Gepasteurizeerde Roomboter, I doos met chocalade 41 jaar een stijf been. Abonneert U op dii ST. ÏNICOLAAS 1909. Goedkoope Winkel Stroo-sn^machines GEBRs. KLIJjN, LANDBOUW. A. Schelle fy Zoon, Speelgoederen, Luxe-artikelen, Huishoudelijke goederen. alsook andere landbouwgereedschappen en benoodigdheden worden door ons in ruime mate voorradig gehouden. W. J. SIMONJS DE KOK, KUNSTMEST en KRACHT VOEDER, Ingezonden stukken. Kleine Advertentiën. Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek. Maggi's producten. ST. NICOLAAS. Aanbevelend. inJatuurvSollen Ondergoederen De prijzen zijn beslist beneden iedere concurrentie. Prijzen uiterst laag. Kwaliteit prima. Importeurs van speciale artikelen voor Landbouw en Veeteelt. Kaatsheuvel, Vechel, Boxtel e. m. a. hun werk gedaan krijgen door een secretaris en een ambtenaar op hoogstens f 700. Van Schijndel. Ik kan tegen overge stelde plaatsen aanhalen Eindhoven b.v. Houben. Dan kunt ge 't wel vergelij ken met Amsterdam. Van Schijndel. Neen Eindhoven grenst aan Waalwijk en er zijn er nog veel meer plaatsen, die beter betalen. Houben. Het is ons niet te doen, om die f 50, iedereen zal begrijpen, dat ik als ambtenaar, een ambtenaar gaarne help, maar wat doen andere gemeenten, soms met 3 maal meer inwoners; f 600 a f 700 wordt daar veelal besteed, neen we hebben 't alleen tegen dat gedurig bezwaren van dit hoofdstuk. Van Schijndel. Hier zijn veel meer werkzaamheden, andere plaatsen kunnen wel meer inwoners hebben, maar hier is veel meei te doen, ik zou nu ook wel kunnen spreken van vergelijking Amster dam met Eindhoven, dat scheelt enorm. Voorzitter. Legt de commissie er zich bij neer. Houben. Als 't dag. bestuur meent dat 't noodzakelijk is, dan best, maar dan zal ik den raad gegevens verstrekken, dat het budget onzer gemeente te hoog is. Ik ken veel belangrijker plaatsen met 1 secretaris en 1 ambtenaar van f 1000. Kerkrade een plaats van 18.000 zielen 1 ambtenaar en zoo zijn er nog talrijk te noemen. Klijberg. 't Is mij ook opgevallen dat 't telkens hooger wordt. Ik heU hier de begrooting 1906, f 850 waarbij komt re gisters burgl. Stand t 27 5 nu f1200 waarbij komt registers burgl Stand f 335 f 100 schrijfloon, is in 1906 f1125 en in 1910 f 1635. dat verschil is enorm. Voorzitter. U neemt nu juist een jaar dat voor U zeer gelukkig is, toen heeft een ambtenaar een jaar als leerling voor niets gewerkt, in 1905 was het f 1150 en in 1906 f850. Klijberg. Toen dus 1150 en nu f1635 zijn de werkzaamheden zoo vermeerderd zou ik den heer van Schijndel willen vragen. Van Schijndel, Ja, er zijn veel werk zaamheden bijgekomen. De Voorzitter. Ik acht de zaak ge noegzaam besproken en breng 't voor stel van B. en W- (50 verhooging) in omvraag. Voor de heeren van Schijndel, van Riel, Verwiel, Gragtmans, en Timmer mans Wz. Tegen de heeren v. d. Broek. Verbunt Houben, Timmermans-Verschure, Klij berg en van Everdingen. Zoodat 't voorstel is verworpen. (Slot volgend nummer). ledige b*me*ting, dus door toevo'eging van kali het kan gebeuren, vooral bij dunne beer, dat ook nog phosphorzuur ontbreekt, men kan dan in het voorjaar superphosphaat ook 50 gram per M2, op dezelfde wijze onder te brengen weder in werking gebracht woidt. We kunnen dus met gerust heid op alle tuingronden in de le plaats patentkali gebruiken. Kali is de stof, die het meest ontbreekt en het meest noodig is. Heeft men bedden, die den winter over braak liggen en nu reeds leeg zijn, dan kan men deze nu, irplaats van patentkali, twee maal zooveel kaïuiet geven, dus ongeveer 1 ons per M2. Nu naar den groententuin. In den moestuin is het schoonmaak en opruiming. De boonstaken en erwteurijzen worden netjes opgeborgen als dat nog niet geschied is. De ledige bedden worden om gespit en bemest en alles in gereedheid gebracht tegen het najaar. De bodem van den moestuin heeft in de eerste plaats humns noodig, bladmest, stalmest enz. Dat maakt den grond zwart, warin en kruimelig. Doch om de verschil lende tuingewassen te doen groeien is meer noodig. Ja wel, zeggen de tuiniers en zij begieten den bodem overvloedig met beer, Om verschillende redenen is eene overvloe dige bemesting met beer zeer af te keuren. Ik twijfel niet, of er zal heel wat groeien in zulk een bemesten tuin, maar 't is de vraag, of de tuinvrncht alle gewenschte kwa liteiten zullen hebben. Voor de sprnit- en koolplanten is het in de eerste plaats slecht, want deze worden knolachtig en branderig aan de wortels en blijven los en hol van blad; mooie vaste spruiten en kooien krigt men niet. Erwten, peulen en dergelijke maken lange gele stengels, bloeien laat, geven wei nig bloem en dus ook weinig vruchten. Eu zoo kunnen we doorgaan. Dat komt voor namelijk, omdat de menschelijke uitwerpse len, de beer fvaste en vloeibare stoffen ge mengd) zeer weinig kali eu kalk bevatten in 1000 K.G. slechts resp. 2.1 en 0,9 K.G. In aanmerking genomen, dat de tuingrond gewoonlijk weinig kali en kalk bevat en de meeste tuingewassen juist veel ervan noodig hebben, is het een eerste vereischte, dat naast beer kali en kalk gegeven wordt. Het is daarom gewenscht, de tuinier in dezen tijd van het jaar bij het omspitten van zijn tuin kalk onderbrengt en dat hij daarna ook de eene of andere kalibemesting geeft. Voor deze laatste bemesting kan het best dienen patentkali. Patentkali of wat het zelfde is zwavelzure kalimagnesia is het meest geschikte kalizout voor den moestuin. Het kost ongeveer 8 k 10 ct. per K.G. in 't klein gekocht. Men strooie ongeveer 50 gram patentkali per M2 uit en werke het zout licht ouder met de hark. Aldus 50 gram per Ms, dus voor ongeveer 1/s cent. Ik denk niet, dat dit voor een enkel tuinier te groote kosten zijn. Voor 1/8 cent kunst mest per M2 is zeker toch niet te veel. En toch zullen de gevolgen eener dergelijke bemesting verrassend zijn. De stengels en bladeren, de vruchten en wortelen, alles zal in kwaliteit winnen. Alles zal een gezon der en krachtiger aanzien hebben. En ook de Hoeveelheid zal winnen. Het is toch dui delijk, dat bij een beerbemesting heel wat stikstof ongebruikt blijft, die door een vol- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Kaatsheuvel, 12 Nov. '09. Geachte Redactie. Tot ons groot genoegen vernamen we, dat 1.1. Zondag te Waalwijk een meisjes- vereeniging is opgericht met ruim 100 leden. Met nog grooter genoegen hoorden we, dat de ZEerw. Heer Pastoor, aldaar, om de aansluiting in de hand te werken, de meisjes, die in de termen konden vallen om lid te worden, vrij had gegeven dien dag van de congregatie. Waar zoo van de zijde der geestelijkheid gewerkt en geijverd wordt, daar lijdt het geen twijfel of het vereenigingsleven moet bloeien. Een krachtige propaganda heeft de ZEerw. Heer Pastoor dus gemaakt Hij heeft getoond op te hebben met de arbeiders en de vereeniging een warm hart toe te dragen. Den wensch der kerkelijke overheid voor oprichting van R K. veieenigingen is geen doode letter voor ZEerw. geweest. We hopen en vertrouwen, dat dit voorbeeld na volging moge vinden, ook in onze eigen gemeente. A. 2o. Van het Statenlid, dat verleden jaar zijne candidatuur bepleitte met het bouwen van eene «luchtbrug* over het Keizersveer 3o. Van onzen geachten afgevaar digden voor de Tweede Kamer? A. B. en C. Dussen, 10, 11, '09. Volksgezondheid. Er is <vel geen gemeente in ons vaderland, waar minder de volksgezond heid wordt behartigd dan in Dussen. Of, zal het wel ergens voorkomen, dat een groot gedeelte der bevolking zich moet behelpen met slootwater, dat zoo ongeveer 50 percent gier bevat Dit nu is het geval in Dussen. Wat zou dus aan het volk van Dussen eene weldaad worden bewezen, als men zorgde dat daar op gemakkelijke wijze zuiver en goed drinkwater te krijgen was Dan wisten de bewoners ten minste, waartoe ze hun zuurverdiende belastingpenningen betalen. Om de aandacht te vestigen op dezen onhoudbaren toestand heeft de R. K. Vereeniging «Ons Belang* het gewaagd, in haar en der geheele bevolking zeer groot belang, een verzoekschrift te richten tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, waarop zij een antwoord ontving, dat, waarschijnlijk uit «boeren- schroom* nog niet is gepubliceerd. Dit antwoord, mij van bevriende zijde toegezonden, laat ik hier in zijn geheel volgen, opdat elk Dussenaar wete, hoe men er in Den Haag over denkt. «Ministerie van Waterstaat* 16 Juli 1909. no. 234. Afdeeling Waterstaat. De Minister van Waterstaat, Beschik kende op het adres van de Vereeniging Ons Belang*, goedgekeurd bij Kon. Besl. van 20 April 1906 (Stbl. no. 114), te Dussen, houdende verzoek om van Rijkswege de noodige maatregelen te doen nemen tot verbetering van den geregelden aanvoer van versch drink water in de Scheisloot, in de kom der gemeente, welke volgens adressante, gestoord is ten gevolge van de werken, uitgevoerd ten behoeve der verlegging van den Maasmond Gezien de ingekomen ambtsberichten. Geeft aan adressanten te kennen dat de slechte toestand van het water in de Scheisloot het gevolg is van de omstandigheid, dat in die sloot meer dere mestvaalten en privaten loozen, letgeen ook vóór de opening van den verlegden Maasmond het geval was, zoodat de van Rijkswege uitgevoerde werken wel een reeds bestaande onvol doenden toestand hebben kunnen ver ergeren, doch niet een goeden toestand slecht hebben gemaaktdat van werken uit te voeren tot vermeerdering van waterverversching in de Scheisloot dan ook geen gunstige resultaten zijn te verwachten en de eenige wijze om in de gemeente Dussen goed drinkwater te verkrijgen zal zijn, om dat water niet aan die sloot te ontleenen maar direct aan de rivier dat indien de gemeente Dussen be reid zou zijn tot dat doel werken aan te leggen, overwogen zal worden of er termen bestaan om in de kosten daarvan van Rijkswege 'eene bijdrage te ver- leenen. 's-Gravenhage 16 Juli 1909. De minister voornoemd, (w.g.) REGOUT. Uit dit antwoord van den Minister van Waterstaat, al belooft het gouden bergen, is eiken lezer duidelijk welk de aangewezen weg is ter verbetering. Zou deze kwestie niet de aandacht verdienen lo. Van de Gezondheidscommissie Haarsteeg, II Nov. '09. Geachte heer Redacteur. Daar het mij is toegestaan nog een woordje te schrijven wil ik, arme stum per, nog beproeven iets in het midden te brengen. De welwillendheid van den heer X, dat hij op mijn «sommatie* eenige wet telijke voorschriften noemt, heeft der mate op mijn gemoed gewerkt, dat ik, hoewel van mijn minderwaardigheid ten volle bewust, toch eenige schuchtere opmerkingen maak. Eene zaak stelt mij gerust, dat dit goddelijk wezen ter wille van mij, dierlijk wezen, zijn nectar, alias zijn bittertje» niet heeft gemist. Maar nu ter zake. Mijn hartje rikketikte reeds van blijde verwachting bij de mare dat X wederom voor het voetlicht was getreden. Nu zou ik immers vernemen de wettelijke voor schriftenvolgens welke de verbetering (luister eens goed) had moeten geschieden Deze waren toch weggecijferd, niet waar Ter duidelijkheid haal ik hieraan de woorden voorkomend in het stuk van X in de »Echo» van 24 Oct. jl. doch die vergissing moest met knoeie rijen met zvegcijfering van alle zoette lijke voorschriften zvorden verbeterd Welk antwoord geeft nu het orakel O, diepzinnige wijsheido, heldere scherpzinnigheid I Hij haalt aan art. 51 en 52 der kieswet (laatste uitgaat) en zegtziet nu gij boeren, burgers en buitenlui, aldus had het behooren te ge schieden{dan had er niet verbeterd be hoeven te zvorden.) Wanneer, ik zijn »betoog« vergelijk met dat van »Piet Paaltjes» z. g. hoe blijkt dan niet de groote overeenkomst 1 Wat was het geval met P. P. Luister 1 Willem had zijn lei gebroken, en was ten einde raad. Hoe moest die gemaakt worden Jan zegtbindt er een touw om Mozes zegtplak de stukken aan elkaar met lijm. Doch geen van beiden had het geraden. Toen kwam Piet Paaltjes, en zei jullie weet er allemaal niks van 1 Wat mijn raad is Willem had de lei ntel moeten breken. De geheele school stond verstomd over zooveel wijsheid In triomf werd Piet Paaltjes rondgedragen en was van nu af de vraagbaak van zijn makkers. Doch hoe veel helderder en wijzer is niet het betoog van X. Zonder twij fel zal voortaan, menigeen bij hem om raad komen, vooral wanneer goede raad duur is. Nu een woordje aan X. Ik bewonder uw helder doorzicht als bewijs haal ik aan de conclussie die gij trekthij wist dat er laatst geen «inspecteur» was, dus zit hij dicht bij het vuurtje. Dit kan voorwaar geen ge woon mensch weten. Ja, het moet wel verd sneu zijn vlak naast de kachel te wonen zonder zich aan het vuurtje te kunnen warmen. Gij neemt afscheid met kiezers^roet toch zijt ge geen kiezer naar ik meen. Moge echter de tijd u met de jaren ook het verstand brengen, dan zult ge een zvaaidig kiezer zijn. Uit uw voorlaatste stuk meen ik te mogen opmaken dat ge gaarne den persoon van »Sabatini< kendet zelf hebt ge mij reeds eenige namen ge geven, zooals aan «Senator* (raadsheer) «Scriba* (geheimschrijver); waardoor aan de geheele wereld moest blijken wie «Sabatini» was. Ik zal uw verlangen vervullen en mijn naam voluit plaatsen onder dit stuk, doch van mijnen kant vermeen ik dan ook gaarne met wien ik de eer heb gehad kennis te maken. Ik twijfel er niet aan of de Redactie zal wel zoo welwillend zijn u in een der volgende nummers een paar regeltjes at te staan ten einde u bekend te ma ken- Weigering uwerzijds van mijn ne derig verzoek kan dunkt me geen andere oorzaak hebben dan schaamte. Tot weerziens. B. LUBBERS. TE KOOP Een in uitstekenden staat verkeerend MOTOERIJWIEL voor f 50. Te bevragen aan 't bureau van dit blad. DRUNEN. FIJNE (Onder Rijkscontrole). Prijs deze week f 1.46 per kilo Eenmaal per week franco an huis in Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen Sprang en Kaatsheuvel. DUSSEN (N.-Br.) GOEDKOOPST ADRES IN: Koloniale Waren, Kaas, Visch, Cacao, Chocolade, Biscuits, Koek en Suikerwerken en aanverwante producten. Heden voorradig Gedroogde Soepgroenten in pakjes 10 a 20 ct. Kwakers Havermout in H 2 ponds pak 24—46 ct. Veeu's Havergort in 1 ponds pak 20 ct. Monogram zelfrijzend bakmeel 1 ponds pak 20 ct. Monogram Gistpocder in blikjes 80 ct. Eransche figuur Fermicelli per pond 30 ct. Fransche Macaroni ponds pak 80 ct. Heden buitengewone aanbieding voor f2 50. Inhoudende: 80 stuks verschillende figuren Chocolade; doosjes met flikjes; Tabletten, Sigarendoozeu, Reepen tabletten, Staniols; Surprises enz. Franco na ontrangst van postwissel. Opschrift ,/St. Nicolaas Kin dervreugd. van'w^^ Jansen aTilanus zijn verkrijgbaar bij F. L. RATH, te Waalwijk. De KLOOSTERBALSEM maakt het weer lenig. De Heer J. van Arkel, landbouwer te Asch, oud 55 jaar, verklaarde ons, dat hij meer dan 4l/a jaar een stijf been heeft ge had. Het been was geheel verlamd van d^n voet tot san de heup en veroorzaakte hem veel pijn. Bij eiken stap dien ik moest doen, kroicp ik letterlijk ineen van de pijn, zeiie hij ons en wanneer ik stap voor stap onder hevige pijnen voortsukkelde, dacht ik dikwijls bij mijzelfstraks breekt mijn been. Meermalen is het mij gebeurd, dat ik een half uur aan den weg moest gaan zitten, omdat ik niet verder kon. Wanneer ik dan vermoeid en afgetobd thois kwam, legde ik het been op den stoel en dan bedaarden de pijuen wel ecnigszins, maar kwamen later met verdobbelde woede terug. Elke beweging die ik met het been maakte, deed mij het uitschreeuwen van de pijn en wat ik dan dacht, wil ik liever maar niet zeggen* Alles heb ik in die 41/, jaar geprobeerd, doch helpen deed mij niets, totdat ik opmerkzaam werd gemaakt op den KLOOSTERBALSEM, dien ik kr.cht bij den heer H. Nout te Ravenswaaij. Ik liet mijn been driemaal daags wrijven en na twee potjes KLOOS TERBALSEM te hebben opgesmeerd, was de pijn totaal verdwenen. Mijn been is weer lenig en ik loop weer als vioeger zonder pijn. Ik zelf en mijne geheele familie staan verbaasd, dat de KLOOSTERBALSEM zulk een wonderbare genezende werking heeft. Thans is het reeds een jaar ge leden, dat ik genezen ben en ik loop, dat het een lievenlust is. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo is een onovertroffen middel tegen Rheuma- tiek. Bovendien is het een uitmuntend mid del tegen oude en nieuwe wonden, zwéren, ring-, baard- en dauwworm, alle ziekten der hoofdhuid en aambeien (zoowel bloedende als andere. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depothouders. Hiermede berichten wij de ontvangst van een uitgebreide sorteering Geschikt voor Cadeaux. Tot een bezoek uitnoodigde Stationstraat. WAALWIJK. Aanbevelend, RAAMSDONKSVEER. DRUNEN. W0LFSH0EK. Fabrikanten van alle soorten Handel in Ontsmettings- en Veeartsenijmiddelen. Advieskantoor voor Landbouw en Veeteelt. N.B. Heeren afnemers genieten gratis advies inzake bemesting enz FRIEZENVEEN.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6