Zondag 12 December 1909 -12e Jaargang Tweede Blad. Gemeentetaadsvergadering, Numiiitr 99 LANDBOUW Zij die zich tegen bet volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Reclame. BUITENLAND. België. Spanje. Rusland. Duitschland. Ingezonden stukken. Kerknieuws. Praktische Wenken. Knol- en wortelgewassen, als wortelen, koolrapen, rammenas, schorseneereo, enz., kan men door inkuilen goed bewaren. Men maakt daartoe op drogen grond een kuil van 1 M, tot 1 20 M. breed en 0 40 M. diephieriu worden de vruchten tot een Meter hoog dakvormig opgestapeld en daar na met een dikke laag stroo overdekt. Op 70 cM. afstand van den kuil grave men een greppel en gebruike de aarde daarvan ter bedekking van het stroo, in een laag van 10 h 15 cM. Ook aardappelen kunnen dus uitstekend worden bewaard, hel scha- lijke en lastige kiemen wordt bierbij tegengegaan. Wie kleinere hjeveelbeden heeft te be waren, kan dit doen in den kelder, in kisten. Eerst wordt de aarde afgeschud en dan legge men beurtelings een laag zand en een laag vruchten de bovenste laag wordt met zaud bedekt. Niet verzuimd mag worden, het loof af le snijdenmen late echter de wor telkraag zitten, anders droogt de vrucht licht uit en sterft. En goed middel om tuigen te smeren, is het volgende1 deel gele was en 8 deelen vifchtraan, liefst robbentraan, ia een pot op een zacht vuur, onder gedurig omroeren, gesmolten. Na afkoeling flink kneden, dan is het tot gebruik gereed. Het tuig moet goed droog en flink gere nigd zijn. Het aanballen van sneeuw aan de paar denhoeven kan men voorkomeD, door een stuk guttapercha tusschen het ijzer te be vestigen. Men snijdt het precies op de grootte af, weekt het in heet watir en pent het er tusschen. Moet men het afnemen, dan houdt insn den voet eenige oogenblikkeu in warm water. De bemesting en bewerking der weide. Onder de verschilleude weideplanten, gras sen en andere zijn er vele die meer dan één jsar bestaan. Zeer veel grassen zijn over blijvend, bv. bijna alle beemdgrassen, het vlokgras, het zwenkgras, het gewone zaai- gras en nog vele andere. Daarenboven liggen er iD den bodem van een gras'«nd of weide talrijke zaadjes v&o de verschillende planten, die in den somer gsbloeid hebben en welke zaadjes in het voorjaar zoo vroeg mogelijk ontkiemen. Voor de overblijvende gewassen in eeu grasland, die gedurende den zomer zooveel mogelijk voedsel aan den grond hebben onttrokken, doordat zij, om hoog geschoten zijnde, telkens weder van haar stengels en bladeren werden beroofd, is liet natuurlijk noodig, dat zij, in den herfst reeds weder nieuw voedsel in den grond of onderaardsche stengels op te hoo- pen, teneinde in staat te zijn, in het voor jaar boo vroeg mogelijk niéuwe scheuten te geven, hetzij om nog voor den winter .nieuwe takken en bladeren te vormen. Ook de zaadjes, die reeds vroeg ontkiemen zullen, moeten den bodem wel bereid vinden en man mag ze niet van honger laten omkomen. Om deze redenen moeten wij dus als alge- rneeneD regel aannemen dat de bemesting van de weide reeds in den herfst moet plaats hebben. Als algemeenen regel zeg ik. Want liet is mogelijk, dat er bijzondere redenen bestaan om pas in den nawinter, in het voorjaar de weide te verzorgen. Het is namelijk niet raadzaam om de weiden te bemesten in den herfst in laagliggende on- gedraineerde landen, als het water er veel afstroomt en in die streken, waar het land in den winter geheel overstroomd wordt. Doch in hooger gelegen plaatsen, waar men des winters niet veel last van het water heeft, kan men de kalibemesting het best in den herfst geven. De kali wordt toch dooi den bodem geabsorbeerd, dat wil zeggen y opgeslorpt en vastgehouden' en door den gewonen regen dus niet uitge spoeld. Déze herfstkalibemesting moet in den vorm van kaïniet gegeven worden, en wel op veengrond, humusrijken grond en moerasgrond het meest. Weiland, dat nog niet bemest is ge weest, kan men met goeden uiteleg 1200 kg. knïniet op de hectare geven die hoe- ^veelneid kan teruggebracht worden na eenige jaren tot 800 kg. Van de andere grond soorten moeten de zandgronden de meeste kaïniet hebben, daarna volgen eindelijk de kleigronden aan de eerste geve men 800 kg., aau de laatste 400 500 kg. Op zavelgronden zal de hoeveelheid tusschen deze twee inliggen. Wanneer de weiden om bovengenoemde redenen in het voorjaar bemest moeten worden, kan men het best chloorkalium geven. Deze meststof is met betrekking tot haar kaligebalte, arm aau chloor. De hoeveelheid die men van deze stof noodig heeft, hangt af van het kalige halte, doch in 't algemeen kan men zeggen, dat men ongeveer het vierde deel noodig heeft van de bovengenoemde hoeveelheden. Al de meststoffen, die men op de weide gebruikt, dus ook de bovengenoemde, moe ten goed fijn gemaakt worden. De ver schillende kalizouten zijn nog al eens harde kluiten. D-, kunstmestbreker kan hierbij goede diensten doen. Eenige uren, voordat meu de kalizouten uitstrooit, kan men ze vermeugen met kalk of met het voor de weide bestemde slakkenmeel. Daardoor worden ze droog en beter strooibaar. Na dat een en ander gelijkmatig is uitge strooid zorge men er teveus nog voor, dal men in het voorjaar de weide goed egt. De lucht treedt zoodoende in deo bodem en dom dan de meststoffen beter tot haar recht komen. Alleen de nieren kunnen het bloed filtreeren. Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om gefiltreerd te worden. Wanneer het de nieren bereiktis het zwaar beladen met vergiftige onzuiver heden wanneer het de nieren verlaatis het 't zuiverste bloed van hei geheele lichaam Doch wanneer de nieren r.iet behoorlijk werken, wordt uw geheele gestel langzamer hand vergiftigd, want de in het bloed ach tergebleven vtrgiften verspreiden ziekte en verderf door het geheele lichaam. Gij gaat u zwak, prikkelbaar en afgemat gevoelen. Uw slaap wordt verstoord en is onrustig, en somtijds hebt gij een gevoel of de rug u zou breken, waoneer gij u in het bed omkeert. Morgeus staat gij op met een ellendig gevoel in uw rug en met pijn in de lende nen. uw oogen zijn dof en opgeblazen, ew uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onnaiuurlijke kleur en komt in zeer groote of zeer kleine hoeveelheden. Bij vochtig weer zijn uw ledematen stram en rheumatisch. Wanneer gij uw Dieren verwaarloost, zul len zij hun geschiktheid om het bloed te filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwalen, niersteen, waterzucht, heupjicht, chronische rheumatiek, en verwoesting der nieren. Alleen een niersngeneesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rugpijn Nieren Pil len dienen enkel voor de nieren en blaas Zij her» ellen eu heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het filtreeren van het bloed en het afvoeren van de vloeibare onzuiverheden. Op iedere doos échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de naam van hot genees middel voluit voor. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed. Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één of 10.voor zes doozen. De nieuwe burgemeester"Van Brussel. De koning heeft tot burgemeester van Brussel, als opvolger van de Mot be noemd den schepen voor openbaar on derwijs Adolphe Max. Zijn benoeming heeft reeds aanleiding gegeven tot de ontslagaanvrage van de schepenen voor financiën en openbare werken, daar zij de benoeming van sche pen Max als den jongste onder hen als een beleediging beschouwen. In den gemeenteraad verwacht men dan ook heftige incidenten naar aanleiding van deze benoeming. Geen crisis. Zooals men weet, had de vriendin van Ferrer, mevr. Soledad de Villafranca, een campagne op touw gezet om van het Ferrer-proces in hooger beroep een revisie te krijgen. De Madridsche correspondent van de Matinheeft nu den nieuwen militairen gouverneur van Barcelona en den gene- raal-auditor van het leger Ramon Pastor naar hun meening gevraagd omtrent de kans, die mevr. Soledad met haar ver zoek heeft. Beide militairen, de gouverneu" van Barcelona is door Moret aangesteld, dit ter geruststelling, geven aan Ferrer's vriendin weinig hoop. Ze zeideD, dat de poging totaal nutteloos was, daar mevr. Soledad niet den minsten rechtstitel heeft om revisie te vragen. Ferrer is volgens de wet veroordeeld en zoolang die wet bestaat, is er geen mogelijkheid op re visie. Beo aanslag op den Tsaar? Men seint uit St- Petersburg aan de sVoss. ZeiM, dat in de wandelgangen der Doema het gerucht loopt, dat men te Yalta twee bommen gevonden heeft aan boord van het keizerlijke jacht >Standard.« Men bevestigt dat er talrijke aanhou dingen zijn gedaan te Kieff. Volgens berichten uit St. Peters burg nemen de terechtstellingen in Rus land in de laatste tijden weder op on rustbarende wijze toe. In de maand Nov. is het aantal terechtgestelden aanzienlijk hooger geweest dan in vorige maanden Er wordt echter van ambtelijke zijde groote geheimzinnigheid betracht in deze droevige zaak. Men doodt in stilte-en er wordt voor gezorgd, dat de pers het juiste cijfer der terechtgestelden niet te weten komt. Die bloedige justitie der Russische krijgsraden staat onder hooge bescherming. Alleen in de laatste week van November moet het aantal terecht gestelden in verschillende plaatsen niet minder dan 48 bedragen hebben. In de Rijksdag heeft de nieuwe Rijks kanselier zijn eerste, rede met zijn werk program gehouden. In het kort geven we de rede van den rijkskanselier hier weer Spr. zette u t een, dat de begrooting met bijzondere voorzichtigheid is opgemaakt, en naar menschelijke berekening zal de werke lijkheid met de raming niet veel verschil len. Aan alle eischen voor het behoud van de weermacht des Zijks is voldaan. De eerste taak van den Rijksdag is nu aan het Rijk een solide ftnancieele rege ling te verzekeren. (Zeer juist 1) Bij de oplossing van die taak zullen de partijen moeten samenwerken, die door de be lasting-debatten met elkaar in strijd raakten. Ondanks den vloek van verwij ten ben ik nog heden vast er van over tuigd, dat slechts door goedkeuring van de besluiten van de Rijksdagmeerderheid her mogelijke is geweest een begrooting aan het Huis voor te leggen, die de geleidelijke consolideering der Rijksfi nanciën belooft. (Zeer juist 1 in het cen trum en rechts). De Rijkskanselier besluit met de woor den Een Duitschc regeering kan nooit een partij-regeering zijn. Slechts het ra dicalisme heeft er een levendig belang bij geheel Duitschland in twee politieke kampen te verdeelen, naarmate van de positie tegenover de afzonderlijke belas ting voorstellen. Duitschland heeft er geen enkel voordeel van, zoo die tegen stellingen in alle eeuwigheid voortduren. De groote kringen der bevolking wen- schen niet op den duur te leven van politieke sensatie en ergernis. Ons volk, in zijn krachtigen arbeid, verlangt naar een consequente, vaste politiek zoowel in het binnenland als naar buiten. Wie zich, als Duitschland, een positie op economisch en intellectueel gebied ver overde door nuchteren arbeid, kan die positie slechts door zulk een arbeid be houden. En zooals daarbij alle krachten des volks hebben meegewerkt, zoo moet het ook blijven in de toekomst. (Luide toejuichingen in het centrum en rechts, onrust links). De liberale pers veroordeelt de rede en houding van den kanselier, terwijl men ze anderzijds met voldoening begroet. SPRANG. Openbare vergadering van den raad der gemeente Sprang op Dinsdag 7 Dec. der avonds ten half acht uur. Voorzitter de Eedelachtbare heer G. Meijer. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Maijers, Verhoeven, Rijken, Haverhals en Meijer, afwezig de heeren Vos en de Jong. De Voorzitter verzocht den secretaris de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. Na voorlezing worden deze ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. AAN DE ORDE: 1 Ingekomen stukken. aProcesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door Burg. en Weth. is heden bij den gemeente-ontvanger pro ces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek bleek, dat de boeken en registers in orde en regelmatig waren bijgehouden en dat het dienovereenkoms tig bedrag, f423.641/# in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring over het raadsbesluit af- en overschrijving begrooting 1909. C. Idem goedkeuring begrooting 1910. 2 Vaststelling begrooting algemeen Burgerlijk armbestuur 1910. Uit de voorlezing blijkt dat de ont vangsten, evenals de uitgaven zullen bedragen f2840 681/#. Zonder discussie wordt deze begroo ting met algemeene stemmen vastgesteld 3 Benoeming van een armmeester, wegens periodieke aftreding van den heer H. Maijers. Met algemeene stemmen wordl de heer H. Maijers herbenoemd. 4 Benoeming van 3 leden voor de Commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van de heeren B. P. van Santen, M. Vos en F. de Jong. Met algemeene stemmen worden de aftredende leden herkozen 5 Schrijven van den heer A. van Rijswijk, onderwijzer, houdende verzoek om verlof wegens ziekte. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven tot eene volgende vergadering aan te houden. Aldus wordt beslotan. 6 Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting. Het kohier bevat 3 honden voor de le klasse en 10 voor de 2e klasse, samen voor een bedrag van f7,25- Wordt vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Invoerrechten. In de >Ned. Lederindustrie» van deze week houdt »Een zoolleerlooier en een overleerlooler* wederom een zeer breed voerig betoog (dat tot mijn genoegen in heel wat gematigder taal gesteld is) io antwoord op mijn ingezonden stuk van 1.1. Zaterdag. Ik heb aan mijne argumenten, die ik in mijn tweetal arti kelen zoo zakelijk mogelijk heb trachten te voeren, niets meer toe te voegen, noch af te nemen. Om deze reden wensch ik mijnerzijds de polemiek met den geach- ten inzender te staken, hoewel er op zijn pleidooi weer heel wat te critiseeren valt. Een voorbeeld slechts: Als de inzender te adviseeren had, zou hij den minister voorstellen, heel het tekort te leggen op leder (111). Zet met zoo iemand nu eens een vruchtbare polemiek verder. Dat ik niet alleen over z'n penne- vruchten zoo denk, moge blijken uit het onderschrift der toch zeker deskundige en zakelijke redactie van bovengenoemd vakblad, die in haar noot onder zijn stuk o.m schrijft: >We moeten dit stuk, evenals het vorige, geheel voor rekening van den >inzender laten, daar we op verschillende >punten het niet met hem eens zijn.* En hiermee neem ik van den geachten inzender afscheid. X. Mijnheer de Redacteur. Beter een verstandlgen vijand, dan een onverstandigen vriend, zoo zullen velen mijner collega's gezucht hebben, wanneer zij zich, evenals ik, de moeite getroost hebben, het weerzinwekkend artikel van >Een zoolleer en een overleerlooler* in de Ned. Lederindustrie, door te worstelen. Het ligt niet in mijne bedoeling, met het oog op de uitgebreidheid van zijn artikel, den geachten schrijver stap voor stap te volgen, alleen wensch ik zijne conclusie eens wat meer van nabij te be schouwen. Deze is tweeledig. Ten eerste Wij zullen dus voor onze heilige rechten blijven ijveren, vóór pro tectie en vóór invoerrecht, omdat gij (schoenfabrikanten) ook protectie geniet* Is dat nu een motief Is daarom nu onze looierij met invoerrecht op leder gebaat Zult gij bij de regeering aan durven dringen op beschermingalleen omdat de schoenfabrikanten dat ook hebben? En wat te zeggen van eene regeering die allé en daarom, zulk een diepingrijpenden maatregel zou durven nemen Is daarbij het invoerrecht op schoeisel niet eveneens protectie voor onze looierij. Ten tweede: Doch niet alleen om die redenook om onze lederindustrie her op gebeurd te krijgen uit den benarden toe stand, waarin de schoenfabrikanten haar hebben helpen brengen, die de schuld zijn van de wanverhoudingen in hunne eigen industrie en de oorzaak zijn van den achteruitgang in de onze, om de in ons vorig stuk, alsook in dit ontwikkelde mo tieven Ziedaar de slotsom van twee penne- vruchten om van te watertanden, aldus bescherming om uit den benarden toe stand te geraken, waarin wij (O 1 schande over ons) gebracht zijn dooronze afnemers, die bovendien nog beschermd worden en desniettegenstaande toch nog in de pinari zitten Och l Och 1 geachte collega, in welk daglicht plaatst gij toch onze industrie. Hoe moeten wij voor onze regeering verschijnen, als aanklagers van die leelijke schoenfabrikanten, waardoor wij ons als jongens of minderwaardigen hebben laten behandelen Mogen wij daarom steun en bescher ming van onze regeering verlangen Gij plaatst onze industrie wel in eene be lachelijke positie. Doch gelukkig Is er nog iets te redden. Belaste invoer van zool en overleder is nog geen voldongen feitdaarom moeten wij trachten dit te voorkomen. Ons vak kan niet gebaat worden door eene belasting waardoor bijna al onze afnemers getroffen worden, en die wis en zeker den schoenexport zal vermin deren, wat voor ons niets anders beteekent dan nadeel in onze zaken. Onze schoenindustrie beheerscht thans nagenoeg de geheele inlandsche markt, en is ook op de buitenlandsche ruim vertegenwoordigd, zoodat zij vooreerst nog een flinke basis vormt, waarop èn zool- en overleer-looierij veilig hunne verdere ontwikkeling kunnen opbouwen. Neen, waarde Z. Okijk op onze nooden, zullen U in de toekomst be hoeden voor'den toon, welken gij thans tegenover uwe zuster-industrie aanslaat. Met dank voor de opname- EEN LOOIER. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw ingezonden stuk van den Heer H v. Houten, voor komende in de sDongebode* van 5 December j.l., verzoek ik U voor het onderstaande een plaatsje in uw eerst volgende uitgave. Den geachten inzender kan ik den raad geven zich tot het bestuur der Harmonie te wenden om zijn zaal disponibel te stellen onder dezelfde voorwaarden als dit geschiedt door den eigenaar van het »Hot van Holland*. Wanneer echter de heer v. H. condities stelt als aan eenige ingezetenen, welke het initiatief hadden genomen om met de j. 1- kermis een soirée té doen houden, zal zijn verzoek worden gewezen van de hand. Ten zeerste betwijfel ik het bovendien of het gemeentebestuur op het verzoek van het bestuur der Harmonie zal ingaan wanneer reeds de begrooting 1910 der gemeente zoodanig wordt besnoeid, dat nog niet eens de hoogst noodige ge meentewerken kunnen worden uitgevoerd M. i. zou het toch eene onverantwoor delijke daad zijn, indien hierop goed gunstig werd beschikt. Moet dan toch in Godsnaam het algemeen belang zwichten voor dat van eenige-door drijvers. Hoogachtend- L. Raamsdonksveer, 10 Dec. '09. Fraaelseusfcest, Men meldt uit Hertogenbosch d.d. 9 Dec. Op luisterrijke wijze zijn in de Kerk der Eerw. Paters Capucijnen alhier de feesten be gonnen ter herdenking van het 700-jarig be staan der Orde, gesticht door den H. FraBciscas van Assisië Brabant's hoofdstad, de ond* hertogstad, komt de eer toe het eerBt in N-derland de Echo van het Zuilen. 'i «j

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5