Nummtr 97 Zondag 5 December 1909 '32e Jaargang Tweede Blad. De vakschool te Waalwijk BUITENLAND. België. Portugal. Amerika. Reclame. BINNENLAND. Ingezonden stukken. ontv tiatief in dat hier Wij lezen in het Vakblad voor de Schoenmakerij Door alle belanghebbenden bij de schoen- en lederindustrie wordt met nauwkeurigheid nagegaan, hoe de zaken vorderen aangaande de oprichting eener Rijks vakschool voor Schoenmakers en Leerlooiers. Telkens verschijnen daar- ^Sfcrent berichten in de bladen. in ons vakblad heeft die passage landacht getrokken, waarin de mi nister zich verklaarde, voor oprichting eener R ij k s school, daar het hier niet een provinciaal, doch R ij k s-b e 1 a n g goldt. De "estiging te Waalwijk schijnt bij voorbc-v gewild te zijn, daar deze ge meente de kosten van bouw en oprichting tot een bedrag van f 40.000, op zich wilde nemen, en ook, omdat deze ge meente een centrum van de schoen- en lederindustrie is. Dat deze zaak, zonder gecritiseerd te worden, zou tot stand komen, was niet denkbaar. Dit blijkt nu reeds uit het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting. Daar toch leest men (Art. 159): »Van verschillende zijden werd hulde gebracht aan hen, die de oprichting dezer school hadden voorbereid, als ook aan de plannen van den Minister, door hem in de Memorie van Toelichting Echter had het den leden, algemeen het particulier ini deze voorstonden, bevreemd, de vestiging van een R ij k s- school werd voorgesteld. Op de gronden door hen reeds ontwikkeld, oordeelden zij het noodig, dat de school door het bestuur van eene vereeniging wordt be heerd, in welk geval zij gaarne bereid zouden zijn hunne stem aan een zeer ruim subsidie te geven in plaats van rechtstreeks onder het bestuur van mannen van de practijk te staan, zal de school nu onder leiding van rijksambte naren van twee departementen worden gesteld. bezwaar, door enkele leden ge il en reeds elders in dit verslag besproken, was, dat scholen, als deze, ongewenschte concurrentie aandoen aan particuliere fabrikanten. Men wenschte dat hetgeen werd vervaardigd niet onder den marktprijs zou worden verkocht. JDoor eenige leden, die overigens met met regeeringsvoorstel instemden, werd betreurd, dat wellicht in verband met dit voorstel geen subsidie was voorge steld ten behoeve van een vakcursus Voor schoenmakers te Drunen, welke uitgaat van de vereeniging >De Hanze.'' Naast de groote vakschool bleef toch dringend behoefte bestaan aan kleinere praafs-.ii;1"» cursussen. Ook indien de s 'L'., lalwijk door velen kan worden bezocht, zal er gelegenheid moeten zijn voor degenen, die het onderwijs aldaar moeten missen, oin zich althans eenigszins in het vak te bekwamen. De beste leer den van den vakcursus zullen toch :r tijd naar de school te Waal wijk overgaan, zoodat deze ook van der gelijke cursussen voordeel kan trekken.» Hieruit blijkt dusle. dat er leden der 2e Kamer zijn die meenen dat deze school niet van het Rijk, maar van een reeniging moet uitgaan 2e- dat er leden zijn die in deze school een concurrentie zien voor den particu- »>ren schoenmaker of fabrikant 3e. dat er leden zijn die opkomen het steunen van plaatselijke cur sussen. Hoe deze kwestie bij de openbare behandeling in de Kamer zal afloopen, zullen we nader mededeelen. Een en ander geeft echter het duide lijk bewijs, dat men van Regeeringswege de belangen van ons vak op het oog heeft, en dat ook de Volksvertegen woordigers hunne aandacht aan ons vak hebben gewijd. H. aep:»i KonlngSLeopold heeft drie naamlooze vennootschappen opgericht een in Duitsch land, een in Frankrijk en een in België, waaraan hij al zijn bezittingen en zijn vermogen overdoet. In de Fransche re publiek heeft hij goederen 'liggen aan de Riviera, in Duitschland in Nieder- Buchlbach. De Belgische vennootschap beschikt over een kapitaal van 12.500.000 fr. De aandeelen zijn niet op naam en kunnen dus gemakkelijk verhandeld worden. Als oprichters der vennootschappen treden op de vroegere medewerkers van den vorst in het bestuur van den Congo Vrijstaat, de heeren Goffinet, Janssens, thans directeur der Brusselsche tram wegmaatschappij, en de reeder Kunge. Men schat het vermogen van boning Leopold op meer dan 900 millioen frs. Zoo men weet, is dezer dagen te Boe dapest het faillissement van zijn dochter, prinses Louise, aangevraagd. De Kamer nam heden met 104 tegen 49 stemmen en 5 onthoudingen de geheele militaire wet in tweede lezing aan. Vóór de stemming verklaarden de 3 ministers, die bij de eerste stemming tegen de afschaffing van het remplace- menten-stelsel stemden, dat zij de wet in haar geheel zouden goedkeuren. De reis vai koning Manuel. Gisterenavond is de Portugeesche ko ning uit Parijs naar zijne residentie af gereisd. Onder de vele personen, die den koning >goede reis* kwamen wen- schen werd er o.a. opgemerkt een ver tegenwoordiger van president Fallières, de Fransche premier, de minister van buitenlandsche zaken, Pichon en de Portugeesche gezant. De geruchten over het huwelijk van koning Manuel worden nu weer tegen gesproken. Van zeer bevoegde zijde wordt uit Londen gemeld, dat de Po-- tugeesche koning nooit het plan heeft gehad om zich met een Engelsche prinses te verloven. 't Volgend jaar zal hij een bezoek brengen aan Weenen, om daar zijn uit verkorene, een Oostenrijksche aartsher togin, te vinden. Dr. Cook. Uit New-York wordt aan de »Daily Telegraph* geseind, dat Herschell Parter professor aan de hoogeschool van Co lumbia, die dr. Cook bij zijn ontdekkings tocht naar den Mac Kinley vergezelde het bewijs heeft geleverd dat Cook nooit den top bereikt heeft. Veronachtzaamt nimmer Aambeien. Onder de noodlottige gevolgen van hel veronachtzamen van eenvoudige gevallen Van aambeien noemen wij bloedende aambeien, die uw levensbloed afvoeren en de oorzaak zijn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uitstekende aambeien, een der meest pijnlijke kwalen, die het menschdom kent, verzworen aambeien, de hardnekkigste vorm, die zich voor kan doen, de ongeneeslijke fistel en verstopping van het afvoerkanaal der iugewauden, hetgeen gewoonlijk in eenige uren noodlottig eindigt. Vele mannen en vrouweD, die aan aam beien lijden, verdragen deze zoo goed als zij kunnen, omdat zij van nature teergevoelig zijn en er tegen op zien om een behande ling te ondergaan. Derhalve verwaarloozen zij hun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pijn letterlijk ondragelijk wordt en een operatie het eenige redmiddel is ter voorkoming, die alleszins gevaarlijk zou zijn Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige gevallen van aambeien en zonder dat gij er eenigen last van zult hebben bij uw dagelijksche bezigheden. Zij is wonderlijk verzachtend en heelend - reeds de eerste aanwending geeft een ongekend gevoel van opluchting en rust aau de aangedane deelen. Een geduldige verdere behandeling met de zalf zal ongetwijfeld beloond worden door een volkomen genezing. Let erop, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed. Orie-Dumonlin, Markt. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één off 10.—voor zes doozen. Het oude Beursterrein te Amsterdam. Het oude Beursterrein voor f 825.000 verkocht. De directie van het modemagazijn >De Bijenkorf* te Amsterdam, is het eens geworden met het gemeentebestuur al daar over den aankoop van het geheele oudebeursterrein, waarvan de »Bijenkorf« thans een gedeelte in gebruik heeft. De koopsom bedraagt f825.000. In de geheime zitting van den ge meenteraad is het bod van »De Bijen korf* aanvaard. Het ligt in de bedoeling van de directie van de >Bijenkorf< om het 2800 M2 groote terrein geheel te bebouwen. De plannen voor het nieuwe mode-ma- gatijn zijn nog niet vastgesteld, doch wel staat reeds vast dat het gebouw 5 verdiepingen hoog zal worden en 3 hoofdgevels zal krijgen, een aan de zijde van den Dam, een aan den kant van het Damrak en een aan de zijde der nieuwe Beurs. De bouwkosten zullen ongeveer een millioen bedragen. Het portret van Koningin en Prinses. Van welingelichte zijde meldt men ons dat de fotografieën van H. M. de Koningin en van Kroonprinses, zijn ge nomen door de dectrice van Hare Ma jesteit, terwijl zij zijn uitgewerkt door de firma Guy de Coral, hoffoto-handel te Amsterdam en den Haag. Deze firma is dus niet zelve op het Loo ontboden, om de foto's te nemen, zooals onlangs onjuist in schier alle bla den is gemeld. Voor Amerika zijn bij deze firma tachtig duizend van deze foto's besteld. Wel een bewijs hoe populair H M onze geliefde Koningin in dat wereld deel is 1 (Utr. Ct.) Gulpen. De officieele uitslag van de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Gulpen is Uitgebracht 3961 geldige stemmen, waarvan op den heer L. M. Hermans (soc.-dem) 458 en op jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck (r.-k.) 3503- Haven van Rotterdam. De havenbeweging van Antwerpen over de elf eerste maanden van 1909 omvat 121,771 ton minder dan die voor den N. Waterweg over hetzelfde tijdvak terwijl het verschil ten gunste van Antwerpen over de tien eerste maanden van 19Ó9 68,120 ton bedroeg. Intrekkiug der tariefsvcrliooging wordt overwogen. Op een vraag, door den heer Patijn heden in de vergadering der Tweede Kamer gedaan, heeft de voorzitter me degedeeld, van den minister van finan ciën bericht ontvangen te hebben, dat deze, met het oog op de veranderde o mstanigheden, zeer ernstig overweegt, of het tarief-ontwerp (verhooging met 30 percent) kan worden ingetrokken. Een definitieve beslissing zal zoo spoedig mogelijk worden genomen. Lord Kitchener in onze Oost. Lord Kitchener is aan boord van de Assaye te Singapore aangekomen. Heden Vrijdag vertrekt hij van daar naar Java De gouverneur van Java heeft hem toe gevoegd Kolonel Schutte van den Ge- neralen staf. De zaak Kuypcr. De ^Standaard* meldt: Onder de vele onjuiste berichten die rakende de bekende zaak, door enkele organen der Pers verspreid werden, be hoort ook het zeggen, dat Dr Kuyper het denkbeeld om de zaak in handen van vroede mannen te geven, zou hebben gewezen van de hand. Het tegendeel hiervan is waar, Niet eens, maar herhaaldelijk, is door hem aan meerderen verklaard, dat hij van voornemen was dit te doen. maar het uitstelde tot na afloop van de Begroo- tingsdiscussiën. Zelfs was het zijn plan geweest, zich in de Kamer van alle verklaring te onthouden en zich geheel tot het uitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. Maar al ging hij thans, op het advies van vrienden, tot het afleggen van een korte verklaring in de Kamer over, hieruit volgt in het minst niet, dat zijn oorspronkelijk- voornemen zou zijn op gegeven. Veeleer hebben reeds bespre kingen plaats gehad over de beste wijze om tot de uitvoering ervan te kunnen geraken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, INVOERRECHTEN. Het lag aanvankelijk niet in mijne be doeling nog een woord te verspillen aan een zoo treurige argumentatie als »Een zoolleer en een overleerlooier'' thans in de >Lederindustrie" geeft, in antwoord op mijn artikel van een vorige week in dit blad en alleen hierom, dat bedoelde heer scheldt en schimpt op eene erbar melijke manier, de schoenfabrikanten grieft op eene schandelijke wijze, omdat hij, zooals hij schrijft, zijn zin heeft ge kregen nu er strijd is ontstaan en 't mijne bedoeling was eene gedachten- wisseling in 't leven te roepen. Vooraf wensch ik op te merken, dat ik mijne artikelen zal plaatsen in dit blad, 't welk mijn tegenstander, die mogelijk in mijne buurt woont, toch nogal spoedig schijnt te bereiken. Dinsdag was zijn antwoord op mijn schrijven in dit blad van van Zondag, al in »De Lederin dustrie* gedrukt. Een enkel van de weinige argumenten, die zijn pers product bevat, wensch ik, niet ten zijnen pleiziere, maar in 't alge meen belang te ontzenuwen Ik wil be ginnen ook een fransche uitdrukking te gebruiken en wel deze >qui se fache a tort* en aangezien de man niet veel meer doet dan schimpen en schelden moet hij blijkbaar ongelijk hebben. Wanneer de looierij geen betere pleit bezorgers heeft dan deze schrijver, wan neer de zaak gered moet worden met schimpen, groote woorden als bloedgeld, rommel enz., bij gebrek aan degelijker argumenten, dan moet die zaak al heel droevig en zwak staan. Juist, een streng vertrouwelijke circulaire is aan de leden van den A. N. B. v S. gezonden, maar dat U deze woorden niet goed kunt of wilt begrijpen is niet de schuld der schoenfabrikanten. Ik zal u echter uit den droom helpenstreng vertrouwelijk boven de vragenlijst wil zeggen, dat de mededeelingen streng vertrouwelijk aan den Voorzitter geschie den, dat van de hoogst gewichtige mede deelingen, als >hoeveel schoenen maakt ge*, shoeveel overleer gebruikt ge*, »hoeveel buitenlandsch leer gebruikt ge«, »hoeveel exporteert ge* enz., dat van die mededeelingen, d'e men zoo maar niet aan den eerste den beste doet, op de meest bescheiden, geheime wijze ge bruik zal worden gemaakt. Begrijpt ge 't nu beter Het totaal van al die cijfers moet dienen om de heeren looiers in de gecombi neerde commissie te doen zien, met duidelijke gegevens te overtu'gen, dat het geen ijdel geroep is als men spreekt van het overleer dat uit 't buitenland moet betrokken worden, als men spreekt van beduidenden export enz. Als binnenkort de cij'ers bekend wor den zal de szool- en overleerlooier* nog wel eens op z'n neus kijken. Uit de gecombineerde commissie zijn de overleerlooiers niet geweerd door de schoenfabrikanten. De Bond heeft aan den Looiersbond gevraagd eene com missie te benoemen om met hen te ver gaderen al waren alle commissie leden overleerlooiers geweest, daaraan hadden de schoenfabrikanten niets kunnen doen. Dat was aan 't bestuur van den Looiers- bond. U wordt dus hier wederom op eene grove leugen getrappeerd. Voornamelijk betrekken de schoenfa brikanten rommel uit 't buitenland, dat de Ned. looiers niet maken, zoo schrijft de inzender en rommel hebben ze noo dig- Ik ga °P dit kracht-argument niet verder in. Dat er overleersoorten noodig zijn die hier te lande niet gemaakt kunnen worden, daarover is de inzender 't met mij niet eens. Ik schreef dit op gezag van een indertijd verschenen adres der Kamer van Koophandel te Waalwijk (toch wel betrouwbaar, en niet bevoor oordeeld ten gunste der schoenfabrikan ten), waarin gezegd wordt, dat 't over bekend is, dat zekere overleersoorten uitsluitend in een gedeelte van Duitsch land, andere weer in 't Zuiden van Frankrijk, weer andere in Amerika ge maakt kunnen worden, wat aan verschil lende omstandigheden, als water, geaard heid enz- is toe te schrijven. Wat de hoegrootheid van den import betreft van overleer, waarvan 't meeren- deel noch in Holland gemaakt, noch gemaakt kan worden, daarover zullen U weldra cijfers bekend worden, die U mogelijk overtuigen kunnen. Zoo ook wat de export van schoenen betreft. Ja de bevordering van nationale nijver heid mag zeker opgeld doen, maar niet ten onrechte. Over die cijfers van 4. h 3000 en 36 a 40 000 werklieden glijdt de heer inzender blijkbaar liefst heen, die komen in zijn redeneering ook min der te pas, maar moeten voor ieder onbevooroordeelde zeer zwaar wegen. Dat de schoenindustrie haar opkomst te danken heeft aan de 5% invoerrecht, waar ze al heel weinig om maalt en aan de gedwongen winkelnering is te be lachelijk om te weerspreken. De schoen fabrikanten hebben hun werklieden uit gezogen; gij generaliseert, er zijn er, maar er zijn er ook en die heb ik op 't oog, die door energie, vakkennis, door het op tijd de bakens verzetten, op 't oogenblik prachtige inrichtingen hebben, die met eereop de wereldmarkt genoemd worden. Een opmerkelijk verschijnsel is het intusschen dat juist degenen die nooit aan gedwongen winkelnering deden, de flinkste en bekendste zaken drijven I En dan spreekt die over- en zoolleer looier van loonen van 6 a 7 gulden. Neen, steek eerst de hand in eigen boezem nergens wordt over 't algemeen minder betaald dan In de ouderwetsche looierij. In de schoenfabrieken wordt over 't geheel een goed stuk brood ver diend. Indien u wenscht, zal u de ge legenheid verschaft worden op een schoenfabriek inzage der loonboeken te nemen, dan zal u zien dat daar loonen aan volwassenen gegeven worden, va- rieerende tusschen f8 en f 15 gedurende de laatste vier jaren, en dat is nog geen uitzondering 1 Wat u schrijft over de machines van de Deutsche Vereinigte Schuhmachinen Gesellschatt en hare dividenten, waaraan het zweet kleeft van uitgezogen Neder- landsche arbeiders en de verdere hatelijk heden over groot-fabrikant spelen enz. enz. dat is te belachelijk en naïef voor elk ietwat onbevooroordeeld en eenigs zins ontwikkeld man, om daarop verder in te gaan. Neen de fabrikanten zijn niet bang dat de sluier gelicht worde over de gedwongen winkelnering. In de verste verte niet. De schoenfabrikanten waar het hier om gaat, hebben er al lang, genoeg om het wraakroepende dat er in zit voor den werkman, om de on eerlijke concurrentie die het bevat voor de fabrikanten, tegen gevochten. Dat er nog plaatsen zijn waar dit euvel voortwoekert geef ik toe, maar dat de tegenwoordige schoen indystrie, als machtige indus'rieele factor, als exporteerende nijverheid, die krachtig vooruitgaat, aan dit euvel haar ontstaan en bloei dankt, is een grove, tatale leugen, die men van een vakman in een degelijk vakblad niet verwacht en eer een uiting schijnt van iemand die de toestanden niet kent of ze willens en we tens verkeerd voorstelt. De conclusie, die de geachte inzender stelt, laat zich gemakkelijk begrijpen. Ze is als de restde schoenfabrikanten zijn de oorzaak van de wanverhoudingen in hun eigeo vak en tevens van den achteruitgang der looierij, en dit is beslist zoo, want de inzender concludeert aldus op de argumenten aangehaald, in zijn vorig en het hierboven besproken artikel dat zooals wij gezien hebben goed be deeld is met degelijke? argumenten, waar van echter niets overblijft. Nogmaals pleitbezorger der looiers, blijft thuis met je hatelijkheden want alleen met schimpen en zonder argu menten bewijst gij dat uw zaak zwak staat. Aan 't slot wensch ik nog even aan te halen, wat de Kamer van Koophandel te Waalwijk (toch zeker een bevoegd beoordeelaar) in haar advies in 1900 aan den minister, omtrent de invoerrechten voor schoenfabrikanten zegt >Het zijn niet alleen de kleine maar ook de grootere en groote Schoenfabri kanten die ontzaggelijk zwaar in hun bedrijf zouden getroffen worden indien het buitenlandsch overleer met eenig inkomend recht werd bezwaard, dewijl iedere belasting van dit artikel, dat in ons land niet of niet noemenswaard wordt gefabriceerd en dus van buiten moet in gevoerd worden, op de schoenfabrikanten zelf zal neerkomen.* Ik neem hiermee voor goed afscheid van den geachten inzender en wacht degelijker redeneeringen. X. Mijnheer de Redacteur In antwoord op uw artikel, geachte heer X, komt, zooals u gezien zult heb ben in de Vakbladen een antwoord voor van »Een zoolleer- en een overleerlooier*. Dat is een droevig stukje proza, waar over ge u misschien nog wilt ontfermen met een antwoord om dit heldere brein even af te maken. Alleen wou ik hem vragen, waarom die hatelijkheden be-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5