Haarlemmerolie Advertentiën M. SCHONK, C. de Koning Tilly, Notaris de VOCHT Twee genezingen. Ingezonden stukken. Kleine Advertentiën. Oprechte verkoopen Ondergeteekende deelt hierbij mede, dat hij is vertrokken naar Baardwijk No. 113 en neemt deze gelegenheid gaarne te baat het publiek van Waalwijk dank te zeg gen voor de gunst en 't vei trou wen, in de 32 jaren dat hij alhier woonachtig was, zoo ruimschoots ondervonden. Bij voortduring blijft onderge teekende zich aanbevelen. Geen ander huismiddel heeft als goed geneesmiddel zoolang stand gehouden als de van C. de Koning Tilly. Men lette vooral op voor naam C. en huisnummer 13 15. Achterstraat 13—15. Een groote partij Heinsparren, Slieten, Staken, Knuisten, Snoei- ling, licht en zwaar Brandhout en een partij eiken- en masten Musterd, zijnde ongeveer 500 koopen. dengewest der S. D. A. F. is, naar Het Volk meldt, besloten geen deel te nemen aan de Kamerverkiezing in het distric Wijk-bij-Duurstede. De koningin naar Frankrijk. Aan een déjeuner, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Pichon Zaterdag aan een vijftigtal vertegenwoor digers der buitenl. pers aanbood, vroeg de minister belangstellend naar den wel stand van H. M. onze Koningin en de Prinses en sprak hij de hoop uit, dat H. M. in het komende voorjaar een be zoek aan Parijs zal brengen, zooals het gerucht luidt. Na den vader genezen te hebben, genezen de Pink Pillen de dochter. In dezen tijd, nu ten gevolge van de guur heid der temperatuur de rheumatieklijders een verergering van hunne pijnen gevoelen, is het nuttig eens mee te deelen hoe wel bedachtzame menschen zich van die pijnen verlossen. Onder die talrijke personen die dank zij de Pink Pillen zich van hunne rheumatische pijnen hebben verlost, vermelden wij heden den heer Kaal en zijn dochter, mevrouw .1. Nijman te Ooetiehem, Nieuwe weg 110. 85. (Cl. Brincker, Zutplien). Mevr. J. NIJMAN. Mevrouw J. Nijman, schrijft, ons //Mijn vader is twee jaren geleden genezen vau rheumatiek die hem sedert langen tijd pij nigde en waartegen hij voor dien tal vau geneesmiddelen had beproefd. Sedert ziju genezing door de Pink Pillen is hij altijd gezond geweest en heeft hij niet de miuste pijn meer gevoeld. De rheumatiek is overerfelijk, zegt men. Ik heb er het bewijs van gehad, want ik heb er laatst een aanval van gehad en wel zoo hevig dat het mij oumogelijk w s mijn werk te doen. Ik beb natuurlijk aan de ondervinding van mijn vader gedacht en de behandeling met de Pink Pillen gevolgd, die mij spoedig van mijne pijnen heeft be vrijd en mij tegelijkertijd heeft verlost van eenige kwalen als hoofdpijnen, oorsuizingen en duizelingen. Het is te betreureu, waar te nemen dat er menschen zijn die onnoodig lijden, die on verdragelij ke pijnen lijden wanneer het zoo gemakkelijk is te genezen. Wij hopen dat deze regels hen onder de oogen zullen komeD en hen zullen genezen zooals zij den heer Kaal en zijn dochter zoo goed genezen hebben. De Pink Pillen ziju onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algeraeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, neurasthenie. Verkrijgbaar bij Snabilé, Hoofddepot houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en omstreken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot- heek 's-Bosch Drogisterij „EXCELSIOR". Koninginnelaaa, Herman J. A. ZEEGERS, scheen op te speuren. Zijn naam ontglipte aan de halfgeopende lippen van Madeleine. llare oogleden vielen weder dicht, hare bleeke wangen kleurden op en eene regelmatige ademhaling deed hare borst zwellen zij was ingeslapen. Zij leeft Goddank riep Paljas, even verheugd als hij vroeger wanhopig was. Ah 1 ware zij gestorven, ik zou niet langer het leven verdnurd hebben Dat zon baar nochtans niet tot het leven terug geroepen hebben, merkte moeder Grandjean heel verstandig op... komaaD, kat haar rusten en kom u drogen; gij zij t doornat van het hoofd tot de voeten... Waarlijk, daaraan dacht ik niet meer, zei Paljas. Het is nochtans tijd er eens aan te denken, zoo ge u geene ziekte op het lijf wilt halen. De gedienstige vrouw trok den jongeling uit de kamer, wierp een nieuweu mutsaard klein hout op het vuur, dat weldra flikkerend opschoot. De bazin keek haren gast aandachtig aan en vroeg hem Gij zijt van deze streken niet Vanwaar komt gfj Wel ik ben zoo overal wat thuis. Zoo Ge wilt zeker met mij den spot drijven Geenszins. Ik wilde u enkel doen be grijpen dat ik op weg ben gelyk die kerel daar. En "hij wees op den mnur een gekleurd prentje aan dat den wandelenden jood ver beeldde. Welken stiel doet gij 1 H«t volk vermaken. Zijt gij kunstenmaker Gelijk gij zegt. Zonderling ambacht Mijn vader heeft mij nooit een ander geleerd. ....Waarmee men geen fortuin zal ver garen. Ik win deftig mijnen koBt en ben niemand iets schuldig. En dat meisje firma P. .1. VAN GlLS, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doo», f 9per 6 doozen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteui Qui se fache a tort, dat spreekwoord is in hooge mate toepasselijk op den »Zool en overleerlooiert, die in domme drift overslaat tot een scheldpartij, wat van een beschaafd man niet kan verwacht worden. Verbeeld U dat in denzelfden geest geantwoord werd, dat men om bij het vak te blijven zou zeggenWaarde Meer 1 je bent een lompe zware os met een dikke ongare kop, rommel die de schoenfabrikanten niel gebruiken kunnen of wel dat men op zijn lage insinuatie over de winkelnering zeggen zouVriend onderzoekt uw eigen geweten eens, on derzoekt of ook gij niet maar al te dikwijls uw leer wetens en willens veel te nat en te zwaar hebt afgeleverd een euvel, neeu I een schelmsche misdaad waaraan zoovele ouderwetsche looiers, de groote hier niet te na gesproken, zich hebben schuldig gemaakt. Doch neen zoo willen wij niet voortgaan, of schoon op dat chapiter nog wel meer te zeggen valt, wij willen zakelijk blijven. Waarom de strijd loopt is genoegzaam bekend. Door de looiers, vooral door de ouderwetsche looiers, worden rechten op leer verlangd, door de schoenfabri kanten wordt dat bestreden. Wij willen trachten aan te toonen dat zelfs reeds lage rechten zeer nadeelige gevolgen voor de schoenindustrie zullen hebben. Beginnen wij met overleer. Dat is een artikel dat Voor verreweg het grootste gedeelte uit het buitenland moet betrok ken worden. Wij hebben respect voor hetgeen enkele overleer-fabrikanten door den zool en overleerlooier bij naam ge noemd, fabriceeren, maar ook hem kan het bekend zijn dat hun artikel slechts door enkele schoenfabrikanten kan ge bruikt worden, en wij gelooven dat die overleerlooiers er niet over klagen zullen, dat, voor zoover hun artikel kan gebruikt worden, de schoenfabrikanten dat dan ook doen, zonder daartoe door nationa liteitsgevoel gedwongen te zijn. Doch er zijn in overleer nog zooveel verschillende artikelen, waarbij de schoen industrie persé op buitenlandsch fabricaat is aangewezen en die wel nooit met eenig succes in Holland vervaardigd zullen worden. Natuurlijke oorzaken als water, geaard heid, gesteldheid van den bodem en zoo meer geven aan enkele streken een voor rang voor sommige artikelen. Daarbij hebben buitenlandsche fabrie ken een groote kracht daarin, dat zij in eigen land een ruim afzetgebied vinden voor verschillende doeleinden in ver scheidene soort industrieën, daardoor kunnen zij origineele partijen inkoopen, en dat wel in die streken waar de vellen vallen. Daar hebben zij hun eigen inkoo- pers, zij kunnen daaruit al direct de sorteeringen maken voor verschillende doeleinden, voor diverse landen, voor gekleurd of zwart leer, in een woord voor datgene waarvoor die vellen geschikt zijn. Dit alles geeft buitenlandschen over leerfabrieken een groote voorsprong op die welke in kleine landen worden op gericht. Zouden nu door heffen van invoerrechten op leer al de bovengenoemde voordeelen geneutraliseerd worden Zou tengevolge Is mijne zuster. Het schijnt dat gij haar vurig bemint Of ik haar bemin Wij hebben elkander nooit verlaten. Sedert den dood onzer ouders heb ik haar opgevoed, bijna alsof zij mijn eigen kind ware. Zie, nis ik er aan denk dat zij daar even, onder mijne oogen, bijna verdronkeu was... Ah voorwaar Het mag een waar geluk heeten dat zij gered is. De rivier is niet zeer breed maar diep en dik met waterplanten begroeid, waarin men gemakkelijk kan ver warren. Ik heb voorzeker moeite gehad om er haar uit te halen maar wat mij het meeste moeite gekost heeft, is om haar tot het leven terug te roepen en zonder u... Wel, vriend, wij hebben gedaan wat wij konden en moesten doen, en het zou waarlijk spijtig geweest zijn, hadde zoo een bemin neuswaardig meisje moeten sterven Hoe oud is zij Zestien jaar sedert Pinkster. Zij schijnt niet zeer kloek voor uw ambacht. Oh 1 ik wil niet dat zij aan de vertoo— ningen deelneme, riep de kunstenmakerdat is mijn lot en ik deel het met niemand dan met mijn hond. Zij is zelfs niet gedwongen onze reizen te voet af te leggen, want wij hebben een rijtuig, voegde hij er heel ern stig bij. Een rijtuig 1 Wel zeker eeu splinternieuwe huifkar, met een Rchoontn jongen ezel bespannen. En waar is uw rijtuig Op een honderdtal meters van hier. Wij hadden juist onz9 tent opgeslagen toen het ongeluk gebeurde... Madeleine ging aan de rivier water halen om de soep te bereiden Cndonr, mijn ezel, die zijn eetmaal gansch opgediend bad gevonden, stond rustig op den kant der gracht te grazen ik zong onbezorgd en vroolijk... Zou het waar zijn dat groote vreugde ongeluk bijbrengt? Magdaleentjo mijn lief Magdaleentje Paljas stond op en naderde haastig de kamer waarvan de deur half open stond. Hij bleef op den drempel staan en sprak met teruggehouden stem van invoerrechten het buitenlandsche overleer dus geweerd en door in Neder land bereid, kunnen vervangen worden Nu is er nog een reden waarom het oprichten van fijn-overleerfabrieken in Nederland steeds een gevaatlijke onder neming zal blijven. Dat is, dat de mode bij het gebruik van overleer een groote rol speelt. In een nog betrekkelijk kort tijdsver loop zagen wij verschillende o/erleer- soorten verwerken. Op het oogenblik is chroom (in een groote verscheidenheid van sorteering vanaf 25 ets. tot 85 ets. de voet) zoomede boxcalf, rundsbox chroomlak en diverse gekleurde soorten het hoofdartikel, maar zal dat zoo blij ven De geschiedenis is daar om ons te bewijzen hoeveel verschillende artike len zijn opgekomen en na korten oflangen tijd weer verdrongen worden door andere soorten, die vaak een geheele omkeer in de fabricage meebrachten. Verande ringen die groote kosten veroorzaakten, waartoe alleen groote fabrieken in groote landen met kans op eenig succes konden ingaan. .Wij meenen dat door dit alles genoegzaam bewezen is dat de Hol- landsche schoenfabrikant buitenlandsch overleei gebruiken moet. Zonder dat de leerindustrie er dus door gebaat is zal de schoenfabrikant bij eventueele rechten, idem zooveel meer voor zijn buitenlandsch overleer moeten betalen. Wij willen aannemen dat de Regeering, in overwegingnemende den toenemenden export van schoenen, het inkomend recht zoo laag mogelijk wil stellen, zeg 1 pCt. Die 1 pCt. zijn de schoenfabrikanten die exporteeren in ieder geval kwijt en met grooten vreeze vreezen wij dat zij die in Holland hun schoeisel verkoopen het even zoo goed kwijt zullen zijn. Is het bedrag van dat 1 pCt. dat de exportfabrikanten verlie zen zullen, nu zoo gering dat men daar maar* luchthartig over heen kan gaan en die belasting den industrieeleo naar recht en billijkheid mag opleggen Nu nemen we nog maar een laag percentage, waar mede de hard schreeuwende zool- en overleerlooier bij lange na niet tevreden zal wezen. De uitvoer van schoenen is nog slechts van recenteu datum, het is nog maar een begin, maar thans voe ren reeds veel meer fabrikanten uit dan wel algemeen bekend is. Het bedrag van buitenlandsch overleer van dit ex portartikelen geeft nu reeds een zeer beduidend cijfer aan. Wat zal dat dus na enkele jaren wezen als de export zich blijft uitbreiden zooals dat vooral de 2 laatste jaren het geval was En dit kan wanneer we geen beschermende rechten (voor ons belemmerende rechten) kriigen. Zouden tengevolge van be schermende rechten de exploitatiekosten stijgen, de verschillende fournituren (nu reeds met 5 pCt. belast) ook nog duurder worden, dan wordt de voorsprong die het nu ons mogelijk maakt in het bui tenland te concurreeren vernietigd. Denk daarbij dat door invoering van sociale wetten als ziekte-verzekering en ouder domspensioen, weer nieuwe lasten op de fabrikanten zullen gelegd worden en dat voor den schoenfabrikant weer 10 maal zooveel dan voor de looiers, dan is naar onze meenirig klaar genoeg bewezen dat zelfs met een laag recht de uitvoer belemmerd wordt. Op export kan het niets lijden, de kosten daaraan verbonden zijn grooter dan menigeen denkt, en kunnen wij in het buitenland niet concureeren en met prijzen en met qualiteiten dan koopen ze niet van ons. Arme kleine, mompelde hij, zij slaapt zoo gerust als een engelwij zullen 't best doen ze niet wakker Ie maken... Hij kwam terug bij den baard zitten en zette zijne alleenspraak voort Goddank wij zijn er nog al goedkoop van af gekomen, Wat eene schrikkelijke gebeurtenis... ik beef nog als ik er aan denk. Wilt gij oen glas wijn vroeg de her bergier die bijgekomen was, dat zal u wat versterken. Volgaarne. In eenen teug dronk hij den wijn nit dien men hem in een tinnen beker geschonkeu had en met de tong tegen zijn gehemelte klappend Dat is lekker, dit wijntje baas, zegde bij... veel beter dan het water der rivier veel beter, veel beter... Nu ga ik eens eventjes naar huis om van kleederen te veranderen... Naar huis 1 Wel ja. Verwondert u dat Mijn huis is mijne huifkar... Dat is héél gemakkelijk voor iemand die altijd op reis is. Zij volgt mij overal en zoo geniet ik hetzelfde recht als schildpad en slek met dit voorrecht nochtans, dat ik mijne woning kan verlaten als het mij aanstaat... Ik moet mij slechts gaan opdrogen en een brok uit de vuist eten. Daarna ga ik naar de stad werken, want om geene reden mag ik mijnen tijd verspillen. Derkt gij dat er te Baarle iets te verrichten is Hen ik weet niet..- Misschien in de bovenstad. Voorzeker moet gij op de vrijge vigheid der menschen niet rekenen. Er komen daar zooveel soldaten voorbij sedert de gedu rige oorlogen van den keizer, dat het volk waarachtig uitgeput is en iedereen de beurs zorgvuldig toeknoopt. Wij zullen ze trachten open te maken Op goed geluk valle het uit... De goochelaar verliet de uitspanning pn kwam een kwartier later terug, de maag gevuld met eene korst roggebrood. Hij droeg zijn goochelaarspak en nam zijn gerfj mee. (Wordt vervolgd.) Bij groote kosten bij geringe winsten zijn en blijven de risicos groot, ook daarmede mag wel degelijk rekening gehouden worden. Dit laag recht dat de schatkist hoe genaamd geen voordeel van beteekenis geeft, de lederindustrie niet zal opbeuren, de exportfabrieken zal belemmeren, zal ook schade geven aan die fabrikanten die hun artikel in het binnenland plaat sen. Het is slechts een recht van 1 pCt. dat zij moeten betalen, een bagatel zal men zeggen, juist, maar omdat het zoo'n bagatel is valt het niet op hun schoenen te verhalen. Vraag het maar eens aan alle schoenfa brikanten (Ridders van den pikdraad en de els zooals de Heer overleer- en zoolleerlooier dat zoo geestig uitdrukt) eenparig zullen zij u zeggen dat er geen kans voor is. Het beste bewijs hebben wij daarvoor dat, als de grondstoffen een beetje stijgen men absoluut geen cent bij de schoenen bijkrijgt. Alleen bij een kolossale stijging zooals dit seizoen 't geval was komt er wat bij. In zulk geval moet men een seizoen doormaken waarin weinig of niets verdiend wordt, doch dit is maar een tijdelijke verhooging, terwijl verhooging dooi invoerrecht blijvend is. Alzoo voor hen zou het moeten zijn een hoog per centage, maar dat kan men niet om den export niet geheel en al te vernietigen. Want dan werd het nog erger, dan zou den de schoenen die nu naar buiten gaan in eigen land moeten blijven, de kleine man werd dan totaal verdrongen en alleen enkele kapitaalkrachtige fabrieken zouden ten slotte overblijven. Zou tot dien prijs de Zool- en Overleerlooier met gerust geweten de denkbeeldige voordeelen voor zijn industrie durven aanvaarden Dan zou werkeloosheid die nu gelukkig maar sporadisch voorkomt voor onze 40000 werklieden een on overzienbare ramp worden- Zou dat bevordering van Nationale welvaart zijn Wij hooren den Zool en Overleerlooier al zeggen, als hij tenminste met 1 pCt. rechten tevreden zou zijn, welaan laat dat bagatel uwe buitenlandsche leveran ciers betalen. Eilieve, meent gij dat bij de tegenwoor dige groote zaken zoo maar 1 pCt. van de winst af kan, of acht gij ons zoo dom dat wij nu al niet zoo goed en goedkoop mogelijk trachten te koopen, wat nu kan, nu alles vrij en onbelem merd is. Doch gesteld, de groote fabrikanten kunnen er nog 1 pCt. uitpersen, zal dat de kleine man dan weer niet moeten betalen Wij hebben expres over een laag percentage gesproken en meenen dat een ieder nu genoegzaam zal kun nen nagaan als het eens 5 of 6 pCt. zou worden. Voor de looiers achten wij het ook niet in hun belang dat de schoenfabri kanten door rechten op leer in hun uitbreiding zouden belemmerd worden. Immers tengevolge van den meerderen bloei zagen wij zoolleerfabrieken ver rijzen en zich kolossaal ontwikkelen, zoolleerfabrieken die met de beste buiten landsche kunnen concurreeren. Die geen rommel maken 't welk, zooals de heer zool- en overleerlooier zegt de schoen fabrikanten moeten gebruiken. Neen die fabrieken maken een stuk leer dat bo ven het buitenlandsche geprefeerd wordt. Als de Heer zool- en oyerleerlooier zoo'n sterk leer kon maken, hij zou niet te klagen hebben, evenmin als die fa brieken, maar omdat hij dat niet kan omdat hij, zooals hij zelf dat uitdrukt daarvoor te stom is, daarom klaagt hij, daarom kan hij zijn rommel niet kwijt, doch genoeg over rommel. De zool- en overleerlooier vraagt waar zijn ze gebleven die talrijke looie rijen in Dongen, Kaatsheuvel, Loon op Zand en L1 denhout 1 Welnu de beant woording van die vraag lijkt ons niet zoo moeielijk, het feit alleen dat wij zoolleerfabrikanten kennen die thans in een week zooveel maken als vroeger in een heel jaar, zegt meer dan genoeg. Die fabrieken maken echter geen rom mel, Waarde Heer. Dat zijn goed door- looide huiden, speciaal geschikt voor de machines der Duitsche Vereinigte een kunst, hetzij tusschen twee haakjes ge zegd, die maar weinig looierijen ook in het buitenland verstaan, om voor die speciale machines goed geeigend leer, vooral binnenzoolleer te bereiden. Kan de schoenindustrie door vrijen invoer zich blijven ontwikkelen, die zoolleerfabrikanten zullen nog meer dan thans daarbij profiteeren. Hoe grooter de export wordt, hoe meer leer daar voor moet gebruikt worden. Ce sont les premiers pas qui cou- tent en dat hebben ook wij met export ondervonden. Of gelooft de zool- en overleerlooier niet dat het heel wat moeite en geld gekost heeft om ons nu nog slechts een bescheiden plaats op de wereldmarkt te veroveren. Een uitbreiding van een industrie door ex port die aan zoovele werklieden een goed bestaan verschaft, dat noemen wij een zegen voor onze streken en een niet onbelangrijk aandeel in de algemeene welvaart voor ons vaderland. En nu nog een woord over de ar beiders ook die hebben er belang bij dat de schoenindustrie niet aan de denkbeeldige belangen der leerindustrie worde opgeofferd. Hun loonen die nu gerust de vergelijking met die in andere industrien en zeker met de Leerindustrie (vooral de ouderwetsche looierij) kunnen doorstaan zouden bij invoerrechten op leer niet meer kunnen stijgen, dan zouden het soms loonen moeten worden van 6 a 7 gulden zooals de heer Zooi en Overleerlooier durft te beweren dat door ons betaald worden. Had de Zooi en Overleerlooier nu geen andere stommiteit of onwaarheid gezegd, het ware genoeg om te zeggen die vent weet er totaal niets van en woont zeker in een of andere negerij. En ten slotte heer Zool- en Overleer looier, denkt nu niet dat wij dit alles hebben neergeschreven in de hoop U tot beter inzicht te brengen, neen, het wanhopige daarvan hadden wij bij uw eerste schrijven al ingezien, ons artikel is niet bestemd voor lui die door schelden of groote woorden een ander trachten te overbluffen. En daarmede basta. Z. MACHINAAL BREIWERkT" Beleefd aanbevelend, "Wed. TH. VAN DELFT, Markt. Waalwijk. TE KOOP 2 ongebruikte Stoomstiktafels, een voor 4 en een voor 6 m»chine9, geheel compleet met drijfassen, snaarschijven. Brieven onder No. 10 bureau v. d. blad. Heden overleed te Tilburg tot onze diepe droefheid, tijdig voor zien der H. H. Sacramenten onze beminde Broeder en Zwager DE HEER FRANS 1Y1EUWESE, in den ouderdom van 34 jaar. M. VAN GILS-Meuwese. JOS. VAN GILS. Waalwijk, 3 Dec. 1909. De Heer en Mevrouw C. WITLOX Mastboom, betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, on dervonden bij de geboorte van hun Zcod. Visites worden bij voorkeur afgewacht Zondag 19 December a. s. van lH/s l'/jUor. Mr. METSELAAR.BAARDWIJK 113. ta Waalwijk, zal ten verzoeke van de Heeren TIMMER MANS q. qa. aldaar, op Maandag 13 December 1909, precies te 10 ure, in het openbaar ACHTER DEN MELKDIJK. Onder de gemeente Loonopzand. Bijeenkomst bij Lukas van der Kaa op „Plantloon."

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2