Nummer 90. Zondag 14 November Lh< Tweede Blad. Gemeenteraad van WAALWIJK, 'ti Uc. <m-1 iiiiiaa—wwww^gg^-^) Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waalwijk, op Donderdag 11 November 1909 des avonds 63/4 uur. Voorzitter de edelachtbare heer Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Aan de orde 1. Installatie van 2 nieuw gekozen raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling van de gemeente rekening over 1908 en begrooting voor 1910. Idem vin het Algemeen Armbestuur. Idem der rekening van het R. K. Gasthuisbestuur. 4. Definitieve benoeming van den Gemeente-opzichter. 5. Benoeming van 2 leden in het stembureau voor de verkiezing van 3 leden der K. v. K. te houden op 23 Nov. e.k. 6. Vaststelling van het le suppl.- kohier van den Hoofdelijken Om slag. De Voorzitter opent de vergadering heet de leden welkom, en stelt voor de notulen voor te lezen, na installatie nieuwe leden. De secretaris leidt de nleuwgekozen leden, de heeren H G. van Everdingen en Jan van Rlel, de raadzaal binnen en leggen zij in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af. De Voorzitter. Nu de eed door U is afgelegd en u in dit college zult zitting nemen, wensch ik u geluk met het ver trouwen in u gesteld, ik heb de over tuiging dat gij de belangen der gemeen te 'naar best vermogen zult behartigen, en het gemeentebestuur zooveel mogelijk bijstaan, om met kracht de gemeente te brengen tot meerderen bloei en wel vaart en dat niet alleen met woorden maar vooral ook met daden- De raadsleden sluiten *:ich bij deze felicitatie aan. Daarna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, waarop de heer Houben de volgende opmerking maakt »Ik heb 't niet goed begrepen, wat er in staat, betreffende 't salaris van den gemeente-ontvanger. Mijn voorstel om 'dit te brengen op f750 werd niet ge noegzaam gesteund, toen is meen ik door B en W. voorgesteld f 700 en dit met algem- stemmen aangenomen. Dit komt er niet in voor. De Voorzitter. Juist, we zullen dat er in voegen. 2 Ingekomen Stukken. a. Een verzoek van Ant. v. Delft, waarbij hij vraagt voor den tijd van 2 jaren een houten gebouwtje le mogen plaatsen om daarin zijne stoommachine te plaatsen, 't Is slechts tijdelijk, daar hij zich voorstelt na dien tijd zijue fa briek le verbouwen en 't is weinig kost baar zoo. Da Voorzitter. B. en W. noch de in- specter van den Arbeid hebben bezwaar hier van de bepalingen der woningwet te laten afwijken. Aangenomen. b. De Voorzitter. B. en W. vragen machtiging om het marktgeld voor 1910 te verpachten. Machtiging verleend. 3 Vaststelling rekenining armbestuur R. K. Gasthuisbestuur gemeente-rekening over 1908 begrooting voor 1910. De heer Timmermans-Verschure iap- porteur der commissie van onderzoek der rekening en begrooting zegt namens deze commissie omtrent de rekening 1908 en rekening armbestuur Ter voldoening aan de opdracht ons verstrekt bij besluit van den Raad dezer gemeente, hebben wij de eer uw geacht College bij deze aan te bieden. GEMEENTE REKENING Is het voor onzi Oomtnissia aangenaam to kunnen rapportoden dat op de rekeninge over 1908 geoo bijzondere aanmerkingen be lioev- n te worden gemaakt, dat de ontvangsten volgens de cohioren en verdere bescheiden naar behooren zijn geind en verantwoerd dat verder de uitgaven behoorlijk met de mandaten daarop betrekking hebbend zijn belegd, toch mogen wij niet nalaten te wijzen op enkele onnauwkeurigheden die ODze aan dacht hebben getrokken. ONTVANGSTEN. Hoofdstuk II Afd. IV. Art. 1. Blijkens de overgelegde staten van ingevor derde havengelden moest er totaal ontvangen zijn f 1665 02. terwijl er in de rekening is verautwoord f 1666 82. Deze laatste verantwoording is de juiste. Bij de Recapitulatie over AprilMei 1908 werd te veel overgebracht f 0 20 en bij die van Augustus/September 1908 f2 te weinig zijnde het verschil tusschun de hierboven ge noemde bedragen. UITGAVEN. Het mandaat No 375 ten name A. CoenBen is niet door B. W. geteekond. Hoofdstuk II Mandaat ten name van vrouw Uidden. No. 299 moet worden getekend door haar eu haren man. Mandaat ten name van L. Jonkergouw No 169 is geteekeud p o. door Knijpers, zonder dat van eenige mach tiging blijkt. Hoofdstuk IV. Mandaat 487 moet nog door B. W. worden geteekend. Hoofdstuk V. Mandaat 419 ten name van de Hervormde Gemeente, moet nog door 6en tweede bestuurslid worden geteekend. Hoofdstuk VII Mandaat 109 ten name Centraal Buraou moet nog door een tweede bestuurslid worden geteekend. ARMENREKENING. Met betrekking tot de overgelegde rekening van het burgerlijk armbestuur nemen wij de vrijheid U het navolgende te doen opmerken Alhoewel ingevolge Art. 10 der Armenwet de bestur«n van alle instellingen van welda digheid jaarlijks verslag moet»n doen nan het Gemeentebestuur, moet ingevolge Art 59 dier wet jaarlijks, bij een met redenen ontkleed besluit, subsidie worden toegekend uit de iondsen der Gemeente Gaarne zag de Cem missie dat conceptbesluit met redenen om kleed bij da bagrooting ulsuog overgelegd, om daaruit te kunnen baoordeelen of de subsidie al dan niet voldoende is. Tevens zou de raad, om de rekening van het armbestuur na te kunn9n gaan, dienen te kennen, de Instructie van den bedeelenden Armmeestor. Ook vermeent de Commissie dat die rekening in het vervolg behoorlijk moet worden belegd met bescheiden door het Arm bestuur opgemaakt en onderteokend. waarop de bedeelende Armmeester dan de noodige verstrekkingen kan doen. Ten slotte trof het de Commissie dat het nadeelig slot dat elk jaar eenigszins vermindert nog steeds aan zienlijk is, en thans f 956 47 bedraagt. De Commissie vermeent op een en ander te moeten wijzen om ook de geldmiddelen van het arm- bestuur op goedon voet te kunDeD doen brengen. De Voorzitter. De opmerkingen die de commissie heeft gemaakt betreffende 't armbestuur zal ik aan die corporatie voorleggen en daarnaar handelen, als daar geen bezwaren tegen zijn. Nu betreffende 't geld, ten eerste hebt U gezegd, dat terwijl zulks veel verminderd er telkens nog een groot tekort is, nu van f 900, dit tekort is niet ineens ge komen, maar loopt over een tijdsbestek van tien jaren, toen de gemeente uit 3200 zielen bestond, werd f4500 subsi die gegeven. Ged Staten verlangden inkrimping, men moest meer steun ont vangen van de liefdadigheidsinstellingen en de publieke liefdadigheid maar die kunnen niet alles doen, er is tekort gekomen omdat we slechts f 3000 geven en het aantal armen allengs grooter wordt de handschoenmakerij gaat langzamer hand weg, en voor de machinale fabrie ken zijn vele van die handwerkers te oud, die raken zonder werd- en komen zoo bij het armbestuur. U sprak ook over het nagaan of de subsidie der gemeente genoeg was, daarover is door B. en W. ernstig gesproken en over nagedacht. Ik heb eens nagegaan wat andere gemeenten in deze doen Loonopzand f4000, Eindhoven - 3800, Boxtel f3200, Deurne (7000 zielen) f 8C00 Osch f4000 Tilburg (50.000 zielen) f67000 Helmond (15.000 zielen, f 18,000 Ik geloof dat het hier dus nog niet erg is, alhoewel de toestand voor den arme niet rooskleurig is. Timmermans Verschure. Het was juist onze bedoeling om 't armbestuur meer te geven, als 't blijkt dat er niet genoeg is, dan behoeven ze ieder jaar geen schuld te maken. De Voorzitter. Het is toch mijn plan om in 't najaar met andere voorstellen te komen, zoo kan het niet langer. Timmermans-Verschure. Zouden we het nu niet reeds kunnen verhoogen. De Voorzitter. Ik geloof niet dat Ged Staten daarmede genoegen zullen nemen Ik kan u mededeelen dat ik in 't college van B. en W- deze zaak zal bespreken, verdere toezegging kan ik niet geven, daar we 't niet vooruit geweten hebben. Het voornemen van 't armbestuur is om ia December een buitengewone subsidie te vragen ter dekking van 't nadeeling saldo, de uitgaven en inkom sten balanceeren nu. aldus deelt de se cretaris, lid van het armbestuur, mede. Klijberg. Kan dat nog op dit jaar komen, we moeten er met de begrooting toch rekening meehouden. De Voorzitter. Dat kan altijd met af- en overschrijving. Verder heeft de com missie nog in de gemeente-rekening eenige onnauwkeurigheden ondekt, dit komt natuurlijk op de ambtenaren neer. Ik heb 't zoo dikwijls gezegd tegen den ambtenaar dien het aangaat ziet toch goed toe, want zonder dat de mandaten ge teekend zijn door B. en W hebben ze geen waarde en nu schijnen er toch een paar doorgeglipt te zijn. Nu we toch spreken over onnauwkeurigheden van ambtenaren, mag ik ook wel eens her inneren aan het eigenaardige geval, dat die ambtenaren worden aangesteld door den raad, terwijl B. en W. het toezicht moeten uitoefenen en ik meen dat het ook wel reeds iets beter gaat dan vroe ger de controle wordt door mij zooveel mogelijk verscherpt en d^t heeft tenge volge dat er wel eens minder aange name zaken zich voordoen. Ik sta niet tegenover die ambtenaren als een patroon in^zijn fabriek tegenover z'n werklieden, of inspecteurs tegenover Rijksambtena ren, de raad is hier feitelijk werkgever, en als ik dan de zaken eens scherp naga, dan gaat de betrokken persoon bij vrien den-raadsleden zich beklagen of de zaak van zijne zijde uitleggen en daardoor kunnen minder aangename incidenten door ontstaan, zooals onlangs in den raad is voorgekomen. Nochtans zal ik de teugels van 't bewind stevig in mijn handen houden en die zoo noodig ster ker aantrekken. Het is mij overigens een genoegen bij deze beschouwwlng te kunnen constateeren, dat over 't afgeloopen jaar zeer tevreden ben over alle ambtenaren zonder uitzondering, zij hebben veel activiteit aan den dag gelegd en de nauwkeurigheid in hun werken is er veel op verbeterd. Ik hoop dat de heeren de portee mijner woorden zullen begrijpen, en de pers die goed zal noteeren, om daardoor verkeerde opvattingen te voorkomen. Houben. Ik begrijp de portee niet goed. Ik hoop dat u toch niet bedoelt, dat de commissie iets onaangenaams heeft willen zeggen aan het adres van B. en W. Voorzitter. Ik heb een en ander juist gezegd, om dat te voorkomen, ik heb in 't kort een beeld willen geven van de verhouding tusscheu de ambtenaren en B. en W. Ik zafde betrokken per sonen overigens wijzen op de enkele onnauwkeurigheden, die door de com missie zijn geopperd. Klijberg De commissie sprak nog over een instructie voor den armmeester, meen ik. Voorzitter. Dat zal onderzocht worden en den raad zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Klijberg. Met genoegen kan ik mij i komen mee eens, maar dat is toch niet aansluiten met de algemeene beschouwing zoo dringend noodig als bij school en der commissie, op een punt heb ik gasthuis. echter bedenking, nl.' t punt vernieuwing Van Schijndel. Daar staan een fabriek rioleering, ik zou nl. wenschen dat bij 't en 11 bewoonde arbeiderswoningen, nu gasthuis, 't klooster, de scholen de z. g. weet ik 't onderhand niet meerme pastoorsheul werd overkluisd, vroeger is dunkt, dat die toestand daar al aller- daarop reeds door mij gewezen de toe treurigst is. stand zooals die daar is, strijdt tegen de Daarna wordt 't voorstel J. Timmer- eerste begrippen van gezondheidsleer. Ik had daaromtrent wel een voorstel verwacht, nu dat niet zoo is. zou ik voorstellen dit op de begrooting te bren gen en zoo mogelijk te bekostigen uit de gewone middelen, en als 't er niet goed af kan, dan de hoofdelijke omslag evenals 't vorig jaar te laten op 10500, of mogelijk kunnen B. en W. andere bronnen weten. Ik heb dit thans willen zeggen, omdat we hiermede bij de be handeling der inkomsten rekening moeten houden. Ik ben overtuigd dat de inge zetenen van Waalwijk hiertegen absoluut geen bezwaar zullen hebben, waar 't geldt zulk een groot algemeen belang. Voorzitter. D.it is een zeer ingrijpend voorstel, 't is weer 't zelfde geval. B. enW. hebben er natuurlijk niet over kunnen conferteeren, 't is daarom moeilijk eene directe toezegging te doen. Ik vermeen als we dat gingen doen, we de begroo ting niet zoo zouden kunnen laten of we zouden de verdere rioleering der straat moeten laten vervallen i ik heb 't zïlf gezien, 't ziet er zeer slecht uit. maar ik vraag me ook af, wiens schuld is dat. 't Is zoo nauw gemaakt, dat er bijna geen water door kan. Ik zou den ken, als het geregeld wer schoongemakt dooi degenen, die daartoe verplicht zijn, dat we een heel eind opschoten en daarenboven heb ik er wel eenig bezwaar tegen dat de gemeente werken gaat maken op particulieren grond. Klijberg. 't Verwondert me wel eenigs zins, toen U nog geen burgemeester waart, hebt u mezelf verteld dat u niet kon begrijpen dat die toestand daar zoo gehandhaafd bleef, zoo'n slechte toestand bij een school bij een gasthais mag m. i niet bestendigd blijven. Het zal u wel bekend zijn, dat daar in die riolen veel gelegenheden uitlosschen, 't welk ook niet I mag. Hier is de gemeente dus ook in verzuim. Waar de inwoners daar den last van hebben, mogen ze anderzijds ook de lusten wel hebben. Ik betwijfel of mijn voorstel van zoo ingrijpenden aard is en ik geloof dat de inwoners tegen het zoo laten van den H. O. niets zul len hebben, waar het een algemeen belang geldt. J Timmermans Wz. 't Ware wellicht Houben- Ik wil op den voorgrond zeg- WCnschelijker geweest dat spr. gewacht gen, dat de raad niets te zien heeft in het innerlijk beheer van 't armbestuur, en daaraan willen we ons ook houden maar wel nu er sprake is van een sub sidiemaar nu blijkbaar totaal eene instructie van den armmeester ontbreekr, weten we niets hoe de bedeeling ge schiedt, op bons of lijsten of wat ook, dan geloof ik dat het wel wenschehjk is dat spoedig e.ene goede controle worde ingesteld wat ook zeer zeker in 't belang der ambtenaren is. Voorzitter. De zaak zal direct onder zocht en in orde gebracht worden. Begrooting 1910. De rapporteur Timmermans-Verschure BEGROOTING. Met voldoening heeft de Commissie gizieu dat de hoofdelijke oraBlag voor 1910 niet alleen niet b3iioeft te worden verhoogd, doch dat die heffiüg zelfs met f 500 kau worden ver laagd, zonder het evenwicht tusschen inkoms ten en uitgaven te schaden Da gunstige raming der inkomsten berust vooral op de gosdo resultaten der Exploitatie van de Gasfabriek. Uit het financieel verslag dier fabriek over 1908 blijkt dat zs voor da Gemeente een flinke bron van inkomsten is geworden terwijl het zich laat aanzien dat, nu ook aan de Gemeente Baardwijk gas wordt geleverd, de inkomsten nog voort durend zullen stijgen. Waar blijkt dat de meeste Gemeenten bijna ieder jaar de belastingen moeten verhoogen door do steeds voor eiken tak van dienst stijgend» uitgaven, is het voor ons aangenaam te'kunnen c .nstateeren dat onze gemeente dit jaar hierop een gunstige uitzondering maakt dat de toestand der geldmiddelen geen al te groote zorgen voor de toekomst verwekt, en dat onze Gemeente, als centrum der Langstraat zich uitgaven kan veroorloven waartoe zij in ODzen tijd als het ware verplicht is. Het is de Commissie bijzonder aangenaam, te kunnen constateeren dat op verschillende punten re kening is gehouden met de in den loop van het jaar door den Raad uitgesproken wenschen, en dat de memorie van toelichting meer ge detailleerd is dan vorige jaren. De bijzondere bemerkingen die de Commissie gemeend heeft te moeten maken op verschil lende posten van inkomsten en uitgaven, kunnen onzes inziens gevoegelijker gerappor teerd worden bij de dadelijk plaats hebbends behandeling der begrooting iu zijn geheel. had tot den desbetreffenden post bij de uitgaven, waarmede het meer in verband staat Ik moet opmerken, dat de voor zitter zeer juist heeft gezegd, dat het hier gaat over particulier terrein. De Voorzitter heeft er bij gevoegd, dat het door ons ter plaatse ingesteld onderzoek op hem den indruk heeft gemaakt, dat de toestand verbetering behoefdejhet spijt me hier met den voorzitter van meening te moeten verschillen, op mij heeft het dien indruk niet gemaakt. Als de eige naars van die heul, die geheel op par ticulier terrein ligt, zorgen voor geregel de verzuivering, zal er geen aanmerking komen. Het tot stand komen van gedeelte overkluizing voor rekening der gemeente is naar 't mij voorkomt niet billijk en ik acht het niet raadzaam, dat de raad zoo onvoorbereid in deze een besluit neemt. Mijnerzijds zou alleen toegezegd kunnen worden, dat het Dag. Best- een onderzoek zou instellen en naar bevin ding den raad zal voorstellen- Van Schijndel. Ik kan den heer Tim mermans volko ren bijblijven, die over kluizing zal veel geld kosten en 't is geheel voor particulier terrein, ten tweede zult ge naderhand last krijgen met. ver stopping enz omdat het enge huizen moeten worden, ik moet u zeggen, als die loop geregeld zuiver was gehouden, dan zouden er de omliggende panden geen last van hebbendaar zijn nog zooveel uitloopen, waar het nog veel slimmer is, daar blijft hetkijk b.v. eens in de Kerkpaddaar is 't veel erger ik veronderstel dat dit gewoon geld wegsmijten is Voorzitter. Kunt U zich vereenigen met 't voorstel van den heer Timmer mans Wz dat we nogmaals de zaak zullen onderzoeken en dan dan den raad onze bevinding mededeelen. Klijberg. Als er dan 't volgend jaar verbetering komt dan wel, en wat de Kerkpad betreft, daar ben ik het vol- mans Wz. aangenomen. De begrooting wordt nu behandeling en hoofdstuks gewijze door den Voor zitter voorgelezen. Van Schijndel. Alle jaren wordt die door den secretaris post voor post voor gelezen, dat is veel makkelijker. Voorzitter. Ik heb juist de begrootin gen uitvoering laten drukken en met wit laten doorschieten, om aanmerkingen te kunnen maken De heeren hebben ze omstreeks drie weken thuis gehad en als we 't nu zoo doen, dan winnen we heel wat tijd uit, ieder kan toch zijn aanmerkingen maken. Maar wil de raad 't anders, mij wel. Daarna wordt de begrooting artikels- gewijze door den secretaris voorgelezen. Afd. IV a. Opbrengst havengelden f 1800. Houben. 't Vorig jaar was die geraamd op f 1610 en heeft 't opgebracht f 1666,82, nu geraamd op f 1800dus dit jaar schijnt de binnenkomst aanmerkelijk ver beterd, zou u kunnen zeggen waarin dat kan zitten. Van Schijndel. Kan 't misschien zitten in het innen van het geld of meer sche pen ingekomen of wat ook. Voorzitter. Er zijn veel meer schepen ingekomen, vooral in verband met het nieuwe fietspad. Opbrengst houtverkoop f 50. Dit moet afgevoerd worden daar er dit jaar geen hout is. Opbrengst hooiland van Cooth f 1200. Van Schijndel. Worden die gelden apart beheerd, komen die ten goede aan 't onderwijs. Voorzitter. Zeker die worden uitsluitend voor 't onderwijs gebruikt en zijn er hard noodig, anders moet er weer ander geld bij. Het schattingen f 10 Houben. Waaruit spruiten die voor. Voorzitter. Als een lokaliteit herschat moet worden, dan moet dat betaald worden. De ontvangsten worden daarna goed gekeurd op f 103364,94*. Uitgaven Hoofdstuk I art. 5. 7aai wedden ambte- tenaren f 1200 Timmermans-Verschure Het is de commissie opgevallen, dat art. 5 sub. 5 de laatste jaren geregeld is verhoogd. Bedroeg deze post in 1901, nog f400, thans is bij voor 1910 op f 1200 geraamd. De commissie huldigt eenparig de leuze, dat de gemeente hare ambtenaren naar behooren moet beloonen waarevenwel in zeer vele andere gemeenten in deze provincie met niet meer inwoners dan de onze veel geringere bedragen worden besteed, vermeent de commissie de aan gevraagde verhooging thans te moeten ontraden, te meer daar in de laatste 3 jaar het salaris met 200 reeds is verhoogd. Voorzitter. Ik weet niet wat heeren wethouders zeggen, maar ik geef u mijn persoonlijk idee indertijd 2 jaar geleden, meenden B. en W., dat eene verhooging nog niet noodig was, toen is die toch door den raad toegestaan nu meenen B. en W., die zeer tevreden zijn over den betrokken ambtenaar, die zeer is vooruitgegaan, dat we eene verhooging van 1 50 toe moeten staan met het oog op de houding van den raad 2 jaar ge leden, toen B. en W. 't niet noodig achten, komt 't mij wel wat vreemd voor dat daartegen thans wordt opgekomen. Van Schijndel. De vraag is of bewuste persoon geschikt is, of bij zijn werk zaamheden goed doet en dat verklaren B. en W. dan vind ik een salaris van f 350, nu f 400, voor iemand die zijn best doet, een jongmensch van 21 of 22 jaar werkelijk niet te hoog. B. en W. zeggen, dat hij goed z'n plicht doet, dan is f 400 eigenlijk geen salaris. Voorzitter. Hij is zeer vooruitgegaan. Houben. Bij de commissie heeft voor gezeten, niet, dat het salaris van dien ambtenaar te hoog is, alleen, dat hoofd stuk I elk jaar meer en mevr belast wordt en als dat zoo doorgaat ons den nek zal brengen. We zien andere plaatsen van meer zielental, waar een secretaris is, en een ambtenaar op f 550 en dan wensch ik wel aan den heer van Schijndel te vragen, hoe gemeenten als Dongen,

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5