Summer 99. Zondag 12 December 190*4. 32P Jaat^a g. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Dit Blad verse: jjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maauden fU."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan deD Uitgever. U ITGBVEK: WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advert entiïn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Commissares«en Waalwijk 11 Dec. 1909. Ontslag. Bij koninklijk besluit is aan P. van Gastel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Dongen met ingang van 1 Januari a. s. Collecte. De collecte voor den algemeenen arme heeft niet, zooals we in een vorig num mer mededeelden f 137 opgebracht, doch f 100.37. Vakverceniging. Het bestuur der Meisjes-Vakvereeni- ging alhier, is 1.1. Woensdag saamgesteid als volgt Johanna Bergmans, presidente Theodora Musters, vice Jacoba V- d. Geld, Secretaresse Theodora de Peffer, 2e Joh. Schellekens Penningmeesteresse Petronella Sustrunck Johanna Hombergen Mede werdeu in deze vergadering de wijkboden benoemd. „Waalwijk Vooruit". Nogmaals melden wij bij deze, dat morgen op het sportterrein te Waalwijk een der belangrijkste voetbalontmoetin gen van dit seizoen zal plaats hebben n. 1. de wedstrijd «Waalwijk Vooruit I* Ztossche Foetbal £7iub, De wedstrijd zal om half 3 aanvangen. Het 2e elftal zij op zijn reis naar het Vuchtsche «Victoria* veel succes toegewenscht 1 »VvilhcIiuinac. Verleden Woensdag had de aangekon digde wedstrijd plaats tusschen de V.V. «Wilhelmina* alhier en «Juliana* uit Kaatsheuvel, welke kamp eindigde met 10 in 't voordeel van Wilhelmina*. Hoewel het spel dezer jeugdige ver eenigingen aanmerkelijke verbetering moet ondergaan, wat voor een gedeelte wel geweten mag worden aan de minder gunstige conditie, waarin het terrein verkeerde, werd van beide zijden toch blijk gegeven van ambitievolle beoefening der voetbalsport. Als scheidsrechter trad op de Heer A. van Eijck. Postkuntoor Waalwijk. Ingang 1 Januri a. s. worden de post- bladen, behoorende tot vroegere uitgif ten, dan die van 1906, buiten gebruik gesteld. Tot 1 Juli 1910 kunnen ze ter inrui ling tegen postbladen van dezelfde waar de met opdruk van het tegenwoordig (in 1898/1899) ingevoerd zegeltype wor den aangeboden. Bij wijze van proef zullen nevens de bestaande briefomslagen metzegelopdruk van 5 cent worden verkrijgbaar gesteld van 121/s X 15'/a c.M. Met enkele dagen is de verkrijgbaarstelling te verwachten. DE DIRECTEUR. „De Frank". De gymnastiekvereeniging «De Frank* zal hedenavond haar 5 jarig bestaan'her- denken met een gezellig samenzijn in Musis Sacrum gevolgd door een souper. Ernstig tramongeluk. De veetrein, die hier Donderdagmid dag ongeveer 1 uur van de Haven vertrok, is onder de gemeente Loon- opzand, ter hoogte van het café van Vuuren even voorbij den «Steenbak ker* gederailleerd. De oorzaak van dit déraillement is, zooals wij uit een ingesteld onderzoek hebben vernomen als volgt De graanhandelaar F. van Tilburg, vau Kaatsheuvel^ kwam met paard en kar van Kaatsheuvel gereden. Bij het café van Vuuren reed van T. dicht langs de rails met de bedoeling den weg naar den Efteling in te slaan. Onderwijl kwam de tram achter van T. aangestoomd. Volgens verklaring van conducteur, stoker en andere personen, belde de machinist luid, doch van T. die hard- hoorig is, hoorde het waarschuwende bellen niet en zag het gevaarte ook niet aankomen. De machinist remde intusschen al wat hij kon, doch wist niet meer te verhoe den, dat de kar van van T. werd aan gereden. Het paard schijnt daardoor te zijn geschrokken en sprong naar rechts met het gevolg dat het onder de loco motief kwam waardoor deze derailleerde en dwars over de rails kwam te staan met den kop in de sloot. Het volgende rijtuig, waarin zich de conducteur Sikkers van Drunen bevond en waaronder het geheel aan stukken verscheurde paard lag, liep van voren op de machine terwijl het achtergedeelte door een achter het^rijtuig hangenden, met graan geladen goederenwagen geheel werd vernield. Van het voorgedeelte van het rijtuig, waar Sikkers door de luid- signalen was heen geloopen, werd de vloer in tweën gespleten, zoodat S. daar door op den grond kwam te vallen. In een oogenblik tijds wist hij zich uit de verwoeste massa los te wringen, slechts aan hoofd, armen en beenen verwond. Nadat hij zij zich op de hoogte had gesteld van den toestand van het ma- chiuepersoneel, dat ia 't geheel geen letsel had bekomen, is hij aanstonds naar den Steenbakker geloopen, om naar het kantoor aan de Haven alhier, waar zich de chef van dienst, de heer Marsé, bevond, te seinen wat in de heide onder Loonopzand was gebeurd- Deze was spoedig op de plaats des onheils aangekomen en na zich van het ongeval op de hoogte te hebben ge.< teld requireerde hij aanstonds van de werk plaatsen Tilburg en Drunen ploegen werkvolk om met het opruimingswerk te beginnen, alwaar men tot laat in den nacht mede bezig is geweest. De verwoesting is verschrikkelijk. Een personenrijtuig is geheel vernield terwijl de overige wagens de een minder, de ander meer, ook ernstig zijn be schadigd. De locomotief is alleen aan den kop wat ^eschadigd. De lijn was geheel versperd, doch door het actief optreden van den chef van dienst wist men spoedig de dienst te regelen door vanuit Tilburg en Waal wijk een trein te laten loopen, zoodat een en ander slechts eene vertraging van een half uur had. Een wonder mag het heeten dat con ducteur Sikkers er het leven niet bij heeft gelaten evenals F. van T. die, door van zijn kar te springen, in het geheel geen letsel heeft bekomen. Naar wij nog vernemen is het paard dat gedood is niet het eigendom van v. T. doch behoorde aan de Jongte Kaats heuvel. Gisterenmiddag heeft men de ver% nielde wagens naar de remise te Drunen getransporteerd wat zeer moeilijk is kunnen geschieden. Slechts door stap voets te rijden en met inachtneming van de grootste voorzichtigheid, vooral bij de hooge stoepen in den Baardwijkschen overlaat, heeft men de plaats van be stemming weten te bereiken. Pror. Staten van Noord-Brabant. In de Donderdag gehouden vergadering herdacht de voorzitter met eenige vrien delijke woorden het overleden lid, den heer W. A. Fick te Oosterhout. De geloofsbrieven van diens opvolger, den heer J. Oomen, werden onderzocht en in orde bevonden, waarop diens beëedi- ging en toelating volgde. Aan mr. W. M. van Lanschot werd op meest eervolle wijze het gevraagde ontslag als griffier der Staten verleend, waarbij de voorzitter en mr. A- J. M. Smits gelegenheid vonden met woorden van groote waardeering van diens vele voortreffelijke eigenschappen te gewa gen, waarmee de Staten door applaus instemden. Mede was de voorzitter de tolk der vergadering en Ged. Staten toen hij het heengeen uit laatstgenoemd college be treurde van mr, P. H- Loeff wegens diens aanvaarding van de betrekking van president der rechtbank te 's Hertogen bosch. Het lid Timmermans wenschte een enkel woord te zeggen tot toelichting van het adres, dat door de besturen der ge meenten in de Langstraat en van eenige aangrenzende gemeenten bij deze verga dering is ingediend, ter verkrijging van verhoogden steun in de kosten van ver pleging van arme krankzinnigen. In 1906 is een adres van ongeveer gelijke strekking bij Ged. Staten inge diend, zooals bekend, zonder resultaat. Afschriften van beide adressen heeft hij voor zich liggen. Thans, nu de financiën der provincie gelukkig weder behoorlijk geregeld zijn en de gewenschte zekerheid verkregen hebben, komen adressanten met hun verzoek terug bij de Staten dezer pro vincie. Mijnheer de Voorzitter, ik wensch niet te spreken over den reeds spreek woordelijk geworden benarden toestand van de financiën onzer gemeenten. Een feit is 't echter, dat de gemeenten vooral in de laatste jaren met voor velen drukkende lasten, voortvloeiend uit tal van Rijkswetten zijn bezwaard voorts is 't bekend, dat de Regeering er tot heden nog niet in is geslaagd maatre gelen te treffen, waardoor de gemeenten afdoende geholpen worden. Ik vind hierin aanleiding om het adres van de requestreerende gemeenten in de wel willende belangstelling van Ged. Staten aan te bevelen en hun uit te noodigen, indien zij bij de voorbereiding van hun praeadvies daartoe aanleiding mochten kunnen vinden, ook bij de Hooge Re geering aan te dringen op de verhooging der Rijkssubsidie in de kosten van ver pleging van arme krankzinnigen. Het wil me toch voorkomen, dat langs dien weg, ik bedoel het van Rijkswege be hoorlijk subsidieeren in de kosten, welke de uitvoering van de onderscheidene Rijkswetten aan de gemeenten veroor zaken, het middel te vinden is om de gemeenten uit bunnen treurigen toestand op te heffen. De Voorzitter zegt toe, dat Ged Sta ten gaarne deze importante zaak in ern stige overweging zullen nemen doch acht te mogen opmerken, dat zij thans niet aan de orde is. De aanvragen worden gerenvoieeid aan Ged Staten- De hierboven bedoelde adressen door den heer Timmermans zoo warm ver dedigd, dateeren van 22 Febr. 1906 en 26 Oct. 1909 en zijn ingediend op ini tiatief van ons Gemeentebestuur, door de Gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Sprang, Vrijh -Capelle, Capelle, Waspik, Dongen, Loon op Zand, Ooster- terhout, Raamsdonk en Drunen. De Prov Staten benoemden gister middag den heer J. F. A Wagenaar tot griffier der Staten met 48 van de 59 stemmen. BAARDWIJK- Het bericht in som mige bladen als zou de heer Schonis ontslag hebben genomen als Lid vaD den Raad, is beslist onwaar. Een koop hout in het voorjaar door een Notaris verkocht is gehakt en betaald, doch ligt nog altijd op een hoop ter plaatse waar het gestaan heeft. In eene vergadering van café houders alhier, j.l. Donderdag bij W. v. Helvoirt werd besloten een glaasje brandewijn en jenever met 1 cent te verhoogen. Doordat voor een partij biljart steeds 6 cent werd gerekend voor den verliezer onder gewone voorwaarden, zoo zal die daardoor voortaan 7 cent bedragen. De prijs van het zoogenaamde kropbrood is hier sinds Vrijdag j.l. ver minderd met 2 cent NIEUWKUIK. Als een bijzonderheid voor deze gemeente mag wel worden vermeld dat in de afgeloopen maand 42 personen van hier naar elders vertrokken, een cijfer zoo hoog dat het nog nooit werd bereikt en bij een zielental van 1467 ongeveer 3°/o der gansche bevolking bedraagt. Doch liggen geen bijzondere redenen hieraan ten grondslag. Het is daarom te vreemder nog te meer wijl het bevolkingscijfer hier reeds tal van jaren stijgende is geweest. De heer Jhr. O. de Kuyper, volontair ter secretarie dezer gemeente is benoemd als zoodanig ter gemeente secretarie van Veghel- VLIJMEN. De feestdag van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen is 1.1. Woensdag door de leden der H. Familie op waar dige wijze gevierd Des morgens nader den allen, ongeveer 500 leden, tot de Tafel des Heeren en in de namiddag oefening, waarin een Eerw. pater Capucijn eene indrukwekkende predicatie hield, deden een dertigtal nieuwe leden hunne opdracht. 't Was te verwachten, dat de ver hoogde accijns op het gedistilleerd ook de kasteleins onzer gemeente in actie zou brengen om het gestoorde evenwicht tusschen hunne ontvangsten en uitgaven weer te herstellen.. Donderdagavond nu is er eene vergadering gehouden in het café van den heer M. de Laat en hebben de op die vergadering aanwezige her bergiers besloten den prijs der pieren- verschrikkers op 5 cent te houden, maar het quantum hartversterkingteverkleinen. Eenstemmigheid zal er in onze gemeente evenwel niet bestaan, want wij hoorden reeds van anderen, die in verhooging van den prijs tot 6 A 7 cent een acquivalent voor de meerdere belasting zullen zoeken. Wij zullen zien, welke maatregel het meest in den smaak zal vallen der ge bruikers. Bij B. en W. dezer gemeente is eene aanvrage ingekomen van de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek >De Vooruitgang* tot het mogen in werking brengen eener stoomzuivelfabriek. Deze aanvrage ligt 14 dagen ter inzage op de secretarie en door belanghebbenden kunnen gedurende dien tijd hunne be zwaren daartegen worden ingediend. Wij vestigen de aandacht der in gezetenen op de kennisgeving in verband met de a s. Volkstelling uitgevaardigd. De kaarten voor die telling worden in de week na Kerstmis bij de ingezetenen aan huis bezorgd, die er voor hebben te zorgen, dat deze goed ingevuld en behoorlijk onderteekend klaar liggen, als ze direct na Nieuwjaar weer worden opgehaald. In onze gemeente hebben zich 2 jongelingen aangemeld voor het ver krijgen van het diploma van lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaamheid, n.l Adiiaan van Vugt en Johannes Adrianus van Bokhoven. Door Gedeputeerde Staten Is de begrooting onzer gemeente over 1910 in ontvangsten en uitgaven op f 23955,916 gesteld, goedgekeurd. Door Ged. Staten is de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 190S in ontvangsten op f 27912,50* en ln uitgaven op f27817,024 alzoo met een batig slot van f95,48 goedgekeurd. Door den hoogen waterstand zijn de werkzaamheden tot ontginning van landerijen aan den Meerheuvel en Wiel- kamp moeten worden gestaakt. Gedu rende den ganschen zomer hebben 15 a 20 hoofden van gezinnen daar werk gevonden en het moet gezegd worden onder leiding en toezicht van den ge meente opzichter H. v. d. Wiel weer knap werk geleverd. Wij herhalen het, de gemeente heeft met deze ontginnin gen ter hand te nemen een goed werk begonnen, vele ingezetenen, die anders buiten de gemeente naar werk zouden moeten omzien, hebben dit hier aan die ontginningen gevonden, die bovendien ook nog de landerijen in beteren staat hebben gebracht. Wij hopen, dat ons bestuur nog jaren ze zal voortzetten. HERPT. Door de politie is tegen een vijftal personen alhier die j.l. Zondag op al te gezellige wijze Sint. Nicolaas feest hadden gevierd proces-verbaal opgemaakt. De veerweg van hier op Bern is overstroomd, zoodat thans over een lengte van 500 Meter moet worden gevaren. Het rijksstoomgemaal is in den Bernschen polder in werking gebracht om het water in den polder weder op normaal peil te brengen. BESOIJEN. De Chr. Zangvereeniging «Hallelujah* alhier zal den len Kerstdag hare jaarlijksche uitvoering geven, waar bij onze bekende bariton, de heer Jos Groenen ziine medewerking zal verleenen VRIJHOEVEN-C APPEL Door den raad dezer gemeente zijn benoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuimde heeren H. P Stam, voorzitter. D. de Roon secretaris en tot leden M. voor de Poorte, P. v. d. Schans, C. Michaël, In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad j is benoemd tot wethouder in de plaats van wijlen den heer H. H. Oerlemans, M. v. d Poorte. Gistermiddag had op de begraaf plaats te Loonschendijk, de begraienis plaats van P Oerlemans, in leven kerk voogd en voorzitter van het bestuur der Chr. School. Onder groote belangstel ling van familie en vrienden werd het stoffelijk overschot te 3l/i uur ter aarde besteld. Nadat de kinderen der school een vers uit psalm 83 hadden gezongen, sprak de weleerw. Heer Ds. Zandt nog een woord ter nagedachtenis aan den overledene en schetste in 't kort zijn leven als mensch, als voorzitter van het schoolbestuur, als kerkvoogd en als Christen. Hierra werd nogmaals door de kin deren gezongen uit psalm 105. >God zal zijn waarheid nimmer krenken*. Waarna de begrafenis plaats had en ieder der aanwezigen in stilte, onder den indruk van het gebeurde de begraaf plaats verliet. CAPELLE. Heden herdacht den Wel Eerw. heer Ds. Ruisch den dag waarop hij voor 50 jaar geleden tot de bediening van het H. Woord werd bevestigd. Aan blijken van belangstelling ont breekt het den beminden dominé Diet. Onze alom geachte burgemeester hoopt in 'de maand April van het vol gend jaar den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar geleden tot burgervader onzer gemeente werd benoemd. Nu reeds bestaan er plannen om dien dag voor den heer Vermeulen tot een onvergetelijken te maken. In de hedenmorgen gehouden ver gadering van den gemeenteraad is be sloten om het salaris van den hulp-veld wachter Wagemakers met f 50 te verh. In een volgend nummer geven wij een gedetailleerd verslagOvan deze verg. Een belangrijke, zeer nuttige en kunstvolle herstelling heeft de lijk wagen ondergaan. De rijtuigmaker Verwer van de Nieuwevaart en de rijtuigschilder J. de Groot hebben eer van hun werk. De wagen is thans weer goed in orde. Wij vernamen, dat de heeren Kerk voogden over de uitvoering bijzonder te vreden zijn. j.l. Woensdag gaf het fanfare corps «Slrena* uit Vrijh.-Cappel, alhier een uitvoering in de zaal van den Heer L. F. van Dongen. Alhoewel de op het programma vermelde nummers een schoo- nen muziekavond beloofden, was de zaal maar tamelijk gevuld. Alles werd op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht en het bleek hier wederom bij vernieuwing, dat dit mu- ziek-corps ernst van haar taak maakt en de leiding in goede handen is. 1.1. Woensdag v. m. waren de be woners van het oostelijk gedeelte der Heistraat getuigen van een wild schouw- Waalvykscit en Langslraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9