Numintr 98 Woensdag 8 December 1B09 32e Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws, Gemengd Nieuws. nmm uit kaatsheuvel 99 Waalwijk 7 Dec. 1909. Voikstclling. Wij verwijzen naar de aan het hoofd van ons blad voorkomende bekendma king betreffende de a. s. volkstelling. Ieder hoofd van 't gezin mag deze wel eens goed nalezen, om zich te vrijwaren voor mogelijke onaangenaamheden of schadelijke gevolgen. Secretariaat van den Arbeid. Men verzoekt ons de aandacht der leden van den Leobond er op te willen vestigen,dat de zitting van hetSecretariaat van den Arbeid alhier zal worden ge houden a. s. Zaterdag van lU/s tot 12s/4 uur. „Waalwijk Vooruit'. Het le elft-1 van bovengenoemde vereeniging trok gisteren met een zeer gebroken combinatie naar 's-Bosch, om Wilhelmina III» te bekampen. Dank het productieve spel van den rechts binnen werd tegen aller verwachting met 32 door W. V. gezegevierd. Voorwaar een kranig stukje werk. De vastgestelde wedstrijd van het 2e elftal, kon wegens afkeuring van het terrein door den consul, niet plaats hebben. Zondag a. s. is voor beide elftallen de gewichtigste dag. De B. V. C. (Bosch) komt dan n.l. te Waalwijk den onlangs uitgestelden wed strijd tegen het le elltal spelen, terwijl het 2e elftal naar Victoria (Vugt) gaat, om te trachten daar te zegevieren. Doordat «Vriendenschaar* (Tiel,) die nog tweemaal naar Waalwijk komen moest, zich uit de competitie heeft te ruggetrokken, is de kans op het kam- pioenschap voor het le elftal uiterst klein geworden. Het voornaamste is nu de B. V. C. te kloppen, om zoodoende de 2e plaats in het ranglijstje te bezetten. DaD bestaat er ook nog kans, om het volgend seizoen voor den Nederlandschen Bond uit te komen. Wint het 2e XI Zondag, dan is dit weer een flink stuk dichter bij het kampioenschap. Opgepast dus W. Vers I Morgen, Woensdag, opent de voet- balvereenigirig «Wilhelmina» alhier haar niiuw terrein met een wedstrijd tegen >Juliana» uit Kaatsheuvel. Bij gunstig weder kan een talrijk pu bliek worden verwacht, daar het een spannende strijd belooft te worden. Het nieuwe terrein is gelegen tegen over het station, ingang naast café Van den Broek. Aanvang 21/s uur. Toe gangsprijs 10 cent. Vereenigingsgebouw. De alhier bestaande R. K. vereent gingen mogen zich in een steeds toe- nemenden bloei verheugen, zóó zelfs dat voor eenige vooropstaande veree nigingen, als Leobond, vakvereeniging enz. in de gemeente geen zaal meer aanwezig is waarin alle leden ter'verga dering kunnen bijeenkomen. Door de zorgen van de Eerw. gees telijkheid worden pogingen gedaan om binnen korten tijd hierin te voorzien door eene groote vereenigingszaal te bouwen. Maar wij vernemen, is door den We Ed heer P. Wijten hiervoor een waarlijk vorstelijke gift gedaan van f 5000 terwij ook door andere personen reeds voor dit doel een bedrag is gestort. Later hopen wij omtrent deze plannen nadere bijzonderheden mede te deelen Industrie. De kolossale fabriek met bergplaatsen (misschien wel de grootste wat opper vlakte betreft, in de geheele Langstraat) n.l, de Waalwijksche Stoomtimmerfabriek anex houthandel en handel in bouw materialen van den heer H. M. Ragetlie, nadert hare voltooiing. De oppervlakte van de fabriek met de bergplaatsen bedraagt thans omstreeks 4300 M2. Later hopen wij onze lezers meer over deze grootsche zaak mede te deelen. die in den betrekkelijk korten tijd dat zij in handen is van den heer Ragetlie, met zoq reuzenschreden op talrijk gebied is vooruitgegaan. Diefstal. Hedennacht werd uit een mand staande in de goederenloods aan de ha ven, welke mand per tram naar Tilburg moest worden vervoerd, wijn gestolen. Er was een anker wijn in verpakt en slechts vier flesschen hebben de dieven achtergelaten. De afzender was de heer Ch. F. alhier. De politie doet onderzoek. Er wordt tegenwoordig aardig wat gegapt in onze gemeente en men vraagt zich af of 't politie-toezicht door per sonen, die dag- en nachtdienst hebben, wel voldoende kan geschieden. Landbouwtentoonstelling. Waalwijks Belang houdt zich druk bezig geschikte personen te zoeken voor de organisatie der groote Landbouw tentoonstelling in 't a. s. jaar. Verschil lenden hebben reeds hun toezegging, hetzij voorwaardelijk gegeven, terwijl anderen nog worden aangeschreven of met hen onderhandeld moet worden. Ook voor de Liedertafel-feesten zijn personen gevraagd, die zoo zij de functie aannemen en daaraan twijfelen wjj niet garantie geven voor een schitterende herdenking. Wij hopen a.s. Zaterdag namen te kunnen noemen Provinciale Staten NOORD-BRABANT. De heer B. Wertenbroek, afdeelings- consul voor Noord-Brabant van den A. N. W. B heeft naar aanleiding van het ontwerp-besluit van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de verordening tot heffing van weggeld in Noord-Brabant tot de Provinciale Staten een adres ge richt, houdende verzoek: 1 e. den voorgestelden termijn van vrij verkeer van 15 niet achtereenvolgende (vrije) dagen te veranderen in een termijn van 30 (vrije) wel of niet achtereenvol gende dagen 2e. de verplichting voor vreemdelingen tot het voorat aanvragen van een rijkaart niet te stellen 3e. aan te nemen het voorstel van Gedep. Staten om den geldigheids duur der écn- en driemaands-rijkaarten met één maand te verlengen zonder verhooging van tarief 4e. te bepalen, dat voor de Noord- Brabanters dezelfde regelen gelden als voor de vremdelingen, in ieder geval ook voor de Noord-Brabanters twee- en viermaandsrijkaarten resp. tegen een vier de en de helft der belasting verkrijgbaar te stellen. BAARDWIJK. Verleden Zondag hat alhier de eerste jaarvergadering plaats van het Kruisverbond. Om 12 uur opende de WelElele Heer Jos van Heijst de druk bezochte vergadering en verleende het woord aan den ZeerEerw. Pater Desiderius O. C uit Tilburg, die heden als spreker zou op treden. In eene sierlijke en toch goed be vattelijke, hier en daar met pakkende voor beelden verrijkte rede toonde de Eerw Spreker het groote nut aan der drankbestrij dingwees de jongelingen op de kracht van het goede voorbeeld en spoorde hen ten slotte aan tot verstandige propaganda voor de zaak der drankbestrijding door woorden en daden. Door een algemeen applaus gaven de Jongelingen na het eiudigeD der rede hunne instemming te kennen, en was de Eerw Adviseur aller tolk, toen Z.Eerw. den Eerw Spreker dank bracht voor zijne overtuigende taal, zijn bezielend woord, en den wensch uitsprak dat de ZEerw. Paters Capucijnen bij hunne assistentie in deze parochie, de vruchten zouden zien van zijn woord, en de Baardwijksche jongens zouden toonen, man neu te zijn van karakter, die ondanks spotternij en gelach van enkelen, trouw blijven aan huu eens gegeven woord. Uit het jaarverslag bleek dat ons Kruis verbond thans 74 leden telt, met 7 buiten gewone leden, terwijl er 43 adspirant-leden zijn. Na enkele mededeelingen door het Best werd overgegaan tot de keuze van 2 nieuwe Bestuursleden. Bij eerste stemming werd de Heer Thomas van Leent Az. bij de tweede stemming de Heer Jos Loeff respectievelijk met 13- en 18 stemmen tot bestuursleden gekozen. De President feliciteerde de nieuw gekozen bestuursleden met het in hen gestelde vertrouwen en den wensch uitende dat zij veel tot bloei van ons Kruisverbond zouden medewerken, sloot Z Ed. met de gebruikelijken groet deze alleszins goed geslaagde vergadering. NIECJWKUIJK. Het contingent dezer gemeente in de lichting der nationale militie voor 1910 bedraagt blijkens door Gedepu teerde Staten vastgestelde berekening 4, zoodat van de 13 ingeschreven 4 moeten dienen. In de afgeloopen maand werden in deze gemeente in het geheel 32 telegrammen aangenomen en verzonden, terwijl 10 maal van de intercommunale telefoon werd gebruik gemaakt. Voorzeker wel een bewijs dat deze inrichtingen ook in onze gemeente alleszins redenen van bestaan hebben. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 6 Dec. 1909. Dezer dagen is een vreemd heer te Waalwijk 'bij de Singer Maatschappij ge komen en heeft aldaar de winkeldames opgedragen een tweetal naaimachines te bezorgen bij G.Kuijpers alhier. De dames, niets kwaads vermoedend dragen de bestelling aan bun patroon op welke hij een hunner uitzend met het bestelde. Aangekomen te Vrijhoeven en informaties ingewonnen te hebben bij de fam. K. bleek het dat deze dames door dien vreemden heer leelijk waren beetgenomen. De heer D. Smits te L. Dik werkzaam ter secretarie te 's Gravenmoer werd dezer dagen benoemd als gem. secretaris te dier plaatse. Van harte feliciteren we gen. heer met deze promotie. WASPIK 6 Dec. '09. Zondagavond, 5 Dec. bracht St. Nicolaas met zijn knecht, beiden netjes uitgedost, een bezoek bij verschillende ingezetenen dezer gemeente, 't Was een werkelijke Sr. Nicolaas, die alleen kwam voor de kinderen en zich zeur goed in z'n rol wist te bewegen. De storm der laatste dagen heeft hier op verschillende plaatsen Logal schade, aan- gericht. Hier en daar hebben de rietendaken veel geleden, terwijl ook een groot aantal pacnen en enkele ochoorsteenen zijn afgerukt. Bij een woning werd het rieten dak zoo beschadigd, dat de huurder den volgenden dag direct naar een ander huis moest om zien. RAAMSDONKS VEER. Naar de Donge- bode nit goede bron verneemt, zal op de vergadering van de Mij. van landbouw, te houden ter gelegenheid van de landbouw tentoonstelling in 1910 te Waalwijk, door invloedrijke leden te dezer plaatse, hel voorstel gedaan worden, om de Tentoonstelling van die Mij. in 1911 te Raamsdonksveer te, houden. Aan de opgezette plannen voor een alhier te houdeD Tentoonstelling vau Landbouw, Handel* Nijverheid en scheepvaart, wordt hierdoor niet alleen een vasteren vorm gegeven, maar wordt ook de uitvoering dier plannen zeer veel vergemakkelijkt. Ofschoon natuurlijk nog niets met besliste zekerheid is te zeggen kunnen wij toch mededeelen, dat het tentoonstelling" terrein hoogstwaarschijnlijk gevonden zal worden aan de Wilhelmina-laan voorbij het hui9 van den Heer Kolsteren. Voor het terrein zou dau ook een tijdelijk tramstatiou worden gebouwd, wat hef. vervoer van en naar het teotoonstellingsterrein zeer zeker zal verge makkelijken. DONGEN. Baldadig. De baldadigheic der jeugd wordt tegenwoordig met deD dag erger. Vooral de jongens der bijzondere school maken het tegenwoordig grof, te oordeelen naar de vele klachten, welke de mensdhen uit die buurt tegenwoordig uiten Vrijdagavond hebben zij weer een aardig stukje uitgehaald. Twee of drie dier jeugdigs helden gingen bij een bakker in de buurt voor een paar centeu speculaas koopen en lieten de deur openstaan. Van die gelegenheid maakten een paar andere gebruik om gauw een peper koek voor het raam te grijpen en er mee an door te gaan. Juist kwam de dochter des huizes voor, en zag wat de jeugdig langvingers uitvoerden. Het meisje zette de deugnieten na. Deze gingen aan den haal en wierpen den peperkoek weg. Dit was boden geneesheer constateerde, dat er in wendig Diets gebroken was. Toch blijft de gevallene veel klagen over pijn in de zij. St. Nicolaas. Hedenmiddag werden aan de kinderen der St. Anna-vereenigiog allerlei geschenken en versnaperingen uitge deeld. Om half twee moesten allen in de zaal van Musis Sacrum" aanwez:g zijn, waar St Nicolaas hen toesprak en allerlei fraais en lekkers onder de kleinen verdeel de. Wat schitterden die oogjes van genot. VGRAVENMOER, 4 Dec. In zijne ver gadering van heden verleende de raad dezer gemeente op diens verzoek aan den heer J. Loeff, oud-burgemeester, eervol ontslag als gemeente-secretaris, onder dankbetuiging voor de gedurende 42 jaren bewezen goede en vele diensten. Met algemeeue stemmen werd in dezelfde vergadering, met ingang van heden, be noemd tot secretaris de heer D. Smits, ambtenaar ter secretarie, die aanstonds de vereischte eeden aflegde. Den benoemde proficiat I TILBURG. Bij de gisterenavond afge handelde begrooting, die thans voor het eerst het millioen heeft overschreden en jverd vastgesteld in uitgaven en ontvangsten tot een bedrag van :uim f 1.130.000, werd door dr. Daamen nogmaals een goed ge documenteerd pleidooi gehouden voor vrije- artseukeuze bij de armenverzorging en vond spr. hierbij steun in den heer Arts. De Voorzitter zou niet uitvoerig het weten schappelijk betoog van dr. Daamen beant woorden, omdat de raad het vorig jaar, gfhoord de adviezen der Gezondheidecom missie, «-an het armbestuur eu van de ge neesheren, belast met de armenpraktijk, besloten had de vrije-artsenkeuze niet in te voer n. Spreker las ook het advies voor «an den hoofdinspecteur der Volksgezond heid, die in 't algemeen veel voor vr«;e artsenkeuze voelde, maar ze voor de armen praktijk toch zeer bezwarend vond. Na eenige bestrijding door den heer Diepen, die een oogenblik persoonl k werd, trok dr. Daamen zijn voorstel in. Onder de verschillende subsidies, evenals vorige jaren verleend, vermelden wij aan de R. K. Drankbeatrijder9vereeniging f 3000, aan dn Jongenspatronaten elk f 100 aan de kookschool der Ursulinen f 100 aan 4 muziekkorpsen voor volksconcerten samrn I 1000, aan den cursus voor het landbouw onderwijs f 100 voor het tuinbouwonder- wijs f100; voor het aanle gen van een proeftuin f 400, aan hel R. K. gymnasium f 1000 aan de ambachtschool en iudus- trie-school f II 000, aan de verschillende bewaarscholen f 2500 enz. Binnenkort zullen, naar het Huisge zin meldt, aan den gemeenteraad door B. eu W, de volgende voorstellen worden ge daan het heffen van belasting op tooneel- audere voorstelling3nwijziging der hij per as huiswaarts vervoerd. Denke lijk zal dit ongeval gelukkig geen blij vende gevolgen hebben. en hoofdelijke-omslaghelfiug, het invoeren van schoolartsen en een keuringdienst voor ge- bruiks- en geuotmiddeleD. 'EINDHOVEN, 6 Dec. Zaterdagavond vergaderde alhier de gemeenteraad. Aangenomen werd een salaris-regeling voor het politie-personeel. Iu deze gemeente zullen zijn 1 inspecteur, 1 hoofdagent eu 6 agenten van politie. Dc jaarwedde bedragen voor den inspecteur minimum f 900 met vier 2-jaarlijkeche verhoogirgen van f 50 tot m xitnuuo fUOO; voor den hoofdagent minimum f 650 met vier 2-jaarlijksche ver hoogingen van 125 tot maximum f 750 voor de agenten minimum f 550 met z.s 2-jaarlijksche verhoogingen van f 25 tot maximum f 700. De iuspecteur geniet vrije meer. voor diploma met aauteekening f Vrije kleeding voor allen en vrij schoeisel voor agenten. Op voorstel van B. en W. werd het salaris van den klerk ter secretarie den heer H. De Groot met f160 verhoogd. reeds de derde keer, dat dit stokje de vorige' woning, voor politie-diploma fj20^ meer, week werd uitgehaald Werkelijk veelbelo vende knapen Musis Sacrum, Woensdag 8 Dec. e k. zal do Harmonie ^Musis Sacrum" alhier een buitengewone uitvoering met medewer king van de familie Boesnack uit Rotter dam" geven. Aanvang des avonds om 6 uur precies. Brand. Eergisterenmorgen ongeveer half zeven brak er een brand uit in de woning van P. T. In zeer korten tijd was de woning tot aan den grond afgebrand en met groote moeite was men er in geslaagc het vee uit den stal te redden. Ook de woning van D. was in een minimum van tijd een prooi der vlammen. Eene aangren zende schuur van J. Bwelke geheel met schors gevuld was, werd dank zij het krachtdadig optreden der brandweer, behou den, hoewel zij een paar maal vuur had gevat. Gevallen. Dezer dagen kwam de van J. V. bij het lossen van graan, zoon door het luik van den molen te vallen en kwam terecht op de kar. Ouder hevige pijnen werd hij binnen gedragen. De ont- IIEUSDEN, 7 Dec. 1909. Onwedcr. Zaterdagavond tusschen licht en don ker ontlastte zich boven onze stad nog een korte doch tamelijk hevige onweers bui, tenminste een paar slagen onmid dellijk volgend op den bliksem deden de huizen dreunen. Bovendien ging zij vergezeld van zoo'n geduchten, hagelslag, dat in 'n oogenblik tijds de grond met een paar vingers dikke laag bedekt was. Ongeluk. Bij 't lossen van hoepelhout aan de Maas had de voerman v. R. uit Aalburg het ongeluk onder een wiel van zijn kar te geraken, zoodat hij nog al aan het been gewond werd. Onmiddellijk werd Kaatsheuvel, 7 Dcc. Voetbal. Gisteren speelde Juliana, alhier, tegen «Nooit Gedacht" uit Waspik, een vriend schappelijke match. Uitslag 31 in 't voordeel van Juliana. St. Jan. Het oude gilde «St. Jan" is langen tijd kwijnende, bijna stenrende geweest. Door de ijverige bemoeiingen van enkele leden echter is het gilde weer flink op pooten gezet, 't Zou ook jammer wezen, dat zoo'n oude vereeniging zou te niet gaan. Yergndering. 11. Vrijdag avond hielden de herber giers, alhier, eene vergadering om te spreken over de verhooging der «bor reltjes''. Ze konden het echter niet eens worden. Sommigen wilden kleinere glaas jes geven voor 5 cent, anderen de prijs brengen op 7 cent. Deze week zal nog maals de zaak worden besproken. Goed nfgeloopen. Zondagavond liep M., tamelijk vet, achter het huis tegen den put aan. Hij stelpt voorover en met het hoofd om laag komt hij in den put terecht. Ge lukkig had men het gezien, zoodat spoedig de man weer op het droge was. Ongetwijfeld was hij anders verdronken. Armen Concert. Tot ons genoegen kunnen we mede deelen, dat de heer M. v. Beurden, alhier, zijne medewerking als pianist heeft toe gezegd op het Armen-concert van Apollo. •Deze partij kan aan geen beter handen worden toevertrouwd en het concert zal er ongetwijfeld zeer bij winnen. Meisjes-vereeniging. De Statuten dezer vereeniging zijn thans opgesteld en in de vergadering behandeld. Thans zal de Bisschoppelijke goedkeuring worden aangevraagd. Een gevaarlijk schutter. Zondagavond omstreeks vijf uur loste iemand in over spannen toestand eenige revolverschoten door de ruiten van een winkel in melk, boter en kaas op de Regentesselaan in Den Haag. Niemand werd getroffen. De schutter, die, naar vermoed wordt, niet wel bij het hoofd is, werd door de politie meegenomen naar het commissa riaat aan de Archimedesstraat. Storm. Te Katwijk aan zee is bericht ontvangen, dat van de haringschuit KW 103, reeder W. Taat, door een stortzee zijn over boord geslagen en verdronken de schipper T. van Duyn en zijn zwager, matroos de Best. Men meldt uit IJmuiden Van de bomschuit SCH 366 zijn drie man verdronken bij den jongsten storm. Een matroos van de bomschuit 163 kreeg een klap van den giek en bleef op de plaats dood- Men meldt uit Harlingen Het tjalkschip De Vrouw Aaltje, schipper Koolstra, met aardappelen van Leeuwarden naar Den Haag, Donderdag van hier vertrokken, is bij Zurich (gem. Wonseradeel) gezonken. De schipper en knecht verdronken beide. De stoomboot Nijverheid III, van hier vertrokken, zit in de Boontjes aan den grond. Te de Hout (gem. Hoogkarspel) N.-H. is Zaterdagnacht den landman P. T. verdronken. Men denkt aan moedwil. Zondagmiddag ontving K, Smit te Ter Apel (Gron.) telegrafisch bericht, dat zijn schip bemand met drie van zijn zoons, van wie de oudste gehuwd en vader van een kind was (vrouw en kind waren mede aan boord) nabij Cuxhaven is vergaan, en alleen de tweede zoon gered is. Het schip had Hamburg tot bestemming. Uit Cuyk meldt men In den loop van Zondag is de Maas zoo gewassen, dat de Oude Beersche Maas weer werkt De verbinding tusschen Cuyk en Mook is geheel verbroken, de grintweg tusschen Cuyk en Katwijk staat geheel onder water. De eenige verbinding tusschen bier en Nijmegen is nu langs de spoorlijn, welke het water tegenhoudt. Zoover het oog reikt, is het uit den trein gezien een groote waterplas. Ongeluk of Misdaad. Maandagmorgen

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5