Nummer 100 Donderdag 16 December 1909 '12e Jaargang Tweede Blad. Abonneert U op dit Provinciaal Nieuws. «INNEN LAND. Prins Hendrik naarlndiB? Het Hbld. schrijft: Het schijnt, dat men in onze Oost- Indische koloniën de plaanen, om een algemeene uitnoodiging aón Prins Hen drik der Nederlanden te rchten tot een uitgebreid bezoek, geenszins heeft laten varen. Naar wij van meer dan één zijde uit Indië vernemen, heeft met, in verband met de wisseling van den landvoogd, voorloopig deze plannen laten rusten, omdat men er zoo kort vóór zijn op treden moeilijk den gouverneur-generaal Van Heutsz voor kon spannen. De be doeling schijnt evenwel te zijn, zich aanstonds de medewerking van Z.Exc Idenburg te verzekeren. En dan zou men het te water laten van het nieuwe slagschip »De zeven Provinciën* willen afwachten, ten einde Z. K. H. den Prins in de gelegenheid te stellen aan boord van dezen nieuwen bodem de reis naar Indië te ondernemen De vertrekken voor Prinses Juliana. Het kortstondig bezoek van nog geen twee volle uren door H. M. de Koningen heden aan de residentie te brengen, geldt, naar wij verpemen, alleen lijk de bezichtiging van de /oor Prinses Juliana in het Koninklijk Paleis geheel nieuw ingerichte vertrekken. H. M. wil persoonlijk, vóór het Hof definitief naar de residentie terugkeert, de inrichting dier vertrekken die de zelfde moeten zijn als die, welke eertijds voor Prinses Wilhelmina bestemd waren in oogenschouw nemen en des ge wenscht nog de noodige veranderingen daaraan doen aanbrengen. H. M zal bij Hare Moeder de lunch gebrui.<en. Hulde nan Jhr. mr. A. F. de Savorsln Lohnian Te Groningen heeft zich een comité gevormd, om in de maand januari of Februari jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman aldaar te ontvangen in een avondbijeenkomst, teneinde dan jegens hem uiting te geven, mede door het aanbieden van een stoffelijk huldeblijk, van gevoelens van erkentelijkheid, voor al hetgeen hij in zijn werkzaam leven deed voor het ge'neele Nederlandsche volk. De heer De Savornin Lohman i> ge boren te Groningen en heeft daar zijne eerste 25 levensjaren doorgebracht. De bovengenoemde bijeenkomst zou oorspronkelijk zijn gehouden bij gelegen heid van den 70en verjaardag van den heer Lohman, maar kon toen door bij zondere omstandigheden niet doorgran. N. R, G. Horsto Kamer. In de vaca.ture-Heerkens werd gisteren door de Prov. Staten van Overijsel tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer mr. H- BARGE, (R K.) oud-gouverneur van Curagao, met 25 stemmen. Jhr. J. Röell, oud-voorzitter der Tweede Kamer, verkreeg 19 stemmen, en de heer H. H. van Kol 2 stemmen. Wyk bij-Duurstede. Er zal geen strijd komen tusschen de Katholieken en de Anti revolutionnairen in het district Wijk-bij-Duurstede, waar zooals men weet een lid voor de Tweede Kamer moet worden gekozen. In eene Zaterdag te Utrecht gehouden vergade ring besloot de Centrale Anti-Rev. Kies vereniging na veel besprekingen geen eigen candidaatte stellen, doch den R. K. candidaat te steunen- Het is dus wel zoo goed als zéker dat Mr. J. B. L. C. C. Baron de Wijker- 'sloóth kozen. Intrekking Tariefverhoogfng De voorzitter der Kamer deelde mede, dat de minister van Financien hem heeft bericht dat de regeering, daartoe gemach tigd door H. M. de KoningiD besloten heeft het ontwerp tot verhooging der tarieven met 30°/o thans in te trekken- Ooriogsbrgroeting. Aan de memorie van Antwoord is het volgende ontleend VIERMAANDERS. De tegenwoordige viermaanders moeten hoe eer hoe liever uit onze organisatie verdwijnen. Het con tingent moet worden uitgebreid Van de opkomst in twee ploegen is de minister eea beslist voorstander. VRIJSTELLING VAN KOSTWIN NERS. Het ligt in de bedoeling om te komen tot vrijstelling van kostwinners en tot verplichte keuring voor de loting. Het onderzoek naar de lichamelijke ge schiktheid der ingeschrevenen zal worden opgedragen aan keuringsraden. Maréehaussée. Bij afzonderlijk wetsontwerp zullen voorstellen worden gedaan ten aanzien van de positie, de huisvesting en de op leiding c. a. van het personeel der Kon. maréchaussée- f2 per maand zal worden gekweten voor officieren en onderofficieren en marechaussees, die een bruikbaar rijwiel bezitten en zich verbinden, dit in 's rijks dienst te gebruiken. Voortaan zal uit sluitend door zulke toelagen het gebruik van het rijwiel bij de maréchaussée be vorderd worden en geen rijwielen ten behoeve der maréchaussée meer worden aangeschaft. Voor den bouw van een kazerne voor dit wapen te 's Hertogenbosch blijft een eerste termijn behouden. Officieren traktementen. Tegen 1911 zullen de officieren-trak tementen worden,herzien. Nederlanders te Rome Onze Romeinsche corresp. schrijft Vrijdagavond is in de vergadering van aandeelhouders der »Societa Anglo-ro- mana« tot algemeen directeur benoemd onze landgenoot de heer Marcel De Jongh, uit Rotterdam, die te Delft het ingeniers-diploma behaalde en sinds ver leden jaar als onder-directeur aan ge noemde maatschappij werd verbonden Deze heeft in exploitatie de verlichting der gansche stad Rome, zoowel met gas als met electricitelt. De hoogst eervolle benoeming van den heer De Jongh op zulk een gewichtigen post bewijst wederom, hoezeer de Ne derlandsche ingenieurs in het buitenland gezocht zijn. Tijd. Waalwijk 15 Dcc. 1909. Denoemlic. Bij Kon- Besl. van 13 dezer is, met ingang van 1 Februari opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Tilburg, jhr. mr. E J. J M. .Verheijen. Vakseheel In de loop der vergadering der Tweede Kamer van gisteren is besloten heden (Woensdagavond) met de begrooting van Binnenlandsche zaken te beginnen, waaronder ook voorkomt het voorstel van stichting eener rijksvakschool voor 't leerlooiers en schoenmakers bedrijf. Nog deze week dus kunnen we de voor unze industriën en onze gemeente zoo belangrijke beslissing tegemoet zien. Landbouwtentoonstelling Gisterenavond ten 9 uur had in de achterzaal van het hotel Verwlel de in stallatie plaats der heeren die door de vereeniging «Waalwijks Belang» op ver zoek der 14e afd. «Langstraat» der Noordbr- Mij van Landbouw, waren aan gezocht te willen optreden als leden van het comité voor eenc landbouwtentoon stelling, in het a.s. jaar alhier te orga- niseeren. Depresident van W. B., de heer J Hou ben, heette de heeren welkom en stelde er prijs op te verklaren dat hij met groote ingenomenheid en verwachting dit coqjité begroette, omdat hij zeker was dat een dergelijk comité, met steun van allen die 't wel meenen met dezen grooten factor van volkswelvaart, den landbouw, iets goeds tot stand zou brengen, dat zou strekken tot nut van Waalwijk, de Lang straat, de provincie en den landbouw in 't algemeen. De heer Ph. Timmermans dankte voor de Weerdesteijn zal worden ge- de welwillende woorden. Eveneens uiting gevende aan zijn gevoelen, dat hier iets flinks en degelijks moet worden tot stand gebracht, bekeek hij van ver schillende zijden deze voorname aangele genheid, waaromtrent eene breedvoerige discussie ontstond. De slotsom was dat algemeen besloten werd zich als comité te constitueeren om in 1910 te Waalwijk eene landbouw-tentoonstelling te organi- seeren, zoo belangrijk, zoo grootsch, zoo leerrijk mogelijk, Waalwijk, de Lang straat de provincie Noordbrabant waar dig en daartoe alle krachten aan te wenden. Het comité werd saamgesteld met gelijktijdige verdeeling der functies als volgt Phillip Timmmermans, President. H. G. van Everdingen, Vice-president. Jan Tielen. Ie Secretaris. Ant. van Liempt, 2e Secretaris. Bern. Tiramermans-Verschure Penningmeester. Charles Hoffmans Jan- van Schijndel Petrus van Schijndel Eduard van Tilburg Leden. H. van Tussenbroek Cor. Witlox G- Zuurhout Het comité zal spoedig vergaderen tot het samenstellen van een commissie van advies uit landbouw-specialiteiten en een eere comité, terwijl't uitnoodigen tot het houden van congressen enz. in die dagen, tijdig zal geschieden. Wij spreken de hoop en 't vertrouwen uit dat dit comité, met steun van allen, die 't wel meenen met den vooruitgang van plaats, streek, van den landbouw, veeteelt enz., er in slagen zal iets goeds eu belangrijks tot stand te brengen, te meer daar in de Langstraat sedert 1891 geene flinke, uitgebreide landbouwten toonstelling werd gehouden. Waalw(]ksche Harmonie. Maandagavond ten 9 uur had eene algemeene vergadering der Waalwijksche Harmonie plaats, waarop het bestuur aan de orde had gesteld de ontbinding der vereeniging. De president het voor stel van 't Bestuur toelichtende, wees op het zeer slecht of bijna niet bijwonen der repetities, waardoor de harmonie sterk achter- inplaats van vooruit ging; de blijkbaar geringe ambitie der leden, den weinigen steun die de vereeniging ondervond een en ander had het bestuur er toe geleid dit voorstel in te dienen. Na eenige discussie werd dit voorstel tot onbinding, dat Va van de aanwezige stemmen moet1 behalen in omvraag ge bracht en verworpen met 12 tegen 11 stemmen zoodat besloten werd de ver eeniging te doen voortbestaan. Het bestuur zich niet meer verantwoord achtende, nam daarop collectief ontslag. Waalwijk Vooruit*. Zondag j.l. had op het terrein van genoemde ver. de aangekondigde wed strijd plaats tusschen W. V. I. B. V. C. I Een talrijk publiek was opgekomen, om getuige te zijn van den voor W V- zoo gewichtigen strijd. En laten we er direct bijvoegen, dat dezen van hun wan deling naar het terrein geen spijt gehad hebben, want de match werd van begin tot eind vol animo en vuur gespeeld. De uitslag bracht een gelijk spel 11, alhoewel W. V. verdiend had te winnen Na de rust vooral trad W. V. krachtig op en werd onophoudelijk het Bossche doel belegerd, doch hier stonden tien wltbroeken, om de goal te verdedigen, wat hun, bijgestaan door Fortuna met succes gelukte. Door dit gelijke spel, is W. V. I het kampioenschap bijna zeker verloren en is het nu zaak, in de komende wedstrij den alle zeilen bij te zetten, om toch ten minste no. 2 te worden. En dan komen nog de wedstrijden voor het zilveren Kruis l Dus W. Vers. al is voor het le elftal het kampioenschap verkeken, toch moed gehouden en ge tracht andere eeretitels en eereteekens machtig te worden Het 2e elftal van W. V. staat er betrekkelijk heel wat beter voor dan het le. Door Zondag in Vucht met 3 3 gelijk te spelen, hebben zij getoond hun plaats in het ranglijsje waardig te zijn Wanneer de volgende wedstrijden met hetzelfde vuur en energie gespeeld worden, gelooven we vast dit seizoen toch één kampioenschap in Waalwijk te hebben. Het zij zoo 1 Oudste Inwoonster. Zaterdag 11. overleed alhier de oudste inwoonster onzer gemeente, mej. Alde- gonda van Hilst, weduwe van wijlen den heer P. van Es, in den ouderdom van 91 jaren. Diefstal. Terecht schreven we in een vorig nummer dat tegenwoordig nog al aardig gestolen wordt, nu weer vernamen we een paar brutale staaltjes. Zaterdagavond werden uit den wagen van den bakker Th. S. een paar mikken en krentemikken gestolen, toen hij zich even had verwijderd. Gisterenavond werden uit den wagen van zekeren v. D. te Drunen, die bij de Goudmijn stond, terwijl de man even een ham afgaf, gestolen 6 pond boter en de noodige varkensribbetjes en worst. Lezing. Maandag 20 December zal de heer H. E. Huizenga, Rijkslandbouwleeraar te heide en de Papensteeg over den dijk geheel Breda, eene lezing houden in de zaal ondergeloopen. De verbinding met Giers- van den heer L. F. van Dongen te bergen is geheel verbroken, Capelle (Nieuwevaart) over het onder- Met de muur en gewelfschildering in werp Graslandbemesting en Veefokkerij; de R. C. Kerk is een begin gemaakt. Men daartoe uitgenoodigd door de 14 afd. hoopt baar binnen een jaar gereed te hebben Langstraat der Noordbr. Mij. van Land- en liefst zoo mogelijk op den dag dat onzen bouw. Aanvang 6 uur precies. ZeerEerw. Heer Deken het 25 jarig Priester- Carnaval. [feest zal herderken. In een Maandagavond gehouden, druk bezochte vergadering van de leden der Oeteldonksche Club te 's-Hertogenbosch is besloten tot het houden van een luisterijken optocht bij het aanstaande Carnaval, in hoofdzaak een huldebetoon brengende aan prios Amadero, llicosti, di C^rnavalo, Heer en Meester van Oe- teldonk en deszelfs Watervrije Moerassen en Zandwoestijnen, bij gelegenheid zijner tienjarige regeering. DRUNEN. Maandag had in de ruime 7-a3l der Meisjescongregatie, de prijsuiidee'.ing plaats aan de kinderen der R. K. Bijzonde re school. Door de goede en onvermoeide zorgen der Eerw. Zusters was deze dag ge maakt tot een ware feestdag. De kinderen in hunne Zondagsche pakjes, waren reeds vroegtijdig present, en wachtten met van hoop stralende gezichtjes bet oogenblik af waarop zij zouden opgeroepen worden, om uit de handen van den Hoog Eerw. Heer Deken de belooning te ontvangen, die zij door ijver en goed gedrag hadden verdiend. Voor velen bestond die in een meer of minder loffelijk getuigschrift, maar voor anderen in pakjes kleeren die bij de kinde reu, en zeker niet minder bij hunne goede ouders, zeer welkom waren. Het was dan ook een overheerlijk gezicht wat hier door de edelmoedigheid der weldoeners en vooral door de greuzelooze liefde en opoffering der goede Zusters was tot stand gebracht. Niet minder dan 476 degelijke, nette en sierlijke gemaakte kleedingslukken werden aan 89 verschillende kinderen naar behoeften, maar vooral naar verdiensten uitgedeeld. In het bizonder dient hierop gewezen, omdat niet zelden de lastertongen van som mige minder welopgevoede en zeker minder godsdienstige moeders, hunne inderdaad niet veel belovende kindereu trachten te ver- schoonen, door aan allen die het hooren willen te verkonden, dat hunne brave dochtertjes zijn erongelijkt en achtergesteld, EevenaU andere jt.ren waren tal van weldoeners en genoodigden aanwezig, om door hunne tegenwoordigheid blijk te geven vsn belangstelling. De Eerw. Zusters hadden dan ook voor voldoende afwisseling gezorgd, om het den bezoekers(s'pre) zoo aangenaam mogelijk te maken. Verschillende schoone en geestige zangstukken werden verdienstelijk ten gehoore gebrachtkomische voordrachten en scènes onberispelijk uitgevoerd. Gymnas tische oefeningen, die van degelijk en be~ kwanm onderricht getuigden, dwongen ieders bewondering en goedkeuring af. Doch het glanspunt van het feest was de opvoering van het drama; 9I)e Kruisdood der II. JuliaOnverbeterlijk was de uit voering, keurig en rijk de tooneel-decorade prachtig, boeiend en treffend het geheel. Doch vooral het tabbleau vivant, was eenig schoon rn buitengewoon goed geslaagd. Bij dit alles nog gevoegd de medewerking der gunstig bekeude Harmonie der Jonge- lingeu-Congregatie, en men kan zich voor stellen dat allen ten zeerste voldaan huis waarts keerden. Gaarne sluiten wij ons aan bij de woorden door den Hoog Eerw. Heer Deken uitge sproken woorden van innigen dank aan de edelmoedige weldoeners die door hunne milde offers de eerste oorzaak zijn van dit schoone kinderfeest. Maar vooral ook onzen besten dank aan de Eerw. Zusters, wier on vermoeiden ijver en opofferingen zooveel schoons en nuttigs weet tot 6tand te brengen tot tiidelijk, maar vooral tot geestelijk welzijn van Drunens jeugd. Mochten alle weldenkende ingezetenen van Drunen blijven voortgaan, om door hunne mide bijdragen de Eerw. Zusters behulpzaam te zijn bij dit verdienstelijk en Gode wel gevallig werk Moge het aantal weldoeners nog meer toe nemen, hunne offers verme nigvuldigen, opdat in de toekomst in menige behoefte voorzien, armoede en ellende ge lenigd, vele noodlijdende, arme éii minder- gegoede kinderen verblijd en tal van brave ouders getroost en geholpen kunnen worden. Voor eenige dagen trof de wed. van Broekhoven het ongeluk haar best werkpaard te zien doodvallen. Ongelukkig was 't niet verzekerd. Jammer dat er hier nog menschen gevonden worden die bang zijn een paar gulden voor assurantie uit te geven. Hoeveel verzekeringsjaren zouden niet opwegen tegen de schade die men beloopt door het verlies van een niet verzekerde stuk vee. Door de was van het water is de VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente Vlijmen op Vrijdag, den 17 Dec. 1909, des namiddags te 5 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van R. vau Helvoirt c. s. tot het geven van onderwijs in de nuttige hand werken aan de openbare school met voorstel van B. e» W. 3. Verzoek van M. de Vaan Wz. om eervol ontslag als Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. 4. Wijziging verordening tot verdeeling der werkzaamheden tusschen de Ambtenaren van den burgerlijken stand. 5. Benoeming van een 3en Ambtenaar van den Burgerlijken stand. 6. Verkiezing van een lid van het bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke aftre ding van II. Mommersteeg Cz. 7. Verkiezing van 3 leden van schaar- commissie; ééu wegens benoeming van M. H, Boom tot Wethouder en twee wegeDS peri odieke aftreding van H. Mommersteeg en A. de Vaan. 8. Benoeming een armenarts wegens pe riodieke aftreding van H. W. F. Weijers. Zaterdagmorgen werd in eene sloot iti deze gemeente een inwoner C. E. verdronkeu gevonden. Men vermoedt, dat bij Vrijdag avond op weg naar zijne woning in de sloot is geraakt, althans sedert het begin van dieD avond is hij niet meer gezien. Vermoedelijk is drankmisbruik weer niet vreemd aan dit ongeval, dat te pijnlijker treft nu de vrouw zwaar ziek te bed ligt. Met het oug op hel a.s. Kerstfeest hebben de leden van ons zangkoor een paar liederen in studie genomen, welke op dien hoogen feestdag in de kerk zullen worden gezongen tot verhooging der plechtigheid. Ook de jeugdige zangers zijn onder leiding van den Eerw. Enter Vitus voor dit doel reeds aan het leere i, zoodat we mogen ver wachten, dat dit jaar het Kerstfeest met meer dan gewonen luister in onze parochie zal gevierd worden. Zaterdagavond waren de leden van Peperetti en Co. die bij de uitvoering van 21 November hunne medewerking verleend hadden, door Buiten Verwachting* opeen heerlijk glaasje bier genoodigd. 't Ging er gezellig toe, iet» wat bij een rederijkersclub haast, van zelf spreekt. Reeds zijn op dezen avond plannen voor een volgende uitvoering besproken, welke plannen evenwel in eene volgende bijeenkomst definitief zullen worden vastgesteld. RAAMSDONK(Dorp). Verleden Ziterdag werd alhier opgericht eene onderlinge paar- denrerzekering 17 leden met 54 paarden traden als lid toe. Tot bestuursleden werden gekozen J. C. Schoenmakers, voorzitter. D. Konings Azn. secretaris. A. de Bont Azn. A. C. Timmermans. Nic. v. Dongen Thzu. D. Lankhuizen Szn. Tot genoegen der parochianen kunnen wij mededeelen, dat de ZeerEerw. Heer Pastoor Freocken deze week hersteld in zijne Parochie hoopt weder te keeren. GEERTRUIDENBERG. Zoo wij ver nemen zijn alhier naar aanleiding van weder- zijdsche verwijtingen aangaande moord en brand, in hechtenis genomen zekere S. en S. WIJK. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openb. school alhier is benoemd de heer J. W. Oiitier te Oode- Tonge. NIEUWKÜIK. Verleden Woensdag, feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria werd in onze parochie op de meest plechtige wijze het tridium gesloten dat gegeven werd door een tweetal Eerw. Paters Dominicanen en beoogde de oprichting in onze parochie van het Broederschap van den H. Rozenkrans. Eo dat deze dagen van heilige oefeniug hebben vrucht gedrsgen bewijst wel het overgroote aantal leden dat zich in de orde van den H. Rozenkrans deed inschrijren. De plechtige opdracht geschiedde in een feestlof, en zij was een waardig einde voor het geen de Eerwaarde Paters hier hebben verricht. schatters. Echo van Zuilen. J-' j. - u

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5