Nummer 96. Donderdag 2 December 1909. 32e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. UltJGiT 'T PALJAS ANT0 0N TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKEN D MAKINgT Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. FEUILLETON BUITENLAND. Frankrijk. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Samlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want dc zuiverste zeep doet het werk. Sunlightzeep schaaf}"es om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen j' RAAMSDONK. Waahvpsclie rn Langstraatsclie Courant, Dit Blad veracli'gnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advketentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de herstemming voor een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar zal plaats hebben op Dinsdag den 28en December aanstaande, van des voormiddaga 10 tot 12 uur des middags ten raadhuize. Herstemming tusschen de Ueeren A. H. van SCHIJNDEL, en BERNARD J. H. C. TIMMERMANS. Waalwijk 27 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretarie. F. W. VAN LIEMPT. Van „DE ECHO VAN I1ET ZUIDEN." OF J'êt'ftWttomv aan Den J'êitwefijlwlxutD. 38.) Meermaalen boden hem de boereD een plaals op hunne kar aan. Iedereen zou in zijne plaats het aanbod aanvaard hebben. Maar hij was fier over zijne kracht en zijne onafhankelijkheid enbleef hardnekkig weigeren. Hij rekende het zich tot eene eer zonder iemands hulp voort te kunnen. En hij jstapte, stapte maar altijd vooruit, opgevolgd door Spits, die hem op drie pooten achterna huppelde. Het werd allengskeus nacht. De karren en koetsen zoowel als de voet gaDgers verminderden al meer en meer langs de baan- Op zeker oogenblik voolde Belphégor zijne beenen verzwakken, terwijl zijn last hem zwaarder drukte. Madeleine was ingeslapen. Dan klauterde de kleine eene glooiïug op en zocht ergens een geschikte plaats om den nacht door te brengen. ^Hij vond, dichtbij, onder het struikgewas, sgn mossig plekje, waar hij Madeleine neer- iegde en mfet het hoofd op zijne knieën liet usten. Het was een heldere, warme herfstnacht. In de onmetelijkheid van het firmament, schitterden duizenden sterren en de zilveren aAkel der maan goot over de aarde een bleeke lichtstraal die heel het landschap in eene melancholische tint omvatte. Alles was stil geen windje, geen gerucht, niets dan het gefluit der krekels onder het Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 30 November 1909, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Ridder de van der Schueren. Ongeveer 10.10 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig de heeren van Laarhoven, Mr. Heere, Simonis, Zijlmans, de Bont, van Dongen, Timmer mans, de Bruijn, Dorreboom en de Wit, terwijl het lid van den Heuvel afwezig is. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de mededeeling om het besluit inzake de verordening van de openbare onder wijzers te verdagen. b. Schrijven van den heer Kommers, gemeente-opzichter, houdende dankbe tuiging voor het verhoogen van zijn salaris. c. Schrijven van de harmonie »De Eendracht. Uit het schrijven, dat door den secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat het tegenwoordige lokaal, waarin de uitvoe ringen enz. moeten worden gehouden, veel te klein is, zoodat zeer veel leden geen gelegenheid hebben om van de uitvoeringen te profiteered Dit nu is niet ter bevordering van den bloei der vereeniging, terwijl het ook een bekend feit is dat daardoor velen bedank hebben als lid. Adressanten verzoeken het gemeente bestuur beleefd de oude school tot een groot vergaderlokaal te willen inrichten wat voor verschillende vereenigingen zeer goed zou zijn, als voor den Boeren bond, middenstandsvereeniging, drank- bestrijdersvereeniging, kiesvereeniging, enz. Al deze vereenigingen missen een flink lokaal, zoodat zij hunne werkzaam heden zeer moeten beperken. Adressanten verzoeken daarom het gemeentebestuur, het oude schoollokaal te willen inrichten tot een groot vergader lokaal en het haar te willen verhuren. Voorzitter. Burgemeester en Wethou ders stellen voor dit schrijven in handen te stellen van het Dagelijksch Bestuur. Aldus wordt besloten. d. Schrijven van den heer J. Schuile- man te Klundert, als secretaris van de commissie tot voorbereiding van drink waterleiding voorziening in het N. W. van Noordbrabant. Uit het schrijven, dat door den secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat een vergadering is gehouden onder voor zitterschap van den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid in Noordbrabant Op die vergadering is besloten om te voorzien in de groote behoeften van goed drinkwater. Een commissie van onder zoek is benoemd en nu vraagt deze commissie een kleine bijdrage om te voorzien in de eerste kosten. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor als tegemoetkoming in de Kosten l cent per inwoner bij te dragen. Timmermans. Wat doen andere ge meenten in deze quaestie Voorzitter. Qudenbosch heeft f 50 gegeven, Zevenbergen f 100, Klundert f 50. Simonis. Deze gelden waren reeds bijeen voor deze commissie was benoemd. Aanvankelijk was men van plan een minder grooten kring te vormen, doch op de vergadering in Breda gehouden is besloten den kring uit te breiden Ik kan mij goed met het voorstel van Burge meester en Wethouders vereenigen. d. Schrijven van den heer Brcio Co, te Delft, houdende verzoek condities te mogen vernemen, waarop men het beneden gedeelte van het oude post kantoor wil verhuren. Voorzitter. Burgemeester en Weth. laten dit geheel over aan den raad. In een vroeger gehouden vergadering is vastgesteld, dat het geheele gebouw f 500 per jaar moet opbrengen, voor 3 jaar te verhuren, dat huurder 4°/0 moet gras. Te raidden dezer kalmte en uitgestrekte oenzaamheid, voeldo Belphégor eeno oube schrijfiijke gewaarwording. Was hot de schrik? Neen war.t door de opvoeding welke hij onder de leiding zijns vaders genoten had, was hij sedert lang verhard en zou hij, voor wat den moed aangaat, menigen man be schaamd gemaakt hebben. Wae het verrassing Evenmin. Het was de eerste maal niet dat hij onder den blauwen hamel op den grond sliep daaraan was hij gewoon van zijne geboorte af Hetgeen hem vreemd en buitengewoon voorkwam, was dat hij noch vader noch moeder, waarvan hij nooit gescheiden werd, aan zijne zijde vond. Zij ook, zij sliepen nu ouder den blauwen hemel, bet gelaat naar de sterren gekeerd maar zij zouden niet meer opstaan zij zouden bij den eersten morgenstond hunne kinderen ni8t meer komen wekken en al zingend voor hen aan 't werk gaan. Bij deze gedachte en te midden der plech tige eenzaamheid van den nacht, voelde de kleine zijn hart beangstigd. Ah ware Belphégor alleen in deze wereld gebleven, hoe gemakkelijk zou zijns toekomst en zijn lot geregeld geweest zijn Hij zou zich hebben laten inlijven en zou in het soldatenleven zoo niet den roem dien de generaal voor zijne oogen had doen glin steren, dan toch ten minste eten en slapen gevonden hebben. Maar hij verzaakte liever aan deze voor uitzichten dan zijn zustertje te verlaten. Voortaan zou hij, die twaalfjarige knaap, het meisje tot vader dienen, voortaan zou hij zich met haar belasten. En hst gevoelen zijner verantwoordelijk heid werd hem dtfidelijk op het oogenblik dat hij den strijd met het leven aanging. Vrij Hij was vrij gelijk een vogel in de luchtmaar gelukkiger dan hij had de vogel zijn nest en de vrijheid zijn voedsel en dat zijner jongen overal te gaan rooven, op velden en in hoven. Als het gure jaargetijde zou aankomen, betalen van het bedrag van onkosten voor verbouwing, plus 2% voor de af lossing. Van Dongen. Wat is die man van plan met het gebouw te doen. Voorzitter. Een winkelhuis er van te maken voor koloniale waren en een grossierderij. Van Dongen. Zoo zonder verbouwing heeft hij er niets aan. Simonis. Daaromtrent zijn condities vastgesteld waarnaar hij kan werken. Voorz tter. Het huis moet gesplitst worden, wijl hij alleen het benedenhuis wenscht te hebben. Zijlmans. Kan dat voor 2 personen bewoonbaar gemaakt worden. Timmermans. Door verplaatsing van de trap gaat dat goed. Voorzitter. Ik ben met den persoon het geheele gebouw afgeweest en heb hem toen gezegd, dat,, de kosten voor ver bouwing voor zijne rekening zijn, wijl hij daartoe forceert. De gemeente moet een andere toegang voor het bovenhuisleven. Simonis. Dat zou goed gemaakt kun nen worden, daar waar nu het portaal is. Van Dongen. Ik zou het dan voor een termijn verhuren, want zegt dat hij het nu eens niet kan volhouden, dat hij bin nen één of twee jaar al eene vertrekt, dan zit je met efcn verbouwd huis. Voorzitter. Voor 3 jaar is hij gehou den te huren. Van Dongen. Het is een groot ver schil als het is ingericht voor winkelhuis of heerenhuis. Mr. Heere. Is hij niet te bewegen om het geheele huis te huren. Voorzitter. Ik heb hem daarover ook gesproken, doch dat deed hij niet. Hij wil iemand in dien winkel zetten, welke achter zijn woonplaats heeft. Van Dongen. Is er iets omtrent zijne soliditeit bekend. De heer Simonis stelt voor het huis in zijn geheel maar te verhuren voor f 400 per jaar, wat in overeenstemming is met den huurprijs der overigen huizen. Na nog eenige discussie wordt beslo ten het verzoek tot eene volgende ver gadering aan te houden, opdat Burg. en Weth. intusschen naar genoemde firma kan informeeren en ook om aan genoem de firma alsnog te verzoeken het geheele pand te huren en wel tegen f 400 per jaar, plus 4°/0 in de kosten van verbou wing en 2% voor de aflossing wat f 460 per jaar wordt. Besloten werd nog dat wat boven de f 1000 wordt veranderd geheel voor huur ders eigen rekening is. 2. Goedkeuring reglement van orde voor de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente. Door den secretaris wordt de veror dening geheel voorgelezen, waarna deze door den raad wordt vastgesteld. De vergadering van Burgemeester en Wethouders zal worden gehouden Vrij- dagsmorgens ten 10 uur. Valt deze dag op een erkend christelijke of R. K. Zondag, dan wordt de vergadering daags van te voren gehouden. 3. Ontwerp reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad. Bij art. 26, bepalende dat de stukken 2 dagen van te voren voor de leden van den raad op de secretarie ter inzage zullen worden nedergelegd, wordt op voorstel van mr. Heere besloten, dat deze een dag op het Dorp en een dag op het Veer ter visie zullen moeten worden nedergelegd. Op voorstel van den heer Timmermans werd vastgesteld dat leden van den raad op schriftelijk verzoek en bewijs van ontvangst stukken thuis ter inzage kunnen krijgen. 4. Wijziging gemeentebegrooting 1909. Wordt besloten eenige posten af- en over te schrijven. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 5. Vaststelling jaarwedde van den gemeentegeneesheer. 6. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende toezending van een bezwaar schrift tegen den hoofdelijken omslag. 7. Ontwerp Instructie voor den ge meentegeneesheer. 8. Ontwerp Instructie voor de gemeen tevroedvrouw. waar zon hij dan met Mideleine verblijven? Hoe zou hij haar voedsel bezorgon als zij van honger zou Bchreien Z u bij de hand reiken gelijk zoo menig bedelaar die lange wegen en straten slentert. Dat stond hem tegen, want steeds was hij het gezegde zijns vaders indachtig „Met oude en gebrekkige menschen moet men medelijden hebben maar voor eenen man die nog kloek genoeg is om te werken is het eene schande de hand te reiken." En Belphegor dacht dat hij nu man ge— yeorden was, hij wsb kloek gebouwd en zon werken, gelijk zijn vader het hem geleerd had. Hij wist zeer wel dat hij slechts op zich zeiven mocht rekenen om den kost te winnen voor hem en Madeleine. Welnu, hij zou er voor werken Die gedachte versterkte zijne ziel hy boog zich langzaam over de kleine, drukte een zachten kus op haar voorhoofd. De lippen van Madeleine openden zich tot een zoeten glimlach, maar hare oogjes bleven gesloten. Belphégor staarde haar nog gedurende eenige oogen blikken aan, terwijl hij over het een en ander nog nadacht, dan, begon alles langza merhand in zijnen geest verward door een te wemelen en eindelijk viel het hoofd hem van vermoeienis op de borst en sliep hij in Teen de twee weezen ontwaakten, had de zon de laatste nachtschemering reeds verdreven. De rotsachtige vlakte met schaarsche heide bloempjes en bremstruiken, scheen hem nu gansch naakt. Moeder!... Vader!... Honger waren de eerste woorden welke Madeleine uitsprak. Die drie eenvoudige woorden deden den kleinen zijnen plicht inzien. De vader de moeder hij moest nu hunne plaats innemen en voor het zwakke schepseltje zorgen. Hij moest nu haren honger stillen de strijd begon. Hij zette zich moedig op weg en stapte gedurende verscheidene uren voort zonder eene enkele woning te ontmoeten. Madeleine klaagde immer van honger en dorst, en alhoewel hij zelf sedert lang was uitgevast, dacht Belphégor toch slechts aan het meisje. Eenige moerbeziën hier en daar in eene haag geplukt en een paar appelen onder eenen boom opgernaptf waren het eenige voedsel dat zij op hunnen langen w g vonden. Eindelijk zagon zij eenen kerktoren in de verte boven het landschap uitsteken. Daar was een dorp Belphégor haastte zich meer, voorafgegaan door Spits die als verkenner vooruit liep. Ginder was voor hem het beloofde land. Helaas zijne hoop zon van korten duur zijn, Op dit oogenblik waren al de inwoners op het veld aau 't werken en liet dorpje scheen gansch verlaten. Slechts zag men hier en daar eenen ouden of een gebrekkelijken man aaa de deur zitten om hnnne stramme leden in de zon te ver warmen en eenige kinderen tnsschen de hennen en eenden op het voorhof rondliepen. Belphégor bleef staan te midden der kleine kerkplaats. Na Madeleine op eene bank, in de schaduw van eenen grooten kastanjeboom neergezet te hebben, ontvouwde bij zijn tapijt op den grond en begon 't volk bijeen te trommelen. Op dit eerste geroffel verscheen er een dik ros wijf, met stuur uitzicht, op den dorpel der eenige herberg die men op de plaats aan trof en het kleine volkske kwam uit hoeken en kanten al joelend bijgestroemd. Een tweede en een derde geroftel brachten geen enkelen toeschouwer meer bij. Al de nieuwsgierigen die zich op dit oogen blik in het dorpje bevonden waren ter plaatse. Belphégor gaf er niet veel acht op. Hij geloofde dat, volgens de vaderlijke lessen, het volk langzaam zou bijkomen terwijl het publiek door eene prachtige redevoering zon aanlokkeD. Was hij niet oveituigd dat de kunst van den goochelaar vooral in eene knappe lokredon bestond Dames en Heeren 1 riep hij uit, zonder na te gaan dat hij enkel tot broekventjes sp ak, waarvan de oudste geen tien jaar bereikt bad, Dames en Heeren, gij zult zien wat gü zien zult.., en ook wat gij nooit gezien hebt. Komt bij fcomt bij De „lichtkoning". Ter eere van koning Manuel werd gisteravond in de Parijsche groote opera Het hoofd fier opgeheven en den arm vooruit sprak hij deze woorden uit met eene lichte kinderstem, die hij vruchteloos- plaagde te verzwaren. Hij hield een oogenblik stil. De kleine kneuters drongen dichter rond hem aan. Het was een ongelooflijk gedrang en gestoot om des goochelaar het best te kunnen zien en zijne gekleurde kleeren te kunnen aanraken. Doch er was maar geen enkele groote toe schouwer te vinden. Bolphégcr voelde de benauwdheid zijne keel toekroppen. Tranen kwamen in zijne oogen. Voor de eerste maal dat hij alleen werkte, waren hem de omstandigheden niet gunstig en vruchteloos zocht hij naar zijne vader, om eenige aanmoediging te bekomen. Zijn moed zonk weg, maar een smeekonde blik van Madeleine beurde hem weer op, Let wel op riep hij, wij gaan beginnen. Hij deed eenige sprongen entnimelkunsten, liep op zijne handen en verwonderde het publiek door zijne behendigheid. Daarna was het de heart aan Spits, een geleerde hond waaraan menig mensch een puntje zon knnnen-zuigen. Eu het gekwetste dier wilde toonen dat het waarlijk dien roem verdiende. Heel kunstig stond Spits op zijne achterste pooten, sprong door de hoepel, viel dood op een verbeeld geweerschot en sprong op het bevel zijns meesters weer recht. Maar' het was al vergeefs dat de twee kunstenaars hunne talenten te toon spreidden. Belphégor begreep dat hij gratis gewerkt had en geen enkele duit van de kleine toe schouwers was er te verwachten Er bleef hem niets meer over dan op te kramen. Nochtans besloot hij, vooraleer te vertrekken zijnen hoed te gaan reiken aan de dikke herbergierster die nog altijd in de deur stond. Deze was niet heel goedhartig en scheen buitendien op dit oogenblik zeer slecht gelnimd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1