Rummer 8. Dodderdag 27 Januari 19lO. 33° Jaatg. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J Eerste Blad l. PALJAS ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: BUITENLAND. Helgië. Frankrijk. - FEUILLETON Engeland. Zwitserland. Italië. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. e Echo van het Zniden, Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü.^ö. ?rau<o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningehouden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Een e'geaaardig plan heeft men te Brussel bedacht. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal een schoolfeest wor den georganiseerd. Twintig duizend schoolkinderen zullen, als bloemen ge kleed, zingend naar de tentoonstelling trekken, waar een cantate zal worden uitgevoerd. De overstroomingen. Terwijl in den loop van Maandag de vorige hoogste waterstand te Parijs juist overtroffen is geworden, verwacht men nu dat de Seine voor Dinsdagnacht 12 uur< nog ruim een meter zal stijgen. Wat "hiervan het gevolg zal zijn is nog niet uit te maken maar zeker is al reeds dat duizenden menschen, die zich veilig waanden omdat hun woningen verder van de rivier af lagen, eveneens door de steeds stijgende en zich verder uit strekkende watermassa's zullen ingesloten worden. In de Parijsche voorsteden zijn dui zenden personen dakloos en velen lijden zelfs honger. De regeering heeft den eersten stap gedaan door een voorloopig crediet van twee millioen francs toe te staan voor de slachtoffers der overstroo mingen, terwijl de Roode Kruisvereeni- ging een dringend appel voor hulp en fondse'n aan de Parijsche burgers heeft gericht. De een na de ander worden de elee trische en ondergrondsche tramverbin dingen gestaakt en van de 18 lijnen der Metropolitain rijden alleen de nummers 2 en 5 nog ononderbroken. Vele stra ten, die gisteren nog droog waren zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag door het water bereikt en onbegaanbaar geworden. Andere zijn gevaarlijk voor het zware Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J&t'deultoiuv aait. t)m ('GiuveftjIuliauD, 53.) De natuur, het gebouw, alles wat hem om ringde was onveranderd gebleven, maar er was iets nochtans en hij zou het dagelijks meer en meer ondervinden er was iets dat hem belette het. verleden terug op te tooveren De dood had achter hem-een diepen afgrond gegraven. l)e verdwijning van zijne kleindochter was geen mindere ronw voor zijn beproefd \ader hart. En hoe moer die plaats, waar hij vroeger zoo gelukkig geleefd had, hem aan de geliefde afwezigen deed denken, hoe dieper hij bun verlies voelde en treurde en b.oe eenzamer hij zich nu bevond... II. Zoodus, mijn waarde neef, zei de hertog terwijl bij met BlaDgy op de terras van het kasteel wandelde, bet is wel besloten, morgen vertrekt gij naa^ Patijs Ja, monseigneur, 't ls nu ripds zes weken dat ik hier uwe gastvrij heiergen iet, ik mag waarlijk geen misbruik van uwe goedheid maken. Wat beteekent dat?... Breng ik u iets in rekening Zijt gij hier niet alsof gij thuis waart Beter zelfs en ik zou hier heel graag blij ven maar ik moet u ronduit bekennen dat ik nieuwsgierig beu om met eigen oogen te zien wat er iu de hoofdstad omgaat en hoe dat alles aan 't Hof geregeld ia. Daaren- verkeer, zooals met vrachtwagens, daar de grond volkomen door het water on dermijnd is. De telegraaf- en telefoon dienst begint eveneens het effect van het water te ondervinden en de onder grondsche geleidingen zijn voor een goed deel weggespoeld of ernstig be schadigd. Ongeveer 3 uur Maandagmiddag scheur de de dam die het Havreplein afsloot en binnen een kwartier was het geheele plein een groote water- en slijkmassa. Alle verkeer op en over het plein moest onmiddellijk gestaakt worden terwijl de omliggende straten eveneens in korten tijd blank stonden en het stadsgedeelte tusschen de Havre en Trinitéplcinen aan het verkeer onttrokken werd. Tegen over het paleis van justitie zakte de straat in over een breedte van ongeveer zes meter waardoor ook daar aan alle verkeer een einde kwam. Het kleine pleintje bij de Pont Neuf is geheel over stroomd, zoo zelfs dat het vater de toppen der gaslantaarns bereikte. Later in den middag zakte de Rue Leblanc over een groote lengte ln en moest de reddingsbrigade meer dan 200 menschen met roeibooten uit hun huizen of kelders halen. In de straten Felecien, Teniers en Vanloo blijft het water steeds stijge de en heeft op zekere punten een hoogte bereikt tot aan de eerste verdieping der huizen. Vele huizen aldaar zijn op het punt van instorten. Op de avenue d'An- tin moest de bekende kanongieter en ijzersmeder Gastinne Renette in allerijl zijn reusachtige werkplaatsen ontruimen en al zijn voorraad kanonnen, buskruit en ander schietmateriaal in veiligheid brengen op zolders en pakhuizen. Vanaf de Rue Watt tot de Seine wordt het verkeer uitsluitend door middel van roeibootjes onderhouden en de paar dapperen die in hun huizen zijn geble ven ontvangen al hun levensbehoeften enz. door de ramen der eerste verdie- ping. De Quai de Javelle en Avenue Zola zijn in kanalen herschapen, terwijl het water op meerdere plaatsen tot aan de onderste takken der boomen reikt. Minister Millerand hield een inspectie reis door de geteisterde stadsgedeelten gedeeltelijk per auto en waar dit niet boven acht ik, dat hat nuttig is zich eeu3 te vertoonen om niet vergeten te worden... De afwezigen hebben dikwijls ougelijk... Ea gij hebt gelijk. Des te meer dat. het getal onzer vrienden, die eeue plaats zoeken, groot Wat mij betreft, ik beu te ond ea te zwak om mij nog ooit aan de gewoonten van het Hof en het leven der hoofdstad t3 ge wennen... Oh monseigneur tegen zulke rede neering moet ik protest aanteekenen, gij zijt nog wel te pas en geniet eene gezondheid waarover menig jonge man zou jaloorsch zijn.. Neen, Blangy, neen? (lij hooft mij niet te vleien. Misschien zie ik er beter nit dan ik eigenlijk ben maar ik zelf voel heel wel dat ik over mijnen ouderdom en mijne ge gezondheid moet nadenkeo... Dit langdurig verblijf in den vreemde heeft mij zeer uitgeput; do «ngelakkeu mijner familie hebben mij diep getroffen en de dood van mijnen zoon heeft mij gunech geknakt... jk ben een verloren man En alhoewel Blangy zich met een gebaar tegen zalke bewering wilde verzetten, ging de hertog voort Voorzeker heb ik mij dikwijls moedig getoond in de grootste ongelukken en mijne gezdllen in ballingschap hebben zich daarin bedrogen. Daarenboven bod ik ginder groote plichten te vervullen uit hoofde, van het vertrouwen dat alle emigres in mij gesteld haddenik moest, '1 koste wat het kost, de gemoederen opbeuren, den moed en de stand vastigheid van iedereen aanprikkelen, de hoop aanvaren, het goede voorbeeld geven... Ik zelf was ondersteund door de koortsige opge wondenheid van den strijd welke aangevangen was tegen de vijanden van onzen koning, vun onze samenleving, van onze rechten... Heden is de strijd ten einde het unr der weerwraak is gekomen., wat laat, wel is waar... maar toch gekomen... Mijn plicht is volbracht anderen zullen maaien wat ik gezaaid heb... Ik ben tot niets meer goed, gelooi me, ik ben slechts een afgetobde grijsaard die in vrede de laatste jaren zijns levens wil slijten om daarna zijne voorouders onder de grafzerken der kapel te gaan ver voegen... Bij deze laatste woorden was de graaf op mogelijk was per autoboot. Ken groote menigte had zich naar de Jardin des Plantes begeven om de red ding der ijsberen en zwarte en bruine beren te zien uit bun kooien die onder- geloopen waren. Meu liet daartoe een groote houten kooi in de berenkuil af, waarin de bees ten met stokken gedreven werden, of schoon zij meestal van zelf redding in de droge kooi zochten daar de arme diereu tot hun boist in het water rond liepen. Alleen de ijsberen schenen zich nog al in de situatie te kunnen schikken en zwommen lustig rond, maar voor de andere was de houten kooi een ware uitkomst in hun droeven toestand. Zij werdeu naar een hooger gelegen gedeelte van deq tuin veivoerd. De situatie in de omstreken van Parijs en in de departementen is hier wat gunstiger, daar nog ongunstiger dan in de hoofdstad. De plaatsjes Alfortville en Maisons Alfort in de nabijheid van Parijs zijn geheel en al ondergeloopen en de 200 families die er woonden zijn te Cha- renton ondergebracht. Twee soldaten van het 13de artillerie regiment verdronken bij hun pogingen om de ongelukkige inwoners te redden. In sommige straten te Ivry is het water 2 tot 3 meter diep en de inwoners wer den vanaf de daken hunner (boeren) woningen gered door de soldaten en politie in booten- Volgens de >Petit Parisien" zijn alleen in Auteuil 500 personen zonder huis vesting en te Ivry-Port verkeeren niet minder dan 1500 menschen in hetzelfde geval, terwijl er velen met de grootste moeilijkheden konden gered worden. LONDEN, 25 Januari. Te middernacht waren gekozen 237 unionisten, 212 liberalen, 36 arbeiders en 71 Iersche nationalisten. De unionisten winnen 111 zetels, de liberalen 15, de arbeiders 1. (half een v. m. 26 Januari). Gekozen 238 unionisten, 213 liberalen, 36 arbei ders, en 71 Iersche nationalisten. De unionisten winnen 112 zetels, de liberalen 15, de arbeiders 1. De Times voorziet dat de unionis ten in deze week zullen blijven winnen eene steenen bank neergezonken en hield de oogen ten gronde gevrBtigd. Hij bleef eeoigen tijd zwijgend en diep in gedachten verzonkou zitten zoodanig dat de graaf, die zich naast hem had neergezet, zelf geen woord inter durfde spreken. Eensklaps richtte hij het hoofd op, hoalde uit eeu zijner diep-; zakken eene zware in zilver g> dreven snuifdoos te voorschijn, bocd een suniija aan zijnen ^ezel en na er zelt een genomen te hebben, hernam hij Ah Blangy," het was voor mij wel pijnlijk geweest buiten Frankrijk te moeten sterven De goede God dat zijn Heilige Naam gezegend zij (en terwijl hij dit zei deed hij zijnen hoed af) heeft geoordeeld dat ik reeds genoeg geleden had en heeft mij de genade toegestaan mijne laatste dagen op de eigene plaats mijner geboorte te slijten... Ik zou dus zoo gelukkig mogelijk zijn, indien De hertog zweeg een oogenblik en giDg dan voort Zie, beste vriend, ik wil u rechtuit spreken... Van al de kamers van dit kasteel, dat zoo zorgvuldig door de gehechtheid van een onden, trouwen dienaar bewaard en hersteld werd, zondt gij kannen raden welke mij het diepst ontroerd heeft waar ik het langst en het liefst verblijf... Wol... 't is de kamer der markiezin Alles is daar verre nigd om mij het best het verleden te herin neren en de beelden der lieve dooden terug voor mijnen geest te roepen... Daar vind ik het portret van mijnen zoon een pastel van treffende gelijkenis de prachtige bed sponde van Suzauna, met hemelblauwe gor dynen Arme Suzanna zoo ellendig gestorven in den bloei harer jengdl... Naast dat bed staat eon wiegjedat mijner kleindochter, om aan die vervolgers van schurken en brand stichters te ontsnappen.... Ach! hoe wreed ie voor mij het zien van die ledige wieg Blangy, wat is er van het kind geworden, dat voor twintig jaar hier het leven toelachte, onbewust der schrikkelijke gebenrteuiBsen die moesten plaats grijpen?.... Is zij reeds bij vader en moeder iu de andere wereld? Leeft zij nog?.... Wat hebben die goochelaars, in wier handen de markies ze toevertrouwd schoon allicht naar verhouding minder dan op het eind der vorige week, en dat de uitslag zal wezen een Lagerhuis met iets meer liberalen en arbeiders samen dan unionisten, en daarnaast de Ieren, die het ministerie elk oogenblik den bons kunnen geven. En dan vervolgt het blad: »Het is duidelijk, dat de re geering van 't land nog niet de opdracht heeft gekregen om de grondwet te ver breken en haar nu,, niet meer kunnen krijgen. De aard zoowel als het aantal districten, die zich tegen de regeering hebben uitgesproke, verbiedt het.« Volgens de Times heeft de verkiezing dus het plan om het Hoogerhuis zijn volstrekt recht van veto te ontnemen, reeds verijdeld. Maar het blad erkent tevens, dat de uitspraak van de meeste nijverheidsdistricten in het Noorden van Engeland het onmogelijk maakt om, tegen hun wensch in, nu tariefhervorming in te voeren. Deze erkentenis van het hoofdblad der unionisten is van waarde, als men de mogelijkheid aanneemt, dat de Ieren, min of meer protectionistisch gezind naar men veilal beweert zich met de unionisten tegen de regee ring verbinden Want zonder dat verbond zou er heel geen sprake van de invoering van tariefhervorming kunnen wezen. Overstroomingen Ook Zwitserland heeft van overstroo mingen te lijden gehad. Vooral het dorp Unter-Traulinge is geplaagd De tuinen in het dorp zijn thans be dekt met groote hoopen keien en kamers, kelders en schuren staan vol water en slijk. Donderdagochtend te halfnegen moest de dijk, die het water van het kleine riviertje de Traur tegenhoudt, het op geven en het water stroomde het dorp binnen. De bewoners sprongen verschrikt uit hun bedden en er speelden zich hart verscheurende tooneelen af. Een vader bijv., die gewekt werd door het geraas van het aanstroomende water, opende de deur van zijn kamer en het water steeg hem onmiddellijk tot de borst. Hij pakte twee zijner kinderen, sloeg de iets hooger gelegen vensters stuk en bracht de kinderen op een trap, die naar een had, met haar gedaan Al onze pogingen om baar weer te vinden zijn, tot nog toe, vruchteloos gsblev n En nochtans kan ik mij niet voorstellen dat zij dood is Die onzekerheid pijnigt mij, jaist gelijk zij mijnen zoon gedurende verscheidene jaren gefolterd hoeft.... Lieve kl ine! zal ik ooit het g/'luk smaken haai weer te vinden en iu mijne armen te drukken?.... Want toen zij ter wereld gekomen is, heeft zij mij niet kunnen toelachen Huar grootvadsr was te dien tijde reeds in Eageland... zie, Blangy, als ik aan dit alles denk, dan voel ik eene zekere wroeging-... Eene wroeging? zei Blf.Dgy. Ja, eene wroeging, giüg de hertog voort. Weet gij nog, dat ik slecht gezind, toon ik den brief van den markies ontving, die mij de geboorte van eon kind aankondigde? Ik verwachtte ten>n zood, en het was eene dochter. Ik kou zelfs in mijn antwoord mijne misnoegdheid niet verbergen. Ik zon bijna onrechtvaardig genoeg geweest zijn om aan de arme kleino zelve haar geslacht te verwijten Het was maar eene kortstondige ontevreden heid en tochtoch doet het mijn pijn als ik er aan denk. Mij dankt dat God mij heeft willen straffen, alsof ik mijne kleindochter, het bloed van mijn bloed had willen ver loochenen Waarlijk de struf zon ta streng zijn!... Ah wat zou ik de kleine vurig be mind hebben, Lu vooral nu zij alleen op de wereld zon zijn Ik zou op haar al de liefde overbrengen die ik in mij vaderhart voed.... Eo later... dan zon ik haar uitgehuwd hebb°n aan een dapperen edelman van onde bloede, die fier zon geweest zijn het wapenschild van zijnen naam met het schild cn deD naam van de familie de Mont- bazon te verbinden. Eu zoo ten minste zou ons aloud geslacht met mij niet uitgestorven zijn... üp het huidige oogenblik zou ik mij niet alleen in de wereld bevinden ik zon aan bet jonge paar het grootste gedeelte van dit kasteel afstaan... ik zou mijn achterklein kinderen op mijne knieën laten paprdje rijden en bun de heldendaden onzer voorvaderen vertellen... De hand eener dochter zou mijne oogen sluiten... Eilaas die laatste troost is mij ook ontzegd... Gy ziet dns wel, mijn hoogere verdieping leidde. Een derde kind vertrouwde hij toe aan een 17-jarige dochter. Deze beiden waren nauwelijks het venster uit, of zij werden door het water medegesleurd. De vader sprong hun na, werd echter gegrepen door den stroom en redde zich door een tele graafpaal te grijpen. De oudste dochter werd tegen een tuinhek geslagen, maar eveneens gered. Het kleine kind echter vond men 's morgens verdronken terug onder een hoop planken. Spoedig echter daagde er redding op voor de arme bewoners van het dorp en het aantal slachtoffers bleef tot enkele beperkt. In St.-Immer wierp zich de stroom op een schamele boerenwoning, vernielde den ganschen hof en voerde het jongste kind in den vloed mee- In Loclo be proefden eenige koene arbeiders den weg vrij te maken, saamgedreven hout wrakken weg te ruimen, toen een Runner door het vrij komende water plotseling werd gegrepen en verdronk. In het gebied van den Lötsch berg had het water een groot deel van den land weg cndergespoeld. Een ploeg wegwer kers geraakte daardoor onder een grond verschuiving en een van hen bleek red deloos verloren. Het invallen van de vorst heeft het gevaar voor verdere overstroomingen Zaterdag weggenomen. Enkele meteoro logische stations melden, dat er van Dinsdagochtend tot Vrijdagochtend in het hart van Zwitserland evenveel neer slag is geweest als een vijfde gedeelte van den geheelen jaarlijkschen neerslag bedraagt Nader is bepaald, dat het aange kondigde bezoek van president Fallières in Zwitserland half Augustus gebracht zal worden. De regeering heeft thans de ambte lijke opgaven over de slachtoffers der aardbeving van 28 December 1908 open baar gemaakt. In Messina heeft de ramp aan 77,283 menschen het leven gekost. Er zijn te Messina 27,523 lijken onder het puin weggehaald en begraven. Als vermist zijn opgegeven 32,477 personen. Hun lichamen rusten nog onder de puin- vrieud, dat ik een versleten man ben, die tot nietB moer goed ie dan om tranen te storten over een gedolven graf an een ledige wieg De grijsaard zwae.g, twee dikke tranen rolde over zijne onde gerimpelde wangen. Monseigneur, zei Blangy, verwijder die droevige gedachten. Gij moet en zult nog lange jaren leven te midden der algemeene liefde en achting Nog lange jaren murmelde de hertog. Geve God dat de jaren zoo kort mogelijk zijn Maar Mejnli'er de Montbazon kan weer gevonden worden. Weergevonden? herhaalde de grootvader die zich aan die hoop als een drenkeling aan eene laatste redplank vastklampte. Denkt gij oprecht dat zulks nog mogelijk is Blangy? En waarom niet? antwoordde db graaf. Niets bewyst ons dat zij dcod is; geen enkel feit kan het ons zelfs doen veronderstellen. Het is zelfs meer waarschijnlijk dat de nederige stand waarin zij zich destijds bevond, haar tegen alle vervolging en gevaar beschermd heeft. Oh mochtet gij waarheid spreken 1 riep de hertog. Maar, gij weet het, alle pogingen welke wij jaren lang aangewend hebben om haar te ontdekken zijn vruchteloos gebleven. Uit Londen bracht Blangy hiertegen in, was het ook moeilijk, zoo niet onmogelijk deze opsporingen te besturen de afstand was groote- lijks de oorzaak dat de onderneming mislukte Nn echter znllen wij rechtstroeks kunnen handelen en wij zullen de politie van hiel het koninkrijk ten onzen dienste hebben. Deze redeneering overtuigde den ouden man dat alles nog niet verloren was en gaf hem nieuwen moed. Hij bloosde over zijne zwakheid bij stond op. wandelde met lichten tred over hot terras gelijk een jongeman en zwaaide met zijnen wandelstok alsof hij wilde tooneu dat hij be reid was te handelen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1