Nummer 98. Woensdag 8 December 1909 32e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. UIUCMT "PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING? SUNLIGHT Uitgever: FEU1LL R1 OJS Zij dié zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Engeland. BUITENLAND. Spanje. Rusland. Amerika. OÖGLNBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk.^ Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen njNNKML De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Adveetrntiën 17 regels f 0.60 daarboven cent per regel, groot*- letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 'Amaal berekend. Voor plaatsing van een groo' aantal regels er- advertenties bij abonnement worden speciale zeer voord eeh*r contractei gesloten. Reclames 15 cent per regel 9e Volkstelling. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 9de ALGEMEENE TIEN JAARLIJKSCHE VOLKSTELLING. Deze heeft ten doei de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, Daze allen worden aangewesen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder wer kelijke woosplaats binnen Nederland ta hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent desa allen moeien ds opgaven ver strekt worden, die gevraagd worden op kaarten Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J'êrfócultoitsv aan Oen i^tuvefijkeCatvO. 40 Op zekeren dag stelde een rijk handelaar den jongen goochelaar voor, hem eene be trekkiDg in zijn huis te geven en zijne zuster naar een liefdadig gesticht te zenden. Het voorstel was aanlokkend. Hij weigerde kortaf. Zijn onafhankelijk karakter zou zich nooit aan den wil van een ander hebben kunnen onderwerpen en daarbij stelde hij zijnen stiel boven alle andere. Hij verkoos de vrije vogel te zijn die hier en daar zijn graantje pikt, liever dan in eene vergulde kooi opgesloten te worden. Hij had zich met Madeleine belaBt en geen oogenblik was zijne bezorgdheid voor baar verkoeld. Altijd behield hy haar het beste deel voor. Dikwijls zelfs ontzegde hij zich het eene of andere om haar genoegen te kunnen doen. Niet tevreden voor haren kost en hare kleeding alleen te zorgen, had hij zelfs hare opvoeding gevormd, zoo goed hij kon, en haar altijd de goede voorbeelden van zijne ouders voor oogen gespiegeld. Toen ^ij zes jaar oud was, leerde hij haar lezen. Daarna gaf hij haar lessen in schrijven. En het was waarlijk een treffend tooneel dien jongen kunstenmaker voor een prenten boek te zien zitten, dat hij van zijne spaar penningen gekocht had om haar de eerste letters en de eerste lettergrepen te leeren kennen en spelen. Madeleine is voor zooveel zorgen ook niet welke tusicheu 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld Eene GELE KAART voor een man (of jongen) siet in gestichten of instellingen; Eene WITTE KAART voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instellingen Eene BLAUWE KAART voor een man (of joDgen) in gestichten of instellingen Eene GRIJZE KAART voor eene vrouw (of meisje) in gestichten of instellingen. Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden Eene ORANJE KAART voor een tijdelijk aan wezigen man (of jongen) of Eene ROSE KAART voor eene tijdelijk aanwezige vrouw (of meisje) Het noofd van ieder ge^in, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere Instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zo--g te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oranje en rose kaarten, er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) ge straft met hechtenis van ton hoogste veertien dagen of geldboste vau ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met dc meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Rogetring noodigen Burge meester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Waalwijk, 4 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Tii.de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretarie, F. W. VAN L1EMPT. VS——"I—BW den, ondanks alle officieele tegenspraak, dat de Spaansche monarch ernstig ziek zou zijn- Poliepen in den neus en ver ettering in het oor maakten een operatie noodzakelijk. Professor Moure uit Bor deaux zou geconsulteerd zijn en had den toestand als ernstig gekenschetstechter wilde hij een operatie alleen in zijn kli niek uitvoeren en kon den tijd, die voor de genezing noodig zou zijn, evenmin bepalen. De Madridsche geneeskundige autoriteiten waren het volkomen met den Franschen professor eens. In het koninklijk paleis te Madrid heerschte een zeer onrustige geest, want men waagde het niet langer de waarheid te verbloemen, zoodat een regentschap reeds in zicht kwam. De Carlisten en Republikeinen waren echter op alle ge beurlijkheden voorbereid. Zoo luiden de berichten van het Pa- rijsche orgaan hetwelk wij gaarne de verantwoordelijkheid ervoor overlaten. In de Parijsche politieke kringen wordt het bericht wel is waar overdreven ge noemd, maar toch druk besproken. Koning Alfons ernstig ziek? De Parijsche »Gil Bias" blijft volhou- Op het Trafalgarplein te Londen, dat al zooveel betoogingen gezien heeft, is Zaterdagmiddag een monsterbetooging gehouden tegen de lords, die de begroo ting hebben durven terugzenden Van zes spreekgestoelten werden tegen de lords gerichte redevoeringen gehouden. De betooging, die door duizenden en duizenden werd bijgewoond, ging uit van de nationale democratische liga. Er werd een motie aangenomen, waarin wordt verklaard dat het optreden der lor s een bedreiging is voor de vrijheden des volks en dat deze alken gehandhaafd kunnen worden door algeheele afschaffing van het veto-recht van het Hoogerhuls. De menigte ging na afloop ordelijk uiteen. Hier en daar werd nog even ge manifesteerd voor conservatieve clubs. Het lag zeker niet aan enkele leden dezer clubs, dat het niet tot wanordelijkheden kwam, want zij vertoonden zich in rok voor de ramen en lachten de betoogers uit. De Tsarenfamilie. Na enkele maanden op het keizerlijk zomerpaleis te Livadia doorgebracht te hebben, keert de Tsarenfamilie den 25en dezer weer naar de residentie terug. In den voormiddag van den 26en December zullen de majesteiten in Moskou aan komen. Daar zijn groote schitterende feesten georganiseerd o. a. een plechtige ontvangst op het Kremlinpaleis, een groot dejeuner waarbij honderden personen uit allerlei stand en rang zullen aanzitten, enz. Tsaar Nicolaas was aanvankelijk van plan 3 dagen lang in de oude Tsaren- stad te vertoeven, om er natuurlijk 3 dagen aan feesten ter zijner eere deel te nemen en personen in audiëntie te ontvangen. De gezondheidstoestand van de Isa- ritsa schijnt echter nog van dien aard te zijn. dat de Tsaar zijn driedaagsch bezoek heeft laten varen en reeds in den na middag van denzelfden dag naar Tsar- koje Selo vertrekt. Hoewel het met de gezondheid der Ru.'sische majesteit langzaam beter gaat, zoo hebben de medici der Tsarilsa toch afgeraden om groote feesten of ontvang sten bij te wonen. Rust is het eenigste wat deze geschokte zenuwen weer in orde brengen kan. Die kuur wil de Tsa- ritsa zoo stipt mogelijk volgen en daaraan is het dan ook te wijten dat het bezoek van den Perzischen troonopvolger en zijn gemalin aan Livadia werd afgelast. ondankbaar. Altijd lief en zachtmoedig, tracht zij die onbaatzuchtige zelfopoffering door eene ODbe- grensde verkleefdheid te vei goeden. Nu dat zij groot geworden is, wil zij haren broeder behulpzaam en nuttig zijn en speelt buismoedertje Zij zelve gaat den keuken voorraad halen, kookt en sist, wascht en strijkt het lijnwaad» Buiten de wisselvalligheden die onvermijdelijk aan hun lot vgxbonden zijn, was er gedurende de laatste jaren nieta byzonders in hun zwerversleven voorgevallen. Eenvoudig van hart, tevreden met hun lot, droomen zij van geen grooter geluk. En hand in hand, zetten zij langs borg en dal, door steden en dorpen, hunne aanhoudende reizen voort. Dit schijnt hun zeer natuurlijk en sedert hunne teederste jeugd kennen zij geen ander leven. Wat hun vooral gepijnigd heeft, was de dood van Spits, die onlangs, na zooveel bewezen diensten, van ouderdom gestorven was. Men moest natuurlijk eenen opvolger vinden, maar in aandenken van dit trouwe dier, kreeg de plaatsvervanger denzelfdan naam. Hetzelfde gebeurde, toen Belpbégor, na de goede ontvangsten van eenige maanden, het noodige geld had kunnen verzamelen om eene nieuwe huifkar en eene ezel te koopen die insgelijks, gelijk zijn ongelukkige voor ganger, met den naam van Cadonr gedoopt werd. Zoodat heel het gespan van Paljas II, op het oogenblik dat wij hem te Baarle-Hertog weder vinden, juist samengesteld wan gelijk dit van wijlen Paljas 1. Terwijl Paljas, heel welgezind, bezig was met zijne tent opslaan, zorgde Madeleine voor den pet. De mouwen van haar kleed tot boven de armen opgestroopt ging zij met eene groote steenen krnik naar de rivier water halen- Haar broeder keek haar na, stelde met genoegen vast dat zij merkelijk gegroeid was en eene lieve meid begon te worden. Hij zag haar op dea oever der rivier nedex- Tegen de Tering. Een onbekend gebleven schenker heeft een som van 250,000 uitgeloofd voor den ontdekker van een geneesmiddel voor tering. Het bedrag is gedeponeerd bij de Yale-universiteiten de medici, die aan den staf van de universiteit verbon den zijn treden op als curatoren van het fonds. De onbekend gebleven schenker heeft aan de Yale-universiteit gestudeerd ver moedelijk woont hij te New-\ ork. De mededinging naar den prijs is open voor alle geneesheeren en mannen van wetenschap ter wereld. De bedoeling met het uitloven van dezen prijs is vooral geweest, het zoeken naar een nieuw en afdoend middel tegen tering aan te moedigen. Accijns gedistilleerd. Belanghebbenden bij de dezer dagen door de Kamers aangenomen wet, waarbij de accijns op het gedistilleerd wordt ver hoogd van f 63 tot f 90 Per H L. van 50 petzij er op gewezen, dat deze wet Vrijdag 10 Hecember in werking treedt Zij die dan meer dan 25 liter in voor raad hebben, voor zich zelf of voor an deren, zijn verplicht op dien dag of op den volgenden dag schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen met opgave van hoeveel heid, soort en sterkte en aanwijzing van de plaats waar het gedislclleerd in voor raad is, terwijl ieder, die op of na 10 Dec. gedistilleerd inslaat, het welk vóór dien dag hier-telande is verzonden, uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag gelijke aangifte moet doen. Het nalaten eener aangifte of het doen eener onjuiste of onvolledige aangifte is strafbaar. Ambtenaren der accijnzen krijgen de be voegdheid om de panden binnen te treden en er een onderzoek te doen naar de aanwezigheid van gedistilleerd. Al het vorenstaande betreft niet het gedistilleerd, dat in of ingeslagen wordt in de entrepots en in de panden, waaraan het genot van doorloopend crediet voor den accijns is verbonden. Verdere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de ontvangers en andere ambtenaren der accijnzen. Verkiezing Wijk bij Duurstede. De R. K. kiesvereeniging Ons Recht en Ons Belang te IJselstein heeft Zondag candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer jhr. mr. J. B. L. C. C- de VVijkerslooth de Weerdesteyn, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, met 91 van de 96 uitgebrachte stemmen. Drie stemmen waren uitgebracht op baron van Hövel tot Westerflier, en twee op den heer H. J. Schilte De Stichtsche Ct. meent te weten, dat het besluit van de A. R. Kiesvereeniging in het district Wijk bij Duurstede, bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer met een eigen candidaat uit te komen, een voorloopig karakter draagt. Door het bestuur van de federatie Mid- kuielen om water te putten en met moeite do zware kruik ophalen. Hola Magdaleent je riep hij, wacht een oogenblik, ik zal zelf uwe kruik dragen. Nauwelijks had hij deze weorden uitge sproken of een snijdende gil klonk over het veld. Het meisje gleed van den oever en verdween in het water. Op een oogwenk liep Paljas naar deu oever. De rivier was op die plaats nog al diep en in een omzien werd Madeleine reeds verre van de plaats waar zij gevallen was door den stroom meegerukt. Zonder op hot gevaar te denken, waaraan hij zich zelf blootstelde, sprong Paljas in het water en begon haar achterna te zwemmen. Na lang geworsteld te hebben om niet met voeten en armen in de waterplanten verward te geraken kon hij eindelijk zijne zuster bereiken. Het was hoog Lijd. Eene minuut later en het kind verdween in de diepte. Met zijne tanden pakte hij het kleed van bet meisje vast en zwom met zijn kostbaren schat naar den oever. Maar alle middelen die hij aanwendde om Madeleine tot bewustzijn te roepan, bleven vruchteloos. Daar lag zij nu, bcweegloos, gansch verstijfd op het gras. Hare blonde lokken waren in losse klissen door het water op haar voorhoofd en bare bleeke wangen geplakt. tGeene ademhaling deed hare lippen nog bewegen die reeds aan de lichtpurpere viooltjes van het kerkhof geleken. Haar broeder legde zijn oor op hare borst. Het hart klopte niet meer 1 Vruchteloos beproefde hij alle middelen welke de volkswetenschap in dergelijke om standigheden te werk stelt. Vruchteloos kwam Spits het gelaat en de handen zijner goede meesteres overbkken, alsof hij aan dit koude lichaam leven en warmte terng wilde geven. De wanhoop vervulde het hart van 1 aljns Madeleine !-. lieve Madeleine, riep hy, in Gods naam, ontwaakt Zoo ook, vijftien jaar vroeger, in het bosch van Touques, riep wanhopig de markies de Moutbazon toen hij nevens het lijk zijner vrouw neerknielde. Zoo ook klonk toen door de eenzame vlakte de naam van Suzanna... de moeder van Madeleine. En de wanhoop van dep nederigen goo chelaar was niet minder hartverscheurend dan die van den edelman het vroeger geweest was. Hsd de dood, die de moeder zoo vroegtijdig had weggerukt, de dochter dan slechts gespaard om haar later, op hare beurt, oumeedoogend in de lente des levens weg te maaien Het was een droevig tafereel dien grooten, sterkgebonwden jongeling door de smart overmand, bij het lijk te zien ned- rknielen der kleine drenkelinge, wanhopig over zijne onmacht- Maar God alleen kon hem hooren en zien. Geen enkele getuige was er in den omtrek, Niemand wiens hulp hij kon inroepen. Dood zij is dood l riep hij als een zinnelooze. En in verbijstering dezer tijdelijke dwaas heid beschuldigde hij zich zeiven de oorzaak van dit ODgeluk te wezen. Waarom had hij het g-vaar niet voorzien i Waarom had hij Madeleine alleen naar de be*k laten gaan? Waarom was hij haar niet vroeger ter hulp gesneld 't Is mijn schuld mijne schnld 1 riep i ij zich met gebalde vuisten op het voorhoofd Maar alB die eerste opwelling der droefheid voorbij was, begon de rede weer in zijnen geest te spreken. Hy nam het levenlooze lichaam zonder moeite op zijne gespierde armen, en ging op zoek naar eene woDiug. Een honderdtal stappen verder, half ver scholen door de wilgen en de populieren die langs den oever der rivier geplant waren, stond een nederig huis met rood panne» dak. Het was eeDe uitspanning gehouden door eenen visscber. en die veor uithangbord droeg IN DEN ZILVEREN SNOEK BIJ Gr»NDJKAN, VIS8CHKR. Hier logeert men te voet. In de benedenzaal, die tevens tot keuken diende, zat een oude vrouw bij den haard nedergehurkt en roerde in een -n ketel die aan een zware kettiDg boven bet houtvuur hing- Zij was met den rug naar de deur gekeerd. Op het gerucht dat Paljas bij zijne intrede maakte, keerde zij zich om. Heilige Maagd 1 riep zij vèrschrikt, wat ïb er?... Wat verlangt gij - Het is toch ongehoord iemand zoo te verschrikken. Mijne znster... daar... voor eenige oogen- blikken... in de rivier... stamelde Paljas hijgend. Ik bid n, goede vrouw... help my, red haar... Toen do bazin van hare eerste verwondering bekomen was, stond zij op en naderde. Zij bekeek Madeleine aandachtig. Arme kleine, zegde zij bet hoofd schud dend. Ik vrees dat er niet veel meer aan te verhelpen za! zijn. Laat ons toch maar beproeven, drong de kunstenmaker aan. Zoo wij baar kouden verwarmen 1 Ge zoudt haar eerst moeten ontkleeden Breng baar laDgs hier.. Eenige o .genblikken later rnstte Madeleine op een zindelijk hoerenbed, waarvan men de grove linnen lakens in allen baast verwarmd had. Die eenige oogenhlikken schenen nochtans eeuwen lang aan P«ljas die zich eerbiedig verwijderd had terwijl de vrouw het meisje ontkleedde. Welnu?.-, vroeg hij angstig, toen de vrouw terug in de vo rplaata kwam. Zij verroert zich niet maar men zou zeggen dat haar hart begint te kloppen. Kom zien Paljas sprong de kamer in De gastvrouw had zich niet bedrogen. Oi der den invloed der warmte geraakte het bloed langzamerhand iD omloop en de bezwij ming. die eerst doodeüjk scheen, begon te verdrijven. Toen de schnone hemelblauwe oogen, welke de arme Bel voor eeuwig gesloten waande, zich weer openden, ontmoetten zij den liefde- vollen blik van den jongeling die. over de sponde gebogen, den terugkeer des levens

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1