Numintr 8 Donderdag 27 Januari UilO Tweede Blad. '5oe Jaargang Provinciaal Nieuws. zich, naar aanleiding van de d.d. 1 Juli lesmede met slagers, bakkers, winkeliers Waalwijk 26 Jan. 1910 Benoemingen. Bij Kon. besl- zijn benoemd tot bur gemeester met 2 Febr. van Veen en Wijk en Aalburg, R. J. van Doveren met 8 Febr. van Heusden, P. L. Honcoop, met 11 Febr. van Cromvoirt, J. M. de Ruyter, secr. dier gemeente met 13 Febr. van Baardwijk, J. A- J- van Heyst, secr- dier gemeente. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. De algemeene Ned. Bond van Schoen fabrikanten hield Maandag 24 dezer een algemeene, goed bezochte vergadering bij den heer J. Marinus te Tilburg. De voorzitter, de heer E W. Klijberg-Per- not opende de vergadering alle aanwezige een voorspoedig jaar voor de industrie en een zegenrijk voor den bond toe- wenschende. De verhooging der prijzen van de grondstoffen heeft tengevolge gehad dat aan de oude prijzen niet meer kon geleverd worden zonder verlies en het kwaad zou zich wreken wanneer niet eeneprijsverhooging werd ingesteld, want dan zal men het op de kwaliteit moeten gaan verhalen, en den goeden naam van het fabricaat afbreuk doen. Wij moeten de prijzen verhoogen om ons voldoende schadeloos te stellen, want mijne over tuiging is het dat de prijzen zullen blij ven stijgen. Wij moeten aan de algeheele verhooging een krachtigen stoot geven, ieder moet naar omstandigheden meer of minder verhoogen maar van ons moet de actie uitgaan, met de Schoenmakers patroonsvereeniging in Nederlanddit zal een punt van bespreking uitmaken evenals een nieuw te sluiten contract voor verzekering tegen de gevolgen van de ongevallenwet en tevens mededeeling der commissie in zake van invoerrecht op overleer. Vooral dit laatste is voor ons 'l allervoornaamste, ook in deze werkt genoemde patroonsvereeniging geheel met ons samen. Wij zullen ons verstaan met krachtige vereenigingen en hoogstaande personen allen zullen de polemieken in de vakpers gelezen heb ben, wij mogen onze bestrijders dankbaar zijn, zij hebben ons krachtige argumenten aan de hand gedaan. Dank zij gebracht aan de Tweede Kamer voor de oprichting te Waalwijk eener vakschool voor de schoenmakerij en leerlooierij, evenals aan het gemeen tebestuur dezer plaats voor de onbe krompen wijze waarop het zijn steun hiervoor verleende. Hij hoopt ook dat de betalingen beter mogen inkomen dan het afgeloopeu jaar het geval was, als wanneer gevoelige verliezen geleden werden. Bij de bespreking van punt 1 over de noodzakelijkheid tot verhooging van de schoenprijzen, deed de voorzitter 't voor stel advertenties te plaatsen in de hoofd bladen, en tevens een verzoek te richten tot de redactie om daarop te wijzen. Hierin zou algemeen bekend gemaakt worden, dat het bij de stijging der grond stoften, leder en andere fournituren, on mogelijk is nog aan de bestaande prijzen te leveren, zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit, zoodat fabrikanten,, die hunne oude prijzen handhaven, geen prijswaardige waar kunnen leveren. Het besluit werd met algemeene stemmen aangenomen en zal, onderteekend door het bondsbestuur, geplaatst worden in de elf provinciale hoofdbladen en de Maas bodeCentrumTelegraaf, NR. Courant, Nieuws van den Dag en Nieuwsblad voor Nederland, en luidt in zijn geheel als volgt >Belangrijke mededeeling. De Algem. Nedeilandsche Bond van Schoenfabri kanten en de Nederlandsche Schoenma- kerspatroonsvereeniging hebben in hunne vergaderingen met algemeene stemmen be sloten, tengevolge van de enorme duurte van het leder en alle overige fournituren de prijzen der schoenen te vsrhoogen. Daar het abssluut onmogelijk is dezelfde kwaliteit aan oude prijzen te blijven leveren, wordt het publiek in zijn eigen belang gewaarschuwd, zich niet door goedkoope minderwaardige aanbiedingen te laten bedriegen.* Het bestaande contract met de >Nieu- we Eerste Nederlandsche Verzeke ring Maatschappij* loopt einde dezes jaars af en die Maatschappij betoonde 1909 gewijzigde tarieven van de Rijks verzekeringsbank, tot nog toe niet be reid dat contract op de bestaande voor waarden te verlengen. Op verzoek van den voorzitter zette nu mr. Pastoors, rechtskundig adviseur van den Bond en vertegenwoordiger van de Centrale Werkgevers-Risicobank, bij welke Bank reeds een bedrag van f 100,000,000 loo- nen is verzekerd, de werking dier Bank uiteen. De baten en lasten, door die Bank geboden, werdeu daarbij in 't licht gesteld, waarbij uitkwam, dat eene aan sluiting van den Bond bij de Risico-bank in de afdeeling dier Bank »Noordbra- bantsche Werklieden Risicovereeniging* voor den Bond niet onaannemelijk kan genoemd worden. Op voorstel des voor zitters werd besloten de commissie, be last met de actie tegen invoerrechten, welke commissi; bestaat uit de voorzitters der afdeelingen van den Bond, waaraan de heer Van Grinsven te 's Hertogen bosch alsnog wordt toegevoegd, mede op te dragen, zich in verbinding tc stellen met verschillende maatschappijen van verzekering, om naar aanleiding daarvan een besluit te nemen bij welke van die men zich ter verzekering zal aansluiten. Inzake punt 3 werd medegedeeld, dat van verdere samenwerking met den Bond van leerlooiers in de actie tegen invoer rechten op leder was afgezien, en dat van verdere door de commissie voor deze aangelegenheid gedane en nog te doene stappen, voorshands alleen kon worden medegedeeld, dat de door haar verzamelde cijfers de actie schitterend rechtvaardigen. De commissie blijft dili gent. Op voorstel van den voorzitter werd besloten eene subsidie van f275 a f300 uit de bondskas te verleenen aan de negen inzenders op de tentoonstelling te Brussel voor de versieringen hunner inzendingen. De leden zullen in de vak pers het pro en contra over invoerrech ten gelezen hebben al het hierover geschrevene zal verzameld worden en den leden in boekvorm worden toege zonden. Op voorstel van den voorzitter werd Mr. Pastoors, die vorig jaar voor den tijd van een jaar als rechtskundig advi seur werd aangesteld, weder voor dus danig tijdperk aangenomen in dien ver stande dat zulks zonder wederzijdsche opzegging stilzwijgend zal worden ge continueerd. Volgens de statuten moet de jaarver gadering gehouden worden in Juli, met algemeen goedvinden werd echter beslo ten eerst te Tilburg een vergadering te houden ter bespreking van de onge vallenverzekering en de congres-verga dering te houden te Waalwijk in Sep tember bij gelegenheid der aldaar te houcen tentoonstelling deze zal worden bepaald op een Zondag. Te kort aan woningen. Naar wij vernemen worden de leeraar ambten aan de alhier te stichten vak school zeer geambieerd, doch zoodra men zich op de hoogte heeft gesteld van de toestanden in deze gemeente doen de groote bezwaren verbonden aan het verkrijgen van geschikte wonin gen, die ambitie aanmerkelijk bekoelen. De Nieuwe Courant* te 's-Hagc schrijft Ten bewijze dat de gemeente Waalwijk het centrum van de schoenindustrie in de Langstraat vooruit gaat, kan dienen dat de plannen gereed zijn, om eenige hectaren weiland daar te herscheppen in een boulevard met zijstraten. De boulevard zal recht tegenover het spoor wegstation komen Tot zooveer het blad. Als we maar vast de nieuwe straat krijgen of wijdscher uitgedrukt, »de boulevard*, dan kunnen we tevreden zijn 1 Prov. LandbouwtentoenstelllBg. Wij vernemen dat bij het comité of- ficieele mededeeling ontvangen is, dat gedurende de a.s. Landbouwtentoonstel ling alhier zal worden gehouden, de groote provinciale keuring van aange spannen dekhengsten enstamboekmerrien uitgaande van de provinciale regelings commissie voor de Paardenfokkerij in Noordbrabant. Een waarschuwing. Van de zijde der politie gewerd ons de volgende mededeeling Sedert eenige dagen heeft zich in onze gemeente genesteld iemand van elders die aldaar des snachts met de Noorder zon vertrokken is, vergeten hebbende zijn drie maanden huishuur te betalen, an wie al meer af te rekenen. Thans geeft hij zich wederom uit, als in zijn voorgaaadt woonplaats, als rechts kundig adviseur, belast zich verder met het innen van kwade posten over ons geheel kikkerslaad en vraagt dienaan gaande nota bene bekwame agenten. Winkeliers die hij zeker als slachtoffers heeft uitgekozen, krijgen nog een afzon derlijke circulaire waarin 'smans kundig heid breedvoerig worden uiteen gezet. Gelukkig echter dat onze Burgemeester met zijn practijken schijnt in kennis ge steld te zijn en het is zeer prijzenswaardig dat een zijner agenten deze week bij onze neringdoenden rondging met de waarschuwing, zich niet te laten bewegen goederen aan dien man op crediet af te geven. Meubilaire goederen heeft hij zoo goed als niets en zijn vaste goederen iggen op de maan, zoodat bij hem niets verhaalbaar is. „Waalwijk Vooruit." De Zondag j.l- gespeelde wedstrijden waren voor bovengenoemde vereeniging niet succesvol. Het le XI kon het tegen B. V. C. niet verder brengen dan een gelijk spel 1—1. Van dezen wedstrijd valt weinig te zeggen. Er werd met vuur gespeeld, doch het uiterst gladde veld maakte mooi spel onmogelijk. Vóór rust nam W. V. de leiding en behield deze tot een kwartier voor het einde. Door mooi samenspel bracht B. V. C. linksbinnen en midden-voor de partijen op gelijken voet. Doordat beide doelen onophoude lijk in gevaar verkeerden, was de match alhoewel zooals reeds gezegd, mooi spel niet gegeven kon worden, buitengewoon spannend en zal het opgekomen publiek, van zijn wandeling naar het terrein geen spijt hebben. Een eigenaardig geval doet zich tus- schen beide clubs voor. W. V. en B V. C. staan in den com petitiestand juist gelijk en wel aldus goals gosp. gew. gel. verl. punt. v. tegen B.V C. 6 2 2 2 6 12 10 W.V- 6 2 2 2 6 12 10 Daarbij moet zoowel B V. C. als W. V. nog spelen tegen Willem II en Wil helmina 3 en last not least eindigde beide competitiewedstrijden W. V.B. V. C. in een 1 1 gelijk spel. Wel een bewijs dat genoemde clubs elkaar nie's toegeven. De spanning om de 2e plaats in het ranglijstje is nog niet geweken en zal de laatste competitiewedstrijd uitwij en wel ke club dit seizoen no 2. zal zijn. Doordat W. V. II zich Zondag door het Bossche >Prins Hendrik" met 42 liet slaan, is het kampioenschap voor hen ook verkeken en voeren W. V. II en Victoria (Vucht) ook een verwoede strijd om de 2e plaats in het ranglijstje der 2e klasse. A. s. Zondag komt de Bredasche Voetbalvereeniging N.O.A.D. een bezoek brengen aan »>W. V*. N 0:A.D. is dit seizoen bijzonder goed op dreef en staat met één wedstrijd verloren no. 1 der Zuidelijke 2e klasse Ned. Voetb. Bond. Het elftal dat Zondag te Waalwijk speelt, zal als volgt zijn opgesteld: H van Steijn J. Vermeulen A. Magffelsen L. Kruijsboom, A. Bogaerts, J Brevet Jac- Vermeulen, A. v Son, G. Wollenberg H. Loonen, W. Lambert. Dit is vrijwel hun sterkste combinatie. Daar N.O.A.D, met dezen wedstrij revanche komt nemen, >oor de in he begin van het seizoen alhier gelede nederlaag, kunnen de W.V.ers er va verzekerd zijn, dat N.O A.D. alle krach ten zal inspannen hun overwinning zo schitterend mogelijk te doen zijn. Van andere zijde geweid ons ee verslag met eene critische inleiding. Dez laatste laten we hieronder volgen, he verdere verslag kan door het boven staande vervallen Ondanks den slechten staat waarin h W. V. veld verkeerde, had de aang kondigde voetbalwedstrijd toch plaats. Ik begrijp nog niet, waarom de consul op de 1ste plaats zulk een veld goed keurde en nog minder dat de scheids rechter, hoewel van de onbespeelbaarheid overtuigd, toch liet beginnen in de modderpartij is 't toch tot een goed einde gekomen. Het viel mij direct op, het W. V. team een kleine verandering had ondergaan, ten goede kan ik, wat de voorhoede betreft, nu niet direct zeggen, doch het was weer eens iets anders. De voorlinie blijft echter nog steeds het zwakste onderdeel van W. V. 1ste elftal, flinke schutters, forsche en doortastende spelers blijken in W. V. sporadisch voor te komen. Enkele voorhoede spelers, want hierop doel ik voornamelijk, ver dienen echter wel vermelding n-1 de centervoor en linksbinnen. Ik zal zoo vrij zijn, naar ik hoop in het belang der spelers, mijne opinie over het elftal van Zondag te doen kennen. Van de voor hoede noem ik Verschure en v. d-Werff de beste, beiden beschikken over een goed schot en weten zich handig en vlug te veplaatsen De laatste zou ik nog beter vinden, minder voor zich zelf spelend. De linksbuiten Wijnen vertoonde Zondag een spel, stukken beter als het gepresteerde gedurende het geheele sei zoen, zijn hard schot van vroeger schijnt hij echter verleerd te hebben, mogelijk door te weinig oefening. De rechtsbinnen- plaats- werd nu ingenomen door Van Loon een onvermoeid speler, jammer genoeg met een te zwak schot, doch door zijn doortastend spel weet hij er vuur in te houden en dikwijls aardig te combineeren. De rechtsbuiten de Ruijter, bekend als een goed schutter, doch overigens zeer oogeregeld en onverschil lig in zijn spel, faalde Zondag iu alles, tot ergernis van publiek en vooral van aanvoerder. Met een beetje wil had hij de hem aangeboden kansen beter kun nen benutten. De geheele verdediging zooals uit den wedstrijd zelve blijkt, als altijd goed, hierin valt direct op de immer vorde rende centrehalf de Folter Buitenhalfs naar omstandigheden goed, de rechtshalf na een rust van llf% maand voor het eerst weder in het veld, de andere als rechtsche speler op de linker plaats nog niet goed huis. Voor en achter back uitstekend, de eerste speelt een zuiverder en meer zeker spel Voor den keeper ook niets als lof, deze is voor zijn taak wel berekend. Posterijen. De klerk der posterijen en telegrafie de heer Erkelens is met ingang van 15 Februari verplaatst van Waalwijk naar Vucht en de heer Willem Pulles, klerk der posterijen en telegrafie te Vucht naar Waalwijk. Sneeuwstorm. Tengevolge van den hevigen sneeuw storm is de loop der treinen zeer onge regeld en heeft de tram den dienst vanmiddag niet kunnen doorzetten. BAARDWIJK. Morgen Donderdagavond ten 6 uar zal de Heer Verberk uit 's Her togenbosch eene lezing honden over Hanze- bunk, Incasso's, Inforraatie-bu.eau. bij den Heer J. de Kort, tramstation alhier. Voor diegenen, welke nog onbekend zijn met deze flinke instelling zal het de moeite loonen eens te komen luisteren. NIEUWKUIJK. De heer G. v. d. Oord alhier is door Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch benoemd tot kerkmeester van het R.K. Kerkbestuur dezer gemeente. Zondagavond overleed alhier de heer P. v. Baaien sedert 1893 -ontvanger dezer gemeente en besturend armmeester in den ouderdom van 71 jaren. VLIJMEN, 25 Jan. De harmonie „Con cordia* heeft weder een nieuw, voltallig bestuur gekregen in de volgende heeren P. K. Tacx, notaris, P. A. Zwaans, oud- burgemeester, P. J. v. Hout, hoofd der openbare school, Adr. Font-Freide, oud wei keud lid der harmonie en Joh. V. Wa genberg, indusirieel. Wij hopen dat de \n waarheid na d»n dtgelijkschen arbeid de kunst te kunnen dienen. Wij weten nu oog eeu mooi terrein voor hare werkzaamheid. Hare leden moeten op de komende repetitie- avonden eers alle gezangen uit „Ons lie.l*, eerste zangbundeltje der R.K. Veieeniging voor Volkszang in het Bisdom Bosch, goed van buiten te leeren en ze dan als pionnier» in werkplaatsen en op straat over brengen. Ze zullen er een goed werk mede verrichten. Het programma van de groote uit voering te geven door de tooneelvereeniging Vondel* in de groote zaal van deu heer M. van Wordragen, met medewerking van eenige stafmuzikanten, op Zondag 80 Jan. 1910 vermeldt dat door genoemde vereeni ging opgevoerd zal worden „Heuri Burtou' de vadermoorder*, tooneelspcl in 4 bedrijven en een voorspel. Na de ptuze kooit nog tEen noodlottige vergissi. g*, groot coraisch duo. De uitvoering vaogt aan om half zeven. EINDHOVEN, 23 Jan. In eene gister avond geboudeu vergadering van den raad dezer gemeente, werd besloten het door een vijftal ingezstenen aaugeboden renteloos voorschot van f 40.000 ten dienste der op richting eener H. B. S. te aanvaarden, met 7 tegen 4 stemmen. Jaarlijks moei van het aangeboden voor schot f 4000 worden afgelost, terwijl dit jaar de school moet word n geopend. De Tel. verneemt, dat de huizen, fa brieksgebouwen en gronden, toebehoorende aan de heeren Gebr. Bisdom, alhier, voor de so.n van f 116,000 verkocht zijn aan de Staatsspoor, voor uitbreiding van het empla- ceneut en uieuwe goederenbureaux. CAPELLE. Door den hevigen stormwind is de Capelsche buiten polder weer onderge- loopen. De weg naar 't Capelsche veer zal dus de proef hebben te doorstaan, of de keislag door den stoomwals vast genoeg is gelegd. De buitenpolder leverde de laatsts dagen een vruchtbaar aibeidsvcld op voor eeuige mollenvangers. Er waren er, die op één dag 25 h 80 mollen meenamen. Eu als men weet, dat voor icd-re mol 10 d 12 ent. wordt betaald is 't wel een buitenkansje, zoo'n dagloon. 't Is toch jammer, dat de Capelsche voetbaljeugd zicb met zoo'n treurig terrein moet tevreden stellen, n.l, mei de straat. Dat zij het gevaar voor voorbijgangers, ruiten enz. nog niet beatffeu, begrijpen we doch 't dunkt ous, dat 't toch belet diende te worden, aangezien 't beslist ge.aarlijk wordt, daar ze bij gebrek aan een echten voetbal straatsteenen gaat gebruiken. Dinsdagavond gaf de meisjeszangver- eeuigingt Rozenknopje* hare in ons vorig nummer aangekondigde, uitvoering iu de zaal van den Heer L. F. van Dongen. Nadat de voorzitter, de heer T effers, de aanwezigen hartelijk welkom had geheeter en het doel der uitvoering had uiteengezet, werd deu wakkeren directeur, den beer A. van Beek, een muzieklesseuaar en de dirigeer stok aangeboden namens,„Het Rozenknopje*, als blijk van hoogachting. Over de uitvoering zelve willen we zeer kort zijn zang, pianospel en leiding waren uitstekend, de omstandigheden ii) aaumerking genomen, onverbeterlijk. 'I Is ons echter een behoefte, den ijverigen en bekwamen directeur van Beek hulde te brengen voor de manier, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. We wenschen hem kracht en energie, om zijn aangevangen taak voort te zetten en dandan wenschen we „Het Rozenknopje* zelf toe, dat het moge beseffen, dit alleen eendracht macht maakt, opdat bet niet moge paan, zooals reeds met zoorrle. andere iu Cnpelle, n,l. dat het zich zelf vernietigt. 31eisjes zangvereealging, Een ander correspondent schrijft ons De uitvoering gisterenavond gegeven door de meisjes zangvereniging ,,'t Rozeuknopje" was flink benei, ongeacht het ouguustige weer. Velen hadden niet tegen een wande-; ling van omtrent drie kwartier opgezien, ont deze eerste uitvoering bij te wonen. Met genoegen eoustateeren wij, dat al de nummers van het programma fliuk werden gezongen, den oefentijd in aanmerking ge nomen. Ongaarne zon ik meldea welk stuk het best gezongen werd, want op alle stukkeu volgde een daverend applaus en bij ieder nummer bleek ook werkelijk dat ernst van de zaak was gemaakt. Ook de verschillende pianostukken, zoo zeshandig als vierhandig, werden zuiver en vrijmoedig gespeeld, zoo, dat men geen aan- meikingen zou kunnen maken. Ook het trio voldeed zeer. De directeur heeft veel eer van zijn vele icspauning. Van dien ijver waren ook de zangeressen reeds lang overtuigd. Dit bleek daaruit, dat, nadat de voorzitter bij den aanvang de aanwezigen welkom had ge- heeten, eer.e der zangcresse, namens het koor den directeur een lessenaar met diri geerstok aanbood, waarvoor deze in keurigt woorden zijn dank betuigde. Volgaarne roepen wij deze jeugdige zang- vereeniging een „tot weerzien'' toe. DUSSEN, 25 Jan. Het steiger voor de aanlegplaats der stoomboot Thor IX is ge-

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5