Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Waalwijk 22 Jan. 1910 Vooruitgang van Waalwijk Naar wij met genoegen vernemen, is de Deutsche Vereinigte Schuhmachinen- Gesellschaft, A. G. te Frankfurt a/M ge slaagd in het huren van een gebouw voor haar filiaal alhier. Het bekende gebouw aan de Markt, waarin tot nu toe het café »Harmoniec van den heer Chr. v. d. Werff gevestigd is, is door genoemde firma voor 5 jaren gehuurd. De groote beneden- en bovenzaal zullen voor magazijnen worden ingericht, ter wijl een paar kantoren, ontvangkamer enz., in 't verdere gedeelte van 't huis een plaats zullen vinden. Voor 1 April moet de tegenwoordige bewoner het huis ontruimd hebben en wordt direct overgegaan tot de in orde brenging en installatie Het noodige personeel zal zich metterwoon hier ves tigen, terwijl een vertegenwoordiger der firma reeds uitziet naar een geschikte woning. Naar een >geschikte« woning zeggen wij en terecht; de eenige huizen, groot en klein, die tot nog toe leeg 3tonden, geraken nu alle weer bezetvoor de rest blijft er een gebrek aan geschikte, aardige woningen aan matigen prijs, waarnaar zoovelen nog reikhalzend uit zien, maar ook aan betere, flinkere huizen. En wat zal het dan nog zijn, wanneer straks de directeur en leeraren en be ambten der vakschool met hunne ge- ziunen herwaarrs komen. Men bedenke hierbij wel dat bij gebrek aan goede woningen, deze personen zich in het nabijgelegen den Bosch zoo gemakkelijk kunnen vestigen en alsdan onze bewoners van de eerste voordeelen der vakschool verstoken xuilen zijn. Het is genoegzaam bekend en 't wordt overvloedig besproken, dat er plannen bestaan om eene nieuwe straat aan te leggen, dat zeei zeker den bouw en ondernemingsgeest in onze gemeente zeer zal bevorderen en grootelijks aan den vooruitgang onzer plaats zal mede werken. Wij weten dat er aan verschillende zijden plannen bestaan en wij vertrouwen, dat zij die geroepen zijn over de belangen onzer gemeente te waken, de zaak zeer ernstig zullen overwegen en den waren weg zullen kiezen, zullen werken in 't welbegrepen belang onzer gemeente cn ook dat degenen wier medewerking op andere wijze zal worden gevraagd, door overdreven eischcn deze gewichtige zaak niet zullen vertragen. Dit achten wij gewenscht reeds heden te zeggen, binnenkort komen we hierop breedvoerig terug. Vakvereenlging. Algemeene vergadering op Woensdag 2 Febr snamiddags, ten 6 uur op de Pauluszaal te Waalwijk. Agenda 1. Opening en lezing der notulen. 2. Installatie van nieuwe leden. 3. Bestuurskeuze-Werkelooze nfonds- 4. Mededeelingen- 5. Rondvraag en sluiting. „St. Prisca". Algemeene vergadering op Zondag 23 Jan. snamiddags ten 4 uur in de school der Eerw. Zusters te Waalwijk. Agenda 1. Opening door de Presidente. 2. Lezing der notulen. 3. Behandeling der statuten. 4. Mededeelingen. 5. Rondvraag en sluiting. Vnksekool> In 't afdeelingsverslag der 1ste Kamer lezen we o.m. van de vakschool. >Met de oprichting eener rijksschool >voor leerlooiers en schoenmakers kon- »den eenige leden zich niet goed ver eenigen.4 Dat is nogal gematigd uitgedrukt, hierop afgaande zullen we wel eene goedkeuring kuunen verwachten. Waalwijk Vooruit". In het vorig nummer meldden we dat beide elftallen van W.V. morgen te 's Bosch gaan spelen. Hierin is echter een verandering gekomen. Het le elftal zal, den competitiewedstrijd tegen B.V.C. te Waalwijk spelen, omdat het terrein te 's Bosch onder water staat. Het 2e elftal gaat dus alleen z'n geluk te 's Bosch beproeven. Het mag bepaald een buitenkansje voor het le elftal genoemd worden, dat het den zwaren strijd tegen B V.C kte Waalwijk kan spelen, want_ nu bestaat er meer kans op een overwinning en kunnen Waalwijks voetbalenthousiasten van een prachtige» strijd genieten. De Zondag jl. gespeelde wedstrijd tegen Willem II 2 werd ongeldig ver klaard, omdat Willem II een niet ge rechtigd speler voor haar liet uitkomen. De Tilburgers moeten dus den match te Waalwijk komen overspelen- Op welke plaats in het ranglijstje W.V.I het seizoen zal eindigen, is nog lang niet met zekerheid te zeggen De wed strijd van morgen zal echter veel uit wijzen Dus W.Vers morgen uw uiterste best gedaan- Met vuur en energie gespeeld, want de kans op een nederlaag is zeer groot. We zullen zien. De wedstrijd begint om 2V» uur. Volksbandsgebouw. Op verzoek van geachte zijde hadden wij in vervolg op een vroeger bericht, gewacht met publicatie van eenig verder nieuws over bovenstaande stichting tot alles geheel en al geregeld was Wij vin den nu echter in een ander blad onder staand bericht en nemen dit over, wijl het, naar wij meenen, het plan vrijwel weergeeft >Naar wij met zekerheid vernemen, kan binnen zeer korten tijd de aanbesteding tegemoet worden gezien van een groot R. K. Volksbondsgebouw. Het zal verrijzen naast de parochiekerk van St. Jan Baptist en behalve ver schillende vergaderlokalen een groote zaal bevatten, waarin meer dan 1000 pers nen kunnen zitten j Het gebouw zal komen ter zijde van de laan naar het kerkhof, waar een prachtig stuk bouwterrein gelegen is. Hoewel wij een dergelijk gebouw liever aan een onzer straten gezien hadden en wij de plaats om eene andere reden minder geschikt achten, verheugen wij ons zeer in de oprichting van een der gelijk volksbondsgebouw Als men ziet -hoe 't katholieke verenigingsleven in onze gemeente bloeit, een Leobond telt met 600 leden, eene vakvereeniging met straks 500 leden, een Paulusvereeuiging e m.a., die nooit een voltallige verga dering kunnen houden, dan lijdt 't geen twijfel of deze stichting zal een gunsti- gen invloed hebben op het Katholieke Sociale leven in onze plaats cn tot heil onzer werklieden en onzer gemeente strekken, te meer daar, naar w.ij met genoegen vernemen, het in de bedoeing ligt in het gebouw absoluut geen drank te schenken, een maatregel die om ver schillende redenen o- i. zeer is toe te juichen. Den mannen van 't initiatief en dengenen die de tot standhouding bevorderden op zoo flinke wijze, een woord van lof. A. N. B. v. S. Algemeene vergadering op Maandag 24 fan. 1910, des n.m. 2 uur in het café van den heer J. Marinus, Tilburg. Aan de orde 1. Bespreking over de noodzakelijk heid tot verhooging van schoenprijzen. 2. Bespreking over nieuw te sluiten contract voor verzekering tegen gevolgen van de Ongevallenwet. 3. Mededeeling van de Commissie in zake van invoerrecht op overleer. Peusloea. De maréchaussée Valk van de brigade Besoijen, is thans op detachement naar Strijbeek. Na beëindiging daarvan zal hij zijn langdurigen dienst met pen sioen verlaten en zich te Sprang vestigen Drankbestrijdersdag te Druilen en te Geertruidenberg. Zooals reeds bekend is geworden, zal door het Hoofdbestuur van den Bosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond eene gewestelijke propaganda voor de drank bestrijding ondernomen worden in de Langstraat. Wij mochten al aanstonds hiervoor de goedkeuring verkrijgen van de Zeereerw. Heeren Dekens van de Dekenaten Geer truidenberg en Heusden. Thans kunnen wij over de te voeren actie het volgende mededeelen. Op Maandag 24 Januari a.s. zal te Drunen en op Dinsdag 25 Januari te Geertruidenberg een drankbestrijdersdag gehouden worden. Eiken dag des middags te 3Va uur wordt een vergadering gehouden onder leiding van ons Hoofdbestuur. Tot bij woning dezer vergadering zijn uitge noodigd de Besturen der drankbestrij dersvereenigingen, die reeds in deze streek bestaan en alle Zeereerw. Heeren Pastoors uit de omliggende plaatsen met eenige invloedrijke leeken uit hunne parochiën. In deze vergadering zal worden uiteengezet het doel der drank bestrijding en de manier, waarop ze practisch in deze streken door een vereeniging kan gevoerd worden. Daar bij zal gelegenheid worden geboden tot het verkrijgen van inlichtingen Statuten, propagandageschriften, strooibilje. ten, enz. zullen gratis, beschikbaar woiden gesteld Op denzelfden dag zal te 6 /s uur, eene groote propagandavergadering wor den gehouden, waarin als spreker zal optreden de bekende drankbestrijder en redenaar Pater ILDEFONSUS, Capu- cijn, uit Breda. Tot deze propaganda vergadering hebben toegang alle mannen en "jongelingen van de uitgenoodigde parochiën boven de 16 jaar. Natuurlijk kunnen ook, zij, die de eerste verga- dering hebben bijgewoond, in deze pro pagandavergadering aanwezig blijven. Zietdaar ons plan. Het is een begin van onze actie. Voor 't oogenblik is het vooral ons doel. de drankbestrijdinghaar streven en inrichting meet bekend te maken zn de Langstraat. Zoowel van geestelijken als leeken uit dit gewest, zoowel door middel van brieven als door artikelen in de lokale pers hebben wij, zoodra ons plan bekend was geworden., schoone bewijzen van sympathie en instemming mogen ont vangen. Dit heeft ons goeden moed gegeven. Mannen en jongelingen van de Lang straat, staat op Sluit U bij ons aan in den strijd tegen het hedendaagsche drankmisbruik, tegen het alcoholisme'. Op naar den drankbesti ij dersdag te Drunen of te Geetlruidenberg Door een flink strooibiljet opgeroepen Wegens de gelijkheid in de verschijnselen en in gevolge de uitnoodigiug derbegint men naar een oorzaak te zoeken, plaatselijke geestelijke Overheid waren Sommigen wijten het aan den natten zomer, vele Lederbewerkers zoowel van Drunen Zijn we goed ingelicht, dan is een motwte.. als uit Elshout gestroomd naar bet Pa- van lijnkoek en lijnraeel tot onderzoek op nrnnpnwaar ppne gezonden. 'r Is voor onze landbouwers ei De jongeheer A. Schoonis alhier i? toegelaten als volontoir op het post- en telegraafkantoor, waarmee we hem en zijn familie wel teliciteeren. MEEUWEN. Het aantal ingezetenen ver meerde in 1909 met 25 en bedraagt nu 862. RAAMSDONK (Dorp) Gisteravond gaven de heeren dr. Muntendam van Hilversum en Tulp van Amsterdam in de Openb. schooi voor do jeugd eene voorstelling mei Indische licntbetlden. Nadat de heer M. eenig.. vriendel. woorden van welkom lot de kleiuen gesproken h^d, werden eeu 150-tal beelden vertoond, die iu alle opzichten uitmuntten. Door de duidelijke, gezelligs verklaringen van ar. M. merkte uien c. h. w. eeu reisj door geheel Indië. Eerst door Java, daarna door de Molukken, toen naar Celebes eu Borneo en eindelijk door Sumatra, 'l u inderdaad een mooie, leerzame avoud, dt ze vertoouing van keurige, plaatjes, welke bijna alle door den heer M. zelf in Indië genomen zijn. Na het leerzame gedeelte van het program kreeg meu een tweetal prachtige beelden te zien, het. le van ons geliefd priusesje Juliana en het 2e van de Konink lijke Moeder en Kind. Uit volle borst klonk ous breed Wilhelmus door de zaal. Tot aio. vertoonde de heer Tulp nog eenige echt leuke plaatjes, die. dermate de lachlust van het jeugdige (en ook ouder publiek) opwek ten, dat wij er aan twijfelden, of onze ge hoorvliezen op den duur wel tegen zulk een massa gelui lstrillingen bestand zouden zijn. De heer Willemse, hjofd der school, be dankte in warme woorden den heer M. voor wat deze. zoo geheel belangeloos zonde, kosten of moeite te ontzien, voor onze jeugd heeft gedaan en bracht leven» een hartelijk woord van hulde aan den heer Tulp voor diens zeer gewaardeerde medewerking. Jong en oud Raamsdonk, hoogst voldaan, zong den beiden kindervrienden voor het vertrek nog een vroolijk //Lang zullen zij leven" toe. RAAMSDONKSVEER. Gescholen. Zatei dag avond circa hult tien werden in de Prins Hendrikstraat alhier eenige schoten gelost in de richting van J. L. aldaar woon achtig echter gelukkig zonder te treffen. Hiervan is bij de politie aangifte gedaan en heeft men reeds p ocesverba;vl van een e ander opgemaakt. Bevolking. De bevolking der Gemeent. Raamsdonk bedroeg op 31 Dec. 1909, blii kens gehouden aanteekening 6196 personeu Onderscheiden in 3106 mannen en 3Ü9( vrouwen Raadsleden. Naar wij vernemen za de uitkomst der alhier gehouden volkstelling voor dez-. gemeente vermoedelijk een geta inwoners boven de 6000 zielen aanwijzen zoodat er in het jaar 1911 twee raadslede) meer zullen moeten worden gekozeD. DUSSEN. 20 Jau. Gisteren gaf de fan fare Wilhelmina*, met medewerking vai den zoo gnnfti)? hekend staanden humoris den heer A. van Ierland uit Tilburg, haa tweede winterconcert dat in alle opzichte uitmuntend geslaagd mag heeten. Moeten we in de eerste plaats melde dat de werkende ledeu van IA ilhelmiu onder de tactvolle leiding van hunnen be kwamen eu ijvervollen directeur, de hee E. Vingerboets, de verschillende schoon en dikwijls zeer zware muzieknummers zee verdienstelijk eu onberispelijk wisten t vertolken, "zoodat hun aan aan het slot va elk stuk telkens een daverend applaus te deel viel. BAARDWIJK, 19 Jan. Op 31 Dec 1908 telde onze gemeente 1778 inwoners tronaatsgebouw te Drunen, waar eene vergadering was belegd om te komen tot de oprichting e efier afdeeling van den N R. K. L. A. B 11 Drunen Elshout Goed 1 uur werd de vergadering ge opend door den ZeerEerw. Heer J. Selten. Deken en Pastoor te Drunen, die na den Beambte van den Nederl. Bond, C Roesten-bergaan de vergadering te hebben voorgesteld, er zich over ver heugde, dat ook uit de arbeiders van Drunen den drang naar het vereenigings leven was opgekomen, wat een betere waarborg is voor levensvatbaarheid dan eene kunstmatige opwekking. Hij wees er verder op hoezeer de ar beiders handelden in den geest van onzen H. Vader den Paus en den Bis schop die het Katholieke vereenigings leven en bijzonder de vakorganisatie voor de arbeiders ten zeerste hadden aan bevolen. Daarna traden als sprekers op de Bondsvoorzitter en de Eerw. Bonds— adviseur. De eerste besprak het recht van vereeniging en vervolgens de noodzake lijkheid der vakorganisatie en lichtte dit toe met vele voorbeelden genomen uit het leven der arbeiders in onze industrie werkzaam. De Eerw. Bondsadviseur zette vooral het doel der vakorganisatie uiteen in verband met de godsdienstige, zedelijke en stoffelijke verheffing van den werkman en de sociale wetgeving. Ook beval hij ten zeerste de drankbestrij ding aan, omdat eene goede vakorgani satie hand aan hand moet gaan met drankbestrijding. De heer Roestenberg noodigde de aan wezigen uit zich als lid van de vereeniging te laten opschrijven, waaraan 28 Leder bewerkers gehoor gaven. De contributie werd op 12 cent per week gesteld. Overgaande tot de keuze van een voor- 1 auo isme uuflo gcui, -1- uvergaanae 101 ae kcuac v<*u ku wv#» In 1909 verminderde dit getal inet 72, L bestuur, werden als zoodanig zoodav het zielental thans 1706 bedraagt. gekozen De Gebr. Mullens uit Antwerpen ga ren hier eene voorstelling voor de l«w-rlin«ea der openbare, school en die der Eerw. Zus ters. Zij wisten eenig- uren hen aangenaam bezig te houden iu de goochelkuu-t en in 's snelteekenen. Ook onderwijzers en onder wijzeressen waren zeer voldaan over hunne, werkzaamheden. Het concert Zondag 16 Jan. gegeven door onze Liedeitafel met medewerking van de Kaatsheuvelsche Liedert-ifel, mag in alle opzichten goed geslaagd heden. De koren Hymne, Hollaiidsch Glorie, Ossiau deor de beide Liedertafela uitgeroerd, werden correct met veel kracht en goede muanceering gezongen. De Heer lhij**en, solist van In 't woud van Hol. zorg, on danks dat de componist veel van den solist in dit groote toonwerk vordert, de soli, met groote kracht en zekerheid. De Heer Boom zong Aria uit Figaro en Ave Maria van Gounod met begeleiding van orgel en piano. Zooals altijd bracht dezen zauger de toehoorder? n verrukking, zeld zaam hoorde ik eet) zanger van de dorp. school die met zooveel geluidsontwikkeling, gloed eu voordracht zoug. De scenes waren in handen van de Kaatsheuvelsche Lieder tafel, waarvoor de Heeren Nieuwstsd, Vloe mans en van Dortmond alle eer toekomt, de duetscènes vooral werden werkelijk op meesterlijke wijze voorgedragen. Een bij zonder woord van lof mag ook hier niet onthouden worden voor ous Eerelid den Heer van BoKtel vaD Kaatsheuvel, voor zijn flink en degelijk accompagnement, de heer van Boxtel is voor ons geeu vreemde, voor vele jaren terug leerden wij hem reeds kennen sis een flink bekwaam pianist. Na afloop van het concert dankte de President in welgekozen woorden, de Kaats heuvelsche Liedertafel voor hare medewer king en het welslagen van dit concert, waarop de hesr vau der Wee uit Kaatsheuvel autwoordde, en vooral veel hulde bracht aan den Directeur, den heer van Cromvoirt. Na nog een tijdje gezellig saam te zijn geweest, keerden alle van dit goed geslaagd concert hoogst tevreden huiswaarts. DRUNEN. Dinsdagavond 6 uur zal iu de Jongenscongregatie da jaarlijksche algemeene vergadering plaats hebben van de leden der stoomboterfabriek ^Droeen—Elshout* waarop het jaarverslag zal worden geleverd. Donderdagavond vergadert de boerenbond eveneens in de zaal der Jongenscongregatie tot het houden der jaarlijksche vergadering waarop rekening en verantwoording zal ge schieden. P. Elshout, Voorsittei. A. van Drunen-van Es, Secretaris. C. de Munnick, Penningmeester. P. Lommers Comm!Ssarissert, F Vesters NIEUWKUIK. Door den r*ad dezer ge meente is aau den heer W. 0. Windhorst hoofd der school alhier voor het dienstjiar 1909 een gratificatie verleend van f 50 ter tegemoetkoming iu de kosten zijner pensioens bijdrage. Dc Commissie tot wering van School verzuim in deze gemeente is voor het jaar 1910 samengesteld uit de heeren P Moster- mans, J. v. d. Besselaar en W. C. Wind- horst. VLIJMEN. Onze gemeente had gisteren een drietal dametjes op bezoek, die in na volging van de journalisten Pisuisse en Blokzijl bekend door hun zwerftochtjes als liedjeszangers, zich tot taak haddeu gesteld een gedeelte van den voderlaiidschen bodem te bereizen, rau dorp tot dorp trekkende, aan de deuren der huizen hunne mars— kramersartikelen ventende om zoodoende ervaringen op te doen, welke zij, naar zij voorgaven later t« boek willen stellen. Ook bleken de dames naast hare negotie van prentbriefkaarten, kammen, zeep, enz. ook oog werk te maken van het kaart leggen. Wij weten niet of haar handel en waar- zrggerij in deze gemeente voor de dames winstgevend is geweest, maat dat lezen we later wel, ais het beloofde boek uitkomt. Naar wij vernemen worden er hier weer pogingen aangewend om voor deze gemeente eene fruit- en groenteDveiling op te richten en zoudeu voor dit doel de telers tot eene vergadering worden opgeroepen. Waar deze veilingen iu meerdere streken van ons land veel nat stichten, zal zalk eene veiling in onze gemeente wel op haar plants zijn. Het gerucht liep hier, dat de kinderen van den heer Th. v. d. Dungen, café Bui- tenlust, door de roodvonk waren aangetast. Dit nu moet niet waar zijn eu lijden de kinderen aan eene veel onschuldiger ziekte, de kinkhoest. Wij vermelden dit, omdat het bovenbedoelde valsche gerucht aanleiding was, dat de heer v. d. Dungen zijne in richting gemeden zag, wat uen man dus fiuantieel benadeelde. HAARSTEEG. De laatste maanden ko men bier vele sterfgevallen voor onder 't vee. In de meeste gevallen werd ontsteking in de ingewanden geconstateerd en de ca davers moesten in den kuil worden gestopt gezonden, 't Is voor onze landbouwers en ook voor 't veefonds te hopen, dat geen nieuwe gevallen zich zullen voordoen. SPRANG, 20 Jan. Op de voordracht voor onderwijzer met verplichte hoofdakte aan da O. L. school alhier zijn geplaatst de heeren: W. van Suijlekom te'a-Gr ave- moer, C. Huijriog te Hendrik-Ido-Ambacl. en J. G. Geluk te St. Philipsland. WASPIK. Het bestuur der harinonia heeft besloten voor de bestuursleden een feest avond te orgauiseeren. Een drietal hearen zijn met de voorbereidende werkzaamheden belast. Wij wenschen hun een genoeglijken avoud. Op de werf der firma Raitenbcg al hier is gesleept een ijzeren zeilkast va- schipper Vermeulen. Het vaartuig heeft be langrijke 3chade aau den kop opgeloopen. A.s. Woensdag zal in 't café #De Ster* van Mej. de Bont alhier worden aar. besteed het bouwen van een ijzeren veer pont voor 't veer aan de z.g. Rsamtdonksche keet.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9