Gebrs.v.HEST, MM! J. I VfRBIitT, DE HUMEUR BOVEN 4LLE ANDERE LAMPEN. FABRIEKEN TE EINDHOVEN. NIBUWS UIT HEÏÏSDSN. Gemengd Nieuws. Advertentiën, Stoomkoffiebrandery en Theehandel Algemeen Assurantiekantoor. Alles 1ste lias Maatschappijen DE PHILIPS' METAALDRAADLAMP VERDIENT ALS PRIMA NEDERLANDSCH FABRIKAAT r;vr/rt. Kerknieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL H andelsberichten VLIJMEN, WAALWIJK. VERKRIJGBAAR BIJ ALLE H.H. INSTALLATEURS. leveren uitsluitend regelmatige, fijne kwaliteiten tot billijke prijzen. Billijke premiën. Vraagt inlichtingen. a heel afgebroken en zal er vooreerst geen gelegenheid zijn, om hier aan de loswal op dt boot te gaan, naar Rotterdam en 'a Bosch. De passagiers zullen zich dus voortaan naar 't Capelsehe of Keizereveer moeten begeven. Voorwaar een heel ongemak, voor degenen die van de boot nogal dikwijls gebruik maken. WASPIK. Door Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch is benoemd tot kerkmeester alhier de heer P. Klaassen. Genoemden heer proficiat met deze onder scheiding. De voetbalclub >Nooit Gedacht" speelde 11. Zondag op haar terrein een match tegen »P. H.van Waalwijk. Stand 31 in 't voordeel van »Nooit Gedacht". Toen de meesterknecht S Z. van de firma van S alhier gistermorgen de looierij ontsloot, kwam hem een verstik kende rook tegen Hij drong echter binnen en bemerkte na eenigen tijd. dat een partij zakken op den ingemetselden stoomketel aan 't smeulen waren. Op handen en voeten kruipende gelukte het Z- nog hulp en licht te halen. Inmiddels was nu echter het vuur door den ver- «chen luchtstroom aangewakkerd en sloeg laaiend op. Men kon nu echter het ge vaar overzien en met enkele emmers water den brand blusschen. Door het kordaat optreden van S. Z. is hoogst waarschijnlijk de geheele looierij voor ondergang behoed. Het water is thans zoo hoog, dat de haven overstroomd. De tuinen der bewoners aan den havenkant op 't Dijkske staan geheel onder. Hier en daar loopt het water zelfs in de achterhuizen en kelders. DONGEN. Inbraak. In den nacht tus- schen 21 en 22 Jan. 1.1. heeft er in de stoomschocnfabriek van de Firma G. L Smits Co. een brutale inbraak plaats gehad. Gestolen zijn een 40 paar fijne schoenen ter waarde van ruim 200 gld. Door de ijverige pogingen van de politie, bevinden zich de vermoedelijke daders reeds in arrest- Zondag namiddag werden zij onder grooten toeloop van nieuws gierigen geboeid naar de fabriek geleid om aanwijzing te doen. Geen van beiden heeft echter iets willen bekennen. Naar men ons nader meedeelt, zijn de twee vermoedelijke daders te Rotterdam gevat, waar zij bezig waren de schoenen te verkoopen. 0?igeluk.. Gisteren kwam da veer tienjarige G. V. op de fabriek der firma van T. te vallen met het ongelukkig gevolg, dat hij zich zeer erg aan den arm bezeerde. Volgens den dokter zou de pols op twee plaatsen gebroken zijn. Groote Animo. Er heerscht alhier verbazend veel animo voor het feest bij de plechtige installatie van onzen nieu wen burgemeester. Men hoort schier nergens over spreken, dan over het aan staande feest. Overal zijn buurtcommis- sies in 't leven geroepen en allerwege is men aan de voorbereidende werkzaam heden voor de versieringen begonnen. De geldinzameling is reeds geschied en heeft buiten verwachting verbazend veel opgebracht. Tegen morgenavond Woensdag zijn alle voorzitters van vereenigingen en gezelschappen, die aan den te houden optocht wenschen deel te nemen opge roepen ter vergadering met den ge meenteraad en de centrale commissie, in het café van den heer W. v- d. Boom, alhier. RAAMSDONK(DORP), 25 Jan. Verleden Zaterdag- en Zondagavond gaf de tooueel- vereeniging het Koninklijke Gilde St. Ba?o, ten huize vau Mej. de Wed. Boons haar gewone voorjaarsche uitvoering, die beide avonden uitstekend slaagde. Te ongeveer 6 uur opende de hear J. N. van Dongen, regiseur der vereeniging, met een kort doch krachtig woord van welkom den avond, waarna No. 1 van het programma een vierstemmig lied getiteld „Gelukkig Duizendmaal* op zeer verdienstelijke wijze jverd voorgedragen. Het groote en boeiende drama „De Giftmenger* werd evenzoo uit stekend gespeeld. Vooral de rollen van Randhorst, Henri, Bart Halm, Gerard en Verstrijen waren aan goede krachten toever trouwd. De spelers waren rolvast en wij moeten erkennen, dat hun spel is vooruif gegaan wat betreft houding, manieren en natuurlijke uitspraak. Doch ook den ver vuilers de. kleinere rollen komt een pluimpje toe. Na de pauze werden nog de komische „Kaatje van Sprundel* en „Witkiel Staats spoor, alsmede de ernstige dramatische drankbestrijdersvoordracht „Te laat* op flinke manier gezegd. Tot slot kwam „Peerke Wip* op de plauken, gevolgd door zijn geit. Men begrijpt, dat het koddige ge zicht den lachlust wel wist op te wekken. Wie het meeste succes had, de speler of ziju sik, durven wij echter niet te beslissen. Nadat de heer Van Doagen het talrijke publiek in welsprekende woorden had be dankt voor zijn flinke opkomat en onver deelds aandacht, verliet men ook lu weder de plaats waar men een genoeglijken avond had doorgebracht. Wij wenschen het Ko ninklijke Gilde een lang leven toe. Hedenmiddag tuimelde een der wind rozen, waarmede de kap van den molen van heer De Bruin naar den wind wordt ge draaid, met een vreeselijken smak op de galerij. De roos die een diameter van 5 M. heeft, trof gelukkig niemand, maar be schadigde alleen het hek van de galerij. IIEUSDEN, 25 Jan. 1910. Tooneeluitvoering. Donderdagavond a.s. geeft de vereeniging «/Kunst en Vermaak* een tooneeluitvoering voor de leden der fanfare „De H. Familie Opgevoerd zulleu worden Goido de Van- deër, drama in drie bedrijven en Photograaf- telefonist, kluchtspel in één bedrijf, terwijl in de pauzen een afdeeling der Fanfare eenige nummers ten beste zullen geven. Hoog water. Evenals elders staat het water ook hier wederom buitengewoon hoog, zoo zelfs dat men er veel last van ondervindt, aangezien de gewone .aanlegsteigers en loodsen geheel en de rijweg naar de booten gedeeltelijk onder staan. Ook het veerbootje gaat na genoeg van dijk tot dijk. De weilanden zullen er echter wel bij varen, daar ze flink onderstaan en het water goed dik is. Groot concert. Tot slot van het seizoen zal er Zondag 20 Jan. in het Patroonsgebonw een groot concert gegeven worden voor de leden van ,;de Fanfare", „Kunst en Vermaak" en „St. Cecilia". Op het programma prijken achttien nummers, muziek, voordracht en zang, zoo dat er op verschillend gebied volop te ge nieten zal zijn. Ook voor niet-leden is gelegenheid tot bezoek. Orgelbespeling. Vrijdagavond ten acht ure zal de heer A., orgauist der Herv. Kerk. die in de volgende week onze gemeente metterwoon 'verlaat, nogmaals velen in genoemde kerk van zijn heerlijk spel doen genieten. Naar we ver nemen is de toegang slechts voor genoo digden. Geheelonthouding. Maandagavond vergaderde in haar lokaa. de afdeeling Heusden en omstreken vau de Nationale Christelijke Onthoudersvereeniging bij welke gelegenheid door den Eerw. heer Da. B. C. Koolhaas, predikant te Genderen eeu boeiende voordracht gehouden werd over bovenstaand onderwerp. Draukbestrijding. Zooals half en half te verwachten was, was het getal dergenen, die zich van hier naar den drankhestrijdingsdag te Drunen o| maakten gering, ja, zéér gering. Toch vertrouwen we, dat ook in o ze plaats de actie niet zal uitblijven en er weldra een afdeeling zal tot stand komeu van R. K. Drankbestrijders. arbeider. Jammer, dat, waar de arbeider» zoo veel ambitie toonen in sake de drauk bestrijding, de notabele voorvechters onzer plaats zoo weinig belangstelling toonen. Heel wat kon door hen nog worden tot stand gebracht. LOON-OP-ZAND. Aanstaande Zondag te zes uur geeft H. U. M. O. R. uil Dongen met medewerking van Echo der Duinen een groote uitvoering in de zaal bij den heer W. Cools. Er zullen opgevoerd worden: „Een plichtvergeten Vader", drama in drie bedryven en „Het testament van Oom Jau" blijspel in vier. bedrijven. Werkende en honoraire leden der lieder tafel hebben vrijen toegang, niet-ledeu tegen een klein entrée. Tot president van den R. K. Volks bond alhier is gekozen de heer Beru. Don kers in plaats van den heer A. van Esch, die commissaris is geworden. 'H.-auiimiMiaBiB —rnMniimmrii KAATSHEUVEL, 25 Jan. 1910. Teerdag. Behalve enkele k&artgezelschappen hielden ook onze. beide harmoniën „Euphonia* en „Apollo* hun teerdag. Des middags werd door beide eeu muzikale waudeling door het dorp gemaakt, zoodat links en rechts de vroolijke tonen weerklonken. Dit lokte na tuurlijk een massa volk op de been, die de harmoniën op hun wandeling vergezelden. Bij enkele herbergen werd rust gehouden, en toen met eeu opgewekte marsch huis waarts. De keurig bereide maaltijden werd alle eer aangedaan, zoodat onze muzikanten over gezonde magen bleken te beschikken. De avond werd verder doorgebracht met muziek eu voordrachten plu» de noodige potjes bier. R. K. Volksbond. Dit jaar zijn vier bestuursleden van onzen R. K. Volksbond «aan de beurt van aftreden, n.m. J. van den Hoven, Pres., J. van Amelsfoort, le Secr., Adr. Kop», 2e Secr. en Jac. van Trier. Deze leden hebben zich weer herkiesbaar gesteld. Tot 6 Februari kunnen candidatenlijsten worden ingediend. In den loop der maand Febr. zal de ver kiezing plaats hebben. Worden geen tegen- candidaten gesteld, dan worden de aftredende leden als herkozen beschouwd. „Euphonia" De Koninklijke Harmonie Euphonia, Dir. de heer M. vsn Beurden, is aangezocht om op 6 Februari a.s. te Waalwijk op „Musis «Sacrum* een concert te geven, 's avouds van 8 tot 10 uur. Wij twijfelen niet of een flink program zal worden uitgevoerd. Het beste succes zii Euohonia toeeewenschL In de Zondag gehouden vergadering der R. K. Vskvereeniging werd de heer F. Vloemans alhier, als voorzitter geïnstalleerd. Ook werden verschillende nieuwe leden aaD- geuomen. Ambitie. Gisteren avond vertrokken van hier een heele schaar arbeiders naar Drunen om de groote propaganda-vergadering voor de R. k. Draukbestrijding bij te wonen. Van ons plaatselijk bestuur der drankbestrijding was alleen vertegenwoordigd het lid M. Elshout Plechtige bisschopswijding vun Mgr. Jos. Sweens. Donderdagmorgen had in de parochie kerk van St. Jacob te 's Hertogeobosch de plechtige wijding plaats van Mgr. Jos- Sweens overste van het klooster St Charles te Esch bij Bokstel, van de Witte Paters van kardinaal Lavigerie, benoemd tot bisschop coadjutor van Zuid-Nyanza. De kerk maakte een allerschilderachtigst effect door de kleurenmengeling van het levend groen, de roode hemelblauwe en witte tonen der bisschoppelijke wapens en het paars en fluweel van baldakijnen en draperieën, waartusschen de felle fonkelingen van de glanzend geel koperen ornamenten van het tabernakel hun schittering wierpen. Om 9 uur begon de plechtigheid. Voor het priesterkoor was de gereser veerde van het overige gedeelte der kerk afgesloten ruimte ingenomen door "de famiiieleden van den nieuwen bisschop en talrijke genoodigden- Witte Paters van Sb Charles en Zusters van het Monica-klooster onder Bokstel. De aartsbisschop van Utrecht de bisschoppen van 's Bosch en Haarlem waren eveneens tegenwoordig, en van de Europeesche provincie der Paters van Lavigerie zagen wij den hoogeerw heer Voillard eersten assistent uit het moeder huis van Maison Carré bij Algiers en verschillende andere vreemde paters van de Orde. Verder waren er tal van geestelijken van alle kanten aanwezig. De kerk was goed bezet met geloovigen en velen konden zelf niet binnen, zóó groot was de belangstelling in deze grootsche kerkelijke plechtigheid. Om 9 uur trok onder feestgezang de rij der geestelijke en kerkelijke gewaden en de bisschoppen met de wijdeling Mgr. Sweens het heiligdom binnen en namen de plechtigheden een aanvang. De offergaven van den wijdeling werden gedragen door zes studenten van het klooster der Witte Paters van St. Charles. Deze offergaven bestonden uit twee brooden en twee vaatjes wijn, de eene verguld, de andere verzilverd, en ver sierd met de wapens van den wijdende bisschop en den wijdeling. Het zangkoor der parochiekerk ver sterkt met tal van andere krachten en met medewerking van Walter van Son, voerde onder directie van den heer Fr. v. d. Heijden de missa >Gaudeamus« in ïonorem S. Jacobi Maj-., Apostol. uit begeleid op het orgel van den heer Joh. v. d. Stoij. Na afloop van de hoog indrukwek kende plechtigheid hield de nieuwgewijde bisschop Mgr. Sweens een receptie waar bij talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten, kennissen en vrienden V2n Mgr. hem hun gelukwenschen gingen aanbieden- In de stad zelf wapperde van de meeste woningen, vooral in de parochie van St. Jacob, de vlaggen ter eere van deze hoo^e plechtigheid. In Boxtel werd Z. D. H een schitte rende ontvangst bereid. MijnongehikIn een vorig nummer vermelden wij dat 6 personen in een mijn bedolven waren. Zij zijn thans ge red. Om 1 uur 23 kwam de ophaalbak van de mijn boven. Op den rand er van zaten 3 drie redders en in den bak, in een wollen deken gewikkeld, de oogen door een blinddoek tegen het schelle daglicht beschermd, de eerste geredde. Hij werd in nog meer wollen dekens gewikkeld- op een berrie gelegd en snel naar het ketelhuis gebracht. De andere vijf kwamen spoedig ook boven enke len hunner waren zoo monter, dat zij den weg naar het ketelhuis te voet af legden. Daar verkwikte men hen voor zichtig en onderzocht men hen. De dokter was tevreden over hen. Een van hen had een gebroken arm, een paar anderen enkele schrammen. Vervolgens zijn zij alle zes naar het ziekenhuis te Ueckendorf gebracht. Toen de redding bekend werd, werd aan alle schachten van de mijn de vlag geheschen. Een van de geredden, de ploegbaas Kleffner, vertelde, dat de instorting in de mijn, waardoor zij van de buiten wereld afgesloten waren, zoo plotseling was gebeurd, dat zij ternauwernood den tijd hadden gehad bij den muur, die zij bouwden, een toevlucht te zoeken. Een van de planken, waarmee het gewelf gestut was, verzakte en vormde geluk kig een beschuttend afdak boven hun hoofd. De zes gevangenen hebben al den tijd van hun opsluiting zonder licht gezeten, daar hun lampen bij het onge luk uit hun hand geslagen en vernield waren. Eten hadden zij niet bij zich, drinken evenmin. Gelukkig sijpelde er water langs de wanden, waar zij af en toe hun tong tegen hielden, om hun dorst te lesschen. De mannen geloofden niet. dat zij vier dagen en vier nachten opgesloten hadden gezeten. Zij hadden gedacht, dat er niet meer dan twee dagen om waren, sedert het ongeluk gebeurd was. In elk geval had de slaap in dien tijd hun oogen niet geloken. De dokter had nooit zulk een langdurig geval van slapeloosheid gezien, maar moest het wel gelooven. De geredden vertelden, dat het niet waar was, dat zij door middel van kloppen teekenen van leven hadden gegeven. Zij durfden dat niet, omdat het gevaar voor nieuwe instortingen te groot was. Wel hebben zij uit al hun macht geroepen en die kreten zijn ook telkens gehoord. De zes mijnwerkers hebben 92 uur opgesloten gezeten. Een mijnbeambte vertelde Zaterdag, dat het haast een wonder was, dat de mannen er zoo goed af waren gekomen. Nog Zaterdagochtend werd de redding door nieuwe instortingen bemoeilijkt. Men moest de gevangenen ten laatste door een nauw gat trekken, dat men gemaakt had, door een ijzeren plaat, die boven hun hoofd hing voorzichtig om te buigen. De nieuwe kouieef. Zaterdagavond is de nieuwe komeet weer heel mooi waargenomen aan de sterrenwacht te Cambridge. Even voor vijven werd zij gevonden met een grooten kijker. En daarna is zjj zoo wat een nur voor het bloot e oog zichtbaar gebleven. Toen verdween zij achter de wolken ann de horizon Ook reeds in kleine verrekijkers biedt de komeet een fraai schouw spel. De staart, welko opwaarts, en natuurlijk van de zon af, is gekeerd, is dubbel hij schijnt eeu zcor aanzienlijke lengte hebben. «De kern is eiken avond veel helderder en professor N«wal is van oordeel dat de helder heid nog zal toenemen. Men verwacht dat de komeat- nog wel eenige tijd zal te zien blijven. Zij verwijdert zich nu met buitengewone snelheid van de zon. Te Cambridge wordt haar loop zorgvuldig gade geslagen reeds zijn de berekeningen ter be paling van haar baan uitgevoerd. Een gladde dief. De gemeenteveld wachter Van Houthem bij Valkenburg, had einde der vorige week een goede vangst gedaan door aanhouding van een Pruis. Na eene achtervolging door den veldwachter van circa een half uur over slooten, weilanden, velden, enz., werd de Pruis gegrepen, die getracht had in Valkenburg een diamanten daspeld te verkoopen. Bij zijne aanhouding was de Pruis gekleed volgens den laatsten snit, met gouden lorgnet, in het bezit van dolken, een geladen revolver, dieven lantaarn enz., benevens van diamanten, briljanten, paarlen, gouden en zilveren sieraden enz de juiste waarde hiervan is niet bij benadering te schatten, doch moet enkele duizenden gulden bedragen. De Pruis werd naar de Valkenburgsche kazerne overgebracht en achter slot en grendel gezet, ten einde nadere infor maties in te winnen omtrent zijn per soon en omttent de herkomst der kost baarheden. Thans is uitgelekt, dat de Pruis uit zijn preventieve hechtenis in de marechaussekazerne te Valkenburg ontvlucht is. De brigade-commandant ontwaarde bovendien tot zijne ontzetting dat de Pruis schier alle kostbaarheden, die men had ontnomen en in de ka zerne bewaard werden voor de tweede maal had gestolen. Er is nog geen spoor van de vluchteling ontdekt. BESOIJEN, 25 Jan. De pi ijs der boter was kedeD op de markt Hoogste prijs f 1.46. Laagste prijs 1,40. De prijs der eieren wa9 3'/2 4l/j ct GORINCHEM, 24 Jan. De aanvoer van granen was heden gering met gewoner handel. Ristarwe 1 8.50 a 9 50 roode dito i 8,50 a 9, witte dito t 8.50 a 9.25 inl. rogge 5,85 a 6, Buitenl dito 6.40 ft 6.75gerst 4,85 a 6— haver 3,60 ft 4.10 fuivenboouen 10,a 0.— blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 67 runderen 4 nuchtere kalveren, 20 vatte varkens 132 biggeo. le qual. KalfkoeieD 1230 ft 280 Kalfvaarzen 1170 a 230 Guiste vaarzen f 4 Melkkoeien 1160 4 230 l'/s jarige ossen f 4 Pinken f a Graskalveren f ft Nuchtere kalv. f 5 ft 15 Aangevoerd 2t vette varkens van 25 a 26 ct per half kilo, biggen van 16, a 14 per stuk. Aangevoerd 0 schapen cn 0 lammeren; sche en f a en lammeren f0 4 f0 oer stuk. Kippen f 0.70 ii f 0.80 per stuk. Eieren 11.05 4 1.15 per 26 6tuks. Boter 70 4 75 ct. per kilo. ROTTERDAM 25 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 53 paarden 0 veulen, 0 ezel, 1024 magere en 547 vette runderen 231 vette 274 nuchtere en graskalveren 2 schapen of lammeren 0 varkens 114 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 29 tot 38 ct., stieren 25 a 32 ct., kalveren 50 tot 57 ct., vette export- kalveren ct., alles per 1/a kilo. Melkkoeien f 125 4 f 250, kalfkoeien f 150 a 290, stieren f a pinken ii graskal- vcien a vnarzeu f 60 a 120 alles mager vee; biggen f8.50 a 14.50 paarden f 45 a 125. Nuchtere kalveren fok- 15.4 25slacht.- 8.- 4 13.- Biggen f 1.25 a 1.45 per week. Op dc botermarkf werden aangevoerd 51/8 en 21/16 vd. en 194 stukken a lJt kilo. Prijs lo qual 63, 2e qual f 58 3e qual. f57 Per '/j kilo 80 a 85 ct. VAN PHILIPS LAMP

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 6