Nummer 7. Zondag 23 Januari 1910. 33e Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. Systeem. Uitgever: Het duurder worden van het leder. FE UI LL HT O IS WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Voorzichtig met nieuwe meststoffen. I. welke m zal waar Echo van onen i en waar vam zoo in Lassslrialsrlr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. ?ran« o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven/ worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. In eer» Duitsch Handelsblad vonden we ïieromtrent de volgende mededeelingen De prijsverhoogingen van het leder is in den laatsten tijd vrij sterk toegenomen. Terwijl in de zomermaanden zich slechts geringe verhoogingen deden gelden en de betrokkenen zich behelpen konden met de oude voorraden, die zij zelf nog hadden of die de groothandel hun voor de oude lagere prijzen liet, is de ver- ïooging der prijzen in den laatsten tijd met sneller tempo gegam. De herfst verliep in de maanden September en October vrij stil en vervulde dus niet de verwachtingen der lederfabrikanten en handelaren in z'n tweede helft was echter de herfst nat en koud en konden dientengevolge dan ook de nadee- len van de le helft worden inge haald. Bij den aanvang van de hausse in het ledervak drukten nog wel enorme voorraden artikelen, die niet' van eerste kwaliteit waren, de markt, doch deze hebben intusschen afzet gevonden en daar tengevolge van de zoo sterk ge stegen prijzen der ruwe huiden de leder industrie grootendeels met halve kracht gewerkt heeft, is de aanvoer van leder artikelen lang niet zoo güoot als eerst, wat feitelijk in het voordeel is der prijs- verhooging. Het sterkst zijn de ledersoorten ge stegen, benoodigd voor de schoenindu strie. Het leer voor de zadelmakerijen heeft ook wel een prijs/erhooging te noteeren maar toch niet in die mate als de leersoorten voor de schoenmakerijen. Technische leersoorten als drijfriemen en dergelijke zijn ook in prijs gestegen. Het minst hebben van die hausse te lijden die bovenleersoorten welke nog volgens de oude methode worden vervaardigd De ingetreden prijsverhooging schijnt in elk geval nog niet haar hoogste punt bereikt te hebben. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JLwcVuttoiKv aait deu «K^iuvefijit.tCaiiD, 52.) Hij kan niet anders. Is bij voor of tegen ons Hii is voor alles wat rechtvaardig is. Wel meester Barnabas, riep de hertog uit, gij zijt een ware onverbasterde Norraau- diër gij zoudt u eerder laten verhangen, dan u te misspreken... Om het even Dat het I mijnen opvolger believe of niet, hij zal wel gedwongen zijn mij de plaats af te staan, welke hij onwettig iDgonomen heeft, want ik zal mijne rechten doen gelden. V De heer hertog heeft gelijk. En hem uit het kasteel doen ver huizen. Dat zal niet moeilijk wezen, hij heefter nooit gewoond. Waar woont hij dan Te Touqnes. Des te beter Ik zal hem aanstonds gaan verwittigen, dat ik hier ben. Zooals het u belieft, heer hertog. Maar, 't is waar... Wij mogen ons dus niet blootstellen om op ons eigen goed als in dringers ontvangen te wordon Wij moeten eerst onze identiteit doen vaststellen door den eenen of anderen magistraat... Er is hier zeker toch wel een baljuw De baljuw is reeds lang afgeschaft, monseigneur. 't Is juist, ik had het reeds vergeten... Maar dan is er hier toch een... wel, hoe heet dat nu ook weer Een meier. Ja. Welnu, geleid mij tot bij dien meier. De ledertabrikanten vragen voortdurend meer, de naar de hoofdmarkten gezonden voorraden zijn successievelijk steeds duurder dan de voorgaande zendingen en al moge de leerhandelaars of de con sument dan thans niet die hoogere prijzen willen betalen, toch is men het er in deze kringen in zooverre er over eens, dat men in dit jaar wel de hooge prijzen zal moeten betalen. De lederfabrikanten staan in deze zoo vast, dat zij elk goedkooper aanbod, hoe weinig dan ook in verschil, energiek afslaan, ja vaak eenvoudig geen offerten aanbieden op dergelijke aanvragen. In verband met deze hooge leerprijzen zoowel van boven- als onderleer, zijn ook de prijzen van het schoenwerk in de hoogte gegaan. Voor eenigen tijd namen een aantal schoenfabrikanten zich het plan voor, het schoenwerk nog meer in prijs te verhoogen, doch door de weinige deelneming aan deze actie bleef de uit voering van dit plan achterwege. De oorzaak van deze mislukte actie was ^vel, dat nog vele fabrikanten zoo rijk in hun goedkoop leer zaten, dat zij tegen den bestaanden prijs konden blijven leveren, ja, eenige grootfabrikanten hebben zelfs tot Februari en Maart contracten afge sloten voor den ouderen, goedkooperen prijs. Zoo dus het schoenwerk in den detail handel nog niet algemeen verhoogd is, is dit eendeels een gevolg hiervan dat de schoenfabrikanten nog niet de hoogere prijzen vragen, anderdeels, dat de thans nog in schoenwinkels aangeboden waren gekocht zijn in den goedkooperen tijd. Eer de volle druk zich in den schoen- handel zal laten gevoelen, zal nog wel eenige weken duren komen doet echter de prijsverhooging beslist. De prijsverhooging van het leder zal zich echter niet alleen bepalen bij den schoenhandelhare werking zal zich ten stade in alle lederbranches doen gevoelen, ja, heeft zich daar reeds kenbaar gemaakt. Zoo hebben de drijfriemfabrikanten hun fabrikaat reeds tweemaal verhoogd. En zoo zullen alle branche's waarin leder verwerkt wordt, hunne prijzen noleDs volens moeten verhoogen, zoodat de zadel- en wagemakerij, de automobiel- bouw, de meubelindustrie zoowelJ als de schoenfabrikatie van door deze alge- meene hausse getroffen worden. Gij suit mij tot getnige dienen. Monseigneur zal daarom niet heel verre moeten gaan. De meier... die ben ik Gij Ja, ik heb de eer nu de eerste magistruat ta zijn van de gemeente Touques, die het gehucht Montbazon onder haar gebied heeft. Drommels waarom hebt ge mij dat niet vroeger gezegd En half lachend ging hij voort Heer meier... gelief onze verklaringen te aanhooren door dewelke wij ons recht doen gelden op de eigendommen van Montbazon die ons onwettig door de Revolutie ontnomen werden... Wij rekenen op u om onze eischen aan den zoogezegden eigenaar bekend te maken... 't Is reeds gedano, Monseigneur, aut- woordde Barnabas heel droogjes. Weihoe, 't is gedaan Nu reeds Ja, Monseigneur... de huidige eigenaar van Montbazon staat voor u. De hertog sprong verwonderd op. De ei-ge-naar spelde hij heel bedrem meld. Die ben ik. Onmogelijk De verkoopakte is een duidelijk bewijs. De a&Dgename snakerij 1 hernam de hertog. Mij dunkt dat zoo er iemand van beiden op dit oogenblik gekscheert het voor zeker M. Barnabas is. Men verzekerde mij daareven dat het kasteel en de landen aan gekocht waren door zekeren heer Dslemar Desmare8, deed Blangy opmerken. Om het even gelijk gij wilt. En men heeft u de waarheid verteld, zei de postmeester... Ik ben Desmarcs... Dat is mijn familienaam... In den tijd noemde men mij altijd eenvoudig Barnabas en niemand kende mijn andereu naam... Maar, riep de hertog uit, terwijl bij rechtstond, dan ben ik uw ootmoedige dienaar, Mijnheer Barnabas Desmares En dat duurt zoo al meer dau een half uur dat gij mij om den tuin leidt.., MijD gewezen pachter die nu de eigenaar is van mijn kasteel. Voorwaar, dat is eene geestige avontuur 1... Wat denkt er u van, Blangy?.... Zonderlingen tijd dien wy beleven hé t Ons heugt de tijd nog, dat de landbou wers hun land bemestten met stalmest en niets dan stalmest, dat er van kunstmest geen sprake was. Toen is er een periode gekomen, dat ge geen dorp, geen gehucht kondt binnentreden, of de naam Peru-Guano viel u van alle zijden in 't oog. Ook die reuzenletters der guano verdwenen en de tijd van het chilisalpcter van het superphos- phaat kwam. Die beide meststulfen werden gelukkig weldra aangevuld met hel kaïuiet en de andere kalizouten en het saperphos- phaat kreeg het Thomasslakkenineel naast zich. Behalve de genoemde kunstmeststoffen zijn er uog andere in den handel, als zwa velzure ammoniak, beendarenmeei, en in de laatsten tijd kalistikstof, kalksalpeter, agricul- tuurfosfaat enz. Het allernieuwste snuifje is kalimeel. Het spreekt van zelf, dat zij, die een nieuw artikel aan de markt brengen, hun uiterste best doen, hun waar ingang te doen vinden. Dat zij daarbij de goede eigen schappen wel eens wat overdrijven en de slechte over -het hoofd zien cf trachten te vergoelijken, ook dat is te begrijpen. En zoo heel erg is dat niet, als de kooper slechts met oordeel te werk gaat en zijn ervaringen iaat gelden boven den grooten lof van den verkooper. Dit intusschen daarbij de zucht om voor weinig geld, voor niets, goede waar te koopen, menigeen parten speelt, wie zal het ontkennen Denken wij er echter aan, dat het goedkoope vaak de vijand is van bet deugdelijke en de goedkoopheid dan slechts in schijn bestaat. Het kalimeel, de naam zegt het reeds, is een kalim?ststof. In zooverre heeft ze recht van bestaan. Want sedert de Stassfurter Kalizouten onder het bereik van eiken land bouwer gekomen zijn, is de wetenschap, dat kali op bijna alle grondsoorten, een onont beerlijke meststof van bijna alle gewassen is, door duizenden en nog eens duizenden proeven bevestigd. De Stassfurter Kalizouten zijn het, die het mogelijk maken op lichtere gronden natuurlijk in vereeniging met andere meststoften gewasseu te telen en oogsten te winnen, zooals dat tegenwoordig gebeurt en zooals we dat voor het gebruik dier zouten nooit zagen. Het is aan de Stassfurter Kalizouten te danken, dat men tegenwoordig op de klei vaker terug kan komen met een zelfdo gewas, iets wat men vroeger roofbouw noemde. Hoe meer kali meststoffen dus, hoe beier. Als ze goed zijn en goedkooper dan de thans in gebruik zijude. Ieder landbouwer, onk hij, die graag alles voor niets heeft, zal uioetea bekennen, dat de kalizouten, als kaïuiet en patentkali, om nu maar bij de meeste gebruikte te blijven, spotgoedkoop zijn. Het is dus niet gemak kelijk voor eenige nieuwe kalimeststof terrein te veroveren. Immers ze moet dit veroveren op de Stassfurter kalizouten, die goedkoop en doelmatig zijn. Doelmatig, omdat het zouten zijn iu water oplosbaar. Is er kans, da* het kalimeel als kalimest stof ingang vindt Om hierop te antwoor den, moeten wij weten, wat kalimeel eigenlijk is. x Kalimeel i« fijn gemalen kali houdende steen, met gemiddeld 910°/e kali, waar van zeer weinige, zoo goed als niets in water oplosbaar is en ongeveer 8°/0 in mineraalzuur. Ter vervanging van kaïniet of pateDtkali of eenig ander kalizont is het dus niet te gebruiken en de kans, dat het als kalimestetof ingang zal vinden, is dus al zeer gering. Dat gaat alle maat te bniten, bevostigde de graaf, die insgelijks opstond. Met v -rachtenden blik, het hoofd fier op geheven, stapte de hertog' naar de deur. Het was cn die goedhartig* beer niet meer die zich heel genoeglijk aan de vreugd der ontmoetiDg overgeeft Zijn hoogmoed was wakker geschud en gekreukt. Maar Barnabas boog eerbiedig voor hem. Dat de heer hertog mij versthoone sprak hij-... Ja. ik heb al zijne goedereD ge kochtomdat dit het eenige middel was om ze te redden... God zij mij getnige dat ik altijd en in alles gehandeld heb met het inzicht alles later in de handen van don wettigen eigenaar te stellen lk ben slechts de be waarder dezer goederen geweest 't Is reeds meer dan twintig jaar dat wij uwe terugkomst afwachten, monseigneur Gij zijt bier in mijn huis niet, gij zijt in uw huis, heer hertog wees welkom M. de Montbazon had deze onverwachte verklaring met klimmende verwondering aan hoord. Hij vrildo antwoorden, maar de woorden stikten in zijne keel. En bleek, diep geroerd door eene onbe schrijfelijke aandoening vergat hij op dit oogenblik alle verschil van rijkdom en stand en drukte zijn gewezen pachter in zijne bevende armen Blangy, die altijd de stijfgepruikte edelman van vroeger wilde blijven, trachtte zijne aandoening te verbergen Siska was lier over de schoone rol welke baar man gespeeld bad en glimlachte van gelnk Beaugrand weende Ah mijn beste Barnabas, riep de hertog toen hij eenigszins tot bezinning gekomen was, ik zelf moet uw vragen. Voorzeker was ik u reeds dankbaar omdat gij ten gevare van uw levon de vlucht van mijnen zoon en van de markiezin beschermd had toeu die kerels der Revolutie het kasteel hadden ingenomenmaar hoe zou ik ooit aan eene zoo..-, jarenlange verkleefdheid vei - waciit hebben Hoe zal ik u beloonen Ik beb nietB meer dan eenvoudig mijne plicht gedaan, zei Barnabas. Is mijne familie van generatie tot generatie niet altijd in dienst Cc. 150000 arbeiders werken in de schoenindustrie van Amerika tegen 390000 in Engeland. Moet in laatst genoemd land ook een groot deel der in de maatschoenmakerij werkende wor den meegerekend, dan staan deze getallen toch nog in zooverre in een eigenlijk contrast als de sc'ioeuproductie van Amerka, waar men maatwerk nauwelijks kent, die van Engeland of andere landen verre overtreft En ofschoon gemiddeld elke inwoner van Amerika 3 of 4 maal zooveel schoenen gebruikt als die in welk land ook, dwingt de overproductie van Amerika immer meer naar ver grooting van afzetgebied buiten zijne grenzen. Er is dan ook geen land ter werd dat de invoer van Amerikaansch schoeisel niet heeft ondervonden. Wat is de oorzaak van hun overwicht geweest van het heerlijk geslacht der Mout bazons Zijn de heer hertog en de markies niet altijd goed en braaf voor ons geweest En hoeft mevrouw de markieziu in den tijd ons kindje niet gered dat zonder haar ongetwijfeld zou gestorven zijnr voegde Siska erbij. Dit roeiend tooneei werd onderbroken door do binnenkomst van dan postiljon. Verschooning aan het gezelschap riep hij, ik heb een voorpaard bijgespannen en indien die heeren vóór den nacht te Montba zon willen aunkoraen, iB het hoog tijd dat wij vertrekken. Ah ah kerel, zei de hertog glimlachend, gij slaapt niet Ik begrijp... gij houdt aan uwe dubbele daghuur. Gij zult ze hebben en nog iets op den hoop toe... Eenige oogenblikken later reed de sjees waarin Barnabas nu ook had plaats genomon de helling op, langs den weg die naar het kasteel leidt Toen men aan het dorp gekomen was, dat op halfweg gelegen i3, wilde de hertog uitstappen en ti voet gaan Langs het open venster riep de Meier van Tonqms den naam van den edelen reiziger aan de bijgesnelde nieuwsgierigen toe en iedereen juichte over di terugkomst van den ouden edelman. In zekere gemeenten, die eenigszins van de groote verbindingswegen afgelegen zijn, ge schiedt de verandering van zeden en gewoonten niet zoo gemakkelijk daar blijft de naam eener familie onder de nakomelingschap in eera, ondanks alle revoluties of staatsomwen telingen- Zoo was het ook hier gelegen na twintig jaren was het er de revolutie on het keizerrijk niet gelakt do weldaden te doen vergeten, welke iedereen iu de streek aan de familie de Montbazon-verschuldigd was. Eene andere, niet min aangename verrassing stond den hertog in het kaBteel te wachten Niet alleen was heel bet uiterlijke onveran derd gebleven, maar ook was hot binnenste nog hetzelfde als vroeger de ridderzaal met hare wapenschilden en de ouda banier der Muntbazons de bijzondere kamers met hunne zelfde meubels. in de massa product? In het jaar 1885 vorderrden lOOpaar met de hand gemaakte schoenen, volgens Shoe and Lather Reporter, 2220 arbeids uren en 1 paar kosttegemiddeld L. J r In 'tjaar 1895, dus 10 jaar later, waren tot vervaardiging van hetzelfde aantal van dezelfde qualiteit op moderne ma chines slechts 300 uren noodig en kostte een paar gemiddeld 75 cent. Het is naast hun uitmuntenden pas vorm, de reductie der arbeidskosten (geen loonsverlaging) welke zij vekregen door gretig gebruik te maken van de nieuwste hulpmiddelen die de techniek hun biedt en hun tot in de kleinst door gevoerde arbeidsverdeeling. Er is echter nog iets wat men als een gewichtige factor moet beschouwen waardoor de Amerikaansche fabrikanten hun succes op de wereldmarkt te danken hebben. Een met het uurwerk te vergelijken rustige gang in het arbeidsproces, een in elkaar en met elkaar werken der ge zamenlijke factoren van het bedrijf, hetwelk slechts op grond van een be proefd vaststaand systeem mogelijk is. Systeem houdt elke arbeider of arbeid ster op hunne plaats en voorkomt elke tijd en krachtverspilling, systeem zorgt voor op zijn plaats zijn van werktuigen en fournituren zoo dikwijls de arbeider ze noodig heeft, systeem maakt de eene arbeider tot inspecteur van de anderen, de leider der eene afdeeling tot helper van de anderensysteem zorgt voor voldoende orders en voor nauwgezette uitvoering van spoedige en later af te leveren bestellingen systeem geeft een dagelijksch, ja oogenblikkelijk overzicht over den gang der fabricatie, over de verdiensten der arbeiders, over den voortgang der onderhanden zijnde com- missie's, over ds arbeidsproductie der verschillende afdeelingen, over gewin of verlies \an grondstoffen enz. enz. Een met zulke eigenschappen toe gerust systeem voert tot de de hoogste graad van ontwikkeling, hetgeen onbe grijpelijk schijnt voor degenen die de zaak zijns vaders op dezelfde manier wil voortzetten, zoo"ls ze hemdoor deze is nagelaten. Hij zal het spreekwoord >Stilstand is achteruitgang4 tot zijne schade ondervinden. Do hertog dacht dat hij uog vijf en-twintig jaar jonger was. Gedurende eenige oogenblikken verbeeldde hij zich dat het slechts sedert gisteren geleden w&s dat hij het kasteel verlateu bad en dat al de schrikkelijke tooneelen die na zijn ver trek plaats grepan en zijne ballingschap zelve niets anders waren dan akelige drooman. Mijn zoon had mij nochtans over brand en plundering gesproken. Oh untwoordde Barnabas, wy hebben met dit alles kort spel gemaakt da knechten van het kasteel en wij lieden van het pachthof want Goddank de brandstichters en plun deraars waren zelf niet van ons dorp Nadat wij ze op de vlucht gedreven hadden hebben wy al da koatelyke voorwerpen mede na&r huis genomen, zoodat wij zeiven als dieveii aangezien moesten worden maar later toen alle gevaar geweken was, toen hebben wij alles weer op zijne plaats gebracht en zie daar nu De hertog was tot in het diepste des harten bewogen en wist waarlyk niet boe hij zijnen ouden pachter over zooveel verkleefdheid naar waarde zou kunnen loonen. Denzelfden avoud nog kon hij in het kasteel vun Montbazon eten en overnachten. De hovenier en zijne vrouw, die met den onderhoud vau het kasteel belast waren moesten met Beaugrand, in de eerste noodwendigheden voorzien, in afwachting dat de hertog nieuwe dienaars zou aangeworven hebbc-n. 's Aadereedaags 's morgeus zoo spoedig hij ontwaakt was, ging de oude edelman op het balkon staan dat op de vallei uitzag en diep in gedachten verslonden, bewonderde hij. zoo als vroeger, het prachtige kasteelgoed dat de goede zorgen en de onvervalechte trouw van een braven dienaar hem zoo goed bewaard hadden- Hij voelde eeno onbeschrijfelijke vreugd, maar langzamerhand maakte die vreugd plaats voor eene knagende zielepijn- (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1