Nummer 95. Zondag 28 November 1909 32e Jaargang; Tweede Blad, Firma MANDOS-VINKEN FIJNE HEEREN-MODE-ARTIKELEN. Gedwongen Winkelnering Abonneert U op dit HEEKEN-ONDERGOEDEREN Nationale Tentoonstelling van Huisvlijt. Ingezonden stukken. WAALWIJK. Groote Straat 6 142. ONTVANGEN Het volgend jaar zal gedurende de zomermaanden in den Haag een Natio nale Tentoonstelling van Huisvlijt gehou den worden. Deze Tentoonstelling gaat uit van den Volksbond tegen Drank misbruik en staat onder het eere-presi- dium van Z. K. H. Prins Hendrik. Met de voorbereidende werkzaamheden is men voor een groot gedeelte gereed gekomen. Wij laten hier het vastgestelde plan volgen De Nationale Tentoonstelling van Huis vlijt omvat de volgende Afdeelingen I. Oorsprong, geschiedenis en ont wikkeling der Huisvlijt-beweging in ons land. Literatuur, leerboeken en geschrif ten leermiddelen, werktuigen en grond stoffen ter bewerktng. II. Een moderne huisvlijtschool met openbare les, en nieuwste hulpmiddelen. III. Huisvlijt-producten uit vroegeren tijd. IV. Houtbewerking en metaalbewer king. V. Papier-, leder- en beenbewerking, riet-, touw- en stroovlechtwerk. VI. Nuttige en fraaie handwerken. De afdeelingen IV, V en VI moeten een beeld geven van de trapsgewijze ontwikkeling van het eenvoudigste tot het meest kunstig bewerkte huisvlijt- product, uit eenzelfde grondstof ver vaardigd, tevens zoo mogelijk met indeeling der groepen naar practisch nut en versiering. VII. Teekenkunst, schilderkunst, pho tographic, projectie, boetseer- en kleiar- beid. VIII. Verscheidenheden niet behoo- rend in de vorige afdeelingen, als post- zegelarbeid, scherfwerk, en alle versie ringskunst uit waardelooze grondstoffen. IX Verzamelingen. X. Inzendigen van bijzondere personen en instellingen, XI. Huisvlijt producten uit de koloniën en uit het buitenland. XII. De huisvlijt als propagandamiddel van' den Volksbond. Wij hopen dat ook uit onze streek talrijke inzenders aan deze tentoonstelling zullen deelnemen. Het groote nut van het aankweeken van Huisvlijt zal wel door niemand ontkend worden. Het spreek woord, hoe oud ook, is nog steeds waar «Ledigheid is des duivels oorkussen.' Hoevelen die met hun leegen tijd geen raad weten en-dien trachten te dooden met het lezen van helaas, maar al te dik wijls slechte boeken I Weer anderen die na volbrachte dagtaak langs de straten slenteren en den weg naar de kroeg op gaan. Te weinigen zijn er nog, die er lust in vinden thuis vlijtig, aangenaam en nuttig bezig te zijn. En toch welk een genot is het niet als men gedurende die lange winteravonden een werkje onderhanden heeft, waaraan men thuis vlijtig bezig kan zijn, een werk dat te gelijk ontspanning geeft en nuttig is. Juist om de liefde tot die huisvlijt, tot gezelligheid in het familieleven, tot het tegengaan van drankmisbruik aan te kweeken en te bevorderen wordt deze Tentoonstelling gehouden. Het doel is grootsch, is edel en zeker van een niet geringe beteekenis voor de volkswelvaart. Doch wil dat doel bereikt worden dan zullen velen moeten medewerken. Wij weten dat in onze streken er menigeen is, die in zijn viijen tijd reeds aardige voorwerpen heeft ge maakt. Deze moeten zeker niet achter blijven, die moeten laten zien, dat de naam van de nijvere, de vlijtige bevol king van de Langstraat ten volle ver diend is en hier nog steeds die deugden in eere gehouden worden. Ook pasbeginnenden, hetzij jongens of meisjes van 12 tot 16 jaar kunnen en moeten ook iets trachten te maken dat gezien mag worden. Voor hen zit daarin zulk een groote en gunstige gelegenheid om op dat gebied te leeren en door oefeningop jeugdigen leeftijd het tot eene groote hoogte te brengen. Nog eens een ieder die iets kan bijdragen tot het welslagen dezer tentoonstelling sporen wij kracjjfig aan om mede te werken. Correspondent is o. m. de heer E. Klijberg-Pernot, alhier. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Invoerrechten. Mijnheer de Redacteur. In de «Ned. Lederindustrie' komen nu en dan artikelen voor over het pro en contra van beschermende rechten op leder. In het laatste nummer komt een «zool- en overleerlooier' een pro-epistel ten beste geven. Ik ben overtuigd te veel van uwe kostbare plaatsruimte te vergen, door de verzoeken dit artikel in zijn geheel op te nemen de lezer zou dan met mij tot de conclusie komen dat de reeks van argumenten en woorden van den geachten schrijver, weinig steekhoudend zijn. Noch tans wil ik op een en ander even de aandacht vestigen. Over de laak der gecombineerde com missie schijnt de inzender in 't geheel niet op de hoogte zijn Verder vraagt hij, naar aanleiding der bewering der schoenfabrikanten, dat zij bijna alle overleer uit 't buitenland moe ten betrekken wat presteeren dan de firma's Keunen, Reerink, Vaucqueline e.m.adie runds-box, Box-Java enz. fabriceeren. Zeker wel geachte inzen der, komen deze fabrikanten in aanmer king Maar hebben de schoenfabrikan ten dan niet heel wat andere artikelen met ernst en met groot succes bezig zijn en welke invoerrechten den schoen brikaDt zouden dwingen zijne fabricage in te krimpen in plaats van uit te brei den en waarvan de vele duizenden werk lieden de dupe zullen worden. De werkeloosheid zal vermeerderen, inplaats v?n geleidelijk verdwijnen, zooals be doelde inzender meent. Mag een industrie die door hard zwoegen gedurende een tiental jaren, zich met veel kosten en energie, eene plaats op de wereldmarkt veroverd heeft, die aan zoovele duizenden gezin nen een goed stuk brood verschaft, mag die industrie door eene Nederlandsche regeering gedwongen worden, deze zuur verdiende plaats op de wereldmarkt ic te ruimen voor een ander, terwille van eenigen, die niet met hun tijd meegin gen, zich niet richtten naar de behoeften. Zij klagen en steenen, maar waarom doen zulks de looiers niet, die hun za ken tijdig naar*de eischen hebben in gericht en thans met succes werken Ligt hierin niet een bron van zelfver wijt een verwijt van eigen schuld Moet een groot-industrie, zooals de schoenindustrie voortaan genoemd mag worden in zijn werking en uitbreiding ten algemeenen belange belemmerd worden ten pleiziere van eenigen, die hunne voor een goed deel denkbeeldige Hofleverancier Tan 11. H. de Koningin. SPECIALITEIT IN Schuin tegenover hotel «De Twee Kolommen» sociale wetten een ramp, inplaats van een weldaad. Aan het slot geeft de inzender nog iets ten beste ver gedwongen winkel nering- Hij meent dat 't strijden der schoenfabrikanten tegen invoerrechten op leder even immoreel is, als de gedwongen winkelnering, waardoor ten koste der arbeiders dubbel ingehaald wordt, wat op de schoenen misschien wordttoegegeven. Op eene dergelijke insinuatie kan men niet beter dan 't zwijgeu doen. En als hij aan 't slot vraagt of de minister van financieën aan den arbe- dersstand, aan de lederindustrie geen weldaad zou bewijzen met een naar oor deel toegepaste protectie, daar verwijs ik hem naar 't geen ik hierboven schreef en vooral naar de cijfers van 36,000 en 4000 arbeiders. En bij zijn slot-wensch dat de minis ters geen nota zal nemen van de jam merkreten van enkele schoenfabrikanten, die aan export doen, sluit ik den mijne aan, dat de minister dan wel gehoor zal geven aan de jammerkreten van die 36,000 arbeiders met hunne respectieve gezinnen. De schoenfabrikanten zijn het aan hun zelf, aan hun arbeiders en 't algemeen be lang verplicht op te komen tegen in voerrechten op overleder in elk geval. Laten ze toch niet te laks zijn. Allen weten wat er gaat gebeuren, als er in voerrecht komt, laten ze dan toch ook alle krachten inspannen om ze van 't lijf te houden. Nog harder moeten zij werken met krachtige overtuigingsstuk ken, die er zoo bij de vleet zijn. Over tuigen op de beste en duidelijkste gron den, met sprekende cijfers, dat is de weg. Schoenfabrikanten verdedigt uwe hei ligste goederen 1 Geachte Redactie. Beleefd en vriendelijk verzoeken wij u plaatsing van het onderstaande. De nieuwste modellen HEERENC ASSEN in prijzen vanaf f 0.40 tot f3.50. (Beslist ee< igste en grootste uitgebreidste keuze in den geheelen omtrek.) HEEREN-BOORDEN in 38 modellen. GARNITUURS en MANCHETTEN, OVERHEMDEN en FRONTS. ENGELSCHE HEMDEN (ffaschecht) in prijzen vanaf f2.25 tot f 12.50. Worden des verkiezend naar maat geleverd. Nieuwste modellen Engelsche HEEREN-HOEDEN en PETTEN. HANDSCHOENEN in glacé, peau de Suède, Castor,Wildleder, Wol en Katoen, tot in de fijnste genre's. ZAKDOEKEN en POCHETS. HEERENVESTEN. KRAGENSCFIöNERS, FOULARDS en CHACHENEZ. SOÜS-PIEDS. DASSPELDEN, MANCHET- BOORD- en FRONTKNOOPEN. uit de wereldberoemde fabrieken van W. BENGER-SÖHNE te Stüttgart, aan welke fabrieken alléén door den uitvinder Professor Dr. G. JAEGER de concessie is gegeven voor alle landen. noodig, die hier niet gemaakt en~vele zelfs niet gemaakt kunnen worden. Sta tistieken zouden u kunnen bewijzen, dat de schoenfabricage voor honderd dui zenden uit 't buitenland moet betrekken dat moet iederen looier, zoowel als eiken schoenfabrikant te over bekend zijn, om daaraan nog vele woorden te ver spillen. De bevordering van de nationale in dustrie doet ook^ weer bij bedoelden schrijver opgeld. Maar dit is eene grove onjuistheid. Ter wille van een paar be staande en mogelijk in de toekomst ver rijzende overleerfabrieken (die om beken de redenen verschillende overleersoor- ten nooit zullen kunnen fabriceeren), moet een bestaande en zich steeds meer en meer ontwikkelende industrie zeer ern stig worden benadeeld, neen sterker: voor een gedeelte worden doodgedrukt, wat toch al te bar is, als men weet, dat vol gens de laatste mij bekendegegevens de schoenfabricage aan 36000 tot 40000 de lederfabricage aan omstreeks 4000 0.3000 arbeiders werk en brood verschaft Is het bescherming van nationale nijverheid, van nationalen arbeid, wanneer door in voerrechten op overleder, de'toenemen- de export wordt belet, een export, waar mede alle schoenfabrikanten van betee kenis, (die niet bij de pakken zijn blijven zittenmaar met hun tijd zijn meegegaan wat de looiers veelal niet deden) thans belangen verdedigen. Want een belemme ring en daardoor inkrimping der schoen fabricage- slaat door de mindere be hoefte direct terug op de looierij, terwijl door toenemenden export ten eerste door grooter gebruik de leerlooierij gebaat is en ten tweede de Hollandsche markt voor een gedeelte ontlast wordt, waar door de kleinere schoenfabrikanten een goed afzetgebied zullen vinden. Overi gens zullen de kleine leerlooiers, die nu 't hardst schreeuwen, van invoerrecht op zoolleer de dupe wonden, daar de groo- ten hun fabricage zoo noodig zullen uitbreiden, waardc>or de kleine geheel in de klem komen. Men wil de schoenfabrikanten eene jaarlijksche belasting gaan opleggen, die voor velen niet draagbaar is en waarvan zij, de werklieden en 't fabric.aat de dupe zullen worden. Met het meer-betalen eenerzijds, zal de omzet naar 't buiten land sterk verminderen, als zij den voor sprong op 't buitenland vrijdom van overleer moeten afgeven. Van twee kanten zullen zij dus klappen krijgen van niet geringe beteekenis. Als motief wordt elders nog aange haald, er is geld noodig voor sociale wetten. Wat baten den werkli-eden sociale wetten, als 't geld hier voor g'ehaald wordt uit een tariefwet, die de industrie belem mert en die hem het werk, geheel of gedeeltelijk ontneemt- Dan zijn zulken Nu wederom in verschillende Katho lieke Dag- en Weekbladen van Nederland berichten circuleeren over de bestrijding der zoogenaamde gedwongen winkelne ring en het optreden van den Nederl. R. K. Lederbewerkers-Arbeidersbond tegen dit euvel, blijkbaar met geene andere strekking, dan om het beroep op den moreelen en finantiëelen steun van het weldenkend publiek, namens onzen Bond gedaan door het Bureau voor de R. K- Vakorganisatie, te verzwakken, achten wij ons verplicht nogmaals eene objectieve uiteenzetting te geven van den stand van zaken, ten einde den «geheel verkeerden kijk op den bestaan den toestand", waarvan die berichten (vermoedelijk van patroonszijde uit Kaats heuvel) spreken, tot een «juisten" kijk terug te brengen. Die berichten bespreken den strijd tegen de gedwongen winkelnering te Kaatsheuvel, en willen doen uitkomen dat al wat daarvan geschreven wordt >schromelijk overdreven" is. Wat anderen daarover geschreven hebben, is ons ternauwernood bekend wat daarover in ons bondsorgaan tDc Katholieke Lederbewerker" geschreven is, wenschen wij steeds te verantwoorden wanneer daarop met name gereflecteerd mocht worden. Verder geven die berichten den schijn alsof het in onze bedoeling ligt speciaal den goeden naam yder Kaatsheuvelsche patroons" in 't gedrang te brengen. Niets is minder waar dan dat. Er is alleen geschreven over «patroons, die er eene winkelnering op na houden voor de ar beiders" alsmede over «patroons die de organisatie der arbeiders bestrijden". Gelukkig zijn er ook in Kaatsheuvel, gelijk elders, velschillende patroons, die de Katholieke orga isatie en haar streven eerbiedigen en met wien de Nederl. R. K. L. A- B. in zeer goede verstandhouding leeft. Dat de Nederl. R. K. L A. B. zich tot heden in hoofdzaak tot de afdeeling Kaatsheuvel heeft bepaald inzake den strijd tegen de gedwongen winkelnering, geschiedde om de volgende redenen: lo. Omdat een gelijktijdige actie tegen de zoogenaamde gedwongen winkel nering in alle afdeelingen, voor zoo ver die aldaar bestaande is, niet te overzien is. 2o. Omdat in de afdeeling Kaatsheuvel de arbeiders het sterkst georgani seerd zijn. 3o. Omdat in Kaatsheuvel dit euvel schier algemeen en het ergst ge woekerd heeft. Tot staving, van deze laatste bewering verwijzen wij naar de eerste Jaargangen van het Katholiek Sociaal Weekblad, en de artikelen, in verschillende Katholieke dagbladen geschreven, reeds gerulmen tijd vóór dat in Kaatsheuvel eene arbei dersorganisatie bestond. In diezelfde bladen werd aangedrongen op vakorga nisatie der arbeiders, zijnde het eenifjst middel om aan dit verderfelijk stelsel een einde te maken. Aan dien wensch der bladen is gehoor gegeven er bestaat thans in Kaatsheuvel eene vakvereeniging, zoowel van mannen als meisjes, ruim 500 man sterk er is geageerd tegen de gedwongen winkel nering met eenige fabrikanten kwam de vereeniging op vredelievende wijze tot een vergelijkandere fabrikanten wilden van geene regeling met de vak vereeniging weten, ondanks verschillende voorstellen tot regeling. Toen volgde er strijd, die thans nog niet tot eene op- ossing is gekomen 1 Onwaar is het, dat in ons orgaan «De Katholieke Lederbewerker" van «erbar melijke toestanden te Kaatsheuvel'1 in 't algemeen gesproken is. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat de toestanden op industrieël gebied, alsmede de overige arbeidsverhoudingen te Kaatsheuvel nagenoeg gelijk zijn aan die van anderen Schoenindustrieële plaat sen in Noord-Brabant. Maar wel werden door ons de «ver foeilijke misbruiken" aan de kaak gesteld, die het gedwongen-winkelnering-stelsel der fabrikanten medebrengen. En deze misbruiken hebben in wellicht even hevige mate geheerscht, en heerschen nog niet alleen in Kaatsheuvel, maar ook in andere plaatsen waar Schoenindustrie is, o. a. in Oisterwijk, Loonopzand, Dongen, Besoijen, Baardwijk e. a. p. (Zie afl. 5 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek 1909). Melding makende van de vermindering der gedwongen winkelnering te Kaats- ïeuvel, zeggen de berichten (vermoedelijk van patroonszijde) dat thans te Kaats heuvel circa 575 arbeiders geheel vrij zijn het aanschaffen van levensmiddelen, terwijl nog 400 arbeiders werkzaam zijn Dij winkel drijvende patroons. Doch er wordt niet bijgevoegd, dat die vermin dering door strijd heeft moeten ge schieden, omdat ongeveer een half jaar geleden, drie maanden na de invoering der wet op het arbeidscontract, er nog ruim 200 arbeiders mèèr waren, werkzaam bij winkel-drijvende patroonsen dat juist om die actie de R. K. Vakvereeniging van Lederbewerkers te Kaatsheuvel ver volgd wordt, door het ontslaan van bestuursleden en leden, zoodat betrekke lijk een ongemeen groot getal werkloozen kwamen, die in den slappen tijd ten laste werden gebracht der vereeniging te Kaatsheuvel, met geen andere bedoeling dan om die vereeniging een nekslag toe te brengen. Zelfs werd door eenige fa brikanten, die geheel buiten den strijd tegen de gedwongen-winkelnering staan, deelgenomen aan die organisatiebestrij- ding. Vergoelijkenderwijze wijten de berichten de werkeloosheid te Kaatsheuvel aan «de enorme slapte, welke in de Schoen industrie reeds maanden heerscht.» Maar waarom heerschte er dan in andere plaatsen, waar Schoenenindustrie is, geene of slechts sporadische werkeloosheid Waarom heerschte andere jaren tijdens eene zelfde periodieke seizoen-slapte geene of bijna geene werkeloosheid te Kaatsheuvel Waarom worden onver- eenigde arbeiders in de plaats gezet van «vereenigde» arbeiders, ontslagen wegens slapte» Waarom werden ineenenabutige gemeente ten gevolge van een geschil nopens de gedwongen winkelnering, 10 arbeiders ontslagen, «wegens slapte», terwijl, nadat de fabrikant zijn zin had gekregen, de 10 ontslagen arbeiders weer konden blijven Waarom kunnen de ontslagen Penningmeester der mannen- afdeeling en de ontslagen Presidente der meisjesvereeniging, die naar de verklaring van fabrikanten meer dan gewone vak bekwaamheid bezitten, niet in 't werk komen, terwijl minder bekwame werk krachten worden aangezet Het buiten-zaken treden van 2 fabri kanten met te samen 16 arbeiders is niet de oorzaak der werkeloosheid, omdat slechts 2 dezer arbeiders op het oogen- blik werkeloos zijn, en daartegenover staat de oprichting van een nieuwe fabriek door de firma Snoeren Cie. en de in

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5