Tweede Blad. Je, Gemengd Nieuws, BINNENLAND. Ingezonden stukken. Sport. iherp issen CRITIES. R. K. Centrale Leenbiblloiheek. De Vereeniging tGeloof en Weten- chap'te Amsterdam, welke ia Novem- jer 1907 het werk begon der R. K. Keurboekerijwelke een R. K. Centrale _eenbibliotheek voor geheel Nederland >eoogd te zijn, heeft wel succes in haar del pogen. Zeker heeft dit jaar de opene instem ming en toejuiching van het Doorluchtig Episcopaat met het streven dezer R K Centrale Leenbibliotheek, veel toege- bracht tot het bovenbedoeld succes. Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, ontving de Vereeniging van Mgr. H. v. d. Wetering in naam van Neerlands Episcopaat een schrijven van hulde en dank aan de Vereeniging »om de ver spreiding der goede lectuur door geheel Nederland Het werk is geslaagd, neemt iederen dag in kracht toe. Deze >R. K- Cen trale" telt nu reeds ongeveer 1200 leden, in een paar jaar. Ziehier de Statistiek van uitgeleende boeken 1905 850 1906 4650 1907 9750 190815140 1909: 23108 Een reusachtige aanwas toch 1 In vijf jaar van 850 tot 23.000. De Heeren- Bibliotheek leende in 1909 uit 13,031, de Dames-Bibliotheek 10,371 boeken. Vooral de drie laatste maanden van 1909 nam met het aantal leden, het aantal Drankwet. uitgeleende boeken enorm toe, (1908 laatste 3 maanden 5007 1909 8783 boeken uitgeleend). Deze cijfers toonen wel, dat de Katho lieken van geheel Nederland nog hechten aan het beginsel eener R. K. Bibliotheek, waarvan de inhoud hun den gewenschten waarborg voor geloof en zeden biedt. Stellig voorziet de Vereeniging «Geloof en Wetenschap" met haar R. K. Keur boekerij in eene werkelijke behoefte voor meer ontwikkelde Dames en Heeren door geheel Nederland 1 -- Nooit immers zul len R. Katholieken volgens hun begin selen zich kunnen vinden in neutrale (sic 1-1) organisaties als Vereeniging van openbare leeszalen'', »Nut van het Alge meen' en dergelijke. Dat zijn niet de lichamen, waaraan ooit een verstandig Katholiek die hecht aan zijn beginselen, zich voor zijn lectuur onderwerpen zal Des te meer, daar van die zijde zoo hard wordt gewerkt, waardeeren wij het krach tig pogen de R. K. Keurboekerij, Heeren gracht 4.15, Amsterdam en wensc'nen haar een steeds toenemend succesl Alle meer ontwikkelde R. K Dames en Heeren mogen zich «aansluiten bij deze R K. Centrale er» niet bij de z.g- «Openbare l)at is onze innige wensch. Een kath. Colportuge-roman Naar wij vernemen, heelt de bekende kath. schrijver Jan v d. Horst een groo- ten, spannenden volksroman voltooid, die bij Aug. Pellemans te Helmond zal worden uitgegeven. Het werk zal ver schijnen in 50 wekelijksche afleveringen van 3 cent, onder den titelGouddorst en Misdaad, of Margoli de Rooverhoofd- man. Elke afl. zal 16 blz. bevatten en voorzien zijn van een omslag met vele kleine verhaaltjes en anecdoten. Binnen enkele dagen verschijnt de eerste afl., die in een oplaag van 100,000 ex, gratis over het geheele land verspreid zal worden. Alle agenten ontvangen behalve een korting van één cent voor elk verkocht ex. bovendien een gratis abonnement op het geheele werk. Ook wordt een gratis abonn beschikbaar ge steld voor al wie den Uitgever een bruikbaren agent bezorgen. Lezers van onze ECHO, maakt er nog heden gebruik van anders is een ander u voor Daar dc uitgave terecht door de R. Kath- Geestelijkheid en door de plaatse lijke comités der Kath. Sociale Actie wordt aanbevolen en gesteund, zal de onderneming stellig met schitterend succes bekroond worden, te meer wijl de wekelijksche afleveringen van slechts DRIE cent huis aan huis verkoopbaar zullen zijn Vele agenten hebben zich reeds aangemeld, zoodat de Uitgever eertdaags met de wekelijksche verzen dingen zal kunnen beginnen, Wie flinke bijverdienste zoeken, moeten zich zoo spoedig mogelijk per briefkaart aan den Uitgever te Helmond als agent opgeven Tot dusver werd aan art- 67 der Drank wet een zoodanige uitleg gegeven, dat de voor stationswachtkamers geldende vergunningen voor den verkoop van sterke'n drank met 1 Mei zouden komen te vervallen en mitsdien niet voor ver plaatsing in aanmerking komen- Thans echter heeft de minister van binnenlandsche zaken aan den inspecteur van de Drankwet in de 3de inspectie te kennen gegeven, dat, indien de bedoelde vergunningen tijdig worden overgeschre ven, aan de bedoeling van art. 67 der wet is voldaan Die overschrijving behoeft niet onmogelijk geacht te worden, omdat het artikel ook aldus gelezen kan worden, dat de bedoelde vergunningen vervallen, indien zij met 1 Mei nog gelden voor de wachtkamers. Brusselsche tentoonstelling. De officieele opening der tentoonstel ling zal plaats hebben op Zaterdag 23 April. Het uitvoerend comité heeft aan den minister van Nijverheid de machti- gjng gevraagd, om alle werklieden den Zondag te laten arbeiden, opdat alles tegen genoemden datum in orde zal kunnen zijn. President K. K. Kamcrelub. In welingelichte kringen houdt men het voor waarschijnlijk, dat tot voorzitter der R. K. Kamerclub mgr. dr. Nolens zal worder, gekozen. Wie betaalt die 25 000 Indertijd werd door den gemeenteraad van Breda besloten tot aankoop van de Baronielaan, van een particuliere bouw grondmaatschappij. Gedeput. Staten hebben dit besluit goedgekeurd, doch de kroon heeft het vernietigd. Tusschen de goedkeuring van Gcdep. Staten en de vernietiging door de Kroon heeft Breda echter de Baronielaan ge kocht en betaald, ofschoon, naar uit de Kamerdebatten is gebleken, door het De partement van Binnenl. Zaken aan Breda een waarschuwing was toegezonden De vraag was nu of Gedeput. Staten de rekening van Breda, inhoudende de f25.000 voor den aankoop der Baronie laan, zouden goedkeuren- Sommigen meenden, dat Ged Staten de goedkeuring niet'mochten onthouden aan de uitvoering van een door henzelf goedgekeurd raadsbesluit; anderen waren van oordeel, dat Ged. Staten hun goed keuring van het Bredasche raadsbesluit vernietigd moesten achten door het Koniokl. Besluit, dat den aankoop der Baronielaan had veroordeeld en dat goed keuring der Bredasche rekening beteeke- nen zou verzet tegen het Koninklijk ge zag, zooals dat gesproken had in het be kende Koninkl. Besluit. De beslissing van Gedeput. Staten, uit gesteld tot den laatsten dag des jaars, werd in Breda met spanning tegemoet gezien. Eindelijk is zij gevallen de reke ning van Breda is niet goedgekeurd en de f 25 000, uit de kas van Breda ge nomen ter voldoening van de koopsom, zal daarin weer moeten teruggestord worden. Op dit oogenblik valt niet met zeker heid te zeggen, welke gevolgen de be slissing van Ged. Staten hebben zal. Pasehen. Valt dit jaar op Maart, wat zeer vroeg is. Maar in 1903 valt dit feest nog vroeger, nl. op 23 Maart, den vroegslen datum, waarop het kan vallen. Degenen, die over drie jaar Paschen beleven, zullen dit feest nimmer zoo vroeg meer zien aanbreken. Want slechts om de twee eeuwen kan dit voorkomen. V- j (Buiten verantwoordelijkheid der Reductie. Naar aanleiding der slotalinea van een ingezonden stukje over critiek uit Drunen ben ik als inzender van het bewust bericht gedwongen hierop eenige regelen tot staving mijner beweringen te geven. Ik zal zooveel mogelijk het ingezonden stuk volgen. Ik meen volstrekt geen Zondag ge noemd te hebben dat er vier bestedelin gen gekomen waren, is dit wel het geval dan is mijne bedoeling geweest in de loop van een paar weken en kan ik dan hierbij voegen dat ik van wel ingelichte zijde gehoord heb dat er niet vier doch zes geplaatst zijn. Het komt mij niet gewenscht voor de namen der pleeg ouders te noemen. Het schijnt dat B. zeer verkeerd is ingelicht. Dat er reeds tachtig in de gemeente aanwezig zijn, daarvan kunt u zich natuurlijk overtuigen 1 daar waar ze worden ingeschreven. Wat het correspondentschap en agent schap aangaat hierover kan ik mede- deelen dat ze dit gemeen hebben dat ze beiden provisie genieten. Of de door u bedoelde correspondent provisie geniet weet ik niet, maar of het altijd geheel belangeloos geschiedt, hierover wil ik u mededeelen dat mij bekend is dat zoo'n correspondent bij aanvraag zaken bedang die indirect in 't geheel niet belangeloos waren. Geachte heer B. u schijnt het doel van het katholiek belang al zeer slecht te begrijpen of ik moet veronderstellen dat u niet weet waar de meeste beste delingen vandaan komen. Meent u de Drunenaren wijs te maken dat ze allen ouderloos zijn. Meent u dat zulke kin deren die tot hun soms zes, zeven of meer jaren lief en leed met hunne ouders gedeeld hebben, zoo echt katholiek zijn opgevoed. Ook u weet zelf toch wel dat het gebeurt dat de kinderen zelf niet weten of ze katholiek of anders- gezind zijn, wanneer ze aan de vereeni- gingen moeten worden overgegeven. Meent u dat die stadsche kinderen welke hier of daar uit eca achterbuurt komen op zedelijk gebied altijd veel goeds kunnen vertellen. Is het u niet bekend dat vroeger Deken Rijkevorsel z.g. al zijn invloed gebruikte om zulke kinderen uit Drunen te weren. Was net in dien tijd geen schande zulk een kind op te voeden. Ja werden ze toen zelfs niet van de bijzondere school geweerd. Waarde heer B. is het u ernst om in het openbaar feiten aan te halen over zedeloosheid en dergelijke en meent u waarlijk dat. ik dit niet kao, dan moetik bekennen dat u slecht ja zeer slecht in Drunen bekend zijt. De wet van 1907 juichte ik evenzeer toe als u, maar moet daarom eene der katholiekste gemeenten als Drunen een plaats worden waai men zich bijna uit sluitend bezig gaat houden met het opvoeden dier kinderen- Zou het niet beter zijn te trachten door het geheele land slechts een of twee op elke duizend zielen te plaatsen- Het ligt voorzeker niet aan de kinderen dat de gemeente geen f 50. kan afstaan maar wel aan den correspondent, als die de laatste zes kinderen had weg gelaten dan zou de subsidie reeds verleend zijn. Wat u beweert dat de weeskinderen mper ontwikkeld zijn pleit, weer niet voor uw katholiek gevoel. Vraag het maar eens aan de pleegouders- Hoe vaak hoort men niet dat kinderen van 6, 7 en meer jaren nog geen onze vader of weesgegroet kunnen bidden, dat zij op school een of meer klassen lager zitten dan kinderen van dien leeftijd uit de gemeente. De onderwijzers zelf ver klaren dat men onder de weeskinderen de grootste deugnieten vindt, u hebt dus wel een verkeerde opvatting van ontwikkeling. Dat er hier of daar wel eens een brave Hendrik onder loopt, dat is natuurlijk, want er is geen regel zonder uitzondering. Doch het bleek menigmaal dat zoo'n brave Hendrik op lateren leeftijd, doch nog niet de rechte Joseph was. Zoo de ouden zingen piepen de jongen. Afin ik hoop geachte heer B. dat u nu inziet dat u verkeerd zijt ingelicht en dat het volstrekt mijn doel niet was sarcastisch of ironisch te zijn. Ik geloof bovendien uit het slot op te maken dat ge u in den inzender van het bericht vergist hebt. Mocht hier en daar wat aan taal of stijl ontbreken dan houd ik mij ten zeerste voor de noodige opmerkingen aanbevolen. Een mensch is nooit te oud om te leeren. U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. M D Daze verwachting heeft zich ook bewaardheid daar de Bosschenaren m?t veel moüte en eerst na de rust de eenigste goal behaalden, welke hen de overwinning bezorgde. Om circa half drie treden beide elftallen in het veld. «Wilhelraina II" versterkt met 2 late elftal spelers, n.l. den populaire centrehalf W. Bakker en de Oostolijkelftalspsler Reus v. d Meerendonk, de laatste tnr.guurde thans als achterspeler. «Waalwijk Vooruit" met 3 invallers voor H. Verschuren, J. Nieuwen hu ij zen en H. v. Delft. Eerstgono.jmde, welke zich in den wedstrijd vau het Braubantech— tegen het Geldersch elftal als een eminent speler deed kennen, en in korten tijd (naar ik vernam in tien minuten) 3 goals voor het Brabantsche elftal maakte, zou zeker in dezen wedstrijd een of meer goals voor z\jne rekening genomen hebben. Direct na aftrup gaan de Bossche voorwaarts mooi combineerend op het W. V. doel af. Waalwijks verdediging is echter op haar plaats en zend het leder naar haar voorhoede. Dit ötal neemt de bal vliegensvlug naar voren, passeert de middenlinie, overrompelt de achterhoede en plaatst de bal keurig in het dool, wel vangt de keeper den bal op. doch over do doellijn. De scheidsrechter die gedurende geheel den wedstrijd voor geen enkele over treding van welke partij ook van de fluit ge brnik maakte, kende hiervo .r zeer ten ourechte geen doelpunt toe, hoewel het meereudeel der toeschouwers overtuigd was datdit 'n verdiende goal was. Alsdan volgt een geraimon tijd van even sterk zijn, nu eens gaat het Bossche quintet op het vijandelijke doel af, dan weder zien wij Waalwijk vlug combiueereud het Bossc 9 heil'gaom bestoken. Boide elftallen zwoegen om het leidende punt, echter zonder succes, telkens weet do rchterlioede van beide vereenigingen, bij Waalwijk vooral de keeper hst gevaar te bezweren, zoodat de rust met 0—0 intreedt. Waalwijk vertoont na de rust wederom tliuk vlug spel, doch telkens wordt alken aanval door de Bossche verdediging gekeerd, eveneens gaat hat de Wilhelmma-voorhoede aan de anderen kant. Het grootste gedeelte van de kamp wordt nu op net midden van het veld gestreden. Wel is nWilhelmina" in haar doorbraken ietB gevaarlijker,'doordat zij voor doel meer doortasteud ziju, doch door slecht schieten kunnen zii geen verandering brengen en blijft de score nog blanco Eindelijk velukt het do Bossche voorhoede, krachtig gesteund door hun onvermoeiden centrehalf, zich door W. V.'s verdediging heon te werken od hieruit da eenige eu overwinnende goal te maken. Waalwijk laut zich hierdoor niet ontmoedigen, elkeen spant zich 10 om gelijk te maken. De centrehalf van W. V die gedurenden geheel den wedstrijd prachtig spel te zien guf, toonde zich nu van zijn beste zijde. Overal waar gevaar dreigt is bij en weet de tegenpartij het leder te ontfutselen, en de hal, zoo nood tg enkele Wilhelminaspelers passeerend, bij zijn voorhoede te plaatsen. Als do Waal wij kscho voorwaarts in doze periode een tro^d schutter in de gelederen had' g.'had, en de linksbinnen niet ti lkens dezelfde fout maakte door den bal recht vooruit te trappen in plaats van te centeren, dan had zeker du de gelijkmaker gekomen. Alzoo komt hierin geen verandering meer en breekt het einde aau met een geflrtteerde overwinning vrn 1—0 vuor Wilttclmina Een gelijkspel had de verhouding beter weergegeven. De spelers van beide elftallen allen goed Bij »W. V blonken voornamelijk de coutre. half en keeper uit. Miju speciale hulde aan het geheel W. V. elftal voor zijn krachtig eu flink spel tegen een versterkte 2de klasser. Uit het spel hetwelk W. V. gisteren, al hoewel onvolledig, vertoonde, meen ik wel te knuneu voorspellen, zij bij eventueele promotie in de 2de klas Nederlandschen bond ömi goed figuur zou maken. N. N. Het programma voor a.s Zoudag luidt: Westelijke lo Klasse. Den Haag Quick - Hercules. Leiden Ajax- HBS Haarlem Haarlem Velocitas. Rotterdam Sparta—H. F. C, Dordrecht: D. F. C.~H. V. V. Westelijke 2e Klasse. Amsterdam: Ajax—Concordia Volharding- Victoria. Rotterdam D. V. S-A. F. C; Achilles V. O C. V. C II—Haarlem I Den Haag: HBS II-Ajax II. Haarlem: E D. 0.V. U- C-H F- C. II Sparta II, Utrecht;: KampoDg—A F. en H- C-Her cules II- Quick II. Alkmaar: Alcmaria Vitrix—U- V. V. Bussem Allen Weerbaar—V. V. A. Westelijke 3e Klasse. Rotterdam: Xerxes-V. F. C.; Neptuuus— UnitasV. O. C- III-D. V. S. II Leiden: Sportman - S. V. V. Schiedam Hermes —U. S C Weesp: Rapiditas—Z V. V. Delft: Concordia II—Achilles II. Den Haag: D V. V. 11-Sparta III. Oostelijke le Klasse Waeenirgeu G. V C itesse. Breda 't Zesde Wilbelmina. Enschedé P- W.U D. B. V. C. geen competitie. Luchtvaart. Voetbal. 's BOSCH, 7 Januari '10. Gisteren had alhier op het keurig ingerichte, z^er groote en in zeer besten staat verkeerend Wilhelm-naveld, de aangekondigde voetbal wedstrijd plaats tusscben «Waalwijk Vooruit 1" uit Waalwijk, en «Wilbelmina II" uit 'sBosch. De Bossche dagbladen voorspelden een spannenden strijd, omrede uit meerdere ont moetingen van beide teams reeds gebleken waB, beide elftallen in kracht tegen elkaar opwogen. Katcben Paulus, die te Schevouingen meer. malen met den vrijen ballon opgestegen is, heeft een Blériottoestel gekocht eu zal binnen kort op het vliegveld vau Blériot haar eerste proeven aanvangeD. f20.000 Aan edelgesteenten gestolen Omtrent de aanhouding te Amsterdam van den Dultscher, die zich Robert Stei- ner noemt en in wiens bezit een groot aantal kostbaarheden gevonden werd, kan het Hbl nader het volgende mede deelen Het wekt den indruk dat het bij »Stei- r.er« gevondene afkomstig is uit het ju weelenkistje van een aanzienlijke dame het visitekaartje dat «Steiner* in zijn bezit had,.zou hierop wijzen en in't vermoeden wordt men versterkt door de omstandigheid, dat de voorwerpen blijk baar niet nieuw zijn, wat tegen de ver onderstelling van een diefstal uit een magazijn pleit. Onder de kostbaarheden tot een to tale waarde van naar schatting f 12,000, bevindt zich o.a een gouden dameshor loge, aan de achterzijde geheel met dia manten bezet en versierd met een cirkel van robijnen, een broche in den vorm yan een vlinder, eveneens als bezaaid met diamanten, een halssnoer van parels enz. Het staat vrijwel vast, dat de kost baarheden ontstolen zijn aan de prinses Lyne, een dame van Belgischen adel. Aan het hoofdbuieau van politie is nl. bericht ontvangen van de Brusselschc justitie, dat ten nadeele van de prinses diefstal is gepleegd. Het is de politie reeds gelukt zegt het N v. d D. de indentiteit van den aangehouden Duitscher vast te stellen. De man heet Richard Schaffer en was laatstelijk huisbediende te Brussel, waar hij ten nadeele van zijn heer de kost baarheden, welke in zijn bezit zijn ge vonden, heeft gestolen. Vermoedelijk is die heer een der leden van het Bel gische vorstelijke geslacht De Ligne. Het totale bedrag van het gestolene vertegenwoordigt een waarde van f20.000. De Belgische justitie heeft te Es- schen aan de marechaussee uit Roozen- daal uitgeleverd de Gebrs. M., beklaagd van een poging tot doodslag op de Heerlesche heide en van verschillende inbraken met geweldpleging. Zwaar ge boeid werden zij naar Breda gebracht De firma Thompson Co. te As sen, exportslachters, leverden in 1909 niet minder dan 58.338 varkens af naar Engeland. Moordaanslag. In den nacht van Dins dag op Woensdag is de 23-jarige Bernard K., wonende Egelantiersgracht te Amster dam de dupe geworden van een laag- hartigen moordaanslag- De jonge man, bedieude in een slijterij, verliet dit caté omstreeks twaalf uur. Op straat zwervende schijnt hij toen twee voormalige vrienden, een porder en een loodgieter, ontmoet te hebben 'n Week of vier geleden had bij, waar schijnlijk onder den invloed van sterken drank, een nogal hoogloopenden twist met dit tweetal gehad en reeds toen dreigden ze «hem later wel te zullen vinden Of bij de nachtelijke ontmoeting de twist opnieuw werd aangewakkerd, of dat men terstond over de oude veete begon, is op het oogenblik nog niet duidelijk. Vast staat echter, dat K. in een donkeren gang werd gesleept waar men hem een diepe dolksteek in het linker schouderblad werd toegebracht. Tegen kwart over tweeën kwam de jongen thuis. Zijn hospita, de moeder zijner verloofde, merkte niets verdachts. K. begaf zich onmiddellijk naar zijn slaapvertrek en viel daar op de gonje- zakken, die hem tot legerstede dienen, neer. Een paar uur later werd de hospita wakker doordat haar commensaal op kermenden toon «moeder, moeder*, riep Ze bekommerde zich daar echter niet verder om, denkende dat hij gekweld werd door zijn gewone pijnen het gevolg der vallende ziekte waaraan hij leed. Tegen den morgen echter hoorde ze hem opnieuw kreunen Toen begaf ze zich naar zijn kamer en vond den jongen badend in zijn bloed. Ze waarschuwde de politie en om half zeven werd de commensaal per brancard van den genees kundigen dienst in bewusteloozen toe stand naar het Binnengasthuis vervoerd- De eigenaar der slijterij verklaarde niets bijzonders te hebben gemerkt. Vol komen normaal was hij Dinsdagavond vertrokken. In de buurt woont, staat B. K. als een oppassend jongmensch be kend. Zeeramp Uit Hoek-van-Holland Door de stoomreddingsboot zijn heden morgen benoorden den Waterweg gevon den de overblijfselen van den schokker

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5