Nummer 92. Donderdag 18 November 190LL 32e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Eerste Blad. SUHIIS Gemeenteraad van WAALWIJK. x ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen SUNLIGHT Uitgever: Dit Blad verse! ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franto per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grooCr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. OOGENBLIKKEN OM GIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen (Slot). BEGROOTING. (Uitgaven.) Hoofdstuk I art. 3 c. Ambtenai en be last met bijhouden registers Burgerlijken Stand f335-— Timmermans-Verschure Het salaris van den ambtenaar belast met het bij houden der registers van den Burg. Stand bedroeg iu 1906 f275, thans is het gestegen tot f 335. Gaarne zou de commissie hooren, waarom ook dat sa laris de laatste jaren verhoogd is ge worden, aangezien zij meent dat dit werk behoort tot de meest gewone werkzaamheden ter secretarie. VoorzitterGed. Staten regelen dit salaris en wordt onder alle ambtenaren verdeeld. Hier is 't als volgtF. W- van Liempt f275 Burgemeester f 20. J. Timmermans Wz. I 20. Ant. van Liempt f 20. Art. 3 f. Schrijfloon fioo. Timmermans-Verschure Het rijk vergoedt f 220 voor de kosten der volkstellingdie f 220 gaan echter geheel op aan de tellers, zooals blijkt uit art. 29, Hooidstuk 7, zoodat het uitgetrokken schrijfloon geheel ten laste der gemeente komt. De commissie meent dat voor eene gemeente van 5000 inwoners, waar de secretaris wordt terzijde gestaan door twee klerken ter secretarie, het aan de volkstelling verbonden extra-werk best zoo geregeld kon worden, dat hiervoor geen extra schrijfloonen behoefden te worden uitgetrokken en geeft mitsdien in overweging letter fit laten vervallen. VoorzitterDie som is op de be grooting gezet als gratificatie voor de ambtenaren voor de enorme werkzaam heden, die de volkstelling medebrengen de heeren zullen wel een beetje in aan merking willen nemen, dat de secretaris reeds 38 jaren in dienst der gemeente is, dus niet meer zooveel werk kan verzetten, hetwelk dus in hoofdzaak op de ambtenaren neerkomt, het werk moet toch gedaan worden. Zoo is door ons geredeneerd en dat mag o. i. niet uit 3 't óg verloren worden. Goedgekeurd. Art. 6. Jaarwedde van den Ontvanger. 'r J Timmermans-Verschure Aangezien in de vorige vergadering het voorstel geen voldoende steun kon vinden, om in behandeling te komen, doet de com missie alsnog 't voorstel om f 750 salaris te geven. VoorzitterOp deze begrooting kon den wij natuurlijk nog niet meer op zetten, omdat dit 't zuiver tractement is en omdat we nog niet weten of de verhooging wordt goedgekeurd. Bouwkundige f630. Van SchijndelDe gemeente-opzichter voldoet die in alle opzichten Voorzitter Zeer zeker. Van SchijndelAls B. en W. en de raad overtuigd zijn dat Van Huiten zijn best zeer goed doet, dat hij de gemeente groote voordeelen bezorgt, dat de ge meente enorm vooruitgaat op dit punt, dat de straten en wegen er veel beter uitzien, aan de haven de zaak puik marcheert, dan dunkt mij dat een salaris van f650 wel wat schrap is. De man voldoet in alle opzichten ik heb de tee- kening der postkantoor-verbouwing ge zien en die zag er uitstekend uit en U als deskundige, mijnheer de Voorzitter, hebt er zeer over geroepen en zoo zijn er meer zaken. Mij dunkt dat dit tracte ment dan wel te krap is, 't is m. i. te klein. Voorzitter: Wat u.,zegt omtrent de werkzaamheden van den opzichter, be aam ik ten volle hij is zeer geschikt voor deze betrekking en geeft vele re denen tot tevredenheid. De raad heeft 't vorig jaar 't salaris vastgesteld, nu moet hij definitief worden aangesteldhet aanvangssalaris was f 6C0, met 4 jaar- lijksche verhoogingen van f 50na 't bereiken van dit maximum kunnen we 't salaris vaststellen dan zou uw voor stel zeer van pas komen, nu zou het de vastgestelde regeling in de war brengen. Van SchijndelEen besluit kan toch altijd gewijzigd worden, dat fs toch nog geen in de war brengen; de man geeft bewijzen van buitengewone bekwaamheid we zijn overtuigd dat hij goed is, hij brengt de gemeenten vele voordeelen aan. Het is een opzichter, waarover we allen tevreden zijn, wat vroeger wel niet het geval was, eenigen wel anderen niet. In veel opzichten blijkt deze veel beter te zijn; wel hij heeft er bijna zijn salaris uitgekloptals dit allemaal zoo is, dan moeten wij hem niet met dit salaris af schipperen; dit is niet in de war sturen, dan is m'n bedoeling in het geheel niet maar we kunnen dat besluit wijzigen. Voorzitter We schipperen hem niet af, 't salaris is vastgesteld voor 4 jaar omdat nu weer anders te doen zou ik niet administratief juist vinden. VerbuntZijne definitieve benoeming moet nu toch geschiedenzijne ver diensten in aanmerking genomen, kan de raad hem toch meer geven. Voorzitter Ik geef u mijn persoon lijke opinie. v, d. BroekDe man heeft er toch genoegen mee genomen. Voorzitter Na 't bereiken van die f 800 kunnen we 't verder vaststellen geef u dan maar een regeling aan. Van Schijndel: f700 nu, of wel een gratificatie. Timmermans-Verschure Daar zou ik niet mee beginnen en van Huiten is op dat salaris toen toch benoemd- Timmermans Wz 't Is nu f650 geworden, ik zou er niet van af wijken zooals 't eerst bepaald is en waarop hij benoemd is de betrokkene moet ook leeren. Van SchijndelIk zou 't brengen op f700, en dan ieder jaar f 50, dat hij een jaar vroeger opschoot, dus een jaar vroeger aan de f 800 was. Het voorstel van Schijndel, gesteund door de heeren van Everdingen en Verbunt wordt in rondvraag gebracht en verworpen met 6 tegen 5 stemmen. VoorVerbunt, van Schijndel, van Riel, Verwiel en van Everdingen. Tegenvan den Broek, Houben, Timmermans-Verschure, Klijberg, Gragt- mans en Timmermans Wz. Art. 2. Kosten schoonhouden raadhuis f 200. Timmermans-Verschure. 't Verleden jaar was hiervoor f 175 begroot. De begrooting van den gemeente-oprichter is hieromtrent n et gespecificeerd. Zoudt U ons hieromtrent nader kunnen in lichten. Voorzitter. Die post werd steeds over schreden. In 't gemeentehuis is zooveel te doen, vooral met het oog op de ver schillende dingen, die we hier gekregen hebben. Ik tracht zooveel mogelijk hier te krijgen, dat Waalwijk meer en meer den naam van centrum hoog kan houden. We hebben hier de indceling, thans weer gekregen de zittingen van den militie raad, dat is van gemak voor onze en omliggende plaatsen en wij gaan er mee vooruit, nu krijgen we weer paar dagen inspectie voor de landweer enzmaar alles brengt z'n kosten mee, als 't maken van schotten, enz. Onze opzichter doet dat 't meest zelf, maar de materialen moeten toch gekocht worden- Voort durend moeten we werken om meer en meer naar onze plaats te trekken, al kost 't ook al wat. De commissie kan er zich na deze toelichting best mee vereenigen. a. Onderhoud Kunstwegen f 1623. Timmermans-Verschure. Volgens ra ming van den gemeente opzichter is voor het jaarlijksche onderhoud der straten en'., uitgetrokken f 700. De commissie kan zich daarmede volkomen vereenigen, aangezien men daardoor tot geleidelijke verbetering komt, zonder in de nood zakelijkheid te moeten vervallen, daar voor groote leeningen ten laste der gemeente te moeten aangaan. Zoodoende wordt de straat uit de gewone inkomsten verbeterd, in overeenstemming met den in deze door den raad uitgesproken wensch. d. Vemieuzving gedeelte rioleering f 1000. Timmermans-Verschure. Ook met de post ad f 1000 voor de voortzetting ri oleering is het de commissie in alle deelen eens. c- Bruggenduikers, sluizen f 73. Klijberg. Ik stel voor een memorie post voor de overkluizing bij de school en 't gasthuis, om dit na onderzoek van B. en W. af te werken- Timmermans Wz. Dit zou m. i. zijn een vooruitloopen op de nemen beslis sing en acht 't daarom overbodig. Ik acht deze zaak genoegzaam besproken en zou durven adviseeren deze memorie post niet op de begrooting te brengen en zich neer te leggen bij het voorstellen van B. en W. Onderhoud haven en kaai f 800. Timmerm.-Verschure. Gaarne wenschte de commissie te vernemen of de toestand van de beschoeiing van de haven en de daaraan sluitende bestrating van dien aard is, dat de gemeente daaromtrent behoorlijk verantwoord is. Wij zijn bang, dat door 't wegspoelen de bovenlaag zal zakken, de keien naar beneden zullen gaan en zoo ongelukken gebeuren. Het water werkt onder de schoeiing door en wij vreezen, dat er gevaar bestaat, dat de geheele zaak om laag zal komen. Voorzitter. Dat de keien iets zouden zakken, is heelemaal geen bezwaar't is misschien wel wat een onoogelijk ge zicht, maar de eerste jaren behoeven we niets te vreezen, direct gevaar zit er niet in. Timmermans-Verschure. We zijn niet bang voor de schoeiing, maar 't zand zal er onder uitspoelen en dan wegzakken. Voorzitter. Ik heb er ook met den opzichter overgesproken, we zullen wat verderop eene lagere beschoeiing maken, want nu wordt te veel slip op een plaats geformeerd. De heer Gragtmans kan daar meer misschien nog iets zeggen. Gragtmans. De schoeiing is niet hoog genoeg en daar spoelt 't wel wat weg, maar voor invallen is geen gevaar, 't wordt daar steeds diep uitgebaggerd en dan worden de ketels der stoomschepen als ze stilliggen daar afgespuid er wordt wel zooveel mogelijk opgelet, maar 't gebeurt toch. v- d. Broek. Aan den t ant zakt het ook in. Gragtmans. Er is veel drijfzaad en kan ze zoodoende nooit op diepte ge houden worden, er is niets aan te doen of met zeer groote kosten Timmermans-Verschure De commissie wenschte een memoriepost voor de stich ting vakschool. Voorzitter. Als de heeren 't wenschen mij best, doch 't is niet noodigde noodige voorstellen komen dan toch. Exploitatie gasfabriek f 4.3668. Van Schijndel. De cijfers worden hier zoo maar in eens gegeven, kan in 't vervolg een en ander niet wat specifiek aangegeven worden. De geheele begroo ting ziet er goed uit, maar nu moesten we ons in deze begrooting ook een over zicht kunnen maken van de gasfabriek, dat was van groot gemak voor alle raads leden, dan kon het publiek er ook eens iets van zien. Ik kan hier wel komen kijken, maar anderen niet, die kunnen zich dan zoo'n boekje aanschaffen. Een jaar of wat geleden is hier nog eens een staat verloren gegaan, daar waren we dan ook voor gevrijwaard, dan konden we 't zelf zoo eens nacijferen, vooral was dit voor 't publiek veel waard en er kan toch niets tegen ziju. Voorzitter. Al.s mijr.e persoonlijke opine kan ik u zeggen, dat de geheele be grooting zoo nauwkeu ig mogelijk is opgemaakt en ook die der gasfabriek, en deze ligt ter inzage maar ik begrijp uwe bedoeling u zou een résumé van ontvangsten en uitgaven der gasfabriek in deze begrooting willen zien afgedrukt, en ik ben het hierin volkomen mét u eens, dat kan zeer goed en behoeft niet zoo breedvoerig te zijn Timmermans-Verschure. Voor de com missie zou dat ook heel makkelijk zijn, als ze iets moest nazien. Voorzitter. Ik geloof, dat er niemand iets tegen zal hebben aan uw wensch te voldoen. Van Schijndel. Ik heb gezien, dat voorgesteld wordt het salaris van den boekhouder niet f 50, dat van den di recteur met f 300 te verhoogen. Met de verhooging van den boekhouder kan ik me wel eenigszins vereenigen, die doet goed zijn best en 't tractement is niet te hoog.' Het salaris van den directeur in eens te brengen van f 1000 op f 1300 is wel wat te bar iemand, die in alle opzichten zijn best doet, krijgt nog geen tractament als een keilegger en een di recteur, waarvan eenigen overtuigd zijn, dat hij meer verdiend te krijgen, maar anderen niet, daarvoor vind ik 't kras ineens f 300 meer te geven. Die cijfers van de gasfabriek staan er allemaal heel mooi, maar 't is nog te bezien of dat alles zoo mooi zal klop pen. Er liggen enorme bergen cokes, zoodat men er geen blijf mee weet, dat zou ook nog tegen kunnen vallen. Ik geef toe dat de administratie en de inkomsten veel beter gaan dan vroeger. Ik zou ook goed vinden het salaris te verhoogen, maar f 300 vind ik te kras, en ben er pertinent tegen, laatst heeft hij ook al eens t 200 bijgekregen. dat ging van een leien dakje, dan nog vrije woning, vuur en licht, 't is mij wat te gepeperd. Voorzitter. Die zaak is door B en W. nauwkeurig besproken, de gascommi.' sie was er eenparig voor. Na ampele be spreking zijn wij tot de conclusie ge komen, dat de verhooging hem toekomt. Volgens ijn persoonlijke opinie is f 1000 geen tractement voor den directeur onzer gasfabriek. In den aanhef bij de behan deling der gemeente-rekening heb ik mijne tevredenheid over alle ambtenaren betuigd en 't is mij een genoegen te zeggen, dat de directeur der gasfabriek daarvan niet is uitgesloten hij heeft veel blijken van activiteit gegeven de laatste jaren. Wat vroeger gebeurd is doet hier niet ter zake, wij hebben rekening te houden met het tegenwoordige- Van Schijndel Ik hoop dat uwe woor den bewaarheid zullen worden, hoewel er altijd nog eenige vrees bestaat. Laat ons, nu de cijfers goed staan f 200 geven en blijft 't goed dan kunnen we weer zien. Me dunkt dat f 1200 plus vrije woning, vuur en licht een aardig salaris is. De gascommissie zit, nog met een paar wethouders in de meerderheid, dan hebt ge de heele zaak, dat weet ik wel. De Voorzitter. Wethouder Timmer mans is geen lid der gascommissie. Van Schijndel. Ik geef de gascommis sie in overweging nu f1200 te geven 't zijn nog maar cijfers die er staan laten we eerst de uitkomsten zien gaat 't goed, dan kan er altijd nog bij. Doar niemand dit voorstel steunt, kan het niet in rondvraag komen. Kosten onderhoud gemeentehuis enz. f300. Timmermans-Verschure. Het trof onze aandacht dat ineens zooveel verfwerk is te verrichten aan de verschillende gem. gebouwen. De commissie kan zich daar mede wel vereenigen, doch wil erop wijzen, en de hoop uitspreken, dat deze post in 't vervolg over jaren verdeeld wordt, zoodat ieder jaar iets gedaan wordt, en dat onderhoud weer worde teruggebracht tot bedragen die er vroe ger voor werden uitgetrokken. Voorzitter. Dit is gebeurd, omdat dc gebouwen 't hard noodig hebben flink geverfd te worden 't Vorig jaar toen de begrooting slecht was, hebben we dat laten zitten, nu willen we alles tege lijk flink laten onderhanden nemerr. Elk jaar kunnen we wel iets doen, maar om de 4, 5 jaar moet 't eens flink worden na gezien. Nu treft 't wel dat alles bijeen komt, als ik u vertel dat sinds de school gebouwd is, ze nog niet geverfd is, en reparaties zijn er ieder jaar. Publieke gebouwen hebben altijd meer reparatie noodig als andere, dat weet U wel De gemeente-opzichter heeft 't nauwkeurig nagegaan. Goedgevonden. Gemeentebeplanting f225. Timmermans-Verschute. Waarom is deze post f 25 hooger. Wij achten f 150 voor't plantsoen zeer hoog Voorzitter, 't Plantsoen kost niet alleen arbeid, maar ook de bloemen en planteg De heer van Schzndel zal dat wel weten die heeft er een voor de fabriek. Die f25 zijn bestemd voor rasterwerk, dat wordt van 2 perken vernieuwd, de oude hersteld en die komen dan weer om andere perken, en zoo komt ook deze zaak in enkele jaren in orde. Jaarwedden leeraren teekenonderwijs f 1225. Timmermans-Verschure. Is hieronder begrepen salarisverhooging f 25 van Trimbach, Voorzitter. Ja. Schoonhouden teekenschool enz. Timmermans-Verschure. Deze post is f 100 hooger, vorige jaren heette deze post vuur en licht f50 thans is er f 100 voor schoonhouden bijgekomen. De com missie zou gaarne vernemen, waar dan 't vorig jaar het schoonmaken van Is betaald geworden. De Voorzitter. Dat werd ieder jaar overschreden, nu hebben we 't ineens voldoende geraamd. Goedgevonden. Toelage kamer van Koophandel f140. Verbunt. Als lid der Kamer van Koop handel is 't mij bekend dat de Kamer er met dit bedrag niet kan komen, ze blijft altijd met schuld zitten- Er komen zoovele zaken voor, als directeur-generaal of minister gaan spreken, adressen of rapporten laten drukken, het belangrijke jaarverslag enz. daarom stel ik den raad voor bij de f140, een crediet te verlee- nen van f60, dus tot een maximum van f200, met die conditie, dat de Kamer op 't einde van 't jaar rekening en ver antwoording doe aan den raad- Voorzitter: Stelt U dit namens de Kamer voor. VerbuntNeen als lid van den raad 60 meer crediet, tot 200 maximum, en dan rekening en verantwoording doen. Van Schijndel: Als we 't werkelijk noodig hebben, kunnen ze ook gerust met bewijzen komen en dan is er niets Be Echo van het Zuiden. Waalrvpsclie en lji£slmlsfkf Courant, 1244

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1