Nummer 10. Woensdag 2 Februari 1910. 33° Jaaig. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. "paljas ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING. Uitgever: BUITENLAND. België. FEUILLETON Frankrijk. Balkanstaten. Engeland. T urkije. De Echo van het Zuiden, Waalwüksche en fai'slriilsrkt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post' door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukken f gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. KIESRECHT. De Burgemeester van Waalwijk. Gelet op de artt. 11, 12 ec 13 der Kieswet Noodigt uit de mannelijke inwoners dezer Gemeente. A. om, wanneer zij in eene andere Gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de" Grondbelasting betreft in eene andere Ge meente of in meer Gemeenten te zameo tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la vo»r voldaan geteekend aanslagbiljetten vóór den 15 Febr. e.k. te doen blijken B. die mede-eigenaars zijn wegens onroerende goedereD eener onverdeelde nalatenschap, wier namen niet bij den aanslag in het kohier zijn vermeld, mits hun aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt, om daarvan vóór 15 Febr. e.k. aangifte te doen G. die krachtens art. lb. aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, om daarvan voor zooveel noodig vóór den 15 Febr. e.k. aangifte te doen. Voor Dadere bijzondei heden wordt verwezen naar de bekendmaking, aangeplakt in de vesti bule van het Gemeentehuis. Waalwijk, 25 Jan. 1910. De Burgemeester voornoemd, TH. dE SURHONT de BAS SMEELE. Het studentencongres. Zaterdag werd het eerste algemeen Nederlandsch studentencongres waaraan veel Hollanders deelnamen, op schitte rende wijze geopend met een gala-uit voering in de Vlaamsche opera te Ant werpen. Zondagmorgen begon het eigenlijke congres. Pol de Mont hield de welkomst rede, waarin hij de geschiedenis der studenten-beweging in breede trekken schetste. Dr. Marten Rudelsheim hield een warm pleidooi voor toenadering tusschen Noord en Zuid". Een schrijven van de Bclgfsekc bisschoppen De Belgische bladen publiceeren een schrijven door de Belgische bisschoppen Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF cHfefócultoiuv aau Den JêuwefijlwIjcutD. 55.) Hij twijfelde niet of deze zou de uitnoodiging van BlaDgy nakomen en aanstonds met hem persoonlijk willen onderhandelen- Welnu om van Parijs naar Montbazon te reizen, behoefde men ten hoogste acht en veertig uren tijd. Den vierden dag bracht de bode eenen brief op het kasteel. De inhoud luidde als volgt Heer Hertog, „Alhoewel ik de eer niet beb u bekend te zijn, ben ik toch zoo vrij u, op aanraden van een uwer bijzondere vrienden, den heer graaf Castel-Blangy, deze eenige woorden te ichrijven. De reden van dezen brief zal, zoo tinrf ik hoopen, mijne stoutmoedigheid ver rechtvaardigen. In een der salons van het fanbourg St. Germain, waar ik mij gewoonlijk bevind, vertelde M. Blangy voor eenige dagen de groote rampen die uw roemrijk geslacht ge troffen hebben. Bij het verhaal van den akeli- gen dood van Mevrouw de Markiezin, uwe edele schoondochter, barstten al de dames in 'tranen los, maar hare tranen vloeiden nog meer, als zij vernamen boe de markies, uw zoon, in Veudée was omgekomen, waar hij den strijd voor de goede zauk voerde, na jaren lang vruchteloos het kind te hebben doen opzoeken, dat hij vroeger gedwongen was geweest aan de zorgen van eene gooche- laarsfamilie toe te vertrouwen. Allen, heer Hertog, allen namen wij deel gemeenschappelijk tot hun geloovigen gericht, dat gisteren in alle kerken is voorgelezen. Het handelt over de vader landsliefde- Wij ontleenen aan dit schrijven de volgende merkwaardige passage, die meer in 't bijzonder over de pas aange nomen legerwetten schijnt te handelen. Draagt, zoo zegt het schrijven o. m. met goeden wil uwe verplichtingen tegen over den Staat en weest niet als dege nen die als beginsel hebben aangenomen systematisch alles te bekritiseeren, wat gedaan of niet gedaan wordt- Zij zondi gen tegen de vaderlandsliefde. Volgt hen niet na: weest nederig genoeg om te erkennen, dat ook gij niet alle wijsheid in pacht hebtwe^st liefde rijk genoeg, om voorop te stellen, dat zij, die de verantwoordelijkheid en dik wijls een zware verantwoordelijkheid dragen van de macht, ook in hun hart het bewustzijn dragen eerlijke menschen te willen zijn. En nu wij spreken tot de zonen der Kerk, noodigen wij hen uit, even het oor te leenen aan de vermaningen tot het bewaren der eenheid, die onze be minde Paus op 15 Maart 1.1 aan ons allen gericht heeft»Blijft'", zoo zeide hij, sgetrouw aan het devies van uw vaderland, blijft steeds vereenigd in den glorierijken strijd van uw episcopaat onder het bestuur van een vorst, terecht geroemd om zijn wijsheid en zijn onver moeide werkkracht". Die eenheid vraag ik u thans, als het kostbaarste geschenk van uwe toewijding aan de Kerk en aan aw vaderland. De overstroomingen. Wel langzaam maar toch gestadig begint de Seine te Vallen en het meest dreigende gebaar is geweken en de ergste nood is voorbij- Het gedeelte der hoofd stad hetwelk tot nu toe gespaard is ge bleven loopt geep 'onmiddellijk gevaar meer en tenzij er buitengewone weers veranderingen plaats grijpen waarop zeer weinig kans is, kan men zachtjes aan beginnen met het herstellen der geleden schade Het overloopen der goten en riolen houdt echter nog aan en zal niet op houden voor de rivier haar gewone aan uwe droefheid. Wat mij zelveu betreft, ik was zoo zeer ontsteld, dat van stonde af iu mijnen geest het denkbeeld oprees mij toe te wijden aan deze edele zaak die iedereen, wien hat hart op de rechte plaats ligt, moet belang inboe zemen de opzoekingen van Mejuffer de Montbazon. Ik stel dus mijne zelfopoffering en mijnen trouw ten uwen dienste, heer Hertog, en vooraleer uw volle vertrouwen af te vragen, wil ik u over mij zeiven de volledigste in lichtingen geven Mijn vader, de ridder Jacques de Rollac, dien gij misschien gekend hebt, is in 1795 "onder het vaandel van Condé gesneuveld, en liet mij op elfjarigen ouderdom, alleen, zonder ander fortuin dan mijnen naam, op de wereld. Toen ik twintig jaar oud was, vertrok ik naar Amerika acht jaar daarna kwam ik weer, even arm als vroeger, aangezien ik het weinig geld dat ik gewonnen had in de failliet eener bank verloren bad. Trouw aan de zaak des koDings, dien mijn vader ten koste van zijn leveD verdedigd had, nam ik op mijne beurt plaats in een Pruisisch regiment, waar ik het brevet van officier be kwam, en met de bondgenooten ten strijde trok Doodelijk gekwetst in den slsg van Lutzen, werd ik voor dood gewaand op het slagveld verlaten. Het mag een waar mirakel heeten dat ik mijne vreeselijke wor- deD overleefd heb Nn ben ik dertig jaar oud en heb veel meer ledigen tijd dan het past aan eenen man die geen fortuin heeft. Ik heb door M de Blangy vernomen dat gij op zoek waart naar een werkzaraen en verstandigen man wien gij den last zondt opdragen de nauwkeurigste opsporingen te doen naar de eenige afstam melinge van uw edel geslacht. Zonder eenige verwaandtieid, heb ik gedacht dat ik misschien wel de man ben die u zou knnneD van dienst zijn. Zoo gij mijn aanbod en mijne diensten aan vaardt, heer Hertog, wens verzekerd dat ik mij noch tijd noch moeite zal sparen. Overal waar mijne tegenwoordigheid van eenig nut zou kunnen wezen, zal ik er mij zonder aar zelen naartoe begeven, al ware bet in Amerika waterhoogte weer bereikt heeft hetwelk nog minstens een dag of tien zal duren. De officiëele berichten melden, dat sinds Zaterdagmiddag de Seine met een snelheid van 30 cM. in de 24 uur valt, zoodat het nog ongeveer 3 weken zal duren voordat de rivier den gewonen winter waterstand weer heeft bereikt, al tijd onder voorwaarde dat de daling met dezelfde snelheid voortgaat. Het eenige waarvoor men nog vreest is regen en in dit opzicht verwekt de depressie die Zondagmorgen over de Britsche Eilanden werd gesignaleerd nog eenige ongerust heid. De openbare verkeerswegen en ver keersmiddelen zijn natuurlijk nog vol komen in de war De spoorwegen zijn echter reeds van plan met de hun eigen karakteristieken durf, den dienst Maan dagmorgen te hervatten en zich niet te bekommeren om het water, dat nog op de lijnen staat, tenzij er natuurlijk gevaar voor inzakking van den bodem bestaat. Van de hervatting vau den tramdienst en de vernieuwing der electrische ver lichting is natuurlijk geen sprake zoolang de electrische stations, die den stroom leveren, nog onder water staan. Even eens zal het nog weken duren voordat de telegraphische en telefonische ge meenschap overal hersteld zal zijn. Op het oogenblik is het meest ernstige van den toestand, hoe ongerijmd en ironisch het ook moge klinken, een gebrek aan water, nl. aan drinkwater. Talrijke waterleidingen zijn immers ge sprongen of het water heeft zich met het vuile rivierwater vermengd en vooral in de kleinere plaatsen doet zich het gebrek aan zuiver leidingwater hevig gevoelen. Op het platte land behelpt men zich met regenwater dat waarlijk wel in voldoende hoeveelheden gevallen is. Nu de spoorwegdienst overal hervat zal worden, zij het dau ook in de eerste dagen met groote treinvertragingen, is ook het gevaar voor gebrek aan voedsel zoo goed als geweken. De daling van den waterstand in de Marne en de Boven-Seine houdt aan. Daarentegen is er een geringe was in de Yonne merkbaar, waarvan de geringe invloed zich in den loop van Dinsdag te Parijs zal doen gevoelen. Gister was het mooi weer in den af- zelf. Kortom, ik zou niets onaangewend laten en het mij ten plichte rekenen op de hoogte mijner zonding te blijven en mij uw vertrouwen volkomen waardig te toonen. Ik zou boven dien nauwgezet de middelen gebrniken die gij mij ter baud zouat stellen niets anders wenschende tot belooning, dan het welslagen mijner onderneming. Iu geval ik zoo gelukkig mocht wezen mijn voorstel door u te zien aanvaarden, zal ik aanstonds te uwer beschikking zijn op uw verzoek zal ik mij zonder uitstel bij u begeven om uwe bevelen te ontvangen en van u per soonlijk eenige inlichtingen te bekomen die mij in mijne opzoekingen moeten helpen. Hopende dat gij mij de eer niet zult weigeren die ik u ootmoedig durf afsmeeken, blijf ik in afwachting Heer Hertog, Uw nederige en trouwe dienaar, Bidder Gontran de Rollac. Te Parijs, rue des Frans Bourgeois." De lezing van dien brief ontstelde M. de Montbazon zeer hevig. Hij de6d aanstonds Barnabas roepen. Welnu wat dunkt u daarvan vroeg hij, Da hem den inbond uitgelegd te hebben. Mij dnnkt dal M de Rollac de echte man is, monseigneur, en dat gij over hem volkomen tevreden znlt zijn, antwoordde de gewezen pachter. Ik heb u voor eonige dagen mijne meening uiteengezet en ik houd het er bij. Zoodat ge mij aanraadt het aanbod van den ridder te aanvaarden Dit ware het beste. Werkzaam, stoutmoedig en vastberaden, hij heeft alle goede hoedanigheden. Eu daarbij, sprak de hertog, die overi gens zeer tevreden was dat Barnabas met zijne innige meening overeenstemde, wat mij vooral vertrouwen inboezemt, is, dat bij van deftige afkomst is, al is het slechts kleine adel. Zijn vader was mij niet onbekend. De brief is overigens zeer goed opgesteld, men voelt dat het een edelmoedige en onbaatzuchtige man is... Oh wat dat betreft, onderbrak hem de geloopen nacht vroor het twee graden gisternamiddag wees de thermometer zes graden boven nul aan. De barometer is tien millimeter gestegen. In verschelden overstroomde wijken van Parijs is de verbetering van den toestand merkbaar in het 12de arron dissement is het rijtuigverkeer weer be gonnen. De Rue Bonnaparte en ver scheidene anderen straten van den bou levard Saint Germain naar de Seine zijn gedeeltelijk droog geloopen. Een deel van de stad is zonder electrisch licht. Bij talrijke dagbladen, waaronder de Tetnps het Journal des Dcpats, Le Jaurnal, zijn machinerieën en lerterzetterij onder water geloopen- Naarmate de toestand te Parijs stroom opwaarts verbetert, wordt de toestand stroomafwaarts onrustwekkend. De ge meente Genneveleirs staat geheel onder water de diepte wisselt af tusschen 2 en 3 M. Te Buteaux en Neuily staan vele hui zen op instorten. Voorloopig lijkt het gevaar in Grie kenland wederom bezworen, dank zij echter het toegeven des konings aan de eischen van de militaire dictators. Nadat de verschillende politieke partijen het eens geworden waren over de bijeen roeping van een nationale vergadering en de vorming van een kabinet onder Dragoemis, kwamen de partijhoofden in een groote vergadering, onder voorzit terschap des konings, bijeen in het pa leis. De koning willigde, na een beraad slaging van drie uur, de bijeenroeping eener nationale vergadering in en besloot aan Dragoemis te verzoeken een extra parlementair kabinet te vormen. Dragoemis blijkt al van te voren door het militair verbond te zijn aangewezen als minister president. Feitelijk heeft de koning zich dus opnieuw naar de eischen van den bond geschikt. Wat nu het bericht beduidt, dat de militaire bond ontbonden zal worden en dat de leden van dien bond in arrest zijn gesteld, zal mogelijk later pas blijken. Misschien is het niet meer dan een comediespel. Immers, de bond had nog Zaterdag ge dreigd de ministeries met militair ge- postmeester heel scbalkscb, dat is wat anders! Wat wilt gij zeggen? Ik wil zeggen, dat het zelfs niet zou schaden, zoo de ridder w.it heerschzuchtig of intrigant was, integendeel De menschen di« te zeer onbaatzuchtig handelen, passen altijd Diet goed voor zekere ondernemingen. Oh oh riep de hertog glimlachend, dat ia zoo wnsgeerig gesproken Weet gij wel, Barnabas, dat gij een flinke diplomaat zoudet geweest zijn. 't Is wel mogelijk, antwoordde de Normandiër op denzelfden spottenden toon, maar ik heb de baan lungs gecen kant mis geloopen en hond mij nu tevreden met mijnen buidigen sfaud. Hetgeen ik zeker weet is, dat een koop waar bij elkeen wint, niet kan verbeterd worden. Daarenboven zal monseigneur zeker per soonlijk den heer ridder willen spreken en met hem onderhandelen. Zoodoende zal hij zelf kunnen oordeelen, welk het geschikste middol is om zijnen moed te prikkelen. De hertog schreef aanstonds. „Hkbr Ridder, „Ik ben waarlijk verheugd over uw voorstel en gnnscb geneigd het te aanvaarden, na er echter met u zeiven over gesproken te hebben. „Ik heb voor een twintigtal jaren eenigszins nwen beer vader gekend en voelde voor hem eene oprechte achting Gij waart toen nog zeer jong het doet mij genoegen te zien dat gij even dapper zijt, als hij Ik zal derhalve waarlijk verheugd zijn mot n kennis te maken en indien gij slaagt iu de onderneming die gij aanvraagt, dan zal mijne erkentenis voor u onbepaald wezen. „Wees verzekerd dat ik allo noodige gelden en den invloed dien ik heb bij vele personen, die u misschien van dienst zullen kunnen zijn, te nwer beschikking zal stellen. „Ongelukkig genoeg, ben ik niet in staat n uitgebreide inlichtingen te geven die n in uwe opzoekingen zonden te stade komen. Ik kan n slechts woord voor woord herhalen hetgeen mijn zoon mij verteld het-ft, toen hij, in het begin van 1792, naar Engeland is overge komen. weid te zullen bezetten, indien het pro gramma niet volgens zijn wenschen verliep. De verkiezingen. De liberalen zijn er zoo waar Zaterdag in geslaagd de unionisten een stem voor uit te komen in het toekomstige Lager huis er waren Zaterdagavond gekozen 271 unionisten, 272 liberalen 40 leden der arbeiderspartij en 80 Iersche natio nalisten. De bekende Sir Charles Dilke werd te Gloucestershire herkozen. De liberalen veroverden een zetel op de arbeiderspartij te Jarrow (Durham), waar de eveneens bekende Peter Curran de nederlaag leed. Komt er geen ver andering in de bezetting van de zeven zetels, waarover nu nog gestemd moet worden, dan zal het nieuwe Lagerhuis als volgt zijn samengesteld 274 unio nisten, 273 liberalen, 41 arbeiders en 82 nationalisten. Maar mogelijk winnen de liberalen nog een zetel, zoodat het dan worden zal: 273 unionisten, 274 liberalen, enz- Het zij nog eens geconstateerd de Ieren zullen in het nieuwe Lagerhuis in ieder geval den doorslag geven. Het program der Turkscbe regeering. De regeering stelde in beginsel een buitengewoon oorlogsbudget vast, groot 3,500,000 Turksche ponden, doch de minister van oorlog zou zich verbonden hebben op de gewone begrooting 1 millioen te bezuinigen. De bezuinigin gen zouden in het komende jaar op de volgende diensten gevonden worden. De regeering zag af van de buiten gewone begrooting voor marine, doch werkte een program voor aanbouw van schepen uit tot een totaal bedrag van 4,500,000, te realiseeren in 8 of 10 jaren. Zij hoopt op die manier een voldoende vloot te scheppen, zonder te zwaar op de Ottomaansche financiën te drukken: De eventueele opbrengst der inschrij vingen ten bate der vloot, geschat op 1 millioen, zullen besteed worden ter verzameling van dit program. „Verbannen, verkleed als een eenvoudige boer, was hij op de vlucht gegaan. Zijue vrouw, de markiezin, was te midden van het bosch van Touques in zline armen gestorven, en om zijn dochtertje te redden, om te beletten dat het kind van honger en koude zou sterven, moest hij het aan de zorgen van eenen goochelaar toevertrouwen, die niet verre van daar, met zijne familie gelegerd was. Geteisterd door den vreeselijken ramp die hem getroffen had, nagezet dnor eene heele bende moordenaars en misdadigers, overigens volkomen overtuigd dat bij binnenkort het kind zou weergevonden hebben, had bij slechts den tijd om voort te vluchten na aan de arme lieden die de V<*>rzienigheid op zijnen weg geplaatst bad, een valschen naam te hebben opgegeven, dien van Laurent, volgens ik mij herinner. „Zij kenden hem dus niet, en het is waar schynlijk dat zij nooit vermoed hebben wiens kind zij verzorgden. Het kindje zelf, dat destijds acht maanden oud was, droeg daaren boven geen enkel toeken waaraan het later zou kunnen herkend worden Daaruit blijkt hee het gekomeD is dat al ouze Basporiugeu tot hiertoe vruchteloos bleven. „Voor zoover ik mij herinner, bestond die goochelaarBfamilie uit vier personen de man, bijgenaamd Paljas, de vrouw en twee kinderen een knaapje, van omtrent acht jaar en een meisje dat nagenoeg denzelfden ouderdom moest hebben als de kleine Madeleine. Het knaapje droeg een zeer zonderlingen naam, welke mijn zoon he?l goed onthouden had die naam was Belphégor. Ziedaar, heer ridder, de eenige inlichtingen welke ik n kan geven en waarop gij heel nw plan moet bonwen. Ik begrijp heel wel de moeilijkheden waarmede deze onderneming gepaard gaat. Indien zij n niet ontmoedigen, bom dan naar Montbazon ik wacht u met ODgeduld, want ik ben een grijsaard die niet graag zon ten grave dalen, vooraleer zyne kleindochter te hébben omhelsd (want een onuitlegbaar voorgevoel zegt mij dat zij leeft) en zelf de wereld zon rondreizen, om haar op te zoeken indien de hooge onderdom my niet dwong deze zorg aan anderen over te laten..." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1