Notaris RA LM 3 gebruikte DORSCHMACHINES, Persoon DAMESWERKER v. Tuijn& Co. Ie Huui of te Koopi Gepesteuiizeerde Roomboter. Advertentiën. TEEKENPAPIER KOSTHEEREN KOSTHUIS SMIDSKNECHT ZEÏTJIS BürrËNLAim België. Frankrijk. Italië. Rusland. Spanje. Portugal. GEVRAAGD publiek verkoopen Aan spotprijs te koop: Er wordt gevraagd Eerste Langstraatsehe Stoomzuivelfabriek. DRUNEN. Antoon Tielen. 25 CENT PEIl METER mooie quliteit. de Wed. P. VAN ES, Tegen 1 Januari worden ge vraagd 3 NETTE in hel centrum van Waalwijk. Wordt gevraagd door een heer een goed en net met genot van vrije kamer, liefst in de omgeving van de Waalwijk- sche Stoomtimmerfabriek, k f35 per maand, (buiten de wasch, vuur en licht.) Alleen schriftelijke aanbiedingen worden ingewacht onder letters A B. C. aan het bureau van dit blad, met opgave van informaüen. compleet, zoo goed als nieuw. Gevraagd een bekwaam Credietbank met gemakkelijke voorwaarden (rente 4 pCt. 's jaars) vraagt voor Waalwijk en om streken een ontwikkeld om als AGENT op te treden, liefst iemand met gevestigd kantoor. om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden een zeer actief en be kwaam (ZWIKKER-OVERH ALEJEt Vast werk, hoog loon. Stoomschoenfabriek DONGEN. Op den besten stand van Drunen, een mooi ingericht, goed onder houden met flinken Tuin met veel fruit— boomen, Stalling, Koetshuis, enz. FIJNE Prijs deze week f 1.46 per kilo 100 Visitekaartjes met 100 En- veloppes van af 60 ct. en hooger, in alle formaten en prijzen. 100 kaartjes, 100 Enveloppen, 1 Scheurkalender en Wandkalen- der voor 90 cent. ven en Sneep, tot derde lid Middelkoop en tot plaatsvervangend 3e lid Rijken Azn. 7 Benoeming van een stembureau voor de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf. Benoemd worden hiervoor tot leden de heeren Van der Hoeven, Oerlemans en Middelkoop en tot plaatsvervangende leden de heeren Sneep, Rijken Azn .en Wachter. Daarna ging de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 8 Vast stelling Suppletoir Kohier Hoofd. Omslag. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Baardwijk den 11 Dec. 1909 nam. 7s/s uur. Tegenwoordig allen. De notulen der vorige verg worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Wijziging der begrooting voor 1909. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Benoeming Lid Algemeen armbest. Tengevolge van periodieke aftreding te gen 1 Januari a s. van het lid P. Loeff, moet er eene verkiezing voor die vaca ture plaats hebben. Met algemeene stem men wordt de Heer P Loeff herkozen. 3. Benoeming Regent Oud-manhuisbe stuur. Ook in dit bestuur komt met 1 Januari a. s. eene vacature van den Heer W. van Woensel. Deze wordt met alge meene stemmen herkozen. 4. Een stembureau voor 1910 wordt daarna gekozen, nl. de Heeren G van Beijen en H. G. Donkers tot hunne plaatsvervangers de Heeren B Schrijner en J. Klerx, tot vierde lid de Heer C. Schonis en tot zijn plaatsvervanger de Heer H. Pulles. 5. Schrijven van de gezondheidscom missie te Heusden over wijziging der bouwverordening, naar aanleiding eener vrijspraak van een persoon die niet aan de Hoofdbuis der waterleiding was aan gesloten. Daar de vrijspraak niet zoozeer ge grond was op de aangevallen bepaling art. 48, wordt besloten niet tot wijziging in dien. zin, vooralsnog over te gaan Wordt mededeeling gedaan van ingeko men stukken, als besluiten van Ged. Staten, waarbij worden goedgekeurd een besluit tot wijziging der begrooting voor .1909 en de begrooting voor 1910. Uit het proces-verbaal van kasopneming bleek, dat de ontvangsten bedragen f4216.02' en de uitgaven f 4747.49'zoo dat er niets in kas aanwezig was. Met dit resultaat acht de Regeering ons niet tot de noodlijdenden gem. te behooren. De Heer Klerx wees op enkele vuile slooten en pompuitgangen in de kom der Gemeente Burgemeester en wethou ders zullen een onderzoek doen instellen. Na vaststelling van het 2e kohier van den Hoofdelijken omslag op f 8.65 is de vergadering gesloten. De ziekte van koning Leopold. Maandag kwamen plotseling ernstige be richten in omtrent eene verergering van den toestand van koning Leopold, men sprak zelfs van weinig hoop en werkelijk de toe stand is van dien aard gebleken, dat eene operatie om de verstopping der darmkanalen weg te nemen, noodzakelijk bleek en Z. M. de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. Geheel België is zeer onder den indruk. maar Maar? Er is iets dat gij niet schijnt te vermoe den en waarover ik n moet verwittigen. Het meisje is zwak en hare krachten zyn nog niet genoegzaam bijgekomen. Wees voorzichtig om geen hervallen te veroorzaken, want dat ware erger dan de ziekte zelve En wat moet ik daarvoor doen 't Is heel eenvoudig gij zult ten minste nog twee, drie weken moeten wachten, voor aleer u op weg te kannen begeven. Maar Er is daar geen maar bij gij hebt my begrepen; het was mijn plicht u dasaan- gaande te verwittigen. Zoo gij mijnen raad niet volgt, kan ik voor niets instaan Dat is alles goeden avond, mijn beste jongen, goeden avond De onde dokter sproDg ving te paard cd verwijderde zich in draf. De jongeling bleef baweegloos op dezelfde plaats staan. Heel zijn vreolyk vertrouwen was ver dwenen. gelijk eene frissche bloem door den rukwind ontbladerd wordt. Hg was byna kwaad om de vrijpostigheid van den dokter. Langzaam keelde hij naar de afspanning weer. Madeleine, begon te bibberen en was ge noodzaakt te bed te liggen. Het scheen dat de kwade vooruitzichten van den dokter reeds verwezenlijkt waren en Paljas voelde in zijn hart de vroegere onrust reeds outwakeu. Tot overmaat van ongeluk, kwam Grand- jean, die 's morgens naar de stad vertrokken was, dronken thuis, het lijf vol wijn, de zakken leeg en sleohter gezind, dan ooit. Hij begon te lawaaien in te tieren gelijk een duivel en verklaarde dat het spel uit was Hy was besloten de laiaards die hem in den weg liepen en zijn brood kwamen opeten, aan de deur te zetten. Zijne vronw poogde vruchteloos den man tot bedaren te brengen en de goochelaar was Senoodzaakt hem met de belofte te paaien, at hij binnen eenige dagen geld zou hebben. Goedzei de dronkaardmaar als ge Omtreut den toestand des koning (Maan dagmiddag) en zijn bediening schrijft het >11. v. A,i „De koning heeft al zijn tegenwoordig heid van geest en zijne gewone wilskracht behouden. Hij is zijnen toestand volkomen bewast en is op alle gebeurtenissen voor bereid. „Hij is besloten alles te doen of te on dergaan wat de geneesheeren hem vragen. Hij ontveinst zich het gevaar eener ope ratie nietmaar toen men er mit bedrkte woorden over sprak, antwoordde hij. „Goed ge zult mij opereereii en zao haast mogelijk.' „'l Is de koning die zelf gevraagd heeft, te biechten en de volle bediening te ont vangen. Z. M. voegde er bij „Eq wacht er niet mee, tot ik niet meer in staat ben met volle bewustzijn te handelen'. Om 3 uur, zooals wij reeds zegden, kwa men prinses Clementine en de gravin van Vlaanderen inde ziekenkamer, waar zich ook hofambtenaren bevonden. „E-nige minuten later kwam in een hof- rijtuig de Z.ÏÏerw. heer pastoor-deken Cooreman, die onder zijn mantel het II. Sacrament en de H. Olie droeg. Prins en prinses Albert kwamen bijna gelijktijdig toe en woonden de indrukwek kende plechtigheid by. De koning lag uitgestrekt op zijn veld bed en volgde de ceremoniën met aandacht en ingetogenheid. Juist kwam i^ de vette een fanfare aan, een ordounauce- officier snelde er heen, om te zeggen, wat er omging, en de muziek zweeg onmiddellijk. »On kwart over 4 uur was de plechtig heid afgeloopen en verlieten de leden der koninklijke familie het paviljoen, h't Is de koning die «elt gevrnagd heeft berecht te worden door „zijnen" pistoor, den deken van Laeken. „Om half 6 kwam Z. E. Cardinaal Mer- cier met Mgr. Proost, aalmoezenier van 't hof, te Laeken aan. Zijne Emiueutie is ongeveer 20 minuten bij den koDing gebleven". Over 's konings toestand na d* operatie verklaarde baron Gaffiuet dat de koning zeer wel is na zijn ontwaken begon te lachen en vroeg „Welnu Toch zijii er velen, die zeer pessimistisch zijn. Zij vertellen, dat de operatie wel ge lukt is, maar dat de geneesheereu de oor zaak der obstructie nog niet gevonden heb ben, zoodat eeu noodlottige afloop onver mijdelijk is. „De operatie is wel gelukt, maar de ge neesheereu hebben de oorzaak der verstop ping niet gevonden. Man heeft nu een kunstmatig afvoerkanaal gemaakt. „Er zijn twee stroomingen de eene pes simist, omdat then de oorzaak niet gebonden heett, die vreest dat de noodlottige afloop onvermijdelijk is. En de meer hoopvolle, die op de bulletin van dezen morgen bouwt en wel niet eene gentziug, doch eene ver lenging vau leven tegemoet ziet. fWat de dochters des Konings aangaat, ziehier het eenige juist nieuwsprinses Clementine houdt hare zusters Louise en Slefknie op de hoogte van alles". Men had nl. verteld, dat er Maandagavond uit naam des Konings een telegram naar Boe dapest was ve zouden, prinses Louise naar Laeken roepende. Sinds eenige weken voeren de Fransche troepen een hardnekkige campagne tegen de oproerlingen aan de Ivoor-kust. Volgens officieele telegrammen, bij de Fransche re geering, ontvangen heeft dezer dageu de beslissende slag plaats gehad. Aan Fransche uw woord niet houdt, dan kunt ge opkramen ik heb liever te verliezen hetgeen gij mij reeds schuldig zijt dan u en het kleine nufje, dat zich doot troetelen gelijk eene vorstin, nog langer den kost te geven. Toen deze vlaag voorbij was en Paljas de kamer zijner zuster binnentrad, was deze ingeslapen. Hij bezag haar gedurende eenige oogen- blikken. Hij kon maar niet gelooven, dat de dood zijne koude, vreeslijke klauw, gelyk een roofvogel, boven het hoofd van dit meisje uitgestrekt hield. Lieve Madeleine, mompelde hij, terwijl hij zachtjes zijne lippon op het voorhoofd van het meisje druktelieve Madeleine, ik wil dat gij zult leven gij zult leven Oh 1 wat verschrikkvlijken nacht bracht hij door op doD zolder waar hy op eenen harden stroozak lag uitgestrekt. Het was hem niet mogelijk in te slapen en koortsig beraamde hij de meest uiteenloopende plannen. Hij had onnadenkend aan den herbergier geld beloofd hoe zou hij zijn woord kannen gestand blijven Zou hij terng naar de stad gaan om goo cheltoeren te verrichten Dat was onnoodig. In de stad en de omstreken was Paljas reeds ts zeer bekend eu kon hij ondanks zijne schoonste lokrede bet geld der nieuwsgierigen niet meer inoogsten. Een enkel hulpmiddel bleef hem nog over. Alhoewel bij in zijne vroegere poging niet geslaagd was, wilde hij wederom hier of daar werk gaan zoeken. Hij was bereid alles te doen om een dagloon te winnen. Het is immers toch oumogelijk dat hy, een sterk gebouwde kerel nergens geen werk zon vinden 'a Auderendaags zette hy zich al vroeg op weg. Tot straks, zustertje, riep hij blijgezind, toen hij Madeleine verliet. Ik zal misschien wat later dan gewoonte thuis komen. Waar gaat gy naartoe Naar de stad om onze zaken te regelen. zijde sneuvelde een luitenant en 6 inboor lingen, verder werden nog 49 inboorlingen gewond. De Fransche troepen behaalden ten slotte na zeer heftigen kamp een succesvolle over winning, zoodat de oproerlingen zich moesten overgeven en hnnue geweren, meer dan 11,000 uitleveren. De Matin" becijfert, wat vijf minuten oorlogspel van het in aanbouw zijnde pantser schip „Dantoi." sullen kosten. Om te beginnen kost ieder van de 80 c.M kanonnen van dat schip 420,000 francs. De stalen projectielen van 440 kilo, welke die kanonnen werpen, kosten ieder, 1380 francs. Als men den prijs van de kruitlading er bij rekent, dan komt men tot het resultaat, dat de „Danton," als hij gedurende slechts 5 mi nuten achtereen uit al zijn groot kaliber stukken vuurt ieder stuk kan ver scheidene schoten in de minuut lossen het bagatel van 500.000 francs in rook zal hebben doen opgaan, zonder te rekenen de zeer hooge amortisatie-kosten, daar na 150 scholen met oorJogslading de kanonnen ou- bruikbaar zijn. Van het type „Dunton" worden 6 schepen gebouwd. En als die eens alle tegelijk gedarende 5 minuten vuren dan zijn de Fransche be lastingbetalers 3 milliocn francs kwijt In een bijzonder numo.er van het „Gior- nale d'Italia", het orgaan van den nieaw opgetreden minister-president Sonuino, wordt een schets gegeven van het programma van liet ministerie. Het nieuwe kabinet, zoo wordt verklaard, is homogeen, zal streven naar versterking der liberale partijen, de dringendste pro blemen oplossen, de energie van het land opwekken, een politiek des vredes voeren en het prestige van Italië i:i het buitenland handhaven. Ten aanzien van de kerkelijke politiek wordt verklaard, dat het ministerie noch onderwerping nog vervolging wil. Het lager onderwijs zal worden verbeterd, de gemeentelijke financ'ën zuller. versterkt worden eu last not least zal de kwestie van de handelsmarine, die in den jongsten tijd zoo veel stof heeft opgejaagd, wordeu op gelost. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de Russische hoofdstad talrijke huizen doorzocht en verscheidene personen in hechtenis genomen. Het ireerendeel der arrestanten zijn letterkundigen of professors. Van talrijke zij Jeu verluidt voortdu-end dat de loestands des konings niet goed is. Oud inks zijn sport en andere maatregelen zou hij voortdurend lijdende zijn. Zooa'.s men weet stierf zijn vader aau tering. De geruchten omtrent een aanstaand huwelijk van den koning met princes Patricia van Connaugut houden hardnekkig aan. VOORHANDEN OOK i.AN ROLLKN. - 150 CENTIMETER BREED AANBEVELEND ANTOON TIELEN- WAAL W]JK Oh Bel, kom zoo vroeg mogelijk weer, fluisterde zij minzaam, het rs hier zoo droevig, zonder U Ja, ik zal mijn best doen. Weeg niet ongerust en vermijd alle vermoeienis. De dokter heeft mij gisteren berispt, omdat ik n te lang had laten wandelen. Indien gij een luchtje wilt Bchoppen, dan moogt gy buiten het voorhof niet gaan. Wees gerust, zei vrouw Grandjean, ik zal er voor zorgen goede reis, Goede reis, grinnikte de baas kwaad aardig. En bij voegde er bij Gij weet wat gij beloofd hebt, niet waar? Ik weet het. Geen geld, geen eten meer- Begrepen, Paljas ging spoedig weg. Hij was vroolijk en koesterde de zoete hoop in zijne poging te slagen. Hetgeen hem moed insprak, waren niet de bodreigingon van den hardvochtigen Grand- jean, maar wel de minzame blik en de ba koorlijke glimlach van Madeleine. En nochtans moest de jongen, eilaas 1 nog onverrichter zake huiswaarts keeren. Hier, had men niemand noodig daar ver zocht men hem binnen eenige dagen weer te komen, zonder hem nochtans iets stelligs te beloven. Hij was zelfs bij eenen messenmaker gegaan om den Blijpmolen te draaien. Het postje was juist vrij, maar de voorgaande titularis was een hond en de baas wilde Int beest niet ver vangen door eenen man wien hij dagloon zou moeten betalen. Kortom, de dag was voorbij eu Paljas bad niets gevonden. Zonden zijne krachten hem tot niets dienen Gausch ontmoedigd, biina wanhopig, dwaal de hij doelloos door de straten. Zijne breede schouders waren gebukt onder het gewicht van een onzichtbaren last. Met gebogen hoofd, de oogen ten gronde geslagen, streek hij langs de muren, vermoeid en uitgeput, gelijk een galeiboef. Men zou moeilijk onder dit voorkomeD den \roolijken goochelaar herkend hebben, die eenige dagen vroeger op de marktplaatsen de f f Heden overleed ten mijnen f huize zacht en kalm, na voor zien te Z'jii van de H.H. Sacra menten der Stersenden, Mejuffrouw in den gezegenden ouderdom van bijna 91 jaren. Uit aller ra^m, C. R. M. FICQ Waalwijk, II Dec. 1909. Brieven onder letter B. aan het bureau van dit blad. Brieven onder No. 15 aan net Burean ran dit blad. te Waalwijk zal te Baardwijk bij inzet, ten Koffiebuize van W. VAN HELVOIRT, op Dinsdag 21 December 1909, bij toeslag ten Koffie- huize van C. PULLENS in „het Vosje" op Dinsdag 4 Januari 1910, telkens ten of na 7 uur de9 avonds A. Foor de IFeduwe en Kinderen Leonardus Pullens te Baardwijk. ONDER BAARDWIJK. KOOP 1. Huis, schuur, bouwterrein, tuin, boomgaard, bouw- en weiland, strekkende van de Dorpsstraat tot aan de Loiut, Sectie E nos. 1198, 630 en 21, groot le zaaien 0.63,80 HA. KOOP 2. Weiland, zuidwaarts achter koop 1, strekkende van de Loint tot aan den Parallelweg, Sectie D no. 291, groot 0,79,30 HA. KOOP 3. Bouwland, strekkende van den Spoorweg tot aan de Eerste Zjir.e, Sectie D no. 292, groot 0,65,20 HA. KOOP 4. Bouwland in de Akkers, Sectie G no. 292, groot 1,03,70 HA. KOOP 5. Weiland in de Hoogeindsche Voorweiden, Sectie B no. 291, groot 0,59,50 HA. B. Voor Alarinus van Drongelen te Baardwijk. ONDER BAARDWIJK. KOOP 6. Wei- en bouwland, strekkende van de Eerste Zeine tot nagenoeg aan den Wiel, Sectie C no. 489, groot 0,66,40 HA. lachspieren der menigte in beweging bracht. Wat ging hij nu aanvangen? Zou hij verplicht zijn van deur tot deur, gelijk een bedelaar, de hand te gaan rt>iken, hij die zelfs vroeger, toeu hij nog een kind was, nooit daartoe gedwongen geweest was? Voorzeker zou men hem dan nog zyne luiaardij verwijten en het hem als eene schan de aanwrijven dat een sterk gespierde kerel," zooals hij, eene aalmoes durfde vragen. Eu nochtans had men hem werk geweigerd Hoe welkom zouden nochtans eenige stuivers geweeBt zijn Waar ging hij naartoe? Hij wist het niet. Terug naar de uitspanning keeren Dat durfde hij niet, want hij wist wat hem daar te wachten stond. Hij zag duidelijk in, dat de herbergier, on danks de smeekingen zijner vrouw, hem en zijne znster zou buiterijagen en zijne huifkar met heel den inboedel, in pand zou bewaren, gelijk het overigens zijn recht was. Hij zag hoe Madeleine uit haar bed getrokken werd... hoe hij ze op zijne armen wegdroeg en eilaas hoe zij weldra stierf en hij zelf don dood aan hare zijde afwachtte- Alles was voor hem gedaan 1 De woorden van den dokter klonken nog in zijue ooren de gezondheid uwer zuster eischt nog veel voorzorgen gij znlt nog omtrent drie werken moeten wachten vooraleer u op weg te begeven en ook de woorden van Grandjean »geen geld, geen krediet meer de deur uit Geld geld mompelde hij. De nacht daalde langzaam over de heuvels van Polval en de burgers begonnen reeds hier en daar de vensterluiken te slniteD. Paljas, in gedschten verzonken, stapte al tijd vooruit zonder zelfs te weten waar naar— t e, zonder zelfs te bemerken, dat hij reeds verscheidene malen denzelfden weg had af gelegd. Eensklaps, juist toen hij eene kleine smalle straat insloeg dia naar de wijnheuvels geleidde, klopte hem iomaml, dien hij tot hiertoe niet bemerkt had, op den schonder Hij verschrok en keerde zich om. Daar stond een man vóór hem. Voor zooveel men in de avondschemering R. K., vcor dadelijk in dienst te treden. Adres J. A. LEMMENS, Machinefabriek ST. AGATHA bij Ouijk a.d. Maas. Brieven onder No. 12 aan het Bureau dezer courant. Zonder goede referentiën, onnoodig zich aan te melden. Het buis bevat aan eene zijde 3 flinke kamers, waarbij een tuinkamer met open slaande deurpn, andere zijde verschillende kleine kamers en keuken voorts een flinken zolder met 2 kamers, bergplaatssn enz. Brieven onder letter A. boreau dezer courant. (Onder Rijkscontrole). Eenmaal per week franco "ai huis in Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen Sprang en Kaatsheuvel. kon zien, behoorde die man tot den gegoeden stand. Het was moeilijk zijne gelaatstrekken te onderscheiden die ganscb verdoken waren onder de breede randen van zijnen hoed en achter den opgeslagen kraag van zijnen mantel. Waar gaat gij naar toe, vriend vro"g hij Waar ik zijn moet antwoordde de goo chelaar wantrouwig den man van het hoofd tot de voeten aankijkend. Gy zijt hier uit de omstreken niet Neen. Gij Echijnt bjkommerd Wat gaat u dat aan Ik heb u sedert eenige stonden gevolgd en hoor u in uw eigen mompelen- Gij zijt dns wel bedroefd Waarom volgt gij mij Drommels omdat ik u heb opgemerkt. Ik zei bij mij zeiven ziedaar een sterke kerel die met eenen vuistslag eenen os zou neervellen zijn uiterlijke dnidt echter geene weelde aan 't is een bewijs dat de jongen geen werk vindt... Welnu, wij moeten elkander helpen, bet zou slechts van hem afhangen eene goede fooi te winnen en uit den slag getrokken te zijn- Paljas luisterde aandachtig. Was het de Voorzienigheid die eindelijk medelijden had met zijn lot en hem eenen beschermer zond Toen de vreemdeling zag dat de goochelaar eenigszins aan het lokaas beet, sprak hij Wilt ge vijf gouden lonis winnen i Vijf louis 1 stotterde Paljas, wiens oogsn den glans van het beloofde goud scbeenen te weerkaatsen... Vijf louis mij laten verdienen. Ja. En waarmede Heel eenvoudig. Is het mogelijk Gij behoeft slechts te willen. En wat moet ik do9n Mij eenen dienst bewijzen. Welken dienst? Luister-., zei de vreemdeling laat ons eerst wat verder gaan om alle getuigen te vermijden, want hetgeen ik u toevertrouw moet een geheim blyven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2