Nummer 12 Donderaag 10 Februari lui O 4lóe Jaarlaag Tweede Blad. Provinciaal Nieuws, HliïïWS IJIT ÏÏSÏÏSDS5. ^wslïfl^WH£uvE Gemengd Nieuws, Waalwijk 10 Feb. 1910 Kamer Tan Koophandel. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is het nieuw gekozen lid, de heer A. H. van Schijndel geïnstal leerd. Tot vice-president is gekozen de heer P. van Loon Gzn. Tot president werd herkozen de heer J B. Timmermans Wzn ln een volgend nemmer geven wij van deze vergadering een meer uitvoerig verslag. Lezing. Zondag 20 Februari zal door den heer Wesseling, redacteur van De Tijd te 's Hage, op de St. Pauluszaal alhier een lezing worden gehouden over de Wer keloosheid en hare bestrijding. De heer Wesseling, d e door het plaat selijk comité van de K. S. A. is uitge- noodigd, is een der beste sprekers van ons land en in dit onderwerp zeer door kneed. Grootcr Waalwijk In verschillende bladen lazen we dat te Waalwijk eene electrische metaaldraad lampen tabriek zal worden opgericht. Het was ons tot dusverre onmogelijk omtrent de al- of niet juistheid van d't bericht eenige verdere zekerheid te be komen. Brieven die gericht waren aan >de ondernemers der op te richten gloei lampenfabriek te Waalwijk4, moesten als onbestelbaar geretourneerd worden. Verplaatst. Wegens woningnood te Oudenbosch is de heer Erkelens niet derwaarts ver plaatst, maar met ingang van 16 Febr. naar Gouda. Diefstal. Men schrijft uit de Langstraat aan de Maasbode In bijna alle dorpen van de Langstraat hebben aanhoudend diefstallen plaats. Daar wordt een geit gestolen, daar weer konijnen of kippen en een brutaal stukje gisteren heeft men te Veen een varken gestolen, op een weiland geslacht en de hammen en carbonaadjes op veilige plaats gebracht. Men is algemeen van meening, dat hier een bende aan het werk is. Drinkwatervoorziening in Noordwest- Noord Brabant! De voorzitter, dr. Bruinsma, uit Tete- ringen en de secretaris, J. Schuyleman, uit Klundert, van de commissie ter be vordering van den aanleg van waterlei dingen in West-Noord-Brabant, hebben vergezeld van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid, een onderhoud ge had met den Minister van Binnenl. Zaken. Deze zegde van regeeringswege zooveel mogelijk steun toe aan de plannen der commissie. Uitvoering. Zondagavond werd in de zaal >Musis Sacrum" van den heer A. Gerris-Simons, eene uitvoering gegeven, die goed be zocht was en uitstekend heeft voldaan. De heer A. Boom, bas-zanger te Baard wijk, heeft de goede reputatie die bij hier en elders genoot, schitterend gehand haafd, werkelijk ver overtreffen. Het deed ons een genoegen, dat we in de gelegen heid gesteld werden dezen baszanger door de natuur met zulk een mooi ge luid bedeeld in onze concertzaal te zien optreden. Hij is ons in de verschillende nummers zeer goed bevallen en al mocht soms op geschooldheid of voordracht iets zijn aan te merken, wat zeker niet euvel is te duiden, eenieder zal genoten hebben van zijn krachtige, zuivere, wel luidende stem, zijn eenvoudige en goede voordracht en de welgekozen nummers. Wij hopen hem nog eens spoedig weer te zien. De heer Jac. Mol, komiek uit Ouden bosch heeft ons smakelijk, hartelijk doen lachen. Mol is een type van die komieken, die wij ons zoo gaarne voor stellen en waarheen we zoo gaarne gaan luisteren, omdat ze je zoo recht hartelijk, zoo gezond kunnen laten lachenniet die flauwe, aardigheden en mopjes op- 't-kantje-af, maar die goede zetten, die voorstellingen van onbeholpen menschen en toestanden, als in >Voor 't Vaderland", >'t Gild teert", »Feest op 't Durp" en m. a en dan met een mimiek en voor dracht als we zelden beter zagen. Moge ook hij spoedig nog eens terug komen Ieder der aanwezigen zal zich kostelijk geamuseerd hebben en den heer Gerrls dankbaar zijn voor zulk een avond. BAARDWIJK. Poging tot diefstal Dezer dagen is weer poging tot diefstal gepleegd bij R- v. B alhier. De dieven hadden reeds eene hoeveelheid stopverf verwijderd van een ruit, ten einde sigaren die voor het raam waren uitgestald te bemachtigen, door een blijkbare stoornis in hun werk daar ze onraad bemerkten moesten zij het echter opgeven en sloe gen op de vlucht. Door de politie alhier werd gisteren een persoon verbaliseerd voor dieren mishandeling. NIEUWKUIJK. Verleden week vierde onze harmonie >De Eendracht* haar jaarlijksch teerfeest. Des middags maakte het gezelschap een muzikale wandeling door het dorp welke begrijpelijkerwijze heel wat volk vooral de jeugd op de been bracht. Tegen den avond vereenig- den zich de leden in hun verenigings lokaal bij den heer A. Merkx, die voor een uitstekenden maaltijd had gezorgd. Onder vereerende tegenwoordigheid van haar beschermheer den H.W.G. heer jhr. de la Court, bleven allen den geheelen avond opgeruimd en prettig bijeen en keerde men eerst tegen het middernachte lijk uur ten zeerste voldaan huiswaarts. Bij gelegenheid der carnavalsdagen gaf O' ze liedertafel Maandagavond in de zaal van den heer G. de Bonth alhier een in alle deelen schitterende geslaagde uitvoering. Propvol was de zaal, ver dienstelijk de zangstukken die ten ge- hoore werden gebracht en boven onzen lof verheven, de voordrachten die men ten beste gaf. Wij brengen hierbij gaarne onzen dank aan het bestuur van de Liedertafel voor dezen nieuwen maat regel van wijs beleid en verstandige voorzichtigheid tevens, waardoor het misselijk gedoe der maskarade op een doeltreffende wijze wordt gecoupeerd en het publiek zeker zooveel pleizier daar voor in de plaats wordt verschaft Moge dit volgende jaren worden voortgezet en mocht dan de harmonie er toe kun oen komen den tweeden carnavalsdag een uitvoering te geven dan werd de heele carnaval voor goed genekt zonder dat één voor velen allicht stuitende maatregel behoefde genomen Voor den eersten maal is in onze parochie op tweeden carnavalsdag een plechtige H. Mis opgedragen ter eere van den H. Isidorus den grooten boeren patroon. Een wederom nieuwe maar niet minder voortreffelijke maatregel, wat wel overdadig bleek aan de overgroote schare die ter kerke gingen Dat deze H. Mis rijkelijk haar vruchten zal dragen kan niet anders dan haar natuurlijk ge volg wezen. DRUNEN. Gedurende de maand Jan. werd alhier op het hulpkantoor, voor de Rijkspostspaarbank ingelegd, de ka pitale som van f4068 10, verdeeld over 92 inlagen. VLIJMEN. Vrijdag 4 Febr, heeft de W.Ed.Gestr. Heer Staalman oud-lid der Tweede Kamer met den E A. Heer G. A. van der Ven, Burgemeester in onze gemeente een onderzoek ingesteld naar den omvang der werkeloosheid in onze gemeente bijzon der wat de grondwerkers betreft. In meer dere gezinnen van poldergasten zyn door beide heeren iulichtingen ingewonnen en bleek de kwaal in onze gemeente nog in haar eerste stadium, dus nog niet ongeneeslijk. HERPT. Met leedwezen vermeldt de Nbr. dat de gezondheidstoestand van onzen beminden pastoor, den Z Eerw. heer Van Rijsewijk, een stadium is in getreden waardoor Z.Eerw. genoodzaakt zal zijn blijvende rust te nemen. SPRANG. In weerwil van het honden- weder tijdens den heelen avond was de uitvoering voor de armen onzer gemeente gegeven door de Chr. Zaagvereeniging >De Harpe Zions* op Maandagavond zeer druk bezocht. De bijeenkomst werd ingeleid door den heer Dalmaijer, ouder ling, waarna het programma werd ge opend met »Weldadigheid* van Becker. Dit koor, als alle andere, die nog komen zouden, werdt zeer verdienstelijk uitge voerd. Hetzelfde kan gezegd worden van de soli en duetten, kwartetten enz welker uitvoering opnieuw het bewijs leverde wat bij krachtig willen en onder goede leiding als die van den Heer v. d. Heijden, in korten tijd geleerd kan worden. Een woord van bijzonderen lof mag hier vooral niet onthouden worden aan de solisten Mej. H v. Dongen en de heeren Gebroeders Versteegh, voor de keurige wijze waarop zij hunne nummers vertolkten. Hoogst voldaan verlieten allen tegen negen uur het kerkgebouw. Naar men ons meldt, bedraagt de bruto opbrengst nagenoegflOO gulden. CAPELLE. Voor de Nationale Militie hebben zich in deze gemeente aangemeld 29 jongelieden. WASPIK. De Vastenavonddagen hadden hier een zeer kalm verloop. In de R. K. Kerk werd het Veertigurengebed gehouden, zoodat deze dagen bijzonder aan devotie gewijd waren. Ofschoon de meeste menschen niet werk ten, was het op straat en in de café's zeer rustig. Alhier is reeds een begin gemaakt door particulieren met aansluiting aan de electrische centrale te Raamsdonksveer. We hopen nu, dat hier de electrische verlichting spoedig ingevoerd worde voor de straat en de openbare gebouwen. RAAMSDONK. Zeldzaam. Als bijzon derheid kan worden gemeld dat de vorige week bij den Heer H. de B. alhier drie koeien ieder, drie kalveren ter wereld brach ten, welke alle van het vrouwelijk geslacht waren. RAAMSDONKSVEER. Diefstal. Dezer dagen werd ten nadeele van schipper C. J. Snijders liggende in de haven alhier uit diens scllip eenige brooden en eene partij steenkolen ontvreemd Dader(s) onbekend. AanbestedingGisterenmiddag had alhier door Burg. en Welh. de aanbesteding plaats van het verbouwen van het oude postkantoor. Ingeschreven werd als volgt C H. Leenhouwers, Zevenbergen f 424.50 Chr. Biemans, Oosferhout f449. H. de Beer, alhier f 489. Jac. Kommers, alhier f 490. F. G. de Klerk, alhier f549.— Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. DUSSEN. Het bericht uit Dussen voorkomende in ons nummer van j.l. Zondag blijkt naar we later vernemen onjuist. Het was echter niet van onzen gewonen correspondent. GEERTRUIDENBERG. Zondag j 1. den feestdag van hun Patroon, hielden de leden der drankbestrijdersvereeniging met de leden der H. Familie een generale H. Communie Des avond was er jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental gestegen was van 118 tot 131. Herkozen werd als bestuurslid de heer J. van Alphen, en gekozen in de plaats vau den heer C. Mollenberg de heer J. v. d. Wiel. Vijf aspirant-leden werden als lid geinstalieerd, terwijl 8 personen als aspirant-lid werden aangenomen. Alsnu werd de volgende prijsvraag onder de leden gehouden ieder lid mocht raden naar het getal liters gedis tilleerd, welke in Geertruidenberg (met 2000 inwoners) in 1909 minder verac- cijnsd waren dan in 1908. Dit bleek te zijn 3000 liter. Zegge driedui zend liter in een jaar. Voorwaar de drankbestrijding heeft eer van haar werk. Nog werden de leden vergast op eene schoone en opwekkende rede van den eerw. pater Capucijn, die hier de predi katies houdt bij gelegenheid van het Veertigurengebed. Het was een mooie goed geslaagde vergadering. DONGEN. In den nacht van 4 op 5 Februari zijn ten nadeele van C Brants alhier 4 zware huiden ontvreemd, ter waarde van f 50. De politie stelt een streng onderzoek in. Tot President van den R. K. Volksbond is gekozen de heer H. van Noort, wegens ontslagname van den heer H. Akkermans. IIEUSDEN, 8 Febr. 1910. Gemeenteraadsvergadering. Vergadering van den raad der gemeen te Heusden op Donderdag, den 10 Febr 1910, des namiddags te 77s ure, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen vorige vergadering. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Rekeningen 1908 en begrootingen 1910. Godshuizen. 4. Wijziging begrooting 1909. Benoeming. Tot Voorzitter de Gezondheidscom missie, zetelende te Heusden, is door Z.Ex. den Commissaris der Koningin benoemd de heer H. Prinsen, hoofd der school te Haarsteeg. Schip van stapel. Zaterdag-ochtend werd op den scheeps timmerwerf Rijn en Maas een ijzeren motor te water gelaten. Dit is in be trekkelijk korten tijd de tweede, terwijl nog meerdere schepen in aanbouw zijn en denzelfden dag de kiel werd gelegd voor een nieuwen motorboot. Examen. Naar we vernemen hebben vijf leer lingen der Rijksnormaallessen alhier zich aangemeld voor de examens Nuttige Handwerken, die te beginnen met Don derdag te Breda worden afgenomen. Dat zij allen succes hebben. Carnaval De Vastenavond-dagen behooren tot het verledene en geconstateerd kan worden, dat het aantal verkleeden of >aaien« zooals ze hier in den volksmond heeten, niet erg groot was, en weer merkbaar minder dan andere jaren, waartoe het slechte weder wel zal hebben bijgedra- hen. Langzaam maar zeker schijnt deze wijze van zich ontspannen te verdwij nen. Of er zoo heel veel rouwig om zijn KAATSHEUVEL, 8 Febr. 1910. Concert Euphonia. Verleden Zondagavond gaf de Ko ninklijke harmonie Euphonia een con cert. Wegens de plechtigheden in de R. K. Kerk, begon dit concert eerst om 8 uur. De zaal was slechts matig bezet. Het deed ons genoegen te kunnen con- stateeren, dat het ontslag geven en ne men van een viertal werkende leden hoegenaamd niet te merken was. Een drietal nieuwe krachten zijn toegetreden. Een flink program was saamgesteld, en werd wezenlijk kranig uitgevoerd. Vooral het nummer >Fleur des Bois* fantasie van Perck viel zeer in den smaak en werd evenals L'Aurore wals van Kessels luide toegejuicht. De Liedertafel zong 2 nummers ^Vreedzaam* en >Neerlandsch Mannen- zang*. Het laatste vooral getuigde van flinke studie en werd flink gezongen, hoewel te tenors wat zwak waren. Dit nummer is ook gekozen als bijnummer, voor het concours te Nijmegen, waaraan onze Liedertafel van plan is deel te ne men in Mei a.s. Moge zij de eerste maal dat zij deel neemt aan een con cours, bekroond uit het strijdperk treden. Den directeur P. v. Boxtel en zijn zan gers zij dit van harte toegewenscht. Diefstal. Omtren de alhier gepleegde diefstallen van konijnen bij het hoofd der school en op 3 andere plaatsen, schijnt de politie meer licht gekregen te hebben. Althans zijn een tweetal sujetten, die verleden week gearresteed zijn, door de Marechaussee's naar 's Bosch getrans porteerd. Moge onze wakkere politie mannen er in slagen de juiste daders hun verdiende straf te bezorgen. Voor de rust en de veiligheid in ons dorp ware dit zeer wenschelijk. Van de vier aftredende bestuursleden, van onzen R. K. Volksbond, heeft de heer Jac. van Trier zich ter elfder ure terug getrokken, en verklaard eene even- tueele herbenoeming niet te zullen aan nemen. Met de 3 overige zal dus een nieuw bestuurslid moeten gekozen wor den. De dag hiervoor moet nog be paald worden en bekend gemaakt. r „St Prisca". Door deze bloeiende meisjesafdeeling schoenstiksters is besloten, om in ver band met voorkomende werkloosheid, zoolang er geen werkeloozenverzekering voor meisjes bestaat, aan werkelooze meisjes, gedurende een week steun te verleenen. De uitkeering zal f 2.per week bedragen voor leden, en fl. voor aspirantleden, doch nooit meer dan 90% van het verdiende loon. Ook moet men eerst 3 maanden lid der ver- eeniging zijn om hiervan te profiteeren. Een bankbediende vermoord. Op een zolder aan de rue des Postes, te Rijssel is, in linnen zakken en papier verpakt en verborgen onder 2 kisten, het lijk gevon den van den onlangs verdwenen bank bediende Thaio. Men had hem den hals afgesneden. Het huis. waar het lijk ge vonden werd, was bewoond door een koopman, Fabier genaamd, bij wien de bankbediende eenige wissel* moest in- kasseeren op den dag dat hij verdwenen is .Fabier, de vermoedelijke moordenaar, is, volgens verklaring van zijn vrouw, den volgenden dag op reis gegaan en niet teruggekeerd. Volgens opgave van de Banque de France, waar Thain in betrek king was, moet hij 3151 francs bij zich hebben gehad. De vrouw van Fabier, die thuis was, is gearresteerd, maar zij be weert niets van de misdaad af te weten. Reeds heeft zij kunnen bewijzen, dat zij den dag, waarop Thain verdween, van halfdrie tot kwart over drieën bij een tandmeester is geweest. Bovendien heeft de justitie te Rijssel een brief van Fa bier ontvangen, waar in hij bekent den moord gepleegd te hebben maar tevens verklaard, dat zijn vrouw onschuldig is en van niets weet. Deze brief is uit Pa rijs verzonden. Men heeft het spoor van Fabier kunnen volgen. Van Rijssel is hij, na zijn misdaad gepleegd te hebben, naar Nancy gegaan en van daar naar Parijs. Men vermoedt, dat hij zal trach ten zich te Antwerpen, of in een der Fransche havens naar Amerika in te schepen, zoodat alle havens streng be waakt worden en men ook de Antwerp- sche politie heeft gewaarschuwd, terwijl te Parijs ijverige nasporingen worden ge daan. Fabier heeft eerst getracht het te doen voorkomen, alsof Thain met het geld van de bank gevlucht was. Hij schreef uit Nancy een briefkaart aan de vrouw van Thain, met diens naam onderteekend, waarin deze afscheid van haar nam. De vrouw zag echter dadelijk, dat dit hand schrift niet van haar man was en stelde de briefkaart in handen der justitie. Thans is het handschrift als dat van Fa bier herkend. Niemand van hen, die Fabier kennen, hadden hem, een kleinen, tengeren man tot zulk een misdaad in staat geacht. Zijn testament. Te Nos Leisirs, in Mexico, stierf een zonderling, die zijn testament in zijn borsthuid had getatou- eerd. Waar de Mexicaansche wet voor schrijft dat elk testament door den erf later eigenhandig geschreven en onder teekend moet zijn, bracht dit voorval de overheid in niet geringe verlegenheid, te meer daar de oveiledenc voor schat rijk doorging Na langdurige beraadslagin gen kwam men tot het besluit om het zonderlinge testament te doen fotografee ren en die fotografie dan maar als een eigenhandig geschreven" testament te beschouwen. Aldus geschiedde, maar nu was men er nog niet, want de erflater had zijn laatste wil omschreven in de taal der Roodhuiden, dus moest men eerst nog een vertaler zoeken en dien voor het gerecht beëedigen. En wat bleek toen, na al die moeite, het testament eindelijk vertaald was Dit de oolijke »erflater" geen cent bezat Gevallen. Gisterenmiddag is te Gouda een loodgietersknecht door de glazen waranda eener wasscherij waar hij werk zaam was, gevallen. Uit- en inwendig ernstig verwond werd hij opgenomen, en, na voorloopig te zijn verbonden, naar het gasthuis vervoerd. Poging tot vergiftiging. Te Princenhage is gearresteerd J V., wissellooper bij een kassier te Breda, die gepoogd moet hebben zijn vrouw te vergiftigen door haar drank te doen gebruiken waarin strychnine gemengd was. De vrouw proefde, maar vond er een vreemden smaak aan, waarom zij het vocht uitspuw de en daarmede haar leven redde. Vei dronken. De landbouwer v. L te Groede is Maandagavond, terugkeerende van een te Breskens gehouden houtver- kooping, van een dijk gevallen en v e r- dronken. Taai leven. Gisteren n.m. omstreeks 1 uur geraakte op de Laan van Meerder- voort bij de Tasmanstraat, een vrij groote hond, ondanks het remmen van den bestuurder onder een motorwagen van lijn 7. Het dier zat onder een ijzeren raam bekneld, zoodat het geheele gewicht van den wagen rustte op zijn lichaam, dat daardoor bijna in tweeën gedeeld was. Een poging om door de tram achteruit te zetten, het dier vrij te krijgen, maakte zijn toestand zoo mogelijk nog ellendiger. In een oogwenk stonden een massa menschen om den wagen heen, zich onmachtig gevoelend om te helpen en het arme dier, dat verschrikkelijke pijnen leed, lag in zijn benarden toestand nog te kwispelstaarten tegen zijn baas. Men trachtte nu met man en macht deft wagen aan de eene zijde op te beuren, R. K Volksbond.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5