Nuoimtr 97 Zondag 5 December 1909 32e Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws. mBÏÏWSïïÏT HEÏÏ3DËS." '0 MIEUWS UIT KAATSHEUVEL Telegrammen. W C/3 H H W Zuilen. Waalwijk 4 Dec. 1909. Collecte. De collecte ten behoeve van den al- gemeenen arme in dtze gemeente heeft opgebracht f 137. Verpachting Marktgcld. Bij de heden gehouden verpachting van 't Marktgeld is dit gegund aan H van Drunen te Waalwijk voor f 670. Concert Liedertafel. Het zal voor de geregelde bezoekers van de Concerten der Liedertafel zeker zeer aangenaam zijn te vernemen, dat de twee zangers uit Doornik, n. 1- de heeren Robert De'.annoij tenor en Eloi Gorin bariton, die een vorige maal hier zoo'n verbazend succes hadden, geën gageerd zijn voor het groote Concert op Zondag 23 Januari a.s Deze artisten zullen dan met een geheel nieuw pro gramma optreden, dat uit eerste rangs werken bestaat. Onnoodig te zeggen, dat een overdruk bezoek verwacht mag worden. Morgen ten 12 uur zal door de liedertafel »Oefening en Vermaak® in Musis worden opgevoerd, Geuzenvendel van Wamel. Sancta Maria J. Faure. lied voor batiton. Ossian Beschnith. O. Familie. Vroeger vermeldden wij reeds dat aan de nog niet gedecoreerde leden der H. Familie, welke 25 jaren thans onafge broken lid geweest zijn, een zilveren eereteeken met diploma zou worden uit gereikt. Naar men ons meidt zal die uitreiking geschieden op Zondag 8 Jan a.s.. in eene plechtige vergadering der H Familie, welke geleid zal zijn door den algemeen bekenden en geachten pater Boomaars van 's-Bosch. Vakvereeniging. De vergadering der Vakvereeniging (afd. mannen) zal plaats hebben op Zondag 19 December a.s. Woensdag 8 December, 's middags zal eene bestuursvergadering der meis- jes-vakvereeniging gehouden worden om de functies te verdeelen. De contributie-betaling, welke is vast gesteld op 6 cent per week, begint Zondag 12 December. Militair onderricht. Zij die deel willen nemen aan het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen, die dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid, moeten zich op 15 December of daags te voren bij den burgemeester aangeven. Aanbestedingen. Op Woensdag 22 December, zal, aan het gebouw van het departement van waterstaat te 's-Gravenhagj worden aan besteed Het leveren van steenkolen en steen koolbriketten ten behoeve van de stoom gemalen en stoomveren onder de ge meenten Herpt en Bern, Waalwijk, Drongelen, Meeuwen, Raamsdonk, Dus sen en Almkerk, provincie Noord-Brabant behoorende tot het onderhoud van de werken van de Bergsche Maasmond. Door Gedeputeerde Staten is be sloten de reeds vermelde aanbesteding van het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan de provinciale wegen en werken in deze provincie gedurende de jaren 1910, 1911 "fen 1912, te gunnen als volgt Massa 18, 19, 21 en 22 aan den heer M. Vissers te Drunen, voor f 30,770, Met levering van porfiersteenslag. Biloden-Instituut te Grave. De commissie, ten doel hebbende het inzamelen van gelden door het geheele Rijk voor het Blinden-Instituut, heeft zich genoopt gezien, "ndermaal de hulp in te roepen van de ingezetenen van Nederland. De commissie wijst er op, dat nog zoo veel noodig is voor de opvoeding en het onderwijs van arme blinden en wat er verder kan worden gedaan om hun lot te verzachten. Wij bevelen onze lezers deze liefda digheid ten zeerste aan. Giften kunnen HFrt* /-I n naar aanleiding van de heffing van Weg geld voor vreemdelingen, tegemoet ge komen- Een vreemdeling die van buiten in onze Provincie komt, kan bij den eersten den besten Burgemeester, wiens raadhuis hij voorbij komt, een rijkaart aanvragen. Hij krijgt dan 'n kaart, zoo ongeveer als 'n abonnementskaart van 'n barbier aan den eeuen kant staat Kostelooze Rijkaart voor niet ingezetenen, om op 15 dagen van het bovengemeld dienstjaar van de provinciale wegen in N.-Brabant gebruik te maken® en de achterzijde is verdeeld in vijftien hokjes. Eiken dag dat de vreemdeling in onze provincie verkeert gaat er een hokje af. Wat hij zelf moet doen. Is dit niet geschied, dan kan hem iedere commies of politie-agent proces verbaal maken. BAARDWIJK. Bij Burgemeester en Wethouders is eeu aanvrage ingekomen van 't Dagelijksch Bestuur vau den A. N. W. B. ToeristenboEd voor Nederland, tot het mogen plaatsen van een wegwijzer in de kom -Ier gemeente, aan den weg 's Hertogenbosch- Geertruideuberg, bij het begin van den weg naar Doeveren op den berm van den weg op een afstand van minstens F/a Meter van den buitenkant der verharding. Wij twijfelen er niet aan, dat ds ver gunning gaarne in het belang der sport zal worden verleend. Zondagmiddag 5 Dec om 12 uur zal ons Kruisverbond wederom eene vergadering houden in de openbare School, alwaar dan als spreker zal optreden een ZeerEerw. Pater Capucijti nit Tilburg. Daarna zullen de vacaturen in het bestuur worden aangevuld, ontstaan door het vertrek der Heeren G. Ermers en P. v. d. Wiel, waartoe door het bestuur zes candidaten (volgens art. 12 van bet Reglpmen') zullen worden voorgedragen. 't la te hopen dat alle Kruisverbonders nu eens flink ter vergaderiug komen de vergadering zal niet veel tijd in beslag nemen. Na de vergadering is er gelegenheid om zich als lid op te geven. DRUNEN. Bij bekeudmaking worden de ingezetenen van Drunen uitgenoodigd zich ter secretarie aan te melden die voor nemens zijn aan te sluiten aan het inter communale telefoonnet. Bij publicatie wordt bekeud gemaakt dat aanstaande Dinsdag ten gemeentehuize zal worden aanbesteed het omploegen van plm. 40 H.A. heidegrond. Naar we vernemen circuleeren er verschillende adressen in de gemeente welke aan de raad zijn gericht, een ter verkrijging van =*en klinkerweg op het S-mke, een voor een dito op de Kuikscho heide vanaf den keiweg naar Spoorweghalte Chr. Trommelen, '.en voor verlichting in de Hooge Papesteeg en een voor verbetering van den weg langs de spoorweg van halte Elshout tot station Drunen-Heusden. worden gezonden aan den heer J. Lamers te Grave. Vreemdelingen en Weggeld. Ged. Staten van Noord-Brabant zijn aan de vele rekwesten en klachten, die NIEUWKUIJK. De oofthaudel is hier teneinde. Het beschot der peren was dit jaar minimum, dat der appelen daarentegen zeer groot. De prijzen waren nogal be- vred'geud zoodat in het algemeen over de opbrengst niet valt te klagen. Het gezin van J. Boelen, d»t een paar maanden geleden van hier naar Amerika vertrok, heeft zich daar reeds ge?estigd en maakt het naar eig.-n schrijven uitstekend. Het heeft reeds een flink boerenbedrijf, dat al was voorbereid door den oudsten zoon die verleden jaar reeds daarheen was ver- tjokken. De vader, een nog krasse grijsaard van ruim 86 jareu kan zich hetl goed met het Amerikaausche leven vereenigen en heeft het uitstekend raar zijn zin. Het zal de energieke menschen daar wel goed gaan. Verleden Dinsdag had alhier de plechtige uitvaart en begiatenisplaats van den heer Th. Floris, die Vr'jdag te voren in den ouderdom van 71 jaren overleed. De afge storvene was jarenlang lid van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur en Broederraeester van de bedevaart naar Bokhoven. Heden avond opent een plechtig lof het tridium dat hier door de Eerw. Paters Dominicanen zal worden pegeven met het doel te komen tot de oprichting van broederschap van den heiligen Rozenkrans in deze parochie. Woensdag Lest der Onbevlekte Ontvaugenia i® eec dag bij uitnemendheid voor de sluiting dezer heilige oefening. OUDHEUSCEN. Tot tellers voor de a.s. negende tienjaarlijksche volkstelling in deze Gemeente ziju door B. en W. benoemd de heeren H. J. vau Delft ambtenaar ter secre tarie, alhier, en H. Wolfs, gemeentebode. Eerstgenoemde is tevens belast met de leiding en werkzaamheden aan de volks telling verbonden. HERPT. Naar wij vernemen zal het op 8 Januari a.s. 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. Buijs werd beëedigd al9 burge meester onzer gemeente. Daar onze burge meester alhier zeer bemind is, zal deze dag voor den zoo algemeen geachten sympathieken maö zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. 's BOSCH. Op initiatief van dr. A. C. M. van Moorsel. eersten geneesheer aan het Groot-Zieken-Gasthuis alhier, is eene ver- eeniging tot stand gekomen die in zich wenscht op te nemen alle afdeeliugen van //Het Groene Kruis* en alle verdere ver- eeoigingon met ongeveer gelijksoortig doel als deze, gevestigd in Noord-Brabaut, teneinde, met volkomen behoud van zelfstandigheid dier vereenigingen, door een gezamenlijk weiken op de meest uitgebreide schaal hulp te kunnen verleenen aan zieken en lijdenden, en invloed uit te oefenen op het gebied van den algemeenen gezondheidstoestand in die provincie. Het bestuur dezer vereeuiging telt naast genoemden dr. v. Moorsel, de doctoren F. W. C. de Grave, J. A. Rijke, A. Sasse en A. A. M. P. Kooien, resp. ge- necsheeren te 's Hertogenbosch, Eindhoven, St. Oedeurode en Scbijndel. BOXTEL. Bij de op 2 December ge houden stemming voor 2 leden vau den Gemeenter ad werden uitgebracht 621 stem men van onwaarde 13. Geldig uitgebrachte steramen 608. Hiervan H. M. van Elk 338 J. Ef8firs 71 A. A. J. van Gastel 4; W. van Krieken 350 H. van Nieuwkuijk 65; J. F. vsn Oerle 25; J. Phaf 139, en K. E. L. Wosten 174 stemmen. Zoodat gekozeu zijn 11. M. van Elk en W. van Krieken. BESOIJEN. Evenals vorige jaren zal ook wederom dit jaar met Kerstmis door het R K. Zangkoor, met medewerking der dames zangeressen het van ouds bekende pracluige Weinachts Oratorium, van M. H. Mü'.ler uitgevoerd worden. De solo's zijn ook weer in goede handen, n.ra. de heer J. Groenen zal zijn prachtig Tenorgeluid alweer door de Kerk laten klioken en ook verschillende sopraan-solo's ziju in goede handen. Bijgevolg belooft het weer iets prachtigs en schoons te worden want daar weet de heer Directeur van Ilelvoirt steeds zorg voor te dragen. SPRANG. Raadsvergadering te Sprang, Dinsdag 7 Dsc. a.s. des nam. 77a uur. Getrouw aan hare sinds vele jaren gevolgde gewoonte zal de Chr. Zangvereeni- gmg //De Harpe Zious,* alhier, ook ditmaal op eersten Keistdag eene uitvoering geven in haar kerkgebouw. Wij twijfelen niet-, of ook thans zul een drnk bezoek de moeite en inspanning der vereeniging loonen. VRIJH.—CAPPEL. In de maand Nov. werden alhier op het postkantoor behandeld, 17 telegrammen, 11 telephoongesprekken gevoerd, terwijl op het Hulppostkantoor en de rijkspostspaarbank werd ingelegd 12993,78 verdeeld in 44 inlage,o. De reeds aangekondigde uitvoering v. h. fanfarecorps „Sirena* onder leiding van den heer A. Stravers te Kaatsheuvel zal a.s. Woensdag te 773 uur plaats hebben. De medewerkiug vau den heer H. A. Plateel, (piano) alsmede di° der heeren Gebr. van Loon te Loonoj zand (komieken) beloven irnde dezen avond voor velen,genoeglijk te doen zijn Het programma, dat bestaat uit een 12-tal uitgezochte nummers, bevat o.m. ook nog eeu tweetal quartetten, welke reeds geruimen tijd door eeu 4-tal leden bestudeerd zijn, welke ook dezen avond de muziekkunst mede zullen verhoogen. We twijfelen niet, of ook nu zal het aan publiek niet ontbreken. CAPELLE, 2 Dec. Bij de hedjn middag gehouden verkiezing van drie notabelen voor de Ned. Herv, kerk alhier, zijn herkozen de aftredende leden C. de Roon en A. W Heijmaus Mzn., terwijl gekozeu is de Heer Am. de Roon in plaats van wijlen den heer W. Quirijns. WASPIK. Jacht -op een burning. In Benedenkerk, even vóór de burg, maakte een bnnsing de buurt onveilig. De brutale kippendief loofde en plunderde, totdat de ïouders van pluimvee eenparig besloten den iloeddorstigen roover de gestolen kippetjes met z'n vete te laten betalen. Een formee'.e dopjaoht werd georganiseerd en met behulp van een paar honden vond met zija verblijf onder eeö grooten mijt takkenbosschen. Doch sinjeur zat goed verscholen en met lieve woordjes kon men hem niet uit z'n nest lokken. Dan maar den houtmijt opgeruimd. De eigenaar gaf zijn toestemming daartoe op voorwaarde, dat later alles weer netjes op z'n plaats werd gebracht. Rechts en links vlogen de takkenbosschen en eer de onderste laag weggeruimd wa9, schoot de achtervolgde bunsing tusschen de beenen der verschrikte omstanders deor en waagde een poging om buiton de vuurlinie te komen. Onmiddelijk echter zaten de honden hem op de hielen, waarop hij in een oud riool vluchtte. Water is tegenwoordig goedkoop en zoo waren direct rappe handen bezig met aan beide einden van 't riool den vluchteling met emmers vol dit natte element toe te dienen. De onde rioolbuis bad echter verschillende verzakkingen en scheuren, zoodat de plaats van den heer A. da;i ook in een waren poel herschapen was, toen de bunsing besloot nog eens z'n heil in de vlucht te zoeken. De honden waren nu echter als razend en nauwelijks kwam hij te voorschijn, of een zijner viervoetige vervolgers greep hem in den nek en brak hem met eea woedenden knauw den ruggegraat. Hiermede was de eigenlijke jacht afge- loopen, welke door zeer vele toeschouwers, waaronder zelfs enkele nolabelen, was bij gewoond. De gelukkige bezitter van den hond, die den bunsing greep, ontving f 1,25 voor 't vel vau 't roofdier, doch de eigenaar van het jachtterrein k.vara er bekaaid af. Zijn geheele plaats lag vol hout en wie denkt, dat de beoefenaars van 't edele jachtvermaak na 't achterhalen van hun buit nog sjouwers diensten zouden verrichten, heeft de plank mis. Zoo zat er voor den heer A. niets anders op dan zijn personeel den boel op te laten ruimen. Toeo de knechts hiermede klaar waren, merkten zij, dat het schaap van hun baas op den loop was gegaan. Het dier was zeker bevreesd geweest, dat de jachtlust van de bunsingvangers nog niet bevredigd zou zijn en dat de jagers naar ander wild zouden uitzien. Het had dan ook neel wat in om het verschrikte dier te grijpen. Een der vangers rolde daarbij nog languit in een sloot. Toen 't schaap echter eenmaal gestald was, keerde in Benedenkerk, even vóór de brug, de rust weder terug. In de schuur van den landbouwer K. ontstond Vrijdagnamiddag, 4 dezer, een begin van brand. De rookgeleiding van een fornuis bleek onklaar te zijn. Gelukkig werd her bijt da gemerkt en met eenig gotd het vuur gebluscht. Met den feilen wind zou anders de ramp niet te, overzien zijn geweest. RAAMS DONK(DORP.) Door den heer N. v. Dongen, landbouwer alhier, werd deze week op eeu akker in de Werfkampen een nog levende ine kever gevangen. Door de landbouwvereeniging werd deze week besloten een pakhuis voor voeder- stoffen op te richten. Üe leden kunnen nu in 't vervolg eiken Zaterdagmiddag ia de schuur van Mej. Floris, alwaar de goederen in een daarvoor ingerichte bewaifplaats worden opgeslagen, zooveel lijnkoek, meel enz. koopen als zij noodig hebben. In princiepe werd ook besloten eene onderlinge paardenverzokering op te richten, waarvoor zich reeds 17 deelnemers met 42 paarden opgaven. Vanwege 't slechte weer ran deze. week, zal het Bes'uur uog een tweede vergadering ovar deze zaak uit schrijven. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand ingelegd in de Rijkspostspaarbank bet kapitale bedrag van f 5042.50 Vergadering der landbouwvereeniging op Zaterdag 4 Dec., des nam. te 7 uur ten huize van Mej. Floris. Doet. Bestelling van erwten, lijumeel, lijnkoek, maïs en booneu. Kaatsheuvel, 4 Dec. Benoemd. Tot bestuurslid der R. K. Meisjesver- eeniging is gekozen Mej. M- de Man, werkzaam bij den heer Th. v. Dortmond president van den R. K. Patroonsbond. St. Prison. In de 11. gehouden vergadering der Meisjes-Vereeniging »St. Prisca® is be sloten, dat dit jaar ook 2 meisjes-be- stuursleden aan de Hoofdbestuursverg. te Tilburg zullen deelnemen. Werkverschaffing. Daar de werkverschaffing-onderneming nog niet van dien aard is, dat alle wer- keloozen kunnen worden onder dak ge bracht, doet het ons genoegen, dat een Waalwijks patroon er een 4 tal heeft overgenomen. Hierdoor toch is weer plaats ingeruimd voor 4 anderen. Sociteit. Langen tijd reeds voldeed het sociteits gebouw hier niet meer. Het voornemen werd daarom opgevat een eigen zaal te bouwen. Aan dit plan wordt thans uitvoering gegeven. Achter Euphonia zal zoo'n zaal worden ingericht. 10-CJrcB werkdag. Weer een patroon, de firma Snoeren, heeft den 10 uren werkdag, voor zijn personeel ingevoerd. Dit zijn er reeds drie in onze gemeente. Storm. De storm van 11. Donderdagnacht en Vrijdag heeft hier veel schade en onge rief veroorzaakt. Bij V H werden een 20 tal dakpannen omlaag geslingerd. Bij de W ed. V. waaide een heele schutting om. Bij L G. viel de schoorsteen van het dak. Een 6 tal boomen werden ont worteld op verschillende plaatsen enz, In verschillende buitenwijken staan de straten en stegen blank. Voorzeker geen benijdenswaardige toestand. Diefstal. Zoo nu en dan hoort men weet van diefstallen. Bij N. de L. op het Postpad werd een slijpsteen ontvreemd met de bijbehoorende stelling. Bij de Wed. v. B. een partijtje knolrapen. Bij de landbouwer v. R. eentge sparren masthout die in een sloot waren neer gelegd. En zoo telkens dan hier dan daar worden die roerende goederen wegge kaapt. Men zij dus gewaarschuwd en op zijn hoede. Stoomgemaal. Deze week is het nieuwgevestigde stoom gemaal In de par St. Joachimsmoer in werking getreden. Na groote moeite en inspanning, zijn de steenen en motor, ter bestemde plaatste in de Paalstraat ge arriveerd, en de eerste aanvoer graan gemalen. Voor de landbouwers uit de Moer een groot gemak, doch voor de andere molenaars een sterke concurrent. Het beste succes zij den nieuwen onder nemer toegewenscht. LOONOPZAND, 29 Nov. Gisteren hield de R. K. Lsderbewerkersbond zijn jaar vergadering. Het was er druk en ook de Eerw. Geestelijkheid was tegenwoordig. Het aangename paarde zich aan het nuttige. Professor Leopold uit 's Bosch trad op en verschafte door zijne handige dikwijls verbazende goocheltoeren een ge- noegelijken avond aan het talrijke publiek. IIEUSDEN, 4 Dec. 1909. Genoeglijke avond. A.s. Woensdag wacht de jeugd een vroolijke arond. Van 6 lot 8 uur zal zij in de zaal ^Concordia* aangenaam worden bezig ge houden hoofdzakelijk dooj Mej. K., die een expreaselijk daarvoor bestemd verhaal nl. ,zAlleen op de wereld* zal voorhzeu, wat zal worden opgeluisterd met liehtbeel ien, muziek en zang. De toegang is voor alle kinderen boven de acht jaar en wel gratis. Dit feestje gaat uit vau de vereeniging: Mij. tol Nut van 't Algemeen. Installatie. Vrijdagavond vergaderde het Bestuur der brandweer in het hotel „Het Wapen van Amsterdam,* deels om de nieuwgekozen leden te installeeren. Dat dit laatste een eenigszins feestelijk karakter droeg, ligt voor de hand, waartoe de bekende keuken van deu eigenaar wel het hare zal hebben bij dragen. Storm. Evenals elders hebben we ook hier de laatste dagen zwaar stormweer gehad. Behalve dat vele dakpannen werden afgerukt, moesten door de harde windsfooten ook de ruiten het op vele plaatsen ontgelden. Het water voor de stad (de Bergsche Maas) was zeer onstuimig eu veroorzaakte de booten veel last bij het aanleggen en draaien. Het scheelde maar zus of zoo, of een schip bekwam groote averij tegen den z.g. Strijk- dam, waar het met den kop opliep. Eene mooie gift. Een weldadig ingezetenen schonk aan de Herv. Kerk flOO; aan de Diaconie dier kerk f20; aan het Diaconessenhuis f 50, en aan de bewaarschool f25. Zeldzaamheid. Bij den heer G. Kuijpers alhier heeft een kanarievogel drie jonge uitgebroed, 't Is zeker zeldzaam laat op deu tijd. LEMMER. De Johanna is teg-en alle verwachting behouden de haven binnen- geloopen. HOEK VAN HOLLAND. Aange spoeld is een lijk, geheel nnakt en zonder hoofd, vermoedelijk afkomstig van de Berlin ramp. LIVERPOOL. Het behoud van de Elian is opgegeven. 21 man equipage en 12 passagiers zijn daarmede omge komen.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9