Tweede Blad. Provinciaal Nieuws, Nummer 10. Woensdag 2 Februari 1910. 33e Jaargang. 9e Me vin het Mei. Waalwijk 1 Feb. 1910 flanze. Zondagnamiddag 5 uur had in de achterzaal van het Hotel Verwiel alhier eene algemeene vergadering plaats van De Hanze. Voor een goed bezette zaal opende de president, de heer W. v. d. Heijden, de vergadering, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den heer M. Verberk uit 's Bosch. Spreker begon met er op te wijzen, dat de middenstand recht op bestaan heeft, ja dat die stand zelfs de kern der maatschappij vormt. Is in het bui tenland de hiiddenstand door Regeerings- hulp sterk gemaakt, hier in ons land is hij dit geworden door eigen kracht, door eigen werken. Daarom zijn wij hier standvastiger. Intusschen is steun van de Regeering niet achterwege gebleven. Op de be grooting voor 1909 is f 5000 uitgetrok ken en op de begrooting voor 1910 is een post gebracht van f 10.000 om door het doen houden van voordrachten van gezaghebbende mannen in den midden stand, dien stand voor verderen onder gang te behoeden en tot bloei op te voeren. Spreker heeft zijn voordracht in 3 gedeelten verdeeld. Ie. De gegoede middenstand, dat zijn de kapitaal-krachtigen. 2e. De middenstanders die een weinig kapitaal hebben, en 3e. Zich zelf noemende midden standers, die bij oprichting van zaken niets hebben. In een zeer breed uitgezette betooging wijst spreker er op, dat de gegoede middenstanders 't grootste belang heb ben bij de instellingen van de Hanze. De middenstanders die een weinig kapitaal hebben, en welke het grootste gedeelte der middenstanders uitmaken, moeten krachtig worden geholpen. De zich zelf noemende middenstan ders die niets bezitten, mogen niet worden geholpen, wijl dit concurrenten- kweeken is. Daarna begint spreker met er op te wijzen, dat een middenstander crediet moet hebben. Hij toont met cijfers aan, dat hij dat crediet niet moet verkrijgen van geldschieters of van voorschotban ken en zeker niet van den groothandel, maar dat hij zich zelf moet helpen. En dat kan hij door lid van de Hanze te worden. Dan heeft hij zelf zijn crediet- bank iDe Hanzebank-4 Breedvoerig zet spreker het werken dier bank uiteen, alsmede dat van het Diocesaan Incasso- en Informatiebureau. De geheele lezing, die voor iederen middenstander zeer leerzaam was, werd met groote aandacht gevolgd. Na de lezing stelde de heer Verberk zich beschikbaar tot het geven van inlichtingen, waarvan door enkelen ge bruik werd gemaakt. Leobond. Zondagavond ten ö'/a uur hield de R.K. Werkliedenvereeniging »Leobond« van Waalwijk en Besoijen eene algemeene vergadering, waarbij vele leden en ecnige genoodigden tegenwoordig waren. De heer M. Beerens, voorzitter, opende de vergadering met den christengroet, heette de leden welkom, wenschte hen Zalig Nieuwjaar en drukte zijn spijt uit dat er nitt meerderen waren opgekomen. De secretaris, de heer C. van Kuik gaf voorlezing der notulen der vorige vergadering, terwijl daarna de adviseur de weleerw. heer Ch. de Wijs het podium betrad om enkele gewichtige mede- deeling te doen. Ie. Z.Eerw. brengt een woord van dank aan den Edelachtb. heer Burgemeester, Eerw. heer Suijs en de genoodigden voor hunne gewaardeerde tegenwoordig heid een openlijk woord van dank en hulde aan den beschermheer den heer P. Wijten, omdat hij zich weer getoond heeft een vriend van den werkman, om dat hij zich weer verdienstelijk gemaakt heeft voor den arbeider. Hij toch schonk voor ons op te richten verenigings gebouw de vorstelijke gift van f 5000. Ik spreek den wensch uit, dat hij nog vele jaren de Katholieke Sociale Actie in dit gebouw zal presideeren. Op de tweede plaats feliciteer ik de katholieke werklieden van Waalwijk en Besoijen met deze stichting, waarnaar wij reeds zoo lang hebben uitgezien en dat voor U van groot belang is. De georgani seerde werkman zal daarvan profiteeren. 't Zal u verheugen, zeer zeker, en nog meer dat door zoo'n stichting de con tributie niet behoeft te worden verhoogd, 't Zal een gebouw worden, laat ons maar eens zeggen»een katholieke kring®, waar alle katholieke vereenigingen hunne vergadering houden. En hiervoor komt geen verhooging van contributie. Nu het besluit er eenmaal is, zullen bin nen eenige maanden de werkzaamheden beginnen. 2e. Ik heb u dus gerust gesteld wat ons gebouw betreft, maar nu helaas, moet ik weer dreigen- We zullen tot verhooging contribuiie van het ziekenfonds moeten komen, als 't zoo gaat. We hebben drie doctoren en van twee heb ik de reke ning onder oogen gehad en dat was een bedrag van f 106 over 3 maanden. Ik denk als 't zoo doorgaat, dan lal con tributie verhooging moeten volgen. Laten de leden toch niet te /eel van de vrij gevigheid v. h. ziekenfonds profiteeren ik wil het bij deze waarschuwing voor- loopig laten. 3e. Ik kom u ten derde ulrnoodigen op de begrafenis van den Leobond. Het bestuur stelt voor den Leobond op te doeken en daarvoor eene andere ver- eeniging in de plaats te zetten, n.l. een Gildenbond. De vereenigicg bloeit zeer, maar de indeeling is niet gezond. De katholieke vakvereeniging is de vereeni- ging bij uitnemendheid. De leden van den Leobond moeten zich ieder in hun ne vakvereeniging aansluiten, zooals thans, is 't een ongezonde toestand. De Leobond wordt een ziekenfonds zonder meer en daaraan moet een einde gemaakt worden. De Vakvereeniging is 't voornaamste. We hebben er een voor Leerbewerkers en Leerbewerksters, de bouwvakken, (timmerlieden, metselaars en schilders) er kan er nog een komen voor typografen, kleermakers en gemeente-werklieden, alle met een apart bestuur en adviseur, en allen moeten dan lid worden. Ik begrijp niet, hoe 't mogelijk is dat de menschen zich niet organiseeren. Allen in hunne vakvereeniging en al de vakvereenigin gen in een Gildenbond, met een adviseur en als bestuur de presidenten der vak- vereenigingen en nog 2 leden uit den Gildenbond. Daaraan kunnen verbonden worden de Ziekenfonds, de coöperaties van brood en steenkolen, waarvan dan alle leden kunnen profiteeren- De Leo bond moet dus opgedoekt worden, maar dat moet geschieden met 3/s der stemmen. Zondag 27 Februari zal't vergadering zijn om daarover te stemmen. Met eenige wel gekozen, hartelijke woorden leidt de eerw. adviseur daarna den spreker van den avond, den heer Bruna, redacteur van 't Centrum in Alsnu betrad onder applaus de beer Bruna het podium. Het deed hem ge noegen hier weer eens te mogen spre ken, vooral nu hij dit moet doer over Godsdienst en volkswelvaart, wijl dit een hoogst belangrijke en moeilijke zaak is. Herhaaldelijk worden de Katholieken door de tegenstanders aangevallen met de bewering dat waar volkswelvaart heerscht geeu R. K. gpdsdienst is en dat in R. K. landen geen volkswelvaart heerscht. Bij dergelijk: tegenwerpingen worden vrijwel de meesie Katholieken schaakmat gezet, worden zij bespot, worden zij door dat wapen, dat de te genstanders zoo gaarne hanteeren, doo- delijk getroffen De Katholieke vakorga nisaties worden daarmede eveneens zeer dikwijls te lijf gegaan en hun wordt dan verweten dat zij toch geen welvaart, geen volkswelvaart kunnen beoogen, wijl de Godsdienst daarvoor een sta-in- den-weg is. Hoeveel kogels de andersdenkende ders daarover reeds op ons heeft gericht is niet te zeggen, doch aanhoudend werpt zij ons het verwijt voor de voeten dat in Katholieke landen geen volks welvaart heerscht. En dan wijst men op Noord- cn Zuid-Amerika. Noord Amerika zeer bloeiend waar de kapitalen torenshoog liggen opgestapeld, Zuid Amerika nog vol water, grooten- deels nog onontgonnen, kortom een nog maar halfbeschaafde toestand, Noord Amerika, waar volkswelvaart heerscht, is niet Katholiek, Zuid-Amerika, waar geen volkswelvaart heerscht, is Katholiek. Ja, zegt die pers, ge behoeft maar in Europa te blijven. Zie maar eens naar het welvarende Engeland, naar het zich ontzaggelijk ontwikkelende Duitschland en stelt daar dan maar eens tegenover Italië en Spanje, Engeland en Duitsch land zijn niet Katholiek, Spanje en Italië wel en ziet eens hoe in de twee laatste landen de Godsdienst de volkswelvaart in de weg staat Dat komt ook, zeggen de liberale berichtgevers door de vele luie monni ken. Het beste deel der volkeren wordt daarheen gedreven en de minderwaardi gen blijven over en zoo moet de wel vaart wel lijden. Alsof daar de menschen maar te drij ven zijn, zoo schrijven de liberale cor respondenten. En de Katholieken die liberale couran ten lezen en eenzijdig en onwaar worden ingelicht, verliezen het plezier in ons geloof, de glans, de geestdrift. Men moet zich eerst afvragen wat is volkswelvaart. Je ware land schijnt Amerika te zijn, duizenden Europeanen die daarheen zijn getrokken zijn teleurgesteld terug geko men. Ze hebben er niet gevonden wat ze er hebben gezocht Ze hebben niet gekregen wat hun is beloofd. Kapitalen zijn er wel opgehoopt. De gelegenheid is er misschien nog wel om van eenvou dige couranten-jongen een rijke petro- leumkoning te worden, maar dat alles is nog geen bewijs dat er geen volks welvaart heerscht. Een statistiek meldt dat een gezin van 5 a 6 personen in New-York, welke een inkomen heeft van f 1500 bedeeld moet worden, wil het niet van honger omkomen. Spreker wijst er op, dat men met cijfers voorzichtig moet zijn. Men moet bedenken dat men hier meer met een gulden kan doen dan daar met twee gulden vijftig. Dat er vele rijken zijn en er groote weelde heerscht, bewijst niet dat er volkswelvaart is. Spreker wijst er op, dat in het eene land mee, in het andere land minder armoede werdt geleden. In Rusland wordt zeer veel armoede geleden, doch ook in Amerika lijden zeer velen een nijpend gebrek en worden niet geholpen wijl men zich met naastenliefde weinig of niets bekommert, alleen bij algeene rampen. Neemt men twee huisgezinnen even sterk in personen en in financiën, dan zal men zien dat in het eene welvaart heerscht en in het andere niet- Te groote weelde is slecht, de groote armoede ook want dat verlamt de arbeidslust. Men heeft daar niet die behoefte om kapitaal te vergaren- Men dient hij alles te vragen of het wel waar is. Ons land staat bekend als een wel varend land, doch de toestanden, die door ongeloof en luiheid zijn geschapen, de verschrikkelijke armoede die in groote steden in de achterbuurten wordt geleden is niet bekend. Is het wel waar, moet men altijd eerst ons eveu afvragen. In een encyclopedie leest men dat Frankrijk geheel Katholiek is, dat België, hoewel het alle moeite heeft, om de meerderheid te behouden geheel Katholiek is, dat Portugal, waar maar een Katholiek blad is en dat zich nog slechts met alle moeite weet staande to houden, geheel Katholiek is, dat Brazilië, geheel Katholiek is. Men ziet dus dat men de zaken nuchter en van alle zijden moet bekijken. Trouwens, zegt spreker, de Godsdienst belooft ook geen welvaart, zooals dat het socialisme Het belooft niets maar geeft veel en het socialisme belooft veel en geeft niets. De kerk leert ons arbeidzaamheid en arbeidzaamheid alleen brengt ons tot welvaart. Men moet alles onder de oogen zien, zegt spreker, en wijst dan op het niet Katholieke Engeland en het Katholieke Ierland. Engeland heeft het geloof wel ver worpen maar de deugden van ons ge loof worden er zeer goed onderhouden, nergens is de openb. eerbaarheid zoo uit nemend, nergens wordt de Zondag zoo goed gevierd als in Engeland. En in Ierland. Ze heeten Katholiek maar leven er niet naar, ze drinken als Na nog op Denemarken en Portugal gewezen te hebben eTndigt spreker zijn belangrijke lezing. De president dankt den heer Bruna en roept hem geen vaarwel maar een tot weerziens toe. Wuahvijk Vooruit. Ter gelegenheid van het 121/s-jarig bestaan van den Brabantschen Voetbal bond, werd door een der bestuursleden een zilveren lauwertak uitgeloofd, om die ondei zoogenaamde wilde clubs m. a. w. Vereenigingen, die niet bij den Bond zijn aangesloten te verspelen. Omdat het echter bleek, dat van die zijde weinig bclangstellirg voor deze wedstrijden werd getoond, besloot het Besluur van den B. V. B. den tak onder de aangesloten vereenigingen te doen verspelen. Toen dit besluit bekend werd, zijn door de Voetbalver. W. V. direct pogingen in het werk gesteld, om dit Bondsfeest te Waalwijk te doen houden en kunnen wij tot ons genoegen melden, dat zij met succes bekroond zijn. Het Bestuur van den B V.B. besloot alle wedstrijden te Waalwijk te doen spelen. Twaalf vereenigingen schreven voor deelname in en werd door loting onder staand program vastgesteld Zondag 20 Februari. A. 12 uur, Waalwijk Vooruit2, Asp. Wilhelmina, 's Bosch. B. l'/s uur, Exelsior, (Tilburg). B.V.V. Breda (Breda). C- 3 uur, B. V. C., ('s Bosch), Sparta (Geertruidenberg). Zondag 27 Februari. D- 12 uur, Victoria, ('s Bosch), Prins Hendrik ('s Bosch). E. 1V* uur, Willem II2, (Tilburg), Wil helmina8 ('s Bosch). F. 3 uur, Waalwijk Vooruit I, Hol- landia ('s Bosch). Zondag 6 Maart G. 12 uur, winnaar, A. winnaar B. H. I1/» C. D- I. 3 E F. Zondag 13 Maart J. 12 uur, winnaar, G. winnaar H. K. F/s I. één det ver liezende clubs der vorige Zondagen. Eindwedstrijd 3 uur, winnaar, J. win naar K. V. V. „Wllhcltnina Konden we sedert een paar weken geene bijzonderheden omtrent de presta ties van genoemde vereeniging vermelden thans vernemen wij, dat door haar voor morgen een medaille wedstrijd is geor ganiseerd, waaraan de navolgende plaat selijke clubs zullen deelnemen EXCELSIOR, VIOS, OLYMPIA en HOLLANDIA. Wij gelooven gaarne, dat het aan be langstelling bij het samentreffen dezer jeugdige voetballers niet zal ontbreken en wij wenschen »Wilhelmina* op voor hand reeds het beste succes toe. Ongeluk. De wissellooper P. v. O. van de Gel- dersche Credietvereeniging alhier, reed gistermorgen door Sprang toen hij een ander fietser tegenkwam. Hij meed ver keerd uit, een botsing greep plaats, met 't gevolg dat v. O op den grond werd geslingerd en zijn dijbeen brak. Door hulpvaardige handen opgenomen, werd de eerste hulp door dr. van der Meulen te Sprang verleend, v, O. is gisteren per rijtuig naar zijn woning te Waalwijk vervoerd en vandaar gisterenavond per brancard naar het gasthuis alhier over gebracht. Slatinée's. Zondagmorgen gaven de liedertafel >Oefening en Vermaak4 en de Waal- wijksche Harmonie, beide eene matinee die slechts matige belangstelling trokken. De liedertafel gaf een paar aardige num mers, die over 't geheel goed gezongen werden. Wij maakten kennis met een nieuwe kracht, de heer J van Erp, die een solo te hooren gaf, en daardoor 't bewijs leverde te beschikken over een goed bariton geluid, dat bij oefening en ontwikkeling belooft voor de toekomst. De Waalwijksche harmonie, die hare repetities ijverig met lust voortzet gaf de goede resultaten dezer studie te hoo ren en gaf eenige wel uitgevoerde num mers te hooren. Uitvoering. De heer A. Gerris heeft gezorgd dat hij op Carnaval-Zondag in Musis het publiek iets goeds kan aanbieden, dat de menschen tevens in de stemming brengt en houdt. Hij heeft n.l voor dien avond geën gageerd, de heer Jacques Mol uit Ouden bosch, die verleden jaar in den duettisten wedstrijd een der eerste prijswinners was en met zijn »'t Gild teert4 e. m a. een kolossaal succes had. Verder zal optreden de heer Antoon Boom, baszanger te Baardwijk. Van dezen zanger, met zijn prachtig vol bas-geluid behoeven we niet veel te zeggen, hij is in deze streek vol doende bekend en gewaardeerd, zoodat ook voor hem velen een bezoek aan Musis zullen brengen. Grootcr Waalwijk Wij lezen in de »Dommel- en Aabode4 een te Boxtel, verschijnend nieuwsblad. De bebouwde kom der gemeente Waal wijk zal eerlang aanmerkelijk worden uitgebreid. De bedoeling is vlak vóór het station van de spoorweglijn Den Bosch- Lage Zwaluwe, waar een groote uitge strektheid grasland ligt, een breede straat te leggen met zijstraten, waardoor aan het bebouwde Waalwijk eene uitbreiding zal worden gegeven van eenige hectaren. Het plan is die hoofdstraat als boulevard aan te leggen. De E v. h. Z. Waalwijksche Courant een zelfde bericht in haar nummer van Donderdag uit een ander blad overne mende voegt er aan toe »Als we maar vast de nieuwe «traat krijgen of wijdscher uitgedrukt, >de bou levard4 dan kunnen we tevreden zijn.4 Wij zouden zeggen, dat die het nij vere, energieke Waalwijk kent en in z'n ontwikkeling gadeslaat, moet erkennen dat eene uitbreiding als waarvan hier boven sprake is, bestaanbaar en ook alles zins gewenscht zou zijn. Zoo voegt bovenstaand blad er terecht aan toe. VLIJMEN 31 Januari 1910. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging Vondel* hare groote uitvoering in de zaal van den heer M. van Wordragen, welke gevuld was met een talrijk publiek, waaronder we vele vreem delingen opmerkten, wel een bewijs, dat de roem onzer rederijkerskamer zich al buiten de grenzen onzer gemeente heeft verbeid. Hebben de leden van Vondel reeds bij vroegere gelegenheden, 0. a. bij de najaars- uitvoering het vorige jaar in de maand No vember getoond goede krachten op het too- neel te zijn, de uitvoerinp van Zondagavond heeft dit andermaal bewezen. Onze tooneel vereeniging kwam dien avond voor het eerst uit onder den naam //Vondel* met het tooneelspel „Heri Barton, de vadermoorder* en of nu de leden uit piëteit voor den vorst der vaaerlandsche dichters zoo heerlijk ge speeld hebben dan wel de overweging, dat nu de vereeniging onder eigen vlag vaart, ze die vlag ook zoo hoog moge dieut te voeren, hen heeft aangespoord hun best beentje voor te zetten is ons een raadsel maar een feit is het, dat hun spel de bewon dering wekte van het publiek. Terecht ver diend waren dan ook de hulde en lof door verschillende sprekers aan de vereeniging „Vondel* gebracht voor huu kranig, eenig mooi spel. Wij stemmen gaarne in met den lof de vereeniging toegezwaaid en hopen evenals die spr kers van harte dat „Vondel* steeds in groei eu bloei moge toenemen en haar leven door geen vermolmingsproces in gevaar moge worden gebracht. Maar om niet te breken met de leuze >Eere wien eere toekomt* moeten wij toch nog eenige woor den van waardeering wijden aan eenige heeren, die, builen de vereeniging staande, ook veel hebben bijgedragen tot het welsla gen der uitvoering. Hoe zou de tooneelvoor- stelling niet in waarde gedaald zijn, wauneer de grimeering der spelers niet zoo kostelijk was aangebracht door den heer Klinkhamer. Wat eeu eerbiedwaardig hoofd had de Graaf van SternhHm, wat een bonvivant-uiterlijk toonde Henri Burton, welk een verrimpeld verschrompeld vroom gezicht zetie de oude Thomas, met welke gemeene boeventronies liepen de Veinzert, de Slokkert en de Baron rond, wat een verliefde facie had Jonker Frans, enz. Zeker lieer Klinkhamer uwe kunst heeft evenzeer als die der heeren Mallant om het tooneel smaakvol te stoffee- ren veel bijgedragen tot het succes der uit- vaering en wij brengen U daarvoor onzen dank. En vooral mogen wij ook niet verge ten de heeren Sandbergen en Schoolman, die op viool en piano tusschen de bedrijven hun ne talenten toonden. Deze heeren musici hadden eene minder dankbare taak, daar vaak hun heerlijke mu ziek verloreu ging onder het geroezemoes, dat, na het vallen van het gordijn, door de zaal zoemde, maar toch hebben wij, vooral na de pauze, volop kunnen genieten van de melodieuse klanken, welke zij aan hunne instrumenten wisten te ontlokkeu en daar om hebben zij ook alle aanspraak op onzen dank. Wij hopen, dat telkens als „Von del" eene uitvoering zal geven deze heeren hunne krachten ter beschikking der vereeni ging zullen willen stellen. Wij roepen hun dus een hartelijk „tot weerziens* toe. Een ondankbaar werkje of ten minste zeer on aangename taak heeft bij eeue tooneeluit- voering de souffleur. Epu gauschen avond weggedoken te zitten in een houten ge timmerte ter grootte van eeu fatsoenlijk konijnenhok met de prettige bezigheid een boek bij stukken en brokken hardop voor te lezen, dat is een baantje, dat men gaarue weggeeft. Den heer M. v. Falier, die deze celstraf altijd bereidwillig bij de uitvoerin gen van „Vondel* in het belang dezer vereeniging ondergaat brengen wij ook ter vergoeding van het in zijn houteu omhulsel ondervonden leed onzen oprechten dank. Eene verrassing voor het publiek was zeker het tooueellje, dat na het laatste bedrijf van „Henti Burton* op de planken werd afge- spesld. Daar zag men, na het halen van het gordijn, het geheele gezelschap Vondel in een kring om den president geschaard, wien bij monde van den lieer Mallant na mens het gezelschap een afscheidsgroet werd gebracht. De lieer P. v. d. Veü lid der firma Van de Ven-Heudrikx gaat namelijk zich metterwoo-i te Middelburg vestigen en daarin hadden de leden van Vondel aatilei- diug gevonden hun sympathieken president bij deze laatste tooneeluitvoering, welke hij mede maakie, een hartelijk vaarwel toe te. roepen en mede als blijk van sympathie een aardig geschenk aan te bieden. Waar de leden van „Vondel* door dit optreden hebben getoond, dat onder hen een kame raadschappelijke geest heerscht, hebben wij hoop, dat, met den steun van de ingeze tenen, die belang stellen in de kunst, hun gezelschap door eendrachtig samenwerken sterk zal worden, meer en meer tot bloei zal geraken en nog tallooze malen ons zal doen genieten van hare kunst. Zoo zij het. Op de bijeenkomst gister hij de Eerw. Frater* gehouden om alhier tot oprichting eener afdeeling van de vereeniging voor veredeling van den Volkszang tc geraksn werd het woord gevoerd door den Eerw. Heer Dobbelsteen, die op geestige wijze aantooude, dat het volk behoefte heeft om te zingen, liedereu die moeten verdringen de vuile, zedelcoze deuntjes, welke nu vaak op straat, en in de werkplaats weerklinken. Dit nu was het streven der bovengenoemde vereeniging en diende ook in onze gemeeute gesteun.I te worden. Uit de op deze bijeenkomst aanwezige ingezetenen is bereids een bestuur gekozen, dat nu op aansporing van den Eerw. Heer Dobbelsteen in die richting werkzaam zal zijn. Het bestaat uit den Eerw. Heer van Thiel de heeren G. vau Heesbeen, A. L. en Mommersteeg, P. K. Tacx, Dr. H. Weijers en Joh. van Wagenberg. Blijkens de gehouden volkstelling wonen in onze gemeente 1852 m. en 1789 vr. een totaal van 3641 ingezetenen. Bij de vorige telling in 1900 was het aantal inwoners 3448, zoodat het zielental in 10 jaren hier met 193 vermeerderd is. 's-HERTOGENBOSCH. Het gemeente- bpsiuui en de Kamers van koophandel en fabrieken doen pogingen bij het departement van waterstaat Ier verkrijging san een vaart, loopende van sluis I van de Zuid-Willems vaart om de polders Boschveld en de Vliet naar de Dieze. In de eerste plaats zou door het totstandkomen van dit kanaall je de steeds drukker wordende scheepvaart op de Zuid-

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5