ivummer 89, Zonuag 7 November 1909 <12e .Jaargang, Derde Blad. Provinciaal Nieuws BUITENLAND. Frankrijk. Marokko. Griekenland, IN. Gemeenteraad Dongen.. Plaatsgebrek noopt ons het uitvoerig verslag van de gemeenteraadszitting te Dongen, gisteren gehouden, tot het vol gend nummer te laten liggen. Het slot dezer vergadering, ons zelf rakende, meenen we thans reeds te moeten geven. Na afhandeling der agenda vraagt de voorzitter of nog een van de heereu 't woord verlangt, waarop de heer Ver bunt zegt zich verplicht te achten, zijne afkeuring uit te spreken over de wijze waarop door een zeker blad hier in den laatsten tijd verslag wordt gegeven van de raadsvergaderingen. Niet zoo zeer over het onzakelijke maar over de critiseerende, over de ridicule wijze, waarop dat wordt gedaan. Spreker maakt hier van deze gelegenheid gebruik om mededeeling te doen dat voortaan een serieus blad betere verslagen, zal geven. Ik meen, zegt spreker, hier in den geest van allen te spreken. Voorzitter. Ja, 't is erg onduidelijk en gaat heelemaal buiten de zaak. 't Wijkt verschrikkelijk af. 't Is schande. Maas. Ik kan er mij best mee ver eenigen. Voorzitter. Hoe denken de heeren. 'tls onwaar, zaken die geheel niet zijn besproken. Smits, 'tls niet noodig, 't zoo te doen. Maas. Dat kan men altijd wel doen. En nu de feiten I Op verzoek van verschillende zijden zijn wij begonnen ook van Dongen de uitvoerige raadsverslagen te doen op nemen, door onzen eigen verslaggever. Ook in Dongen wenschte men wel een iets meer te vernemen van de behande ling der gemeente-belangen, door dege nen die daarvoor werden afgevaardigd, vooral in de tegenwoordige omstandig heden dat er in verband met financieele aangelegenheden, nog wel wat te zeggen en te vernemen zou zijn. Is dat niet 't recht van ieder ingezetene, is het niet ons recht daarvan verslag te maken, en dit onzen lezers aan te bieden. Dat onze komst niet gaarne werd gezien, wij moesten dan tot onze spijt weldra bemerken. Men was zeer ge heimzinnig. Toch hebben we dit eenige malen gedaan zoo goed mogelijkdat wij niet zoo vollledig konden zijc, als wij dat wenschten, was alleen te wijten aan het feit, dat de leden van den ge meenteraad niet luid op spraken, maar fluisterden, mijnheer Verbunt, waardoor het ons onmogelijk werd gemaakt een goed verslag te geven en onze eer als journalist eischte dat wij onzen lezers mededeelden, waarom het verslag zoo gebrekkig moest zijn. En omdat wij schreven in ons ver slag van 7 October, »dat de heeren geheel onverstaanbaar* waren, daarom acht lid Verbunt het oirbaar in de publieke raadszitting te protesteeren te gen de critiseerende, ridicule wijze waar op door zeker blad verslagen worden gemaakt. Onze verslaggever heeft zich boven dien nog na afloop der vergadering bij den heer Verbunt vervoegd, die hem mededeelde, dat het verslag niet bezijden de waarheid was, maar dat het voorkwam dat uit 't geen iemand gezegd heeft fragmenten waren uitgelaten. Juist, daar gaat 't over, de leden van den raad zijn er zelf de schuld van. Zij zorgen dat een volledig verslag onmogelijk wordt gemaakt en dan gaat men later critiek uitoefenen, in plaats van op prijs te stellen (dit vooral voor de jongere leden) dat de gelegenheid gegeven wordt, dat het publiek, de kiezers, volledig kunnen lezen hoe ieder der leden voor de be langen van Dongen optreedt. Wij zijn alleen in Dongen gekomen om een uitvoerig gemeenteraadsverslag te geven, omdat wij overtuigd waren daarmede het publiek en ook den raad te dienen. Een voorname industrieele plaats, met knappe mannen kan toch niet bevreesd zijn voor een uitvoerig verslag van eene gemeenteraadszitting' Wij maken verslagen in tal van plaat sen, wat wij weten het, op prijs wordt gesteld. Dat ook de geachte voorzitter het wenschelijk acht te spreken, van on duidelijk* >buiten de zaak om,« ja zelfs >'t is schande*, is zonder eenig bewijs uiterst gemakkelijk, maar voor ons niet zwaarwegend. En dat de heer Verbunt een ander serieus blad gevonden heeft, om voortaan verslagen te maken misschien meer in zijn geest zal ons niet weerhouden, uit voerige raadsverslagen te blijven geven zoolang wij bewijzen hebben dat 't publiek van Dongen, die op prijs stelt. Hoe de geachte heer protest-aan- teekeuaar over ons blad denkt, zal ons daarbij vrij koud laten. Wij hopen dat een volgende maal eens wat kiezers zullen komen luisteren dan kunnen zij zelf eens oordeelen; de leden van den raad behouden hunne ge wone kalmte en spreken gewoon, we zullen dan zien een volledig verslag te maken als overai elders, dat mogelijk den Voorzitter en de heeren Verbunt, Smits en Maas zal voldoen. Ten slotte spreken we de hoop uit, dat de heer Verbunt nog op meer doel treffende, serieuse wijze de belangen van de gemeente Dongen zal behartigen in de toekomst, dan door 't in dienen of uitspreken van protesten, die geen steek houden. Zaak Stcinbell. Tot nog ton heeft de zaak Steinheil, die thans voor het hof van Assissen te Parijs dient, weinig nieuws opgeleverd. Daarom is het onnoodig een volledig verslag der verhooren te geven. De beschuldigde blijft bij haar verhaal, dat in den nacht van den moord drie kerels, gekleed met lange tab baarden en een rossige vrouw de moorden hebben gepleegd, zooals men weet op haar man en moeder. Men weet, dat zij aan journalisten een ander verhaal heeft gedaan. Die hadden mij gek gemaakt, zegt ze nu. Mevrouw Steinheil blijft zich wild ver dedigen en van zich afslaan en met sommige getuigen aal het hevige scènes kunnen geven. Soms valt ze uitgeput iu haar bank neer om dan plotseling wild op te springen en eeu verdacht of tegenstrijdig punt in een woordenstroom te verdrinken of door ver ontwaardigde protesten en gebaren te ver zwakken. Een dwaas voorval onderbrak gedurende een half uur de rechtzitting. Iemand die beweerde de misdaad begaan te hebben, ver zocht gehoord te worden. De president stemde toeer verscheen een jongeling van een jaar of twintig, glad geschoren, eea tegelijk onthutst en brutaal half idioot ge zicht. Hij was in den tragische» nacht de rossige vrouw geweest. Achter het Pantheon had hij zich als vrouw verkleed ten bewijze haalde hij een rossige pruik voor den dag hij wilde geen adres opgeven en beweerde tooneelspcler te zijn. Hij werd weggevoerd en voorloopig opgesloten. Dit is op niets uitgedraaid. Bij alle sensationeel crimineele zaken komt het voor dat vagebonden, laffe grappenmakers en krankzinnigen onthullingen willen komen doen of zich komen beschuldigen, maar men laat ze gewoonlijk maar niet zoo midden in hat verhoor met een roode pruik in den zak in de rechtzaal toe. Vandaag is even terloops de kennismaking van de beschuldigde met Félix Faure aan geroerd. De meeste verslaggevers zeggen, dat de indruk, door Mevrouw Steinheil gemaakt, geen gunstige is. Zij speelt te veel kome die, maar spreekt kranig. Niettemin is het bewijs harer schuld nog niet geleverd al ziju er aanwijzingen genoeg. In een officieel telegram deelt generaal Marina mede, dat hij naar Mslilla is terug gekeerd, nadat een aantal detachementen Saloean en Nador hadden bezet. Tevens wordt medegedeeld, dat Vrijdag de verdere opruiming van deze stellingen zal plaats hebben en dat daar slechts enkele bepaalde troepenafdcelingen zullen blijven. Sedert het begin van den veldtocht zijn er 1000 Spanjaarden gedood, 2000 ge- woud en 8700 ziek geworden. Een berichtgever van de *Matin* verhaalt, dat de koning verklaard heeft aan de regee ring te willen blijven zoolang de grondwet wordt geëerbiedigd. Niemand in het land zou bovendien wenschen, dat de toestaud veranderde 't zou dan buitengewoon verwik kelend worden. De berichtgever bebchrijft deu toestand aldus^Griekenland is op het oogenblik onder militair bewind. Alle twijfel daar omtrent verdwijnt bij aankomst in Athene. Oreral soldaten en officieren, in de treinen en trsms, in de hoofd Btr>ten, overal. Hun aantal schijnt abnormaal. Vooral treft hun overheersching in de Kamer. Waagt men het in de gangen van het parlementsgebouw met een afgevaardigde te spreken, dan komt onmiddellijk een officier en 't heet#Onder de tegenwoordige omstandigheden is het verboden in de gangen te praten. De minister-president zeide ten slotte tot den berichtgever Ik meen, dat wij thans over het kritieke punt heen zijn. Waalwijk 6 Nov. 1909. Gemeenteraad. A.s. Donderdag 11 November ten 6s/* uur zal de raad dezer gemeente eene openbare vergadering houden. Verplaatst. Met ingang l November is verplaatst van Waalwijk naar Zaltbommel de reser veklerk der posterijen en telegrafie 1ste klas G. J Huurneman. Prijsvcrhooging. De Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel heeft tegen 15 No vember a. s. den prijs van haar fabricaat met 5% verhoogd, als gevolg van de voortdurende stijging der zool- en over- leder prijzen- Eveneens heeft de firma Timmermans van Turcnhout stoomschoenfabriek alhier met 1 December eene prijsverhooging van 5°/s aangekondigd. Waahvijks Belang. In de 1.1. Donderdag gehouden be stuursvergadering van W. B. werd be sloten dit jaar wederom een groot armen- concert te organiseeren, en verschillende Waalwijksche musici uit te noodigen daartoe hunne medewerking te verlee nen. - Ook kwam ter sprake de landbouw tentoonstelling en het 50 jarig jubileum der liedertafel «Oefening en Vermaak* in het a. s. jaar. Oyer een en ander hopen we binnen niet al te langen tijd iets naders te kunnen mededcelen. Liedertafel. Zondag ten 12 uur zal door de lieder tafel worden uitgevoerd. Zondag op het Meer. Heinze. Wiegelied Brahms, Fröhliches Reinland Heuser. «Waalwijk Vooruit*. In ons vorig nummer meldden wij reeds dat »W. V-* morgen een bezoek gaat brengen, aan Sparta (Geertruidenberg). Van dezen wedstrijd hangt zeer veel af. Wint »W. V.« dan is alle kans op het kampioenschap nog niet verkeken, ver liest ze echter, dan is het bijna zeker, dat het kampioenschap dit seizoen nog niet in Waalwijk komt. „Wilhelraina". Morgen gaat Wilhelmina* naar Don gen om een match te spelen tegen D.V.C. De strijd voor «Wilhelmina* zal zeer zwaar zijn maar laat ze morgen haar beste been eens vooruit zetten, om ook D. V. C. zooveel mogelijk van 't lijf te houden. Bijzonderheid. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat alhier is geteeld door Johan nes van Dalen een mangelwortel wegen de 8 kilogrammen. Tllburgselie Verloting. Onder het agentschap van W. R. Schoofs v. d. Wiel kloosterwerf alhier, zijn de volgende prijzen gevallen, op deze nommers No. 64610, een theeservies, de Heer H. Zeegers, Waalwijk. No. 64684 een Nikkelen Koffiekan, mejuffrouw Net v. d. Heijden, Besoijen. No. 64636 een scheer mes in Etui, de Heer J. P. v. d. Heij den, Besoijen. No. 158669 staande klok je, de Heer Joh. v. d. Lee, Waalwijk. No. 158605 theeblad, de Heer Michael aan de haven Waalwijk. No. 158638 theeservies, de heer L. v. d. Linden, Vlijmen. De prijzen zijn den winners ter hand gesteld. Bureau van Statistiek. Waalwijk (K. v. A. Schoenmakersbedi.) Bij de meeste fabrikanten heerschte in de afgeloopen maand seizoenslapte, welke volgens mededeeling van een patroons- vereeniging in één gemeente oorzaak was, dat aldaar eenige werklieden werden ontslagen. Slechts enkele fabrikanten konden van eenige drukte melding ma ken, dank zij het feit, dat er bij hen in dezen tijd—en ook reeds vroegervoor jaarsorders inkomen. Uit één plaats waren de berichten van patroons- en van werk liedenzijde tegenstrijdigde eersten constateerden algemeene "seizoenslapte, de laatsten meldden daarentegen, dat er geen slapte heerschte;. Deze tegenstrij digheid moet hieruit verklaard worden, dat de gezellen,niettegenstaande er slapte viel waar te nemen, over het algemeen nog vrij voldoende werk kregen. Een werkliedenvereeniging uit een andere plaats maakte eveneens melding van voldoende werk. Tusschen vraag en aan bod van werkkrachten bestond, volgens mededeeling van een paar werklieden- vereenigingen, evenwicht, terwijl door een patroonsvereeniging uit één plaats bericht werd, dat aldaar het aanbod grooter was dan de vraag. Er viel eenige werkloos heid waar te nemen (volgens een paar vakvereenigingen een gevolg van de kwestie in zake de gedwongen winkel- ring). De werkloozen, die lid zijn van de vakvereeniging te Kaatsheuvel, wor den geldelijk gesteund door verschillende zustervereenigingen, door particulieren, enz. Dongen (K. v. A. Schoenmakersbedr.). In de machinale schoenmakerij was het bepaald slap. De oorzaak hiervan moet waarschijnlijk worden gezocht in de al- gemeene malaise. Nadeelige gevolgen vloeiden uit den minder gunstigen toe stand voor de werklieden nog niet voort, doch wel wordt met bezorgdheid de toekomst tegemoet gezien. Daarentegen viel in de handschoen makerij verlevendiging waar te nemen, hetgeen voornamelijk moet worden toe geschreven aan het seizoen. Loonsver- hooging, verlenging van den arbeidsduur enz. vonden niet plaats. Vraag naar werkkrachten was er niet al kwam het ook voor, dat gezellen, die zich aanboden, geplaatst werden. Werk loosheid heerschte er nog niet, doch wel wordt er gevreesd, dat zij niet lang meer zal uitblijven. Loon op-Zand (Patroonsvereeniging) Geen verlevendiging. Over het algemeen heerschte er slapte. De directe oorzaak daarvan kan niet worden opgegeven. Voor de werklieden had de mindere drukte geen nadeelige gevolgen. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bleef stationnair en werkloosheid kwam niet voor. Een mooi biljart. In de biljartfabriek van den heer Con stant Trimbos in de Karrestraat te 's- Bosch waren wij dezer dagen in de ge legenheid een knap stuk werk te zien. Heeft de firma Trimbos op gebied dezer industrie zich reeds lang een goeden naam gevestigd, telkens breidt ze zich uit en gaat met de meest moderne eischen van den tijd mee. zoodat ze op gebied van biljartfabricage met alle inrichtingen van dien aard kan concurreeren. Het biljart, dat wij zagen, is bestemd voor het café Central van den heer Ra demaker op de markt 's-Bosch. Het is een sierlijk meubelstuk in modernen stijl van massief eikenhout en keurig met koperen ornamenten bewerkt, terwijl het nieuwste systeem caoutchouc Américain er aan gebezigd is. Het stuk is in empire stijl-imitatie naar een ontwerp van den heer Trimbos. Het blad is van lei. Tot in de kleinste détails verraadt het de hand van bekwame en degelijke vak mannen, die veel presteeren, zoodat de biljarts, door den heer Trimbos geleverd alom worden geroemd en geprezen om hun soliede en secure bewerking. VRIJH.-CAPPEL 6 No/. Vergaderiug van den raad der gemeente op Dinsdag 9 Nov. des namiddags te 7Vj uur. Op Vrijdag 12 Nov. a.s. Eal in het schoollokaal der O. L. School alhier gele genheid zijn, des namiddags te 4 uur tot koepokiuenting. Aangepl. kt een circulaire inzake Nat, Militie De burgemeester der gemeente Vrijh.- Cappel brengt ter openbare keunis, dat de in deze gem. voor de mill, ingeschreven lotelingen, die, ingeval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een beraden korps te wor den ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich voor den 30en Nov. e.k. tor gem. secretarie aan te melden of te doen opgeven. Aangeplakt een pub. inzake de ar beidswet, houdende voorschriften omtrent afwijkingen en vrijstellingen, betreffende be palingen der arbeidswet. Kennisneming voor bakkers en naaisters dringend aanbevolen. CAPELLE 4 Nov. Mejuffrouw J. M. v. Dongen, onderwijzeres alhier, slaagde heden te Venlo voor de akte vrije- en ordeoefeoingen. Heden had de landbouwer A. de Itoon het 'ongeluk met paard en een wagen, ge laden met hooi, te water te geraken, in de vaart aan de Hooge vaart. Geholpen door gedienstige handen wist men na veel moeite, alles weer op het droge te brengen. Op Dinsdag 2 Nor. is alhier over leden, de oudste inwoner der gemeente, de 91-jarige A. Verduin. Hij ruste in vrede. Geheel buiten verwachting ontving hedenmorgen de fa. A. L. Sneep Co, meelfabrikanten alhier, die op de Intern. Bakkerijtentoonstelling, dezen zomer be kroond werd met een verguld zilveren me daille, eene mededeeling van de centrale Jury, dat bij nader beproeving der meel soorten, de Jury zich gedrongen gevoelt, aan voornoemde firma, bovendien nog een „di ploma met Gouden Medaille,1* uit te reiken. Wel een bewijs, dat de fa. A. L. Sneep en Co., prima bloemsoorten in den handel brengt. Den firmanten zij onze gelukwenschen aangeboden met deze onderscheiding. WASPIK. In vervolg op ons bericht van 1.1. WoeDsd8g omtrent den molen der firma Van der Heijden kunuen we nog melden dat het inwendige werk van den molen van eene nieuwe constructie is, welke in ons land nog niet wordt aangetroffen. Wel komt een dergelijk mechanisme in Duitschland voor, doch dit Duitsch systeem is volgens aanwijzing van den heer Van der Heijden nog verbeterd. Verschillende molenaars kwa men reeds een kijkje nemen en waren allen ten zeerste voldaan over hun bezoek. RAAMSDONK. Vergadering van den Gemeenteraad van Raamsdonk op Zaterdag den 6de November 1909, des voormiddags om 10 uur. In de hedenmorgen ten 10 uur gehouden vergadering van den gemeen teraad is na behandeling van de be grooting besloten den H. O. niet te ver- hoogen en te brengen op f 8300. Door Burg en Weth. was voorgesteld die te brengen op f 10.300 In een volgend nummer geven wij van deze belangrijke-vergadering een gede tailleerd verslag. RAAMSDONK (Dorp) 5 November. Deze week werd vrouw Pruisseis-Schouten op den pulpkuil van deu heer Johs. Knaap bij ongeluk met een pulpvork dermate aan voorhoofd en oogleden verwond, dat men de hulp vau Dr. G. moest inroepen. Wonder boven wonder hebben de oogen zelf geen beduidend letsel bekomen. Uit de beste bron vernemen wij, dat de nieuwe, nette spreekcel, die alhier op 't hulpkantoor is geplaatst, den 14 Nov. a.s. voor 't publiek geopend zal zijn. Ten huize van den heer P. Broere werden de volgende huizen voor de Familie De Bont verkocht Koop I door H. J, Oomen f 655. Koop II door D. Riool h f 1005. Kóóp III door D. Riool h f 480. Koop IV door A.ie v. Strien h f 1805. Koop V door A. v. Helvoirt h f310. De directeur-generaal der post. en tel. maakt bekend dat, met ingang an 1 0 Nov. te Raamsdonk (dorp) een hulptelefoonkantoor voor list algemeen verkeer zal worden open gesteld. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. DONGEN 5 Nov. Vergadering. Heden avond te 8Yj uur houdt de afd. Dongen van den algemeenen Nederlandschen Bond van Schoentabrikanten eene vergadering in Hotel Musis Sacrum.* Te bespreken onderwerpen a. Kamer van Kooph, en Fabr. b. Regeling van den cursus in het patronen maken. Benoemd. In de heden gehouden Raadsvergadering werd met algerocene stem men onze dorpsgenoot C. v. Boeschoeten benoemd tot onderwijzer aan de schooL iu de Kruideniersstraat. Den benoemde en zijne familie van harte proficiat. R. K. Volksbond. Zondag hield de R. K. Volksbond eene vergadering in haar ge woon vergaderlokaal. Na de gewone punten der agenda als opening, voorlezing, notulen installeeren nieuwe leden enz. kwam het voornaamste pont der agenda, de hoofdschotel, aan de orde. Het bestuur deelde mede, dat van de bakkers, dio aangeschreven waren om het brood voortaan per gewicht te ver- koopen, geen antwoord was ingekomen. Overfhet oprichten eener coöperatieve brood- bakkerij zou het advies gevraagd worden van het centraal bureau te Leiden.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9