Tweede Blad. Firma MAND0S-VINKEN FUNE HEEREN-MODE-ARTIKELEN. Ie aanstaande St. Haas Provinciaal Nieuws, HI1UWS UIT HS173DSK. HEEREN-ONDERGOEDEREN WAALWIJK. Groote Straat 142. ONTVANGEN Nummer 96. Donderdag 2 December 1909. 32e Jaargang. Waalwijk 1 Dec. 1909. Benoeming. De heer H. de Ruijter Rz. te Waalwijk is met ingang van 30 November be noemd tot organist van de St. Antonius- kerk alhier. Dernilloinent. Dinsdagmorgen derailleerde bij het rangeeren aan de haven, de tiam die ten 8.15 alhier moet vertrekken. De trams ondervonden vooral in den morgen nog al eenige vertraging. „Waalwijk Vooruil". Een bittere teleurstelling wachtte ver leden Zondag den voetballers. Toen n.l. W. V. B. V. C. in het veld traden, besliste de scheidsrechter den wedstrijd niet door te laten gaan, vanwege de onbespeelbaarheid van het terrein. Wanneer Zondag a s het weder gunstiger is zullen beide elftallen van »W. V.« in het strijdperk treden. Het le elftal gaat te 's Bosch bij Wilhelmina III op bezoek, terwijl het 2de de kam pioenen hunner afdeeling n.l. »VictoriaIc (Vugt) op het terrein te Waalwijk zal ontmoeten. Meisjes-Va krcreenlging. Over de vergadering van 1.1. Zondag ontvingen wij 't volgende bericht Zondag 29 Nov. had de eerste officieele vergadering plaats van de meisjes-vak- vereeniging alhier. Alle leden waren aanwezig, terwijl zich nog 4 als lid opgaven, zoodat de vereenigirfg thans 116 leden telt. Het bestuur der mannen- afdeeliug was aanwezig, alsmede de Eerw. adviseur. De vice-Voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en deed de mededeeling dat de meisjes uit Baardwijk, die thans lid waren, dit voor- loopig konden blijven, tot in Baardwijk ook een afdeeling voor meisjes is opge richt, terwijl geen nieuwe leden uit Baardwijk zouden worden aangenomen. Vervolgens nam de adviseur het woord, besprak het voornaamste doel dezer vergadering, n.l, het kiezen van een bestuur en gaf de voornaamste hoedanig heden aan die een goed bestuurslid hebben moetdaarna had de keuze van het bestuur plaats. Zeven bestuursleden werden gekozen, waardoor alle fabrieken in het bestuur vertegenwoordigd zijn, n.l. Anna Bergmans, Jac. v. d. Geld, Th. de Peffer, P. Sustrunk, Joh. Schelle- kens, Th. Mutsaerts, Anna Hombergen. Een compliment voor hare bijzonder goede keuze mag den meisjes niet ont houden worden. Hierna nam de Eerw. adviseur wederom het woord, zette duidelijk uiteen wat een vakvereeniging is, besprak hare werking, doel en streven, wees de leden er op dat zij door nauw gezette plichtsbetrachting de vereeniging tot eer moesten strekken en dat alsdan hare belangen aan goede handen waren toevertrouwd, waarna hij deze welge slaagde vergadering onder den gebrui kelijken groet sloot. Ontsmettingsdienst. Zooals wij indertijd mededeelden, zou onze gemeente-opzichter de heer G. van Huiten, een cursus gaan volgen in den ontsmettingsdienst. Dit is thans geschied en wel te Rotterdam. Zijn su perieur en hij zijn zeer voldaan over 't geziene en geleerde aldaar en de fa ciliteiten en tegemoetkomingen die hij van directeur, zoowel als beambten van die reuzen instelling te Rotterdam, die zulke practische resultaten nog onlang» getoond heeft bij de cholera-epidemie te dier stede, heeft mogen ondervinden. De ontsmettings-dienst, een tak der publieke werken, speciaal de reinigings dienst, telt aldaar een staf van bekwame beambten met een 50-tal werklieden. In 1908 werden o. a. verricht 1930 ont smettingen bij verschillende ziekten, be halve nog tal van zaken als 't ontsmet ten van schoolbanken, vervoeren van lijders aan besmettelijke ziekten. 't Aantal ontreinigingen beliep 1700. Wij zouden nog meer cijfers van deze beroemde inrichting, die als 't ware een wereld-vermaardheid heeft gekregen, kunnen aanhalen, maar 't bovenstaande zal genoeg zijn om te bewijzen, dat onze gemeente-opzichter op eene uit stekende school is geweest en het daar opgedane, onze gemeente en omgevin gen van veel nut zal zijn. Door den gemeente-opzichter is de geheele onsmettingsdienst practisch ge volgd en kunnen door hem bij even- tueele piekte gevallen allé maatregelen genomen worden, om de voortplanting der besmettelijke ziekten als typhus, roodvonk, dyptheritus, disenterie, tuber culose, mazelen enz, te voorkomen. Niemand behoeft schrik voor den ont smettingsdienst te hebbenwordt des morgens eene woning ontsmet, des avonds kan men ze weer betrekken. Zoo ook wat onteigening betreft, kan men gerust zijn, het onteigende wordt dooj- het rijk vergoed. Het plan is deze ontsmettingsdienst naar de eischen in te richten, zoo dat hij met Januari gereed zal zijn- Is het een groot voorrecht voor onze gemeente zulk een inrichting te bezitten, met een practisch in dezen dienst onderlegd man, ook bestaat het voornemen een en ander beschikbaar te stellen voor de omliggende plaatsen, door tusschenkomst der respectieve burgemeesters. Waalwijk is de eerste gemeente van Noord-Brabant die iemand uitzond om een ontsmettings-cursus te Rotterdam te volgen. Naar wij vernemen zal de inrichting, natuurlijk op beperkte schaal, gevolgd worden als die van Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Deventer, Enschedé, Maassluis, Zaandam, verschillende af- deelingen van 't Witte' en >Groene' Kruis en den centralen gezondheidsraad. Onze gemeente zal op initiatief van onzen burgemeester, die daarbij vooral op het oog had de groote verwoesting die de tuberculose in deze gemeente aanricht, eene inrichting rijker worden, die met medewerking van 't publiek van groot heil voor Waalwijk en omgeving kan zijn BAARDWIJK. Toen de Wed. v. G. Maandag j 1. uit Waalwijk thuis kwam ont dekte zij tot haar schrik, dat de deur was open gebroken en >le kast was geforceerd waaruit een bakje met geld was ontvreemd inhoudende ongeveer 12 gulden. Moge de politie spoedig hiereeDig licht brengen op dat de laffe h&rtelooze dief of dievegge hunue straf niet ontgaan. Deze oppassende weduwe die door haar werkzaam leven voor haar gezin tamelijk in haar onderhoud kan voor zien, moet nu weer het offer zijn van zoo'u tchurkenstreek. 't Is afschuwelijk, 1.1. Maandag is de Eerste Baardwijk- sche Sioomschoenfabrirk van den heer v. d. Waal in werking getreden, en verschaft aan veel meuschen werk. Ook anderzijds hoort men van nieuw leven. De heer Jac Oomes zal ook zijne schoenfabriek machinaal in richten, terwijl de groote stoomschoenenfa- briek der firma O. A. Donkers hare voltooiing nadert. Wij hopen op deze laatste nader terug te komeD. DRUNEN. Algemeene Vergadering van de St. Lamberlus-Vereenigiijg (begrafenis fonds) op Zondag 28 November 1909, in de zaal der Jongelingen-Congregatie. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering die on veranderd worden goedgekeurd. De voorzitter geeft het woord aan den Geestelijken Ad viseur. Zijn Eerw. sprak ongeveer als volgt: Met graagte geef ik thans het verslag over 1909, omdat ik zie dat weer dit j?ar de vereeniging in bloei is toegenomen. Bij het opmaken echter der jaarlijksche con- tributiekaarten heb ik met leedwezen gezien dat velen nog niet als lid zijn ingeschreven. Nu de inwoners van Drunen mij meer en meer bekend worden blijkt mij telkens dat het aantal leden veel grooter nog zou kun nen zijn, waarom ik de leden dringend uit nooaig naar vermogen het hunne bij te dragen tot grooteren bloei der vereeniging. Dit toch is in hun welbegrepen eigenbelaug. De bijeen gebrachte gelden toch zijn en blijven het eigendom der leden, waar niets afgenomen wordt dan een matig ophaalloon voor den bode. Al de overige werkzaamheden worden gratis verricht, de premien zijn veel lager dan elders, terwijl al de voordeelen ten bate komen der leden. Laten wij dus eendrachtig samen werken tot bloei der vereeniging, op dat nu de leden reeds en zeker hunne na komelingen in ruime maten van deze prij zenswaardige instelling profiteeren. In het afgeloopen jaar is ingekomen a. Contributie 620.09 b. Rente, 66.66* Te zamenf 686.756 Uitgaven a. Uitgekeerd bij overlijden f 275. b. Uitgek. bij overl. van 7 kinderen 35. c. Bodeloon 71.75 d. Terugbetaald bij vertrek 22.21 e. Diversen 4.00 Inkomsten Uitgaven 407.96 f 686.16' 407.96 Batig saldo: 278.79' Totaal van het reserve kapitaalf 2512.05' Het aantal ledeu bedraagt554. Terwijl onze vereeniging zich steeds in de groote sympathie van alle weidenkenden mag verheugen, blijft toch ook nog altijd de tegenwerking voortduren. Berusten wij echter in de uitspraak van Z. D. H. den Bisschop, die den Eerw. Oprichter de vol gende aanmoedigende woorden toesprak ga door met die vereeniging, die in de toekomst reel voordeel voor Drunen zal opleveren, Ik eindig met den wensch, dat onze St. Lambertusvereeniging steeds groeie en bloeie en nog vele jaren strekkeu mag tot heil en welzijn van Drunen. Een daverend applaus getuigde van de instemming en goedkeuring der leden. Hierna werd door den bode de lijst der leden cfge'.ezen, en aanteekening gehouden van de afwezigen. Een voorstel van het bestuur om de leden omtrent Nieuwjaar, een maal 14 dagen vrij te laten van contributie werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De Geestelijke Adviseur wijst nog op en kele aanmerkingen, omtrent de verplichtingen der leden en hoopt dat de vergaderingen steeds zoo trouw zullen worden bijgewoond als thans, niettegenstaande toch weer is gebleken, dat sij, wier tegenwoordigheid het meest gewenscht was. steeds afwezig zijn. Niets meer te behandelen zijnde, en nie- m»nd meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering met den gebtui- kelijken groet. NIEUWKUIJK. In den loep ven ver leden week vierde ons R. K. Zangkoor op waardige wijze het jaarlijksch St. Caecilia feest. Het werd begonnen met een plechtig gezongen H. Mis waarna de heeren zangers zich geheel aan 't feesten gaven, en als hoofdschotel daarvan mag zeker wel genoemd de kostelijke maaltijd waaraan de Eerwaarde Geestelijkheid zich met het gansche koor vereenigde. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend dat de loteliugen die verlangen te worden ingelijfd bij een der bereden korpsen daartoe ter gemeente-se cretarie aangifte behoorea te doen voor 10 December a.s. Het examen van voorbereidend militair onderricht voor de lotelingen dezer gemeente van de lichting voor bet volgend jaar wordt gehouden te 's-Hertogenbosch in de maand Januari 1910. Zij die daaraan verlangen deel te nemen worden door Burgemeester en Wethouders uitgenoodigd zich daartoe voor 10 December a.s. ter gemesute-secretarie aan te melden. Nu heeft de gemeenteraad van gisteren avond na lange beraadslaging om verschil lende motieven, welke aan Gedeputeerde St&teu zullen worden medegedeeld, besloten, de Bouwvereeniging „Boxtels Belang' geen steun te verleenen. Het is wel een kras besluit, als men in aanmerking neemt, dat deze zaak zoo onge veer twee jaar in onzen gemeenteraad aan hangig is. Dit besluit is voor Boxtel weer geen mooi vooruitzicht, terwijl hier de woning nood, vooral voor goede arbeiderswoningen èn voor goede woningen voor den midden stand nog zeer groot is. BESOIJEN. Zondagnacht omstreeks half een waren de gemeente veldwachter Van Liempt met den nachtwaker te Besoijeu op surveillance, toen zij op den dijk een hevig lawaai hoorden. Zij begaven zich derwaarts en ontmoetten drie personen, di© zij waar schuwden zich wat kalm te gedragen. De politie-agenten zich weer naar de straat begevende, werden plotseling door twee van bedoelde personen achtervolgd, terwijl een hunner zekere H. M. uit Waalwijk, eensklaps zijn metgezel toeriep op zij te gaan, om den Veldwachter „kapot' te steken, en meteen met een geopend met naar den veldwachter sloeg. Deze had nog juist h«t snoode plan bijtijds bemerkt en weerde de slag met zijn stok met alle kischt af, zoo dat M. ovor 't hoold van den veldwachter heen sloeg, welke laatste den deugniet zulk een opstopper had gegeven dat hij op den grond viel. Mee, pet en een klomp achter latende heeft hij daarop de vlucht genomen. Proces-verbaal is opgemaakt en een goede sttaf zal wel voor hem zijn weggelegd. Een wonder mag 't genoemd worden dat van Liempt zonder ernstige kwetsuren er af i? gekomen. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 1 December. Toen j.l. Maandagmiddag da knecht der firma Oerlemaus door de straat kwam rijden met paard en wagen begon het dier op eens Eerst speelden „Wilhelmina' van Waal wijk tegen „Tavonu' van Oosterhoutuit- slag 80 in 't voordeel van Waalwijks. Daarna „Nooit Gedacht' van Waspik t«gen „Juliana' van Kaatsheuvel Uitslag: 53 in 't voordcel der N. G.'er». In de finale won „Nooit Gedacht* het van Wilhelmina' mnt 53. Alzoo le prijs voor Waspik, 2e prijs voor "Waalwijk. RAAMSDONK(DORP.) Algemeene ver gadering der landbouwverecniging op 2 Dec. a.s. des nam. 6 uur len huize van Mej. Eloris. DOEL: Eene bespreking of het al of niet in hel belang van genoemde vereeniging ia le Eene paardenvarzekering in te stc-llen. 2e Een pakhuis voor voederstoffen op te richten. LUSSEN. Met genoegen vernemen wij, dat onze oude dorpsgeuoot, de heer C. v. d. Wiel, thans onderwijzer te Bosch, benoemd is tot hoofd dor school te Milheeze. DONGEN. Yerkooping Schoenfabriek. De gisteren avond iu Musis Sacrum' gehou den verkooping van de Machinale Schoen fabriek met machines en woonhuis uit den faillieten boadel van M. K. werd afgemijnd voor de luttele som van f4726 Wel een bewijs o.i. dat het er met do schoenindustrie niet erg rooskleuiig uitziet. JIutis Sacrum. Zondagavond gaf onze Koninklijke Harmonie „Musis Sacrum" weer een concert voor heeren leden. Het mooie programma werd keurig uitgevoerd, zoodat een woord van lof aau directeur en muzi kanten niet mag outhoudeu worden. Hofleverancier van MM II. M. de Koningin. SPECIALITEIT IN Schuin tegenover hotel «De Twee Kolommen» De Dieuwste modellen HEEJtENCASSEN in prijzen vanaf f 0.40 tot f3.50. (Beslist eenigate en grootste uitgebreidste keuze in den geheelen omtrek.) HEEREN-BOORDEN in 38 modellen. GARNITUURS en MANCHETTEN, OVERHEMDEN en FRONTS. ENGELSCHE HEMDEN (waschecht) iu prijzen vanaf f2.25 tot f 12.50. Worden des verkiezend naar maat geleverd. Nieuwste modellen Engelsche HEEREN-HOEDEN en PETTEN. HANDSCHOENEN inglacé, peau de Suède, Castor, Wildleder, Wol en Katoen, tot in de fijnste genre's. ZAKDOEKEN en POCHETS. HEERENVESTEN. KRAGENSCBöNERS, FOULARDS en CHACHENEZ. SOOS-PIEDS. DASSPELDEN, MANCHET- BOORD- en FRONTKNOOPEN. uit de wereldberoemde fabrieken va'n W. BENGER-SöHNE te Stüttgart, aan welke fabrieken alléén door den uitvinder Professor Dr. G JAEGER de concessie is gegeven voor alle, landen. VLIJMEN 30 Nov. Zondagmiddag hield het kruiabooggezelschap „Rnst na Arbaid' gevestigd bij den heer A. de Vaan onder zijn leden een prijsverschietiDg met den volgenden uitslag le prijs Th. v. d. Grindt. 2e 3e 4e 5e H. Jansen. A. van der Ven. A. v. d. Avoort. A. Kievit». N. Meesters. J. Timmermans. J. Nicols. C. Jansen. J. Gommers. G- v. Word/agen. F. Jansen. G. v. d. Wiel. Joh. Meesters. in kamp. in kamp. in kamp. in kamp. 7e Se 13e 14e De 15e prij», de verrassingsprijs kwam iu handen vaü den heer Joh. v. Halder. De Weledele Heer P. Weijermans, die omtrent 10 maanden het Directeurschap van het Post- en Telegraafkantoor alhier waarnam is naar Kerkrade verplaatst. Zeker zullen zeer vtle ingezetenen den heer Weijer mans, die zich in zijn werkkring steeds een gedienstig en hulpvaardig ambtenaar toonde, noode van hier zien gaan. Onze beste wen- schen vergezellen hem naar zijn nieuwe standplaats. BOXTEL. Ongereer een maand geleden hebben Gedeputeerde Stateu van Noordbr. den wensch te kennen gegeve# dat de raad dezer gemeente zijn meening zou zeggen over de bouwplannen van „Boxtels Belang', en wel met het oog op het advies door Ged. Staten bij een eveBtueele voorschot- aanvrage aan het rijk te geven. zoodanig te springen en te slaan dat het met de pooten vast raakte «n zoe kwam te vallen dat de burrie'» braken. Na heel veel moeite, bijgestaan door enkele toeschouwers kreeg men het paard weder staande en was de voerman genoodzaakt zonder wagen huis waarts te keeren. CAPELLE. Mej, J. B. van Dongen, onderwijzeres alhier, is als zoodanig tijdelijk benoemd te Sprang. Nieuwe verbinding. De heer P. L. F. Treffers, alhier, zal vanaf heden, bij gelegenheid der markten te Waalwijk een geregelden rijtuigdienst openen tusscheu onze gemeente en deze marktplaats. Doel is voornamelijk, de bewoners van deze plaats iu de gelegenheid te stellen, den geheelen duur der marki daar te vertoeveD, hetgeen heden, door de slechte daarop correspon- deerende treinen, zeer lastig is. Plaats van afrit zal zijn, het Stations koffiehui» *an den heer L. F. van Dongen, eindpunt Hotel „De Twee Kolommen.' Wij wenschen den ondernemer vee) succes toe. WASPIK. De uitvoering der vereeniging „Unanimitas' gevestigd bij den heer Schroot, is 1.1. Zondag uitstekend geslaagd. Weg en weer in aanmerking genomen, was de op komst vrij goed. De verschillende nummers werden zeer goed uitgevoerd, zoodat het publiek geheel voldaan was. Ook de uitvoering van 1.1. Maandag voor de dames slaagde uitstekend. De medaille-wedstrijd der voetbal- vereeniging „Kleine Hulp met Kracht' alhier had het volgend verloop. IIEUSDEN, 1 Dec. 1909. Tridium der II. Familie Evenals vorige jaren werd ook ditmaal van Donderdag tot Zondag een tridium gehouden voor de leden der H. Familie door den Z. E. Pater Dominions. Na een paar dagen van voorbereiding naderden de leden zonder uitzondering Zondag ochtend tot de H. Tafel, terwijl de oefe ningen in een bijeenkomst om vier uur en voor ieder toegankelijk, plechtig werden besloten. Geslast (i. De heer Rosa werkzaam ten kantore van dhr. V. werd Maandag door een telegram uit Amsterdam verblijd met de mededeeling, dat hij bij het in de vorige week aldaar gehouden examen voor boekhouder, geslaagd is. iiratidweercorps. Tot aanvulling van het vorige bericht met betrekking tot de benoeming der Heeren de Mol en Beuningh tot lid van het college van brandmeesters, dient dat het betrof de vacatures C. Mallingré en A. v. Dieten en dat de aanbevelingen waren als volgt1. J. de Mol, L. de Mol en 2. A. Beuningh en A. de Jong-Verhagen. Overplaatsing. Met ingang van 1 Jan. a. s. is de wachtmeester der marechaussée P. de Bruijn van hier verplaatst naar Wou- drichem, als hoofd der brigade en zulks ter vervanging van den wachtmeester C. Nelissen, die alsdan den dienst verlaat met pensioen. Kaatsheuvel, 1 Dec. Ondergebrncht. Lazen we 1.1. Zaterdag i dit blad, dat die bewuste moeder haar kind bij den Armmeester neerlegde en het hazenpad koos thans kunnen we er bij vermel den, dat heden hare drie kinderen naar een R. K gesticht voor verwaarloosde kinderen zijn overgebracht. 't Is onbegrijpelijk, dat er zulke moe ders zijn 1 Armen-Ceneert. A. s. Woensdag geeft Apollo haar armen-concert 't Belooft een prachtigen avond te worden. Het program is rijk en volwisseling. Van de muzieknummers noemen we slechts >Finale aus »Riënzi", van R. WagnerFantasie sur l'opéra >Zampa", van F. HeroldPotpourri no. 10, van F. Renaud. Dit laatste nummer met alle motieven, die in den laatsten tijd populair zijn geworden. De heeren De Bont en Zn. uit Dongen, zullen als komieken optreden. Naar we vernemen, zal de heer A. A. Groot enkele soli voor Viool en Clarl- nette ten gehoor brengen. We raden ieder ten zeerste aan dit concert met een bezoek te vereeren. St. Nicolnas. De H. Man heeft hier ook op ver schillende plaatsen zijne waren mooi uit gestald. Ze allen te noemen zou te veel plaatsruimte vergen, ofschoon het dit overwaard is. We noemen slechts de étalage van den heer Schrauwers, Hol- lants-v. Gestel, J. v. d. Meerendonk en niet te vergeten die van J. v- Helvert. Een automatisch reclame-toestel trekt veler aandacht. We kunnen hier dus te kust en te keur gaan. Wie echter St. Nicolaas moet spelen voor groote kin deren en waarlijk iets moois wil hebben, die moet een bezoek brengen bij A. v. d. Wee-Cools. Bij een uitgebreide col lectie van de goedkoopste artikelen, zijn bij hem ook de fijnsie dingen verkrijg baar. Vooral de aandacht onzer dames, voor wie de nieuwste snufjes geen doode De Echo vu kt Zeiden. 1w 9e j 10e 11e 12e

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5