Numintr 15 Zondag 20 Februari IHIO '15e Jaargang Tweede Blad. Firm* Mandos-Vinken Gemeenteraadsvergadering. Fijne Heeien-Mode-Aitikelen. i BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND™ DRUNEN. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Woensdag 16 Februari 1910 des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. van Huiten. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle ledeu. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, welke na een kleiüe opmerking van den Voorzitter, worden goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. In de vorige vergadering gehouden bespreking is gesproken over de vermeerdering van het aantal school gaande kinderen. Uit den maandstaat is gebleken dat in de Wolfshoek 5 kinde ren boven het wettig aantal school gaan. Op het dorp kunnen er nog wel een paar worden bijgeplaatst. Het Dag. Bestuur acht het 't gewenscht om in de Wolfshoek een onderwijzer bij te be noemen. Wij komen dan wel in de kosten voor het plaatsen van een beschot, doch dat is noodzakelijk. Brok- Voor het onderwijs zal het 't best zijn, dat in de Wolfshoek een on derwijzer wordt benoemd. Het tegen woordig hoofd wordt oud. Van der Geld. En daar komt nog bij. dat het niet goed is voor het o der wijs als er maar een leerkracht is. Van Dal 't Is wel geen bezwaar, maar ik denk toch wel dat ze veel liever hier naar school zouden willen gaan, vooral ook met 't oog op de Catechismus. Van Speijk. Je kan toch zoo precies niet gaan vragen wet ze liever hebben. Willemse. Als 't ooit noodig is, dan kan zeker toch nog wel worden veran derd. Voorzitter. Zeker, de wijken kunnen wij wijzigen wanneer wij willen- Hierna wordt met algemeene stemmen besloten een onderwijzer in de school Wolfshoek aan te stellen. 3 Aangehouden adres van De Hanze. Van Sim. In de vorige vergadering is eerst het adres yan de bewoners van de Kuiksche Heide in behandeliog ge weest Me dunkt wij zijn verplicht dit ook nu eerst in behandeliog te nemen. Voorzitter. Daartegen zal wel geen bezwaar bestaan. Alsnu wordt voorgelezen een adres van de bewoners van de Kuiksche Heide. Adressanten verzoeken om verbetering en gedeeltelijke verharding van den weg daar deze thans in een ellendigen toe stand verkeert en het voor kinderen onmogelijk is om droogvoets in de school te komen. Adressanten wijzen er verder op, dat het aanbrengen van licht aan den overweg noodzakelijk is, wijl het een druk en gevaarlijk punt is. Voorzitter. Zooals de heeren weten was het Dag. Bestuur opgedragen een onderzoek in te stellen, of de aangelan- ders al of niet verplicht zijn de wegen te onderhouden. Daaromtrent hebben wij de legger geraadpleegd en de oude acte's opgezocht en daarin komt voor dat allen die de grond koopen gehouden zijn al de wegen te onderhouden en dat laat op zeer veel plaatsen nogal veel te wenschen over. Van Son. Is de acte door alle aange landen onderteekend. Voorzitter. Ja. Door den Secretaris wordt een legger voorgelezen en een in 1801 opgemaakte acte van de verkooping van de gronden in de Kuiksche Heide. Daaruit blijkt dat de wegen eene breedte moeten hebben van 8 Meter en de slooten eene breedte van 1.25 meter. De voortpooting is toe gestaan als vergoeding voor het onder houd der wegen. De landerijen moeten in cultuur worden gebracht en alle aan gelanden waren verplicht zorg te dragen voor het onderhoud van de sluizen en duikers. De heer van Son merkt op dat. die acte dagteekent van 1801 en er na dien tijd, in 1850, een andere acte is opge maakt. Bovendien kloppen de beide stukken niet. In 1850 is onder bestuur van Burgemeester Vermeer een acte op gemaakt en onderteekend en toen zijn de wegen versmald en de grond daar van verkocht. Die acte moet worden geraadpleegd. Voorzitter. In 1878 is de legger ge maakt. Door Ged. Staten is die toen goed gekeurd, afkondiging aan het raadhuis heeft plaats gehad en in de Courant heeft het wel 3 of vier 4 maal gestaan. Wanneer die toen niet goed zou zijn geweest, zouden de ingelanden er toch wel tegen zijn opgekomen. De heer van Son zegt de acte's in huis te hebben en allen te kunnen over tuigen. Na een onderlinge discussie zegt de Voorzitter In een vorige vergadering heb ik reeds gezegd dat in de toestand verandering moet komen. Ze vragen nu wel verhar ding, maar als we nu eens doen zooals op 't Sempke is gedaan, den weg eens laten ophalen. Blijkt dan in 't najaan dat 't nog niet in orde is, dan kunnen wij verder zien. De bewoners van 't Sempke zijn over de daar aangebrachte verbetering zeer tevreden, zooals ze zich tegenover van Dal hebben uitgelaten. Als de wateraflossing goed wordt ge regeld, geloof ik wel, dat wij daar een betere toestand zullen krijgen. Van Son. Ik geloot dat het zeer wijs zal zijn, als wij den weg goed laten op halen, maar voor de huizen, een afstand van een meter of 70, 80 zou ik laten verharden, want later zal men zien, dat dit noodzakelijk is en dan hebben wij weer een hoop geld voor niets uitgegeven. Voorzitter. Ik geloof anders wel, dat als wij voor een betere wateraflossing zorgen, als wij het water laten loozen in de paralelsloot, en de slooten goed zuiver en op diepte woiden gehouden, al een heel goede weg zullen krijgen. Op 't oogenblik zijn de wegen overal smerig en modderig, zelfs op de harde wegen. Van Son. Zomers, als er een donder bui is geweest, dan kan je er nog bijna niet overloopen zonder natte voeten te krijgen. Voorzitter. Ik geloof wel dat het zal schelen als de aflossing van het water beter is. Van der Geld. Ik zou 't eerst eens probeeren, met zand, dan kunnen wij eerst eens zien Van Son. Je zal 't zien, dat zal niets uithalen en dan is 't toch maar in 't nadeel van de gemeente. Van Dal. Die menschen hadden daar nooit zoo laag moeten bouwen. Voorzitter. Dat is hoofdzakelijk geko men door den spoordijk. Na nog eenige discussie wordt be sloten den weg te verharden en de aan gelanden te verzoeken in de verbetering van den weg te helpen Aan het Dag Bestuur wordt overge laten of de verharding zal geschieden over een breedte van 2Va of 3 Meter. In een volgende vergadering zal wor den besloten of een geldleening zal worden aangegaan en hoe groot die zal moeten zijn. 3 Aangehouden adres van De Hanze. Voorlezing wordt gedaan van een adres ingekomen van de afd. Drunen van de Ned- R. K Lederbewerkers Arbeidersbond waarin wordt aangedron gen om goedgunstig op het verzoek van De Hanze te beslissen. Adressanten wij zen er op, dat door oprichting van een vakcursus het leerling wezen op deze wijze weder tot zijn volle recht kan ko men en dit in het belang der schoen industrie en tevens in het belang der gemeente zelf zal zijn. Nog wordt voorgelezen een schrijven van De Hanze, waarin mededeeling wordt gedaan dat de Regeering een subsidie zal verleenen van f 1500 en de Provincie 10% in de kosten zal bijdragen. Voorzitter. Op de begrooting komt voor huur van een lokaal f 250 en die begrooting is door den Minister goed gekeurd niet waar. Als wij dus f 300 subsidie verleenen krijgen wij voor huur van een ledigstaand schoollokaal f 250 terug. Van der Geldt. Ik heb mijn gevoelen hieromtrent dikwijls genoeg gezegd. Ik zou de subsidie maar verleenen, dan kan ons naderhand, als de schoenmakerij hier eens op sloffen mocht geraken, het verwijt nooit treffen, dat wij voor de instandhouding daarvan niets hebben gedaan. Van Dal. Er zullen toch wel eenige condities moeten worden gemaakt. Van der Geld. Dat zou ik doen. Ik zou eenige voorwaarden stellen, dat hebben de Prov. Staten ook gedaan. Voorzitter. Er zullen eenige verande ringen gemaakt moeten worden, doch dit alles is voor rekening van de Hanze. Van Dal acht het gewenscht dat in de bepaling wordt opgenomen, dat leer lingen uit de gemeente voor die van buiten de gemeente zullen moeten gaan. Van der Geld. En dan, dat de ge meente van waar die jongens komen f 10 moeten storten in de gemeentekas. Voorzitter. Bedoeling is dus dat 10% in de onkosten, maar nooit hooger dan f 300, als subsidie zal worden verleend, dat het Dag. Bestuur en leden van den raad steeds vrijen toegang hebben, dat inwoners steeds de voorrang hebben en dat de rooster van lesuren ter goed keuring aan den raad moet worden gezonden. Brok. Het vaststellen van de lesuren zou ik maar aan de leeraars overlaten. Voorzitter. Van der Geld zal bedoelen het leerplan. Van der Geld. Ja, dat is mijoe be deeling, want het is mij niet onverschillig hoeveel tijd aan dit en hoeveel aan dat zal worden besteed. Een ander zou zeg gen ze moeten dit doen en ik zou het nuttiger vinden dat iets anders wordt gedaan. Hierna wordt met algemeene stemmeD besloten aan De Hanze eene subsidie te verleenen van f 300. In verband hiermede wordt besloten de begrooting te wijzigen. De heer van Dal zegt dat in een vorige vergadering besloten is langs de paralel- weg achter de boomen en naast het water een voetpad aan te leggen. Heden is hij nog eens wezen kijken en is tot de overtuiging gekomen, dat de pad in 't geheel niet aan de bedoeling zal be antwoorden en 't bovendien gevaarlijk is ook. Spreker acht het wenschelijker daar een steenweg te leggen van 2Vs meter breedte, daar had dan een ieder, boer, burger en handelsreiziger, waf aan. Ieder jaar zou er wat aan kunnen worden gedaan, zoodat iD een jaar of 4, 5 de weg klaar is. Brok. Ik zou dan in ieder geval de boomen laten rooien. Van dei Geld. Ik ben het geheel eens met van Dal. Een pad naast dat water bevalt mij niets. Wordt besloten dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Hierna gaat de raad over in geheim comité. DUSSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 16 Februari, des morgens ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Honsewijk. Ongeveer 10,10 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig zijn de heeren van Honsewijk, De Wit, Lee mans, van Beurden, van Dalen, v. d. Schoor, v. d Koppel en Schoenmakers afwezig de heeren L. v. d. Pluijm, P v. d. Pluijm en A v. Honsewijk. De Voorzitter verzocht den secretaris voorlezing te doen van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing wor den deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Wijziging der verordening bedoeld in art 1 der woningwet. Na voorlezing van de voorgestelde wijzigingen door B. en W. wordt beslo ten de verordening aldus goed te keuren. 2. Benoeming van een onderwijzeres voor de openbare lagere school in wijk C. Voorzitter. Er zijn 5 sollicitanten n.l. de dames E. Evers te Borne, H. Prins te Ierseke, G van Dongen te Capelle, P. de Bruijn te Katwijk a- Zee en J. A. Meijers te Middelharnis. Uit een schrijven van den heer Broe ders. hoofd der school, blijkt dat de informatiën van allen zeer gunstig zijn. Mej. Prins en Mej. van Dongen zouden aanstonds in dienst kunnen treden, wat voor het onderwijs te verkiezen is De schoolopziener kon zich met dit advies geheel vereenigen. Later zijn de sollicitatie stukken van Mej. E. E. Evers ingekomon. Uit een schrijven van den heer Broeders, blijkt dat de informatiën allergunstigst zijn. Bij stemming wordt hierna Mej. E Evers te Borne benoemd met 6 stemmen. Mej. van Dongen te Capelle verkrijgt 1 stem terwijl 2 stemmen in blanco waren uitgebracht. 3. Ingekomen stukken. a Schrijven van Ged. Staten, houden de mededeeling goedkeuring begroot'ng 1910. b Schrijven van Mej. Herrijgers te Ossenisse, houdende mededeeling, dat zij hare benoeming als onderwijzeres te wijk C. niet aanneemt. c- Proces-verbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers in orde waren en dat het dien overeenkomstig bedrag f 1033.841/» in kas aanwezig was. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 4. Reclames schoolgeld. Hofleverancier van II. N. de koningin WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Specialiteit in Ontvangen Het nieuwste model Engelsche Heeren hoed „THE AERO BRIM". De fransche Minister van Koloniën heeft uit Dakar eeu telegram ontvangen, melden de, dat den 4en Januari in Ouadaï, drie marschdagen ten Zuid-Westen van Abecher een detachement fransche troepeu in hinder laag is gevallen en belangrijke verliezen heeft geleden. Er zijn 115 dooden. Ouadaï ligt in Midden-Afrika, boven het Tsjad-meer. Het is een stuk gronds van 400.000 KM. in hel vierkant. De Engiilschen hebben dit land afgestaan aan Frankrijk» fin vloedsfeer". Engelschen kunnen toch zulke lekkere b-okjes „afstaan*. Dat weten wij van Atjeh. De Frauschen vechten daar in dat verre land al van 1904 af. Maar iu Juni 1909 hebben ze er een groote overwinning behaaldmet 180 man hebben ze de 6000 inlanders van den re geerenden Sultan op de vlucht gedieven en op den troon van Ouadaï een strooman ge plaatst, zekeren Prins Acyl. Naast den Prins kwam in diens residen tie Abecher een militair bezetting. Iutusschen is het aan invloedsferen eigen, dat zij zich steeds willen uitbreiden. Du* hebben de Franscben eens een kijkje willen nemen bij den buurman, het rijkje Masjalit. Kapitein Fiegenschok is er met een pasr honderd man op los getrokkeD, nadat zij van deu Sultan van Ma»j*lit, een zekeren heer Tagedin eer» lief briefje had ontvangen. De kolonne marcheerde rustig in e.n hollen weg, toen van twee kanten tegelijk uit de rotsen een overstelpend vuur kwam, dat de troep wegmaaide, voor deze zich had kunnen verdedigen. De kapitein en ziju luitenants sneuvelden, slechts enkele manschappen hebben zich kunnen redden. Nu vreest men, dat de Sultan van Mas- salit op de Fransche post in Abechen zal aanrukken in allerijl zijn er vers'erkingen heengezouden. De heiligverklaring van Jeanne d'Are. In de gewone vergadering vau de Con gregatie der Riten heeft kardinaal Ferrata gisteren officieel gevraagd de heiligverklaring van de gelukzalige Jeanne d'Arc weder ter hand te nemen door een bestudeering van de mirakelen toegeschreven aan hare tus- schenkomst sedert hare zaligverklaring. Men weet, dat kardinaal Ferrata pouens is in de zaak van Jeanne d'Arc. De Congregatie heeft een aantal andere gevallen onderzocht, waaronde vele Franeche. „Frlns Willem II Ook hedenvoormiddag was nog geen bericht ingekomen omtrent het lot van de >Prins Willem II« van den W. I. maildienst. Het pantserschip >Utrechtc werd bij de afzending van de order om het stoom schip op te sporen, te Paramaribo terug verwacht van een tocht naar Aruba en Bonaire en is dus zeker reeds in zee gegaan ter opsporing, terwijl het in draad- looze telegrafische verbinding is met Curasao, van waaruit tijdingen naar Ne derland kunnen worden doorgeseind. Aan boord van de >Prins Willem II« waren o.a. de gouvernementsgeneeskun- dige Sevenmooks en de zendingsinspec teur Reicher. Het regent op den B. v. N. O. Prof. Eockema Andreas heeft in den Leidschen Raad aan B. en W. gevraagd, of er in het vervolg, bij sollicitatie van onderwijzers, ook gelet zou worden op hun politieke gevoelens. M a. w. of zij de staatkundige neu traliteit aanhangen, zoools de Bond van Nederlandsche Onderwijzers deze ver dedigt. Burgemeester en Wethouders van Rot terdam dringen in een circulaire aan de onderwijzers erop aan, dat het onderwijs worden gegeven in nationalen zin en dat de kiuderen hiervan doordrongen worden dat de grondslag der instellin gen, waaronder zij leven, is het in het Huis van Oranje erfelijk grondwettelijk koningschap, en bij hen gewekt en on derhouden wordeneerbied voor het hoofd van den Staat en gehechtheid aan het Koninklijk huis, Mochten er onderwijzers zijn, wier be ginselen hun werkelijk verbieden om bij het hun ogedragen onderwijs, voor zoo ver dit daartoe aanleiding geeft, in bo venvermelden geest weikzaam te zijn, dat zij bedenken, dat hun plaats niet is op de overheidsschool. Wij van onzen kant mogen en zullen niet aarzelen om, indien ons uit het optreden, uit het doen of nalaten van een onderwijzer blijkt, dat hij in de school niet in den bovenvermelden geest kan of wil werkzaam zijn. te doen wat noodig is om hen uit de school te verwijderen Wij moeten hierbij voegetj, dat ons dit ook kan blijken uit zijn optreden buiten de school, in het openbaar, uit de open- jare uiting zijner meening, mondeling of schriftelijk. Want wij kunnen niet aannemen, dat een onderwijzer in de school zal handelen in strijd met hetgeen hij buiten de school in het openbaar verdedigt. De Tijd besluit een onderschrift van bovenstaande circulaire als volgt Daar is voor langen tijd wind gezaait. Nu begint de oogstStorm Inderdaad. De Rijksmiddelen. Kon verleden jaar van de eerste maand gezegd worden, dat zij een goede belofte vormde voor de opbrengst over het geheele jaar, wij zouden thans hetzelfde kunnen beweren van de afgeloopen maand Januari. Want gaf Jan. 1909 een bedrag van f 440,000 meer dan haar naamgenoot van 1908, het vorig jaar wordt weder door 1910 overtroften, en wel met een som van ongeveer f 350,000. Het geheele bedrag van de opbrengst der Middelen over de afgeloopen maand Januari was f 11,597,013 45 tegen f 11.249,524.73, zoodat het meerdere dit jaar bedraagt f 347,488 72. De levensmiddelen worden steeds duurder! Dit is bij de ilom bekende Maggi Soepen in Tabletten niet het geval. Eén tablet voor twee porties goede soep blijft steeds 5 ets. kosten. Maggi's Soepen worden, zonder er iets bij te voegen, alleen met water, dus zonder vleeschnat bereid. De kooktijd is zeer kort. Meer dan 20 soorten, o.a. Tapioca-Julienne, julienne, Erwtensoep, Groentensoep, Ver- micellisoep, bruine soep, bieden eene aangename afwisseling. Zondag 6 Februari vergaderde in het gebouw der R K. Werklieden-Vereeni- ging St. Joseph te Utrecht, het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, met de Besturen der Ned. R. K. Vakbonden, onder voorzitterschap van den heer J. van Rijzewijk, uit Tilburg. Aanwezig waren 34 bestuursleden met 9214 stemmen; afwezig 6 met 1590 stemmen Alle aangesloten vakbonden waren geheel of gedeeltelijk vertegen woordigd, met uitzondering van den R. K. Timmerliedenbond. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet, wijst er op, dat deze vergadering de eerste in dit jaar is, wenscht hierom den Besturen een grooten werklust en ijver om in dit jaar hun vakbond tot grooten bloei te bren gen. Behandeld wordt de arbeidsovereen komst tusschen het Bureau en zijn se cretaris Na eenige wijzigingen, door den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond voorgesteld, wordt het door den Voor zitter ontworpen contract goedgekeurd Aan de orde kwam de plaats, waar het Bureau lijn kantoor zou vestigen. Er was een voorstel van den Nederl. R. K- Tabaksbewerkers ond, om het te vestigen in het gebouw van het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden. Het voorstel, om het kantoor te Lei den te vestigen, werd met 68U stem men voor en 2380 legen in beginsel aangenomen. In geen enkele organisatie werd en bloc tegengewerkt. Nadat de voorzitter de vakorganisaties van hei Zuilen It. K. Vakorganisatie

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5