Derde Blad. Gemeenteraadsvergadering. Provinciaal Nieuws BINNENLAND. frankrijk. Nummer 91. Zondag 14 November 1909. 32e Jaargang. R AAMSDONK. Vervolg. 12. Vaststelling gemeeniebegrooting dienst 1910. Voorzitter. Ik verleen het woord aan den rapporteur. Timmermans. Ik heb de aanmerkingen die de commissie heeft gemeend te moeten maken op schrift gebracht, wijl die nogal omvangrijk zijn en mij niets zal ontgaau. Wij zullen beginnen bij de uitgaven. Hoofdstuk 1 art. 5 a. jaarwedden van schrijfloonen van ambtenaren, klerken en bediendeu ter secretarie, als van de klerken ter secretarie is geraamd op een bedrag van f 789.80. De commissie is overtuigd van de billijkheid eener verhooging van jaar wedden en betere rogeliog daarvan doch gezien den financieelen toestand acht zij het beter deze regeling aan te houden tot eeu volgend jaar en het salaris van den len ambtenaar te verhoogen met f 25 en van den 2en ambtenaar met f 75 en de post met f 87.80 te verminderen en alzoo te brengen op f 700. Alsdus wordt besloten. Timmermans. De post schrijfloonen is gebracht op f 250. De commissie is van oordeel dal f 200 hiervoor voldoende is en stelt mitsdien voor die post met t 50 te verminderen en te b engen op f 200. Alsdus wordt besloten. Timmermans. De post jaarwedden van veldwachters is verhoogd met f 100 en ge bracht op f 1000. De commissie kan zich met eene verhooging üiet vereecigeo, doch stelt dan voor een veihooging van f 25 voor ieder en de post met f 50 te ver- minderen en alzoo te brengen op f 950. Aldus wordt besloten. Timmermans. De post jaarwedden van den bouwkundigen opzichter van gebouwen wegen enz. is met f 125 verhoogd en thans gebracht op f 250. De commissie kan zich met deze verhooging wel vereenigen gezien er vele werkzaamheden door hem moeten worden verricht. De post van den klokkenist is verminderd en gebracht op f 10. Vroeger was dit f 25. De commissie kan zich met deze vermin dering goed vereenigen wijl hij ook andere betrekkingen daarbij heeft. Op de bcgrootiDg is gebracht een post voor reis- en 'vc rblijfkoaten ter zake van ambtenaren ter secretarie. De commissie heeft tegen het op de begrooting brengen van deze post geen bezwaar, aangezien het kan gebeuren dat ook ambtenareu voor gemeentelijke aangelegenheden op reis moeten. De post kosten van schoonhouden van gemeentehuis en meubelen van dat gebouw en van die vertrekken is geraamd op f250. De commissie stelt voor die post met f 100 te verminderen. Dit wil niet zeggen dat de boel minder zindelijk moet worden ouder- houden. De commissie stelt voor deze post voorloopig te verminderen. Voorzitter. Indertijd is van A. de Ruijter, belast met het schoonhouden van het raad huis een verzoek ingekomen om daarvoor f 1.per week vergoeding te ontvangen. Timmermans. De post schrijf- en bureau behoeften is geraamd op f 120. De admi nistratie van tegenwoordig heeft wel z?er veel schrijf- cn bureau behoeften noodig, doch de commissie "is van oordeel dat die post nog wel met f 20 kan worden ver minderd en stelt mitsdien voor deze post te brengen op f 100. Alsdus wordt besloten. Timmermans. Voor het aanleggen van •de bevolkingsregisters is f 110 op de be groeting gebracht. De commissie stelt voor die post t« verminderen met f 25 en te brengen op f 85 Wordt besloten. Timmermans. Voor den post van aankoop en in inbinding van boekwerken is f 150 op de begrooting gebracht. Do commissie weet wel dat de nieuwe wetten het aan schaffen ran veel boeken noodzakelijk maken, doch gezien den nancieelen toestand acht zij het raadzaam ook dezen poit te vermin deren met f 50 en te brengen op f 100. Alsdus wordt besloten. Timmermans. De post kosten van het aanleggen en bijhouden der kiezerslijsten is minder geraamd, wat de commissie genoegen deed. De post advertentie-kosten is gebracht op f 150. De commissis stelt voor deze m t f 25 te verminderen en te brengen op f 125. Alsdus wordt besloten. Timmermans. Voor de verbetering van het archief is f 50 op de begrooting gebracht. Hoezeer de commissie ook apprecieert dat dit werk wordt gedaan, meent zij toch voor dit jaar deze post met f 25 te verminderen. Wordt besloten. Timmermans. Voor het onderhoud van wegen, straten en pleinen enz. is door Burg. en Weth. f 1500 op de begrooting gebracht. Gezien echter den erbarmelijk slechte toestand waarin do wegen verkeeren en ook om ver betering te brengen de commissie voor op het Sanddoel stelt die post te verhoogen met f 500 en alzoo te brengen op f 2000. Wordt aldus besloten. Timmermans. De post bruggen, duikeis, sluizen en riolen i9 gebracht op f 485, Onder dit bedrag is ook'begrepen f 140 voor hst maken van een beschoeiing aan 't Blok. Hoewel het werk hoogst nood zakelijk is durf de commissie, mede alweer gezien de financieele omstandigheden waarin de gemeente verkeer', voor stellen, dit bedrag dit jaar niet uit te trekken. lu verband hiermede acht zij een bedrag van f 250 voldoende en stelt derhalve voor dezen post met f 235 te verminderen. De commissie hoopt evenwel dat zooveel mogelijk aan de schoeiiug zal worden gedaan. De Voorzitter zegt te zullen zien wat kan. Aan omstandigheden zal het afhangen. Timmermans. Voor het onderhoud van den gemeente toren en het uurwerk is een post van f 296 op de begrooting gebracht. Mede alweer gezien den financieelen toestand stelt de commissie voor deze post met f 196 te verminderen en te brengen op f 100 De commissie meent, ofschoon het bovenste gedeelte zeer slecht is, dat hiermede nog wel één jaar kan worden gewacht. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor ook die f 100 te laten vervallen dus de geheele f 296. Van Dongen. Verbetering is bier nood zakelijk. Voorzitter. Dat wel, maar met f 100 kunnen wij niets dosD, daar kan je niets mee herstellen, reden waarom wij voorstellen de geheele post maar te laten vervallen. Siraonis. Kan dit werk niet een jaar worden uitgesteld. Van Dongen. De Burgemeester zelf is van den slechten toestand op de hoogtp. Er zijn reeds steenen afgevalleu. Verbeeld je du ge, als ge mar den dienst gaat een stuk steen op je hoofd krijgt, dat is niets aangenaam. Van die pilaster daaibo7eu kan de steen zoo maar worden afgestooten. Voorzitter, 't [s na ir aanleiding daarvan, dat Burg en Weth. die post op de begrooting hebben gebracht. De bedoeling was om die toren geleidelijk te laten erbeteren. Met f lOü kunnen wij echter niets aan vangen, daar kan men nog niet eens een stijger voo laten zetten. Daarom stelt B. en W. dan voor die post geheel te laten vervallen. De heer Timmermans vraagt o( het niet doenbaar is om alleen het hoogst noodige te laten verbeteren, zóó dat geen 3tetnen naar bereden kunnen vallen. Voorzitter. Er moet eerst toch een steiger worden gezet en dan kan aan het werk worden gegaan Mr. Heere zegt dat voorloopig kon worden volstaan om dc losse steal in cement vaat te laten zelten> zoodat het gevaar voor naar beneden vallen is weggeuornen. Als men over herstellen gsat spreken dan zal bet duizenden kosten. De heer Simonis stelt voor het kerkbe tuur te verzoeken of zij genegen zijn den toren over te nemen. De heer van Dongen die tot het kerk bestuur behoort, zal deze kwestie daar ter sprake brengen. Na nog eenige discussie stelt de Voorzit'.i r voor dezen post geheel van de begrooting te brengen. De heer Timmermans stelt «dor t 100 voor het noodzakelijke onderhoud op de begrooting te behouden. Het voorstel van den heer Tjmme.mans in omvraag gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen.Tegen stemden de heeren De Wit en van Laarhoven. Timmermans. De post van onderhoud van vaarten, grachten, waterleidingen, pom pen enz. is geraamd op f 1115. Daaronder is ook begrepen gedeeltelijke vernicuwi ig van de schoeiing a-vn het Veer. De com missie is van oordeel dit werk wel een jaar kan wachten en stelt voor deze post me.' f 500 te verminderen. De commissie hoopt verder dat de haven ook zal worden uit gediept. De heer van Dongen spreekt den wensch uit, dat dit werk tech niet lang zal woeden uitgesteld. De heer Simonis is van oordeel dU met wat oud materiaal daar wel eenige verbe. tering kan woiden gebrecht. Van Dongen. Ik hoop dat het niet geheel van de haan zal worden geschoven. Simonis. Neen, wij hebben met den oogenblikkelijke toestand rekening gehouden. Timmermans. De pos* V3n het aanleggen, van nieuwe wegen, stiaten ehz. kan niet uit de gewone inkomsten worden verkregen. De commissie heeft met genoegen gezien dat verleden ju at Burg. en Wet'', zooveel mogelijk met de vernieuwing zijn begonnen, maar had het toch beter gevonden dat in- plaats vau aan de grens van Waspik in het centrum daarmede was begorirten, dan hadden de bewoners er zelf meer van kunnen profiteered Spreker adviseert om wanneer tot verdere verbetering wordt overgegaan, dan te beginnen in de Schansstraat bij de woning van den heer P. C. de Bont en zoo naar Waspik. Met het Sandoel mag een uitzondering worden gemaakt zegt spreker, want daar eischt de toestand spoedige verbetering. De commissie heeft tegen dezen post geen bezwaar. Ee Voorzitter zegt rekening te zullen houden met een en ander. Timmermans Er is een post op de begrooting gebracht voor de verbouwing van het raadhuis wat is geraamd op een bedrag van f 2750 Gezien alweder de financieele omstandigheden bestaat bij de commissie hiertegen een ernstig be zwaar De rapporteur zegt wel overtuigd te zijn dat de secretarie te klein is doch geeft in overweging de muur die nu een afscheiding is tusschen de wachtkamer te laten uitbreken Een burgemeesterskamer is ook nood zakelijk, doch de commissie geeft in overweging deze door middel van schuif deuren te laten maken in de raadszaal Volgens begrooting van deskundigen zou een en ander f 400 kosten. De commis sie stelt voor het onderhoud van het raadhuis ad f2750 geheel te laten ver vallen. Voorloopig kan voor f 400 wel iets gedaan worden. Aldus wordt besloten. Tirnjnermans. Voor het bouwen van een brandspuitenhuisje is f800 op de begrooting gebracht. Van alle zijde heeft men hiertegen bedenkingen geopperd. Wordt besloten deze post niet op de begrooting te brengen. De heer Timmermans zegt verder nog dat voor het ophalen van vuilnis f 100 op de begrooting is gebracht. Ofschoon de commissie in princiep sterk hiervoor is, heeft men gemeend hiermede nog eens een jaar te wachten. Na eenige discussie wordt daartoe besloten. Op voorstel wordt de post onderhoud voor de kazerne, die op f 200 is begroot verminderd met f 85 en alzoo gebracht op f 125. De post onderhoud voor de oude school door B. en W. geraamd op f 175 wordt op voorstel van de commissie vermindert met f 7'J en alzoo gebracht op f 100. De post voor het onderhoud van schoollokalen en onderwiizerswo ningeu is geraamd op f 442.80 De com missie is van oordeel dat dit ja?.f het verfwerk en het behangen wel achter wege kan blijven en stelt derhalve voor deze post met f 142.80 te verminderen en te brengen op f 300 Wordt aldus besloten. Timmermans. De post kosten van verpleging van arme krankzinnigen is gebracht op f 1400 De commissie stelt voor deze post met f 250 te vermiude- ren en te brengen op f 1150. Wordt besloten. Verder deelt de heer Timmermans mede, dat de post kosten van verlich ting der straten geraamd is op f 2200. Door de commissie wordt voorgesteld het bedrag van f 225, dat nog" is uit getrokken voor de nog te plaatsen lan taarns met f 125 te verminderen, aan gezien de straat verlichting toch reeds een zeer gioot bedrag vergt. Na eenige discussie wordt aldus be sloten. Voor volksfeesten is door B. en W f 200 op de begrooting gebracht. De commissie erkent gaarne de goede be doelingen en apprecieert het ook, doch moet gezien de toch reeds zoo schrap opgemaakte begrooting, voorstellen dit bedrag van de begrooting te brengen, waartoe wordt besloten- Vr der stelt de commissie voer het bedrag voor de onvoorziene uitgave, door B. en W. geraamd op f 531,92 te bren gen op f 133,22. Wordt aldus besloten Timmermans Bij de ontvangsten Heb ben Burg. en Weth de H O. geraamd op een bedrag van f 10,300. In 1908 waren de inkomsten daarvan reeds hoog en bedroegen toen al f 8260. De com missie heeft de uitgaven zoo bekort, dat niet tot verhooging van den Hoofd. Omslag behoeft te worden overgegaan en met f 2000 kan worden verminderd en stelt derhalve voor dit bedrag te ramen op f 8300. Hierna wordt de begrooting vastge steld op een bedrag gelijk aan inkomsten en uitgaven van f 34,160,07. De Voorzitter zegt een punt niet op de agenda te hebben geplaatst n- dat B. en W. voorstellen om de smidsstraat looperde vanaf den Heul tot aan de Kruisstraat te herdoopen en voortaan le noemen Prins Hendriktsraat. Bij acclamatie wordt daartoe besloten Hierna gaat de rattd over in geheim comité ter behandeling van 13. Reclames tegen aanslagen hoof- delijken omslag. vlucht en lieten acht dooden, een gekwet ste en een gevangene, alsmede vele ge weren patronen en ander materiaal ach ter. Aan Fransche zijde werden zeven Europeesche soldaten, acht inlandsche fusiliers en 14 militiesoldaten gedood. 13 Europeanen en 24 inboorlingen gekwetst- Luitenant Gtessin was onder de gekwets ten. De zaak Steinheil heeft in het verhoo- ren van Mariette Wolf, haar oude, sluwe dienstbode niets bezwarends opgeleverd. Algemeen is de opinie, dat mevrouw en Mariette een groot geheim hebben weten te bewaren waarvan ze of wel daders, medeplichtigen of aanstichters zijn maar dat het bewijs hunner schuld absoluut niet is geleverd. De advocaat generaal h;eft in het strafgeding legen mevrouw Steinheil een lang requisitoir gehouden. Hij eindigde aldusIk ben begonnen met aan de schuld van de beklaagde te twijfelen, door de afschuwelijke aard van het mis drijf langzamerhand de beklaagde beter leeren kennen en de aaneenschakeling van haar laaghartigheden was mij van dienst bij het doen herleven van het dra ma van 30 Mei Ik verzoek dus den heeren gezworenen een bevestigend ver dict uit 'e spreken Gij zult de verant woordelijkheid eener veroordeeling aan vaarden, zooals ik de verantwoordelijk heid aanvaard van haar te eischen. In de zaal werden betoogingen in verschillenden zin gehouden. De voor zitter liet de betoogers de zaal uitzetten en hief vervolgens de zitting op te midden van een hevige beroering. Vandaag is de verdediger aant woord en zal de 'uitspraak der j'.ry vallen. Het in Marseille aangekomen stoom schip iOceanien" heeft bericht meege bracht uit Saigon in Indochina van een gevecht, dat de Fransche troepen daar op 5 Nov. met de benden van Detham hebben gehad. Het hoofdgevecht had plaats in een bergkloof. Een verkennings- afdeeliug onder een luitenant raakte met den vijand het eerst slaagS'. Weldra meng de zich de artillerie er in en werden de stellingen van den vijand stormenderhand genomen De benden sloegen op de Onderzoek nunr het Vaderschap. Na eene bestrijding o.m. van het lid van der Bieseój en eene krachtige verdediging van het wetsontwerp tot ouderzof k naar het vaderschap, door den minister van justitie is dit ontwerp met 25 tegen 14 stemmen door de E-rste Kamer aangenomen. Voor stemden do heeren Dojes, Van Asch van Wijk, Van der Does de Willebois, Vermeulen, Sickenga, Reekers, Van Reijui3, De Jong, Van Velzen, Van Lö' en, Seis, Waterschoot van der Gracht, Van Vooitst tot Voort», Pelinck, llo.y, Woltjcr, Pnnzen, Van der Maesseu de SombrtlF, Van der Pril?., Raaymikers, Van Ileeckeren, Haffmans, Van Weldereo Ren ers, Van Nierop, von Fisemie en Welt. Tegen de heeren; Kist, Wolier, Rahusen, MerckHbich, Staal, Have laar, Laan, S orb Scholten, Breebaart, Bloembergen, Van den Bietsen, Bcsch van Drakestein en de Voor zitter. Tarief van Invoerrechten. De -minister van financiën zegt in zijne memorh van Antwoord op het voorloopige versing der begrooting van financiën o.m. 't volgende *Het nieuws Tarief van invoerrechten zal dit zittingsjaar de kamer bereiken von dp opbrengst r.m deze laatste blijft de eerste en voornaamste bestemming: dekking van de koeten der socials maatregelen, een be stemming waaraan geenszins tekort wordt gpdaati doordat in afwachting v<.n de tot standkoming van de successie- en inkom stenbelastingen tot drkking van het tekort tijdelijk gelden worden ontleend aan eene roorloopige verhooging van het tarief in den vorm van evenredige Y?rhooging der tegen woordige tariefcijfers. Dat tegen zulk een evenredige verhoöging bezwaren bestaan ontkent de minister niet; zijnerzijds zal dan ook niets ongedaan gelaten worden oin tien \oorloopig n toestand zoo kort mogelijk te doen duren eji hij rekent daarbij .op de medewerking der Sfaten-Generaal. Dat het jaarlijks wordt verhoogd of verlaagd al naar de behoeften, slaat voer den minister vast Er is dan ook geen sprkevan een tijdelijke d öh van een voorloopige tarief vei hooging Voor vrees dat de fiscale zijde van de tariefswijziging op den achtergrond zA ge raken behoeft niet meer aan leiding to bestan dan ten vorigen jare. Groote beperking van den invoer is een slecht, raiddel om de opbrengst van het taritf ruimer te maken. Verkiezing Gulpen. De minister van binnanlandsche zaken heef' bepaald, dat de nieuwe Verkiezing voor pen ltd van de Tweede. Kamer in het kies- district Guipen noodig geworden door niet- toelating van jhr. mr. Ch. J M. Ru s de Beercnbrouk, zal plaats hebben cp Dinsdag 23 d.'zer, de stemming zoo noodig op Donderdag 2 December en de herstem ming zoo noodig op Donderdag 9 December. (St ct \V. Cv J. Pastoors. Naar hel DgbJ, v. Nbr. verneemt, is de heer W. 0 J. Pastoors, lid van de Tweede Kamer voor Beverwijk en burgemeester van Ginniken, ernstig ongesteld. Een gevatte koa is ontaard in longont steking en doet den pat ent niet ernstige koorts het beu' houden. Brusselsche Tentoonstelling. De werklieden aan do Hollandsche afdeeling der internationale tentoonstelling, welke het volgend jaar te B r u s s e 1 gehouden zul wor den, staken. Voor de tentoonstelling hebben zióh tot nu toe 43 Fransche Lderfabrieken aangemeld en hoopt het Fransche comité nog toezeggingen te ontvangen binnen kor ten tijd. V Waalwijk 14 Nov. 1909. Henocming. Bij koninklijk besluit is alsnog benoemd tot lid der bijzondere commissie tot het bijeen brengen der inzendingen behoo- rende tot groep XIV der Nederlandsche inzendingen op de tentoonstelling te Brussel, de heer E. W. Klijberg, voor zitter van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Schoenfabrikanten, te Waalwijk. Den benoemde onze telicitaties met deze hernieuwde onderscheiding. Tarief van invoerrechten. Zooals men onder rubriek >Binnen- land« in dit nummer kan lezen, schrijft de minister van financiën, dat het ont werp tarief van invoerrechten der Kamer dit zittingsjaar zal bereiken. Aangezien nu de directeur der belastingen, de heer Slotemaker, in opdracht van den minis ter reeds bezig is 't ontwerp saam te stellen, gelooven wij, als onze meening te moeten zeggen, dat activiteit op dit punt van degenen, die bij deze tariefs herziening zoo 'n allergroot belang hebben, dringend gewenscht, ja nood zakelijk \sK en geen uitstel mag lijden De gecombineerde commissie van schoenfabrikanten en looiers heeft inder tijd vergaderd. Jammer genoeg was dit eene gesloten bijeenkomst, anders hadden de publieke opinie of menschen ter zake kundig, het hunne erbij kunnen voegen. We hebben wel vernomen, dat nogmaals na overweging en bespreking, eene ge combineerde vergadering aal gehouden worden. Dat men die toch spoedig houde om te zien of men tot overeenstemming kan komen, om dan te trachten het ontwerp in den gewenschten vorm te krijgen op dit punt, dit is de voornaamste zaak, beter als dat in de kamer de verlangde wijzigingen moeten worden aangebracht. Zouden de looiers en schoenfabrikan ten niet tot overeenstemming komen, dan is de tijd voor actie nog veel dringender noodig, er staan hier o. i. te groote be langen op 't spel. We willen den afloop van een en ander niet vooruit loopen, maar vestigen even de aandacht op deze dringende zaak. Chemisch Laboratorium. Wij vonden in het voorloopig verslag op de begrooting van landbouw geen enkele opmerking betreffende de voor gestelde f 2000 voor het chemisch bu reau van onderzoek, aan de eventueel op te richten vakschool alhier. In de afdeelingen schijnt hiertegea dus geen bezwaar geopperd te zijn. Raadsvergadering. In de 1.1. Donderdag gehouden raads vergadering, die ten 7 uur aanving en ten half elf eindigde en waarvan het gedeeltelijk verslag voorkomt in dit no. werd nog besloten, op zekere voorwaar den een subsidie van f 100 voor 1910 te verleenen aan 't Werkloozenfonds van de afd. Waalwijk Besoijen van A. N R. K Lederbewerkers-arbeidersbond. De gemeente-opzichter de heer G. van Huiten, over wiens werkzaamheden en betoonde activiteit, zoowel B. en W- als de raad, hun hoogste tevredenheid te kennen gaven, werd met algemeene stemmen definitief benoemd. Na afloop werd nog eene onderlinge be? preking door den raad gehouden, waar gewichtige zaken werden behandeld die voor de toekomst onzer gemeente, vooral met het oog op de vakschool en den aankleve van di«, van zeer groot gewicht zullen zijn. Mogelijk kunnen we spoedig hieromtrent meer zeggen. Landweer. Gisteren en vandaag had alhier de inspectie voor de landweer plaats uit onze en aangrenzende gemeenten als mede de uitreiking van uniformen en wapenen aan degenen die van de militie naar de landweer overgaan. Jubileum A. C. vun der Heijden. Morgen wordt in onze gemeente een jubileum gevierd, dat in alle kringen on zer samenleving veel belangstelling zal wekken. De sympathieke, algemeen ge achte eerste onderwijzer onzer openbare school, de heer A. C- van der Heijden, zal zijn 25 jarig jubileum als zoodanig vieren. e jj De populaire figuur van den jubilaris, die zoovee in 't belang der gemeente heeft gedaan, op zoo talrijk gebied, aan vaarde onze hartelijkste felicitaties bij deze heugelijke gebeurtenis. Het onderwijs, de opvoeding onzer jeugd heeft in deze drie-kwart-eeuw veel aan hem te danken. Hoeveel talrijke flinke mannen heeft hij mede helpen vormen. Hoevelen hebben aan hem hun flink-door-de-wereld-komen te danken. Wat was hij en is hij aan de openbare school, aan Zondagsschool, aan herhalingen- onderwijs, wat heeft hij gedaan voor den bloei, den vooruitgang der liedertafel, van het muzikale leven in onze en om- liggende gemeenten. Wie, groot of klein, klopte tevergeefs bij hem aan, waar 't gold een feest- of gelegenheidsgedicht of proza- Wie herinnert zich niet de uitstekende voordrachten op verschil lende gebied door hem gehouden, de feestreden bij zoo tal van gelegenheden

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9