Nummer 9 Zonüag 30 Januari 1910 33e Jaargang Derde Blad. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws, Uitvoeringen. Echo van het Zuiden KIESRECHT. De Burgemeester ran Waalwijk. Gelet op de ertt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt uit de mannelijke inwonerB dezar Gemeente. A. om, wanneer zij in eene andere Gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen aijn aangeslagen, wat de" Grondbelasting betreft in eene andere Ge meente of in meer Gemeenten te zaaien tot een bedrag van ten mioste één gulden, daarran door overlegging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekend aanslagbiljetten vóór den 15 Febr. e.k. te doen blijken B. die mede-eigeDaars zijn wegens onroerende goedereD eener onverdeelde nalatenschap, wier namen niet bij den aanslag in het kohier zijn vermeld, mits hun aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt, om daarvan vóór 15 Febr. e.k. aangifte te doen O. die krachtens art. lb. aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, om daarvan voor zooveel noodig vóór den 15 Febr. e.k. aangifte t« doen. Voor nadere bijtocdei heden wordt verwezen naar de bekendmaking, aangeplakt in de vesti bule van het Gemeentehuis. Waalwijk, 25 Jan. 1910. De Burgemeester voornoemd, TH. dE SÜRMONT dï BAS SMEELE. WAALWIJK. Zondagmorgen om 12 uur zal door de Liedertafel .Oefening en Vermaak" op de zaal „MuBis Sacrum" worden uitgevoerd. 1. De Almachtige Keereweer- 2. Sonntags Abt- 3 4. Die Bethende Diabelli o Zondag 30 Januari Volks Matinée door de Waalwijksche Harmonie n.m. 12 uur. 1. Marche Militaire Govaert. 2. Fleurs des Champs, Fantaisie W. Perk 3. Les Campagnardes, Werkman, polka pour 2 Pistons r 4. Miirchen aus schoner Zeit Faum. Walzer- 5. La Grande Dnchesse de Offenbach. Gerolstein, potponri de L'Opéra. 6. Vive les Basses (op verzoek) A Barbe. VRIJEN TOEGANG. HEÜSDEN. Groot Concert aangeboden door .DeFantare der H. Familie" van Heusden op Zondag 30 Januari des avonds ten 6 uur in de zaal der vereeniging. Zie Programma. iw.w—»i ui ii 4i 1910 Waalwijk 29 Jan. Posterijen en Tclegrnphie. Onze inlichtingen betreffende perso neelsverplaatsing ten post- en telegraaf kantoor alhier, die wij even voor het afdrukken van ons Woensdag-nummer ontvingen, waren niet geheel juist. De heer J. H. van Erkelens is bevor derd tot Commies-titularis der Posterijen en Telegraphie en als zoodanig met ingang van 16 Februari geplaatst te Oudenbosch Den bevorderde bieden wij gaarne onzen gelukwensch aan doch betreuren tevens dat daardoor een verdienstelijke ambtenaar na een verblijf van acht jaren onze gemeente gaat verlaten In zijn plaats wordt hier werkzaam gesteld de klerk 2e Klas W. Pulles thans tijdelijk te Vught. Was het bij P- en T. voorheen ge woonte om met uitzondering van groote plaatsen geen jongelui in hun geboorteplaats werkzaam te stellen, se dert kort is door de in dienstneming van zoogenaamde locale krachten met die gewoonte gebroken. K. S. A Gisterenavond had in de achterzaal van het hotel Verwiel alhier eene ver gadering plaats van het plaatselijk comi té der Katholieke Sociale Actie. Door den Secretaris en penningmees ter werd een jaarverslag uitgebracht over 1909. De heer J Le Blanc, die aan de beurt van aftreding was, werd bij acclamatie herkozen. Op een nader te bepalen dag zal door den heer Wesseling uit den Haag eene lezing worden gehouden over werkloos heid en werkloosheidfondsen. Met de wetenschap dat de hter Wes seling een der beste sprekers is van ons geheele land en het hoog actueele on derwerp, twijfelen wij niet of allen, zoowel werkgevers als werknemers zullen deze lezing gaan bijwonen. De Hanze. Morgen, Zondag, zal in de groote zaal van >Hotel Verwiel4,'s namiddags 5 uur een intressante bijeenkomst worden ge houden, uitgeschreven door de Hanze. Door den Heer M. Verberk zal eene hoogst belangrijke voordracht worden gegeven over De Credietvereeniging »De Hanzebank4 en het Diocesaan In casso- en Informatiebureau. De bijeenkomst is voor een ieder toe gankelijk. Niemand verzuime deze leerza me lezing bij te wonen. Lezing. Morgenavond ten 6Vs uur zal op de St. Pauluszaal eene vergadering plaats hebben van den Leo-bond. Op de agenda komt o. m. voor lezing van den heer Bruna, redacteur van »Het Centrum4 over 't hoogstbelangrijke onderwerp Volkswelvaart en godsdienst4. Heeren donateurs en patroons zijn mede uitge- noodigd. De heer Bruna is een uitnemend gemakkelijk spreker, iemand die dit onderwerp met gezag kan behandelen. Men zal zich een bezoek aan deze bijeenkomst niet beklagen. Loop der bevolking. In het afgeloopen jaar zijn in onze gemeente ingekomen 403 personen ver trokken 436 Geboren 151, overleden 99. Op 1 Januari 1909 bedroeg het aantal inwoners 5003 en op 1 Januri 1910 5022. De loop der maand Januari 1910 was zeer gunstig, verschillende gezinnen heb ben zich hier gevestigd. Keuring drukkcrsleerlingen. De drukkers jongmaatjes uit Waalwijk en Heusden beneden 16 jaar waren tegen Woensdag opgeroepen te verschijnen in het Stations-koffiehuis te Drunen-Heusden teneinde aldaar onderzocht te worden door Dr. S. Elias uit Rotterdam, of zij physiek in staat waren om sommige na deden verbonden aan het drukkersbe- drijf 'Voldoende weerstand te kunnen bieden. Na de keuring werd hun mede gedeeld, dat in den loop van Maart de uitslag van het onderzoek zal worden bekend gemaakt. Voortaan zullen alleen jongens, (beneden 16 jaar) of vrouwen, zetters of drukkersleerling kunnen worden of zijn, indien zij in het bezit zijn van eene ge neeskundige verklaring, afgegeven door dén door den Inspecteur van den Arbeid aangewezen geneesheer. „Waalwijk Vooruit.* Door de vele regen en sneeuwbuien der. laatste dagen is het sportterrein, alhier onbespeelbaar geworden en kan «•'♦aangekondigde wedstrijd W. V O-A D. niet doorgaan. I „Euphonia.* 'iDe harmonie Euphonia van Kaatsbeu- el, die Zondag 6 Februari a s. een groot concert op Musis Sacrum zou geven heeft door bijzondere omstandigheden van haar plan moeten afzien. Toch hopen wij, dat dit geen afstel maar een uitstel moge zijn en de Har monie, welker prestaties ook hier, zoo zeer op prijs gesteld worden, zich spoedig eens in onze plaats weer zal laten hooren. f Schoenmakerspatroons! Te Amsterdam is een vergadering ge houden van de Nederlandschen Bond van Schoenmakerspatroonsvereenigingen, die werd bijgewoond door de afgevaardigden der aangesloten vereenigingen te Am sterdam, Den Haag, Rotterdam. Haarlem, Lisse, Zaandam, Wormerveer, Helder, Twente en Bergen-op-Zoom. De voorzitter van het voorloopig be stuur. de heer K. Frielink Jr., sprak zijn voldoening uit over den voortgang, dien de organisatie onder de schoenmakers in den laatsten tijd gemaakt heeft. Een voorstel om het bestuur op te dragen een verhooging van de invoer rechten op leder met alle gepaste mid delen tegen te gaan, werd goedgekeurd nadat door verschillende sprekers was aangetoond dat een verheoging van den lederprijs door hooger inkomend recht noodlottig zou zijn voor de schoenmakers. Aan het bestuur werd opgedragen maatregelen te nemen om te geraken tot algemeene verhooging van de prijzen met het oog op de rijzing in de leder prijzen. Rijksverzekeringsbank. Firma D. P. van Suijlekom te Raams- donksveer constra het bestuur der R.V.B. Deze zaak betreft een beroep door klaagster ingesteld tegen eene beslissing van het bestuur der R. V. B. van 1 Juli 1909, waarbij het bedrijf wordt ingedeeld in klasse 40 met toewijzing van gevaren- cijfer 50. Klaagster verzocht vernietiging dezer beslissing en indeeling in klasse 10 met toewijzing van gevarencijfer 40. De Raad van Beroep bevestigde de keslissing van het bestuur der R. V. B. De Vennootschap P. en A Ruiten berg te Waspik, contra het bestuur der R V. B. te Amsterdam. Deze zaak be treft een beroep door klager ingesteld tegen een beslissing van het bestuur der R. V. B. waarbij het bedrijf wordt in gedeeld in klasse 40 met toewijzing van gevarencijfer 50. Klager verzocht vernietiging dezer be slissing indeeling in klasse 40 met toe wijzing van gevarencijfer 40. De Raad van Beroep bevestigde de beslissing van het bestuur der R. V. B. DRUNEN. De groote drankbestrijdendag alhier 1.1. Maardag gehouden, mag in alle opzichten goed geslaagd genoemd worden. Ten half 4 uur opende de WelEd. He-r Houben de eerste vergadering en heette het talrijk opgekomen publiek uil Druneu en Omstreken hartelijk welkom. Hij bracht eerbiedigen en inuigeQ dank aan den HoogEerw. Heer Deken, die zoo bereidwillig de voor zulke gelegenheden bijzonder ge schikte zaal, had beschikbaar gesteld. In korte maar kernachtige woorden wees Z.E. Gestr. op de noodzakelijkheid det drank bestrijding in onze dagen, nu het alcoholisme eene volkskwaal geworden is, die de maat schappij op stoffelijk en se lelijk gebied doet zakken. Hij wees op het enorme succes door den Diocesanen Drankbestrijdersbond in de laatste jaren behaald in hel Land van Cuyk ea Maas en Waal. Hij toonde aan wat de ondervinding hem in zijne woonplaats Waalwijk bewezen heeft hoe in een tijds- verloopvan 10 a 12 jaar tengevolge de drank bestrijding, het verbrnik van sterkendrank aldaar van f 128000 tot f 60 ik 65000 per jaar was gedaald. Verder besprak hij het ontstaan der Kith. Drankbestrijding, op veriaogen en aanmoedi ging van Z. H. Paus Leo XIII z g.hoe thana in onze streken de drinkgewoonten en driukdwang, liet te veel, te algemeen, het veelvuldig te pas en onpas gebruikmaken van sterkendrank, moet worden bestreden en uitgeroeid. Het voorname middel hiervoor noemde hij de Katholieke organisatie, waarover zou ge sproken worden door deD Secretaris van den R. K. Dioc. Drankb. Bond de WelEerw. Heer Simonis, aan wien het woord gegeven werd. In eene keurige leerzame en duidelijke rede besprak Z.Ew. het doel der R. K. Drankbestrijding, en wat door drankbe strijding moet worden verslaan, bij de af zonderlijke personen, bij de samenleving en tegen de maatschappelijke kwaal. De drinkers werden gerangschikt in ge woonte drinker», gelegenheidsdriukrrs en drankzuchtigen. De drankbestrijding nu wil de eerste en tweede opnemen als krutsver- bonder en de laatsten als geheelonthouders, zijnde dit het oenige middel om tot ver betering te komen. Als de voornaamste punten van het pro gram der drankbestrijding Doemde Z.Ew. le de onwetendheid weg te nemen 2e het beperken der oorzaken van de drinkgewoonten en het uitroeien van den drinkdwangten 3e beperking vsn bet getal drinkgelegeuheden (vergunningen) j ten vierde het aan banden leggen van het kapitaal dat gestoken wordt in de draukproductieten 5e vi-randeriug te brengen in de gejaagde levenswijze ten 6e het breidelen der zucht naar gunot en ten 7e voorziening in de sociale nooden. Dit nu is het werk der wetgeving, der pers, van ieder mensch in zijn eieren kring doch de groote de eenige tracht in dete zijn de onthoudingsvereenigingeu. Deze zijn de onmisbare steun, de veilige toevlucht, de leerschool, waardoor eendracht, het goede voorbeeld, onderrichting enz. de keurkorpsen gevormd, de zeden ten goede geregeld worden. Vervolgens btsprak Z Ew. breedvoerig en bevattelijk de wijze van oprichting, en gat menige nuttige wenken o.n eindelijk te sluiten met de wensch dat deze propaganda-vergade ring het begin zou ziju van veel goed en nuttigs, tot eer van God eu tol heil der Langstraat. De buitengewone aandacht en het telkens herhaalde applaus bewezen dat de talrijke toehoorders zeer tevreden waren over deze leerzame lezingen. Nadat de HoogEerw. Heer Deken Selten namens allen, m«t goed gekozen woorden de verdienstelijke sprekers den algemeenen dank aangeboden, en een ^tot weerziens' had toegeroepen, werd door den WelEd. Gesti. heer Houben de vergadering gesloten. Des avonds ten half zeven had de alge meene vergadering plaats, waaraan plm. 7 00 personen uit Drunen en omliggende plaatsen deelnamen. Na een inleidend woord van den Heer Houben tiad als spieker op den alom ge- kenden drankbestrijder en Vecht-Gene.aal, (zooals een vroegere spreker zich uitdrukte,) den Z.Ew. Pater Ildefonsus van Breda. Voorop zettende dat het niet zijn doel was allen geheel-onthouders te maken, hoewel er toch overal eenigen moeten zijo als voorbeeld voor anderen, behandelde Z.Ew. met de hem eigen welsprekendheid, het doel en streven der Kath. Drankbestrijding. Hij toonde aan dat Drankbestrijding nood zakelijk was, om de ontzettende verwoestin gen door den Alcohol aangericht in de Maatschappij en wees ten le op het gevaar voor volksgezondheid ten 2e de geestkracht <au het volk bedreigd ten 8e de Godsdienst en het zedelijk leven van het vclk ver- drijveud en teu 4e de bron van armoede. Na duidelijke en breedvoerige bespreking hiervan rees van zelf de vraag wat te doen om hieraan een einde te maken en het antwoord wasden sterkendrank zooveel mogelijk verwijderen geheel onthouding is noodzakelijk voor kinderen en drankzuchtigen zooals de wetenschap bewezen heeft tn een matig gebruik, ook van bier en wijn, is gewenscht voor allen. De beste drankbestrijding is door middel der Vereeniging, wijl daardoor drankdwang en drankgelegenheden geweerd worden. De oprichting van Krnisverbond en Maria- vereniging ten zeerste aanbevelende, keurde Z Ew. het hierbij overhaastig te werk gaan af en raadde tot een goed en degelijk beraad; terwijl ook de St. Paulusvereeniging niet geheel was aan te bevelen, wijl dese behoort tot de verdwijnende soort. Na een korte pauze, weiden nog eenige nuttige wenken door Z.Ew. gegeven, waarna hij besloot met den wensch, dat de drank bestrijding de heilrijkste vrachten voor de Langstraat moge opleveren. stnur van den Gecombiueerden Groot- Waspikschen en Raamsdonkschen Bin- nen-Buitendijkschen en Overdiepschen Polder onder Waspik en Raamsdonk is op 26 Januari aanbesteed het maken van eene nieuwe ijzeren veerponter werd in geschreven als volgt G. van den Burg, Schiedam f 3139. A. v. Ardenne, Zuile bij Utrecht - 2987 O. P. v. d. Werff, Doesburg 2843 Van Ree s& Vuijk, Jutphaas 270C Gebrs. de Kort, Moerdijk 2637 B. H. de Jong, Heeg, (Fr.) 2519 H. C. Visser. Papendrecht 2380 J. A. en A. C. de Graaf, Waspik 2365 A. Baars, Sliedrecht 2330 A. v. d. Graaf. Sliedrecht 1890 N. van Baanhoek, Sliedrecht 1800 Het werk is aan den laagsten inschrij- ver gegund. VLIJMEN, 28 Tan. 1910. Bedroeg het aantal paarden in onze gemeente het vorig jaar 161, dit getal is blijkens de gehouden telling gebleven. Het aantal melkkoeien daarentegen is met 200 ver minderd. Werden er het vorig jaar 750 gehouden, thans zijn er slechts 550, wel een bewijs dat wegens de dure hooi- prijzen onze boertjes zich genoodzaakt hebben gezien velen hunner melkkoeien aan de markt te brengen ot uit te hallen. De vergadering Vrijdagavond door belanghebbenden bij den heer H. Dael- mans gehouden, heeft besloten dit jaar weder aan te vangen met de veiling van groenten en fruit. Het bestuur zal onder zoeken hoe in deze aangelegenheid te handelen. Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabrick te Drunen. Jasrlijk'-che algemeene vergade ing op Dinsdag 25 Januari 1910, des avonds ten 7 uur in de Congregatiezaal. De Voorzitter opent de vergadering met den gebruikelijken Christelijken groet. De notalen worden voorgelezen en goed gekeurd. De Directeur brengt ecu breedvoerig ver slag uit over het jaar 1909. Hieruit blijkt dat verwerkt zijn 1,996 517 K melk. Uit betaald hiervoor, vrij van onkosten bijna 41/* cent per K in 't geheel f89627,96. Afgelost bij de Boerenleenbank alh. flOUO. Zoodat de achuld is verminderd tot f19000. Hierna krijgen de aandeelhouders gelegen heid tot het nemen van nadere inlichtingen, betreffende het verslag. De Direct nr spoort de leden aan om con trole t« houden over dc opbrengst van elke kos afzonderlijk. Volgens zijne meenipg worden er koeien gehoudeu, die deonderhoudskosten niet opbrengen. Daarom zal hij met goedvinden van het bestuur gelegenheid geven om de melk van iedere koe, eens per 14 dagen te laten onderzoeken op vetgehalte. Indien de boeren de melk meteu van elke koe, en hiervan opgaaf zeuden aan de fabriek, dan 7al de Directeur aanteekening houdeu van de melkopbrengst, vetgehalte en waarde der melk van elke koe, opdat de eigenaar zeer nabij zal kunnen bepalen wat elk zijner koeien opbrengt. Hij denkt daardoor bet houden van melkvee meer winstgevend te maken, want de slechte zuilen dan spoedig van de hand worden gedaan. Verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den voorzitter den Heer M. N. van Halder. Wordt met alge meene stemmen herkozen. Eenige ondergeschikte belangen der fa briek worden besproken en gersgeld. Daarna trad als spreker op de WelEerw. Heer de Kort met het onderwerpDe behandeling der melk bestemd voor de Zuivelfabriek. Op welsprekende wijze besprak Z Eerw. ongeveer een uur lang dit belaug- rijk onderwerp. Met bijvalsbetuigingen gaf de vergadering blijk van ingenomenheid met deze leerrijke en hevattelijke lezing. De Geestelijke Adviseur de HoogEerw. Heer Deken Selten, dankte het Bestuur en den Directeur voor hunne trouwe zorg en onvermoeide toewijding den WelEerwaarden Heer de Kort voor zijae geleerde en toch duidelijke rede, en de aanwezige leden voor de trouwe opkomst, niettegenstaande het slechte weder, hen aansporende om met eensgezindheid te blijven werken, en vooral hunne beste zorgen te blijven wijden aan de levering van frissche eu zindelijke melk, tot handhaving van den goeden uaam, die onze boter o eral heeft. Daarna spoedden de leden, wijl het reeds laat geworden was, en velen nog ver van huis verwijderd waren, zich huiswaarts, hoogst voldaan over deze inderdaad gezellige ver gadering. WASPIK. Door het Dagelijksch Be- Dinsdagavond is door de O. L Vrouwe-Schuts eene vergadering gehou den bij mej wed. Van Falier, bij welke gelegenheid o a. ter tafel kwamen pri mo een flink souper en secundo de be- stuurverkiezing. Tot leden van het be stuur zijn gekozen de heeren J. de Vaan v. d. Heijden, hoofdman, L. Daelmans: vaandrager, A. de Vaan Branten, deken en J. van Hest-Peeters. provoost. Verder is in deze vergadering besloten evenals het vorig jaar f 50 te schenken aan het Katholiek Armbestuur en f25 aan de St. Jozefvereeniging en een nieuw vaan del voor de schuts aan te schaffen. Onze dorpsgenoot de heer W- v. d. Hout, onderwijzer te Den Dungen is in gelijke betrekking benoemd te Orthen. Zondag a.s. zal na de laatste Mis in de school der Eerw. Fraters op ver zoek van den Eerw. Heer Dobbelsteen eene bijeenkomst plaats hebben om ook voor onze gemeente de middelen te be ramen, die kunnen leiden tot verbetering van den volkszang. Door de volgenne advertentie, voor komende in het Rotterdamsch Nieuws blad van Donderdag 27 dezer, over te drukken meenen wij onze industrieelen van dienst te zijn Mandenwerk. De Rotterdamsche Tuin- bouwvereeniging. Rotterdam, zal eene inschrijving houden voor de levering van circa 25,000 manden, hetzij geheel of in gedeelten. Conditiën zijn op aanvraag verkrijg baar ten kantore van genoemde ver eeniging, Linker Rottekade 68, van 1 tot 8 Februari a. s. Biljetten ter inschrij ving moeten worden ingeleverd uiterlijk 12 Febr- 's middags 12 uur. NIEUWKUIK. Maandag geeft onze harmonie uDe Eendracht4 onder directie van den heer C. van den Broek haar jaarlijksch armenconcert. Werden de uit voeringen van dit gezelschap steeds druk bezocht waar het hier geldt zoo'n sym pathiek streven den arme hulp te bieden zal men dien avond ongetwijfeld in nog veel grooter getale naar deze uitvoering opgaan en op den inteekenlijst milde giften voor den noodlijdenden toezeggen- Tengevolge van den hoogen wa terstand is het achterland wederom ge heel onder water geloopen. Ook de wegen zijn overstroomd, zoodat de com municatie tusschen de gemeente Crom- voirt en de Meierij wederom is verbroken. Voor de landbouwers en de nering doenden is dit een heele groote lastpost en bovendien een groote schade. BAARDWIJK. Donderdagavond gaf de heer Verberk voor (jammer genoeg) weinig gehoor eene zeer leerzame en nuttige rede over de werking der Han- zebank, Incasso en Informatiebureau. De heer Verberk wist in zeer duidelijke uit eenzetting van het onderwerp ieders bewondering af te dwingen en gaande te houden tot het laatste toe, over de krachtige ontwikkeling en bloei van deze zoo vooruitstrevende inrichting in

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9