten uitvlucht naar den vreemde zullen gaan. U Mijnheer de Redacteur nogmaals dankend, EEN NERINGDOENDE aau. Ja, maar burgemeester zou er misschien geantwoord zijn, de oproepingskaarten zijn al verzonden. O, dat is niets, zou onze burgervader zeggen, veldwachter 1 ge moet alle kiezers eenB gauw afloopen, hier hebt ge een potlood en dan vraagt ge de oproepings- kaart ec schrijf daar nog bij den naam van „Peer Bovenkamer" dan is de zaak in orde Waarde kiezers, deze handelwijze wa3 juis'. dezelfde, als op de oproepingJkaart een naam doorslaan, Eq voor ik nu mijn betoog sluit, wil ik mijnbeer Sabatini nog even wijzen op art. 55 tweede zinanede der Kieswet waar staat, dat elke kiezer 8 dagen voor de stemming een kaart thuis ontvangt, waarop o.m. voor moeten komen de namen en voorletters der candi daten. En nu komt de veldwachter, nadat de kiezers deze kaarten hadden ontvangen uit naam van den burgemeester daarop een oaara doorslaan, 'u mooie panhoe te handelen als de kiezers dat nu eens niet hadden toegelaten En nu basta, beste Sabatini, goede wets kenner, ik sluit dit stukje met mijn beste wcnschen voor de toekomst, ik hoop van harte, dat ge uw wettelijke voorschriften wat beter zult leeren, dan zullen er ook geen relletjes meer in onze gemeente komen en geeft uw het denkbeeld iu overweging om eens een handleiding te schrijven over de kieswet; zoo'n door u geschreven werk zal iu een bepaalde behoefte voorzien en voor zeker veel aftrek vinden. Ik voor mij bestel direct een exemplaar om wat beter mtt de verliezings-manoeuvres in onze gemeente op de hoogte te komeu. Met kiezersgroet X. Wjl „Sabatini" nog eens antwoorden dat kan hij doen, maar dan wordt 't debat ge sloten over deze zaak. Red. Drunen, 4 Nov. 1909. Mijnheer de Redacteur. Verleen mij e. v. p. een bescheiden plaatsje m Uw veel gelezen blad, bij voorbaat hiervoor mijn dank. Wauneer elk rechtgeaard burger zich eenigmate verplicht gevoelt om zijae mede burgers zooveel mogelijk te helpen en te steunen, dan mag dit toch voorzeker wel verwacht wordeu van diegenen welke eenmaal gezegd hebben, de belangen van Drunens ingezetenen iu alles zooveel mogelijk te behartigen en te bevorderen. Naar aanleiding vau bet verslag, voor komende in Uw blad van 30 Nov., der o. b. raadsvergadering, wenschte ik als nering doende ook eens een woordje iu 't midden te brengen, over het zooveel mogelijk „g u d n e n" aan Drunens neringdoenden en tevens in 't kort eens aantoonen, welk vootböeld hier in Drunen wordt gegeven, door da vroede vaderen, aangezien zij toch wel weten, dat de neringdoenden ook hier nog hun best doen, waarom zij dan ook juist een voorbeeld moesten zijn in het „zooveel mogelijk gunnen," terwijl zij dan met meer recht ook hunnen aanslag konden verhoogen. Bespottelijk is liet daarom, hier wekelijks een slager uit den vreemde te ontwaren, die alleen bij de zulken levert, ofschoon hier toch slagers genoeg zijn. Treurig ook is, dat bij verschillende hunner wekelijks een vreemden Kilomcterboebjes. Naar wij vernemen, zullen bij de in voering van de nieuwe spoorwegtarieven voor het vervoer van reizigers door de Nederlandsche Spoorwegen behalve ge meenschappelijke abonnementskaarten, ook gewone en speciale K.M.-boekjes worden afgegeven, welke zoowel in bin- nenverkeer als in binnenlandsch recht- streeksch verkeer geldig zijn. Msb. Directie van den Landbouw. Naar wij vernemen, is de Regeering voornemens na het vertrek van den heer Lovink het ambt van directeur-generaal van den landbouw niet te bezetten. Aan de drie inspecteurs, de heeren Löhnis, Van Hoek en Swaving zal, gaan de bestaande plannen door, met uitbrei ding van hun werkingssfeer een meer zelfstandige positie gegeven worden, waarbij zij rechtstreeks onder den Mi nister zullen staan en met deze confe- reeren. Aan het hoofd van de afdeeling Land bouw aan het Departement zal dan komen te staan de administrateur mr. dr. B. Roest. N. C. Persoons—kuartenstelsel. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat bij hen in overweging is, de vaststelling van nieuwe voorschriften betreffende het houden van bevolkings registers, waarbij het persoonskaarten stelsel voor alle gemeenten zou worden ingevoerd. Gedwongen Winkelnering. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is, onder de be velen van den directeur-generaal van den -Arbeid, opgedragen het instellen eener enquête raar de gedwongen winkelne ring in Nederland en naar den invloed, daarop uitgeoefend door art. 1637s Burg. Wetboek, aan den heer A. P. Staalman, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Den Helder. Ter Wille van het Kind. Het aantal afdeelingen van het Cen traal Genootschap, dat steun verleent aan het Dames-Comité, wordt steeds grooter. Te Amersfoort werd een sub-comité opgelicht. Het bestaat uit de dames H. Heerma van Vos, H. Maassen, A. Becking, H- Smit, M. v. d. Knoop en M. Roll. Sub-comité's worden verder opgericht of voorbereid te Hellevoetsluis, Lochem, Almelo, Enschedé, Wageningen, Wou- drichem, Bussum, Lisse, Brummen, Zeist, Alkmaar. en De 4e week-opgave van Baarn be draagt 215 gld. Tot 1 November was aan giften en toezeggingen ruim 5200 gld. bijeen. Penningmeesteresse is Mej- L. M. N. Wertheim, adres (tot 4 Dec.) Kolonie huis te Nunspeet, R. K. Centrale Leesbibliotheek voor geheel Nederland. Men schrijft ons Met steeds stijgend succes biedt de Amsterdamsche R. K. Centrale Leesbi bliotheek, Heerengracht 415, haar boe ken aan meer ontwikkelde Dames en Heeren van geheel Nederland aan. Luidens achterstaande advertentie leent deze breed opgezette R. K. uit- spannings- en ontwikkelings bibliotheek De BURGEMEESTER der Gemeente Waalwijk vestigt da aandacht op het Koninklijk besluit van 12 Juli 1909 (Stbl. no. 26P), in werking getreden op 16 Augustus d. a. v., waarbij met intrekking van den te voren geldenden is vast gesteld een nieuwe algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld bij de artt. 5 en 11 der arbeidswet. Door dit Kon. besluit zijn ten aanzien van meerdere bedrijven en inrichtingen de vroegere regelingen voor afwijking van de op dat stuk in de arbeidswet vervatte bepalingen vervallen en zijn ten aanzien van eenige andere inr chtingea wijzigingen in de tot dan toe bestaande regelingen voor afwijking van de bepalingen der wet aan gebracht. Slechts fen opzichte van enkele bedrij ven en inrichtingen zijn de bestaande uitzon- dering8voorechriften onveranderd gebleven. Vervallen zijn de vroegere betreffende den arbeid van lo. jongens beneden de 16 jaar in brood-, be schuit- en koekbakkerijeD, aanvangende des nachts ten 2 ure; 2o. jongens beneden de 16 jaar in courantdruk kerijen tot 10 's avonds 3o. beschermde personen in fabrieken van ge condenseerde melk 4o. j ongens beneden de 14 en 16 jaren iD gist- pukkerijon 5o. vrouwelijke personen boveu de 14 jaar in het bedrijf, uitgeoefend in nettenboeterijen Go jongens beneden de 16 jaar in steendruk kerijen 7o. vrouwen bovon de 16 jaar in wasch- en bleekinrichtingen (strijkerijen) met minder dan 5 personen en zonder krachtwerktuig werkende, tot 'savonds 8, respectievelijk 9 uur; 8o. jongens beneden de 16 jaar in ijzergieterijen tot 8 uur 's avonds 9o. jongens tusschen de 14 en 16 jaar in fa brieken van zijden vischnotten. Gewijzigd zijn de vroegere regelingen betref fende den arbeid lo. van beschermde personen in glasblazerijen welke nu luidt als volgt ,Hot is vergund gedurende één jaar na de af kondiging van dit besluit den arbeid bij smelt of koelovens van een mannelijk persoon van 14jarigen leeftijd en gedurende twee jaren na de afkondiging van dit besluit den vermelden arbeid van een mannelijk peisoou van 15—jarigen leeftijd op zoodanige uren tc doen aanvangen en te doen eindigen ale het bedrijf eischt, onder voorwaarde, indien die uren andere zijn dan do in art. 5, le lid, der wet genoemde, dat na een werktijd van ten hoogste 5 uren hun tan minste een half uur rust worde gegeven en dat, waar met afwisselende dagen uachtploeg wordt gewerkt, dezelfde personen slechts om de andere week in de nachtploeg arbeid verrichten. r Wordt vrijstelliog verleend van de verplich ting om de werkuren te vermelden op dein art. 11 der wet bedoelde lijst, voor die glasblazerijen, waar met één ploeg wort gewerkt'. 2o. In werkplaatsen van naaisters, breidsters, borduursters, passementwerksters, modenaaisters of vervoardigsteri van vrouwelijke handwerken, welke bepaling nu luidt als volgt: ,Het is vergund den arbeid van een vrouwelijk persoon boven de 16 jaar te doen eindigen te 8 uur de9 namiddags, onder de navolgende voor waarden ,a. dat haar arbeid niet vroeger aanvange dan te 8 uur des voormiddags; »b. dat haar, behalve den rusttijd, omschreven in art. 6 der arbeidswet, tusschen 4 uur ec 61/» uur des namiddags i en rusttijd van ten minste l'/a worde toegestaan, waaiin zij de werkplaats mag verlaten. .Gedurende den tijd van twee weken voor en acht weken na den eersten Paaschdag en van 1 November tot 7 December geldt de sub b gestelde voorwaaide niet'. Voorts zijn ook gewijzigd de vroegere rege lingen betreffende den arbeid van beschermde personen in steenbakkerijen eu van een mannelijk persoon tusschen 14 en 16 jaar en van een vrou welijk persoon boven de 14 jaar in bedrijven, t uitgeoefend in fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen of van vrachtensappen, in laaist bedoelde bedrijven in dier voege, dat de arboid van een vrouwelijk persoon boven de 16 jaar tot :'s avonds 9 uur mag voortduren, mits haar arbeid niet vroeger aanvangt dan te 7 uur voormiddags en haar na een werktijd van hoogstens 5 our minstens een half uur rust worde gegeven. De bepalingen omtrent den arbeid van be schermde personen in het botvisschersbedrijf, in de bedrijveB, uitgeoefend' in inrichtingen tot eerste bewerking van versche visch, visch rookerijen, drogerijen en zouterijen en in inrich tingen, uitsluiend gedreven door windof waterkracht, blijven gehandhaafd. Ten slotte zij er op gewezen, dat het bepaalde in art. 2 van het ingetrokken KoninklijK beslait betreffende den werktijd van personen, belast met de reiniging van werktuigen, toestellen of ge reedschappen gewijzigd en het bepaalde in art. 3 van dat besluit vervallen is. Waalwijk, den 5 November 1909. De Burgemeester voornoemd, "^Th de Surmont de Bas Smeele. De Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat het onderioek over de verlofgangers der Landweer ingevolge art. 29 der Landweerwet voor de verlofgangers der gemeente Waalwijk zal plaats hebben ten ge— meentehuize aldaar A. op Vrijdag 12 November a. s. de» voor— middegs ten 8,39 uur voor de lichtingen van 1903 t/m 1905 en die van 1906 t/m 1908, zoomede de Israëlieten, welke anders op 13 November zouden moeten verschijnen. B. Op Zaterdag 13 November a. s. des voor- middags ten 9 uur voor de lichting 1909. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking, aangeplakt in de vesti bule van bet gemeentehuis. Waalwijk, 26 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Til. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. van Liempt.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5