eriNummer 15. Zondag 20^Februari 19lO. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. hiiïïwsITithbiisdbnT 33° Jaaig. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Uitgevek: aiEUWS UiT KAATSHEUVEL 1 1! WAALWIJK. Telefoonnummer 38. '3 e Echo van het Zuiden, Waalwpsche en taiivsliaatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fÜ."5. Franto per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden *an Uitgever. den Ajdvjsrtentiën 17 regels t' 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3inaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Waalwijk 19 Feb. 1910 Een nienwe straat. Velen zullen zich verheugen over bo venstaand onderwerp in ons blad een woordje geschreven te zien, omdat zij de belangrijkheid dezer zaak inzien; an deren krijgen haast kippenvel, omdat ze bij 't zien van dit hoofdje onmiddellijk zullen denken aan verdubbeling van hoofdelijken omslag en welke misères al meer. Reeds lang lag het in onze be doeling op deze veelbeteekende zaak eens terug te komen, maar inlichtingen, die wij gaarne van andere plaatsen ont vangen hadden, waren zoo vaag, dat wij beter denken te doen, ons tot ons eigen gebied en de mogelijke plannen te be perken. Het valt niet te ontkennen dat onze beide hoofdbronnen van bestaan, de leer looierij en schoenmakerij zich op dezen oogenblik in zekere mate van bloei mo gen verheugen en wij gelooven niet te veel te zeggen met de bewering dat de overige industrieële ondernemingen en zaken daarin, de eene meer, de anderen minder hun aandeel hebben. Dit geeft aan elkeen eene gesteldheid, die hem op de eerste plaats doet verlangen naar eene fatsoenlijke woning. De bouw van nette arbeiderswoningen, die o. i. ook in onze gemeente noodig was om de menschen voor een klein bedrag een aardig huisje te bezorgen en voor welk doel de Kath Soc Actie voor jaren reeds eene com missie benoemde en tol welk einde het rijk zoo gaarne aan lage rente zijn geld geeft, laat op zich wachten hoewel vol gens onze overtuiging deze zaak zeer urgent is, al staan er nu nog zooveel krotten en schulpen leeg het moest naar onze bescheiden meening de weg zijn, om die alle te ontvolken en te trachten ook den werkman een mensebwaardig thuis te bezorgen aan den minst moge lijken prijs De meer geschikte arbeiders woningen in onze gemeente ziin te duur, zoodat men, hoe ongaarne dikwijls, z jn toevluchtt, neemt tot de aangrenzende gemeenten. Is deze zaak urgent, nog meer behoef te bestaat er aan aardige woningen voor kantoor-, handelsbedienden, onder wijzers en dergelijken, die met een matig salaris, aan billijken prijs gaarne een aardig huisje zouden bewonen. En daar aan ontbreekt 't om zoo te zeggen totaal .en de woningen, die er zijn, zijn veel te duur. Die menschen wordeu gewoonweg gedwongen, het geld dat ze hier ver dienen in eene andere gemeente te ver teren. Wij zouden de voorbeelden bij tallen kunnen opnoemen. Onderwijzers wier instructie zegt, dat ze in de ge meente moeten wonen, kunnen dit niet, omdat hun de geschikte woning (ook natuurlijk wat de prijs betreft) totaal ont breekt. Wat een vertier, wat vooruitgang in zielental, wat voordeel voor elk nering doende zou het geven wanneer al die menschen met hunne respectieve gezin nen zich konden vestigen hier, dicht bij hun kantoor, hun school, hun magazijn Is aan dit soort van woningen be hoefte, ja, gebrek zouden we zeggen, niet minder is dit aan laat ons maar zeggen, z g. «heerenhuizen Ja wij weten 't dat wij misschien tegenkanting ontmoeten, maar we zouden vragen, noem ze de flinke goede woningen van f 6 7 per week hoe moet cr niet gezocht worden wanneer iemand zich hiervestigen wil. Waarom ongetrouwde inspecteurs waarom andere ongetrouwdeambtenaren? Wat moest niet gezocht worden toen de vertegenwoordiger der D. V. S G. een geschikte woning zocht en zoo zijn er nog talrijke voorbeelden. Waar moet het heen als de vakschool komt Waar zal die hare plaats vinden Waar vinden de directeur, de leeraren eene woning passende aan hun stand en positie Wat is de eerste vraag bij eene sollicitatie «Zijn er geschikte, frissche huizen, gunstig gelegen Wie behoedt ons op deze wijze voor de mogelijkheid dat die menschen zich metterwoon vestigen in den Bosch of waar ook en 's morgens netjes per trein komen om ons des namiddags ten 5 uur per trein verlaten om juist op tijd thuis aan tafel te zijn; waar blijven dan de eerste voor deelen voor de gemeente en nering doenden Waar wijst men terrein voor fabrieken en ondernemingen. Wil men die onder brengen in Zeine of waar ook Maar vragen die ondernemers dan niet te liggen aan een goede straat, dicht bij spoor, tram en water Wij herinneren ons nog dat voor een paar jaar 1500 M2 bouwterrein voor een fabriek werd gevraagd en daarop kwam éeD, zegge één brief, en die wilde deze zaak planten tusschen le en 2e of 2e en 3e Zeine en die fabriek staat en draait thans lustig elders cn wij verloren de vruchten op zooveel gebied. En thans wordt voor andere doeleinden terrein gevraagd en is geschikt terrein hard Doodig. Wij moeten de menschen in de ge legenheid stellen om op gunstige con- ditie's, aan een uitstekende, netjes en practisch aangeleede straat terreinen te koopen, tot het bouwen van huizen men moet het industrieelen van hier, ook van elders lekker maken, wat prijs aanleg, voordeelen en concessies betreft En dat er ambitie bestaat voor een en ander, daarvan hebben wij de duidelijkste bewijzen, al was 't alleen maar dat eene combinatie bestaat, die zich voorstelt direct een 6 a 8 mooie huizen te bouwen en die benoodigde terreinen, mits de eigenaars niet te overdreven eischen stellen, wil koopenen der gemeente den grond voor eene straat gratis aanbieden; dat er eene nieuwe in wording is, die direct Vs der bouwterreinen wil over nemen, dat op dezen oogenblik aanvraag is voor geschikt, gunstig terrein voor eene chroomlederfabriek en een sigaren fabriek. Wanneer wij spreken over eene nieuwe straat, dan meenen wij eene door de gemeente gelegd en de terreinen in handen der gemeente omdat de gemeente niet behoeft te verdienen, omdat zij ge noeg heeft aan rente en aflossing, omdat zij dan de opdrijverij tegengaat en omdat zij prachtige stukken aan billijken prijs kan verkoopen, in 't belaug der gemeenschap en niet van enkelen, al kan de gemeente bij billijken verkoop nog eene behoorlijke winst maken. In een volgend nummer hopen we nog een en ander te zeggen over deze zaak met eenige cijfers K. K Vakvcreeulging. Het bestuur der R K Vakvereeniging St Crispijn en Crispiniauus heeft in haar vergadering besloten, wegens het talrijk toetreden van looiersgezellen, het bestuur met twee leden tc vergrooten Hiervoor kunnen alleen in aanmerking komen twee looiers en zoo mogelijk een hand en een chroomleerlooier. Wedstrijden om den zilreren lauwertak Zag het er in het begin van deze week naar uit, dat het weer reeds bij den len Zondag der lauwertakwedstrijden als spelbreker zou optreden, gelukkig is het nu wat opgeklaard en zullen door de goede zorgen die het W V. bestuur aan het terrein besteedt, mits het niet meer regent, de wedstrijden doorgaan De aspiranten van Wilhelmina (Bosch) zonden bericht, dat zij niet opkwamen, zoodat de wedstrijd Wilhelmina IV W. V II die ten 12 uur had gespeeld moeten worden, morgen niet doorgaat en W. V. II dus al zeer gemakkelijk in de 2e ronde komt. Het programma luidt dus voor mor gen als volgt lVs uur Excelsior (Tilburg) en B. V. V. Breda (Breda). 3 uur Sparta (Geertruidenberg) en B. V C. (Bosch). Wij hopen van harte, dat het publiek, de moeite, die Waalwijk Vooruit zich getroost, om alhier interessante voet balwedstrijden te doen spelen, zal toonen te waardeeren, door morgen en de vol gende Zondagen het verloop der wed strijden te komen volgen. Kindei herstelling en Vacantlckolouics. Jaarlijksche Algemeene Vergadering van het Centraal Genootschap Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies afdee- ling «Waalwijk en Omstreken» op Maan dag 21 Februari a.s. ten 6 ure 's avonds ïn de eetzaal van den heer Ant. Gerris- Simons te Waalwijk. Punten van behandeling 1. Opening door den Voorzitter. 2. Jaarverslag door den Secretaris. 3. Rekening en verantwoording door den Penningmeester. 4 Benoeming van een commissie van 31eden tot onderzoek van de rekeniog en verantwoording. 5. Verkiezing van vier bestuursleden, wegens periodieke aftreding. 6. Rondvraag eu sluiting Van een Spook. Men schrijft uit Dussen aan de Maasbode dd. 14 dezer Onze goê gemeente wordt nogal eens door spoken bezocht. Werden verleden jaar de bewoners gedurende een week of twee in angstige ongerustheid gebracht door het telkens verschijnen van een spook, thans zijn de gemoederen weer in beweging gebracht door het wederom verschijnen van zoo'n helsch wezen. Bij J. v. d. S. werd Zaterdag des nachts herhaalde malen op de deur geklopt. De vrouw had al een enkelen keer gevraagd wie er was, maar kreeg geen antwoord, waarop zij haar zoon riep die reeds lang sliep, om toch eens even te komen zien wie er was Toen de zoon de deur open de, zag hij voor zich staan een wezen in 't wit, met een zwart hoofd. Hij schrok zoo dat hij als verlamd was en niet in staat was om een voet te verzetten. Even daarna komt een visscher van boord om naar huis te gaan Hij meende achter een hooischelf een persoon te zien en riep«goeden avond en nog zoo laat". Hij kreeg echter geen ant woord- Toen hij korterbij was gekomen, kwam eensklaps een wezen in het wit met een zwart hoofd op hem aangeloo- pen, de vreemdste geluiden makend. De visscher verschrok zoo, dat hij zijn visch, welke hij bij zich had, achterliet en zelf zoo goed en kwaad het ging, bet hazenpad koos en meer dood dart levend thuis aankwam. Een landbouwer, welke op weg was naar Gorinchem, moet, naar men ons zegt, meer dan lVs uur in een boom hebben gezeten, waar hij was ingeklom men, toen het «spook" op hem afkwam Uengstenhouders. De Bond van hengstenhouders in Noord-Brabant heeft besloten voor 1910 contributie te heffen ten einde maat regelen te nemen om het frauduleus dekken van merriën door ongekeurde of afgekeurde hengsten met kracht tegen te gaan. De vergadering was algemeen van oordeel dat in een rijkswet moet worden opgenomen verplichte aantooning van herkomst voor elk veulen. Alle andere maatregelen werden onvoldoende geacht. BAARDWIJK. Gisteren is in de ge meenteraadsvergadering te Bovencarspel door Burgemeester en Wethouders be noemd tot Secretaris, de heer B. P. van Schijndel thans le ambtenaar ter secre tarie te Zevenaar. Wij wenschen onzen vioegeren in woner van harte geluk met deze mooie promotie. DRUNEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn alhier op eenige plaatsen «di wasch* gestolen,. Het wordt, in ons anders zoo vreedzaam dorp, niet beter, daar er in den laatsten tijd nog al eens baldadigheden en diefstallen gebeuren. Tot nogtoe is Let de politie niet mogen gelukkeu zelfs een enktle der daders nog te kunnen vindeD. Moge het evenwel spoedig gebeuren dat de een of andere deugniet gepakt worde om zoodoende die onaangenaamheden wat tegen te gaan. Dat het in ons dorp voor vele bur gers zeer slecht is om hun bestaan te vinden blijkt wel hieruit dat in dezen laatsten lijd tr veel jongelui naar elders zijn vertrokken om daar hun geluk te beproeveu. Nu weer zal binneukort een groot huishouden Drunen gaan verlaten. Jammer dat bet voor deze soort meuechen hier zoo slecht is. Als het zoo doorgaat raken wij na korteu tijd geheel uit onze burgerij. Het is te hoopen dat hier zooveel mogelijk gedaan worde tot lotsverbetering vau dezulke. Door de R- K. Vakvereeniging van Lederbewerkers dezer gemeente is aan den Gemeenteraad het volgende adres ingediend Aan den Raad der Gemeente Drunen Edelachtbare Heeren. Ondergeteekenden, leden van de af- deeling Drunen van den Nederl. R. K. Lederbewerkers arbeiderbondgeven met gepasten eerbied te kennen dat zij hebben vernomen, dat door de R. K. Middenstandsvereeniging «de Hanze*, afdeeling Drunen, aan uw ge acht College een verzoekschrift is inge diend om subsidie van de Gemeente voor een op te richten vakcursus voor het schoenmakersbedrijf, welker oprichting door hen met volkomen instemming zou worden begroet, omdat naar hun oordeel dit in het belang is der Schoenindustrie en tevens in het belang der gemeente Drunen zelf' dat het leerlingwezen op deze wijze weder tot zijn volle recht kan komen, terwijl het vakonderricht noodzakelijk is dat het Rijk en de Provincie reeds subsidie hebben verleend, voor het tijdvak 1 Mei 1910 tot 30 April 1911, wat voorzeker een bewijs is, dat ook de Regeering het nut van vakonderwijs ten hoogste waardeert, verzoeken daarom uw geacht College beleefd doch met gepasten aandrang de ge/raagde subsi die van f300,— aan de R. K. Midden standsvereeniging «de Hanze* afdeeling Drunen, wel te willen verleenen. 't welk doende enz. De Leden Het Bestuur. (volgen handteekeningen NIEUWKUIK. In het afgeloopen jaar werden in deze gemeente 18 arbeids kaarten uitgereikt en waren op 30 No vember jl. 4 jongens en 7 meisjes beneden 16 jaar in inrichtingen vallende onder de arbeidswet werkzaam, terwijl in het geheel 7 vrouwen boven 16 jaar daarin werkten. In Januari jl. zijn hier voor de nationale militie lichting 1911 ingeschre ven 10 personen. De jaarwedde van den Ontvanger dezer gemeente is door Gedeputeerde Staten vastgesteld op f 225. Als de was nog een weinig aan houdt gaat ook de Bossche weg er onder. Op verschillende plaatsen loopt het water reeds over den zuidelijken kant van den weg. VLIJMEN. De loteliugen van de le ploeg 1910 moeten Donderdag 3 Maart a.s om halftieu te 's Herloge bosch te stadhuize, ingang Ridderstraat, aanwezig zijn om alsdan te worden ingelijfd. Gisteravond poogde een gezelschap zigeuners, de bevolking van een woonwagen uitmakende, zich in onze gemeente te nestelen en had daarvoor een terrein aan den Voordijk uitgekozen, 't Schijnt evenwel, dat zij het met hunne nieuwe buren niet best hebben kunnen vinden, althans zij zijn weer spoedig opgebioken en in de richting Waalwijk afgemarcheerd. Aan het concours op de looping the loop, dat a.s. Zondag bij den lieer G. van Engelen staiious-koffiehuis geopend wordt zijn een viertal geldprijzen verbonden groot 20-15-10 en 5 gulden. BESOIJEN. Bij het heden te Breda gehouden examen Nuttige Handwerken slaagde onze dorpsgenoote Mej. Wilhelmina van der Meijs leerlinge der Bijzondere Kweekschool voor onderw'zeresseu te Oorschot. CAPELLE. De handel lu hooi blijft voortdurend slap' Er wordt 20 f 25 per 500 K.G. besteed, al naar qualiteit. Donderdag viel in de Nieuwstraat het paard van den voerman A. v. Z. met een volle wagen met melkkannen. Met veel morito werd het paard onder de hurries gehaald. Het liep verschillende wonden aan de pooten op. Naar alle waarschijnlijkheid zal de uitvoeiing der Rederijkerskamer uVrienden trouw" plaats vinden op Woensdag 2 Maart, WASPIK, De voordracht voor onder wijzeres aan de O. L. School alhier is op gemaakt als volgt 1. Mej A. Smeets te Kilder (gem. Bergh). 1, Mej. Th. Bonwmans te Luijks-Geslel. 3. Mej. Joh. Reggers te Ammerzoden. Door den visscher J. Rekkers werd Donderdag 1.1. in den wiel aan 't Dijkske sillier een snoek gevangen van 17 pond. 't Was een eerste kanjer, die den visschers door z'ri vraatzucht reeds heel wat schade zal berokkend hebben. Deze werk werden door de politie een lweetal woonwagens over de greDZsn der gemeente gebracht. De bewoners dezer zeldzame voertuigen kwamen zeer veel met z'geuners overeen. Hier was men ten minste blij' dat men de zwervers zag vertrekken. RAAMSDONKSVEER. OngevalDezer dagen overkwam den Heer J. van Suijlekora. scheepsbouwmeester alhier een zeer ernstig ongeval. Toen genoemde Heer, inplaats van de *a«te, de losse poulie eener inachii.e in beweging wilde brengen werd hij door deu drijfriem gegrepen eu een eind mee geslingerd, ten gevolge waarvan bij een arm op twee plaatsen heeft gebroken en eenige kwetsuren aan ziju hoofd opliep. Zeldzaam. Dezer digeu overleed alhier op 86 jarigen leeftijd J. B. Als groote Ert'.dzaau heid dient te worden vermeld, dat deze persoon ook 86 maal, de jaarlijksche processie naar «den Hout* mede maakte DUSSEN. Naar wjj van doorgaans welin gelichte zijde vernemen, wordt er door het kerkbestuur iu de Polder ernstig aan gedacht aldaar eene bijzondere R. K. jongensschool op te richten. Iu de gisteren gehouden raadsvergade ring alhier, werd benoemd tot onderwijzeres aan school wijk C Mej. E. Evers. Tevens werd benoemd tot machinist en tegelijkertijd tot molenaar aan het watermachine in het waterschap «Het Noordevpld* den heer A, de Rooij. Dezer dagen heeft men ook hier een aanvang gemaakt, met het coutracteeren der epikerbieteD. Men br.stetdt f 12 per 10UÜ K.G. Nu de prijs zoo hoog is, staat dus wel te verwachten dat er in onze gemeente vele suikerbieteu zullen gecontracteerd worden. IIEUSDEN, 19 Febr. 1910. Examen. Naar men ons ruedei'eelt zullen vnn de R. N. Lessen alhier zeven caudidaten zich onderwerp-u aan het a.s. tx-nnen voor ouder- wijzer(es) en wel drie mauueliiken en vier vrouwelijke D t zij slagen. KAATSHEUVEL, 19 Febr. 1910. Schoenmakerij. In deze industrie valt hier eene merkbare diukte waar te nemen. Verschillende Lbrieken zijn er waar 's avonds wordt overgewerkt, wegens d£ drukte. De verzending wordt ook drukker, Ver schillende patroons zullen hun zaak uit breiden en machinen aanschaffen. Op enkeie worden de werkplaatsen vergroot. Alles wijst er dus op dat de zaken floreereu. Mogen de prijzen der schoenen

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9