Nummer 9 Zondag 30 Januari 1^10 33e Jaargang Tweede Blad. binnenland/ LANDBOUW. Gemengd Nieuws Uit Waspik. BUITENLAND. Helgië. Spanje. Engeland. Griekenland. Sport. Letteren en Kunst. ffHet daghot in het Oosten/ Zuiden. Dinsdag 1.1. was het de groote drankbe- itrijdersdag te Geertruidenberg. Ook Waspik »as daar vertegenwoordigd en bet overtui gende, geestdriftige woord van pater Jldefon- !U9 is als een kostbaar zaad hierheen gedragen otn uitgestrooid te worden op onzen bodem. Zal het "vruchten drageu We zijn vol blijde verwachting. Zeker, n den mensch is slechts het zaaien, docb od zal een werk, dat Hem zoo behagelijk als de drankbestrijding, Zijnen zegen niet onthouden. We ontveinzen echter niet, dat Ie victorie strijd sal kosten, maar waarom touden we dau anders ook spreken van Iranïbestrijding. En is eene overwinning wel [loiievol, als ze niets gekost heeft Schouderophalend en glimlachend zullen nkelen de nieuwe: actie begroeten. Het is dan ook heel wat gemakkelijker eens mede- ijdend de schouders op te trekken en eens loog wijs te glimlachen dan een klein offer te brengen in wei-begrepen eigenbelang of ruor het welzijn van zijn evenmensch. Maar onze drankbestrijders zullen zich daardoor niet laten afschrikken. Dapper znllen zij hunne blauwe banier hoog heffen en blij zal bij den strijd hun vaandellied weerklinken De blauwe vaan is onze vaan. Ouder haar, Broederschaar, Sluit U aan. //Het dagliet in den Oosten/ Is h-t wonder, u i, nu we dit nieuwe licht aan den horizon zien dagen, we tevens uitzien naar eene actie onzer arbeiders Werk den van Waspik, waarom blijft gij v e staan Ziet, rondom u overal sluiten - arbeiders' zich aaneen, daar ze behoefte webben aan ouderlingen sten" eu aan voojlfchting van de beste hunner lot— genooten. In nabniige plaatsen verheugen zij zich reeds jaren in eeno bloeiende organisatie, welke hun uTnr.fr plichten alt christen werk man voorhieia, doch ook en met sacces wist op te treden, waar het gold haad- haviug hunner rechten. Waarom staat gij nog alleen, terwijl ge elkaar den strijd om 't bestaan toch zooveel kunt vergemakkelijken en veraangenamen P Heeft voor U het machtige woord van den grooten paus Leo XIII z g. niet geklonken van Leo XIII, welke met zooveel recht de paus der werklieden genoemd wordt yVereenigt U/ zoe sprak hij tot alle arbeiders der wereld, en waar de Vader zoo sprak, daar zijt gij ook verzekerd van deD steun zijner zonen, van onze priesters. Ziet, Uwe broeders uit de naburige plaatsen zien met verwondering, hoe gij nog als vreemdelingen naast elkaaf gaat, terwijl bij hen de organisatie den baiid van christelijke kameraadschap steeds nauwer toebaalt. Met bevreemding vragen ze zich af; rls daarin Waspik niets te verbeteren of behoeft men daar niets te doen om het goede te behou den Zal daar den arbeiders nooit eenig gevaar dreigen Eq zorgvol zullen ze U gadeslaan, of er nog geen drang naar ver- eeniging bij D te bespeuren is. Wanueer dit echter te lang zou dnren, dan geloof ik dat ze buDne wakkere propagandisten arbeiders, voor wier. kennis van organisatie en sociale wetgeving we respect moeten hebben naar U zullen toezenden om U wakker te schudden uit Uwe onverschillig heid of le onttrekken aan Uwe moedeloosheid. En tot de onverschilligen zal deze keur bende spreken 9 Broeders, staat op en omgordt Uwe lendenen. Hoe zult ge U ver antwoorden, als later Uwe zonen zich beklagen over hunnen achterstand in het ve/eenigings- leven, terwijl ringsom de organisaties bloeien Wat zult ge zeggen, als er ooit gevaar U, eenlingen, man voor man, dreigt met deo ondergang, een gevaar dat ge in ver- eeniging zoudt hebben kannen afweren En den moedelooze zullen deze wakkere mannen toespreken #Schcp moed Wat U onbereikbaar toeschijnt als enkeling, is mo gelijk in de organisatie. Zijn we niet allen broeders, steeds bereid om elkaar de reddende hand toe te steken 1 Sluit U aan en hoop vol zult ge weder de toekomst inblikken/ Mannen van Waspik, wanneer door Uw te lang talmen werkelijk Uwe zorgvoll-* broeders stallen toesnellen, weert dan de reddende hand niet af, maar aanvaardt dank baar dit blijk van christelijke, naastenliefde, opdat ook voor U spoedig de* morgen glore van nieuw leven en vruchtbare actie. N. België onder den nieuwen koning schijnt vooral toenadering te willen zoeken tot ons land. Zoo men weet zal koning Albert nog voor hij anderen hoven een bezoek brengt, naar den Haag komen. Nu schrijft de Brmselsche ^Gazette' in een artikel: Waar gevaar bestaat voor een algsmeene beroering tengevolge van het antagonisme tusschen Engeland en Duitschland, hoopt men, dat een met krachtdadige medewerking van den 'nieuwen koning tot stand gekomen economische en militaire overeenkomst tusschen België en Nederland groote wel vaart en veiligheid zon verzekeren. Al vroeger is het denkbeeld van een toe nadering bepleit, het eerste door Eugèue Baie van de ^Petit Bleu.' Mannen van gezag, die er zich toen over uitspraken, zagen er de voordtelen wel van in, doch voor een militair verbond waren niet velen te vindeD. Wel voor een ecouomische over eenkomst. liet kasteel Baliaeourt. Donderdag heeft de eerste kamer van het Parijsche beroepshof uitspraak gedaan in het geding vao princes Louise contra barones Vanghan, betreffende het kasteel Balincourt. Bij hel vonnis werd het verbreken der zegels bevolen, en het verzoek van priuses Louise om een ouderzoek in te stellen ver worpen. Verder werd de Belgische prinses tot de betaling van alle kosten van het geding ver oordeeld. Donderdag hebben te Barcelona 29 be klaagden terechtgestaa wegens oproer iü Juli. De krijgsraad veroordeelde er 12 ter dood en 4 tot levenslange gevangenis straf, de overigen tot langdurige vrijheids straffen. Het vonnis moet nog door den kapitein-generaal worden bekrachtigd. Te Lembreg bestaat sedert ongeveer een jaar een filisal van Pruisische schoen- firma. De boycotvereenigiug aldaar heeft no by de Poolsche bevolking een bewegiDg tegen de firma op touw gezet met het doel te bewerken dat de bewoners van Lembreg daar niets meer zullen kooptn, zoolang de onteigeningswet in de Poolsche provincies van Praischen van kracht blijft. Zondag jl. trok, na afloop van een zeer rumoerige ver gadering van de boycotvereeniging, een groote menigte volks, aangevoerd door studenten, naar den schoenwinkel en verbrijzelde daar de spiegelruiten en uitstalkasten. De toe gesnelde politie bleek machteloos om de talrijke menigte, die voortdurend bleef schreeuwen Weg met de Pruisen Weg met de Pruische lakeien \u uiteen te drijven. Een geheele compagnie soldaten was noodig om de straat schoon te vegen. De Verkiezing. Het laatste Reuter-telegram over de verkiezing dat we gezien hebben, meldt weer een paar overwinningen van de unionisten. Het laatste telegram in de Avondbladen sprak van 123 gewonnen zetels, nu waren het er 125. Dat bracht hun aantal, met een behouden zetel, van 261 op 264. Maar de liberalen waren vooruitgegaan van 256 tot 262 De arbei ders waren op hun 40 zetels gebleven, en de Ieren van 74 tot 76 gekomen. Een belangrijk bericht seint onze Londensche correspondentVolgens de Evening Standard gaan de unionisten bij de eerste de beste gelegenheid in het Lagerhuis bij de behandeling van het adres van antwoord of bij de herindiening van de begrooting een amendement voorstellen, waarin tariefshervorming wordt verlangd. Daar zullen allicht het tiental anti-Redmondisten onder de Ier- sche nationalisten ook voor stemmen. Maar wat zullen de zestig Redmondisten doen Wij hebben melding gemaakt van unionistische stemmen, die er voor Home Rule opgaan, teneinde met de Ieren de regeering ten val te brengen en het protectionisme in te voeren. Daartegen over dient aangeteekend te worden, dat Austin Chamberlain dezer dagen in een rede gezegd heeft, dat de unionisten met de Ieren geen bondgenootschap kunnen aangaan met Home Rule tot grondslag. De unionisten zijn en blijven tegen Home Rule. LONDEN, 28 Januari. 4 uur na middag. Gekozen zijn thans 263 unio nisten, 262 liberalen, 40 arbeiders en 75 nationalisten. De unionisten winnen 124 zetels, de overige partijen onveran derd. 6 uur 30 Gekozen 264 unionisten, 262 liberalen, 40 arbeiders en 76 natio nalisten. De unionisten winnen 125, de liberalen 19 en de arbeiderspartij 1 zetel. Er zijn besprekingen gaande tusschen het militaire verbond en de leidende staatslieden om te komen tot een regeling van de kabinetscrisis en tot een oplos sing van de kwestie der bijeenroeping eener nationale vergadering. De minister president had gezegd dat hij zijn goed keuring wilde hechten aan de bijeen roeping der nationale vergadering op voorwaarde dat het militaire verbond ontbonden werd. Hij zou er de voorkeur aan geven zijn ontslag in te dienen na een nederlaag in de Kamer, liever dan wegens dreigementen van het verbond. De troepen zijn geconsigneerd in de kazernes, daar de tegenstanders van den bond dreigen de afdeelingsvergaderingen te verstoren. ATHENE, 28 Januari. Het militaire verbond heeft hedennacht besloten toe te stemmen in ontbinding op voorwaarde van bijeenroeping eener nationale ver gadering tot herziening der grondwet. fwwatw TfiMiiiiJiiaawywwitiM Kefzigerstarlevcn. De minister van Waterstaat heeft het voorstel van de betrokken Nederlandsche spoorweg-maatschappijen om de nieuwe reizigerstarieven met ingang van 1 Jan. 1911 in te voeren, goedgekeurd. Jbr. Mr. A. Röell burgemeester vun Amsterdam Bij Koninklijk besluit, ingaande 16 Maart 1910, is tot burgemeester van de gemeente Amsterdam benoemd jhr. mr. A Röell, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Arnhem. De Belgische missie. De Belgische missie, aan welker hoofd staat de minister van Staat Beern- ert, en die H. M. de officieele tijding der troonsbestijging van koning Albert kwam brengen, is met grooten luister ontvan gen. Gala-diners zijn gegeven door H. M. de Koningin, den minister van bui- tenlandsche zaken en den Belgischen gezant. Ridderorden zijn aan elk der leden verleend. De merkwaardigheden van den Haag werden door de heeren in oogenschouw genomen. Stadhuis op den Dam. Door het raadslid Boissevain is een voorstel bij den Raad ingediend om B. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om op het bij de nieuwe indeeling van den Dam aan de Oostzijde beschikbaar ko mende terrein, een nieuw Raadhuis te stichten. In zijn toelichting wijst dit raadslid op de algemeene sympathie welke er voor dit denkbeeld bestaat. Bedoeling is een onderzoek in te stel len naar de kosten in verband met te stellen aesthetische eischen en tevens of het beschikbaar komend terrein voldoen de is en, zoo niet, of een deel der bu reau's in het tegenwoordig stadhuis gevestigd kan blijven. Voetbal. Voor Zondag a s. 30 Jannari, vinden wij o. a. do volgends wedstrijden vermeld voor de competitie van den N. V. B. Deventer U D Vitesse Arnhem. Wageningeu G V CP W Enschedé. Utrecht Hercules—Sparta Rotterdam. Utrecht U V VVolharding Amsterdam. Leiden Ajax—Haarlem. 's Hage H B S—D F G Dordrecht. *8 Hage V U C—Aj«x Amsterdam. Haarlem H F C—Quick 's Hage. Haarlem E D VI) V V 's Hage. Amsterdam A F C—Achilles Rotterdam. Amsterdam R A P—Allen Werbaar. Bnssem Rotterdam D V S—V O V Rotterdam. Hilversum VictoriaAlbmaria Victrix. Alkmaar Will*nisoord A F H CV V A Am sterdam Enschedé P W II—Oranje Naesau Almelo. Enschedé: HercuUs—Quick KampeD. Hengelo Tubantia— U D II Deventer. Apeldoorn Robur et Velocitas—Daventria Deventer. Arnhem O D 0—V V O Velp. Tilburg Willem II—Quick II NijmegeD. Breda Velocitas— U V V 's Hage. Breda Velocitas IIWilhelmina II. Breda 't Zesde II—Velocitas III Breda. Voor de competitie van den Brabantschen Voetbalbond 's Bosch B V CWilhelmina III 's Bosch. Eindhoven E V V—Victoria 's Bosch. Breda Breda Victoria B.-o.-Z Breda Noad III Spnrta Roosendaal. Bergen-op-Zoom B V V II—Noad II Breda. Bergen- op-Zoom elocitas— Dosbo B.-o.-Z Alsmede voor het zilveren kruis Roosendaal Concordia II—Concordia I. Internationale wedstrijden. H. B. S. 's Hage zal een wedstrijd spelen op Dinsdag 8 Februari te Brussel, tegen een door den Belgischen Bond samengesteld elftai U. V. V. '8 Hage zal deelnemen aan de seriowedstryden der Leopold F. C. te Brussel op 27 en 28 Maart. Küller. L'Auto brengt het portret van onzen land genoot Kiiller, die met eenige van zijn leer lingen uit Mourmelon vertrokken is. Hij is de eerste vlieger, die een Antoinette gebruikt. Naar de Pool. De Wrights hebben m«t Peary gesproken over 't vliegen naar de Pool en het schijnt, dat er plannen zijn om binnenkort een tocht naar de Pool te doen. Wie hem zal onder nemen is nog onbekend. Men zal vertrekken op een punt op 500 mijlen afstand van de Pool en men denkt de reis te doeu in 3 dagen heen en terug. De Katholieke Illustratie bevat deze week weder zeer actneele foto's, te veel om ze alle op te noemen, o,a. een vijftal mooie kiekjes vaD de Bisschopswijding van Mgr. Sweens, de foto van den vader van deo nieuwen Bisschop, den 92-jarigen heer Sweens, het portret van den dezer dagen overleden Dr. D. H G. Bellaard, een kiekje van de militairen, die in „Concordia" hnn opdracht deden enz Het is dus wel een hoogst interessant nummer. Land- en Tuinbouw. Uit het Land van Heusden schrijft man d.d. 27 dezer De handel in aardappelen ligt thans geheel stil. Overal zijn de marktplaatsen met dit product overvoerd. Vandaar in 't geheel geen vraag. Groote hoeveelheden liggen nog in den kuil. De prijzen zijn dan ook buitengewoon laag, zoodat voor de beste soorten slechts f2 per H. L wordt geboden. Ook de aardappelen geschikt voor veevoeder vinden geen uitrek. BENEDEN-LANGSTPAAT. De handel in vette kalveren gaat uitnemend tegen 75 a 70 cent per K g. nuchtere stierkalveren staan dientengevolge ook hoog in doen f 11 a f 17 per stuk af. Vette varkens gaan aan den hoogeren prijB van 32 a 33 cent per '/s K.g. de handel in exportvarkens is oubednidtnd, die in biggen matig, docb prysbondend. Id vette schapen is weinig voorraad en geringen handel, maar geiten voor export naar België gaan goed aan f 8 a f 14 per stuk. Uit de Langstraat wordt dd. 25 Jan. geschreven Het elzen- en eikenschaarhout wordt dit jaar hooger betaald dan het vorige. Naar schatting brengt het f 2 a f 2.80 per 100 takkebos8en aan strnik op Men het opmaken van dit hout vinden de arbeiderB in dezen tijd bij goed weder aardig werk. Men verricht het voor 60 a 65 cent per 100 stuks, onge rekend de benoodigde banden. Twee knapen als roofmoordenaars. In het Opper-Oostenfijksche stadje Brau- nau hebben Maandag twee scholieren der volksschool, de broertjes Hermann en Ludwig Grober, waarvan de oude 11 en de jongste 9 jaren telt, een moord aanslag gepleegd op een 82-jarige vrouw, eigenares van een winkelzaak in bijou terieën, en wel met het doel, om het oude mensch te berooven. De twee kwajongens waren door hun ouderen broeder, den 13-jarigen Josef, tot de misdaad aangespoord Zij kwamen den winkel binnen met het voornemen de kas te plunderen en de eigenares, in geval zij werden ver rast, met een mes aan te vallen. Inderdaad kwam de oude vrouw in den winkel op het oogenblik, dat de twee jongens bezig waren aan de kas te morrelen. Toen zij de indringers wilde verjagen, trok de oudste een gereed ge houden mes te voorschijn en bracht de vrouw talrijke, gelukkig niet diepe ste ken toe. Het oudje wist den aanvaller het mes te ontrukken, maar nu sloeg de knaap het venster van de uitstalkast in, greep een dolkje, dat daar lag en bracht de oude vrouw niet minder dan 27 steken in gezicht, hals, nek, rug en borst toe De vrouw is vreeselijk toegetakeld. De gendarmen arresteerden de veel belovende jongetjes, tijdens hun vlucht naar de Opper-Beiersche grenzen. Bittere koude. Te St.-Petersburg is het geweldig koud, zoodat door den honger gedreven wolven zich vertoonen in den omtrek der voorsteden en zelfs in de straten van St. Petersburg. De uitgeputte dieren worden door de bewoners een voudig met knuppels doodgeslagen. Vreeselijk ongeluk. Te Fishkongraten )ij New York, werden 15 arbeiders ge dood door de voortijdige ontploffing Van een ruwe glycerinemijn in een tunnel, die deel uitmaakt van de aquaduc, welke het drinkwater naar New-York moet voeren De lichamen der ongelukkigen werden onder een puinhoop rotsgesteente terug gevonden de lijken vormden een ver- plëtterde, bloedige massa van hoofden, ledematen en rompen. De juiste oorzaak van den ramp is oog niet vastgesteld, maar men gelooft, dat de werklieden bij ongeluk tegen het koord zijn aangeloopen, dat aan de toorts was bevestigd, die de lont moest doen ontbranden. De overstroomingen Nog eenige berichten over den toe stand te Parijs en elders Op zeer vele plaatsen te Parijs is het electrische licht uitgedoofd dn moet men zich behelpen met petroleum en kaarsen. De groote winkels verkoopen dagelijks honderden petroleumlampen. Het is ech ter te vreezen, dat binnen een dag of vijf, als het verkeer dan nog n'et hersteld is, men zonder petroleum en steenkolen zal zitten. De prijzen der levensmiddelen stijgen voortdurend. In verschillende districten is het brood opgeslagen Parijs begint er uit te zien als een belegerde stad. In alle straten nabij de Seine, welke nog niet overstroomd zijn, zijn soldaten en werklieden bezig dammen van cement en zand op te werpen, teneinde daar het water tegen te houden. Doch die zullen onmogelijk tegen de kracht van het water bestand wezen. Minister Pichon is moeten verhuizen, daar zijn kamer in het ministerie van buitenl. zaken onder water liep. Zijn per soneel kreeg vrijaf tot vandaag, omdat men aanvankelijk de instorting van een deel van het gebouw vreesde. De hoof den der departementen kregen last met allen spoed hun hebben en houden over te brengen naar den vleugel, waar de vreemde monarchen bij gelegenheid van staatsbezoeken logeeren. Alle diploma tieke documenten zijn op een veilige plaats gebracht. Men doet ook alles om de arme dak- loozen te helpen. Zooals men weet, wor den de in-beslag-genomen kloosters en kerken voor schuilplaatsen ingericht In sommigen zijn reeds bedden en kachels aangebracht. De Bond van Fraosche Vrouwen smeekt om voedsel en kleeren. Het leger en de marine helpen de regeering krachtig in het brengen van hulp. Uit Cherbourg, Brest, Duinkerken en Cala zijn te Parijs 500 matrozen ge arriveerd, die zich ter beschikking stelden van den prefect van politie en bootjes en pontons hadden meegebracht. De tortifïcatiegebouwen te Parijs worden ook reeds voor toevluchtsoorden ingericht. Men voorziet dat de auto taxameters morgen in het geheel niet meer zullen lijden. De Boulevard Diderot staat blank. Het bruggedek van de Pont de l'Esta- cade is ingezakt. De toestand in den omtrek van het station St. Lazaire is verergerd. Men vreest het hotel Termi nus te zullen moeten ontruimen. Het water valt stroomsgewijze in de tunnels der Metroplitain op het plein de la Gare. De omgeving van het station St. Lazaire vormt op het oogenblik het meest ge vaarlijke punt van Parijs. Het Tuilleriëen- station der Metropolitain is bijna geheel overstroomd evenals de tunnel van Cour- celles. Een der peilers van de brug over de Pfaca Percin is gebarsten. Een kor poraal der reddingsbrigade is verdronken aan de Quay Billy. Alle verkeer is stop gezet in het lager gedeelte van het zesde arrondissement tusschen de Rue Dauphin en de Place St. Michel Het rij'uigenverkeer is onder broken op een gedeelte der Place de l'Opera. Het rijtuigenverkeer over de bruggen Mirabeau, Passy en Grenelle is verbroken. Een huurrijtuig verdween in de Rue Montessuy in de diepte nadat het gat uitgegraven was kon men deu koetsier en den reiziger nog redden. In de Rue Jean Nicot staat het water ruim 2 meter hoog. Enkele vrouwen en kinderen konden na hartverscheurende tooneelen gered worden. De PoDt Ale xander en andere bruggen stroomaf-

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5